Ako vybrať ústnu sprchu
Chcete zefektívniť svoj denný rituál dentálnej hygieny alebo vám zubný lekár odporučil dôkladnejšiu starostivosť o dutinu ústnu? Skvelou prevenciou, ako sa vyhnúť hromadeniu zubného povlaku, zápalu ďasien a vzniku zubných kazov, je ústna sprcha. Vyzerá podobne ako elektrická zubná kefka, ale čistí ústnu dutinu prostredníctvom silného a zároveň šetrného prúdu vody. Ústne sprchy môžu používať dospelí aj deti.
Vďaka tomuto článku zistíte, aké typy ústnych spŕch existujú. Každý druh sa hodí na riešenie iného dentálneho problému – sprcha s vysokým tlakom efektívne vyčistí medzizubné priestory, na masáž ďasien potom potrebujete miernejší prúd alebo funkciu pulzácie. Medzi dôležité parametre výberu, ktoré by ste mali zohľadniť, patrí objem nádržky na vodu, možnosti regulácie intenzity prúdu, typ prúdu, tlak vody a frekvencia čerpadla.
Nezabudneme rozobrať ani jednotlivé druhy dýz a užitočné funkcie – oplatí sa siahnuť napríklad po otočnej hlavici dýz, ktorá vám umožní komfortne vyčistiť všetky miesta v ústach. Na záver sa dozviete, koľko toto šikovné zariadenie na dentálnu hygienu stojí.
Z kategórie hygieny a drogérie sme venovali porovnanie aj zubným pastám, šampónom alebo farbám na vlasy.
Ako vybrať ústnu sprchu stručne:
- Aké máte požiadavky na využitie? Ústne sprchy sa delia do niekoľkých kategórií. Majú rozličné vlastnosti a každý typ bude vyhovovať trochu inému portfóliu používateľov. Klasické modely sú ideálne pre jednotlivcov, väčšie stolné sprchy môže používať každý člen rodiny.
- Plánujete s ústnou sprchou cestovať? Existujú šikovné malé modely, ktoré pribalíte do tašky a môžete s nimi cestovať v podstate kamkoľvek.
- Zohľadnite aj spôsob napájania. Takmer všetky modely na cestovanie využívajú akumulátor či batérie. Výkonné modely so základňou bývajú štandardne napájané zo siete.
- Preskúmajte technické parametre. Sústreďte sa na tlak, reguláciu vodného prúdu, objem nádoby na vodu aj frekvenciu čerpadla.
- Zvoľte vhodný typ dýzy. Okrem klasickej na každodennú hygienu sa dajú zakúpiť aj rôzne špeciálne typy. Napríklad parodontálna pomôže vyčistiť parodontálne vačky, obnovujúca odstráni zubný povlak a ortodontická si poradí s hygienou ťažko dostupných miest.
- Nezabudnite na komfort pri manipulácii. Pokiaľ plánujete využívať ústnu sprchu každý deň, nemala by byť príliš ťažká a rukoväť by vám mala dobre padnúť do ruky.
- Preskúmajte dostupné funkcie, doplnky a ďalšie vlastnosti. Za veľmi užitočnú sa dá považovať otočná dýza, tlakový senzor a úložné priestory na dýzy.
- Definujte výšku investície. Cena najlacnejších výrobkov začína na 20 eurách. Pokiaľ však uvažujete o lepšom modeli či kombinácii ústnej sprchy a elektrickej kefky, pripravte si aspoň 100 EUR.
Konštrukcia
Ústna sprcha (inými slovami tiež ústny irigátor) sa skladá z dvoch základných častí:
- Rukoväte vybavenej ovládacími prvkami
- Štíhleho krku s dýzou
Podľa toho, aký typ ústnej sprchy zvolíte, potom môžete naraziť na ďalšie prvky: hadičku s redukciou, nádržku na vodu či nabíjaciu stanicu.
Princíp fungovania
Ústna sprcha využíva na čistenie zubov a narušenie zubného povlaku silný prúd vody a vzduchu. Prúd prechádza cez dýzu a je presne zamierený na konkrétne miesto, ktoré potrebujete vyčistiť. V prípade väčšiny modelov je možné plynule regulovať tlak a silu prúdu, aby nebolo čistenie nepríjemné. V priebehu prvého čistenia sa odporúča používať miernejší prúd. Neskôr môžete podľa potreby intenzitu zvyšovať.
