Menu

Porovnávací test a recenzie najlepších trampolín

Aktualizované:
Október 2021

Skákanie baví nielen deti, ale aj dospelých. Okrem zábavy však boli preukázané aj jeho pozitívne účinky na ľudské zdravie – podporuje krvný obeh, odbúrava stres a spevňuje postavu. Našťastie už dávno nie je nutné dochádzať do športových centier, zaskákať si môžete aj doma. Stačí zvoliť vhodný model zo širokej ponuky, ktorá sa v posledných rokoch na trhu vytvorila.

Pri výbere je vhodné najprv zvážiť účel nákupu trampolíny. Okrem detských modelov na záhradu aj do bytu je obľúbený aj tzv. jumping. Pri tejto športovej aktivite sa okrem trampolíny využívajú aj špeciálne držadlá. Kľúčovú rolu hrá vyhotovenie konštrukcie, najmä rámu, pružín a odrazovej plochy. V tomto prípade sa vyplatí navštíviť kamennú predajňu a skontrolovať všetko na vlastné oči. Medzi dôležité parametre patrí taktiež počet osôb, ktoré budú skákať, veľkosť a tvar plochy. Vyplatí sa tiež skontrolovať ponuku príslušenstva, ktorá zahŕňa prvky, ako sú schodíky, kryty pružín, ochranná sieť alebo krycia plachta.

Prehovorili vás ratolesti a plánujete zaobstarať si trampolínu k svojmu domu? Stačí len zvoliť správny model, ktorý bude dostatočne veľký, bezpečný, a pritom nebude stáť zbytočne veľa peňazí. Ak vo vás predsa len stále hlodá červíček neistoty, pozrite sa do nášho článku „Ako si vybrať trampolínu“. Po jeho preštudovaní získate aspoň rámcový prehľad o tom, čo vlastne počas nákupu sledovať.


Najlepšie trampolíny podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Poradie Vzhľad Názov Hodnotenie Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Marimex 366 cm + ochranná sieť + schodíky
Marimex 366 cm + ochranná sieť + schodíky 94 %
Počet recenzií: 70
310 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Klarfit Jumpanatic fitness 112 cm
Klarfit Jumpanatic fitness 112 cm 88 %
Počet recenzií: 33
120 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Marimex 305 cm + ochranná sieť + schodíky
Marimex 305 cm + ochranná sieť + schodíky 94 %
Počet recenzií: 172
250 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Marimex Premium 305 cm + vnútorná ochranná sieť + schodíky
Marimex Premium 305 cm + vnútorná ochranná sieť + schodíky 91 %
Počet recenzií: 10
350 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Sedco 139 cm + ochranná sieť
Sedco 139 cm + ochranná sieť Zatím nehodnoceno 80 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Spartan 183 cm + ochranná sieť + schodíky
Spartan 183 cm + ochranná sieť + schodíky 94 %
Počet recenzií: 16
110 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Aga FITNESS s madlem 130 cm
Aga FITNESS s madlem 130 cm 89 %
Počet recenzií: 19
70 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Aga Kids 116 cm
Aga Kids 116 cm 100 %
Počet recenzií: 8
70 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Fitness King s madlem 100 cm
Fitness King s madlem 100 cm 90 %
Počet recenzií: 1
50 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Spartan 396 cm
Spartan 396 cm 74 %
Počet recenzií: 2
250 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať trampolínu

Trampolína nie je len jednoduchým zdrojom zábavy, ale môže byť aj zdraviu prospešná. Medzi pozitívne účinky skákania na trampolíne patrí napríklad odbúravanie stresu, podpora krvného obehu, spevnenie svalov či zlepšenie rovnováhy (Zdroj: PharmDr. Margit Slimáková). Trampolíny sa delia na niekoľko typov. Trampolíny môžeme rozlišovať nielen podľa tvaru, použitého materiálu alebo nosnosti a počtu osôb, ale je potrebné trampolíny rozlíšiť taktiež podľa účelu, teda podľa toho, či budú slúžiť predovšetkým na zábavu, alebo na šport, tzv. jumping, ktorý si v posledných rokoch získal srdcia mnohých športovcov. Fitness centrá dnes usporadúvajú veľa rôznych kurzov tohto rytmického skákania.

