Porovnávací test a recenzie najlepších tlačiarní

Bez kvalitnej tlačiarne sa dnes nezaobíde žiadna firma, štátna inštitúcia a v niektorých prípadoch ani domácnosť. Tlačové technológie sa neustále zdokonaľujú, zvyšuje sa rýchlosť, funkčnosť aj dômyselnosť podávačov papiera. Lenže zle zvolená tlačiareň môže ľahko spôsobiť frustráciu a výbuchy hnevu, keď nič nefunguje, ako má.

Pri nákupe je v prvom rade potrebné zvážiť, či siahnuť po samostatnej, alebo multifunkčnej tlačiarni. I napriek vyššej cene si druhé menované získavajú stále väčšiu obľubu, pretože okrem tlače dokážu taktiež skenovať, kopírovať či faxovať. Kľúčovú rolu zohráva voľba vhodnej technológie tlače, k dispozícii sú ihličkové, atramentové a laserové prístroje. Zároveň je dobré overiť jednotlivé tlačové parametre, ako sú farba, rozlíšenie, rýchlosť a hlučnosť tlače. V prípade multifunkčných modelov zohrávajú významnú rolu aj doplnkové funkcie, medzi ktoré patrí skenovanie, kopírovanie alebo možnosť tlače z USB alebo pripojenie tlačiarne prostredníctvom Wi-Fi. Nevyplatí sa opomínať ani spotrebu energie a tlačového materiálu, ktorá obvykle znamená výrazne vyššiu položku než financie vynaložené na zaobstaranie samotného prístroja. 

Potrebujete kúpiť novú tlačiareň pre svoju kanceláriu alebo do domácnosti? Dobre sa zamyslite nad tým, ktoré funkcie budete potrebovať. A ak si ani napriek tomu nie ste svojím výberom istí, radšej nazrite do nášho článku „Ako si vybrať tlačiareň“, kde nájdete dôkladný rozbor všetkých významných parametrov.


Najlepšie tlačiarne podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Výrobca Technológia tlače Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze HP LaserJet Pro M102w G3Q35A
HP LaserJet Pro M102w G3Q35A HP Laserové 110 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Brother HL-L2352DW
Brother HL-L2352DW Brother Laserové 105 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze HP Officejet Pro 6230 E3E03A
HP Officejet Pro 6230 E3E03A HP Atramentové 70 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Epson L1110
Epson L1110 Epson Atramentové 130 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze HP Laser 107a 4ZB77ACP-1300
HP Laser 107a 4ZB77ACP-1300 HP Laserové 80 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Canon Pixma iP6850
Canon Pixma iP6850 Canon Atramentové 190 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze HP Laser 107w 4ZB78A
HP Laser 107w 4ZB78A HP Laserové 95 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Xerox Phaser 3020Bi
Xerox Phaser 3020Bi Xerox Laserové 70 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Brother HL-1112E
Brother HL-1112E Brother Laserové 75 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Canon i-Sensys LBP621Cw
Canon i-Sensys LBP621Cw Canon Laserové 170 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať multifunkčnú tlačiareň

Tlačiarne patria medzi veľmi rozšírené zariadenia, využívajú sa tak v domácnostiach, ako v kanceláriách. Pri výbere sa musíte pozerať nielen na výkon, ale aj na investíciu do spotrebného materiálu. Výrobcovia totiž často ponúkajú lacné zariadenia, ktoré však nemusia byť také efektívne a úsporné v porovnaní s drahšími modelmi. Základná domáca tlačiareň sa dá kúpiť pomerne lacno. Záleží, aký výkon a funkčnosť od nej požadujete.

Väčšina tlačiarní dnes má možnosť spárovať s počítačom bez káblov, vďaka čomu je tlač dostupnejšia a pohodlnejšia. Kedysi boli k tlačiarňam ako povinná výbava CD disky na inštaláciu ovládacieho programu, aby sa počítač s tlačiarňou po pripojení káblom dohovoril. I dnes sú k tlačiarňam dodávané CD s ovládacím programom, ten sa však väčšinou dá stiahnuť z internetu. Moderné tlačiarne umožňujú zapojenie do lokálnej siete, takže nemusia byť umiestnené vedľa počítača a je možné tlačiť aj z mobilných zariadení cez Wi-Fi. Najčastejšie sa predávajú laserové tlačiarne, tlačiarne s displejom a multifunkčné zariadenia, ktoré zvládajú kopírovať, skenovať aj faxovať.

