Menu

Recenzia a porovnanie Thermona Therm ELN15

v kategorii Kotly

Klady

  • Vysoká účinnosť
  • Úzky profil
  • Podporuje HDO

Zápory

  • Energetická trieda D
  • Nedá sa umiestniť v blízkosti zdroja vody
650 € Orientačná cena

Základné parametre

Elektrický kotol Thermona Therm ELN15 môže byť vďaka svojmu výkonu 15 kW použitý aj ako hlavný zdroj vykurovania. To, či ide o dostatočný výkon konkrétne pre vašu nehnuteľnosť, vám vypočíta odborný kúrenár. Účinnosť kotla je 99,5 %, čo je vysoká hodnota, ktorá je pri elektrických kotloch bežná. Celkovo kotol spadá do energetickej triedy D, teda do rovnakej ako väčšina elektrokotlov. Týmto kotlom je možné ohrievať aj vodu, ktorá je následne uchovaná v externom zásobníku.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Thermona

Spaľované palivo

Elektrina

Maximálny výkon (kW)

15

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

D

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

99.5

Podpora HDO

Áno

Istič (A)

25

Rozmery a hmotnosť

Nízka hmotnosť tohto kotla je prvou známkou toho, že sa jedná o model so závesnou konštrukciou. Na svoju prevádzku tento kotol nepotrebuje žiadny odvod spalín. Vďaka kombinácii týchto vlastností je kotol možné umiestniť takmer kdekoľvek. Výnimkou je iba umiestnenie v blízkosti zdroja vody – kotol má totiž slabšie krytie IP40, ktoré elektrické časti neochráni pred vniknutím vody. Rozmerovo sa tento model v podstate nevymyká bežným hodnotám (jedine hĺbka je menšia než je obvyklé). Na výšku má kotol 80,5 cm, na šírku 40 cm a do hĺbky zaberie iba 23,5 cm.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

33

Krytie

IP40

Konštrukcia

Závesný

Výška (cm)

80,5

Šírka (cm)

40

Hĺbka (cm)

23,5

Záver

Thermona Therm ELN15 je elektrický kotol použiteľný najmä ako záložný zdroj kúrenia, i keď občas sa dá využiť aj ako zdroj hlavný. Jeho výkon je 15 kW. Účinnosť je 99,5 %, čo je vysoká hodnota. Celkovo je ale jeho energetická efektivita v triede D. Ohrev vody tu zaisťuje externý zásobník a konštrukcia kotla je závesná (jeho hĺbka navyše činí iba 23,5 cm a vďaka tomu je priestorovo úsporný).

Ak hľadáte ešte o niečo výkonnejší kotol, venujte pozornosť modelu Protherm Ray 21KE.

650 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Thermona Therm ELN15
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub je seniorným redaktorom zameraným na technicky orientované témy. Voľný čas často trávi štúdiom technologických noviniek či princípov, vďaka čomu svoje znalosti kontinuálne prehlbuje. Na tejto stránke vám vysvetlí napríklad to, ktoré emisné triedy sú povolené a aká je účinnosť kotlov v nadväznosti na spaľované médium. Jeho články a recenzie nájdete aj pri bojleroch, čerpadlách či pri rôznych druhoch elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Thermona Therm ELN15

Thermona Therm ELN15

650 € Orientačná cena