Trampolíny sa delia na niekoľko typov, týmto rozdelením náš článok uvedieme. Ako prvé odporúčame zamyslieť sa nad správnym typom podľa účelu – inú trampolínu zaobstaráte pre malé deti, inú pre teenagerov alebo dospelých a úplne inú v prípade, že sa venujete jumpingu, obľúbenému športu. Tento článok si dáva za cieľ previesť vás výberom krok po kroku a zhrnúť všetky dôležité parametre, pričom sa bude zaoberať hlavne najobľúbenejším typom trampolín, vonkajšími modelmi.
Akonáhle si ujasníte potrebný typ trampolíny a správnu veľkosť, začneme sa zaoberať otázkami bezpečnosti, ktorá sa odvíja od mnohých parametrov. Obsiahlu kapitolu venujeme dôležitým kritériám konštrukcie, dostatočnému počtu nôh i pružín a potrebe ich krytia. Ďalej sa budeme zaoberať skákacou plochou alebo rôznymi vlastnosťami vonkajšej a vnútornej ochrannej siete. Nezabudneme ani na potrebu náhradných dielov alebo rôznych doplnkov.
Cena síce predstavuje dôležitý parameter, práve v prípade trampolín by ste sa mali však pred nápadne lacnými modelmi mať na pozore. Pri zaobstaraní trampolíny „za pár eur“ od neznámeho výrobcu by sa totiž mohlo stať, že materiály nebudú dostatočne kvalitné a trampolína veľa nevydrží. Chybu teda určite neurobíte preštudovaním užívateľských recenzií. Venovali sme sa aj ďalším zábavkám pre deti, napríklad odrážadlám a to na samostatnej stránke.
Ako vybrať trampolínu stručne:
- Zvoľte správny typ a veľkosť – typ by sa mal odvíjať od plánovaného využitia, pri voľbe veľkosti pamätajte na to, že okolo trampolíny by mal zostať metrový pruh voľného miesta.
- Nekompromisne vyraďte produkty s nekvalitnou konštrukciou – tá poriadna by mala byť z galvanizovanej alebo pozinkovanej ocele. Bezpečnosť overte aj podľa certifikátu.
- Zamerajte sa na pružiny – mali by byť oceľové, dobre chránené krytom a malo by ich byť čo najviac.
- Pri skákacej ploche sa pozrite na materiál – nech je pevná a hladká a skákajúci ľudia sa o ňu neodrú.
- Horná sieť by mala byť kvalitná – teda dostatočne vysoká, pevná a pripnutá na oboch stranách. Nezabudnite zvážiť, či chcete sieť vnútornú, alebo vonkajšiu.
- Dolaďte detaily – zistite, či k trampolíne zoženiete aj ďalšie potrebné doplnky a či výrobca ponúka náhradné diely.
- Stanovte si vaše cenové možnosti – nemusíte utrácať za každú cenu, ale nesnažte sa šetriť na kvalite či bezpečnosti.
V prípade, že pokukujete po možnostiach vonkajšej zábavy, skúste sa pozrieť aj na naše porovnanie najlepších lukov.
Prečo kúpiť kvalitnú trampolínu
Než sa pustíte do študovania konkrétnych parametrov, prečítajte si, prečo by ste mali investovať do kvalitnej trampolíny a podľa čoho ju spoznať.
- Zodpovedá účelu využitia – základným kritériom pri výbere trampolíny je jej budúci účel využitia spojený s umiestnením. Existujú totiž trampolíny pre deti alebo pre dospelých, do interiéru, do exteriéru alebo na zabudovanie do zeme.
- Spĺňa bezpečnostné kritériá – základom je predovšetkým kvalitná ochranná sieť a dostatočné zaistenie vstupného otvoru, rovnako tak ochrana pružín, aby dieťaťu neuviazla noha. U vonkajšej trampolíny oceníte kotviace skrutky na zvýšenie stability.
- Pevná nosná konštrukcia – tento prvok do veľkej miery súvisí s bezpečnosťou. Nosná konštrukcia by mala byť robustná a ideálne oceľová. Nemala by chýbať úprava povrchu rúrok galvanizáciou, ktorá zaistí ochranu pred koróziou a predĺženie životnosti.
- Obsahuje doplnkové príslušenstvo – poprední výrobcovia k trampolínam dodávajú tiež kryciu plachtu na ochranu pred dažďom a vodou a kotviacu sadu, s ktorou trampolína odolá aj silnému náporu vetra (platí pre vonkajšie modely).
Typ trampolíny
Pri rozhodovaní sa, aký variant zaobstarať, je namieste si ujasniť, na čo bude táto trampolína slúžiť a kto na nej bude tráviť najviac času. Rovnako skúste odhadnúť, či ju využijú iba deti, alebo či si budete chcieť zaskákať aj vy. Úplne špecifické sú potom trampolíny na jumping.
- Klasické vonkajšie trampolíny – najväčšie zastúpenie na trhu, varianty pre deti aj pre dospelých, rôzne veľkosti.
- Zapustené vonkajšie trampolíny – bezpečnejšie, pretože je nižšie umiestnená skákacia plocha, ale na umiestnenie je nutné vykopať dieru.
- Trampolíny do bytu – obvykle menšie (priemer okolo 1 metra), často skladacie, dostupné aj nafukovacie modely.
