Porovnávací test a recenzie najlepších tyčových mixérov

Asi neexistuje domácnosť, v ktorej by tyčový mixér nemal svoje pevné miesto. Boduje svojimi drobnými rozmermi a širokou škálou možností. Skrátka ideálny pomocník pre všetkých majiteľov menších kuchýň. Teda za predpokladu, že sa na trhu dobre zorientujete a zvolíte ten pravý model.

Pri nákupe mixéra je vhodné zamyslieť sa nad tým, či predsa len nedáte prednosť robustnejšiemu stolovému náprotivku, alebo dokonca kuchynskému robotu. Na rozšľahanie ingrediencií na pečenie či detskej výživy však tyčový model plne dostačuje. Pri výbere je potrebné sledovať najmä príkon, materiál, hlučnosť, hmotnosť a vyhotovenie nohy. Z praktického hľadiska je lepšie siahnuť skôr po modeli s odnímateľnou nohou, ktorý sa ľahšie čistí a taktiež ukladá do skrinky. Významnú rolu zohrávajú aj otáčky, rýchlosť a čas nepretržitej prevádzky. Vyplatí sa brať do úvahy taktiež najrôznejšie doplnkové funkcie, medzi ktorými nemôže chýbať obľúbené turbo, ale aj príslušenstvo ďalej zvyšujúce využiteľnosť tyčového mixéra.

Na prvý pohľad jednoduchý výber vhodného tyčového mixéra je rozhodne zložitejší, než sa zdá. Vždy sa snažte starostlivo vyhodnotiť všetky kľúčové parametre tak, aby ste neboli sklamaní. A ak si niečím nie ste istí, pred vytvorením objednávky sa radšej pozrite do nášho článku „Ako si vybrať tyčový mixér“. Dopodrobna v ňom rozoberáme tie najdôležitejšie kritériá správneho výberu.


Najlepšie tyčové mixéry podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Výrobca Příkon (W) Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Bosch MSM67160
Bosch MSM67160 Bosch 750 50 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Sencor SHB 4110
Sencor SHB 4110 Sencor 400 18 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Braun MQ 3038 Spice
Braun MQ 3038 Spice Braun 700 60 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Bosch MSM 67140
Bosch MSM 67140 Bosh 750 35 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Tefal HB 656838
Tefal HB 656838 Tefal 1 000 50 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Vigan TM4V1
Vigan TM4V1 Vigan 1 000 35 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze ETA 3057 Rizzo
ETA 3057 Rizzo Eta 400 30 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Bosch MSM 66150
Bosch MSM 66150 Bosch 600 40 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze SENCOR SHB 4359 BK
SENCOR SHB 4359 BK Sencor 600 25 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Bosch MSM67170
Bosch MSM67170 Bosch 750 60 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať tyčový mixér

S tyčovým mixérom vyrobíte desiaty, namixujete kokteily, ale aj našľaháte šľahačku alebo nasekáte bylinky či cibuľu. Všetko záleží na konkrétnom prístroji a jeho doplnkovom príslušenstve, ktoré funkcie tohto malého pomocníka do domácnosti dokáže rozšíriť.

Okrem príslušenstva je dôležité taktiež nepodceniť rôzne parametre, ako je výkon motora, možnosť nastaviť rôzne rýchlosti, alebo napríklad dĺžku kábla a samotnú hmotnosť mixéru. Treba myslieť na to, kde mixér budete používať, a taktiež na to, že ho budete držať v ruke, a tak vám jednoduchá manipulácia isto príde vhod.

Ak si dôkladne vyberiete taký mixér, ktorý bude vyhovovať všetkým požiadavkám, stane sa tento produkt verným pomocníkom vo vašej domácnosti na veľa rokov. Ak váhate nad tým, ktorý bude pre vás ten pravý, potom si prečítajte tento článok. Prevedie vás krok po kroku výberom prostredníctvom vysvetlenia dôležitých parametrov aj doplnkových funkcií.