Ak by ste však chceli špeciálne zariadenie iba na skenovanie, prečítajte si náš článok Ako si vybrať skener a inšpirujte sa tam.

Aký typ tlačiarne vybrať a na čo sa pri výbere zamerať? Je lepšie investovať do drahšieho zariadenia alebo vám stačí lacnejší variant? Aké by mala mať tlačiareň funkcie? V nasledovnom článku sa budeme práve týmito otázkami zaoberať, aby ste si podľa nasledovného návodu pre seba vybrali ten najlepší model.

TIP! Pri kupovaní multifunkčných tlačiarní sa vžilo jedno pravidlo: Čím vyššia obstarávacia cena, tým lacnejšia následná tlač. Nejde síce, samozrejme, o dogmu, každé pravidlo si nájde svoje výnimky, vo väčšine prípadov však platí.

Koncept multifunkčných tlačiarní

Tieto zariadenia v sebe kombinujú funkciu tlačiarne, kopírky, skenera a faxu. V súčasnosti multifunkčné prístroje vládnu trhu s tlačiarňami. Modely, ktoré by vedeli iba tlačiť, sú už skôr zastarané. Multifunkčný variant šetrí miesto aj náklady, ktoré by ste vynaložili na zaobstaranie jednotlivých prístrojov zvlášť, navyše máte istotu, že celé zariadenie bude vedieť spolupracovať ako celok, čo pri zapájaní každého prístroja jednotlivo nie je úplne samozrejmé (Zo zdroja: Originalnitonery.cz). Negatívom potom môže byť drahší servis a vyššia obstarávacia cena, v súčasnosti však objavíte aj pomerne lacné a zároveň solídne tlačiarne.

Pri výbere multifunkčnej tlačiarne je zo všetkého najdôležitejšia voľba technológie tlače, jej druhy podrobne rozoberieme v nasledujúcej kapitole. V zásade ide o to, či sa chystáte tlačiť veľké množstvo čiernobieleho textu a požadujete vysokú rýchlosť (laserové tlačiarne), alebo požadujete vyššiu kvalitu najmä farebnej tlače za cenu pomalšej prevádzky (atramentové tlačiarne).

Rozhoduje taktiež kvalita jednotlivých komponentov, ako je napríklad jemnosť rozlíšenia skenera aj samotnej tlače a podobne. Mnoho modelov obsahuje čítačku pamäťových kariet a USB konektor na pripojenie flash disku – z týchto médií potom je možné tlačiť a ukladať na nich naskenované dokumenty a fotografie. Výhodou je taktiež možnosť zapojenia do lokálnej siete a mnoho modelov sa dokáže pripojiť bezdrôtovo na Wi-Fi sieť, takže naozaj nie je potrebné riešiť žiadne káble.

Výhody Nevýhody
+ kombinácia tlače, kopírovania, skenovania aj faxovania v jednom

+ šetrí miesto, nie je potrebných niekoľko zariadení

+ možnosť ukladať naskenované dokumenty a fotografie na kartu

– vyššia obstarávacia cena

– zložitejšia údržba

Špecialitou sú ešte 3D tlačiarne, tie už však nemajú s klasickou tlačou na papier veľa spoločné, môžete si však o nich prečítať samostatný článok Ako si vybrať 3D tlačiareň.

V ďalšom opise sa budeme ďalej venovať iba špecifikáciám multifunkčných tlačiarní. Hoci je opis jednotlivých parametrov, samozrejme, využiteľný univerzálnejšie, pre naše účely bude uvádzaný práve v kontexte multifunkčných zariadení.

Technológia tlače

Na základe princípu tlače, čo je zásadný parameter pri výbere multifunkčnej tlačiarne, sa dajú štandardné produkty rozdeliť na dva základné druhy – atramentové a laserové. Zmieniť môžeme taktiež staršiu technológiu ihličkovej tlače, ktorá sa však v moderných prístrojoch už neobjavuje.

