Ako vybrať ultrazvukový čistič
Ultrazvukový čistič je moderné zariadenie, ktoré prostredníctvom fyzikálno-chemických procesov navráti starým predmetom lesk a krásu. Pred výberom toho pravého čističa sa zamyslite nad tým, ako často budete prístroj používať a za akým účelom. Drahšie a výkonnejšie prístroje nájdu využitie v priemysle. Bežný používateľ si však vystačí s jednoduchým domácim čističom. V prvom rade je potrebné zohľadniť objem nádoby a frekvenciu čistenia.
Medzi ďalšie dôležité parametre radíme vhodnú teplotu kúpeľa a dĺžku čistiaceho cyklu, pretože výrazne ovplyvňujú kvalitu celého čistenia a odrážajú sa vo finálnom výsledku. V neposlednom rade prihliadnite na hodnotu príkonu, ktorého výška sa premieta do výkonu – čím vyšší, tým kvalitnejšie vyčistené predmety.
K samotnému čističu si potom môžete dokúpiť príslušenstvo ako je vnútorný kôš či priehľadné krycie veko. Okrem toho budete potrebovať špeciálne čistiace roztoky, ktoré sa používajú na čistenie predmetov. Sú absolútne nevyhnutné, iba s vodou by ste nedosiahli príliš dobré výsledky. Pripravili sme si pre vás porovnania aj ďalších pomocníkov pri upratovaní, na samostatnej stránke nájdete napríklad parné čističe, parné mopy alebo robotické mopy.
Ako vybrať ultrazvukový čistič:
- Správny druh – v tomto článku sa budeme zameriavať na domáce čističe, ktoré sú vhodné pre bežného používateľa. Existujú ale aj modely vhodné do priemyslu, do laboratórií a celonerezové, ktoré využívajú v servisných centrách.
- Denná vyťaženosť prístroja – koľko hodín denne budete čističku využívať? Do 4 hodín vám stačí čistička s tenšou stenou začínajúcou na 1 milimetri.
- Dostatočne veľká nádoba – lepšie je vždy voliť väčšiu nádobu, pretože máte istotu, že predmet ponoríte naozaj celý. Jednotlivé predmety sa navyše vkladajú do vyberateľného košíčka, teda treba počítať s patričnou priestorovou rezervou.
- Príkon a frekvencia čistenia – v prípade vyššieho príkonu získate intenzívnejšie pracujúce zariadenie. Naopak, pri frekvencii by ste mali postupovať obozretnejšie a rozhodnúť sa podľa toho, aké predmety budete čistiť. Kovové predmety vyžadujú nižšiu frekvenciu, súčiastky do počítača potrebujú šetrné čistenie s vysokou frekvenciou.
- Teplota kúpeľa a dĺžka čistiaceho cyklu – pokiaľ nemáte s ultrazvukovou čističkou veľa skúseností, môžete začať na univerzálnej teplote 50 °C. Teplota sa potom premieta do času, ktorý potrebujete na vyčistenie predmetu.
- Vhodné doplnky – krycie veko, výhrevné teleso a vnútorný kôš zvýšia užívateľský komfort.
- Stanovenie investície – definujte, koľko ste ochotní do čističa investovať. Zvoľte niekoľko kandidátov, ktorí budú vhodní a porovnajte ich na základe parametrov.
Súčasti zariadenia
Základ celej konštrukcie tvorí niekoľko hlavných prvkov:
- Ultrazvukový generátor – produkuje vlny s vysokou frekvenciou.
- Vaňa + ultrazvukové meniče – meniče sa nachádzajú na dne vane a starajú sa o premenu vĺn na kmity.
- Kryt s ovládacími prvkami a poistky – dôležité na ovládanie prístroja.
- Sieťový kábel – nevyhnutný pre pripojenie čističa do siete.
Princíp čistenia
Všetky ultrazvukové čističe využívajú na čistenie predmetov podobný princíp. Ultrazvukové meniče na dne vane premieňajú vysokofrekvenčné tóny produkované generátorom na kmity.
Tým pomôžu s vytvorením ultrazvukového poľa. Keď potom ultrazvuk prechádza kvapalinou, vytvára milióny drobných bubliniek, ktoré sa vplyvom podtlaku zmenšujú a zase zväčšujú.
Kvapalina a vložený predmet mení časť energie ultrazvuku na teplo, čím dochádza k ohriatiu kúpeľa. S rastúcou teplotou v zariadení potom dochádza k efektívnejšiemu striedaniu tlaku a podtlaku.