Využitie ústnej sprchy
Ústnu sprchu môže využívať každý, kto si potrpí na dôkladnú dentálnu hygienu. Dajú sa s ňou čistiť zuby, ďasná, medzizubný priestor aj jazyk. Nemusíte sa jej obávať ani v prípade, že vám často krvácajú ďasná. Prvé pokusy o čistenie sa síce nezaobídu bez mierneho krvácania, ale postupom času sa to zlepší. Je to v mnohých ohľadoch podobné, ako používanie medzizubných kefiek, akurát je celý proces čistenia oveľa rýchlejší.
Zubný lekár alebo dentálny hygienik vám s vysokou pravdepodobnosťou odporučí ústnu sprchu taktiež v prípade, že máte v ústach korunky, implantáty či strojček na zuby.
Ústne sprchy používajú skôr dospelí, ale rozhodne to neznamená, že by neboli vhodné aj pre deti. Sú odporúčané deťom starším 6 rokov. V tomto veku začína byť prvý mliečny chrup nahradzovaný trvalými zubami, a preto je potrebné zintenzívniť čistenie. Pre niektoré deti môže byť ústna sprcha dokonca vítaným spestrením, vďaka ktorému budú brať starostlivosť o zúbky viac ako hru.
Čistenie medzizubných priestorov
Ide o jeden z hlavných dôvodov, prečo si ľudia zaobstarávajú ústnu sprchu. Medzery medzi jednotlivými zubami môžu byť niekedy tak úzke, že sa do nich nedostane ani medzizubná kefka alebo dentálna niť. V tomto prípade by ste mali zvoliť irigátor s dostatočne silným tlakom vodného prúdu. Slabý tlak by nedokázal medzizubné priestory vyčistiť dostatočne efektívne.
Masáž ďasien
Paradentóza sa netýka výhradne seniorov. Chronický zápal ďasien a ich nepríjemné krvácanie môže postretnúť aj mladého človeka. Potom je namieste premýšľať o tomto šikovnom zariadení, ktoré slúži ako doplnok pri starostlivosti o ďasná aj ako prevencia ich ochorení.
Pokiaľ chcete tento problém riešiť, vyberte si takú ústnu sprchu, ktorá bude vytvárať prúd s nižším tlakom. Prípadne sa hodí prúd s mikrobublinkami, ktorý zaistí ešte šetrnejšie masírovanie ďasien.
Eliminácia povlaku spojená s masážou
Existujú aj multifunkčné modely, ktoré dokážu riešiť problémy s povlakom, paradentózu i čistenie ťažko dostupných miest naraz. Disponujú nastaviteľnou silou tlaku prúdu vody, ktorý môžete ľubovoľne prispôsobiť svojim potrebám – či už si potrebujete vyčistiť medzizubné priestory, alebo chcete dopriať svojim ďasnám jemnú masáž.
Typy ústnych spŕch
Čo sa týka jednotlivých typov ústnych spŕch, líšia sa v mnohých faktoroch – spôsobom používania, rozmermi a hmotnosťou, ponukou funkcií a samozrejme cenou. V sortimente týchto dentálnych prístrojov môžete vyberať z nasledujúcich štyroch kategórií:
- Ústne sprchy na vodovodnú batériu
- Cestovné ústne sprchy
- Stolné ústne sprchy
- Ústne (orálne) centrá
Ústne sprchy na vodovodnú batériu
Pokiaľ s ústnymi sprchami ešte len začínate, mohli by ste vyskúšať tento typ – je cenovo najdostupnejší a nezaberie príliš veľa miesta. Navyše sa nemusíte starať o napájanie. Súčasťou vodnej sprchy je v tomto prípade hadička s redukciou, v ktorej je ukrytý vodný filter. Pomocou redukcie potom pripojíte ústnu sprchu na koniec vodovodnej batérie, z ktorej vyteká voda.
Tlak ústnej sprchy musíte v tomto prípade regulovať prostredníctvom páky či kohútika na batérii. Tento variant nemusí každému vyhovovať, pretože nemáte dokonalú kontrolu nad prúdom vody, ktorým čistíte ústnu dutinu.
Cestovné ústne sprchy
Cestovné modely využijete nielen na cestách. Hodia sa aj v prípade, že potrebujete v kúpeľni šetriť každý centimeter. Ústna sprcha na cesty sa vyznačuje praktickými rozmermi, vďaka ktorým ju pohodlne zbalíte do batožiny, ale počítajte s trochu vyššou hmotnosťou – za to zodpovedá integrovaná nádobka na vodu.
S týmto typom sprchy sa pohodlne manipuluje, pretože sa zaobíde bez sieťového kábla. Zariadenie býva najčastejšie napájané batériami, prípadne akumulátorom. Drahšie modely cestovných spŕch často ponúkajú niekoľko čistiacich programov naraz – môžete si tak vybrať, či sa sústredíte na ďasná, alebo vyčistiť medzizubné priestory.
