Menu

Recenzie najlepších tyčových vysávačov z porovnávacieho testu

Autor:
Eliška Srncová, Kamila Lorenzová

V kategórii tyčových vysávačov odporúčame

Miele Swing H1 EcoLine

179 €

Orientačná cena

Aký tyčový vysávač vybrať podľa porovnania

Top produkt

Tyčové vysávače

Odporúčame
Orientačná cena 179 €
Cena/výkon

Tyčové vysávače

Odporúčame
Orientačná cena 68 €
Pre nenáročných

Tyčové vysávače

Odporúčame
Orientačná cena 39 €

V našom výbere tyčových vysávačov sme sa užšie zamerali na modely v rámci rôznych cenových kategórií. Postupovali sme podľa toho, ako by vysávač vyberal informovaný spotrebiteľ. Vy si tak môžete zvoliť napríklad TOP produkt v tejto kategórii, model so skvelým pomerom ceny a výkonu či dostupný variant pre menej náročných užívateľov. Vo všeobecnosti sa tyčové vysávače s napájaním zo siete objavujú stále menej a menej, väčšej popularite sa tešia akumulátorové vysávače, tým sme preto venovali samostatný test akumulátorových tyčových vysávačov.

Najdôležitejším kritériom pri výbere tyčových vysávačov bola ich účinnosť – či už na tvrdej podlahe alebo koberci. Vo všeobecnosti dosahujú tyčové vysávače horšie výsledky než klasické vysávače. V našom výbere síce nájdete aj modely, ktoré sa svojou účinnosťou klasickému vysávaču viac menej vyrovnajú, v drvivej väčšine prípadov je však účinnosť slabšia, najmä v prípade vysávania kobercov. Môže sa stať, že v prípade niektorého vysávača neuvidíte uvedenú jednu z tried účinnosti. To znamená, že pre daný typ podláh nie je vhodný.

Náš test tyčových vysávačov zohľadnil aj energetickú triedu a spotrebu jednotlivých modelov. Za tieto spotrebiče ale spravidla ročne miniete približne štyri eurá, ani energeticky náročnejšie modely tak nie sú žiadni žrúti peňazí. Úlohu pri výbere hrala aj hlučnosť, ktorá v prípade tyčových variantov nepatrí k najnižším a  pri viacerých modeloch presahuje aj 80 dB. Medzi ďalšie dôležité parametre patrí objem vrecka/nádobky a akčný rádius prístroja. Tieto hodnoty vám napovedia, ako často je potrebné vysávač vyprázdňovať a ako často budete musieť prepájať šnúru zo zásuvky do zásuvky, čo bude zaujímať najmä majiteľov väčších bytov alebo domov.

Ďalej porovnanie tyčových vysávačov zahŕňa hodnotenie ich filtrácie, presnejšie povedané triedu prachových emisií alebo triedu čistoty vyfukovaného vzduchu. V tomto prípade na triedu A dosiahne máloktorý tyčový vysávač, väčšinu predávaných modelov tak nemôžeme odporučiť osobám citlivým na prach.

Drobný vplyv na výber vysávača majú aj funkcie a vybavenie, ktorými vysávač disponuje. Zamerali sme sa na to, či má model indikátor naplnenia vrecka, reguláciu sacieho výkonu, štrbinovú hubicu, hubicu na čalúnenie a predlžovaciu rúrku. Pre niektorých používateľov samozrejme nemusia byť tieto doplnky príliš podstatné, vo všeobecnosti ale zvyšujú komfort a variabilitu používania prístroja. Podrobné informácie k najrôznejším parametrom prinášame v článku Ako vybrať tyčový vysávač. Navyše sme pre vás pripravili i recenzie tyčových vysávačov, ktoré obsahujú najdôležitejšie informácie o každom porovnávanom produkte.