Popis jednotlivých funkcií u kuchynských robotov

Kuchynský robot a jeho funkcie Funkcie ručného šľahača Smoothie maker a jeho funkcie Stolný mixér a jeho funkcie Tyčový mixér a jeho funkcie

 

Typy mixérov

Mixéry sú kuchynské spotrebiče, bez ktorých sa pri príprave pokrmov zaobídete len sťažka. Existuje však niekoľko druhov, ktorých primárna funkcia a použitie sa viac či menej odlišujú. S niektorým pripravíte smoothie, iný vám naseká aj ľad a bylinky a s ďalším zase vyšľaháte cesto alebo šľahačku. Niektoré mixéry sú stolové, iné tyčové. A práve tyčovým mixérom venujeme nasledujúce kapitoly. V prípade, že sa chcete dozvedieť aj o ostatných typoch mixérov, odporúčame vám prečítať si taktiež návody Ako si vybrať ručný šľahač, Ako si vybrať kuchynský robot, Ako si vybrať stolový mixér alebo Ako si vybrať smoothie maker.

Tyčový mixér

Ak chcete pripraviť detskú výživu, polievku alebo napríklad omáčku, potom bude tyčový mixér ten pravý. Je veľmi skladný a zároveň nenáročný na údržbu. Navyše s ním mixujete priamo v hrnci alebo mise, takže nezašpiníte ďalší riad. Nevýhodou je potom to, že ho pri používaní musíte neustále držať v ruke, z čoho vás po čase môže bolieť ruka. Je vhodný na mixovanie, ale kysnuté cesto s ním neurobíte. Hodí sa najmä pre rodiny s deťmi. Doplnkové príslušenstvo však môže možnosti jeho použitia výrazne rozšíriť. Bežne sa stretnete so šľahacou metlou a sekáčikom, na drahších modeloch aj s rôznymi strúhacími nástavcami.

Stolový mixér

Chcete si kúpiť jeden mixér, ktorý zvládne väčšinu funkcií? Potom zvoľte stolový mixér. Dokáže rozmixovať ovocie a zeleninu, vyrobíte s ním krémovú polievku a rozdrvíte aj ľad a rôzne semienka. Cesto na bábovku s ním síce nevyrobíte, ale s liatym cestom, napríklad cestom na palacinky, už si poradiť dokáže. Mixéry majú nádobu, v ktorej sa suroviny mixujú. Tá býva obvykle z plastu alebo skla.

Ručný šľahač

Vie šľahať, vyrobíte s ním zemiakovú kašu alebo uhnetiete cesto. Reč je o ručnom šľahači. Je ideálny na výrobu šľahačky alebo našľahanie bielkov a ak má vo výbave viac hákov, môžete ho používať univerzálnejšie. Ako už názov napovedá, mixér je do ruky, takže ho musíte celý čas držať. Preto práca s ním môže byť pomerne náročná a horšie sa s ním manipuluje. Výhodou je napríklad dobrá skladnosť a jednoduchá údržba alebo rýchle zostavenie. Ideálny je pre všetky gazdinky, ktoré často a rady pečú.

Kuchynský robot

Kuchynský robot je nezložitejší zo všetkých typov mixérov a zároveň je tiež najväčší. Dokáže to, čo ostatné mixéry, a zvládne to bez vašej asistencie – stačí ho iba zapnúť. Ideálny je na hnetenie cesta aj šľahanie. Ak si vyberiete správne príslušenstvo, môže robot fungovať aj ako odšťavovač. Musíte však počítať s vyššou obstarávacou cenou a je taktiež potrebné nájsť pre robot miesto na uskladnenie. Má totiž väčšie rozmery. Kuchynský robot je určený všetkým, ktorí často varia a pečú a ocenia v kuchyni všestranného pomocníka.