Výber správnej trampolíny, ktorá bude z kvalitných materiálov, môže znamenať, že si ochránite svoje zdravie a doprajete si naozaj kvalitné skákanie. Ak by ste si totiž zadovážili trampolínu „za pár euríčok“ od neznámeho výrobcu, aby ste ušetrili a vyskúšali si, či by vás skákanie vôbec nadchlo, kým kúpite kvalitnú trampolínu, mohlo by sa stať, že materiály nebudú dostatočne pevné. Môže sa pretrhnúť sieť alebo sa môžu zlomiť nohy, ktoré by skákanie neuniesli.

V prípade, že pokukujete po možnostiach vonkajšej zábavy, skúste sa pozrieť taktiež na naše porovnanie najlepších lukov.

Popis jednotlivých častí trampolíny

Účel

Pri rozhodovaní, akú trampolínu si zadovážiť, je teda namieste si ujasniť, na čo bude táto trampolína slúžiť a taktiež kto na nej bude tráviť najviac času. Trampolínu určenú pre deti určite nie je dobrý nápad využívať na jumping.

Vonkajšie trampolíny

Ak si chcete vybrať trampolínu, ktorú umiestnite na záhradu a necháte na nej skákať deti, vyberajte také, ktoré majú dostatočný priemer. Tieto trampolíny sa vyrábajú z mäkších materiálov a citlivejších pružín, ktoré ľahké dieťa lepšie odpružia. Tieto trampolíny by ste z dôvodu bezpečnosti mali vždy kupovať s ochrannou sieťou, ktorá slúži na to, aby dieťa počas skákania nevypadlo a neublížilo si, pred nešťastným vypadnutím však ochráni aj vás.

Zapustené vonkajšie trampolíny

Trampolíny pozná väčšina ľudí skôr ako nadzemné, ktorých plocha na skákanie je vo výške od 30 do obvykle 80 cm nad zemou. V posledných rokoch sa však začínajú viac objavovať modely zapustené. Výrobcovia často tieto zapustené trampolíny uvádzajú ako bezpečnejšie. Fakt je, že z klasickej môžete spadnúť z naozaj veľkej výšky. Ani v prípade zapustených modelov by ste však nemali zabúdať na ochrannú sieť, pretože dopad mimo plochy na skákanie, či už na trávu, alebo betón, môže skončiť rovnako tragicky. Nezáleží na tom, že trampolína nie je pol metra nad zemou.

Tieto modely sú každopádne praktickejšie. Pod klasickými trampolínami rastie ťažko prístupná tráva, môžete mať strach o stabilitu nôh, navyše môžu byť príliš vysoké, a tak môžu prekážať stromom. Zapustené trampolíny šetria miesto najmä čo sa týka výšky. Problémom však môže byť inštalácia, ktorá je v prípade zapustených modelov znateľne náročnejšia a zdĺhavejšia. Diera určená na trampolínu môže byť aj 75 cm hlboká a považujeme za fyzicky náročné takú dieru vykopať svojpomocne, najmä v prípade trampolín s veľkým priemerom.

Trampolíny do bytu

Na domáce využitie určite zoženiete menšiu trampolínu, ktorá na zábavu poslúži rovnako dobre. Tieto trampolíny majú obvykle priemer okolo 1 meter a sú skôr prízemné. Nosnosť mávajú okolo 20 – 30 kilogramov, dieťa sa na nej teda vyhrá dostatočne dlhý čas, kým vyrastie. Tieto trampolíny však nemajú ochrannú sieť, je teda potrebné počítať s tým, že sa na nich deti nemôžu hrať samé, a to ani v prípade, že kúpite bezpečnú trampolínu z kvalitných materiálov.

