Ako vybrať turistické topánky
Turistické topánky sú obuv, ktorá je vhodná do terénu. Práve preto by mali byť nielen kvalitné (to má pozitívny vplyv na životnosť), ale aj pohodlné (napr. priedušné a v dobrej veľkosti) a taktiež bezpečné (nemalo by sa v nich šmýkať). Pri výbere je teda vhodné zohľadniť niekoľko podstatných vlastnostní:
- Hľadáte pánske, dámske alebo detské topánky? Jednotlivé typy sa zvyčajne líšia veľkosťou a strihom (vďaka anatomickým odlišnostiam), rovnako ako vizuálnym prevedením, ktoré by však pri výbere určite nemalo byť rozhodujúce.
- Vyberajte podľa náročnosti terénu. Ak sa chystáte na letný výlet v ľahšom teréne, pravdepodobne vám bez problémov postačia turistické sandále. Naopak na vysokohorskú turistiku v chladnom počasí by ste mali mať obuté špičkové ,,pohorky”.
- Zamerajte sa na vhodný materiál. Aktuálne máte k dispozícii topánky s vrchnou vrstvou zo syntetických materiálov, kože, prípadne kožených materiálov s membránou. Rolu pri výbere obuvi do terénu by navyše mala hrať aj podošva (podrážka) a medzipodošva.
- Nepodceňujte vodeodolnosť a nepremokavosť. Iba tak vás turistické topánky dokonale ochránia (nielen) pred rozmarmi počasia. Vodeodolnosť značí zvýšenú odolnosť proti prenikanutiu vody do vnútra topánky, nepremokavosť potom udrží vodu 100% mimo turistickej obuvi.
- Zvoľte správnu veľkosť. To platí pre všetky druhy obuvi, avšak práve turistické topánky by mali byť dokonale pohodlné. S tým okrem iného súvisí otázka, či sa dajú zaobstarať na internete. Aj na tú dostanete odpoveď v nasledujúcich riadkoch.
Odporúčame: ak nakupujete turistické vybavenie, mohol by sa vám hodiť aj náš článok Ako vybrať outdoorový batoh.
Typy turistických topánok
Pod pojmom turistické topánky si rozhodne nepredstavujte jednu univerzálnu obuv, pretože takto to rozhodne nie je. Na trhu sú v ponuke odlišné modely líšiace sa hlavne svojim vzhľadom, parametrami, určením pohybovej činnosti a výslednou hmotnosťou. Tu sú najpoužívanejšie druhy turistickej obuvi.
Turistické sandále
Turistická obuv vhodná do ľahších terénov. Trekové sandále sú vzdušné a hodia sa hlavne do slnečného počasia. Ich hmotnosť sa pohybuje medzi 0,5 až 0,8 kg. Využiť ich môžete napríklad v situáciách, kedy sa chcete brodiť vodou. Mnohí turisti ich volia skôr ako záložné alebo doplnkové topánky.
Klasické outdoorové topánky
Veľmi univerzálny typ turistickej obuvi, ktorá je spojená s nízkou hmotnosťou. Tá sa často rovná váhe turistických sandálov. Použitie ľahkých materiálov zaisťuje maximálne pohodlie pri chôdzi. Outdoorové topánky síce nemusia byť tak pevné, na druhej strane predstavujú pomerne univerzálny druh obuvi, ktorý oceníte pri mnohých činnostiach.
Pohorky
Ťažšia a mohutnejšia odnož turistických topánok sú pohorky, ktoré sú primárne prispôsobené na vysokohorskú turistiku. Ide o obuv s hmotnosťou okolo 1,5 až 2,5 kg. V závislosti od vašich osobných potrieb a vonkajších klimatických podmienok môžete voliť odlišné typy turistických topánok typu „pohorky“.
- Trekingové pohorky – vhodné skôr na ľahšiu turistiku.
- Zimné pohorky – odolnejšia obuv s použitím teplejších materiálov.
