Ako vybrať multifunkčnú tlačiareň
Tlačiarne patria medzi veľmi rozšírené zariadenia a používajú sa ako v domácnostiach, tak aj v kanceláriách. Pri výbere musíte brať ohľad nielen na to, v akých farbách a ako rýchlo prebieha tlač, ale aj na budúcu investíciu do spotrebného materiálu. Výrobcovia totiž často ponúkajú lacné zariadenia, ktoré v porovnaní s drahšími modelmi nemusia byť také úsporné a efektívne. Základná domáca tlačiareň sa dá zaobstarať pomerne lacno, za cca 50 €.
Väčšina tlačiarní v dnešnej dobe ponúka možnosť spárovania s počítačom bez káblov, vďaka čomu je tlač dostupnejšia a pohodlnejšia. Moderné tlačiarne umožňujú zapojenie do miestnej siete, takže nemusia byť umiestnené vedľa počítača a niektoré umožňujú aj tlač z mobilu. Najžiadanejšie sú multifunkčné tlačiarne, ktoré okrem samotnej tlače zvládajú aj skenovanie a kopírovanie. Práve na tento typ zariadenia sme sa zamerali v tomto článku.
Pre náročnejších užívateľov, ktorí tlačia pravidelne a vo väčších objemoch (najmä kancelárie), je potom zásadná aj rýchlosť tlače. V tej jasne vedú laserové tlačiarne, ktoré umožňujú tlač desiatok listov za minútu. Pri objemných prácach by ste mali zohľadniť aj veľkosť zásobníka. Lacné zariadenia je častokrát možné naplniť iba 100 hárkami papiera a dopĺňanie papiera do priehradky môže byť v prípade rozsiahlejších dokumentov veľmi nepríjemné.
TIP: Pri výbere multifunkčných tlačiarní sa zaužívalo pravidlo: Čím vyššia obstarávacia cena, tým lacnejšia následná tlač. To však neplatí vždy.
Druhy tlačiarní
Na základe typu technológie tlače, čo je zásadný parameter pri výbere multifunkčnej tlačiarne, sa dajú štandardné produkty rozdeliť na dva základné druhy – atramentové a laserové. Každý z variantov má svoje nesporné výhody aj nevýhody. Zatiaľ čo laserové tlačiarne sú väčšinou rýchlejšie a toner (farbu) dopĺňate menej často, atramentová tlač je kvalitnejšia a počiatočná investícia do takéhoto zariadenia je výrazne nižšia.

Dôležitým faktorom je aj množstvo produkovaných tlačív a pravidelnosť používania tlačiarne. Farba v tryskách v atramentových tlačiarňach totiž pri dlhých prestávkach (v rádoch týždňov) schne a trysky sa upchávajú. Tomuto efektu laserové modely zamedzujú práškovými farbami.
Typ tlačiarne |
Rýchlosť tlače |
Kvalita tlače |
Náklady na tlač |
Obstarávacie náklady |
Laserová |
Vysoká |
Nízka až stredná |
Stredné |
Stredné až vysoké |
Atramentová cartridge |
Nízka až stredná |
Stredná až vysoká |
Vysoké |
Nízke až vysoké |
Atramentová tanková |
Nízka až stredná |
Stredná až vysoká |
Nízke |
Stredné až vysoké |
Zaujímavosť: V minulosti sa na tlač dokumentov používali aj ihličkové tlačiarne, ktoré pracovali na podobnom princípe ako písací stroj. Tento typ však už viac-menej vymizol.
Atramentová tlačiareň
Zariadenia na atrament disponujú tlačovou hlavou, ktorá vystreľuje na papier drobné kvapky farby, ktoré pri dopade vytvárajú požadovaný obrazec. Vo väčšine prípadov vznikajú všetky tlačené farby spojením štyroch farebných atramentov – azúrový, purpurový, žltý a čierny (podľa modelu CMYK – Cyan, Magenta, Yellow, Key alebo blacK). Pre lepšie prechody odtieňov sa potom v lepších modeloch používajú aj ďalšie farby.
Výstup z týchto prístrojov dosahuje v porovnateľnej cenovej hladine lepšie výsledky. Tekutá farba zaisťuje kvalitnejšie farebné prechody aj podanie. Pokiaľ vám teda záleží najmä na produkcii grafických prác na prezentácie alebo na iné účely, atramentové tlačiarne sú lepšou voľbou. Najpodstatnejšou oblasťou, v ktorej tekutá farba vyniká, je tlač fotografií. Ako sme už spomínali, negatívom je drahšia prevádzka.