- Trampolíny pre jumping – špeciálny typ vhodný pre moderný šport (tzv. Jumping), spravidla doplnené o rukoväť.
- Vodné trampolíny – nafukovacie, určené pre vodné radovánky, obvykle drahšie.
Vonkajšie trampolíny
Klasický, všetkým známy model trampolíny, ktorý nájdete na záhradách rodín s malými deťmi. Pretože deti rýchlo rastú, odporúčame zvoliť rovno trochu väčší priemer. Dvojnásobne to platí, ak máte v pláne zaskákať si s vašimi ratolesťami aj vy. Z dôvodu bezpečnosti by ste ich mali vždy kupovať s ochrannou sieťou, ktorá slúži na to, aby dieťa počas skákania nevypadlo a neublížilo si (Zo zdroja: Spotrebitelov.cz).
Zapustené vonkajšie trampolíny
Trampolíny pozná väčšina ľudí asi ako nadzemné, ktorých skákacia plocha je obvykle od 60 do 80 cm vysoko. V posledných rokoch sa ale začínajú viac objavovať modely zapustené. Skákacia plocha sa nachádza len okolo 20 cm nad zemou, niektoré dokonca nad terén nevyčnievajú vôbec.
Výrobcovia často tieto zapustené trampolíny uvádzajú ako bezpečnejšie, pretože pri nečakanom nešťastí nepadáte z veľkej výšky. Navyše nemusíte riešiť stabilitu nôh a trampolína bude nižšia, čo sa môže hodiť, ak máte na záhrade stromy. Ani pri zapustených modeloch by ste však nemali zabúdať na bezpečnostné prvky, najmä na ochrannú sieť, pretože dopad mimo skákacej plochy môže byť aj v tomto prípade nebezpečný, zvlášť pokiaľ trampolína stojí na tvrdom povrchu.
Najväčším problémom týchto modelov býva náročnejšia inštalácia. Pod trampolínou je nutné vykopať dieru, tým hlbšiu, čím je trampolína väčšia. To si vyžaduje čas aj námahu. Potom si budete musieť rozmyslieť, kam s vykopanou zeminou. A pokiaľ na zimu trampolínu upratujete – skladujete (väčšina výrobcov to odporúča kvôli životnosti), zostane vám po nej na záhrade nevzhľadný kráter.
Trampolíny do bytu
Pre domáce využitie určite zoženiete menšiu trampolínu, ktorá však bude vyhovovať skôr menším deťom. Tieto trampolíny majú obvykle priemer okolo 1 metra a sú po všetkých stránkach menšie. Mnohé z nich sú dokonca skladacie, takže ich so sebou môžete odviezť na dovolenku alebo si ich ľahko požičiavať s ďalšími rodinami.
Nosnosť takejto trampolíny sa pohybuje okolo 20-30 kilogramov, dieťa si na nej teda vyhrá dostatočne dlhú dobu, než vyrastie. Tieto trampolíny však nemajú ochrannú sieť, je teda potrebné počítať s tým, že sa na nich deti nemôžu hrať samotné, a to ani v prípade, že zaobstaráte bezpečný model z kvalitných materiálov.
Ďalší variant trampolín pre deti predstavujú nafukovacie modely. Tie sú veľmi skladné, po použití ich môžete vyfúknuť a uskladniť, aj ony však bývajú proti tým vonkajším veľmi malé.
Trampolíny pre jumping
Jumping je moderný šport, pri ktorom ženy, muži aj deti skáču a cvičia za sprievodu rytmickej hudby. Týmto si zlepšujú držanie tela a posilňujú krvný obeh aj hlboký stabilizačný systém. Príjemným bonusom sú aj spálené kalórie. Oproti skákaniu na zemi sú trampolíny mäkšie a ich používanie menej zaťažuje kĺby.
Modely určené na jumping sú podobné tým pre malé deti, líšia sa vysokým držadlom, ktoré pri náročnejších skokoch pomáha s udržaním rovnováhy. Madlo býva odnímateľné, pri lepších modeloch je možné nastaviť na ideálnu výšku podľa cvičiaceho, striedať sa tak na jednej kvalitnej trampolíne môžu deti i dospelí takmer akejkoľvek výšky a hmotnosti (nosnosť týchto trampolín dosahuje sto kilogramov, môže ju aj presahovať).
Jumping trampolíny (alebo aj fitness trampolíny) sa dajú zohnať úplne bežne v športových obchodoch aj na internete. Pretože ide však o veľký trend, objavuje sa mnoho falzifikátov, za ktorými sa môže skrývať obyčajná detská trampolína, na ktorej by prvý skok dospelého človeka mohol dopadnúť naozaj zle.
Vodné trampolíny
Na záver nášho zoznamu sa dostávame k jednej okrajovej kategórii. Ako názov napovedá, ide o nafukovacie trampolíny, ktoré spustíte na hladinu rybníka či bazénu a môžete si užívať skoky na nich aj rovno do vody. Vďaka absencii tvrdej kovovej konštrukcie nehrozí zranenie o tyče či pružiny. Súčasťou môžu byť madlá na uľahčenie výstupu.