Týmto spôsobom potom drobné bublinky odstraňujú nečistoty z povrchu predmetu. Ide o veľmi šetrný a zároveň účinný spôsob čistenia. Vďaka tomu, že je celý predmet ponorený v kúpeli, sa bubliny dostanú na všetky miesta, ktoré by ste ručne čistili len veľmi ťažko.
Druhy ultrazvukových čističov
V súčasnej dobe sa na trhu stretnete hneď s niekoľkými typmi ultrazvukových čističiek. Svojimi vlastnosťami a výkonom sú prispôsobené pre konkrétne využitie.
Domáce ultrazvukové čističe
Práve domácim čističom sa venujeme v dnešnom článku. Sú určené na potreby bežných používateľov, ktorí si chcú v pohodlí doma vyčistiť bežné predmety sami – okuliare, strojček na zuby, šperky či mince. Bývajú pomerne ľahké a nie je problém ich prenášať.
Profesionálne celonerezové ultrazvukové čističe
Tieto čističky disponujú množstvom špeciálnych funkcií a bývajú vybavené vykurovacím telesom. Sú určené do prevádzky, ktorá prekračuje 4 hodiny denne. Využívajú sa preto v servisných centrách.
Laboratórne ultrazvukové čističe
V zdravotníckom prostredí sa využívajú ultrazvukové čističky v laboratórnom prostredí alebo na čistenie chirurgických nástrojov. Vyznačujú sa tichým chodom a perfektnými výsledkami.
Priemyselné ultrazvukové čističe
Čističe v priemyselnej výrobe rozoznáte od ostatných druhov na prvý pohľad – ich rozmery sú skutočne obrovské a nedajú sa prenášať.
Domáce ultrazvukové čističe
Profesionálne celonerezové ultrazvukové čističe
Vyťaženie
Vzhľadom na to, že na trhu existuje nespočetné množstvo modelov ultrazvukových čističov s odlišnými parametrami, mali by ste sa pri výbere toho konkrétneho odraziť od predpokladaného vyťaženia prístroja. Za dôležitý medzník možno považovať časový interval 4 hodín dennej prevádzky.
- Ultrazvukový čistič s využitím do 4 hodín denne – v tomto prípade vám postačí nerezová ultrazvuková čistička. Hrúbka stien tohto materiálu by sa mala pohybovať od 1 do 1,4 milimetra, pričom plech v ohyboch by mal mať 0,5 – 1 milimeter.
- Ultrazvukový čistič s využitím nad 4 hodiny denne – tu je lepšie siahnuť po prepracovanejšom, ba dokonca priemyselnom riešení. Nerezová oceľ vyrobená ťahaním je nahradená zváranou. Sila ocele sa pohybuje okolo 1,8 milimetra.
Objem nádoby
Z logiky veci vyplýva, že objem vane ultrazvukového čističa musí byť taký, aby došlo k ponoreniu celého vkladaného predmetu. Tento parameter sa môže pohybovať od 0,5 litra do 6 a viac litrov. Obvykle narazíte na vnútorné rozmery nádrže. Tie udávajú veľkosť pôdorysu vrátane výšky.
Pri výbere si dajte pozor na to, aby ste počítali aj s vložením košíčka, do ktorého sa dávajú veci pripravené na čistenie. Z toho dôvodu sa oplatí vždy radšej voliť o niečo väčší objem. Potom budete mať dostatočnú rezervu, čo sa týka priestoru.
V prípade objemu ultrazvukového čističa platí ešte jedno pravidlo. Hmotnosť čisteného predmetu by nemala presiahnuť polovicu hmotnosti vloženej kvapaliny. V opačnej situácii je ultrazvukové čistenie menej efektívne a vy sa nemusíte dopracovať k požadovanému výsledku.
Príkon
Príkon ultrazvukového čističa by nemal byť podceňovaným parametrom, aj keď k nemu mnoho zákazníkov veľmi neprihliada. Je udávaný vo wattoch značených skratkou „W“. V prípade ultrazvukových čističov sa stretnete s príkonom od 35 W do 200 W. Jeho výška sa premieta do výkonu zariadenia majúceho vplyv na silu ultrazvukových vĺn.
Všeobecne sa dá tvrdiť, že s vyššou hodnotou príkonu získate intenzívnejšie čistenie.
Frekvencia čistenia
Frekvencia čistenia je v prípade ultrazvukového čističa jedným z najdôležitejších údajov. K voľbe tohto parametra musíte pristupovať s rozvahou. Tu rozhodne neplatí staré dobré pravidlo „čím viac, tým lepšie“.