Trampolíny na jumping

Jumping je moderný šport, pri ktorom sa využíva trampolína s držadlom. Tieto trampolíny využívajú deti, ženy aj muži na cvičenie so sprievodom rytmickej hudby. Cviky sú obvykle jednoduché, založené na skákaní do rytmu. Trampolíny určené na jumping dostať úplne bežne v športových obchodoch aj na internete. Keďže však ide o veľký trend, objavuje sa mnoho falzifikátov, za ktorými sa môže skrývať obyčajná detská trampolína, na ktorej by prvý skok dospelého človeka mohol dopadnúť naozaj zle.

Ako už bolo zmienené, tieto trampolíny majú držadlo či rukoväť, väčšinou odnímateľné. Na lepších modeloch sa dá držadlo nastaviť na potrebnú ideálnu výšku cvičiaceho, striedať sa tak na jednej kvalitnej trampolíne môžu deti aj dospelí takmer akejkoľvek výšky a hmotnosti (nosnosť týchto trampolín dosahuje sto kilogramov, môže ju aj presahovať).

Dôležité kritériá konštrukcie

Rám trampolíny

Oceľová konštrukcia

Je jedno, či chcete veľkú trampolínu na záhradu, alebo malú na cvičenie. Oceľ je ako materiál na kostru trampolíny najideálnejšia v každom prípade. Rozhodne dajte ruky preč od hlinkových náhrad. Hliník nemá tie isté vlastnosti ako oceľ, nie je teda taký stabilný, nepýši sa vysokou nosnosťou a nie je odolný voči vonkajším faktorom.

Aj oceľová konštrukcia vonkajšej trampolíny by však mala byť vždy upravená tak, aby vydržala aj nepriaznivé počasie a nezačala hrdzavieť po prvom daždi. Existujú dve možnosti:

  1. Galvanizácia – Galvanizácia, teda zjednodušene ošetrenie pôvodného materiálu iným prvkom, ktorý vlastnosti upravovaného kovu dokonca zlepší a dodá mu taktiež luxusnejší vzhľad, je výhodná najmä v tom, že ponúka obnovenie aj starších oceľových konštrukcií. Chráni konštrukciu pred hrdzou iba vtedy, ak je kov odborne a kvalitne opracovaný.
  2. Čierna prášková farba – Druhou možnosťou je ošetrenie tohto oceľového rámu čiernou práškovou farbou. Ide o ekologické ošetrenie a aj napriek tomu, že ide o farbu, nemusíte sa báť, že by škodila zdraviu. Táto farba je mechanicky odolná, nie je možné ju teda ľahko zotrieť ani zoškrabnúť a ponúka ochranu pred koróziou rovnako dobre ako úprava ocele galvanizáciou.

Vyhotovenie

Výber trampolíny by mal závisieť aj od vyhotovenia konštrukcie. Ak nedôverujete rúrkam, z ktorých je konštrukcia postavená, potom nemá cenu nič riskovať. Lacné trampolíny môžu byť totiž zhotovené z úzkych oceľových rúrok, ktoré boli odpadom iných výrobkov. Také rúrky sú nebezpečné.

Vždy prezrite celú konštrukciu, či je bezpečne a kvalitne zvarená. Konštrukcia musí zvládnuť veľký tlak, ktorý odnesú najmä zvary. Ak sú tieto zvary nekvalitné, skoro by začali praskať, a tým ohrozili celú stabilitu trampolíny. Ak sa to na vašej trampolíne stane, máte nárok na náhradu.

Pružiny

Pružiny sú dôležitou súčasťou. Práve vďaka nim je umožnená tá pravá podstata trampolíny. Také pružiny by mali byť oceľové, najlepšie opäť upravené galvanizáciou, aby ich neohrozila korózia. Aj tak sa však môže stať, že sa niektorá unaví natoľko, že prestane pružiť, vytiahne sa alebo sa inak poškodí. Preto sa dajú bežne zohnať náhradné pružiny všetkých veľkostí.