Väčšina modelov je väčšieho priemeru a bez problémov unesie aj dospelého človeka. Bohužiaľ sú však vodné trampolíny pomerne nákladné, čiastka za ich obstaranie sa pohybuje v rádoch stoviek a tisícok eur.
Veľkosť a tvar trampolíny
Čím väčšia trampolína, tým väčšia je odrazová plocha, a tým lepšie odpruženie ponúka. Pokiaľ plánujete obstaranie vonkajšej trampolíny, odporúčame zakúpiť model s priemerom aspoň 300 cm, pokiaľ vám to samozrejme priestorové možnosti dovolia.
- Trampolíny 2m – majú výhodu, že sa zmestia aj do menších záhrad. Deti z nich však pomerne skoro vyrastú.
- Trampolíny 3m – tento rozmer patrí k užívateľsky najobľúbenejším. Vo veľkosti 305 cm budete mať aj najširší výber.
- Trampolíny 4m – pokiaľ na to máte priestor, môžete zavítať aj do tejto kategórie. Nutné je len dať si pozor, že so zvyšujúcou sa cenou rastie aj počet pružín a párov nôh.
- Trampolíny 5m – záhradné, takto veľká trampolína je skôr raritou. Zato sa tu nájde niekoľko športových modelov určených napríklad pre gymnastov.
Dajte si však pozor, udávaný rozmer neznamená veľkosť odrazovej plochy, ale rozmer celej konštrukcie. Z tohto celkového čísla je teda potrebné odpočítať zhruba 40 cm, ktoré sa vyhradzujú pre pružiny, ochrannú krajnú časť alebo pripevnenie na sieť. Potom získate lepšiu predstavu o rozmere skákacej plochy.
Veľa výrobcov vyrába svoje modely v rôznych veľkostiach. Pokiaľ sa vám teda niektorá z trampolín v našom porovnaní páči, ale nevyhovuje vám jej priemer, skúste zapátrať po alternatíve.
Umiestnenie
- Exteriér – trampolínu je možné umiestniť na záhradu priamo na trávnik (klasické trampolíny), alebo zapustiť do zeme pre väčšiu stabilitu (zapustené trampolíny).
- Interiér – do bytu alebo do väčších hál a športovísk, blízke okolie je vhodné obložiť matracmi.
Okolo trampolíny by mal byť vždy voľný priestor zhruba 1 meter po obvode. Platí to pre vonkajšie aj vnútorné, cvičebné trampolíny. Je to z bezpečnostných dôvodov odporúčaná vzdialenosť iných trampolín či predmetov, aby si nikto neublížil, keby napriek všetkej bezpečnosti z trampolíny vypadol, a tiež, aby na trampolínu nemohlo nič spadnúť a ohroziť ju – najmä v dobe používania. Pokiaľ je vašim vysnívaným produktom veľká trampolína, nezabudnite vyhradený priestor poriadne premerať.
Počet osôb a nosnosť
Nosnosť trampolín sa prirodzene zvyšuje s priemerom skákacej plochy, veľká trampolína unesie aj niekoľkonásobok toho, čo malá. Najčastejšie môžete očakávať zhruba tieto hodnoty:
- Nosnosť do 30 kg – spája sa prevažne s interiérovými modelmi a trampolínami pre malé deti.
- Nosnosť do 100 kg – je častá pri trampolínach pod 3 metre v priemere. V tejto kategórii sa nachádzajú vonkajšie aj vnútorné modely.
- Nosnosť 150-180 kg – patrí k najčastejšie ponúkaným pri trampolínach nad 3 metre v priemere.
- Nosnosť 200 kg – nadpriemerná nosnosť, ktorú ponúkne len veľmi málo výrobcov.
Čo sa počtu osôb týka, výrobca väčšinou odporúča, aby na trampolíne skákalo vždy len jedno dieťa. Toto opatrenie pomáha v prevencii úrazov, ktoré často vznikajú zrážkou, takže s výrobcami v tomto ohľade súhlasia aj doktori. V praxi však rodičia dodržiavanie nie vždy strážia, mnohokrát si naopak nevedia predstaviť, že by deti vydržali stáť pred trampolínou a čakať, až na ne príde rad.
Priemer trampolíny (m) | Určenie | Počet osôb |
1 meter | Do interiéru alebo posilňovne, pre najmenšie deti | 1 |
2 metre | Pre deti od 3 rokov, do interiéru | 1 |
3 metre | Na záhradu, vyššia nosnosť, pre deti | 1–2 |
4 metre a viac | Na veľké záhrady a priestranstvá, pre deti aj dospelých, vyššia nosnosť | Až 3 (podľa nosnosti) |
Tvar
Z priestorových dôvodov je niekedy potrebné vyberať trampolínu aj podľa tvaru. Na trhu je možné zohnať rôzne modely trampolín, najčastejšie kruhových alebo pokojne oválnych a štvorcových a inak uholníkových.
- Okrúhle trampolíny – suverénne vedú čo do výberu produktov aj do obľúbenosti. Za to určite môže aj ich priaznivá cena. Pružiny sú umiestnené v rovnakej vzdialenosti od stredu a sú rovnomerne opotrebovávané. Kruhová skákacia plocha vytvára rovnomerný odraz a prirodzene skokana smeruje k stredu trampolíny. To robí kruhové modely bezpečnými a vhodnými pre deti.