Smoothie maker

Radi raňajkujete alebo desiatujete smoothie a hľadáte prístroj na jeho prípravu? Obstarajte si smoothie maker. Je malý, skladný, pripraví vám kokteily aj nutričné nápoje. Navyše pokrm pripravuje vo fľaši, ktorú si môžete vziať so sebou na cestu. Jeho obstarávacia cena je pomerne nízka. Pri drvení ľadu alebo šľahaní cesta však s týmto prístrojom neuspejete, je určený naozaj len na výrobu smoothie.

Príkon

S príkonom je to jednoduché – čím je príkon vyšší, tým toho pravdepodobne mixér viac zvládne. Slovo pravdepodobne využívame preto, že niektoré mixéry aj napriek vysokému príkonu môžu mať nízky výkon z dôvodu konštrukčným chýb. Deje sa to však len pri najlacnejších mixéroch pochybných značiek. Ak má nižší príkon, mixér nedokáže rozmixovať tvrdšie suroviny. Záleží teda, na čo chcete mixér využívať. Na mixovanie mäkkých surovín vám bude stačiť taký mixér, ktorý má príkon nižší. Minimálny príkon v prípade tyčového mixéra je približne 150 W. Táto hodnota je však veľmi nízka, preto si radšej vyberte nejaký s vyšším príkonom. Ideálna je hodnota okolo 600 W.

Hodnota spotreby tyčových mixérov nie je nijako dôležitá, pretože mixér väčšinou využívate krátko, a tak rozdiel v spotrebe nebude nijako závratný. Preto je zbytočné vyberať ten, ktorý má príkon najnižší. S tým vám bude mixovanie trvať dlhšie a neušetríte peniaze ani čas. Odporúčame vám tak kúpiť si produkt s vyšším príkonom.

 • Príkon aspoň 150 W – Tyčové mixéry majú obvykle príkon 150 W alebo viac. S takýmto nízkym príkonom si vystačíte na mixovanie mäkších potravín, ako sú napríklad jahody alebo banán. Je vhodný predovšetkým pre nenáročných používateľov, ktorí plánujú produkt používať len výnimočne.
 • Príkon aspoň 300 W – S takým príkonom už zvládnete rozmixovať aj polievky. Vystačí vám teda na základné použitie. Stále je to však pomerne nízka hodnota. Odporúčame ho teda skôr takým používateľom, ktorí chcú mixér používať iba z času na čas.
 • Príkon aspoň 600 W – Tento príkon je ideálny v prípade, že mixér budete používať často a na rôzne pokrmy. Vyšší príkon by vám mal zaručiť, že sa mixér ľahko neprehreje a rozmixujete s ním aj tvrdšie potraviny. Ak patríte medzi náročnejších používateľov, voľte taký tyčový mixér, ktorý má príkon okolo 1 000 W.

Odnímateľná noha

Niektorí výrobcovia tyčových mixérov ponúkajú dva druhy výrobkov. S odnímateľnou nohou a tyčové mixéry v celku. Každý variant má niečo do seba. Mixéry s odnímateľnou nohou sa ľahšie čistia a sú skladnejšie. Na druhej strane sa však po čase môže stať, že sa odnímateľná noha nejakým spôsobom poškodí, nejaká čiastočka sa odlomí a noha už na mixéri nebude držať. V prípade využitia rôznych nástavcov je však odnímateľnosť nohy nutná.

Materiál

Väčšina tyčových mixérov je vyrobená z plastu. Vďaka tomuto materiálu sú mixéry ľahké, čo je veľmi dôležité, pretože mixér budete pri používaní držať v ruke, a tak je každý gram hneď poznať. Niektoré mixéry sú vyrobené z antikora. Tie sú kvalitnejšie, musíte však zase počítať s vyššou obstarávacou cenou. Najdôležitejšie je pri výbere materiálu pozerať na to, z čoho je vyrobená noha mixéra.

Plast

Tyčový mixér z plastu je lacnejší. Jeho výhodou je teda predovšetkým nízka obstarávacia cena. Na druhej strane sa však oveľa ľahšie poškriabe, skôr vám hrozí, že sa noha zlomí a stroj nie je tak odolný voči teplým pokrmom. Odporúčame ho hlavne menej náročným používateľom, ktorí mixér nebudú používať každý deň a kupujú si ho hlavne kvôli mixovaniu studených surovín.