Kryt pružín

Čo je však naozaj dôležité, je vonkajšia ochrana pružín, teda ochranný kryt, ktorý zabráni poškodeniu vonkajšími vplyvmi, a hlavne, zabráni tomu, aby na ne ktokoľvek spadol a poranil sa. Tento kryt musí byť teda odolný nielen voči počasiu, ale taktiež voči mechanickému poškodeniu. Pružiny by mali byť zakryté tak z vrchnej, ako bočnej časti a všetko by malo byť zošité, pevne spojené dohromady, pretože pri niektorých typoch sa môžete stretnúť len s prekrytím plachtou, ktoré nedrží pevne a pružiny odkrýva.

Najlepším materiálom je kvalitná sieť potiahnutá PVC. Ak sa stretnete s iným materiálom, často pôjde o polyetylén (PE). V takom prípade môžete čakať, že sa táto ochranná „plachta“ skoro unaví, vybledne a popraská. Všetko by malo byť pevne zošité a spojené k sebe, aby sa nič nikam nemohlo posunúť. Stáva sa, že na lacných trampolínach sú pružiny ledabolo prekryté zmienenou plachtou z polyetylénu, čo nezaisťuje dostatočnú ochranu a trampolína sa stáva nebezpečnou.

Počet pružín

Pýtať sa môžete taktiež na počet pružín. Na trhu sa vyskytujú trampolíny s rôznym počtom pružín. Všeobecne platí, že čím viac ich je, tým lepšie odrazové vlastnosti plocha na skákanie ponúka.

Oporné nohy ponesú hmotnosť celej konštrukcie a ešte hmotnosť osôb skákajúcich na trampolíne. Navyše si treba uvedomiť, že tlak na tieto nohy je väčší práve z dôvodu skákania. Mal by ich teda byť dostatok, štandard sú štyri až šesť.

Odrazová plocha (výplet)

Plocha na skákanie je dnes najčastejšie vyrobená z polypropylénových vlákien (v špecifikáciách je možné dohľadať pod označením PP alebo PP MESH). Ide o ľahkú textíliu, ktorá je odolná voči mechanickému poškodeniu aj voči chemickým vplyvom. Tieto vlákna sú šetrné k ľudskej pokožke, pri páde na trampolínu tak nevznikne riziko odrenia ani spálenia pokožky. Jedinou nevýhodou je, že pri nešetrnom zaobchádzaní môže dôjsť k deformácii vlákien, ktorá je nenávratná.

Počet osôb a nosnosť

Ak budete vyberať trampolínu podľa počtu osôb, urobíte chybu. Počet osôb totiž nemôže byť univerzálnym meradlom pre nosnosť trampolíny, ktorá môže dosahovať až 200 kg. Dve dospelé osoby pri hmotnosti 100 kg by teda na takej trampolíne skákať mohli, je to však veľmi hraničné s nosnosťou, zatiaľ čo napríklad šesť detí s hmotnosťou 30 kg si tu môže bez obáv zaskákať.

Veľkosť a tvar

Z priestorových dôvodov je potrebné vyberať trampolínu taktiež podľa veľkosti a tvaru. Na trhu sa dajú zohnať rôzne veľkosti trampolín, najčastejšie kruhové alebo pokojne aj oválne a štvorcové a inak uholníkové.

Pamätajte, že čím väčšia trampolína, tým väčšia je odrazová plocha, a tým viac je možností a taktiež lepšie odpruženie. Ideálne je teda zamerať sa na vonkajšie trampolíny s priemerom aspoň 300 cm (teda 3 metre). Dajte si však pozor, tento rozmer neznamená veľkosť odrazovej plochy, ale rozmer celej konštrukcie. Z tohto celkového čísla je teda potrebné odčítať aspoň 30 cm, ktoré sa vyhradzujú pre pružiny, ochrannú krajnú časť alebo pripevnenie na sieť. Potom získate lepšiu predstavu o rozmere plochy na skákanie.