- Oválne trampolíny – lepšie pasujú do užších miest, ktoré môžu účelnejšie využiť. Pretože skákacia plocha je dlhšia, vytvárajú sa na nej väčšinou dve „centrá“, do ktorých skokanov sťahujú. Preto je tento tvar považovaný za bezpečnejší v prípade, že chcete na trampolíne nechať skákať dve deti zároveň. Oproti okrúhlym modelom sú však drahšie.
- Štvorcové trampolíny – tiež umožnia využiť priestor na maximum, vďaka rohom totiž ponúkajú väčšiu plochu ako okrúhle, aj keď sú rovnako veľké. V porovnaní s okrúhlymi trampolínami tiež poskytujú lepšie odrazové vlastnosti, aj keď nie tak dobré ako obdĺžnikové modely. Je tak možné považovať ich za akýsi kompromis medzi oboma variantmi.
- Obdĺžnikové trampolíny – sú obľúbené medzi pokročilejšími skokanmi, gymnastami a pod. Ponúkajú najlepšie odrazové vlastnosti, a pretože toľko netiahnu do stredu, človek na nich má väčšiu kontrolu nad skokom. Negatívom je nerovnomerné opotrebenie rámu spôsobené nerovnomerným rozložením sily pri doskoku. Kvalitné obdĺžnikové trampolíny sú tiež drahšie, takže na rekreačné účely môžu byť zbytočne nákladné.
Dôležité kritériá konštrukcie
Konštrukcia predstavuje alfu a omegu bezpečnosti trampolíny. Tu sa nevypláca zľavovať z požiadaviek, pretože nekvalitné prevedenie môže mať pri súhre nešťastných okolností veľké následky. Ktoré prvky sledovať?
- Rám trampolíny – zamerajte sa na materiál aj remeselné prevedenie, najlepší je oceľový rám a kvalitne zvarená konštrukcia.
- Tyče – ideálne by mali siahať až k zemi, čím zvyšujú stabilitu celej trampolíny a znižujú riziko uvoľnenia pri náraze.
- Počet a tvar nôh – nesú váhu celej konštrukcie a skákajúcich osôb, mal by ich byť dostatok (napr. pri trampolíne strednej veľkosti dbajte na aspoň 3 alebo 4 páry nôh).
Rám trampolíny
Pri ráme hodnotíme materiál aj remeselné prevedenie. Oboje ovplyvňuje ako jeho pevnosť, tak aj životnosť, ktorú inak môžu skrátiť napríklad nepriaznivé klimatické podmienky.
Oceľová konštrukcia
Je jedno, či chcete veľkú záhradnú trampolínu, alebo malú na cvičenie. Oceľ je ako materiál pre kostru trampolíny najideálnejší v každom prípade. Rozhodne dajte ruky preč od hlinkových náhrad. Hliník nemá tie isté vlastnosti ako oceľ, nie je teda tak stabilný, nepyšní sa vysokou nosnosťou a nie je odolný voči vonkajším faktorom.
Aj oceľová konštrukcia vonkajšej trampolíny by však mala byť vždy upravená tak, aby vydržala aj nepriaznivé počasie a nezačala hrdzavieť po prvom daždi. Existujú dve možnosti:
- Galvanizácia – znamená ošetrenie pôvodného materiálu iným prvkom (spravidla zinkom), ktorý vlastnosti upravovaného kovu zlepší a dodá mu aj luxusnejší vzhľad, je výhodná najmä v tom, že ponúka obnovenie aj starších oceľových konštrukcií. Chráni konštrukciu pred hrdzou iba vtedy, ak je kov odborne a kvalitne opracovaný.
- Čierna prášková farba – druhou možnosťou je ošetrenie tohto oceľového rámu čiernou práškovou farbou. Ide o ekologické ošetrenie, a hoci ide o farbu, nemusíte sa báť zdravotnej závadnosti. Táto farba je mechanicky odolná, nemožno ju teda ľahko zotrieť ani zoškrabnúť a ponúka ochranu pred koróziou rovnako dobre ako úprava ocele galvanizáciou.
Prevedenie
Výber trampolíny by mal závisieť aj od prevedenia konštrukcie. Ak nedôverujete rúrkam, z ktorých je konštrukcia postavená, potom nemá cenu nič riskovať. Lacné trampolíny môžu byť totiž zhotovené z úzkych oceľových rúrok, ktoré boli odpadom iných výrobkov. Také rúrky sú nebezpečné.
Pokiaľ máte možnosť, vždy prezrite celú konštrukciu, či je bezpečne a kvalitne zvarená. Konštrukcia musí zvládnuť veľký tlak, ktorý odnesú najmä zvary. Ak sú tieto zvary nekvalitné, čoskoro by začali praskať a tým ohrozili celú stabilitu trampolíny. Pokiaľ sa to u vašej trampolíny stane, máte nárok na náhradu.
Tyče
Tyče držia vrchnú sieť, sú teda dôležité hlavne pre bezpečnosť. Samozrejme pre nich platia uvedené pravidlá o kvalite materiálu a prevedení. Ďalej sa zamerajte aj na to, či tyče vedú až k zemi, alebo či končia nad ňou. Tyče dosahujúce až k zemi zvyšujú stabilitu celej trampolíny a znižujú riziko, že tyč sa pri prípadnom náraze uvoľní.
