Menu

Thorma OKONOM 75 Fiko de luxe – Recenzie, testy a porovnania

Veľmi dobré Celkové hodnotenie

v kategorii Sporáky na tuhé palivo

Klady

  • Na drevo aj uhlie
  • Priaznivá cena
  • Veľká platňa

Zápory

  • Praskanie šamotu
  • Nepresklené ohnisko
  • Zastaraný dizajn
1 100 € Orientačná cena

Dvojplášťový smaltovaný sporák slovenského tradičného výrobcu kachlí Thorma patrí k obľúbeným modelom.

Základné charakteristiky

S priemerným výkonom 7 kW zvláda tento sporák vykúriť priestor s rozmermi 82 – 205 m3, Takže ho využijete aj na vykúrenie menšej chalupy. Výkon je možné regulovať v rozmedzí 3,5 až 10,5 W, takže si prispôsobíte kúrenie podľa aktuálnej potreby. Účinnosť pre spaľovanie dreva je uvedená 75,7 %, pre brikety 74,2 %, čo sú u týchto sporákov bežné hodnoty.

Vyhotovenie

Tento dvojplášťový sporák má v sebe odvetrávacie otvory, vďaka tomu je rozvod tepla intenzívnejší. Zároveň sa vďaka vetracím otvorom ochladzujú vonkajšie kryty sporáka tak, že povrchová teplota sporáka nepresiahne 100 °C. Prevádzka je preto bezpečnejšia. Konštrukcia umožňuje spaľovanie hnedouhoľných brikiet, drevených brikiet alebo suchého dreva, takže si môžete vybrať najvhodnejšiu alternatívu pre vás

Predná strana sporáka je tvorená dvoma časťami. Vo vrchnej smaltovanej stene sú umiestnené dvierka na prikladanie, popolníkové dvierka a presklené dvierka od rúry na pečenie, ktoré je možné odňať a zjednodušiť si tak čistenie. Súčasťou je aj teplomer pre ľahšiu kontrolu teploty pri pečení. V spodnej časti sa nachádza pod smaltovaným krytom zásobník paliva, ktorý sa bude na praktických kolieskach ľahšie dopĺňať. Vo vriacej časti je zasadená oceľová platňa s povrchom dostačujúcim aj na väčšie hrnce. V liatinovom ložisku roštu nejdeme výklopný kôš.

Pod rúrou nájdeme zakrytovaný otvor slúžiaci na čistenie spodnej časti sporáka. Pri utesnených dvierkach popolníka a ohniska si môžeme všimnúť ručnú reguláciu vzduchu. Priemer dymovodu 120 cm je u sporákov na tuhé palivo štandardným rozmerom. Napojenie sporáka ku komínu je možné zo zadnej, bočnej aj vrchnej strany, takže si vyberiete presne podľa vašich možností.

Rúra

Smaltovaná rúra s dvoma pármi nosných rebier je umiestnená klasicky vedľa ohniska. K obrube rúry sú oceľovými pružinami pritláčané odnímateľné dvierka. Tie sa po odobratí budú ľahšie čistiť, rovnako ako vnútro rúry.

Príslušenstvo

Súčasťou balenia je príslušenstvo, do ktorého patrí smaltovaný pekáč a smaltovaný plech na pečenie, nebudete teda musieť riešiť vhodné príslušenstvo na pečenie. Ďalej v balení nájdeme niklovanú mriežku, manipulačný kľúč a návod.

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

V recenziách si zákazníci pochvaľujú vzhľad a dizajnové prevedenie tohto sporáka. Väčšina recenzentov je spokojná s kvalitou a výkon sporáka im príde dostačujúci. Zákazníci oceňujú priestrannú varnú platňu, vhodnú aj pre väčšie hrnce a pochvaľujú si rýchle rozpálenie rúry na prevádzkovú teplotu.

Ako negatívum je spomínaná nutnosť odstupu sporáka od steny a tým veľká priestorová náročnosť, čo je všeobecný nešvár týchto produktov. Šamotové tvarovky s hrúbkou 30 mm, ktorými je ohnisko obložené, sú predmetom negatívnych recenzií, v ktorých sa používatelia sťažujú na ich praskanie. Praskliny šamotu by ale nemali mať na fungovanie ani životnosť sporáka vplyv. Šamot tiež môže praskať pri nešetrnom zaobchádzaní so sporákom, napríklad pri nešetrnom prikladaní dreva.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Pri tomto sporáku oceňujeme úložný priestor na drevo, ktorý nie je súčasťou každého modelu. Kladne hodnotíme aj odvetrávacie otvory, vďaka ktorým je povrch sporáka ochladzovaný a rozvod tepla je efektívnejší. Pri rúre sa nám páči teplomer a odnímateľné dvierka.

Tento sporák patrí k modelom, pri ktorých nie sú prikladacie dvierka presklené. To ale nemusí byť nutne záporom a záleží čisto na vašich preferenciách. Medzi zápory môžeme zahrnúť praskanie šamotu, ktoré ale funkčne sporák neovplyvní.

Porovnanie s alternatívami

Ak hľadáte sporák na tuhé palivá s podobnými vlastnosťami ako Thorma okonom 75, Prity 2P41 vás zaujme vysokým výkonom, priestrannou rúrou a príjemnou cenou. Prepracovaný dizajn ale nečakajte. Ak hľadáte zaujímavý prvok do miestnosti, Timsistem Alma Mons je nielen funkčným pomocníkom ale aj dizajnovou záležitosťou.

Záverečné zhrnutie

Thorma okonom 75 fiko de luxe patrí k obľúbeným modelom s priemerným výkonom. S dostatočným priestorom platne aj pre veľké hrnce a rúrou s teplomerom je vhodný na varenie a pečenie. Vykúri vám plochu 82 – 205 m3, čo by malo stačiť na menšiu chalupu. Rozhodujúce je ale rozloženie a veľkosť miestností.

1 100 € Orientačná cena
Autor: Kateřina Klodnerová | Dátum: | Produkt: Thorma OKONOM 75 Fiko de luxe | Hodnotenie: Veľmi dobré
Kateřina Klodnerová
Redaktorka

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Thorma OKONOM 75 Fiko de luxe

Thorma OKONOM 75 Fiko de luxe

1 100 € Orientačná cena