Umiestnenie

Okolo trampolíny by mal byť vždy voľný priestor aspoň 1 meter po obvode. Platí to pre vonkajšie aj vnútorné cvičebné trampolíny. Je to z bezpečnostných dôvodov odporúčaná vzdialenosť od iných trampolín či predmetov, aby si nikto neublížil, keby napriek všetkej bezpečnosti z trampolíny vypadol, a taktiež, aby na trampolínu nemohlo nič spadnúť a ohroziť ju – najmä teda v čase používania.

Testovanie bezpečnosti

Vždy sa zaujímajte o to, či má výrobca trampolín certifikát bezpečnosti. Trampolíny, ktoré sú necertifikované, môžu byť síce lacnejšie, pretože pochádzajú od neautorizovaných značiek, avšak sú oveľa riskantnejšie.

Náhradné diely a príslušenstvo

Na začiatok treba upozorniť, že je najlepšie kupovať všetky doplnky aj náhradné diely u výrobcu, od ktorého máte trampolínu. Zaistíte si tak jednoduchšiu montáž a výmenu dielov, všetko bude sedieť perfektne, tak ako má. Obchody však, samozrejme, ponúkajú univerzálne pružiny aj plachty, pri ktorých na značke príliš nezáleží. Zvýšenú pozornosť by ste mali klásť hlavne na kompatibilitu v prípade ochranných sietí alebo v prípade plochy na skákanie.

Schodíky

Keďže sa trampolína nachádza aj viac než jeden meter nad zemou, je potrebné sa na ňu nejako dostať. Pre dospelého človeka to nemusí byť problém, pre deti však áno. K trampolíne sa tak dajú dokúpiť schodíky, ktoré je najlepšie mať originálne, kompatibilné s modelom trampolíny. Dajú sa dokúpiť aj neskôr, je tu však riziko, že nebudú k trampolíne úplne priliehať, môžu byť nestabilné, a tak by sa mohol stať vstup na trampolínu náročnejším.

To, ako majú vyzerať správne schodíky, si zhrňme teraz. Správne schodíky, teda taký rebrík, by ste mali vybrať podľa toho, kto bude trampolínu využívať. Ak budú na ňu vstupovať skôr dospelí ľudia, stačí vám rebrík s dvoma priečkami. Ak plánujete, že na trampolínu sa budú šplhať skôr deti, je vhodné popremýšľať o rebríku s 3 alebo 4 priečkami, aby medzi nimi nebol veľký rozstup.

Kotviaca súprava

K trampolíne môžete zohnať taktiež kotviacu súpravu. Toto ukotvenie zaistí lepšiu stabilitu trampolíny a udrží ju na mieste v prípade nepriazne počasia – silný vietor ani dážď nesmie spôsobiť posun trampolíny. Toto ukotvenie je teda logicky zabudované v zemi a robí sa oceľovými skrutkami, ktoré by mali byť dlhé aspoň 40 cm. K nim potom vedú pásy, ktoré trampolínu udržujú pri zemi. V podstate ide o podobný princíp ako v prípade stavby stanu, ktorý treba „prikolíkovať“, aby neuletel.

Kryt pružín

Ak nie ste spokojní s krytom pružín na vašej trampolíne, či už preto, že si uvedomíte, že nie je urobený tak, ako má, alebo je ten váš už prestarnutý a zničený, dá sa zohnať nový, čalúnený ochranný kryt na takmer všetky veľkosti trampolín.

Ochranná sieť

Ochranné siete máme dve. Jednu okolo plochy na skákanie, ide o tzv. hornú ochrannú sieť, druhú pod plochou na skákanie, čo je tzv. spodná ochranná sieť.