Tyčové vysávače

Variant výberu
Vzhľad a názov Klady vzhľadom na podkategóriu Zápory vzhľadom na podkategóriu Orientačná cena Aktuálna cena

Top produkt

Recenzia Miele Swing H1 EcoLine
Miele Swing H1 EcoLine
 • Výkonná filtrácia
 • Účinné vysávanie tvrdých podláh
 • Plná výbava
 • Slabšie vysávanie kobercov
 • Vyššia hmotnosť
179 € Zobraziť ponuky

Cena/výkon

Recenzia ETA Apart 143490038
ETA Apart 143490038
 • Pestrá ponuka funkcií
 • Nízka hlučnosť
 • Horšie vysávanie kobercov
68 € Zobraziť ponuky

Pre nenáročných

Recenzia Tristar SZ 1918
Tristar SZ 1918
 • Účinné vysávanie tvrdých podláh
 • Horšia filtrácia
 • Slabšie vysávanie kobercov
39 € Zobraziť ponuky

Ďalší na zváženie

Recenzia Karcher VC 5 Premium
Karcher VC 5 Premium
 • Skladný
 • Vhodný aj pre alergikov
 • Dlhý prívodný kábel
 • Malá nádobka na nečistoty
 • Vysoká cena
160 € Zobraziť ponuky

Recenzia Miele Swing H1 EcoLine
Miele Swing H1 EcoLine
Recenzia ETA Apart 143490038
ETA Apart 143490038
Recenzia Tristar SZ 1918
Tristar SZ 1918
Recenzia Karcher VC 5 Premium
Karcher VC 5 Premium
Ocenenie

Top produkt

Cena/výkon

Pre nenáročných

Ďalší na zváženie

Kategória

Tyčové vysávače

Tyčové vysávače

Tyčové vysávače

Tyčové vysávače

Orientačná cena 179 € 68 € 39 € 160 €
Výrobca Miele Neuvedené Neuvedené Neuvedené
Napájanie Zo siete Zo siete Zo siete Zo siete
Typ vysávača Sáčkový Sáčkový Bezvreckový Bezvreckový
Objem vrecka/nádobky (l) 2,5 2,5 0.9 0,2
Akčný rádius (m) 9 8 6 10
Príkon (W) 600 800 400 500
Energetická trieda A B A A+
Ročná spotreba (kWh) 25,9 31,4 18 20
Približné ročné náklady pri cene 0,16 eur/kWh (€) 103,6 125,6 72 80
Hlučnosť (dB) 76 74 80 77
Trieda prachových emisií A C F A
Trieda účinnosti vysávania kobercov D E F C
Trieda účinnosti vysávania tvrdých podláh A C A A
Indikátor naplnenia vrecka Áno Áno Nie Nie
Regulácia sania Áno Áno Nie Áno
Štrbinová hubica Áno Áno Nie Áno
Hubica na čalúnenie Áno Áno Áno Áno
Predlžovacia rúrka Áno Nie Áno Áno
Výška (cm) 137 133 Neuvedené 62,1
Šírka (cm) 18 26 Neuvedené 26,1
Hĺbka (cm) 18 17,5 Neuvedené 18,2
Hmotnosť (kg) 4,4 3,49 2,1 3,2
Top produkt
Tyčové vysávače
 • Výkonná filtrácia
 • Účinné vysávanie tvrdých podláh
 • Plná výbava
 • Slabšie vysávanie kobercov
 • Vyššia hmotnosť

Tyčový vysávač značky Miele vyniká najmä triedou prachových emisií A a triedou účinnosti vysávania tvrdých podláh A. Radí sa k úsporným a menej hlučným modelom a má všetky potrebné funkcie. Jeho nevýhodou môže byť trochu slabší výkon pri vysávaní kobercov a vyššia hmotnosť.

179 € Orientačná cena

Cena/výkon
Tyčové vysávače
 • Pestrá ponuka funkcií
 • Nízka hlučnosť
 • Horšie vysávanie kobercov

Vreckový vysávač ETA bude vyhovovať všetkým, ktorí túžia po kvalite za priaznivú cenu. Nemôže sa samozrejme rovnať klasickým vysávačom, konkurentov z radov tyčových vysávačov ale v mnohom predčí. Jeho silnou stránkou je hlavne nízka hlučnosť, objemné vrecko a dobrý výkon na tvrdých podlahách. O niečo horšie sa mu darí pri vysávaní kobercov, na druhú stranu ale poteší dobrou ponukou funkcií.