Typy tlačiarní podľa technológie tlače

Atramentové tlačiarne

Atramentové tlačiarne disponujú hlavou, ktorá vystreľuje na papier drobné kvapky atramentu, ktoré pri dopade vytvárajú požadovaný obrazec. Vo väčšine prípadov vznikajú všetky tlačené farby spojením štyroch farebných atramentov – azúrový, purpurový, žltý a čierny (podľa modelu CMYK – Cyan, Magenta, Yellow, Key alebo blacK). S cieľom zlepšiť prechody odtieňov sa potom v lepších modeloch používajú doplnkové farby ako druhá čierna, sivá, svetlomodrá alebo svetloružová.

Tieto tlačiarne majú kvalitnejšiu a rýchlejšiu tlač než staršie ihličkové, cenovo vychádzajú podobne, ale náklady na tlač sú v dlhšom horizonte vyššie, a to aj v porovnaní s laserovými tlačiarňami.

Atramentové tlačiarne sú vhodné na bežné domáce využitie, ale taktiež pre profesionálov. Majú totiž kvalitnú tlač s vysokým rozlíšením a hodia sa na tlač farebných obrázkov a fotografií. S vyššou kvalitou však súvisí pomalšia prevádzka v porovnaní s laserovými náprotivkami. Atramentové tlačiarne sú väčšinou rozmerovo menšie, obstarávacia cena býva nižšia než v prípade laserových modelov. Pozitívna je aj rýchla príprava na použitie (iniciácia tlače).

Ako sme už zmienili, negatívom je drahšia prevádzka. Do tlačiarní sa vkladajú buď tlačové kazety (cartridge), alebo znovu plniteľné nádržky. Druhý variant je modernejší a zároveň lacnejší a ekologickejší, skrátka dostanete atrament vo fľaštičkách a podľa potreby môžete dopĺňať jednotlivé druhy farieb. Znovu plniteľné nádržky používa napríklad táto tlačiareň, ktorú sme recenzovali.

Tlačové kazety sú oproti predchádzajúcemu variantu drahšie, v niektorých prípadoch je nutná výmena celej atramentovej zostavy, aj keď ešte nedošli všetky farby, inde môžete vymieňať jednotlivé farebné kazety. Použité kazety je potom nutné recyklovať, prípadne nechať repasovať (Zo zdroja: Tonerpartner.cz).

Výhody Nevýhody
+ nízke obstarávacie náklady

+ kvalitnejšia tlač

+ vhodné na farebnú tlač

+ pomerne tichá prevádzka

+ rýchle zahriatie tlačiarne

– vysoké prevádzkové náklady

– pomalšia tlač

– občas nutnosť vymeniť celú tlačovú kazetu so zostávajúcou farbou

Laserové tlačiarne a LED tlačiarne

V prípade laserových tlačiarní sa na rozdiel od ihličkových a atramentových modelov nestretneme s tvorením obrazu podľa hlavice. Miesto toho sa obraz vykreslí laserom na valec, na ktorý sa prenesie farebný toner a ten sa otlačí na papier. Výsledný obraz sa potom tepelne zafixuje, preto z laserových tlačiarní vychádzajú potlačené papiere teplé.

Tieto tlačiarne sa hodia predovšetkým pre používateľov, ktorí potrebujú rýchlu tlač najmä veľkého množstva textu, navyše sú aj tiché, takže sa hodia tak do domácností, ako do firiem, kde je lepšie tichšie prostredie. Laserové tlačiarne vďaka svojej rýchlosti a primárnemu zameraniu na čiernobielu tlač nájdu svoje uplatnenie hlavne v kanceláriách, školách, úradoch a podobne.

Samotná kvalita tlače za atramentovými prístrojmi zaostáva. Pri porovnaní sú nevýhodou taktiež väčšie rozmery a vyššia obstarávacie cena, ktorá sa však môže časom vrátiť, keď vezmeme do úvahy nižšie náklady na tlač a dopĺňanie tonera oproti atramentovému variantu. Za negatívum môžeme považovať dlhší čas potrebný na iniciáciu tlače, ten je však vynahradený následnou rýchlou prevádzkou (Zdroj: Svethardware.cz).

Výhody Nevýhody
+ nízke prevádzkové náklady

+ rýchla tlač

+ tichá prevádzka

– vysoké obstarávacie náklady

– menej kvalitná tlač

– pomalšie zahriatie tlačiarne

– väčšie rozmery

Špeciálnym typom prístrojov, ktoré vychádzajú z podobnej technológie laserovej tlače, sú LED tlačiarne. Majú jeden lebo viac radov diód, ktoré dokážu osvetliť celý riadok naraz. Ide o kompaktnejšie prístroje s menším množstvom častí, z čoho vychádza aj znížené riziko porúch. LED tlačiarne dokážu meniť intenzitu vyžarovaného svetla, je možné tak dosiahnuť jemnejšie prechody a rozmanitejšie odtiene.