- Skelety – špeciálne škrupinové topánky ideálne na hory, prípadne na lezenie a pohyb po ľadovcoch.
Upozorňujeme: ak pominieme sandále, turistická obuv sa líši aj výškou. K dispozícii tak máte nízke topánky, ktoré sú ľahšie a vhodné na menej náročné outdoorové aktivity, ale tiež členkovú obuv. Tá efektívnejšie chráni proti podvrtnutiu a zároveň lepšie zabraňuje vnikaniu nečistôt, vody a snehu. Predstavuje optimálne riešenie do náročnejšieho terénu. Vyberať navyše môžete z rôznych výšok topánky, pretože každému môže vyhovovať iný typ obuvi.
Turistické sandále
Klasické outdoorové topánky
Pohorky
Materiál zvrška
Veľmi dôležitou súčasťou turistickej obuvi je výrobný materiál. Pri jeho výbere by ste mali začať od vonkajšej vrstvy, teda samotného zvršku. Ten môže pochopiteľne naberať odlišné podoby a vlastnosti. Najčastejšie sa stretávame s týmito výrobnými zložkami.
Syntetické materiály
V prípade syntetických materiálov sa môžete spoľahnúť na ich nízku hmotnosť a ľahkosť. Takéto topánky budú mať dostatočnú mechanickú odolnosť a zároveň zodpovedajúcu priedušnosť. Počítať je pochopiteľne nutné s tým, že ich musíte pravidelne impregnovať.
Kožený materiál
Koža je všeobecne veľmi odolným materiálom, ktorý vydrží hrubšie zaobchádzanie po mechanickej stránke. V jej prospech jednoznačne hovorí odolnosť. Tá je však vykúpená skutočnosťou, že musíte obuv dôkladne a precízne ošetrovať. Jedinou pomyselnou nevýhodou kožených materiálov je zhoršená priedušnosť. Počítať musíte aj s tým, že by ste mali topánky pred každým výletom poriadne vysušiť. K dispozícii pritom máte aj obuv v kombinácii syntetiky a kože.
Kožené materiály s membránou
Nadstavba kvalitnej kože. Tento dômyselný systém membrány sa stará o dokonalú nepremokavosť obuvi a robí z nej veľmi univerzálny a kvalitný výrobok do všetkých možných podnebných podmienok. Myslieť však musíte na to, že takúto membránu je nutné pravidelne udržiavať.
Membrány
Keď už sme načali tému membrán, je potrebné ju rozobrať trochu podrobnejšie. Táto praktická časť výrobného materiálu sa stará o váš celkový klimatický komfort. Zaručuje vám nepremokavosť obuvi a má na svedomí jej dokonalú priedušnosť. Vďaka tomu budete mať nohy v maximálnom pohodlí.
Povrchový materiál s membránou je podstatne odolnejší proti špine, vode a iným vonkajším nečistotám. Aby membrána fungovala tak ako má, je potrebné ju dostatočne udržiavať. Najobľúbenejšou a najpoužívanejšou membránou je GORE-TEX, ktorá môže nadobúdať hneď tri podoby.
- Insulated Comfort – typ membrány vhodný do dažďa, snehu aj chladného počasia. Zaujme trvalou nepremokavosťou, priedušnosťou a špeciálnou izoláciou, vďaka čomu sa hodí na outdoorové aktivity v priebehu zimných mesiacov.
- Performence Comfort – tento variant zaručuje klimatický komfort za miernych teplotných podmienok. Zaisťuje trvalú nepremokavosť, rovnako ako priedušnosť, takže sa hodí na pohyb v premenlivom počasí.
- Extended Comfort – optimálne riešenie na intenzívnejšie aktivity v miernych a teplejších podmienkach. Táto GORE-TEX membrána je trvale nepremokavá a priedušná, ale nemá izolačnú vrstvu. Nezadržiava teda teplo, čím zabraňuje prehriatiu.