Riziká nešťastia prameniaceho z pádu na tyč eliminujú aj ochranné obaly. Ideálna je ochrana z mäkkej peny zakrytá pevnou PVC fóliou.
Počet a tvar nôh
Oporné nohy ponesú váhu celej konštrukcie a ešte váhu osôb skákajúcich na trampolíne (Zo zdroja: Vybero.cz). Ich počet je dôležitý z hľadiska stability, mal by ich teda byť dostatok, tým viac, čím je väčšia skákacia plocha trampolíny. Napríklad v strednej veľkosti okolo troch metrov mávajú trampolíny 3 alebo 4 páry – ak váhate, siahnite po druhom, vyššom variante.
Párom sú myslené dve nohy spojené dole kolmou tyčou. Tento tvar pripomína písmeno U a napomáha ako prevencia zaborenia nôh do zeme. Tvar U je v našich končinách najčastejší, naraziť ale môžete aj na nohy v tvare W alebo L.
Pružiny
Pružiny sú dôležitou súčasťou. Práve vďaka nim je naplnený ten pravý účel trampolíny.
- Kryt – zabraňuje poškodeniu pružín vonkajšími vplyvmi a predchádza poraneniu.
- Počet a dĺžka – platí, že čím väčšia trampolína, tým viac by mala mať pružín (malé okolo 50, veľké aj cez 100 kusov).
- Bezpružinové trampolíny – nemajú pružiny, ale elastický gumový výplet. Sú drahšie, ale ich skákacia plocha ponúka mäkší dopad a je bezpečnejšia.
Správne pružiny by mali byť oceľové, najlepšie opäť obohatené o zinok, aby ich neohrozila korózia, aj tak sa však môže stať, že sa niektorá unaví natoľko, že prestane pružiť, vytiahne sa alebo sa inak poškodí. Preto je možné bežne zohnať náhradné pružiny všetkých veľkostí.
Kryt pružín
Čo je však naozaj dôležité, je vonkajšia ochrana pružín, teda ochranný kryt, ktorý zabráni poškodeniu vonkajšími vplyvmi a hlavne – zabráni tomu, aby na ne ktokoľvek spadol a poranil sa. Tento kryt musí byť teda odolný nielen voči počasiu, ale aj voči mechanickému poškodeniu.
Pružiny by mali byť zakryté ako z vrchnej, tak bočnej časti a všetko by malo byť zošité, pevne spojené dohromady. U niektorých typov sa môžete stretnúť len s prekrytím plachtou, ktorá nedrží pevne a pri skákaní sa teda medzi ňou a skákacou plochou otvára medzera. Na takej trampolíne nie je ťažké skĺznuť sa nohou až k pružinám, čo vás bude bolieť, nekvalitné pružiny môže nedostatočné zakrytie navyše poškodiť.
Kryt by mal byť z kvalitnej peny potiahnutej umelým materiálom. Naraziť môžete na dve najčastejšie možnosti.
- PVC – Predstavuje kvalitný, pevný materiál, ktorý by ste mali uprednostňovať.
- PE (polyetylén) – V tomto prípade môžete čakať, že sa táto plachta čoskoro unaví, vybledne a popraská. Pokiaľ bude jej poškodenie výraznejšie, mali by ste uvažovať o náhrade (Zdroj: Wikipédia).
Počet a dĺžka pružín
Na trhu sa vyskytujú výrobky s rôznym počtom pružín, všeobecne čím je trampolína väčšia, tým viac ich potrebuje. Menšie trampolíny do troch metrov mávajú okolo 48 kúskov, obrie päťmetrové modely aj cez stovku. Pretože počet pružín ovplyvňuje odrazové vlastnosti skákacej plochy, urobíte dobre, keď zvolíte tú, ktorá ich má čo najviac. A čo sa týka dĺžky a robustnosti pružín, tu platí, že čím dlhšie, tým lepšie.
Bezpružinové trampolíny
V poslednej dobe sa na trhu vyskytujú aj trampolíny, ktoré pružiny nemajú vôbec. Na ich mieste spravidla nájdete elastický gumový výplet. Vďaka tejto vychytávke ponúka skákacia plocha mäkší dopad, navyše je celkovo bezpečnejšia – pokiaľ dieťa omylom skočí alebo spadne na „pružinovú“ časť, nebuchne sa o tvrdý kov. Príjemným bonusom je tichá prevádzka, výplet na rozdiel od pružín nevŕzga. To oceníte, zvlášť pokiaľ sa chystáte trampolínu umiestniť na dohľad od relaxačnej zóny záhrady, skákanie potom nebude tak rušivé.
Bezpružinové modely sú oproti tým klasickým o niečo drahšie. Až niekoľkonásobne vyššie čiastky si dokonca účtuje výrobca Springfree, tam však ide o trochu odlišnú konštrukciu a z nej vyplývajúcu komplexnosť bezpečnostných opatrení.
Skákacia plocha a sieť
Odrazová plocha je z veľkej časti zodpovedná za pôžitok, ktorý zo skákania budete mať. Preto sa oplatí postrážiť si jej materiál, tvar i veľkosť. Ochranná sieť zase plní dôležitú bezpečnostnú funkciu, preto by ste mali jej výberu venovať zvýšenú pozornosť.
