Menu

Recenzia a porovnanie Exit Elegant 427 cm

96,2 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Veľké trampolíny nad 400 cm

Klady

  • Kvalitné materiály
  • Veľa pružín
  • Tunelový vchod
  • Originálny vzhľad

Zápory

  • Vysoká cena
  • Bez rebríka v balení
  • Nižšia nosnosť
700 € Orientačná cena

Konštrukcia, bezpečnosť a stabilita

Ak v honbe za kvalitou zavítate do vyššej cenovej kategórie, narazíte na holandského výrobcu Exit Toys. Jeho nadzemné trampolíny radu Elegant zaobstaráte v čase písania recenzie (január 2022) v štyroch veľkostiach od 253 do 427 cm. My sa teraz podrobnejšie pozrieme na tú najväčšiu.

Asi neprekvapí konštrukcia z galvanizovanej ocele, ktorá je týmto spôsobom chránená proti korózii. Chválime počet pružín, najmä keď vezmeme do úvahy, že by sa mal s veľkosťou skákacej plochy zvyšovať, a pozrieme sa napríklad na veľkú trampolínu firmy Marimex, vychádza nám z tohto porovnania lepšie práve model Exit. Nosnosť 130 kg naopak patrí v tejto kategórii skôr k nižším. V našich končinách sú trochu netypické nohy do tvaru L, u iných výrobcov prevláda tvar U. Avšak aj nohy do L predstavujú dobrú ochranu proti zaboreniu. Niet divu, že trampolína nemala problém získať bezpečnostnú certifikáciu.

Sieť a jej uchytenie

Sieť nesie 8 tyčí, ktoré vedú až k zemi, čo hodnotíme pozitívne. Jedná sa o sieť natiahnutú až za pružinami, medzi skákacou plochou a golierom pružín je však ochranná sieťka, ktorá bráni tomu, aby sa nohy detí dostali akýmkoľvek spôsobom k pružinám (FPS – Foot Protection System).

Špecifikom trampolíny je tunelový vchod trampolíny. Ide o dve siete, ktoré sa navzájom prekrývajú, skokan medzi nimi jednoducho prejde. Nie je teda nutné rozopínať a zapínať zips, a pokiaľ dieťa vo vnútri do siete narazí, nevypadne.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Exit Toys

Typ

Vonkajší

Priemer trampolíny (cm)

427

Dostupné veľkosti (cm)

253, 305, 366, 427

Materiál konštrukcie

Galvanizovaná oceľ

Nosnosť (kg)

130

Počet pružín

96

Ochrana pružín

Áno

Počet nôh

8 nôh v tvare L

Počet tyčí nesúcich sieť

8

Ochrana tyčí

Áno

Dosah tyčí

Až k zemi

Umiestnenie ochrannej siete

Vonkajšie

Zapínanie siete

Tunelový vchod

Certifikácia trampolíny

Áno (TÜV)

Príslušenstvo a možnosti dokúpenia

Pokiaľ sa zameriame na dodávané príslušenstvo, asi vás príliš nepotešíme. V balení je horná ochranná sieť, rebrík je však nutné dokúpiť zvlášť. U väčšiny českých výrobcov ho pritom dostanete spolu s trampolínou.

Na druhú stranu vidíme pozitívne škálu príslušenstva, ktoré je na dokúpenie. Okrem rebríku výrobca ponúka aj kryciu plachtu, ktorá chráni skákaciu plochu pred dažďom či slnkom, kotviacu sadu zvyšujúcu stabilitu trampolíny alebo spodnú ochrannú sieť. Tá zamedzuje zvieratám či deťom, aby vliezli pod trampolínu, kde by mohli prísť k úrazu. A pokiaľ budete mať záujem, môžete doobjednať aj protišmykové ponožky alebo basketbalový kôš.

Parameter Tento produkt
Horná ochranná sieť

Áno

Spodná ochranná sieť

Na dokúpenie

Rebrík

Na dokúpenie

Krycia plachta

Na dokúpenie

Kotviaca sada

Na dokúpenie

Ďalšie príslušenstvo

K dokúpeniu: protišmykové ponožky, basketbalový kôš

Rozmery trampolíny

Trampolína Exit Elegant nie je žiadny drobček – na šírku meria 427 cm, na výšku 270 cm. K tomu je vhodné pripočítať ešte ďalší meter voľného priestoru, ktorý by mal z bezpečnostných dôvodov zostať okolo trampolíny. Do úvahy tiež vezmite, že priamo nad trampolínou by sa nemali nachádzať nízko rastúce vetvy zo stromov.

