Ako vybrať termosku
Termoska je špeciálne vyrobená nádoba, ktorá umožňuje uchovať teplotu obsiahnutých nápojov či potravín. Obsah môže byť teplý aj studený, a to po dlhé hodiny, takže ju možno využívať celoročne. Hoci tento vynález existuje už od konca 19. storočia, v súčasnej dobe si ho môžete zaobstarať v rozličných prevedeniach. Záleží teda na vašich preferenciách, ale aj finančných možnostiach.
V tomto článku sme zohľadnili všetky podstatné parametre dôležité pri výbere termosky. Po jeho prečítaní budete vedieť, či zvoliť termosku alebo termohrnček, nádobu na nápoje či na jedlo, prípadne či si zaobstarať stolný alebo outdoorový variant. Navyše sa dozviete, aký vybrať materiál, pretože ten má vplyv na termoizolačné vlastnosti jednotlivých produktov.
Termosky sa môžu líšiť aj systémom uzatvárania či objemom, ale aj dodatočnými vlastnosťami a funkciami, medzi ktoré patrí napríklad otváranie jednou rukou alebo protišmyková úprava. Zamerali sme sa teda aj na tieto parametre. Na záver sme na základe prieskumu trhu termosky rozdelili do niekoľkých cenových kategórií, aby ste mali predstavu, koľko peňazí budete prípadne musieť do nákupu tejto špeciálnej nádoby investovať.
Ako vybrať termosku stručne:
- Zamyslite sa, či zvoliť termosku alebo termohrnček. Termoska sa môže hodiť aj na dlhšie výlety do prírody, termohrnček je zase ideálny pre cesty autom.
- Zvoľte vhodný typ. K dispozícii máte obvykle vysoké a „štíhle“ termosky na nápoje, ktorých je väčšina, ale aj nádoby na jedlo, ktoré bývajú nižšie a širšie.
- Zamerajte sa na využitie. Niektoré termosky sa hodia do domácnosti, kancelárie, na chaty, chalupy alebo kratšie výlety, iné sú optimálne aj pre dlhšie outdoorové aktivity.
- Zohľadnite materiál. Termosky môžu byť predovšetkým z plastu, nerezu či titánu. Tieto materiály majú vplyv na termoizolačné aj ďalšie vlastnosti, a to vrátane životnosti.
- Nezabudnite ani na systém uzáveru. Skrutkovací uzáver je spoľahlivý a odolný, klikací mechanizmus zase zaisťuje jednoduchú obsluhu. Existujú aj termosky s oboma systémami súčasne.
- Sústreďte sa na dĺžku uchovania teploty obsahu. Plastové termosky udržia obsah teplý až šesť hodín, nerezové aj viac ako dvakrát dlhšie a titánové varianty dokonca aj po dobu dlhšiu ako jeden deň.
- Vyberte vhodný objem. Niektoré termosky majú objem okolo 0,5 litra, ďalšie až štyrikrát viac. Čím väčší objem, tým ťažší náklad, ale aj dlhšie udržanie teploty.
- Zamerajte sa na dodatočné funkcie a vlastnosti. Termosky môžu mať otváranie jednou rukou, integrovanú nádobu na pitie, sitko, popruh či pútko, ale aj protišmykovú úpravu, špeciálne tesnenie alebo rukoväť.
Termosky vs. termohrnčeky
V prvom rade je nutné odlíšiť termosky od termohrnčekov. Hoci sa jedná o nádoby s rovnakou funkciou, teda udržať teplotu daného obsahu, v niektorých prvkoch sa odlišujú. Kvôli tomu sa môže líšiť aj uplatnenie. Aké sú teda najväčšie rozdiely medzi týmito dvoma nádobami?
- Termosky – Majú obvykle väčší objem (nad 0,5 litra). Navyše disponujú spoľahlivým tesnením, takže sa hodia aj na výlety do prírody. Musíte však počítať s väčšími rozmermi a vyššou hmotnosťou. Obvykle sa tiež horšie otvárajú.
- Termohrnčeky – Tieto nádoby majú menší objem (často do 0,5 litra) a niekedy aj horšie tesnenie. Preto sa hodia skôr na použitie doma, v práci alebo pri cestovaní autom. Disponujú ale menšími rozmermi, nižšou váhou a ľahším otváraním. Mnohé navyše majú aj ucho.
Upozorňujeme: Okrem termosiek a termohrnčekov existujú aj termofľaše, ktoré sa tvarom podobajú klasickej fľaši na pitie. Mávajú menší objem ako termosky, ale veľmi ľahko sa z nich pije. Navyše dobre tesnia vďaka skrutkovaciemu uzáveru. Vziať si ich teda možno aj do prírody. K dispozícii pritom máte aj špeciálne termofľaše na bicykel.