Materiál skákacej plochy
- Polypropylénové vlákna – ľahká textília, odolná voči poškodeniu, šetrná k pokožke.
Skákacia plocha je dnes najčastejšie vyrobená z polypropylénových vlákien (v špecifikáciách je možné dohľadať pod označením PP alebo PP Mesh). Ide o ľahkú textíliu, ktorá je odolná voči mechanickému poškodeniu aj voči chemickým vplyvom. Tieto vlákna sú hladké a šetrné k ľudskej pokožke, pri páde na trampolíne tak nevznikne riziko odrenia alebo spálenia.
Jedinou nevýhodou citlivého materiálu je, že pri nešetrnom zaobchádzaní môže dôjsť k deformácii vlákien, ktorá je nenávratná. Preto tiež odporúčame uistiť sa ešte pred nákupom, že zvolený výrobca ponúka aj náhradné diely.
Ochranná sieť
- Zatváranie – nevyhnutné pre zaistenie bezpečnosti osôb vo vnútri, obvykle je na zips a doplnené o pracky. Suchý zips je menej bezpečný.
- Umiestnenie – ochranná sieť sa umiestňuje pred alebo až za pružiny, čo ovplyvňuje bezpečnosť najmä malých detí.
Ochranná sieť je nutnosťou najmä pre rodiny s deťmi, ktoré chráni pred vypadnutím z trampolíny. Tieto siete musia byť odolné, aby sa nepotrhali, keď sa o ne niekto oprie. Rozhodne musí byť dostatočne vysoká, aby ju nikto nemohol preskočiť alebo cez ňu prepadnúť. Pozor si dajte aj na siete s veľkými okami alebo s nekvalitným pripevnením k tyčiam (napríklad iba pomocou šnúrok).
Sieť by mala byť dostatočne vypnutá a pevne pripevnená ako k spodnej časti trampolíny, tak k vrchnej, kde by mala byť navinutá na prút, ktorý je pripevnený k oceľovým tyčiam, teda ku konštrukcii trampolíny.
Vchod na skákaciu plochu
Pri skoku či páde mimo trampolínu by mohlo dôjsť k vážnym zraneniam, preto nezabúdajte ani na zatvorenie vstupu. Vstup môže mať rôzne prevedenie, pričom najčastejší je zips, ktorý je navyše potiahnutý ochrannou látkou a doplnený niekoľkými bezpečnostnými prackami. V prípade riešenia vstupu suchým zipsom sa môže stať, že kvôli počasiu nebude fungovať tak, ako má, a neskôr sa začne rozpájať.
Alternatívou je tunelový vchod, ktorý má výhodu, že nemusíte kontrolovať jeho zapnutie, a deti cezeň nevypadnú.
Umiestnenie pred, či za pružinami?
Hornú sieť vídame prichytenú dvoma spôsobmi. Buď je spodná strana vedená pred pružiny, čím zabraňuje tomu, aby na ne skákajúci človek nechtiac dopadol. Také riešenie je teda považované za bezpečnejšie, avšak s dôležitou podmienkou – kryt pružín musí byť poriadne zošitý, aby sa medzi skákacou plochou a koncom siete nevytvárala medzera, do ktorej môže napríklad deťom skĺznuť noha.
Druhým variantom je sieť vedená za pružinami. Tie teda nie sú od skákacej plochy sieťou oddelené a človek na trampolíne si musí sám dávať pozor, aby na ne neskočil. Preto bude toto riešenie tiež vhodnejšie pre väčšie deti. Tomu napomáha aj fakt, že trampolína so sieťou umiestnenou za pružinami je opticky väčšia. Pre bezpečnosť však určite skontrolujte, či je kryt pružín dobre zošitý.
Umiestnenie siete | Kľúčové vlastnosti | Určenie |
Pred pružinami | + Dieťa nemôže skočiť na pružiny
− Priestor vo vnútri sa zmenšuje |
Pre menšie deti |
Za pružinami | + Trampolína je priestrannejšia
− Pružiny si dieťa stráži samo |
Pre väčšie deti a dospelých |
Potvrdenie bezpečnosti
Vždy sa zaujímajte o to, či má výrobca trampolín certifikát bezpečnosti. Trampolíny, ktoré sú necertifikované, môžu byť síce lacnejšie, pretože pochádzajú od neautorizovaných značiek, za to sú oveľa riskantnejšie. Najčastejšie narazíte na certifikáciu TÜV alebo normu ČSN EN 1176.
Medzi overených výrobcov veľmi kvalitných trampolín sa radí napríklad zahraničný Berg, Exit Toys alebo Springfree. V našich končinách sa najčastejšie stretnete s cenovo dostupnejšími značkami, z populárnych a overených môžeme menovať Marimex, GoodJump, Aga alebo Fitness King.
Príslušenstvo a náhradné diely
Existuje množstvo príslušenstva k trampolínam, pričom niektoré je spravidla súčasťou balenia.
- Spodná ochranná sieť – bráni deťom či zvieratám v prístupe pod trampolínu.
- Rebrík – uľahčuje prístup ku klasickej trampolíne s vyvýšenou skákacou plochou.
- Krycia plachta – chráni trampolínu pred nepriazňou počasia v čase vašej neprítomnosti.