Stolné ústne sprchy
Stolné ústne sprchy disponujú oveľa väčšou nádržou na vodu a ponúkajú mnoho možností nastavenia tlaku aj rozptylu vody. Súčasťou niektorých modelov je elektrická základňa, ktorá sprostredkováva prívod energie prostredníctvom sieťového kábla. Narazíte však aj na akumulátorové kúsky. Sú o niečo priestorovo náročnejšie a musíte si pre nich vyhradiť v kúpeľni miesto.
Mnohé stolné sprchy v sebe ukrývajú priestory pre uloženie dýz. Ak sa vo vašej domácnosti nachádza viac členov, ktorí chcú používať ústnu sprchu, predstavuje tento typ ideálneho kandidáta. Zároveň uspokojí potreby veľmi náročných užívateľov.
Ústne (orálne) centrá
Ide o spojenie ústnej sprchy a elektrickej kefky. Oba prístroje kúpite výhodne v jednom sete. Ústne centrá síce predstavujú najdrahší typ, ale zároveň vám poskytnú pri dentálnej hygiene skutočný komfort. V prípade kefiek môžete voliť medzi sonickou a rotačnou. Sprcha v orálnom centre môže byť potom klasická stolná, alebo v cestovnej verzii.
Pokiaľ sa rozhodnete investovať do ústneho centra, počítajte s tým, že sa nehodí do malých kúpeľní. Na druhej strane, kefku, ústnu sprchu a ostatné pomôcky k dentálnej hygiene budete mať pekne na jednom mieste.
Typ ústnej sprchy |
Výhody |
Nevýhody |
Na vodovodný kohútik |
+ Nižšia cena
+ Vhodná pro začiatočníkov
+ Skladné a prenosné prevedenie |
– Nastavenie tlaku prúdu závislé od vodovodnej batérie |
Cestovná |
+ Praktické rozmery
+ Nádržka na vodu v rukoväti
+ Bezdrôtové napájanie |
– Užší výber intenzity prúdu |
Stolná |
+ Väčšia nádrž na vodu
+ Niekoľko stupňov intenzity prúdenia
+ Dá sa používať nepretržite
+ Vo vnútri úložný priestor pre hlavice |
– Vyššia cena
– Priestorovo náročnejšia |
Ústne centrum |
+ Prístroj 2v1 (ústna sprcha a elektrická kefka)
+ Komplexná dentálna starostlivosť |
– Cenovo nákladnejšie
– Zaberie viac miesta |
Spôsob napájania
Jediný typ ústnej sprchy, ktorý nevyžaduje k svojmu chodu napájanie, je ten, ktorý pripájate priamo na vodovodnú batériu. Všetky ostatné vyžadujú zdroj elektrickej energie. Na výber sú tri tradičné možnosti:
- Batérie – klasické ceruzkové batérie využívajú najčastejšie cestovné ústne sprchy. Sú síce lacné, ale musíte ich pravidelne dokupovať.
- Akumulátor – oproti ceruzkovej batérii môžete akumulátor pravidelne nabíjať a používať opakovane. Býva integrovaný priamo v tele zariadenia. Večer stačí dať sprchu nabíjať a ráno bude pripravená na použitie. Nezabudnite taktiež skontrolovať, akú má akumulátor výdrž na jedno nabitie. Štandardných 40 minút bohato stačí k používaniu ústnej sprchy na dva týždne.
- Sieťové napájanie – najväčšia výhoda sieťového napájania spočíva v tom, že nemusíte riešiť, či je zariadenie nabité. Stačí len zapojiť kábel do siete a môžete sprchu hneď používať. Z hľadiska bezpečnosti si však skontrolujte dĺžku kábla.
Dôležité parametre
Pri výbere ústnej sprchy sústreďte svoju pozornosť na nasledujúce technické parametre:
- Objem nádržky na vodu
- Tlak vody
- Regulácia intenzity prúdu
- Typ prúdu
- Frekvencia čerpadla
Objem nádržky na vodu
Pokiaľ nechcete kúpiť model, ktorý sa pripája priamo na vodovodnú batériu, sledujte objem vodnej nádržky. Cestovné a prenosné sprchy v sebe majú zabudovanú menšiu nádobku, ktorých objem sa pohybuje medzi 100 až 230 mililitrami. V prípade stolných spŕch sa bežne stretnete s dvojnásobným aj trojnásobným objemom (450 až 600 mililitrov). Existujú aj extra veľké nádržky s objemom 1 000 mililitrov.