Do tlačiarní sa buď vkladajú tlačové kazety (cartridge), alebo prístroj disponuje systémom nádrží na tekutý atrament. Od typu zdroja farby sa potom odvíja údržba, ale aj prevádzkové náklady. Podrobnejšie sa na tieto typy zameriame nižšie.
Cartridge systém (kazety)
Prístroje so zdrojom farby v kazetách sú jednoduchšie na prevádzku (stačí vymeniť kazetu), avšak tlač je pomerne drahá.
Veľmi časté je tak dokupovanie takzvaných kompatibilných cartridgov, ktoré nie sú certifikované výrobcom. Tie sú lacnejšie, no nie je zaručené, že tlačiareň nepoškodia. Na videu nižšie sa môžete pozrieť na proces inštalácie nových kaziet do tlačiarne.

Inštalácia kaziet
Výhody |
Nevýhody |
+ nízke obstarávacie náklady
+ kvalitnejšia tlač
+ vhodné na farebnú tlač |
– vysoké prevádzkové náklady
– pomalšia tlač
– farby zasychajú (nutné pravidelne tlačiť a čistiť) |
Z pohľadu ekológie nie sú cartridge úplne ideálne – je nutné ich recyklovať, prípadne nechať repasovať, aby došlo k ekologickej likvidácii (zo zdroja: Tonerpartner.cz).
Tankové tlačiarne (nádržky)
Zaujímavú možnosť pre úsporu nákladov predstavujú tankové tlačiarne. Tie nemajú sloty na kazety, ale disponujú špeciálnymi nádržkami. Farbu potom dokupujete vo fľaštičkách a podľa potreby ju v nádržkách dopĺňate. Vďaka tomu je tlač výrazne lacnejšia aj v porovnaní s laserovou technológiou.
Jeden farebný výtlačok vás môže stáť aj menej ako 0,004 €, čiernobiely dokonca ešte o 75% lacnejšie. Výrobcovia navyše často dodávajú v balení toľko atramentu, že je problém ho vôbec spotrebovať. Na gife nižšie môžete vidieť proces doplňovania farby do tlačiarne.

Dopĺňanie atramentu
Tabuľka nižšie zhŕňa hlavné výhody a nevýhody moderných atramentových tlačiarní s tankovým systémom.
Výhody |
Nevýhody |
+ najnižšie prevádzkové náklady
+ kvalitná tlač
+ vhodné na fotografie a grafiku |
– vyššia obstarávacia cena
– pomalšia tlač
– farby zasychajú (nutné pravidelne tlačiť a čistiť) |
Laserové tlačiarne
Pri laserových tlačiarňach sa na rozdiel od atramentových modelov nestretávame s vytváraním obrazu prostredníctvom hlavice. Namiesto toho sa obraz laserom vykreslí na valec, na ktorý sa prenesie farebný toner a ten sa odtlačí na papier. Výsledný obraz sa potom tepelne zafixuje, preto z laserových tlačiarní vychádzajú vytlačené papiere teplé.
Tieto tlačiarne sa hodia predovšetkým pre užívateľov, ktorí potrebujú rýchlu tlač veľkého množstva textu, navyše sú aj tiché. Laserové tlačiarne vďaka svojej rýchlosti a primárnemu zameraniu na čiernobielu tlač nájdu svoje uplatnenie hlavne v kanceláriách, školách a na úradoch. Na videu nižšie môžete vidieť proces výmeny tlačového valca v laserovej tlačiarni.

Výmena tlačového valca
Výhody |
Nevýhody |
+ nízke prevádzkové náklady
+ veľmi rýchla tlač
+ tichšia prevádzka |
– vysoké obstarávacie náklady
– nižšia kvalita tlače
– väčšie rozmery |
Samotná kvalita tlače však za atramentovými prístrojmi zaostáva. Pri porovnaní s inými typmi prístrojov sú nevýhodou aj väčšie rozmery a vyššia obstarávacia cena. Tá však z dlhodobého hľadiska nemusí byť nevýhodou, náklady na tlač sú totiž v porovnaní s kazetovými zariadeniami nižšie.
LED tlačiarne
Špeciálnym typom tlačiarní, ktorý vychádza z technológie podobnej laserovej tlači, sú LED tlačiarne. Majú jeden alebo viac radov diód, ktoré dokážu osvetliť celý riadok naraz. Ide o kompaktnejšie prístroje s menším množstvom častí, z čoho vychádza aj znížené riziko porúch. LED tlačiarne dokážu meniť intenzitu vyžarovaného svetla a dokážu teda dosiahnuť jemnejšie prechody a rozmanitejšie odtiene.