Antikoro

Antikoro je drahší materiál než plast. Je oveľa kvalitnejší, odolnejší proti poškrabaniu, nárazom, teplote a má oveľa dlhšiu životnosť. Ak patríte medzi náročnejších používateľov a chcete tyčový mixér používať pravidelne, siahnite po takom výrobku, ktorý bude mať aspoň nohu z antikora.

Hlučnosť

Tyčové mixéry sa radia medzi hlučnejšie domáce prístroje, sú však tichšie než napríklad stolové mixéry. Výhodou je, že máte zapnutý prístroj len chvíľku, takže tento parameter nie je taký dôležitý a pri výbere sa naň nemusíte zameriavať. Ak sa však rozhodujete medzi dvoma typmi, potom siahnite po tom, ktorý je tichší. Oveľa dôležitejšie sú však iné parametre a predovšetkým požadované funkcie.

Príklady jednotlivých úrovní hlasitosti

Hmotnosť

Čím ľahší mixér, tým ľahšie sa vám s ním bude manipulovať. Vzhľadom na to, že mixér musíte pri používaní držať v ruke, je dobré na tento parameter prihliadať. S ľahším mixérom sa vám bude lepšie manipulovať, nebude vás hneď bolieť ruka a celkovo prístroj budete držať radšej. Mixovanie síce netrvá nijako dlho, ale aj po minúte už je každý rozdiel poznať.

Funkcie mixéra

V prípade, že chcete, aby mal váš mixér funkcií viac, bude vás stáť viac peňazí. Čím viac tých funkcií však bude mať, tým častejšie a na viac spôsobov prístroj využijete. Každý produkt zvládne niečo iné a je potrebné myslieť na to, že niektoré funkcie sú pre vás užitočnejšie než iné. Viete, na čo ho budete využívať? Podľa toho teda prispôsobte svoje rozhodovanie.

 • Nastavenie rýchlosti otáčok – Nastavenie rýchlosti, ktorú bude mixér mať, je veľmi užitočná funkcia. Môžete totiž začať mixovať suroviny najprv pomaly a potom pridávať rýchlosť. Navyše, každá potravina potrebuje inú rýchlosť. Niektoré mixéry ponúkajú dokonca až dvadsať stupňov rýchlostí.
 • Drvenie ľadu – Na trhu nájdete aj tyčové mixéry, ktoré zvládnu drviť ľad. Sú to tie drahšie a majú tak vyšší príkon, ako aj rýchlosť otáčok. S tým ide ruka v ruke aj vyššia obstarávacia cena.
 • Šľahanie – Chcete pomocou mixéra vyšľahať zo smotany šľahačku alebo ušľahať napríklad vajíčka? I toto zvládne tyčový mixér. Zase je to však funkcia navyše, ktorú nezvláda úplne každý produkt – záleží na prítomnosti potrebného vybavenia, v tomto prípade šľahacej metly.
 • Sekanie – Nasekanie cibule alebo orieškov. Na to potrebujete taký mixér, ktorý má špeciálne nože a zvláda túto činnosť. Dnes už ju má väčšina tyčových mixérov, ale nie je to samozrejmosť. Preto, ak viete, že chcete mixér používať aj na sekanie, kontrolujte, či vami vybraný produkt túto funkciu umožňuje.
 • Hnetenie – Hnetenie je najmenej obvyklá funkcia tyčových mixérov. Ak však patrí medzi vaše požiadavky, aby mixér zvládol aj toto, nie je to nereálne.