Ochranná sieť okolo plochy na skákanie

Ochranná sieť je doplnkom pre vonkajšie trampolíny, ktorý privítajú najmä rodiny s deťmi. Táto sieť ochráni skákajúceho pred vypadnutím z trampolíny. Pri takom skoku mimo trampolíny by mohlo totiž dôjsť k vážnym zraneniam, preto nezabúdajte ani na zavretie hornej siete, ktoré je obvykle na obyčajný alebo suchý zips, o ktorom píšeme aj o pár riadkov nižšie.

Tieto siete musia byť odolné, aby sa nepotrhali, keď sa o ne niekto oprie, a hlavne, aby držali stabilitu celej trampolíny a ani pri páde na sieť sa trampolína celá neprevrhla na jednu stranu. Jej výška by sa potom mala pohybovať okolo troch metrov. Rozhodne musí byť dostatočne vysoká, aby ju nikto nemohol preskočiť či cez ňu prepadnúť.

Sieť by mala byť dostatočne vypnutá a pevne pripevnená tak k spodnej časti trampolíny, ako k vrchnej, kde by mala byť navinutá na prút, ktorý je pripevnený k oceľovým tyčiam, teda ku konštrukcii trampolíny.

Sieť má potom rôzne vyhotovenie vstupu, pričom najlepší je zips, ktorý je navyše potiahnutý ochrannou látkou. Tak sa zaistí vypnutie siete práve aj pri tomto vstupe. V prípade riešenia vstupu suchým zipsom sa môže stať, že z dôvodu počasia nebude fungovať tak, ako má a aj pri menšom otrase sa rozpojí a ochrannú funkciu proti vypadnutiu z trampolíny stratí.

TIP: Ak si chcete byť naozaj istí, že aj v oblasti vstupu bude trampolína bezpečná, pozrite sa po sieťach, ktoré majú cez zipsy dodatočné klipsy, ktoré sa dajú zapínať zvonku. V prípade, že by sa nešťastnou náhodou zips poškodil a hrozilo by vypadnutie z trampolíny, je tu táto sekundárna ochrana.

Ochranná sieť pod trampolínou

Na to, aká je dôležitá ochranná sieť okolo hlavnej časti trampolíny – tej na skákanie, vás upozorní snáď každý predajca. Zraniť sa však môže ktokoľvek aj v prípade, že sa vyskytne pod trampolínou, na ktorej práve niekto skáče. Aby ste zamedzili prístupu detí alebo zvierat pod trampolínu, môžete si zadovážiť navyše ochrannú sieť, ktorá vyplní okraje až k zemi.

Krycia plachta

Nielen v čase, keď odídete na dovolenku, ale taktiež počas obyčajného nepoužívania trampolíny je vhodné prikryť ju krycou plachtou, ktorá môže byť krycím prvkom trampolíny taktiež cez zimu, aby ste celú konštrukciu nemuseli rozmontovávať a schovávať inam. Kvalitné materiály trampolín by mali odolať slnku aj nepriazni počasia. Zvýšenou ochranou však nič nepokazíte, len to trampolíne prospeje a bude vám dlhšie slúžiť.

Trampolínový stan

Ďalšou perličkou, s ktorou sa môžete stretnúť, sú tzv. trampolínové stany. Tieto stany sa umiestňujú nad časť na skákanie a slúžia taktiež ako ochrana plochy na skákanie pred počasím. Možno sa však budete pýtať, na čo sú pod plachtou stanu navyše otvory so sieťou proti hmyzu. To preto, že stan sa dá využiť aj ako prístrešok. Deti tak majú svoj úkryt, kde sa môžu hrať v čase, keď nechcú na trampolíne skákať – stany nie sú dostatočne vysoké na to, aby boli vhodné počas skákania, na to pozor!