- Trampolínový stan – slúži ako prístrešok nad skákacou plochou, deti sa vo vnútri môžu hrať. Obvykle ale nemá dostatočnú výšku na skákanie.
- Kotviaca sada – využíva sa pre lepšiu stabilitu trampolíny.
- Náhradné diely – umožňujú výmenu opotrebovaných častí.
Pre začiatok je potrebné upozorniť, že je najlepšie kupovať všetky doplnky aj náhradné diely u výrobcu, od ktorého máte trampolínu. Zaistíte si tak jednoduchšiu montáž a výmenu dielov, zároveň máte istotu, že všetko bude perfektne sedieť. U väčšiny výrobcov nie je so zháňaním doplnkov problém. Avšak obchody samozrejme ponúkajú univerzálne pružiny aj plachty, pri ktorých na značke príliš nezáleží. Zvýšenú pozornosť by ste mali klásť hlavne na kompatibilitu pri ochranných sieťach alebo pri skákacej ploche.
Spodná ochranná sieť
Ochranné siete máme dve. Jednu okolo skákacej plochy, ide o tzv. hornú ochrannú sieť, druhú pod skákacou plochou, čo je tzv. spodná ochranná sieť.
Na to, aká je dôležitá ochranná sieť okolo hlavnej časti trampolíny – tej skákacej, vás upozorní snáď každý predajca. Avšak zraniť sa môže ktokoľvek aj v prípade, že sa vyskytne pod trampolínou, na ktorej práve niekto skáče. Spodná sieť vyplní voľný priestor až k zemi, čím bráni deťom či zvieratám v prístupe pod trampolínu.
Rebrík
Pretože sa trampolína nachádza aj viac ako jeden meter nad zemou, je nutné sa na ňu nejako dostať. Pre dospelého človeka to nemusí byť problém, ale pre deti áno. K trampolíne tak možno zakúpiť rebrík, ktorý je najlepšie mať originálny, kompatibilný s modelom trampolíny. Možno ho dokúpiť aj neskôr, ale je tu riziko, že nebude k trampolíne úplne priliehať, môže byť nestabilný, a tak by sa mohol stať vstup na trampolínu ťažší.
To, ako má vyzerať správny rebrík, si zhrňme teraz. Správny rebrík, teda také schodíky, by ste mali vybrať podľa toho, kto trampolínu bude využívať. Ak budú na ňu vstupovať skôr dospelí ľudia, stačí vám rebrík s dvoma priečkami. Ak plánujete, že na trampolínu budú šplhať skôr deti, je vhodné porozmýšľať o rebríku s 3 alebo 4 priečkami, aby medzi nimi nebol veľký rozostup.
Kotviaca sada
K trampolíne je možné zohnať aj kotviacu sadu. Toto ukotvenie zaistí lepšiu stabilitu trampolíny a udrží ju na mieste v prípade nepriazne počasia – silný vietor ani dážď nesmie spôsobiť posun trampolíny. Toto ukotvenie je teda logicky zabudované v zemi a je prevedené oceľovými skrutkami, ktoré by mali byť dlhé aspoň 40 cm. K nim potom vedú pásy, ktoré trampolínu udržujú pri zemi. V podstate ide o podobný princíp ako pri stavbe stanu, ktorý treba „prikolíkovať“, aby neuletel.
Kryt pružín
Ak nie ste spokojní s krytom pružín u vašej trampolíny, či už preto, že si uvedomíte, že nie je vykonaný tak, ako má, alebo je ten váš už použitý a zničený, je možné zohnať nový, polstrovaný ochranný kryt pre takmer všetky veľkosti trampolín.
Krycia plachta
Nielen počas doby, kedy odídete na dovolenku, ale aj počas prostého nepoužívania trampolíny je vhodné prikryť ju krycou plachtou. Tá môže tiež byť krycím prvkom trampolíny aj cez zimu, pokiaľ nemáte možnosť alebo chuť konštrukciu rozmontovávať a schovať dovnútra. Kvalitné materiály trampolín by mali odolať slnku aj nepriazni počasia, avšak zvýšenou ochranou nič nepokazíte, len to trampolíne prospeje a bude vám dlhšie slúžiť.
Trampolínový stan
Ďalšou vychytávkou, s ktorou sa môžete stretnúť, sú tzv. trampolínové stany. Tieto stany sa umiestňujú nad skákaciu časť a slúžia tiež ako ochrana skákacej plochy pred počasím. Možno sa však budete pýtať, na čo sú pod plachtou stanu navyše otvory so sieťou proti hmyzu. To preto, že stan je možné využiť ako prístrešok. Deti tak majú svoj úkryt, kde sa môžu hrať počas doby, keď nechcú na trampolíne skákať – stany nie sú dostatočne vysoké na to, aby boli vhodné na skákanie, na to pozor!
Náhradné diely
Až budete mať doma trampolínu niekoľko rokov a niektoré jej časti začnú byť unavené, oceníte, keď ktorúkoľvek z nich zoženiete na výmenu. Či už ide o pružiny, tyče, nohy, spomínané náhradné kryty pružín alebo celú skákaciu plochu. Vaša stará trampolína môže byť ihneď ako zo škatuľky, zároveň tým opäť zvyšujete jej bezpečnosť.