Dĺžka nepretržitej prevádzky

Na mixovanie pokrmu mixérom potrebujete len chvíľku. Od toho sa odvíja aj dĺžka nepretržitej prevádzky. Tá je obvykle tiež kratšia a ak by ste mixér chceli využívať desiatky minút, pravdepodobne by to nevydržal a prehrial by sa. Pri bežnom využití sa však nemusíte báť, že by sa s mixérom niečo stalo. Dĺžka nepretržitej prevádzky je prispôsobená tak, aby ste pohodlne stihli namixovať potraviny. Tento údaj patrí medzi tie parametre, ktoré sú síce pre niekoho pomerne dôležité, ale ťažko vysledovateľné. Obvykle túto hodnotu nájdete iba v návode, alebo ani tam nie. Ak však plánujete mixér používať často alebo s ním pripravovať náročné pokrmy, mali by ste sa po tejto hodnote dopredu poobzerať. Pre bežné používanie však nie je príliš významná.

Všeobecne odporúčame vybrať mixér, ktorý bude schopný vydržať v prevádzke aspoň 2 minúty alebo viac. Určite však neprekračujte maximálnu dĺžku nepretržitej prevádzky, tá je stanovená výrobcom a jej prekročenie by mohlo byť nebezpečné.

Dĺžka prívodového kábla

Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, ale dĺžka kábla je podstatný údaj. Skôr ako si mixér kúpite, skontrolujte, kde vo vašej kuchyni máte zásuvky. Ak ich máte nad kuchynskou linkou, tak to nie je problém, ale ak by boli zásuvky trochu ďalej, potom budete potrebovať dlhší kábel, ktorý dosiahne dosť ďaleko, a vy tak budete môcť mixovať tam, kde vám to viac vyhovuje.

Snažte sa vybrať taký produkt, ktorý bude mať minimálnu dĺžku prívodového kábla aspoň meter a pol a, samozrejme, že čím dlhší, tým lepší. Vyberať môžete taktiež z modelov so skrúteným káblom, vďaka ktorému nebude dlhý kábel nikde zavadzať, ale v prípade potreby sa pohodlne natiahne.

Ak by ste radi používali mixér aj mimo dosahu elektrickej zásuvky, môžete zvoliť bezdrôtový model. Ten je poháňaný batériou, ktorú stačí raz za čas nabiť. Týchto mixérov je však na trhu zatiaľ veľmi málo, nie je možné teda o adekvátnom vyberaní príliš hovoriť. Výhodou je iste mobilita, slabinou však vysoká cena a zároveň nízky výkon oproti bežným elektrickým variantom.

Otáčky a rýchlosť

Počet otáčok noža okolo svojej osi za jednu minútu. V praxi to znamená, že čím väčší počet otáčok, tým rýchlejšie a taktiež kvalitnejšie suroviny namixujete. Aby ste zvládli namixovať tvrdšie suroviny, potrebujete obvykle vyšší počet otáčok, aby to mixér lepšie utiahol. Napríklad na mixovanie ovocia vám bude stačiť 10 000 otáčok za minútu, ale na rozmixovanie tvrdšej zeleniny alebo semienok už budete potrebovať aspoň 15 000 otáčok za minútu.

Väčšina tyčových mixérov ponúka niekoľko rýchlostí. Vyberajte teda produkty, ktoré túto možnosť majú, uľahčia vám prácu v kuchyni. Minimálny počet rýchlostí by mal byť tri. Na trhu však nájdete mixéry, ktoré sa pýšia dvanástimi alebo aj viacerými rýchlosťami. Také množstvo rýchlostí je už však trochu nadsadené a neznamená to, že čím viac, tým bude tyčový mixér kvalitnejší. Všeobecne by sa dalo povedať, že ideálne je mať päť až sedem rýchlostí. Mať ich viac rozhodne nie je na škodu, ale už to veľký rozdiel v práci neprinesie a nemusíte sa báť, že mixér s menším počtom rýchlostí je menej kvalitný.

Najčastejšie sa rýchlosť nastavuje plynule otáčaním ovládača umiestneného na vrchu prístroja. Mixér tak nemusíte vypínať, ale rýchlosť prispôsobíte surovine, ktorú práve mixujete či šľaháte. Stretnúť sa môžete taktiež so systémom jedného tlačidla. Silou jeho stlačenia ovplyvňujete rýchlosť bez nutnosti nastavovania druhou rukou.