Tlač
Pri výbere vhodnej tlačiarne je dobré zamerať sa na jej parametre, teda či tlačí farebne alebo čiernobielo, aká je rýchlosť tlače a tiež aká je kvalita výsledného dokumentu či fotografie. S tými najdôležitejšími parametrami vás zoznámime nižšie.
Farba tlače
Medzi základné parametre pri výbere jednoznačne patria farebné možnosti vybraného modelu. Dostupné sú lacnejšie čiernobiele aj drahšie farebné prístroje. Čiernobiela tlač je spravidla menej nákladná na prevádzku, pretože čierna farba je lacnejšia. Na tlač obrázkov a fotografií je samozrejme potrebná farebná tlač.
Veľkosť papiera
Lacnejšie modely dokážu tlačiť iba na formát A4 a menší. Vo vyšších cenových hladinách však nie je výnimkou možnosť použitia aj papierov formátu A3. Tieto potom väčšinou majú vlastnú priehradku.
Rozlíšenie tlače
Úroveň kvality tlače je daná predovšetkým použitou technológiou, ale aj rozlíšením. Vyššie rozlíšenie zaistí jemnejší obraz, pretože je na danej ploche viac vytlačených bodov a viac zobrazených detailov. Princíp je vlastne podobný displejom, kde vyššie rozlíšenie taktiež zaisťuje detailnejšie zobrazenie.
Väčšina tlačiarní na domáce použitie má rozlíšenie okolo 1 200 DPI (počet bodov na palec). Profesionálne atramentové tlačiarne ponúkajú až 9 600 DPI a laserové tlačiarne môžu dosiahnuť až 2 400, oveľa častejšie však ponúkajú 600 až 1 200 DPI. To je s ohľadom na kvalitu úplne dostatočné, pretože pomerne kvalitnú tlač textu bežnej veľkosti docielite už pri 300 DPI.
Rýchlosť tlače
Ak tlačíte tri stránky mesačne, určite nepotrebujete zariadenie s rýchlosťou tlače 50 stránok za minútu. S rýchlejšou tlačou sa totiž zvyšuje obstarávacia cena. Pri predpokladanej častej tlači, napríklad v kanceláriách, sa ale vyššia rýchlosť bude určite hodiť.
Pre orientáciu v oblasti rýchlosti tlače sa oplatí sledovať predovšetkým dva základné parametre. Prvým je rýchlosť tlače prvej strany. Tá vyjadruje dobu, ktorá ubehne od odoslania dokumentu z počítača až po vytlačenie prvej strany. Pri multifunkčných zariadeniach sa väčšinou pohybuje v rozmedzí 10 až 20 sekúnd.
Druhým parametrom je potom počet strán, ktoré je tlačiareň schopná vytlačiť za minútu. V tomto ohľade je nutné brať do úvahy rozdiely v rýchlosti čiernobielej a farebnej tlače. Náš redakčný test tlačiarní zohľadňuje iba dobu čiernobielej tlače, pretože nie všetky tlačiarne umožňujú farebnú reprodukciu.
Hlučnosť tlače
Najväčší hluk sprevádza prácu s ihličkovými tlačiarňami. Tie už však v súčasnosti bežné nie sú a pri multifunkčných zariadeniach sa obvykle s vysokou hlučnosťou nestretnete. Väčšina tlačiarní tohto typu dosahuje hlučnosť okolo 50 dB, čo je hladina hluku, ktorá sa dá prirovnať zhruba k hlasitosti bežného rozhovoru.
Meranie hlučnosti v blízkosti laserovej tlačiarne
Meranie hlučnosti v blízkosti atramentovej tlačiarne s tankovým systémom
Meranie hlučnosti v blízkosti atramentovej tlačiarne
Ak by tlačiareň dosahovala vyššiu hlučnosť, odporúčame zvážiť, či v priestoroch, kde ju budete používať, nebude nikoho príliš rušiť.
Základné funkcie
Multifunkčné zariadenia sú charakterizované základnými procesmi, ktoré dokážu okrem tlače vykonávať. Medzi tie sa radí skenovanie, kopírovanie, ale aj fax. Týmto parametrom prikladajte váhu natoľko, nakoľko ich pre svoju prácu potrebujete.