Ihličkové tlačiarne

Ide o najstaršiu verziu tlačiarne. K dispozícii je hlavica, ktorá sa pohybuje zo strany na stranu a odtlačovaním ihličiek cez farbiacu pásku na papier sa vytvára konečný obraz. Dnes už sa príliš nepredávajú, každopádne sa stále využívajú vďaka nízkym nákladom na tlač a dlhej životnosti a odolnosti. Často ide o priemyselné zariadenia napríklad na tlač cestovných lístkov.

Ihličkové tlačiarne by teda mali vziať do úvahy predovšetkým ľudia v domácnostiach, ktorým nevadí menej kvalitné spracovanie tlače a skôr ich zaujíma nižšia cena. Nevýhodou je však vysoká hlučnosť a pomalá prevádzka. Z tohto dôvodu sa veľmi nehodia do kancelárií, ale klasickému používateľovi, ktorý si potrebuje iba vytlačiť jeden papier týždenne s nízkym rozlíšením, bohato vystačia. Tieto prístroje sa však nehodia na tlač grafiky (Zdroj: Programujte.com).

Výhody Nevýhody
+ nízke prevádzkové náklady

+ dlhá životnosť a odolnosť

+ nízka obstarávacia cena

– menej kvalitné spracovanie tlače

– vysoká hlučnosť

– pomalá tlač

– nezvládajú dobre grafické prvky

– zastaraná technológia

Parametre

Na charakteristiky multifunkčných tlačiarní sa môžeme zamerať z niekoľkých pohľadov. Najdôležitejšie sú parametre tlače, nesmieme však zabúdať ani na skenovanie, kopírovanie a fax.

Tlačové parametre

Pri výbere vhodnej tlačiarne je dobré sa zamerať na jej parametre, teda či tlačí farebne, alebo čiernobielo, aká je rýchlosť tlače a taktiež aká je kvalita výsledného dokumentu či fotografie. S tými najdôležitejšími vás preto nižšie zoznámime.

Farebná alebo čiernobiela tlač

Podľa účelu využitia je nutné brať do úvahy taktiež schopnosť tlačiarne pracovať s farebnými variáciami. Ak plánujete tlačiť iba písomné dokumenty, nemusíte sa o farebnú tlač zaujímať, v opačnom prípade je nutné túto možnosť overiť, pretože nie je automatické, že všetky prístroje ňou disponujú. Často sa môžete stretnúť aj s tlačiarňami vo vyšších cenových reláciách, ktoré jednoducho nie sú na tlač farebných dokumentov určené.

Na tlač obrázkov a fotografií je zrejme nutná farebná tlač. Laserové tlačiarne ju vedia vytlačiť v dobrej kvalite, na tlač fotiek je však najlepšia kombinácia atramentovej tlačiarne a fotopapiera.

Rozlíšenie tlače

Úroveň kvality tlače je daná predovšetkým rozlíšením tlačiarne. Vyššie rozlíšenie znamená jasnejší obraz, pretože je na danej ploche viacero vytlačených bodov, teda viacero zobrazených detailov. Väčšina tlačiarní na domáce použitie má rozlíšenie okolo 1200 DPI (počet bodov na palec). Drahšie atramentové tlačiarne ponúkajú až 1800 DPI a laserové tlačiarne môžu dosiahnuť až na 4800 DPI.

Rýchlosť tlače

Ak tlačíte tri strany mesačne, tak určite nepotrebujete zariadenie s rýchlosťou tlače 50 strán za minútu. S rýchlejšou tlačou sa totiž zvyšuje obstarávacia cena. Pri predpokladanom častom tlačení, napríklad v kanceláriách, sa rýchla tlač bude, naopak, hodiť.