68 € Orientačná cena

Pre nenáročných
Tyčové vysávače
 • Účinné vysávanie tvrdých podláh
 • Horšia filtrácia
 • Slabšie vysávanie kobercov

Silnou stránkou vysávača značky Tristar je najmä účinnosť vysávania tvrdých podláh, výhodou je aj jeho nízka hmotnosť. Naopak slabá filtrácia, zlé vysávanie kobercov a neveľká ponuka funkcií mu na hodnotení príliš nepridávajú. Jeho kapacita je skôr menšia, rovnako tak jeho dosah od zásuvky.

39 € Orientačná cena

Ďalší na zváženie
Tyčové vysávače
 • Skladný
 • Vhodný aj pre alergikov
 • Dlhý prívodný kábel
 • Malá nádobka na nečistoty
 • Vysoká cena

Medzi hlavné výhody tyčového vysávača Karcher patrí jeho skladnosť a univerzálne využitie. Vďaka dlhému prívodnému káblu sa hodí aj na vysávanie väčších miestností. Počas upratovania môžete voliť medzi štyrmi rôznymi režimami sania. Najlepšie si vedie na tvrdých podlahách, mal by si však poradiť aj s kobercami. Vďaka najvyššej triede prachových emisií ho odporúčame aj alergikom a do domácností s malými deťmi. Nevýhodou je len malá nádobka na nečistoty.

160 € Orientačná cena

Ako si vybrať tyčový vysávač

 • Najprv sa uistite, či je pre vás tyčový vysávač to pravé. O jednotlivých druhoch píšeme v teste klasických vysávačov. Okrem tyčových a klasických by vás mohli zaujímať taktiež ručné vysávače, robotické vysávače a špecializované vysávače do auta.
 • Podľa svojich preferencií zvoľte buď vreckový, alebo bezvreckový variant a prípadne taktiež dostačujúci obsah vrecka.
 • Nepodceňujte kvalitu filtra vo svojom vysávači. Tá výrazne ovplyvňuje účinnosť vysávania. Jednotlivé filtre sa líšia taktiež podľa výdrže, a preto venujte výberu správneho variantu dostatočnú pozornosť.
 • Nenechajte sa zmiasť údajmi o výkone alebo príkone. Samotná účinnosť vysávania je determinovaná predovšetkým kvalitou iných komponentov a aj vysávač s dobrým výkonom môže v prípade, že nemá kvalitný filter a tesnenie, vykazovať nižšiu účinnosť.
 • Zvoľte vyhovujúci typ napájania. Tyčové vysávače často ponúkajú modely, ktoré sú napájané cez batérie a nie je v ich prípade potrebné pripojenie do elektrickej siete. To umožňuje vysávaču výbornú mobilitu, ale vďaka nižšiemu zásobovaniu energiou strácajú časť svojho výkonu.

Napájanie

Napájanie tyčových vysávačov sa môže líšiť v niekoľkých smeroch. Najzákladnejším delením je členenie podľa typu napájania. V prípade tyčových vysávačov je totiž pomerne bežné, že bývajú napájané z batérií a sú tak bezdrôtové. To výrazne zvyšuje ich mobilitu, ale na druhej strane zľahka znižuje ich výkon.

Ak budete voliť bezdrôtové vysávače, je nutné zohľadniť taktiež výdrž na jedno nabitie a dĺžku nabíjania. Odporúčame voliť vysávače s výdržou minimálne 30 minút v prevádzke, čo vám umožní väčšinou pohodlné vysatie celého domu bez nutnosti priebežného nabíjania. Pri čase nabíjania veľmi záleží na vašich preferenciách, ale aj tu je vhodné určiť hranicu, nad ktorú by ste pri výbere nemali chodiť. Určite neodporúčame vysávače s nabíjacím časom dlhším než 10 hodín – tie sú vhodné, iba ak vysávate napríklad len raz za týždeň. V momente každodennej nutnosti vysávania, by ste mohli s takto dlhým časom nabíjania naraziť na opakované nepríjemnosti.

V prípade problematiky napájania je nutné zmieniť ešte spotrebu elektrickej energie. Výrobcovia vysávačov majú podľa nariadenia Európskej únie povinnosť uvádzať takzvanú energetickú triedu, ktorá vyjadruje šetrnosť zariadenia v zmysle spotreby. Vysávače s najnižšou spotrebou spadajú do triedy účinnosti A, naopak, spotrebiče s najvyššou spotrebou do triedy F. Energetický štítok sa týka iba vysávačov napájaných zo siete, akumulátorové modely ním nedisponujú.