Typ
Ako je zrejmé, termonádoby majú rôzne varianty. Aj samotné termosky však existujú v rozmanitých prevedeniach. Pri výbere si musíte najprv rozmyslieť, či sa vám bude viac hodiť nádoba na nápoje alebo na jedlo.
- Termosky na nápoje – Nádoby slúžiace na uchovanie teploty chladných či horúcich nápojov. Jedná sa o vyššie termosky, ktoré môžu byť vyrobené z plastu, nerezu alebo titánu. Objem je obvykle do 1 litra. Skrutkovací uzáver navyše zaručuje výborné tesnenie. V týchto termoskách môžete prepravovať aj polievky.
- Termosky na jedlo – Špeciálne nádoby, ktoré bývajú nižšie a širšie, takže sa do nich zmestí aj väčší pokrm. Ten si môžete dať v podstate kdekoľvek, teda napr. na rodinnom výlete alebo v práci. Vhodné sú napr. na šaláty, guláše či rizotá. Môžete v nich však transportovať aj zmrzlinu, ktorá sa len tak neroztopí.
Tip: Naraziť môžete aj na špeciálne detské termosky, ktoré mávajú menšie rozmery, aby sa s nimi deťom lepšie manipulovalo. Bývajú ozdobené veselými či rozprávkovými motívmi a mnohé disponujú aj slamkou, ktorá uľahčuje pitie.
Využitie
Termosky sa môžu líšiť aj podľa spôsobu využitia. Pokiaľ ste už teda zvolili vhodný typ, zamyslite sa nad tým, pri akej príležitosti budete túto nádobu s termoizolačnými vlastnosťami najčastejšie používať. V tomto ohľade možno spomenúť dva základné varianty – stolný a outdoorový.
Typ |
Pozitíva |
Negatíva |
Stolné termosky |
– Väčší objem a stabilita
– Môžu mať madlo či pumpičku |
– Nižšia odolnosť
– Menej skladné |
Outdoorové termosky |
– Vysoká odolnosť
– Nižšia hmotnosť
– Symetrický tvar |
– Vyššia cena |
Stolné termosky
Optimálne riešenie do domácnosti, kancelárie, na chaty, chalupy alebo kratšie výlety. Mávajú väčší objem a širšie dno pre väčšiu stabilitu. Môžu mať tiež madlo, vďaka ktorému sa ľahšie prenášajú. Niektoré majú vyklápacie veko, iné skrutkovací uzáver, ale existujú aj stolné termosky s pumpičkou, s ktorou sa dá nápoj naliať aj bez nakláňania termosky (viď nižšie).
Pokiaľ budete nádobu často prevážať, vložka by mala byť z nerezovej ocele. Mnohé však majú sklenenú vložku, ktorá sa môže pri páde rozbiť. Častokrát bývajú vyrobené aj z plastu.
Outdoorové termosky
Tieto modely bývajú vyrobené z odolnejších materiálov, teda nielen z nerezu, ale aj z titánu. Vďaka tomu sú veľmi odolné proti poškodeniu, čo je pri náročnejších aktivitách v prírode dosť podstatné. Navyše by mali byť ľahké, aby vás neťažili. Väčšina týchto produktov má symetrický tvar a aj vďaka tejto vlastnosti sa môžu ľahšie prenášať.
Štandardom je nerezová vložka a objem medzi 0,5 a 1 litrom. Na zatváranie môže byť využívaný klikací systém alebo skrutkovací uzáver. Bývajú však drahšie.
Materiál
Termosky sú najčastejšie z plastu, nerezu či titánu. Materiály sa líšia ako termoizolačnými vlastnosťami, tak odolnosťou voči mechanickému poškodeniu. Jednotlivé produkty sa v tomto ohľade môžu líšiť aj obstarávacou cenou, a to v niektorých prípadoch dosť výrazne.
Materiál |
Výhody |
Nevýhody |
Plastové termosky |
– Priaznivá cena
– Nízka hmotnosť |
– Nižšia odolnosť
– Najhoršia izolácia |
Nerezové termosky |
– Najlepší pomer kvalita/cena
– Vysoká odolnosť |
– Vyššia hmotnosť |
Titánové termosky |
– Výborne udržujú teplotu
– Vysoká odolnosť
– Najnižšia hmotnosť |
– Najdrahšie
– Horšie dostupné na našom trhu |
- Plast – Plastové termosky sú lacné a obvykle mávajú nižšiu hmotnosť. Aj tieto varianty môžu mať dvojitú stenu, pričom z plastu môže byť celá nádoba alebo len jej vrchná vrstva (vnútro niekedy býva z nerezu). Za negatíva je možné považovať nižšiu odolnosť, rovnako ako najkratšie udržanie teploty obsahu – jedná sa maximálne o šesť hodín.