Pri orientácii v oblasti rýchlosti tlače sa vyplatí sledovať predovšetkým dva základné parametre. Prvým je rýchlosť tlače prvej strany. Tá vyjadruje čas, ktorý ubehne od zadania úkonu v počítači po vytlačenie prvej strany. V prípade multifunkčných zariadení sa pohybuje väčšinou v rozmedzí 10 až 20 sekúnd. Druhým parametrom je potom jednoducho počet strán, ktoré je tlačiareň schopná vytlačiť za minútu. V tomto smere je nutné brať do úvahy rozdielnosti v čase čiernobielej a farebnej tlače. V našom teste sme zohľadnili iba čas čiernobielej tlače, pretože nie všetky tlačiarne disponujú možnosťou farebnej tlače.

Hlučnosť tlače

Ako už bolo zmienené, najhlučnejšie tlačiarne väčšinou pochádzajú z kategórie ihličkových. Pri multifunkčných zariadeniach sa obvykle s vysokou hlučnosťou nestretnete. Väčšina tlačiarní tohto typu dosahuje hlučnosť okolo 50 dB, čo je hladina hluku, ktorá sa dá prirovnať zhruba k hlasitosti bežného rozhovoru. Ak by tlačiareň dosahovala hlučnosť vyššiu, odporúčame zvážiť, či v podmienkach, kde ju budete prevádzkovať, bude táto hodnota v poriadku.

Skenovanie

Pri skenovaní by malo používateľa najviac zaujímať rozlíšenie skenera. Podobne ako pri tlači, aj kvalita skenovania sa udáva počtom bodov na palec (DPI). Samozrejme, ak sa do určitej plochy vojde viacero bodov, tým lepšie, pretože výsledná snímka je kvalitnejšia a zachytí podrobné detaily predlohy. Pomerne často sa na trhu objavujú skenery s kvalitou 1 200 × 4 200 DPI, čo stačí na bežné spracovanie textových aj grafických predlôh. Na profesionálne využitie a zachytenie aj tých najjemnejších detailov sa potom objavuje kvalita snímania 4 800 × 9 600 DPI.

Druhým dôležitým faktorom je taktiež rýchlosť skenovania, ktorá, samozrejme, veľmi vychádza práve zo zvolenej kvality snímania. Kvalitnejšie snímanie bežne trvá dlhšie. Zariadenia sa väčšinou vojdú do rozmedzia 15 až 30 sekúnd na stranu.

Výrobcovia často dodávajú taktiež sprievodné programy špeciálne určené na skenovanie, jedným z nich je rozpoznávanie textu z predlohy a jeho prevod do textového súboru (funkciu nájdete pod označením OCR). Ďalej sú k dispozícii softvérové programy na editáciu naskenovaných obrázkov a iné.

Kopírovanie

Pri kopírovaní sa spája funkcia tlačiarne a skenera dokopy. Závisí teda od vyššie zmienených parametrov týchto činností, svoju rolu hrá aj súhra oboch komponentov. Plynulé fungovanie kopírovania zaistí dobrá vnútorná pamäť, vďaka ktorej sa nemusí jedna strana pri viacnásobnom kopírovaní skenovať zakaždým znovu.

Faxovanie

Fax nie je úplne automatickou výbavou všetkých multifunkčných tlačiarní. Predsa len v súčasnosti ide už o dosť prežitú technológiu, v niektorých zariadeniach má však svoje miesto. Na tlačiarni nájdete konektor pre telefónne pripojenie, vďaka ktorému dochádza k dátovému prenosu. Skener načíta predlohu a potom ju telefónnou linkou odošle v binárnej podobe príjemcovi. Jeho fax potom správu prijme a danú predlohu vytlačí, prípadne uchová v elektronickej verzii.

Rozmery a hmotnosť

S multifunkčnými zariadeniami sa veľmi často spája, bohužiaľ, taktiež vyššia hmotnosť a menej praktické rozmery, než je to zvykom pri bežných tlačiarňach. Keď si však porovnáte priestor, ktorý zaberie multifunkčná tlačiareň, s miestom pre jednotlivé prístroje na tlač, skenovanie a faxovanie, variant „všetko v jednom“ bude jasná voľba.

Veľmi odporúčame pred kúpou tlačiarne zvážiť svoje priestorové možnosti a v ideálnom prípade presne premerať miesto, kam chcete tlačiareň umiestniť. Hmotnosť je dôležitá predovšetkým v prípade, ak plánujete s tlačiarňou často manipulovať. Ak bude trvalo umiestnená na jednom mieste, nemusia vás hodnoty tohto parametra príliš trápiť.