Skenovanie
Pri skenovaní by malo používateľa najviac zaujímať rozlíšenie skenera. Podobne ako pri tlači, aj kvalita skenovania sa udáva počtom bodov na palec (DPI). Samozrejme, čím viac bodov sa na určitú plochu zmestí, tým lepšie, pretože výsledný sken je kvalitnejší a zachytí podrobné detaily predlohy.
Pomerne často sa na trhu objavujú skenery s kvalitou 1 200 x 4 200 DPI, čo stačí na bežné spracovanie textových aj grafických predlôh. Na profesionálne využitie a zachytenie aj tých najjemnejších detailov sa potom hodí kvalita skenu 4 800 x 9 600 DPI.
Druhým faktorom je rýchlosť skenovania, ktorá vychádza zo zvoleného rozlíšenia. Kvalitnejšie skenovanie trvá aj niekoľkonásobne dlhšiu dobu. Samozrejme, nikdy nie je nutné využívať najvyššie možné rozlíšenie, tlačiareň umožňuje kvalitu skenu nastaviť. Pre väčšie objemy prác je dobrým pomocníkom automatický podávač skenera. Do neho umiestnite štós papierov, tlačiareň si ich sama odoberá a skenuje do jedného súboru.
Tip: Na sprevádzkovanie skenera budete musieť nainštalovať ovládače tlačiarne z priloženého CD, alebo si ich stiahnuť z webu výrobcu.
Kopírovanie
Pri kopírovaní sa spája funkcia tlačiarne a skenera dohromady. Závisí teda od vyššie spomínaných parametrov týchto činností a svoju úlohu hrá aj súhra oboch procesov. Plynulé fungovanie kopírovania zaistí dobrá vnútorná pamäť, vďaka ktorej sa nemusí jedna stránka pri viacnásobnom kopírovaní každý raz skenovať znova.
Aj tu nájde využitie automatický podávač skenera, ktorý umožní vložiť do priehradky papiere určené na kopírovanie. Tlačiareň si ich potom sama odoberá a tlačí ich kópie. Väčšinou táto funkcia umožní aj obojstranné kopírovanie.
Faxovanie
Nie každá multifunkčná tlačiareň podporuje funkciu faxu. S rozvojom internetu a smartfónov sa síce fax stal pomerne prežitou technológiou, napriek tomu toto riešenie niektoré firmy stále využívajú.
Na tlačiarni nájdete konektor pre telefónne pripojenie, vďaka ktorému dochádza k dátovému prenosu. Skener načíta predlohu a potom ju telefónnou linkou odošle v binárnej podobe príjemcovi. Jeho fax potom správu prijme a danú predlohu vytlačí, prípadne uchová v elektronickej verzii.
Zaujímavosť: Najdôležitejším benefitom prenosu dát cez fax v porovnaní s e-mailom je väčšia bezpečnosť dát. Dostať dáta z faxu je pre útočníka výrazne náročnejšie.
Výbava a konektivita
Pri výbere tlačiarne je dobré zamerať sa aj na jej fyzické vlastnosti. Zvážte, akú kapacitu zásobníka potrebujete, aký displej tlačiarne preferujete, alebo či využijete niektorú z možností konektivity (Wi-Fi, USB, NFC, …).
Zásobník na papier a automatický podávač
Základné modely disponujú jedným zásobníkom, častokrát s kapacitou do 100 listov A4. Drahšie prístroje potom ponúkajú kapacitu 250 – 500 listov a zásobníkov majú aj viac. Ak potrebujete tlačiareň na náhodnú domácu tlač, potom vám malá priehradka bude stačiť. Pri pravidelnej tlači by ale nutnosť dopĺňať papier niekoľkokrát denne nebola úplne príjemná.
Výhodou potom je, ak tlačiareň disponuje automatickým podávačom papiera (často označovaným skratkou ADF – automatic document feeder). Vďaka tomu nie je nutné tlačiareň ručne obsluhovať napríklad pri kopírovaní dlhších dokumentov, pretože si sama berie ďalšie predlohy na skenovanie a tlač (Zo zdroje: Spotrebitelov.cz).
Displej
Pri výbere tlačiarne by vás jednoznačne mal zaujímať displej, jeho veľkosť a prípadná možnosť interaktívnej manipulácie. Existujú typy tlačiarní, ktoré nemajú displej vôbec a manipulácia s nimi je preto zložitejšia. Devízou drahých modelov sú potom výklopné dotykové displeje, ktoré umožnia prácu úplne bez počítača.
