Menu

Recenzia a test Tescoma Azza

Dobré Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Univerzálne kuchynské nože

Klady

  • Kvalitné ostrie
  • Ergonomická rukoväť
  • Veľmi priaznivá cena
  • Minimalistický dizajn

Zápory

  • Rukoväť môže prasknúť
  • Pre niekoho trošku hrubšia čepeľ
15 € Orientačná cena

Tento menší kuchynský nôž s 13 cm čepeľou z modelového radu Azza od spoločnosti Tescoma predstavuje dlhodobo jedno z najlepších možných riešení pre bežných užívateľov. Zaobstarať si ho totiž možno za veľmi priaznivú cenu. Do profesionálnych prevádzok sa však podľa všetkého jedná o menej vhodný variant, hoci ho výrobca odporúča aj na profesionálne použitie.

Základná charakteristika

Tescoma Azza s 13 cm dlhou čepeľou predstavuje ideálne riešenie na krájanie rôznych surovín v kuchyni, a to vďaka kvalitnej japonskej nerezovej oceli s tvrdosťou 55-57 HRC. Hoci sa jedná skôr o priemernú hodnotu, na bežné používanie v kuchyni je plne dostačujúca. Čepeľ je navyše ručne brúsená a tvarovaná, pričom jej výborné vlastnosti pri krájaní potravín oceňujú aj samotní používatelia (viď nižšie). Tento kuchynský nôž je totiž skutočne ostrý ako britva.

Zaujme však aj ergonomicky tvarovanou rukoväťou, vďaka ktorej sa veľmi dobre drží v ruke. Tá je potiahnutá pohodlným plastom a disponuje aj masívnymi kovovými nitmi. Nôž si pritom môžete zaobstarať v podstate za pár eur. Nízka cena sa na druhú stranu môže prejavovať na kvalite rukoväte, pretože pri niektorých nožoch má plast okolo nitov tendenciu praskať, čo by mohlo byť pri náročnej záťaži v profesionálnych prevádzkach pomerne bežnou komplikáciou.

Parameter Tento produkt
Dĺžka čepele (cm)

13

Materiál čepele

Oceľ

Materiál rukoväti

Plast

Dĺžka záruky

10 rokov

Hodnotenie ďalších odborníkov a používateľov

Nože z radu Tescoma Azza sú u používateľov veľmi populárne už viac ako 10 rokov. Oceňované je predovšetkým kvalitné ostrie a nôž sa navyše podľa väčšiny názorov veľmi dobre drží. Pozitívne hodnotený je aj dizajn a jednoduché umývanie, rovnako ako priaznivá cena. Niektorým užívateľom však po čase praskla rukoväť a pre niekoho je čepeľ trošku hrubšia a kvôli tomu nemusí ľahko prechádzať úplne všetkými potravinami.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Kuchynský nôž Tescoma Azza s 13 cm čepeľou predstavuje univerzálne riešenie vhodné predovšetkým na domáce použitie. Jeho ostrie z japonskej nerezovej ocele je dostatočne ostré a pevné, poteší aj ergonomická rukoväť, minimalistický dizajn a veľmi nízka cena. Musíte však počítať s menej kvalitným materiálom rukoväte, ktorý tvorí plast. Na druhú stranu ponúka výrobca na nože z tohto radu desaťročnú záruku, takže ich možno prípadne jednoducho vymeniť.

Porovnanie s alternatívami

V súčasnosti máte k dispozícii rôzne nože z radu Tescoma Azza. Zaobstarať si tak môžete aj univerzálny nôž s rukoväťou s dĺžkou 9 cm, ktorý je ešte kratší, inak má ale v podstate totožné vlastnosti. Zakúpiť si je navyše možné aj dlhší porcovací nôž, prípadne nôž na chlieb, ktoré majú oba čepeľ dlhú cez 20 cm. Pokiaľ sa vám nechce jednotlivé vybavenie na krájanie potravín kupovať zvlášť, môžete sa zamerať aj na sadu nožov Tescoma Azza.

V podobnej cenovej kategórii každopádne zoženiete aj iné kvalitné kuchynské nože od ďalších známych výrobcov. Spomenúť musíme Lamart Damask LT2045, ktorý má dokonca dlhšiu čepeľ, pretože jej dĺžka je 20 cm. Jedná sa o veľmi obľúbený univerzálny nôž do kuchyne, čo platí aj pre Fiskars Edge, ktorého dĺžka čepele je 12 cm.

Záverečné zhrnutie

Tescoma Azza s 13 cm čepeľou je univerzálnym riešením do kuchyne pre všetkých, ktorí nechcú za nôž utrácať desiatky eur. Aj za pár eur totiž môžete získať kvalitné náčinie s ostrou čepeľou a ergonomickou rukoväťou, ktoré je možné použiť na rozličné potraviny. Na druhej strane sa napriek tvrdeniu výrobcu príliš nehodí do profesionálnej kuchyne, pretože tu je vyžadovaná vyššia tvrdosť čepele, ako aj rukoväť odolnejšia proti mechanickému poškodeniu.

15 € Orientačná cena
Autor: Petr Šindelář | Dátum: | Produkt: Tescoma Azza | Hodnotenie: Dobré
Petr Šindelář
Redaktor
Petr je skúsený redaktor, ktorý sa dlhodobo venuje spotrebiteľskej oblasti a online nakupovaniu. Navyše má veľmi rád varenie, takže s kuchynskými nožmi a ich vlastnosťami prichádza pravidelne do kontaktu. Vďaka tomu sa dokáže pri jednotlivých produktoch zamerať na parametre, ktoré sú naozaj dôležité. Dobre totiž vie, že sa kvalitatívne môžu jeden od druhého značne líšiť.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Tescoma Azza

Tescoma Azza

15 € Orientačná cena