Sieťové pripojenie alebo USB

Je dobré zvážiť, koľko používateľov bude tlačiareň skutočne potrebovať. Ak ju napríklad používa iba jeden človek so stolovým počítačom, bude vhodné pripojenie cez kábel, prenos a inicializácia tlače je rýchlejšia. Pri väčšom množstve počítačov a notebookov, ktoré sa k tlačiarni pripájajú, je ideálne bezdrôtové spojenie. Hodí sa najmä do kancelárií a domácností s viacerými ľuďmi.

Okrem USB kábla a Wi-Fi pripojenia je možné tlačiareň pripojiť k počítaču alebo ďalším zariadeniam napríklad pomocou modernej bezdrôtovej technológie NFC, Bluetooth alebo káblom HDMI. V prípade bezdrôtového pripojenia cez Wi-Fi alebo Bluetooth často nájdete označenie air print.

Spotreba

Na spotrebu multifunkčných tlačiarní sa dá pozerať z dvoch rôznych hľadísk. Samozrejme, ide o elektrické spotrebiče, takže jedným faktorom je spotreba energie. Druhým hľadiskom sú náklady na tlač, teda spotreba atramentu alebo tonera.

Zároveň väčšinou platí už zmieňované pravidlo, že čím drahšia počiatočná investícia, tým lacnejšia prevádzka. Drahšie tlačiarne sa zameriavajú na znižovanie spotreby elektriny a hlavne atramentu alebo tonera, preto sa vám rozdiel v obstarávacej cene pri dlhodobom používaní tlačiarne vráti.

Spotreba energie

Dá sa povedať, že tlačiarne všeobecne nie sú zásadným konzumentom elektriny a ich prevádzka vás väčšinou nevyjde na závratné sumy. Je však nutné zmieniť, že spotreba laserových tlačiarní je výrazne väčšia než v prípade atramentových. Zatiaľ čo atramentové väčšinou „žerú“ do 15 wattov, laserová zvládne aj 0,5 kW. Násobne vyššia je aj spotreba laserových tlačiarní v stand-by režime (Zdroj: EnviWeb.cz).

I keď však budete držať napríklad tlačiareň s aktuálnou spotrebou 500 wattov v prevádzke nepretržite jednu hodinu, vyjde vás to naozaj iba na drobnú sumu podľa tarify. Pamätajte tiež, že samotná tlač nespotrebuje toľko energie, ako keď spustíte napríklad kopírovanie, kde súčasne pracuje skener aj tlačiareň.

Spotreba atramentu/tonera

Spotreba náplní do tlačiarní je pomerne dôležitá, pretože najmä originálne tonery, atramenty alebo atramentové kazety nie sú lacné. Výrobcovia väčšinou uvádzajú hodnoty výťažností náplne, buď v prepočte ceny na jednotlivé strany, alebo uvádzajú počet vytlačených strán na jednu náplň. Lenže spotreba tonera alebo atramentu sa značne líši podľa nastavenia potrebnej kvality a závisí aj od ďalších faktorov.

Ako sme už zmienili v článku, prevádzka atramentových tlačiarní, ktoré sa pýšia vyššou kvalitou najmä farebnej tlače, je drahšia než v prípade laserových modelov, ktoré sú vhodné skôr na tlač veľkého množstva textových strán v čiernobielej farbe. Atramentové tlačiarne sú navyše typické dodatočnou spotrebou náplne pri samočistení dýz.

Výbava multifunkčnej tlačiarne

Pri výbere tlačiarne je dobré sa zamerať aj na jej fyzické vlastnosti: zvážiť, akú kapacitu zásobníka potrebujete, aký preferujete displej tlačiarne alebo či sa pre vás hodí slot na SD kartu alebo flash disk.

Zásobník na papier a automatický podávač

Zásobník na papier definuje počet strán, ktorý je tlačiareň schopná vytlačiť, než je potrebné ho doplniť. Na domáce použitie stačia hodnoty okolo 150 strán, na kancelárske účely sa hodí 250 strán a viac. Alternatívou môže byť ďalší zásobník, ktorý niektoré tlačiarne ponúkajú. Tým sa zvýši kapacita papiera v zásobníku až na dvojnásobok.

Výhodou potom nesporne je, ak tlačiareň disponuje automatickým podávačom papiera (často označovaný skratkou ADF – automatic document feeder). Vďaka tomu nie je nutné tlačiareň ručne obsluhovať napríklad pri kopírovaní dlhších dokumentov, pretože si sama berie ďalšie predlohy nutné na naskenovanie a tlač.

