Menu

Recenzia a test TESLA RoboStar iQ400 Plus

Dobré Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Robotické mopy

Klady

  • Regulácia prietoku vody
  • Vysávanie a vytieranie
  • Vysypávanie nečistôt
  • Možno používať bez Wi-Fi
  • Podpora Amazon Alexa

Zápory

  • Horšia detekcia tmavého nábytku
  • Dlhá doba nabíjania
260 € Orientačná cena

TESLA RoboStar iQ400 Plus

TESLA RoboStar iQ400 Plus je ako robotický vysávač a mop v jednom ideálnou voľbou pre nenáročných užívateľov. Zaujme predovšetkým tých, ktorí majú obmedzený rozpočet, ale hľadajú zariadenie, ktoré im okrem vysávania a mopovania ponúkne niečo navyše. Bonusom je tu totiž vyprázdňovacia nádoba, ktorú mnoho zariadení v tejto cenovej relácii neponúka.

Základné charakteristiky

Robotický vysávač a mop v jednom TESLA RoboStar iQ400 Plus je vhodným riešením na kompletnú údržbu kobercov a tvrdých podláh. V rámci svojej cenovej kategórie vyniká hneď niekoľkými parametrami a svojím vybavením. Ako jeden z mála zariadení s priaznivou cenovkou totiž disponuje samovyprázdňovacou stanicou, vďaka ktorej šetrí váš čas.

V jednom kroku vysáva a vytiera, takže všetko zvládne súčasne a pred mopovaním tak netreba upratovať. Nazbierané nečistoty potom automaticky vyprázdni do stanice, takže na vás je iba doplňovanie vody do nádržky, údržba mopovacej utierky a vysypávanie nečistôt zo stanice, ktoré sa vykonáva raz za 2 až 3 mesiace. Robotický vysávač s mopom je pomerne nízky, má iba 75 mm, takže bez problémov podbehne a uprace aj pod nábytkom. Zvládne zároveň prekonávať aj nižšie prechodové lišty v domácnosti, vďaka čomu môže upratovať vo viacerých miestnostiach bez toho, aby ste ho museli prenášať.

Dobre si poradí na všetkých typoch povrchov, pretože je vybavený elektronicky riadenou reguláciou prietoku vody, takže dobre vyčistí aj veľmi znečistenú podlahu alebo naopak príliš nezamokrí drevené parkety. V prevádzke vydrží 140 minút, vďaka čomu s reguláciou výkonu zvládne upratať celý byt. Bohužiaľ sa ale dlho nabíja a cez infračervené senzory sa dá u neho očakávať horšia detekcia tmavého nábytku.

Parameter Tento produkt
Výrobca

TESLA

Typ

Robotický vysávač s funkciou mopovania

Určenie

Tvrdé podlahy aj koberce

Navigácia

Inteligentná gyroskopická FASTtrack 4.0

Doba prevádzky (min)

140

Doba nabíjania (hod)

6

Typ akumulátoru

Li-Ion

Kapacita akumulátoru (mAh)

2 600

Hlučnosť (dB)

70

Filtrácia

HEPA filter H13

Rotačné kefy

Áno

Výška robota (cm)

7,5

Hmotnosť (kg)

2,6

Vysávanie kobercov

Áno

Suché mopovanie

Áno

Mokré mopovanie

Áno

Sušenie podlahy

Nie

Virtuálna stena

Áno

Senzor proti pádu zo schodov

Áno

Detekcia nečistôt

Nie

Diaľkový ovládač

Áno

WiFi a mobilná aplikácia

Áno

Časovač

Áno

Automatické dobíjanie počas upratovania

Áno

Hodnotenie ďalších odborníkov a používateľov

V čase písania tejto recenzie má TESLA RoboStar iQ400 Plus všeobecne samé pozitívne ohlasy. O istej miere spokojnosti tu svedčí napríklad celkový priemer všetkých užívateľských hodnotení na portáli heureka.cz, ktorý k septembru 2023 činí vynikajúcich 98 %.

