Menu

Recenzia Sony XR-55A80J

98,6 % Celkové hodnotenie

Najlepší produkt v kategorii Televízory

Klady

  • Vynikajúca kvalita obrazu
  • Bezchybný upscaling z FullHD na 4K
  • Nízke odrazy svetla od okolia

Zápory

  • Vysoká obstarávacia cena
  • Nižšia svietivosť ako QLED a QD-OLED
1 400 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Sony XR-55A80J je zástupcom série A80J a v čase písania tejto recenzie (marec 2022) patrila táto inteligentná obrazovka k tým vôbec najlepším na trhu. Vďaka vysoko kvalitnému OLED panelu rozkladajúcemu sa na uhlopriečke 55 palcov je zaručený výborný kontrast. To v praxi znamená dokonale čiernu farbu. Televízia pracuje samozrejme so 4K rozlíšením a pokiaľ budete prehrávať obsah vo FullHD (1 920 x 1 080 pixelov), upscalingový čip ho bezchybne prevedie na 4K.

Že sa táto obrazovka hodí aj pre tých najnáročnejších užívateľov, môžeme povedať takmer bez zaváhania. Svietivosť displeja je na pomery OLED panelov priemerná. V móde HDR predbehne napríklad modelový rad LG A1 OLED, zaostane naopak za vlastným radom Sony XR-A90J. Tak či onak v bežne presvetlenej miestnosti ponúkne výborný zážitok zo sledovania. Tomu dopomôžu aj nízke odlesky od obrazovky a solídne pozorovacie uhly.

Obnovovacia frekvencia dosahuje 100/120 Hz, čo poteší vášnivých hráčov videohier. Výrobcu môžeme pochváliť aj za trojicu integrovaných reproduktorov. Každý z nich má výkon 10 wattov, celkom je k dispozícii teda 30 W zvukového výkonu. A to bude do stredne veľkej miestnosti, pre akú je televízor určený, dostatočné. Šírka rámčekov je priemerná, hmotnosť skôr o chlp lepšia, než u konkurencie.

Parameter Tento produkt

Hodnotenie konektivity a spotreby

Ak sa pozrieme na konektivitu, televízii doslova nič nechýba a niečo málo možno aj prebýva. K základnému vybaveniu samozrejme patria smart funkcie, ktoré sú našťastie riadené operačným systémom Android TV. Nejedná sa teda o žiadny variabilný program vytvorený výrobcom, môžete sa preto spoľahnúť na kompatibilitu so všetkými streamovacími službami.

Zariadenie pripojíme k internetu prostredníctvom klasického LAN kábla, ale aj pomocou bezdrôtovej WiFi. Prenos obrazu zaistia 4 konektory typu HDMI, pričom jeden z nich podporuje funkciu ARC pre pripojenie externého reproduktora. Rovno dva porty HDMI podporujú prenos 4K pri 120 snímkach za sekundu. Na chrbte nájdeme aj 3 zdierky pre USB a slúchadlový konektor. Kompozitný výstup dopĺňa aj ten digitálny optický. Priaznivci spoločnosti Apple môžu využiť aj AirPlay.

Ak sa zameriame na energetickú náročnosť, štítok nám napovie triedu G. Nové energetické štítky ale z nášho pohľadu nehodnotia obrazovky úplne správne. Ostatne spotreba 129 wattov na 1000 hodín prevádzky s aktívnym režimom HDR nie je vôbec nič hrozné. Pri cene elektriny 0,23 €/kWh to totiž znamená náklady na prevádzku okolo 30 €. A to je hodnota stanovená pre takmer 3 hodiny prevádzky každý deň po dobu jedného roka. Mesačne by vás tak televízia vyšla na cca 2,5 €.

Parameter Tento produkt

Hodnotenie funkcií

Služby, ako je Netflix či HBO MAX ponúknu maximálny zážitok v prípade, že televízor podporuje funkcie Dolby Vision a Dolby Digital/Atmos. Zariadeniu po tejto stránke nič nechýba, nikoho tak asi neprekvapí, že podporuje aj klasické HDR. V cenovej hladine prémiových modelov, do ktorej sa A80J radí, je typická aj podpora hlasového ovládania či napríklad zrkadlenie obrazu.

Malinko prekvapí variabilná obnovovacia frekvencia 100/120 Hz, ktorá pri OLED paneloch s touto cenovkou a vybavením nie je úplne typická. V prípade, že sa rozhodnete k televízoru pripojiť PlayStation 5, Xbox Series X či napríklad herný počítač, ponúkne televízia výborný herný zážitok.