Bez displeja
Tento typ umožní na paneli zariadenia nastaviť len úplne základné predvoľby, ako je napríklad farebná / čiernobiela tlač či spustenie skenu alebo tlače. Nemáte tak skoro žiadny prehľad o tom, čo sa s tlačiarňou práve deje.
Ak chcete mať kontrolu nad tlačou, počtom kópií a prípadnou veľkosťou stránok, všetko sa nastavuje na počítači. Tlačiarne bez displeja sa hodia do domácností, kde sa skôr kopíruje a pri obsluhe postačí iba niekoľko tlačidiel – vypínač a tlačidlo voľby medzi čiernobielou a farebnou tlačou. Tieto zariadenia sú lacné, na druhú stranu cenový rozdiel medzi variantmi bez a s displejom je dnes minimálny.
Jednoduchý displej
Ďalším typom je tlačiareň s jednoduchým displejom, pomocou ktorého sa prostredníctvom tlačidiel dá do určitej miery orientovať v nastaveniach. Oproti tlačiarni, ktorá displejom nedisponuje vôbec, ide určite o lepší variant, v porovnaní s dotykovými displejmi sú ale možnosti väčšinou značne obmedzené.
Dotykový displej
Sú prehľadné a všetko potrebné nastavíte pomocou interaktívnej obrazovky. Vďaka tomu si môžete všetko nastaviť na tlačiarni a keď má prístroj nejaký problém, informuje vás sám. Tlačiarne s displejmi sa budú hodiť na objemnejšiu tlač v domácnostiach a kanceláriách alebo pre náročnejších používateľov.
Niektoré dotykové obrazovky dokážu používateľa inštruovať v prípade výmeny tonera či zaseknutia papiera prostredníctvom videa a poradiť mu, ako tlačiareň opäť uviesť do prevádzky. Ďalším benefitom je možnosť presného nastavenia v prípade tlače z USB zariadenia.
Sloty na pamäťové médiá
USB konektor je pomerne štandardným vybavením tlačiarne, je totiž nevyhnutný pre samostatnú funkciu bez pripojenia k počítaču – stačí pripojiť flash disk a vybrať dokumenty, ktoré chcete tlačiť. Takýmto spôsobom fungujú tlačiarne napríklad v školách alebo na verejných miestach.
Pri niektorých typoch tlačiarní sa môžete stretnúť so slotom na pamäťovú kartu, ktorú stačí vybrať napríklad z fotoaparátu a vložiť do tlačiarne. Týmto slotom však disponujú väčšinou len tlačiarne určené na produkciu fotografií vybavené náhľadovým displejom.
Ovládače a ďalší softvér
Tlačiareň musí byť schopná komunikovať so zariadeniami, ktoré jej posielajú úlohy. V každom počítači a notebooku musí byť nainštalovaný príslušný ovládač (program) zaisťujúci správne fungovanie. Nájdete ho na CD v balení s tlačiarňou, čím ďalej častejšie sa však vyskytujú počítače bez CD mechaniky. V takom prípade ovládače stiahnete priamo z webu výrobcu.
K ovládačom výrobcovia pridávajú aj softvéry, ktoré môžu prácu s multifunkčným zariadením uľahčiť. Ide napríklad o program pre správu tlače, ovládanie skenera, rozpoznávanie textu, elektronický návod a podobne.
Mobilné aplikácie
S nástupom bezdrôtového pripojenia vošla do sveta tlačiarní možnosť tlačiť aj s pomocou inteligentného mobilu alebo tabletu. Pri týchto zariadeniach je klasický ovládač nahradený aplikáciou, ktorú si môžete stiahnuť a nainštalovať. Väčšinou sa jedná o pomerne jednoduché programy, ktoré zaistia základné ovládanie a posielanie tlačových úloh.
Typy pripojenia
Základným spôsobom prepojenia počítača s tlačiarňou je kábel. Môže sa jednať o sieťový kábel alebo o kábel USB. Zaujímavým variantom sú potom bezdrôtové pripojenia, ako je Wi-Fi, Bluetooth alebo NFC.
Sieťový kábel
Pripojíte ho k vášmu domácemu routeru alebo tlačovému serveru. Tým umožníte tlač všetkým užívateľom miestnej siete. Toto riešenie je časté vo firemnej sfére a kanceláriách.
USB kábel
Slúži na prepojenie zdroju dát (počítača) a koncového zariadenia (tlačiarne). Vďaka tomuto pripojeniu môžete posielať dokumenty na tlač stabilne a rýchlo.