Funkcia turbo

Niektoré mixéry majú aj funkciu turbo, alebo pulzovú funkciu. Tá sa hodí na mixovanie veľmi tvrdých vecí, ktoré potrebujete rozmixovať dohladka, alebo napríklad v prípade, že mixovanie chcete čo najviac urýchliť. Táto funkcia rozhodne nie je na škodu, ak ju však vami vybraný mixér nemá, nemusíte sa báť, že by niektoré veci nezvládol. Len to možno bude trvať o niečo dlhšie.

Príslušenstvo

K mixéru je možné dokúpiť príslušenstvo, vďaka ktorému môžete funkcie mixéra vylepšiť. Niektoré sú obsahom balenia samotného produktu, iné je potrebné dokúpiť zvlášť. Ak sa rozhodnete niečo dokúpiť, vyberajte príslušenstvo od rovnakej značky, akej je váš mixér. Vždy si overte, že zakúpený kus bude kompatibilný s vaším prístrojom. V opačnom prípade by vám bol na nič.

 • Sekáčik – Ak od mixéra požadujete aj možnosť sekať rôznu zeleninu, bylinky alebo oriešky na malé kúsky, potom potrebujete sekáčik, teda špeciálny nôž na sekanie.
 • Šľahač – Mixér je síce primárne na mixovanie, ale so správnym príslušenstvom zvládnete aj vyšľahať šľahačku alebo sneh z bielkov. Mnoho výrobcov k svojim produktom ponúka aj špeciálny nástavec v podobe šľahacej metly, ktorý vám túto funkciu umožní.
 • Držiak a nástavce – Niektorí výrobcovia ponúkajú ako príslušenstvo rôzne držiaky a nástavce, ktoré uľahčujú uskladnenie prístroja a jeho doplnkov.
 • Food procesor – Doplnok vyskytujúci sa s drahšími modelmi. Ide o väčšiu nádobu s niekoľkými vymeniteľnými strúhacími nástavcami a nožmi. Môžete tak pripraviť strúhanú zeleninu na šalát alebo napríklad nastrúhať syr.

Modelový výber mixéra

Pre jasnejšiu predstavu ukážeme, ako postupovať pri výbere tyčového mixéra. Na tento účel sme vymysleli imaginárny produkt. V obchodoch však určite nájdete nejaký výrobok s podobnými parametrami.

Príkon 600 W

Takýto príkon v prípade tyčového mixéra už je pomerne vysoký a vystačíte si s ním na mixovanie väčšiny surovín. Nemusíte sa báť ani toho, že by sa mixér veľmi rýchlo prehrial.

Výrobný materiál – plastové telo, antikorová noha

Väčšina tyčových mixérov je z plastu. Je to síce materiál, ktorý sa rýchlo zničí, ale na druhej strane je ľahší a lacnejší. Antikorová noha je veľkou výhodou a má určite dlhšiu životnosť než noha vyrobená z plastu. Navyše je odolná voči vyšším teplotám a umožňuje mixovať aj teplé pokrmy.

Funkcie a príslušenstvo – nastavenie rýchlosti otáčok, šľahanie a sekanie

Nastavenie rýchlosti otáčok je štandardná funkcia, ktorú má takmer každý mixér. Ak k mixéru máte taktiež nástavec na šľahanie a sekanie, je to veľká výhoda. Využijete tak produkt na mnoho ďalších spôsobov a nebudete tak potrebovať samotný sekáčik alebo šľahač, pretože tyčový mixér túto funkciu nahradí.

Odnímateľná noha

Odnímateľná noha sa ľahko umýva a čistí. Na druhej strane sa časom môže stať, že sa miesto, kde sa noha pripevňuje, opotrebuje a noha prestane sedieť, tak ako má.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Tyčové mixéry
Průměrné hodnocení 4.5 z 11 hlasů