Podošva a medzipodošva
Podošva je iné označenie pre podrážku, teda pre časť topánky ktorá sa priamo dotýka terénu. Preto by mala byť nielen stabilná, ale taktiež odolná. Vyrobená je z gumy, pričom platí priama úmera – čím náročnejší terén, tým hrubšia vzorka. Pri výbere turistických topánok sa určite zamerajte aj na mezipodošvu, čo je časť topánky medzi podrážkou a vnútornou stielkou, ktorá dokáže mimo iného tlmiť došľap. Zvyčajne je vyrobená z peny EVA, ktorá je v tomto ohľade vynikajúcim materiálom.
Vodeodolnosť a nepremokavosť
Aby vaše turistické topánky vykazovali maximálny komfort a pohodlie, mali by ste sa zamerať na dva dôležité detaily. Tými sú vodeodolnosť a nepremokavosť. Oba majú celkom jasne daný význam. Pri turistických topánkach s vodeodolným povrchom označovaným slovami „waterproof“ očakávajte zvýšenú odolnosť proti prenikaniu vody do vnútra topánky. Takýto materiál dokáže odolávať aj väčšiemu tlaku vody a vy máte nohu stále suchú.
S vodeodolnosťou súvisí aj spomínaná nepremokavosť. Tá skrátka nepustí vodu do vnútra a zároveň zaručí zodpovedajúcu priedušnosť. Zjednodušene povedané, voda ide iba von, čo platí pre pot a vlhkosť z vašej nohy, a zároveň žiadna nejde do vnútra. Aby tento systém fungoval na výbornú, je potrebné turistické topánky pravidelne udržiavať, a to napríklad pomocou špeciálnej impregnácie.
Veľkosť
Veľkosť turistickej topánky je ďalším z podstatných parametrov. Jeho význam nesmiete v žiadnom prípade podceniť. Len málokto by chcel zažiť pocit tlačenia alebo naopak voľnej topánky pri turistickej aktivite. Aby ste tomu predišli, stačí sa držať niekoľkých základných pravidiel pri výbere správnej veľkosti. Ak si myslíte, že si jednoducho vyskúšate svoju obvyklú veľkosť topánky, môžete sa mýliť a výsledok nemusí byť tak jednoznačný.
- Ideálne je skúšať si turistické topánky v popoludňajších hodinách, kedy už sú vaše nohy v priebehu dňa trochu namáhané a taktiež opuchnuté. Ide síce o detaily, ale v konečnom dôsledku môžu byť podstatné.
- Začať by ste mali tým, že si skúsite svoju štandardnú veľkosť.
- Práve v nej posuňte nohu až do špičky. V päte by mala zostať medzera 0,5 až 1 cm.
- V profesionálnych obchodoch dostanete aj možnosť ísť na naklonenej rovine smerom dole. Pri takomto pohybe by sa prsty rozhodne nemali dotýkať špičky. A to nielen z dôvodu poškodenia topánok, ale hlavne otlakov na vašich nohách.
Každý výrobca má pochopiteľne trochu iný typ topánok. Niektoré môžu byť užšie, iné širšie. Preto je vhodné vyskúšať podľa vyššie uvedeného postupu viacero typov turistických topánok. Isté neduhy a nedostatky v topánke je možné riešiť prostredníctvom rôznych vložiek. Veľkú rolu v prípade pohodlia hrajú aj ponožky. Do turistických topánok by ste mali nosiť iba kvalitné materiály, či už ide o vlnu alebo vlnu v kombinácii so syntetickou zmesou.
Pri označení obuvi sa môžete riadiť veľkosťou, na akú ste zvyknutí. Na turistických topánkach býva zvyčajne prezentovaných niekoľko typov označenia.