- Nerez – Nerezová oceľ môže mať viac vrstiev. Predovšetkým sa ale jedná o odolný materiál, ktorý odolá ako korózii, tak mechanickému poškodeniu. Termosky z nerezu sú veľmi obľúbené a v obchodoch na ne narazíte najčastejšie. Steny bývajú často vyplnené vákuom, čo zlepšuje termoizolačné vlastnosti. Udržať teplotu obsahu preto môžu aj viac ako 12 hodín.
- Titán – Titánové termosky sú najkvalitnejšie. Majú vynikajúce termoizolačné vlastnosti, vďaka čomu môžu udržať teplotu obsahu aj viac ako 24 hodín. Na tom sa opäť často podieľajú aj steny vyplnené vákuom. Nádoby z titánu sú navyše veľmi ľahké a vysoko odolné, takže sa hodia aj na náročné outdoorové aktivity. Na druhú stranu, bývajú dosť drahé a u nás sú menej dostupné.
Upozorňujeme: Termosky môžu byť vyrobené aj z bambusu. Ten je ekologický, ale dané produkty u nás takmer nezoženiete. Niektoré výrobky sú aj zo skla či keramiky, sú však takmer výhradne radené medzi termohrnčeky. Určité produkty môžu mať plastové, drevené či silikónové viečko, čo môže platiť aj pre pruh po obvode, ktorý tvorí objímku. Tieto prvky odvádzajú teplo, umožňujú jednoduchšiu manipuláciu a preventívne chránia proti popáleniu.
Termoizolácia
Hlavným účelom termosky je udržať teplotu obsahu. V tomto ohľade sú najmenej účinné plastové nádoby, ktoré majú obvykle medzi jednotlivými vrstvami plášťa penu. Napriek tomu môžu udržať teplotu až šesť hodín. Nerezové termosky s vákuom medzi vrstvami dokážu uchovať teplotu obsahu aj viac ako 12 hodín. Najefektívnejšie sú nádoby z titánu, ktoré udržia teplotu aj po dobu jedného dňa a dlhšie. Navyše sú veľmi ľahké, takže sa môžu hodiť aj na dlhšie pobyty v prírode.
Materiál |
Dĺžka uchovania teploty |
Plast |
Až 6 hodín |
Nerez |
12 hodín a viac |
Titán |
24 hodín a viac |
Objem
Ako sme už spomínali vyššie, termohrnčeky majú obvykle objem do 0,5 litra, hoci niektorí výrobcovia týmto názvom označujú aj objemnejšie nádoby. Aby to bolo ešte zložitejšie, ako termoska, naopak, môže byť označená aj nádoba s objemom pod pol litra.
Viac-menej univerzálne použiteľné sú výrobky s objemom od 0,75 do 1 litra. Tie dokážu udržať teplotu dlhšiu dobu, ale nie sú zase tak rozmerné, aby vám prekážali. Môžete sa však stretnúť aj s termoskami s objemom okolo 2 litrov.
Uzáver
Systém uzáveru rozhoduje o kvalite tesnenia, ale aj o tom, ako ľahko sa bude nádoba otvárať a zatvárať. Zamyslite sa teda nad tým, aký typ uzáveru vám bude viac vyhovovať. K dispozícii máte tri možnosti.
- Skrutkovací uzáver – Zrejme najbežnejší typ zatvárania. Jedná sa o spoľahlivé a bezpečné riešenie, takže je vhodné pri termoskách, ktoré sú častejšie prenášané. Viečko navyše môže poslúžiť ako hrnček. Výhodou je aj veľmi jednoduché čistenie a dlhšia životnosť, pretože existuje menšia pravdepodobnosť, že sa rozbije.
- Klikací uzáver – Stačí stlačiť stredovú časť a jednoducho nalievať. Obsluha je teda veľmi jednoduchá. Na druhej strane sa tieto termosky môžu horšie čistiť a navyše je klikací uzáver náchylný na opotrebovanie. Vo veľmi chladnom počasí má tiež tendenciu zamŕzať.