Bezdrôtové akumulátorové vysávače Mobilnejšie, menej výkonné, vhodné na vysávanie veľkých plôch, nie sú obmedzené káblom
Klasické vysávače napájané zo siete Menej mobilné, ale väčšinou viac výkonné, netreba čakať na ich nabitie

Napájací kábel

Ak zvolíte bežnejší variant vysávača s napájacím káblom, zamerajte sa predovšetkým na jeho dĺžku a akčný rádius. Veľmi odporúčame voliť minimálnu dĺžku 5 metrov, ktorá je hraničná na bežné účely. Ak plánujete vysávať väčšie plochy, voľte radšej dĺžku aspoň 8 metrov. Akčný rádius je skutočný dosah vysávača, to znamená, že k dĺžke samotného kábla je pripočítaná ešte dĺžka nasávacej tyče.

Rozlíšenie drôtového a akumulátorového tyčového vysávača

Typ zbernej nádoby a jej objem

Ako bolo povedané hneď v samotnom úvode nášho poradcu, typ zbernej nádoby veľmi ovplyvňuje charakter vášho vysávača. Na výber máte z dvoch variantov nádob – buď zvolíte klasický vreckový vysávač, alebo modernejší variant, kde je vrecko nahradené umývateľnou nádobou.

Vreckové vysávače

V minulosti boli všetky vysávače vyrábané iba s vreckovými nádobami a dodnes má tento variant mnoho zástancov. Vreckové vysávače sú obvykle výkonnejšie a lepšie zachycujú nečistoty. Ich najväčším problémom je nákladnosť vreciek, ktoré je nutné neustále vymieňať.

Bezvreckové vysávače

V prípade týchto vysávačov sú vrecká nahradené nádobou, ktorá zbiera nečistoty. Najväčším problémom bezvreckových vysávačov je riziko zanášania filtra, ktorý je nutné opakovane čistiť. Pri vysypávaní nádobky sa navyše vo vzduchu víri prach, čo nie je ideálny variant pre alergikov. Na druhej strane sú bezvreckové vysávače ekologickejšie a taktiež s nimi ušetríte peniaze za vrecká.

Objem zbernej nádoby

V prípade oboch typov vysávačov je potom dôležité zaujímať sa taktiež o objem zbernej nádoby, respektíve vrecka. Správne zvolený objem totiž znamená veľa ušetrenej práce a v prípade vreckových vysávačov aj peňazí za neustále nákupy ďalších vreciek. Všeobecne sa pri vreckových vysávačoch odporúča voliť objem podľa nasledovnej tabuľky:

Vysávaná plocha Objem vrecka
do 50 m² 2 až 2,5 l
do 150 m² 2,5 až 4 l
nad 150 m² 4 l a viac

Ak plánujete nákup bezvreckového zariadenia, nemusíte si s objemom nádoby toľko lámať hlavu, ale aj napriek tomu odporúčame voliť objem nádoby aspoň 1,5 litra.

Filter

Filter úplne bezprostredne ovplyvňuje kvalitu vášho vysávača. Filtre slúžia na to, aby vzduch, ktorý je vyfukovaný z vysávača späť, bol očistený od všetkých nečistôt. Väčšina vysávačov disponuje viacstupňovým systémom filtrácie, čo znamená, že vyfukovaný vzduch prechádza cez niekoľko filtrov. V prípade vreckových vysávačov sa za prvý stupeň filtrácie považuje samotné vrecko a pri bezvreckových zase odstredivá sila vírivého vzduchu.

K tomuto základnému systému filtrácie používa väčšina dnešných vysávačov ešte doplňujúce filtre buď v podobe mikrofiltrov, ktoré sú vyrobené z tkaniny alebo molitanu, alebo v podobe modernejších a oveľa kvalitnejších HEPA filtrov, ktoré zachycujú naozaj veľké percento baktérií. Pre alergikov alebo ľudí s dýchacími ťažkosťami je teda veľmi vhodné voliť práve tieto HEPA filtre a venovať zvýšenú pozornosť taktiež číslovkám, ktoré sú jednotlivým úrovniam HEPA filtrov priradzované. Čím vyššie číslo sa za názvom filtra nachádza, tým dokonalejší systém filtrácie môžete od vysávača očakávať. Najnovšie vysávače potom disponujú filtrami HEPA 14.