Typ číslovania |
Skratka |
Príklad pánskej veľkosti |
Príklad dámskej veľkosti |
Európske číslovanie |
EU |
45 |
40 |
Anglické číslovanie |
UK |
10 |
6,5 |
Americké číslovanie |
US |
11 |
9 |
Nákup na internete
Kvalitné turistické topánky nie sú najlacnejšie (pozri nižšie). Navyše by mali byť dokonale pohodlné. Samotný nákup teda rozhodne neunáhlite. Ponúka sa aj otázka, či je možné zaobstarať si optimálnu obuv na outdoorové aktivity v niektorom z internetových obchodov. Zaobstarať si ju online samozrejme môžete, musíte však dodržať niekoľko podstatných krokov, pretože v opačnom prípade vám chodidlá zrejme nepoďakujú.
- Mali by ste poznať dokonale veľkosť svojej nohy. Pre jej zmeranie sa napr. môžete postaviť na papier, chodidlo si obkresliť a následne vzniknutú siluetu zmerať.
- Nakupujte iba v e-shopoch, ktoré udávajú o danej obuvi čo najviac parametrov, aby ste nekupovali „mačku vo vreci“. Predstavu vám navyše môže zlepšiť aj pestrá fotogaléria.
- Mali by ste sa zamerať iba na overené obchody, pri ktorých budete mať istotu, že vám objednaný tovar dorazí. Niekedy neplaťte vopred v e-shopoch, ktoré sú úplne neznáme. Dobrým vodítkom pre vás môžu byť aj recenzie existujúcich zákazníkov.
- Turistické topánky je nutné vyskúšať. Pri nákupe na diaľku našťastie máte zo zákona 14-dňovú lehotu na vrátenie tovaru bez udania dôvodov. Mnohé e-shopy navyše umožňujú nechať si poslať tovar na výdajné miesto, kde si ich môžete dôkladne vyskúšať.
Údržba
Aby vám zakúpené turistické topánky slúžili dlhú dobu, musíte sa o ne dôkladne starať. Využiť na to môžete rôzne dostupné prípravky. Veľmi záleží na tom, či máte obuv zo syntetických materiálov alebo či ide o kožu. Najčastejšie sa stretnete s týmito výrobkami.
- Vosky. Slúžia skôr na ochranu kože.
- Impregnácia na vodnej báze. Ideálna na semiš alebo nubuk. Nemá tak dlhú životnosť ako vosk.
- Univerzálna impregnácia v spreji. Pýši sa veľmi jednoduchou aplikovateľnosťou. Koži neposkytuje také množstvo výživy ako vosky, no na syntetiku je ideálna.
Keď už si zakúpite turistické topánky, prvé, čo musíte urobiť, bude patričná impregnácia. Ochrana topánok hneď po ich nákupe je asi tou najlepšou voľbou vôbec. Na impregnovanie by ste nemali zabúdať ani následne pri pravidelnom používaní. Keď ich budete impregnovať neskôr, držte sa nasledujúcich pravidiel.
- Turistické topánky je nutné dôkladne umyť.
- Potom ich musíte vysušiť.
- Až potom používajte impregnáciu.
- Pokiaľ vsadíte na vosk, rozotrite ho po celej topánke, preleštite, zahrejte fénom a počkajte, až sa vosk vstrebe. To môže trvať aj niekoľko hodín.
Rady pri používaní turistickej obuvi
Turistické topánky sú praktickou pomôckou, ktorá by vám mala nielen dlho vydržať, ale zároveň prinášať aj zodpovedajúci komfort. V tomto prípade je vhodné držať sa niekoľkých praktických rád. Tie vás dovedú k vytúženému výsledku.
Myslite na to, že by ste so sebou mali nosiť náhradné ponožky. V okamihu, kedy ich máte v topánkach vlhké, si ich ihneď vymeňte za suché. Pokiaľ nemusíte, topánky na nohách nemajte celú dobu a doprajte nohám trochu odpočinku tým, že si turistické topánky na chvíľu vyzujete. Vyvarujte sa akémukoľvek otlaku pri dlhších trasách.
Pre takéto prípady je vhodné mať pri sebe tejpovacie pásky a špeciálne náplasti na otlačená miesta. Keď ich prelepíte, zaistíte si komfort pre ďalšiu chôdzu.