Ultrazvukové čističky ponúkajú frekvenčné pásmo od 20 kHz do 180 kHz. Každá hodnota frekvencie vyhovuje trochu inému materiálu. Na nižšie uvedených frekvenciách vám povieme, na aké čistenie sú vhodné.
- Nižšia frekvencia čistenia (20 – 28 kHz) – nízka hodnota frekvencie je ideálna na silnejšie čistenie, pri ktorom sú odstraňované aj zašlé a ťažko odstrániteľné nečistoty. Hodí sa predovšetkým na celokovové diely.
- Stredná frekvencia čistenia (35 – 40 kHz) – pravdepodobne najvyužívanejšia frekvencia. Možno ju označiť za univerzálnu a poradí si s väčšinou znečistených predmetov.
- Vyššia frekvencia čistenia (45 – 180 kHz) – jedná sa o veľmi šetrnú metódu ultrazvukového čistenia. Zaisťuje, že pri čistení nedôjde k poškodeniu danej veci. Najčastejšie sa využíva na čistenie tlačených spojov, počítačových komponentov a podobne.
Frekvencia (kHz) |
Zvyčajný druh čističa |
Účinnosť čistenia |
Odporúčané čistené predmety |
20–28 |
Priemyselný |
Silná |
Celokovové predmety |
35–40 |
Domáci |
Univerzálna |
Bežné predmety |
45–180 |
Profesionálny celonerezový |
Šetrná |
Tlačené spoje, počítačové komponenty |
V rámci ponúkaného sortimentu máte tiež možnosť voľby medzi jedno frekvenčnými a dvoj frekvenčnými čističmi. Takéto zariadenia vám zaistia zmenu frekvenčného rozsahu, napríklad 20 kHz a 40 kHz. Priemyselné zariadenia zvládajúce mnohokrát aj tri frekvencie.
Teplota kúpeľa
Tento parameter sa zásadne premieta do kvality čistenia a dĺžky časového úseku spojeného s čistením vloženého predmetu. Pri teplote existuje istá úmera medzi rastúcou teplotou a schopnosťou čistenia. Tu však existujú isté hranice, a to okolo 50 – 60 °C. Vyššia teplota už nemusí byť za každú cenu prísľubom účinného čistiaceho procesu. Pomáha však s odstránením mastnoty.
Všetko závisí aj od toho, aký predmet budete čistiť. Preto si pri prvom čistení môžete nastaviť práve teplotu 50 °C a podľa výsledku postupne pridávať.
Dĺžka čistiaceho cyklu
Možnosť nastavenia dĺžky čistenia nie je síce absolútnou nevyhnutnosťou, ale môže priniesť určité pohodlie pri využívaní ultrazvukového čističa. Tento časový úsek sa líši model od modelu. Lacnejšie zariadenia disponujú časom okolo 5 minút, potom sa automaticky vypnú.
Vyššie modelové rady vám môžu ponúknuť dĺžku čistiaceho cyklu až 20 minút. V takom prípade získate veľkú výhodu. Nemusíte pri ultrazvukovej čističke neustále sedieť a po 5 minútach ju zapínať, ale jednoducho nastavíte rovno dlhší čas.
Doplnky a príslušenstvo
Ultrazvukové čističky môžete zakúpiť v najrôznejšom prevedení. Niekedy ide o holé prístroje, inokedy je ich súčasťou zopár praktických doplnkov tvoriacich celok. Teraz vás zoznámime s tým najbežnejším príslušenstvom.
- Vykurovacie teleso – súčasť drahších ultrazvukových čističov, ktorá prispieva k vyššej účinnosti čistenia. Nemusíte riešiť nalievanie ohriatej vody do útrob nádoby, ale sami si zvolíte požadovanú teplotu. Vykurovacie teleso potom vodu ohreje.
- Vnútorný kôš – prvok slúžiaci na vkladanie predmetov určených na čistenie. Tento doplnok zaručuje to, že vložené veci nijako nepoškodia vnútornú nerezovú časť nádoby.
- Krycie veko – vďaka veku zakryjete obsah nádoby. Obvykle je priehľadné, čo znamená, že môžete celý proces čistenia pozorovať.
- Čistiace koncentráty – do ultrazvukového čističa sa nenalieva iba samotná voda, ale aj chemické koncentráty starajúce sa o efektívne čistenie. Tieto tekutiny treba riediť s vodou v patričnom pomere cca 1:5. Pri pomere 1:3 docielite silnejší čistiaci účinok.
