Menu

Recenzia a porovnanie Tim Sistem Čarovná pec

Pre nenáročných v kategorii Krbové kachle na drevo a brikety

Klady

  • Nízka cena
  • Liatinové komponenty
  • Nízka hmotnosť v danej kategórii

Zápory

  • Malý popolník
  • Horšie tesnenie
  • Len pre menšie polená
400 € Orientačná cena

Základné parametre

Krbové kachle na drevo a drevené brikety s poetickým názvom Čarovná pec od srbskej spoločnosti Tim Sistem prekvapia dobrým výkonom za veľmi slušnú cenu, ktorá sa pohybuje okolo 220 €.

Maximálny výkon týchto krbových kachlí je jedenásť kilowattov za hodinu, preto sa hodia skôr na vykúrenie nízkoenergetických a dobre zateplených domov o výmere pod dvesto metrov štvorcových, alebo zvládnu zahriať ako doplnkový zdroj tepla dve až tri miestnosti v staršej, horšie zateplenej budove o výmere pod sto metrov štvorcových.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Tim Sistem

Výkon (kW/hod)

11

Typ paliva

Drevo a brikety

Hmotnosť (kg)

58

Účinnosť (%)

79

Materiál

Liatina, plech

Výška (cm)

84

Šírka (cm)

49

Hĺbka (cm)

51

Farba

Rôzna

Vykurovaná plocha v nízkoenergetických priestoroch so stropom 2,5 metra (m2)

176

Vykurovaná plocha v starších nezateplených budovách so stropom 2,5 metra (m2)

88

Maximálna dĺžka polien (cm)

35

Výmenník

Nie

Priemer dymovodu (mm)

120

Účinnosť spaľovania

Čarovná pec od Tim Sistem sa pýši vysokou účinnosťou spaľovania takmer osemdesiat percent, čím sa vyrovnáva najkvalitnejším dostupným produktom na trhu. Vyššia účinnosť so sekundárnym spaľovaním, ktoré spracováva aj plyny a častice vznikajúce pri horení dreva, znamená vyššiu výhrevnosť. Polená horia dlhšie, preto nemusíte prikladať tak často.

Kvôli pomerne malej šírke kachlí sa do spaľovacej komory zmestia polená s maximálnou dĺžkou tridsaťpäť centimetrov. V porovnaní s ďalšími modelmi sú to skôr malé polená, ktoré rýchlejšie zhoria a preto sa musia častejšie prikladať.

Dizajn a funkcie

Vykurovací plát a dvierka sú liatinové, zvyšok kachlí plechový. To znamená, že kachle kúria rýchlo, ale horšie akumulujú teplo a môže sa stať, že cez noc drevo vo vnútri dohorí, kachle rýchlo schladnú a vy sa ráno prebudíte do studenej miestnosti.

Tieto krbové kachle sú pomerne ľahké, vážia podľa výrobcu 55 kilogramov, a nie je teda potrebné výrazne riešiť nosnosť podlahy. Sú pomerne vysoké (84 centimetrov), s čím je potrebné počítať, čo sa týka stavebnej pripravenosti. Štandardizovaný priemer dymovodu je sto dvadsať centimetrov.

Čarovná pec je k dostaniu v rôznych farebných kombináciách od čiernej, vínovej, šedej až po béžovú. Ide teda vybrať vhodné kachle na to, aby zapadli do vášho interiéru. Horná doska sa dá navyše využiť ako platňa na ohrievanie pokrmov.

Hodnotenie ďalších používateľov

Užívatelia hodnotia kachle pozitívne. Pochvaľujú si hlavne dobrý výkon a úspornosť, nízku cenu aj ľahkú manipuláciu. Občas kritizujú malý popolník a netesniace prvky kachlí, čo obmedzuje reguláciu prívodu vzduchu pri horení.

Záver

Čarovná pec (Magic stove) od srbského výrobcu Tim Sistem má dobrý výkon maximálne jedenástich kilowattov za hodinu vhodný ako hlavný zdroj tepla hlavne v menších a dobre izolovaných rodinných domoch. Ako vedľajší zdroj tepla zvládne vykúriť aj dve až tri miestnosti v staršom nezateplenom dome.

Ak hľadáte veľmi lacný a pritom štandardne výkonný produkt, Tim Sistem Čarovná pec je vhodná práve pre vás. Je ľahká, preto sa s ňou ľahko manipuluje a navyše nie je potrebná žiadna zvláštna stavebná pripravenosť a vysoká nosnosť podlahy. Tieto krbové kachle na drevo a drevené brikety majú navyše celkom nadpriemernú účinnosť spaľovania cez sedemdesiatdeväť percent.

Pokiaľ hodláte vykurovať väčšie a horšie izolované objekty, je vhodné skúsiť výkonnejší produkt. Za prijateľnú cenu môžete zakúpiť napríklad krbové kachle na drevo Prity WD W24 TV s teplovodným výmenníkom, vďaka ktorému zahrejete cez rozvod teplej vody aj periférne časti príbytku. Ak vám viac záleží na ešte vyššej účinnosti spaľovania a vysokej kvalite, odporúčame kachle Pacific Energy Alderlea T6.

400 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Tim Sistem Čarovná pec
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub sa v našej redakcii venuje predovšetkým technicky zameraným témam. Sám pochádza z rodinného domu a študuje stavebné inžinierstvo, v problematike krbových kachlí sa preto dobre orientuje. V tomto článku vám napríklad vysvetlí, akým spôsobom voliť výkon kachlí. Okrem iného narazíte na jeho recenzie aj v kategóriách zameraných na náradie, ako sú aku vŕtačky, či napríklad štiepačky dreva, ale aj u spotrebiteľskej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Tim Sistem Čarovná pec

Tim Sistem Čarovná pec

400 € Orientačná cena