Wi-Fi
Medzi moderné vybavenie sa radí aj Wi-Fi. Tento variant vám dovolí posielať dáta na tlač bezdrôtovou cestou, či už sa bude jednať o počítač, notebook alebo mobil. Nevyhnutné je však kvalitné pokrytie bezdrôtovej siete.
NFC
Najmodernejšia používaná technológia ponúka možnosť jednoduchého prepojenia s vaším smartfónom bez potreby Wi-Fi či inej siete. Podstatné je, aby telefón podporoval technológiu NFC a funkcia bola povolená a spustená. Tlač potom zadáte z mobilu po jednoduchom priložení k tlačiarni prostredníctvom aplikácie.
Funkcie a vlastnosti
Niektoré tlačiarne ponúkajú veľa funkcií, iné zase menej. Od toho sa odvíja aj obstarávacia cena. Dbajte však na to, aby ste zariadenie nevyberali podľa funkcií, ktoré nebudete využívať.
Obojstranná tlač
Táto funkcia, odborne nazývaná duplex, umožňuje tlačiť na obe strany listu papiera bez asistencie používateľa. Týmto spôsobom sa jednak ušetrí papier, ale tiež sa vám bude v stránkach lepšie orientovať a odpadne problém so zlým otočením. Pri menších a lacnejších zariadeniach sa obojstranná tlač totiž vykonáva manuálne.
Manuálny variant je ale zdĺhavý, preto väčšina ľudí tlačí iba na jednu stránku, obzvlášť pri dlhých dokumentoch. Funkcia automatickej obojstrannej tlače sa preto hodí pre všetkých, ktorí potrebujú často tlačiť obojstranne a manuálny variant je z pohľadu času či objemu práce neprijateľný.
Bezokrajová tlač
Tlač bez okrajov umožňuje potlač kompletne celej stránky bez nutnosti vynechania okrajov. To je funkcia vhodná predovšetkým vtedy, ak plánujete potlač papiera obrázkami, fotkami alebo inými grafickými prvkami.
Nastavenie papiera
Vďaka tejto funkcii sa dá nastaviť orientácia tlače, teda či sa bude tlačiť na šírku, na výšku alebo s otočeným formátom na šírku. Prevažná väčšina prístrojov touto možnosťou disponuje.
Počet stránok a kópií
Tu sa nastaví počet kópií stránok, ktoré chcete vytlačiť. Volí sa aj prípadné zmenšenie pre úspornejšiu tlač viacerých stránok dokumentu na jeden papier. Môžete tiež vybrať, ktoré stránky z dokumentu chcete vytlačiť. Konkrétne možnosti závisia od vybraného modelu aj ovládačov.
Nastavenie formátu tlače
Štandardne sa tlačí na papier veľkosti A4, nie je ale problém zvoliť menší formát. Ak má tlačiareň viac priehradiek na papier, dá sa aj špecifikovať, z ktorej priehradky ho má tlačiareň vziať – to sa hodí pri častom striedaní formátov. Tlač na väčšie formáty sa vykonáva skôr v špecializovaných tlačiarenských centrách, pretože takéto tlačiarne sú veľké a ich nákup sa pri občasnej tlači veľkých formátov naozaj neoplatí. Vo väčších firmách a v školách však pravdepodobne nájdu dostatočné využitie.
Spotreba
Na spotrebu multifunkčných tlačiarní sa dá pozerať z dvoch rôznych hľadísk. Samozrejme sa jedná o elektrické spotrebiče, takže jedným faktorom je spotreba energie. Tá sa však na nákladoch podieľa iba minimálne. Ekonomickú stránku oveľa viac ovplyvní spotreba farby, respektíve cena tlače jednej strany.
Zároveň väčšinou platí už spomínané pravidlo, že čím drahšia počiatočná investícia, tým lacnejšia prevádzka. Drahšie tlačiarne sa zameriavajú na znižovanie spotreby elektriny a farby, preto sa vám rozdiel v obstarávacej cene pri bežnom používaní tlačiarne vráti. Výnimkou sú samozrejme nepravidelne používané tlačiarne s počtom tlačí v stovkách za rok, tu spotreba takú výraznú rolu nehrá.