Obľúbené značky
Ak si prezriete ponuku obchodov, sami rýchlo zistíte, že máte k dispozícii stovky až tisíce rôznych modelov turistických topánok. Aby ste si zúžili výber, môžete sa teda zamerať na obľúbené značky. Ktoré sú to?
- Merrell – americká značka Merrell sa špecializuje na turistické topánky. Zaobstarať si môžete rozmanitú obuv v populárnych modelových radoch ako Merrell Moab.
- Salomon – francúzska spoločnosť, ktorej turistické topánky sú kvalitné, ale zároveň nepatria k najdrahším. K dispozícii navyše máte aj veľké množstvo obuvi pre malých turistov.
- Mamut – švajčiarsky výrobca horolezeckého a trekingového vybavenia existujúci od roku 1862. Ponúka veľmi kvalitné turistické topánky, avšak za zodpovedajúcu cenu.
- Keen – americká spoločnosť, ktorá vyrába turistické topánky za priaznivé ceny. Mnohé z nich sú určené na teplejšie obdobie roka, prípadne pre deti.
- Lowa – nemecká značka trekovej obuvi, ktorá nedávno oslávila 100 rokov svojej existencie. Jej topánky sú vhodné aj do náročnejších podmienok, čo sa ale premieta do ich ceny.
Merrell
Merrell je americká spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1981 ako výrobca kvalitnej turistickej obuvi. Jej ponuka je teraz širšia, trekové topánky sú však stále dominantou. Veľmi obľúbené sú vďaka prijateľnej cene a rozmanitosti. Od tejto značky zoženiete rôzne typy turistických topánok od sandálov po pohorky, ktoré navyše majú rôzne vlastnosti. Medzi najobľúbenejšie modelové rady patrí Merrell Moab.
Salomon
Salomon je názov francúzskej firmy založenej už v roku 1947. Od začiatku sa sústredí predovšetkým na vybavenie na lyžovanie, k dispozícii však máte aj stovky turistických topánok, z ktorých nemalé množstvo tvorí detská treková obuv. Väčšina týchto produktov má kvalitnú gore-texovú membránu, ktorá je trvalo nepremokavá a vetruvzdorná, ale zároveň priedušná. Turistické topánky Salomon je možné vyzdvihnúť aj vďaka veľmi dobrému pomeru kvalita/cena.
Mamut
Značka Mammut Sports Group AG je z nášho zoznamu jednoznačne najstaršia. Spoločnosť bola založená vo švajčiarskom Dintikone v roku 1862, teda pred viac ako 160 rokmi. Aktuálne sa sústredí na horolezecké a trekingové vybavenie, medzi ktoré patria aj veľmi kvalitné turistické topánky. Cena mnohých z nich však presahuje 160 €. Ide teda o drahšiu obuv. Na rozdiel od predošlej značky navyše vyrába absolútne minimum detských trekových topánok.
Keen
Keen je naopak veľmi mladá značka. Založená bola až v roku 2003, a to v Spojených štátoch amerických. Od roku 2015 však existuje aj jej dcérska spoločnosť v Európe. Značka Keen sa sústredí na obuv s výstužou, čo ju predurčuje na využitie aj pri naozaj náročných túrach. Medzi špecifiká patria rozličné detské topánky, ktoré si môžete zaobstarať v mnohých vyhotoveniach. Navyše máte k dispozícii aj široký sortiment turistických sandálov vhodných na teplejšie obdobie roka.
Lowa
Značka Lowa bola založená v Jetzendorfe neďaleko Mníchova istým Lorenzom Wagnerom v roku 1923. Nedávno teda oslávila presne 100 rokov svojej existencie. Aktuálne nepochybne patrí medzi špičkových výrobcov trekovej obuvi. Medzi outdoorovými nadšencami sú obľúbené predovšetkým pánske turistické topánky Lowa, ale značka ponúka aj dámsku a detskú trekovú obuv. Ponúkané produkty sú však dosť drahé.