Ľahko mätúce môže byť, keď sa stretnete okrem skratky HEPA ešte s označením EPA či ULPA. Čo týchto pár písmen znamená? V podstate ide o nové označenie HEPA filtrov s určitou účinnosťou. Skôr boli iba HEPA filtre s číslom od 10 nahor, dnes sa filtre s číslom 10 – 12 označujú ako EPA, od čísla 15 potom skratkou ULPA. Ide však o stále rovnaký typ filtra, iba nové označenie. Že ste sa s filtrami ULPA nestretli? Dôvodom je, že pre súčasné vysávače je tento variant až príliš účinný a z dôvodu vysokému odporu vzduchu by znižoval výkon vysávača. V tabuľke nižšie sa môžete pozrieť na účinnosť jednotlivých úrovní filtrácie, teda to, koľko percent mikročastíc s veľkosťou 0,1 – 0,3 mikrometra dokáže filter zachytiť.

Skupina filtrov Trieda filtrácie Účinnosť (%)
EPA E 10 min. 85
EPA E 11 min. 95
EPA E 12 min. 99,5
HEPA H 13 min. 99,95
HEPA H 14 min. 99,995
ULPA U 15 min. 99,9995
ULPA U 16 min. 99,99995
ULPA U 17 min. 99,999995

Vodná filtrácia

Úplne špeciálnym systémom sú potom vysávače s vodným filtračným systémom. Pri tých sa vysaté nečistoty dostávajú do nádrže s vodou. To je veľmi dobrá metóda v domácnosti alergikov, pretože späť je vyfukovaný len čistý vzduch a vďaka absencii vrecka alebo suchej zbernej nádoby sa nevíri žiadny prach ani pri vyprázdňovaní nádoby. To prebieha jednoduchým spôsobom, s vyliatím špinavej vody (Zdroj: Novinky).

Rozmery a hmotnosť

Všeobecnou doménou tyčových vysávačov je práve ich skladnosť a nízka hmotnosť. Ak sa rozhodnete voliť tento variant, v súvislosti s hmotnosťou a rozmermi takmer nemôžete siahnuť vedľa. Ak budete používať vysávač vo viacposchodovom dome alebo bude v rukách starších osôb či žien, je dôležité brať parameter hmotnosti naozaj vážne.

Výrobca našťastie takmer vždy uvádza presnú hmotnosť v technických špecifikáciách, takže orientácia nie je nijako náročná. Pozor si musíte dať len na možnú zameniteľnosť hmotnosti a rozmerov balíka a samotného zariadenia, ku ktorej dochádza pri nákupe z internetových obchodov. V prípade nákupu v kamennej predajni odporúčame každý model dôkladne vyskúšať a využiť možnosť podržať si ho dlhšie v rukách, pretože aj na prvý pohľad ľahký vysávač sa vám môže pri dlhej práci zdať poriadne ťažký.

Príkon a výkon

Ako bolo povedané hneď v úvode, príkon nie je natoľko dôležitým parametrom, ako býva občas uvádzané. To však neznamená, že ide o úplne zanedbateľnú špecifikáciu. Aby ste sa dobre orientovali v problematike, je nutné najskôr pochopiť, aký je rozdiel medzi príkonom a nasávacím výkonom, pretože oba pojmy bývajú často zamieňané, a pritom sa môžu aj niekoľkonásobne líšiť. Príkon je totiž iba množstvo energie, ktorá je dodávaná do motora na to, aby bol umožnený jeho chod.

Nasávací výkon je potom už oveľa reálnejšia hodnota, ktorá vyjadruje vlastnú silu, akou je vysávač schopný vysávať. Vyšší výkon (uvádzaný vo W) potom logicky znamená lepšie vlastnosti. To však neplatí univerzálne, pretože záleží na súhre niekoľkých ďalších parametrov. Ak váš vysávač nemá najsilnejší motor, ale má kvalitný filter a dobré tesnenie, môže dosahovať rovnaké výsledky ako vysávače s oveľa silnejším motorom. Pre predstavu je vhodné uviesť, že by ste mali voliť vysávače s výkonom aspoň 300 W. Veľmi vhodné je zamerať sa taktiež na to, či vybraný vysávač disponuje možnosťou regulácie výkonu, čo je funkcia, na ktorej by ste mali pri nákupe trvať.