- Kombinácia skrutkovacieho a klikacieho uzáveru – Niektoré termosky majú ako skrutkovací, tak aj klikací uzáver. Kombinujú teda výhody, ale aj niektoré nevýhody týchto dvoch riešení. Môžete si ale vybrať, aký druh otvárania a uzatvárania pre vás bude v aktuálnej situácii výhodnejší.
Tip: Niektoré termosky (predovšetkým stolné) môžu byť opatrené aj tzv. dávkovacou pumpičkou, pomocou ktorej môžete nápoj naliať aj bez nakláňania. Tento čerpací systém výrazne uľahčuje a urýchľuje obsluhu.
Dodatočné vlastnosti a funkcie
Termosky existujú v rôznych typoch, rozmeroch, dizajnoch aj farebných prevedeniach. Líšia sa však aj dodatočnými vlastnosťami a funkciami. Ak ich majú viac, môžu byť drahšie, na druhú stranu bývajú praktickejšie. S čím sa teda pri jednotlivých produktoch môžete stretnúť?
- Otváranie jednou rukou – Pokiaľ budete mať zamestnané obe ruky (napr. pri šoférovaní), iste oceníte mechanizmus, vďaka ktorému sa termoska bude dať ovládať len jednou rukou.
- Integrovaná nádoba na pitie či jedlo – Skrutkovacie uzávery je možné využiť aj na pitie (viď vyššie). Niektoré termosky môžu mať na uzávere ešte viečko alebo viečka, ktoré môžu slúžiť ako hrnčeky či misky.
- Integrované sitko – Niektoré termosky sú opatrené sitkom, ktoré umožňuje vylúhovať čaj priamo v nádobe a následne ho uchovávať dlhodobo horúci.
- Popruh či pútko – Termosky je možné prenášať nielen v batožine, niektoré varianty disponujú aj popruhom či pútkom, ktoré stačí pripevniť napr. k batohu.
- Protišmyková úprava – Určité nádoby môžu mať dno s protišmykovou úpravou, takže bezpečne stoja aj na hladkých plochách.
- Špeciálne tesnenie – Tesnenie či gumové objímky zabraňujú vytečeniu. Predovšetkým plastové materiály totiž môžu pri vysokých či nízkych teplotách zle tesniť.
- Poistkový mechanizmus – Prostriedok proti nečakanému otvoreniu a vytečeniu obsahu do tašky či batohu.
- Rukoväť – Napriek tomu, že ucho mávajú predovšetkým termohrnčeky, týmto doplnkom môžu byť opatrené aj termosky. Niektoré majú dokonca rukoväť z dreva.
- Umývanie v umývačke – Niektoré termosky sa môžu horšie čistiť, iné je však možné umývať v umývačke riadu, takže sa udržujú čisté naozaj ľahko.
Cena
Termosky všeobecne nepatria medzi drahé produkty, takže si pri nákupe väčšiny z nich vystačíte s 50 €. Značná časť ponúkaných produktov býva dokonca výrazne lacnejšia. Na základe starostlivej analýzy trhu sme termosky rozdelili do troch základných cenových kategórií. Všeobecne však platí, že čím drahšia nádoba, tým je kvalitnejšia, účinnejšia a praktickejšia.
Cena do 20 €
Najlacnejšie termosky na trhu zoženiete už okolo 5 €. Nemusí sa pritom jednať iba o plastové výrobky, v tejto cenovej kategórii nájdete aj termosky z nerezu. Do 20 € síce nejde o najlepšie produkty na trhu, niektoré však môžu byť vysoko kvalitné. Nemôžete ale očakávať žiadne dodatočné vlastnosti a funkcie, minimálne nie vo väčšej miere.
Cena od 20 do 40 €
Kvalitnejšie termosky zoženiete od 20 €. Môžu byť z nerezu či titánu a obvykle disponujú aj radom dodatočných vlastností a funkcií. Majú tiež lepšie termoizolačné vlastnosti, spoľahlivý uzáver a hodiť sa môžu aj na náročnejšie aktivity v prírode. V tejto cenovej kategórii nájdete aj kvalitné termosky na jedlo, ktoré môžu byť taktiež určené na outdoorové využitie.
Cena nad 40 €
V tejto cenovej kategórii zoženiete už skutočne špičkové produkty, ktoré majú vynikajúce termoizolačné vlastnosti, ľahko sa ovládajú, nepretečú a mávajú aj mnoho dodatočných vlastností a funkcií. Mnohé sú navyše aj vizuálne zaujímavé. Najdrahšie termosky aktuálne stoja od 80 do 120 €, čo už je pomerne vysoká čiastka. Na druhej strane kombinujú prvotriednu kvalitu a jedinečný dizajn.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.