Ďalšie

Ak máte doma trampolínu, ktorá už má za sebou pár rokov služby a niektoré jej časti sú unavené, dá sa povedať, že ktorúkoľvek z nich môžete zohnať a vymeniť ju. Či ide o pružiny, zmienené náhradné kryty pružín alebo náhradnú plochu na skákanie. Vaša stará trampolína môže byť ihneď ako zo škatuľky. Je potrebné si však spočítať, či sa vyplatí starú trampolínu časť po časti nahradzovať, najmä v prípade, ak nezoženiete originálne diely od rovnakého výrobcu. V prípade odlišných výrobcov môže nastať problém s montážou, čo môže mať za následok nedostatočne stabilnú trampolínu, ktorá by mohla byť na divoké skákanie nebezpečná.

Často kladené otázky k trampolínam

Ako si vybrať trampolínu?

V prípade trampolín je na prvom mieste bezpečnosť, čo sa prejaví hneď v niekoľkých aspektoch výberu. Starostlivej kontrole je potrebné podrobiť konštrukciu, jej materiál (galvanizovanú či pozinkovanú oceľ) či kvalitu spracovania. Tyče nesúce sieť by mali viesť až k zemi a samotná sieť by sa mala vyznačovať pevnosťou a hustotou prepletenia. Skákaciu plochu kúpte hladkú, predídete tak nepríjemným odreninám. Pružín by malo byť čo najviac, musia však byť vybavené aj krytom, aby sa o ne dieťa nezranilo. Čo sa ideálnej veľkosti týka, platí, že okolo trampolíny by mal zostať aspoň 1 meter voľného priestoru.

Čo v prípade, že mám nerovný pozemok?

Skákania na trampolíne sa nemusíte vzdávať ani v prípade, že povrch vašej záhrady nie je ideálne rovný. Máte dve možnosti – zaobstarať trampolínu s nastaviteľnou dĺžkou nôh alebo prebytočnú časť trampolíny zakopať do zeme. Druhý variant prispeje k väčšej stabilite, počíta však s časovou i pracovnou investíciou.

Je lepšia vnútorná či vonkajšia ochranná sieť?

Obe možnosti majú svoje výhody i nevýhody. Z hľadiska bezpečnosti odporúčame skôr trampolíny, ktoré majú sieť umiestnenú pred pružinami. Toto umiestnenie zamedzuje deťom v prístupe k pružinám, čo minimalizuje šancu, že sa o ne porania. Na druhú stranu je tým však opticky zmenšený priestor pre skákanie.

Je nutné kupovať náhradné diely od rovnakého výrobcu?

Samozrejme, že väčšina výrobcov nepripustí možnosť, že by ste kupovali náhradné diely od lacnejšieho dodávateľa. V prípade niektorých dôležitých náležitostí (kompatibilita skákacej plochy) však naozaj neodporúčame riskovať. Pokiaľ naopak kúpite lacnejšiu avšak rovnako kvalitnú ochrannú plachtu a poriadne ju pripevníte, vaša trampolína to pravdepodobne prežije.

Zmestí sa trampolína do auta?

Túto informáciu budete musieť hľadať priamo v informáciách od jednotlivých výrobcov. Väčšina z nich však uvádza, že ich výrobky sa do auta zmestia, ak povolíte sklopenie zadných sedačiek. Pri prevážaní trampolín s väčším priemerom budete možno musieť pristúpiť aj k sklopeniu sedadla spolujazdca.

Je nutné trampolínu na zimu odkladať?

Je to rozhodne odporúčané. Najmä niektoré časti trampolíny ako skákacia plocha či sieť by nemali byť vystavené mrazu ani ťažkému zmrznutému snehu. Samotná konštrukcia je však oveľa odolnejšia, takže tú vonku nechať môžete. Ak na zimu nemáte trampolínu kam skryť, zvážte aspoň kúpu krycie plachty. Ako píšeme v kapitole o príslušenstve, ochranou trampolíny predĺžite jej životnosť.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Trampolíny
Průměrné hodnocení 5 z 10 hlasů