Užívatelia pri tomto modeli najviac oceňujú vyprázdňovaciu stanicu, ktorá ušetrí veľa práce s údržbou. Spolu s tým si pochvaľujú hneď 5 náhradných vrecúšok na nečistoty v balení, ktoré treba vkladať do stanice. Negatívnych ohlasov v čase písania recenzie nie je dostatok, aby sme z nich mohli vyvodiť zodpovedajúci záver.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Jednou z najväčších predností tohto robotického pomocníka je jeho vyprázdňovacia stanica, ktorá zároveň slúži aj na nabíjanie. Pýši sa ňou ako jeden z mála z lacnejších modelov, pričom vďaka nej ušetrí svojim majiteľom veľa času s inak časovo náročnou údržbou. Na druhú stranu ale musíme uviesť, že je v stanici raz za 2–3 mesiace potrebné vymeniť vrecko na nečistoty, ktoré nájdete v balení celkom 5krát. Akonáhle vám vrecká dôjdu, bude ich treba dokúpiť zvlášť, preto je potrebné počítať s ďalšími výdavkami počas prevádzky.

Za výhodu označujeme aj reguláciu prietoku vody pri vytieraní, vďaka ktorej s týmto pomocníkom dosiahnete skvelé výsledky aj na silne znečistenej podlahe, rovnako tak aj na drevených parketách, ktoré sú náchylné na prílišné zamokrenie. Ako nevýhodu tu ale vnímame pomerne dlhú dobu nabíjania a fakt, že pri silnom slnečnom žiarení môže byť znížená citlivosť infračervených senzorov a tým spôsobená horšia detekcia tmavého nábytku.

Porovnanie s alternatívami

Za vhodnú alternatívu k TESLA RoboStar iQ400 Plus by sme mohli odporučiť napríklad Dreame D10 Plus. Jedná sa tiež o robotický vysávač a mop v jednom opatrený vyprázdňovacou stanicou. Pýši sa tým, že na jedno nabitie uprace až 270 m², výrobca však neudáva dobu, po ktorú vydrží v prevádzke.

Oproti modelu značky TESLA má navyše aj o niečo menšie zberné vrecko na nečistoty, ktoré sa zaplní už zhruba po 45 dňoch. Navyše sa jedná o model pomerne neznámej značky, takže by ste mohli mať v budúcnosti problém zohnať náhradné diely alebo vrecká do zberného koša.

Záverečné zhrnutie

TESLA RoboStar iQ400 Plus je vhodným riešením pre nenáročných užívateľov, ktorí namiesto moderných technológií trvajú na priaznivej obstarávacej cene. Ide o robotický vysávač a mop v jednom, ktorý v jednom kroku vysáva a zároveň vytiera. Je vhodný pre všetky typy povrchov a poradí si aj na silne znečistených miestach.

Disponuje totiž reguláciou prietoku vody, takže môžete prietok pohodlne nastaviť podľa typu podlahy alebo miery znečistenia. To je dobrou správou napríklad pre majiteľov drevených plávajúcich podláh, ktoré sú náchylné na prílišné zamokrenie. Bonusom u tohto modelu je samovyprázdňovacia stanica, ktorú u lacnejších kombinovaných vysávačov s mopom príliš často nenájdete. Bohužiaľ ale musíte oželieť dlhšiu dobu nabíjania a fakt, že vysávač môže v niektorých situáciách horšie detekovať tmavý nábytok.

260 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: TESLA RoboStar iQ400 Plus | Hodnotenie: Dobré
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva už niekoľko rokov testuje domáce spotrebiče a jej hlavnou doménou sú práve robotické vysávače a mopy. Vďaka nazbieraným skúsenostiam vás preto dokáže informovať o aktuálnych trendoch tohto segmentu a poradí, ako postupovať pri výbere robotického mopu. Okrem domácich spotrebičov sa v jej hľadáčiku často vyskytujú témy spojené s aktívnym životným štýlom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Recenzia TESLA RoboStar iQ400 Plus

TESLA RoboStar iQ400 Plus

260 € Orientačná cena