Samotná skákacia plocha meria v priemere 367 cm. Od zeme ju delí 90cm vzdialenosť, čo je pomerne dosť. Menšie deti tak budú mať bez rebríka problém na ňu vyšplhať, takže ak ste rodičom malého dieťaťa, investícii za rebrík sa pravdepodobne nevyhnete. Ochranná sieť meria 180 cm, čo je obvyklá a bezpečná výška.

Parameter Tento produkt
Priemer trampolíny (cm)

427

Priemer skákacej plochy (cm)

367

Výška skákacej plochy od zeme (cm)

90

Výška ochrannej siete (cm)

180

Výška celej trampolíny (cm)

270

Hodnotenie ostatných užívateľov

Súčasní majitelia trampolíny sú s výrobkom spokojní. Medzi pochvalami sa objavujú poznámky ohľadom kvality a robustnosti materiálu aj pekného vzhľadu. Zhodli sa tiež, že trampolína sa ľahko skladá. Negatívnych komentárov sa objavilo len veľmi málo, väčšinou sa týkali vyššej ceny a chýbajúceho rebríka.

Hlavné výhody a nevýhody trampolíny

Hlavným benefitom trampolíny Exit Elegant je podľa nás kvalita materiálu a počet pružín. Ten totiž ovplyvňuje odrazové vlastnosti skákacej plochy a teda kvalitu skoku, preto pokiaľ porovnávate dve rovnako veľké trampolíny, rozhodne siahnite po tej s viacerými pružinami. Páči sa nám aj tunelový vchod, ktorý je bezpečný pri nárazoch do siete, a pritom ho nemusíte neustále otvárať a zatvárať. A pozitívne hodnotíme aj FPS – systém zamedzujúci, aby noha skákajúceho zašla pod pružiny.

Pokiaľ sa zameriame na negatíva, v prvom rade nás samozrejme napadne vysoká cena. Za tuzemskú produkciu miniete spravidla o niekoľko desiatok eur až menších stoviek eur menej. Navyše je k trampolíne nutné dokúpiť rebrík, bez ktorého sa menšie deti pravdepodobne nezaobídu, pretože skákacia plocha sa nachádza 90 cm od zeme. A trampolína by tiež mohla mať vyššiu nosnosť, pri takto priestranných modeloch je relatívne bežná.

Naše hodnotenie a záver

Trampolína značky Exit Toys je priestranná a bezpečná. Vyznačuje sa kvalitou materiálov a dobrými odrazovými vlastnosťami, ale taktiež disponuje 96 pružinami. Elegantnému vzhľadu napomáhajú nohy do tvaru L aj tunelový vchod bez zipsu, na výber máte z viacerých farieb. Nosnosťou 130 kg však trampolína za väčšinou podobne veľkých modelov trochu zaostáva. Musíme tiež spomenúť, že kvalita si vyberá svoju daň vo vysokej sume, ktorú za trampolínu zaplatíte. K nej bude pravdepodobne nutné pripočítať cenu rebríka, v balení totiž nie je. Ponuke príslušenstva na dokúpenie nič dôležité nechýba.

Ak sa vám toľko za trampolínu platiť nechce, ale ohľadom veľkosti ste maximalistom, môžeme odporučiť na prečítanie recenziu väčšej, ale lacnejšej trampolíny Aga.

700 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Exit Elegant 427 cm | Hodnotenie: 96,2 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva sa ako redaktorka so záujmom o zdravý životný štýl dobre vyzná v ponuke športového vybavenia a v porovnávaní produktov a overovaní ich parametrov je ako doma. Pretože má s trampolínami vlastné skúsenosti, môže vás bližšie zasvätiť do problematiky výberu a poradí, ktoré modely stoja za zváženie a investíciu. Okrem trampolín má Iva na starosť napríklad aj témy z oblasti domácich spotrebičov alebo starostlivosti o zdravie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Exit Elegant 427 cm

Exit Elegant 427 cm

700 € Orientačná cena