Energetický štítok

Upozornenie: Európska komisia sa vo februári 2019 rozhodla zrušiť nariadenie o štítkovaní vysávačov. Výrobcovia a predajcovia tak nesmú energetické štítky naďalej uvádzať, až kým sa nepodarí nájsť dostatočne vypovedajúcu metódu merania energetickej účinnosti (Zdroj: Ministerstvo priemyslu a obchodu). Informácie uvedené v nasledovnej kapitole sa preto týkajú v súčasnosti neplatných štítkov, môžu však poslúžiť aspoň orientačne. O ďalšom vývoji vás budeme informovať.

Od roku 2014 sú energetickým štítkom vybavené okrem iných spotrebičov taktiež vysávače vrátane tyčových. Výnimkou sú však akumulátorové modely, pri ktorých na energetický štítok narazíte len ťažko, čo značne sťažuje ich výber. Čo sa týka energetického štítka vysávačov, nájdeme na ňom energetickú triedu vysávača, jeho približnú ročnú spotrebu, hlučnosť, triedu prachových emisií, triedu účinnosti vysávania kobercov a triedu účinnosti vysávania tvrdých podláh. Všeobecne v týchto smeroch dosahujú tyčové vysávače výrazne horšie výsledky než vysávače klasické, ale aj v tejto kategórii nájdeme svetlé výnimky. Energetický štítok tyčových vysávačov je totožný so štítkom tých klasických.

Energetický štítok tyčových vysávačov

Trieda prachových emisií

Niekedy sa opisuje taktiež ako trieda čistoty vyfukovaného vzduchu a označuje kvalitu filtrácie vysávača. Na tento parameter by sa mali dívať hlavne alergici, astmatici a rodičia malých detí. Zlou správou je, že prevažná väčšina tyčových vysávačov nedosahuje v tomto smere nijako oslnivé výsledky. Hodnotenie je opäť A – G, vyššie zmieneným skupinám používateľov by sme s čistým svedomím odporučili iba triedu A, väčšina tyčových vysávačov má však hodnotenie slabšie.

Energetická trieda a spotreba

Energetická trieda sa označuje písmenami A – G, kde A je najlepšie hodnotenie. Ročná spotreba uvádza množstvo energie nutné na vysatie plochy 87 m2 50× ročne a udáva sa v kilowatthodinách. Rozdiely v spotrebe jednotlivých vysávačov sú spravidla zanedbateľné, ak teda naozaj netrváte na čo najúspornejšom modeli, môžete pokojne siahnuť aj po niektorom variante s horšími energetickými výsledkami.

Trieda účinnosti vysávania kobercov a tvrdých podláh

Zhodne s energetickou triedou, aj pri týchto dvoch triedach nájdeme hodnotenie A – G. Vždy je najlepšie riadiť sa podľa typu podlahy, ktorú doma máte, máloktorý vysávač totiž dosahuje dobré výsledky v oboch kategóriách. Môžete naraziť aj na modely, ktoré majú pri jednej z tried namiesto hodnotenia červenú značku. To znamená, že je tento vysávač na daný typ podláh nevhodný (použiť ho, samozrejme, môžete, ale s veľmi neistým výsledkom).

Hlučnosť

Hlučnosť vysávača sa udáva v decibeloch a viac dB znamená väčšiu hlučnosť. Obvykle je hlučnosť vysávača spojená s jeho cenou, drahšie vysávače sú tichšie než tie lacnejšie. Ďalšiu súvislosť je možné hľadať medzi zbernou nádobou a hlučnosťou. Bezvreckové vysávače bývajú hlučnejšie než tie vreckové.