Spotreba energie
Dá sa povedať, že tlačiarne všeobecne nie sú zásadným konzumentom elektriny a ich prevádzka vás väčšinou nebude stáť nijako závratné čiastky. Je ale nutné spomenúť, že spotreba laserových tlačiarní je výrazne vyššia ako spotreba atramentových modelov. Zatiaľ čo atramentové varianty väčšinou „žerú“ do 15 wattov, laserové zvládnu aj 0,6 kW. Násobne vyššia je spotreba laserových tlačiarní v stand-by móde. Pokiaľ má tlačiareň v Stand-by móde spotrebu vyššiu ako v jednotkách wattov, odporúčame tlačiareň vypínať.
V tabuľke nižšie demonštrujeme vplyv spotreby elektriny pri stand-by móde (pohotovostný režim) na ročné náklady na prevádzku (počítaný neprerušovaný stand-by mód, bez vypnutia). Na prvý pohľad je zrejmé, že sa oplatí priplatiť si za úspornejší model.
Stand-by spotreba |
Náklady (pri 0,232 € na kilowatthodinu) |
5 Wattov = 43,8 kWh (kilowatthodín) |
10,16 € |
40 Wattov = 350,4 kWh (kilowatthodín) |
81,20 € |
Spotreba atramentu/tonera
Spotreba náplní do tlačiarní je pomerne dôležitým parametrom, pretože najmä originálne tonery, atramenty alebo atramentové kazety nie sú lacné. Výrobcovia väčšinou uvádzajú hodnotu výťažnosti náplne, buď v prepočte ceny na jednotlivé stránky alebo počtom vytlačených stránok na jednu náplň. Spotreba tonera alebo atramentu sa však výrazne odvíja od nastavenia kvality a závisí aj od ďalších faktorov (zo zdroja: Originalnitonery.cz).
Ako sme už spomínali, prevádzka atramentových tlačiarní, ktoré sa pýšia vyššou kvalitou najmä farebnej tlače, je drahšia ako prevádzka laserových modelov, ktoré sú vhodné skôr na tlač veľkého množstva textových strán v čiernobielej farbe. Pre atramentové tlačiarne s tankovým systémom je navyše typická dodatočná spotreba náplne pri čistení trysiek. Toto čistenie je potrebné vykonávať v prípade, ak tlačiareň netlačí správne, vynecháva miesta alebo ak farby nie sú konzistentné.
Pri všetkých produktoch vo výbere našej redakcie sme uviedli spotrebu farby. Hodnotili sme cenu farby a jej výťažnosť a určili tak cenu tlače jednej strany. V prípade farebných náplní uvádzajú výrobcovia násobne vyššiu výťažnosť, avšak my sme na rozdiel od výrobcov počítali s tým, že každý obrázok sa skladá z viac ako jednej farby. Počítali sme teda s počtom listov na jednu farbu, nie so súčtom počtu listov na každú farbu jednotlivo.
Tip: Počet vytlačených listov sa môže v závislosti od kvality tlače a od farebného pokrytia líšiť.
Rozmery a hmotnosť
S multifunkčnými zariadeniami sa veľmi často bohužiaľ spája aj vyššia hmotnosť a menej praktické rozmery (na rozdiel od zariadení, ktorých jedinou funkciou je tlač). Keď si však porovnáte priestor, ktorý zaberie multifunkčná tlačiareň s priestorom, ktorý by bol potrebný na jednotlivé prístroje na tlač, skenovanie a faxovanie, variant „všetko v jednom“ je jasnou voľbou.
Pred kúpou tlačiarne odporúčame zvážiť vaše priestorové možnosti a v ideálnom prípade presne zmerať miesto, kam plánujete tlačiareň umiestniť. Hmotnosť je dôležitá predovšetkým v prípade, ak plánujete s tlačiarňou často manipulovať, ale zvážte ju aj s ohľadom na nosnosť nábytku, na ktorom bude položená.
Profi tlačiarne vs. domáce tlačiarne
Ak máme zhrnúť rozdiely medzi tlačiarňami na profesionálne využitie a na domáce účely, určite je potrebné definovať jednotlivé požiadavky. Tie sa líšia v závislosti od toho, či používateľ potrebuje tlačiť farebne, či vyžaduje vysokú rýchlosť tlače, samostatnosť a kvalitu tlače.
Profesionálne tlačiarne do kancelárie
Pokiaľ hľadáte zariadenie do administratívnej kancelárie, pravdepodobne potrebujete predovšetkým produkovať veľké množstvo strán v rýchlom tempe. Ideálnou voľbou budú drahšie laserové modely s väčšími zásobníkmi. Pokiaľ by ste totiž museli papier stále dopĺňať, stálo by vás to cenný čas a museli by ste teda počítať s ďalšími nákladmi spojenými s obsluhou zariadenia. Taktiež je vhodné, aby zariadenie zvládalo aj farebnú tlač, aj keď jej kvalita pravdepodobne nebude tou najdôležitejšou požiadavkou.