Značka |
Špecifikácia |
Cenová kategória |
Ktoré druhy ponúka |
Komu značku odporúčame |
Merrell |
Americká značka, ktorá sa od roku 1981 zameriava (nielen) na turistické topánky |
Skôr nižšia a stredná |
Treková obuv vo všetkých možných prevedeniach |
Jedincom, ktorí chcú mať na výber a navyše hľadajú vysokú kvalitu za priaznivú cenu |
Salomon |
Francúzska spoločnosť existujúca viac ako 75 rokov |
Skôr stredná |
Rozmanitú dámsku, pánsku aj detskú obuv na outdoorové aktivity |
Jedincom, ktorí hľadajú turistické topánky s gore-texovou membránou pre celú rodinu |
Mamut |
Tradičný švajčiarsky výrobca horolezeckého a trekingového vybavenia |
Skôr stredná a vyššia |
Vysoko kvalitné turistické topánky, čo sa však odráža aj na cene |
Jedincom, ktorí hľadajú vysokú kvalitu bez ohľadu na obstarávaciu cenu |
Keen |
Mladá americká značka turistických topánok |
Skôr nižšia a stredná |
Rozličné turistické topánky s výstužou, ktoré sa hodia na rôzne obdobia roka |
Jedincom, ktorí hľadajú turistické topánky na leto či pre svoje deti |
Lowa |
Nemecká značka trekovej obuvi, ktorá nedávno oslávila 100 rokov svojej existencie |
Skôr vyššia |
Turistické topánky vhodné predovšetkým do náročnejších podmienok |
Jedincom, ktoré hľadajú spoľahlivú trekovú obuv aj do extrémnejších podmienok a nevadí im vyššia cena |
Turistická topánka Merrell Moab 2 GTX
Turistická topánka Lowa Zephyr GTX
Turistické sandále Keen Newport H2
Turistické topánky Mammut Kento Guide High GTX Women
Turistická topánka Salomon X Ultra 4 GTX W L41623100
Cena
Kvalitných turistických topánok je na našom trhu viac než dosť. Stačí si len vybrať vhodnú značku a zamerať sa na tú správnu cenovú kategóriu. Tá zvyčajne vypovedá aj o prednostiach a vlastnostiach zakúpenej obuvi. Medzi obľúbených výrobcov turistickej obuvi patria Apline Pro, Mammut, Salomon, Nordblanc, Lowa, Bennon, Asolo, Teva, Salewa, Meindl a mnohé ďalšie.
Cena do 40 €
V cene do 40 € si zakúpite základné modely turistických topánok. Budú mať formu turistických sandálov alebo nízkej ľahkej obuvi pre menej náročné zaťaženie. Vyberať si budete zo základných materiálov, od ktorých nemôžete očakávať príliš dlhú životnosť.
Cena od 40 do 80 €
V tejto cenovej hladine si nepochybne vyberú amatérski turisti. Lepšia podrážka, kvalitná syntetika, v niektorých prípadoch aj koža. Odolnosť týchto turistických topánok bude na vyššej úrovni. Na svoje si prídu nielen páni, ale aj dámy a deti.
Cena od 80 do 160 €
Ak vyrážate na dlhšie a náročnejšie turistické výstupy, rozhodne sa oplatí si za topánky priplatiť. V tejto cenovej hladine sa vám ponúkajú nielen kotníkové turistické topánky, ale aj vyššie pohorky odolávajúce hrubému terénu. Dôraz je kladený na pevnosť, odolnosť a zároveň priemernú ľahkosť.
Cena nad 160 €
Nároční milovníci extrémnych turistických výziev určite vsadia na tú najvyššiu kvalitu. Dokonalé výrobné materiály prinášajú maximálny komfort a pohodlie. Za precízne spracovanie si pochopiteľne priplatíte, a to pokojne až 400 €.