Obe tieto poučky však nie sú univerzálne platné a nie je možné sa nimi riadiť vo všetkých prípadoch. Výrobcovia vysávačov majú našťastie povinnosť uvádzať hlučnosť na energetickom štítku, takže máte prehľadné informácie pri každom zariadení poruke. Štandardne sa uvádzajú ako tiché vysávače zariadenia s hlučnosťou okolo 80 dB a menej. Prístroje s hlučnosťou nad 80 dB sa potom považujú za hlučnejšie. Ak z nejakého dôvodu potrebujete prevádzkovať vysávač za čo najtichších podmienok, voľte zariadenie s hlučnosťou okolo 65 dB.

Príslušenstvo a doplnkové funkcie

Príslušenstvo vysávača je taktiež veľmi dôležitým parametrom. Mnoho používateľov sa iste uspokojí s univerzálnou hubicou, s väčšou ponukou príslušenstva je však vysávanie efektívnejšie a spravidla aj komfortnejšie. Ak teda vyberáte nový vysávač, zohľadnite predovšetkým typ podlahovej krytiny v miestnostiach, ktoré chcete vysávať, a podľa toho zvoľte na základe nižšie opisovaných špecifikácií vhodné doplnky.

Rôzne druhy hubíc a turbokefa

Trend dneška vo výrobe vysávačov jednoznačne smeruje k tendencii vytvárať špeciálne príslušenstvo na rôzne účely. Môžete sa tak stretnúť napríklad so špeciálnou štrbinovou hubicou, ktorá je zúžená na vysávanie zúžených miest; podlahovou hubicou, ktorá je najuniverzálnejšia a využíva sa na tvrdé podlahy aj koberce, či parketovou trubicou využiteľnou predovšetkým na tvrdé podlahy.

Turbokefa je vlastne špeciálnym druhom hubice, ktorý je určený na vysávanie kobercov. Rotačné valce vnútri tejto kefy potom krútiacim pohybom vyťahujú z kobercov chlpy, vlasy či iné podobné nečistoty. Turbokefa je vhodná do domácností, ktoré vlastnia domácich maznáčikov.

Indikátor plnosti vrecka alebo zbernej nádoby

Pomerne základná funkcia, ktorá by taktiež nemala vášmu vysávaču chýbať. Indikátor v prípade naplnenia vrecka na určitú hodnotu ukazuje na špeciálnej kontrolke signál, ktorý vám dáva informáciu, že je nutné vymeniť vrecko alebo vyprázdniť zbernú nádobu.

Nabíjacia stanica a indikátor nabitia

Je súčasťou balenia vysávačov, ktoré sú akumulátorové a nie sú napájané z elektrickej siete. Táto stanica slúži na dobitie batérií. Veľmi vhodné je, aby táto stanica alebo samotný vysávač disponoval indikátorom nabitia. Podľa rozsvieteného indikátora je totiž možné určiť plné nabitie a odpojiť stanicu od siete.

Regulácia výkonu

Hoci príliš veľký nasávací výkon všeobecne nebýva v prípade tyčových vysávačov práve problémom, na niektorých silnejších modeloch príde vhod aj možnosť jeho regulácie. Vďaka tomu môžete efektívne vysávať tvrdé podlahy aj koberce bez toho, aby sa vysávač napríklad prisával k podlahe. Na niektorých drahších modeloch sa môžete stretnúť aj s automatickou reguláciou nasávania v závislosti od konkrétneho typu povrchu.

Teleskopická tyč a ohybný kĺb

Konštrukčne novšie tyčové vysávače bývajú variabilnejšie aj čo sa týka možnosti prispôsobenia výške majiteľa. Ich súčasťou je totiž teleskopická nasávacia trubica, vďaka ktorej sa nemusíte pri vysávaní nepohodlne ohýbať alebo vám predĺži dosah napríklad pri vysávaní závesov. S flexibilným kĺbom sa potom ľahšie dostanete napríklad pod nábytok a do iných menej prístupných miest.

Uloženie vysávača

Výhodou oproti klasickým vysávačom je v prípade tyčových modelov rozhodne skladnosť, niektoré varianty navyše ponúkajú aj možnosť zavesiť ich na stenu (alebo napríklad do skrine). Súčasťou závesného systému býva aj nabíjacia stanica a nestane sa tak, že by ste vysávač zabudli dobiť. Okrem možnosti zavesenia zvládajú niektoré vysávače taktiež parkovanie v horizontálnej polohe, ľudovo povedané dokážu stáť aj bez opory. To sa opäť môže hodiť na uskladnenie vysávača alebo vo chvíli, keď si od vysávania potrebujete na okamih odbehnúť a nechcete vysávač opierať napríklad o stenu. Drobnou, ale cennou výhodou môže byť taktiež sklopná rukoväť, ktorá vám ušetrí cenné centimetre, ak bojujete s nedostatkom úložného priestoru.