Parameter Tento produkt

Názory užívateľov a ďalších expertov

Sony XR A80J sa radilo v čase písania tejto recenzie medzi nové modely, užívateľských recenzií bolo preto poskromne. Ak by sme sa mali zamerať na klady, najčastejšie narazíme na chválu smerujúcu k obrazu aj zvuku. Podľa užívateľov funguje systém úplne plynulo, bez najmenších zásekov. Negatíva recenzenti nespomínajú.

Keďže sa jedná o jednoznačne prémiový model, prešiel rukami celého radu odborných redakcií a testerov. Tí japonských vývojárov za model A80J chvália, a to najmä s ohľadom na perfektný kontrast, bezchybný upscaling a veľmi svižný procesor. Výčitky smerujú skôr iba k trochu nižšej svietivosti. Svietivosť je však pri OLED paneloch všeobecne nižšia, než pri QLED paneloch v rovnakej cenovej hladine. Ide tak skôr o drobnú daň za vysokú kvalitu obrazu.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Model Sony Bravia XR-A80J stavia najmä na maximalizáciu kvality obrazu na účely sledovania filmov. A túto úlohu plní naozaj dobre, väčšina expertov chváli najmä výborne pracujúci upscaling z nižšieho rozlíšenia na vyššie a tiež kontrastný pomer. V zmysle konektivity vám nebude chýbať nič, samozrejmosťou je aj možnosť zrkadlenia obrazovky mobilného zariadenia na veľkú obrazovku televízie. Dobrého prevedenia sa dočkali reproduktory, ktoré sú v tele 3 a užívatelia ich chvália.

Naopak obstarávacia cena už taká veselá nie je, obzvlášť s ohľadom na uhlopriečku. Je ale nutné dodať, že nie je nijako prehrotená a zodpovedá kvalite produktu. Čo cene nezodpovedá je priemerná obnovovacia frekvencia. Tá vás trápiť nebude v prípade, že nehľadáte televíziu primárne určenú na náročné hranie hier. Pokiaľ vám ale ide o 120 snímok za sekundu, obrazovka by vaše požiadavky nenaplnila. Podobne ako u ostatných OLED televízií je svietivosť skôr priemerná a v jasnom svetle pôsobí trochu mdlo.

Porovnanie s alternatívami

Okrem modelu Sony XR-A80J ponúka výrobca aj modely Sony XR-A83J a Sony XR-A84J. Posledné dva menované modely ponúkajú na prvý pohľad rovnaké vybavenie ako A80J, sú ale o niečo drahšie. Ich vybavenosť je skutočne rovnaká, drahšie zariadenia majú ale aj funkciu Rich Color Enhancer. Ten pomáha prejasňovať farby a o niečo málo vylepšovať obraz.

Väčšina expertov sa ale zhoduje, že posuny v kvalite sú natoľko malé, že ak by bol rozdiel v cene väčší než 40 €, potom by volili rozhodne Sony XR-A80J. Pokiaľ ale chcete naozaj vylepšený model, Sony XR-A90J patril v čase písania tejto recenzie (marec 2022) k tým vôbec najlepším na trhu.

Naše hodnotenie a záver

Sony Bravia XR-A80J je 55 palcová televízia s OLED panelom. Radí sa tak do stredných uhlopriečok, ale s ohľadom na kvalitu obrazu skôr do prémiového segmentu pre náročných užívateľov. A práve im tento model môžeme odporučiť. Upscalingový modul pracuje na výbornú, zobrazenie farieb a kontrast, či napríklad spracovanie zvuku môžeme tiež pochváliť.

Pokiaľ ale hľadáte model, ktorý pripojíte k hernému počítaču a budete vyžadovať maximálnu kvalitu obrazu s ohľadom na rozlíšenie, nájdu sa aj lepšie varianty. Pre tieto účely sme recenzovali Samsung QE65Q800T. Ten má síce väčšiu uhlopriečku, ale ponúkne rozlíšenie až 8K. Je však nutné podotknúť, že také rozlíšenie využijete iba s tými najvýkonnejšími hernými počítačmi.

1 400 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Sony XR-55A80J | Hodnotenie: 98,6 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým expertom našej redakcie. Televízie má naštudované od A po Z a žiadna technologická novinka mu neunikne. Pojmy ako 4K upscaling či Micro LED mu nie sú vôbec cudzie a ľahko vám ich dôležitosť priblíži. Okrem televízií nájdete jeho recenzie aj v kategóriách tabletov, mobilov, ale aj záhradného náčinia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Sony XR-55A80J

Sony XR-55A80J

1 400 € Orientačná cena