Displej

Pri výbere tlačiarne by vás jednoznačne mal zaujímať displej, jeho veľkosť a prípadná možnosť interaktívnej manipulácie. Existujú typy tlačiarní, ktoré nemajú displej žiadny a manipulácia je s nimi pomerne zložitejšia. Nie je na nich totiž možnosť výberu strán, nemáte tak skoro žiadny prehľad, čo sa s tlačiarňou práve deje, väčšinou ani neupozorní na nejaký problém. Ak chcete mať kontrolu nad tlačou, počtom kópií a prípadnou veľkosťou strán, všetko sa nastavuje na počítači. Tlačiarne bez displeja sa teda hodia do domácností, kde sa skôr kopíruje a na výber stačí iba niekoľko tlačidiel – vypínač a voľba pre čiernobielu alebo farebnú tlač. Tieto zariadenia sú pomerne lacné, tak sa hodia pre všetkých, čo tlačia skôr raz za čas.

Ďalším typom je tlačiareň s jednoduchým čiernobielym displejom, kde sa za pomoci tlačidiel dá do určitej miery orientovať. Je to značne lepší variant oproti chýbajúcemu displeju, ale s prehľadnosťou sú na tom najlepšie farebné dotykové displeje. Tie sú prehľadné a všetko nastavíte pomocou prsta a interaktívnej obrazovky. Vďaka tomu si všetko môžete navoliť na tlačiarni a keď má prístroj nejaký problém, informuje vás sám. Tlačiarne s displejmi sa budú hodiť na častejšiu tlač v domácnostiach a kanceláriách alebo pre náročnejších používateľov. Od toho sa taktiež odvíja vyššia cena. S ovládaním cez displej taktiež súvisí prehľadnosť menu tlačiarne a výhoda v prípade možnosti voľby jazykovej lokalizácie.

Sloty na pamäťové karty a flash disk

USB konektor je pomerne štandardné vybavenie tlačiarne, lebo je nutný pre samostatnú funkciu bez počítača alebo mobilného zariadenia – stačí pripojiť flash disk. Takto sa tlačiarne používajú napríklad v školách alebo na verejných miestach.

Na novších typoch tlačiarní sa môžete stretnúť so slotom na pamäťovú kartu, ktorú stačí vybrať napríklad z fotoaparátu a vložiť do tlačiarne. Často platí, že iba tlačiarne, ktoré majú LCD displej, majú slot na pamäťovú kartu, aby sa pred tlačou dali prezerať fotografie.

Ovládače a ďalší softvér

Tlačiareň musí vedieť komunikovať so zariadeniami, ktoré jej posielajú tlačové úlohy. V každom počítači a notebooku musí byť nainštalovaný príslušný ovládač pre správne fungovanie. Buď ho nájdete na CD v balení s tlačiarňou, často sa však už sťahuje priamo z webu výrobcu. Jednoducho ovládač podľa postupných krokov nainštalujete a môžete začať tlačiareň používať.

K ovládačom výrobcovia pridávajú aj rôzny softvér, ktorý môže prácu s multifunkčným zariadením uľahčiť. Ide napríklad o program na správu tlače, ovládanie skenera, rozpoznávanie textu, elektronický návod a podobne. Dôležitý je taktiež sprievodca úvodnej kalibrácie, vďaka ktorej nastavíte kvalitu tlače presne podľa potrieb.

Samozrejme, musí sa počítať s tým, že ovládače aj pridaný softvér zaberajú určité miesto v dátovom úložisku a aj v tomto parametri sa jednotlivé modely tlačiarní líšia.

Mobilná aplikácia

S nástupom bezdrôtového pripojenia vošla do sveta tlačiarní taktiež možnosť tlačiť s pomocou inteligentného mobilného telefónu alebo tabletu. V prípade týchto zariadení sa klasický ovládač nahradzuje aplikáciou, ktorú môžete stiahnuť a nainštalovať. Väčšinou ide o pomerne jednoduché programy, ktoré zaistia základné ovládanie a posielanie tlačových úloh.