Je potrebné si však spočítať, či sa oplatí starú trampolínu časť po časti nahrádzať, najmä v prípade, že nezoženiete originálne diely od rovnakého výrobcu. V prípade odlišných výrobcov môže nastať problém s montážou, čo môže mať za následok nedostatočne stabilnú trampolínu, ktorá by mohla byť pre divoké skákanie nebezpečná.
Obľúbené značky
Trampolíny ponúka široké spektrum výrobcov. Niektorí sú obľúbení pre dlhú tradíciu, u iných láka najmä cena v pomere s úžitkovými vlastnosťami.
- Marimex – česká značka, pre trampolíny typická vnútorná ochranná sieť a nosnosť okolo 150 kg.
- Decathlon – množstvo druhov i veľkostí trampolín, od cenovo dostupných až po drahšie modely.
- Lidl – úzky výber, nízka cena, dostupné pod privátnou značkou Crivit.
- Jysk – stredná až vyššia cenová kategória, tunelový vchod a vnútorná ochranná sieť.
Trampolíny Marimex
V portfóliu českej značky nájdete okrem trampolíny aj bazény, vírivky, alebo napríklad infrasauny. Pre trampolíny je typická vnútorná ochranná sieť a nosnosť okolo 150 kg. Voliť môžete medzi mnohými veľkosťami, medzi štandardnou a prémium radom. Súčasťou širokého sortimentu sú aj zapustené trampolíny alebo bezpečnejšie modely bez pružín. Výrobca ponúka aj bohaté príslušenstvo na dokúpenie.
Trampolíny Decathlon
V Decathlone môžete nakúpiť veľmi široké spektrum trampolín. Patria sem záhradné modely, trampolíny pre najmenšie deti aj pre fitness nadšencov. Špecialitou sú modely na aqua fitness, teda cvičenie v bazéne. Cenou aj nosnosťou sa táto značka radí k priemeru trhu. K trampolínam zoženiete aj náhradné diely, čo považujeme za výhodu.
Trampolíny Lidl
Trampolíny Lidl sú vyhľadávané najmä pre nízku cenu. Veľkého výberu sa však bohužiaľ nedočkáte. Trampolíny sú ponúkané pod privátnou značkou Crivit. Vyznačujú sa nižšou nosnosťou v pomere k veľkosti, sieť môže byť vnútorná aj vonkajšia. Nevýhody vidíme v ťažkom zháňaní doplnkov alebo náhradných dielov.
Trampolíny Jysk
Firma Jysk sa zaoberá najmä nábytkom, trampolíny teda tvoria len malú časť jej sortimentu. Napriek tomu máte na výber medzi nadzemným či prízemným modelom alebo niekoľkými veľkosťami. Špecifický je pre nich tunelový vchod a vnútorná ochranná sieť. Cenovo vychádzajú trampolíny Jysk trochu drahšie.
Cena
Cena trampolín je rôzna. Odvíja sa samozrejme od veľkosti, väčšie rozdiely však často bývajú medzi rôznymi výrobcami. Odlišnú čiastku tiež zaplatíte za samotnú trampolínu a za kompletný set, ku ktorému dostanete aj kryciu plachtu, schodíky alebo nejaké ďalšie doplnky.
Cena do 200 €
Všeobecne možno povedať, že spodný strop pre prijateľné vonkajšie trampolíny s priemerom aspoň dvoch metrov, bez doplnkov, je 120 €. Pokiaľ sa stretnete s nečakane lacnou trampolínou od značky, o ktorej ste v živote nepočuli, nemali by ste nad kúpou uvažovať. Takéto trampolíny bývajú zostavené z lacných materiálov, ktoré príliš dlho nevydržia a pri používaní už po pár mesiacoch sa môžu stať nevyhovujúcimi a nebezpečnými.
Pokiaľ o trampolíne z tejto kategórie uvažujete, nemal by vás prekvapiť menší výber, málo vybavenia a väčšinou vonkajšia sieť.
Cena od 200 do 400 €
V tejto kategórii vás okrem iného poteší široký výber – nájdete tu väčšinu produkcie overených českých značiek, napríklad Aga, Marimex, GoodJump, Acra a mnohé ďalšie. Trampolíny môžu mať až 4 metre v priemere, spĺňajú všetky bezpečnostné požiadavky, a pretože patria k užívateľsky obľúbeným, nájdete k nim množstvo prínosných recenzií. Na rozdiel od predchádzajúcej kategórie, kde väčšina trampolín mala sieť vonkajšiu, si tu už budete môcť zvoliť medzi vonkajšou a vnútornou.
Cena nad 400 €
Nad túto hranicu sa pozrite, ak vás zaujala napríklad trampolína bez pružín alebo zapustený model. Vyššia investícia vás neminie ani v prípade, že zatúžite po trampolíne iného tvaru, než je najbežnejší okrúhly. A pravdepodobne sa jej nevyhnete ani v honbe za kvalitným obrím modelom, ktorý v priemere meria napríklad päť metrov. Okrem toho sa v tejto kategórii pohybujú niektorí zahraniční výrobcovia, ktorí v porovnaní s tuzemskou produkciou ponúkajú vyššiu kvalitu. Sem patria napríklad výrobcovia Berg, Exit Toys alebo Springfree.