Veľmi dôležité sú aj prevádzkové náklady. Svoju rolu hrá spotreba zariadenia, ale hlavne náklady na tlač jednej strany A4. Pokiaľ totiž pracujete v kancelárii, v ktorej vyprodukujete mesačne napríklad 10 000 strán A4, aj malá úspora na stranu A4 sa môže ročne premietnuť do stoviek ušetrených eur.
Špecifickú kategóriu tvoria plottery – široké tlačiarne slúžiace na produkciu výkresovej dokumentácie. Tie sú takmer vždy atramentové. Na občasnú tlač vám budú stačiť aj lacné modely, ak ale potrebujete tlačiť výkresy na dennej báze, voľte skôr zariadenie s automatickým orezom. Zbaví vás zbytočnej práce a ušetrený čas vám o niečo vyššiu obstarávaciu cenu rýchlo splatí.
Profesionálne tlačiarne pre grafikov a fotografov
V prípade grafikov a fotografov sú požiadavky na profesionálnu tlačiareň trochu odlišné. Dôležitá bude najmä kvalita tlače. To z výberu všeobecne vylučuje laserové tlačiarne a čiernobielo tlačiace zariadenia. S ohľadom na dobrý pomer ceny a kvality tlače budú najzaujímavejšie modely s tankovým systémom. V prípade, ak by bola tlač veľkoobjemová, sú dostupné aj atramentové kazetové tlačiarne, ktorých údržba je jednoduchšia. Na kvalitu tlače bude mať vplyv nielen samotné tlačové rozlíšenie, zásadný je aj čo najvyšší počet farieb.
Domáca tlačiareň
Výber zariadenia na domáce účely môže byť o niečo zložitejší, pretože v prvej fáze nemusíte mať jasnú predstavu o tom, čo od tlačiarne očakávate. Ak potrebujete len občas vytlačiť napríklad vstupenky do divadla alebo omaľovánku pre deti, vyhovejú vám aj tie najlacnejšie kazetové atramentové tlačiarne. Ak už ale budete chcieť tlačiť fotky či obrázky, bude lepšie zvoliť atramentový tankový systém. Mnoho ľudí dnes pracuje formou home office a potrebujú tlačiť aj dokumenty, aj keď nie vo veľkom objeme. Ak je to váš prípad, rozhodujte sa medzi atramentovou tankovou a laserovou tlačiarňou.
Cena
Veľmi dôležitým parametrom pri výbere tlačiarne je bezpochyby aj cena. Všeobecne samozrejme platí, že so zvyšujúcou sa cenou bude rásť aj kvalita tlače a budú pribúdať funkcie, aj keď to nie je vždy podmienkou. Medzi najvýznamnejších hráčov na trhu s tlačiarňami môžeme zaradiť spoločnosti HP, Canon, Brother, Epson, Xerox a Samsung.
Cena do 50 €
Najlacnejšie zariadenia sa pohybujú v cene od 30 do 50 €. Tieto modely nemajú skoro žiadne prídavné funkcie či displej, takže je manipulácia s nimi o niečo zložitejšia, do domácností s menej častou tlačou sa ale budú hodiť. Typovo sem spadajú atramentové tlačiarne, ale občas sa nájdu aj niektoré laserové modely bez skenera.
Cena do 150 €
V hladine od 50 do 150 € sa dajú nájsť pomerne výkonné tlačiarne, ktoré uspokoja náročnejších užívateľov aj nenáročné kancelárie. Modely blížiace sa k sume 150 € majú mnoho funkcií, disponujú veľkým zásobníkom, väčším displejom a často aj bezdrôtovým pripojením. V pomere cena/kvalita sú tlačiarne do 150 € najzaujímavejšou kategóriou pre náročnejších užívateľov.
Cena nad 150 €
Pre profesionálnych či náročných užívateľov sú vhodné tlačiarne s cenou nad 150 €, pričom tá sa môže podľa požiadaviek vyšplhať aj na tisícky eur. Tlač je spravidla veľmi rýchla, nechýba veľké množstvo funkcií a možností pripojenia a častý je aj dotykový displej. Taktiež môžu ponúkať možnosť tlače na formát A3. Obojstranná tlač by pri týchto modeloch mala prebiehať pomocou automatického podávača.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.