Tipy na vysávanie

Vysávanie je úplne bežná činnosť a pravdepodobne si tak hovoríte, že sa o ňom naozaj nemáte už čo učiť. Pripravili sme pre vás však pár užitočných tipov, ktoré by vám mohli upratovanie ešte trochu uľahčiť.

1. Upratovanie začínajte zhora – Vysatím, prípadne vytrením, by ste mali zakončiť celé upratovanie. Ak najprv vysajete a potom až utierate prach, zbytočne prach v miestnosti opäť rozvírite a vaša predchádzajúca práca nebude mať taký efekt.

2. Neponáhľajte sa – Upratovanie chce mať, samozrejme, každý hneď za sebou, pri vysávaní je však lepšie postupovať pomalými ťahmi v oboch smeroch, aby mal vysávač dostatok času na nasatie všetkých nečistôt.

3. Používajte vhodné nástavce – Vhodné nástavce zefektívnia nielen upratovanie rôznych typov podláh, ale uľahčia napríklad aj vysávanie chlpov domácich maznáčikov. Ak teda chcete vysávať efektívne, nespoliehajte sa iba na jednu hubicu.

4. Regulujte silu – Pri plynulom prechode medzi rôznymi podlahovými krytinami vám pomôže taktiež regulácia sily nasávania. Regulovať by ste mali aj vlastnú silu, teda na vysávač zbytočne netlačiť. Ak chcete zvýšiť efektivitu vysávania, mali by ste namiesto sily zapracovať skôr na technike, teda napríklad spomaliť ťahy vysávačom. Zníženie výkonu môže byť taktiež znamenie, že má vysávač zaplnenú odpadovú nádobku alebo zanesené filtre.

5. Neničte si chrbát – Vysávanie býva nenávidenou činnosťou okrem iného preto, že sa pri ňom mnoho ľudí hrbí a bolí ich potom chrbát. Preto je pred kúpou vysávača vhodné skontrolovať, či vám bude vyhovovať svojou výškou či dĺžkou trubice, poprípade či má vo výbave teleskopickú trubicu.

Často kladené otázky k tyčovým vysávačom

Nahradí tyčový vysávač klasický vysávač?

Vo všeobecnosti bývajú tyčové vysávače slabšie ako bežné modely. Slabší výkon podávajú najmä pri vysávaní kobercov. Ako plnohodnotný vysávač ich tak môžeme odporučiť skôr do domácností s tvrdými podlahami. Na koberce a do domácností s domácimi miláčikmi už musíte vyberať starostlivejšie alebo zvoliť niektorý z klasických vysávačov.

Je tyčový vysávač vhodný pre alergikov?

Správne vybraný tyčový vysávač môže byť vhodný aj do domácností s alergikmi alebo astmatikmi. Mal by mať predovšetkým kvalitnú filtráciu, napríklad HEPA filter, ale tiež dobrý výkon vysávania. Otázka výkonu tyčových vysávačov je trochu zložitejšia, väčšinou sú vhodné hlavne na tvrdé podlahy.

Sú lepšie sáčkové alebo bezsáčkové vysávače?

Predtým populárne sáčkové modely sú postupne vytláčané vysávačmi s prachovou nádobkou. Tá je umývateľná, ušetrí vám tak náklady na výmenu sáčkov, jej vysypávanie však môže byť trochu prašné. Kvalitný sáčok navyše funguje aj ako filter.

Aká je hmotnosť tyčového vysávača?

Na rozdiel od klasických vysávačov máte pri vysávaní s tyčovým modelom veľkú časť jeho hmotnosti stále v ruke. Je preto ideálne, keď je vysávač čo najľahší. Hmotnosť tyčových vysávačov sa spravidla pohybuje od 2 do 5 kg, každý si tak môže vyhodnotiť, aká váha je pre neho únosná.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 5 z 13 hlasov