Robotický vysávač rovná sa koniec klasického vysávania?

Obrázek vysavače iClebo Arte

V minulosti boli podlahy domov a bytov pokryté buď dlaždicami, alebo kobercami. Bolo teda nutné používať vysávač, ktorým sa vyčistil koberec od smetí a prachu. S príchodom modernej doby však koberce nahradzovali ďalšie rôzne typy podláh, medzi ty najvyhľadávanejšie potom patrilo linoleum alebo laminátová podlaha. Vysávačom ale doba neskončila, ďalej sa používali s úpravou pre hladké, nekobercové povrchy. Málo kto má však vysávanie rád. Pre takých je teraz možnosť obstarať si robotický vysávač, ktorý má svoje čestné miesto v už mnohých českých a slovenských domácnostiach.

Nesporné výhody robotických vysávačov

Ktorá žena by si neželala prísť domov do poupratovanej domácnosti po náročnom dni? Teraz je možné zažiť príchody domov bez potreby upratovať do noci. Robotický vysávač v priebehu dňa pozbiera smetí. Výhodou je hlavne v prípade, ak máte doma mačku alebo psa, ktorý po sebe zanechávajú chlpy. Každý deň je možné chlpy zo zeme povysávať, nebudete ich tak roznášať a hlavne – ak máte doma alergika, chlpy sa nebudú víriť a spôsobovať mu problémy. Veľa model robotických vysávačov navyše disponujú možnosťou antibakteriálneho čistenia. Ak máte doma teda malé deti, ktoré neustále lezú po zemi, nemusíte sa báť, s robotickým vysávačom bude vaša domácnosť dokonale bezpečná aj pre tých najmenších.

Nevýhody, ktoré nejde prehliadnuť

Robotické vysávače nie je ťažké si obľúbiť, je ale nutné poukázať aj na ich horšie stránky. Jednou z nich je fakt, že nemajú tak veľký zberný kôš, je teda potreba ich častejšie čistiť. Ďalšou nevýhodou je, že niektoré nemajú tak dokonalé programovanie a stane sa, že sa zamotajú do drôtov, budú narážať do stien a nábytku, alebo spadnú zo schodov. Užívatelia lacnejších modelov robotických vysávačov si tiež stážujú na nedokonalé vysávanie. Netýka sa to všetkých, ale sú modely, ktoré zbavia podlahu väčších chuchvalcov prachu a chlpov, drobný prach ale nepozbierajú. A poslednou výraznou nevýhodou je, že sa nedostanú úplne všade. Áno, mnoho z nich je tak malých, že sa dostanú aj pod nábytok a niektoré sa vedia dostať do rohov, pre mnoho modelov je to však problém.

Občas je nutné zobrať do ruky klasický vysávač

Pre bežné upratovanie sú robotické vysávače určite výhodné. Pamätajte ale na to, že manuálne povysávanie zatiaľ nemôžu úplne nahradiť. Raz za čas bude nutné zobrať do ruky klasický vysávač s hadicou a povysávať dôkladne rohy, záhyby a zákutia medzi stenami a nábytkom.