Vnútorný kôš
Krycie veko
Cena
Ultrazvukový čistič bol ešte do nedávna výsadou iba komerčných zariadení. Teraz sa vďaka znižovaniu ceny a pestrému výberu produktov dostáva oveľa častejšie aj na stôl bežného človeka. Vďaka tomu nemusíte kvôli čisteniu niektorých predmetov navštevovať špecializované pracoviská. Takúto činnosť teraz vykonáte z pohodlia vlastného domova a vlastnoručne.
Čo sa týka ceny, nejedná sa úplne o lacné zariadenia. Domáci model zoženiete do 200 EUR, za profesionálne kúsky zaplatíte desiatky aj stovky EUR.
Na produkciu ultrazvukových čističiek sa zameriava hneď niekoľko výrobcov, medzi ktoré patria značky JeKen, Ultrasonic, VGT, Caso, Dema, Genborx, Ultrazvuk, Ulsonix, Emag, Elason a ostatní.
Do 200 EUR
Väčšinu domácich čističiek zakúpite za menej ako 200 EUR. Cenovka tých najlacnejších modelov začína na hodnote 40 EUR. Aj za takú cenu môžete nájsť prístroje s nastaviteľnou teplotou kúpeľa, frekvenciou a časovačom. Príkon týchto modelov sa pohybuje okolo 80 W a frekvencia čistenia je zhruba 43 kHz. Nádobka je skôr menšia, jej objem býva v rozmedzí 0,6 až 1 litra.
Od 200 do 800 EUR
V cene od 200 EUR sa pomaly presúvame od menších ultrazvukových čističov k tým väčším. Moderný dizajn je tu vymenený za praktickosť. Samozrejmosťou je celonerezová konštrukcia, ktorej súčasťou je aj vykurovacie teleso. Objem vane môže dosahovať 3-4 litre a variabilná teplota ohrevu sa pohybuje medzi 30-85 °C.
Od 800 do 2400 EUR
Prechod do profesionálneho prostredia už niečo stojí. Ultrazvukové čističky tejto kategórie majú objem viac ako 13 litrov, pýšia sa niekoľkými špeciálnymi funkciami, prepínaním frekvencií a možnosťou zmeny teploty. Naraziť môžete predovšetkým na nemeckú výrobu, kde nechýba ani ovládanie prostredníctvom dotykového displeja.
Cena nad 2400 EUR
Obstarávacia cena tých najdrahších čističov sa môže vyšplhať až na 6000 EUR. Sú obvykle súčasťou priemyselných a nepretržitých prevádzok. Objemy presahujúce hranicu 90 litrov, digitálne ovládanie a spracovanie z nerezovej ocele sú v týchto prípadoch úplným štandardom.
Čistené predmety
Ultrazvuk je z pohľadu čistenia veľmi mocnou zbraňou a svoje uplatnenie nachádza v mnohých oblastiach, či už ide o elektroniku, sklárne, autoservisy, optiku, zlatníctvo, tlačiarne, liehovarníctvo, galvanovne, strojárstvo či potravinársky priemysel.
Aby sme boli konkrétnejší, do ultrazvukového čističa môžete vkladať celý rad predmetov – plošné spoje, optické okuliare, zubné protézy, pilníky, hrebene, rysovacie potreby, náramky, trysky, sitká, sviečky, CD a DVD, kovové diely zbraní, sifóny, bižutériu a ďalšie veci.
Odvetvie |
Čistené predmety |
Zubná ordinácia |
Protézy, strojčeky na zuby, zubné nástroje |
Zlatníctvo |
Šperky, retiazky, pinzety, drobné nástroje |
Autoservisy |
Mastné či špinavé trysky, sviečky, pružinky |
Potravinárstvo |
Formy, nádobky, fľaše |
Optiky |
Okuliare, sklá |
Kaderníctvo |
Nožnice, hrebene, pilníky, kefy |
IT firmy |
CD, DVD, tlačené spoje, krehké súčiastky |
Správne používanie
Keď už viete, čo všetko môžete dávať do ultrazvukovej čističky, stojí za zmienku informácie o tom, čo do nej nikdy nevkladať a čomu sa vyvarovať.
- Nečistite v nej drahé kamene – perly, opál, lazurit, tyrkys, smaragd a ďalšie sú tabu.
- Nehodí sa ani na čistenie drevených šperkov a predmetov, ktoré nie sú vodeodolné.
- Nikdy ako koncentrát nepoužívajte horľaviny, riedidlá a im podobné tekutiny. Pokiaľ nemáte zakúpený špeciálny roztok, dá sa použiť aj voda so saponátom.
- Nevkladajte predmety priamo do nerezovej nádoby. Iba do košíka. Predídete tým možnému poškriabaniu nádoby.
- Nikdy zariadenie nezapínajte, kým v ňom nie je kvapalina.