Funkcie a vlastnosti

Niektoré tlačiarne majú veľa funkcií, iné zase menej. Od toho sa taktiež odvíja aj obstarávacia cena. Medzi dôležité schopnosti multifunkčných zariadení patria:

Tlač k okrajom

Tlač k okrajom umožňuje potlač kompletne celej strany bez nutnosti vynechať voľné kraje. To je funkcia vhodná predovšetkým vtedy, ak plánujete potlač papiera obrázkami, fotkami alebo inými grafickými prvkami.

Nastavenie papiera

Vďaka tejto funkcii sa dá nastaviť orientácia tlače, teda či sa bude tlačiť na šírku, na výšku alebo s otočeným formátom na šírku.

Počet strán a kópií

Tu sa nastaví počet kópií strán, ktoré chcete vytlačiť. Volí sa aj prípadné zmenšenie pre úspornejšiu tlač viacerých strán dokumentu na jeden papier. Môžete taktiež vybrať, ktoré strany z dokumentu chcete vytlačiť.

Nastavenie formátu tlače

Štandardne sa tlačí na papier veľkosti A4, nie je však problém zvoliť menší formát. Ak má tlačiareň viacero priehradiek na papier, dá sa aj špecifikovať, z ktorej priehradky ho má tlačiareň vziať – to sa hodí pri častom striedaní formátov. Tlač na väčšie formáty skôr prebieha v špecializovaných tlačových centrách, keďže také tlačiarne sú veľké a ich nákup sa pri občasnej tlači veľkých formátov naozaj nevyplatí. Vo väčších firmách a v školách však nájdu dostatočné využitie.

Obojstranná tlač

Táto funkcia umožňuje tlačiť zároveň na obe strany hárka. Tak sa nielen ušetrí za papier, ale taktiež sa bude na stranách lepšie orientovať a odpadne problém so zlým otočením. V prípade menších a lacnejších zariadení prebieha obojstranná tlač manuálne. Pri výbere tlače strán sa najprv zvolí, že chcete tlačiť obojstranne, potom tlačiareň vytlačí jednu stranu a čaká, než otočíte hárok. Po otočení potvrdíte pokračovanie a tlačiareň vytlačí druhú stranu.

Manuálny variant je však zdĺhavý, preto väčšina ľudí tlačí iba na jednu stranu, zvlášť pri dlhých dokumentoch. Funkcia automatickej obojstrannej tlače sa preto hodí pre všetkých, čo potrebujú často tlačiť obojstranne a manuálny variant je pre nich časovo neprijateľný.

Tlač z cloudového úložiska

Zaujímavou funkciou modernejších tlačiarní je taktiež možnosť zadávať tlač odkiaľkoľvek na svete, teda vôbec nemusíte byť pripojení cez kábel alebo bezdrôtovo priamo v rovnakej sieti s danou tlačiarňou. Výrobca tlačiarne vám poskytne špeciálnu adresu na cloudové úložisko, kam tlačovú úlohu pošlete a ona sa vytlačí, nech už ste ju zadali napríklad z druhej strany planéty.

Priama tlač fotografií

Nie každý z používateľov túto funkciu využije, vďaka nej je však tlač fotografií oveľa jednoduchšia. Pripojenie môže byť buď cez USB slot, pamäťovú kartou, alebo sa dá tlačiť priamo z fotoaparátu bez nutnosti zapínať počítač. Túto funkciu nájdeme na lepších tlačiarňach alebo multifunkčných zariadeniach. Budú to zariadenia skôr s väčším farebným LCD displejom, staršie modely vytlačia najprv miniatúry snímok, z ktorých si vyberiete. Dochádza teda k väčšej spotrebe atramentu, čo je nevýhoda.

Vytlačené fotografie môžete dlhšie uchovať napríklad zatavením do fólie. S tým vám pomôžu domáce laminátory, ktorým sme venovali samostatný článok Ako si vybrať laminátor.

Skener negatívov a diapozitívov

Niektoré multifunkčné tlačiarne majú možnosť skenovať negatívy a diapozitívy. Znamená to, že môžete svoje staré analógové fotografie previesť do digitálnej podoby. 

Potlač diskov CD a DVD

Niektoré tlačiarne sa zameriavajú taktiež na možnosti potlače CD a DVD nosičov. Vzhľadom na to, že aj týmto médiám však pozvoľna hrá umieračik, sa táto funkcia pomaly vytráca.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Tlačiarne
Průměrné hodnocení 5 z 8 hlasů