Pri čistení ústnej dutiny ústnou sprchou spotrebujete 150 mililitrov vody približne za 40 sekúnd. Záleží však aj na zvolenom tlaku vody.
Objem nádržky na vodu |
Približný čas čistenia |
150 ml |
30 až 40 s |
200 až 400 ml |
45 až 60 s |
450 až 550 ml |
60 až 80 s |
650 až 1 000 ml |
90 až 180 s |
Tlak vody
V prípade ústnej sprchy sa oplatí sledovať rozsah tlaku, v ktorého rozmedzí dokáže prístroj fungovať. Čím je rozsah tlaku väčší, tým lepšie – umožní vám využiť silný prúd na medzizubné priestory aj jemný na ďasná. Údaj o tlaku vody môže byť uvedený buď v baroch, kilopascaloch (kPa) alebo v librách sily na jeden štvorcový palec (PSI). Väčšina výrobcov využíva PSI.
Pre jednotky na vyjadrenie tlaku potom platí nasledujúci prevodný vzťah:
- 10 PSI = 0,6 baru = 60 kPa
Ústne sprchy podľa napájania |
Bežný rozsah tlaku vody |
Batéria |
Od 45 do 75 PSI |
Akumulátor alebo zo siete |
Od 10 do 125 PSI |
Z vyššie uvedenej tabuľky plynie, že na silu tlaku má hlavný vplyv spôsob napájania. Ideálne je preto zvoliť akumulátorové alebo sieťové modely, ktoré vám umožnia využiť taký tlak, aký v danú chvíľu požadujete.
Regulácia intenzity prúdu
Tento parameter úzko súvisí s tlakom vody. Pokiaľ má ústna sprcha väčší rozsah tlaku, ponúka väčšinou aj viac režimov čistenia a stáva sa tak multifunkčným nástrojom pre dentálnu hygienu. Štandardne sa stretnete s týmto výberom režimov:
- 3 režimy – minimálny počet režimov, po ktorom by ste mali siahnuť. Bežný v prípade cestovných modelov.
- 5 režimov – zlatá stredná cesta, ktorá uspokojí väčšinu používateľov.
- 7 až 10 režimov – výsada luxusných stolných modelov a ústnych centier. Vďaka takto bohatému počtu programov môžete ústnu sprchu využiť k najrôznejším účelom.
Typ prúdu
Dnešné ústne sprchy sú už natoľko sofistikované, že dokážu produkovať tri rôzne typy prúdu:
- S mikrobublinkami – drobné bublinky sú ideálne na masáž ďasien.
- Pulzné – stály prúd si poradí s ťažko prístupnými miestami a medzizubnými priestormi.
- Špirálový – je určený k čisteniu hraničnej línie medzi zubami a ďasnami.
Cenovo dostupnejšie modely a cestovné verzie ústnych spŕch disponujú iba jedným typom prúdu, a to pulzným. Drahšie modely už často ponúkajú možnosť prepínania medzi dvomi aj tromi druhy prúdmi.
Frekvencia čerpadla
Pod týmto údajom sa skrýva počet pulzov za minútu. Aby ústna sprcha pracovala skutočne efektívne, vyplatí sa siahnuť po modeli s frekvenciou v rozmedzí 1 400 až 1 600 pulzov za minútu.
Typy dýz
V prípade ústnych spŕch môžete naraziť na celý rad najrôznejších dýz – každá má svoje špecifické využitie a hodí sa k trochu inému účelu. Vlastnosti jednotlivých typov nájdete v nižšie uvedenom zozname.
- Klasická dýzy – bežný typ na každodenné použitie, pokiaľ nemáte žiadne problémy so zubami či s ďasnami.
- Ortodontická dýzy – ideálna, ak nosíte strojček. Dýzy je na konci opatrená jednozväzkovou kefkou, ktorá zatočí s nečistotami usadenými v okolí tenkých drôtikov strojčeka na zuby.
- Obnovujúca dýzy (restorative dýza) – k efektívnemu odstráneniu zubného povlaku.
- Parodontálna dýzy – pomocník pri problémoch s ďasnami. Slúži k výplachu parodontálnych vačkov a parodontálnych chobotov. Dýzy je vybavená špeciálnou gumovou špičkou.
- Dýzya na čistenie jazyka – vďaka tejto dýze môžete okrem zubov a ďasien perfektne vyčistiť aj jazyk, ktorý tak zbavíte zvyškov potravy a nánosu baktérií. Má tvar lyžičky.
- Dýza v tvare zubnej kefky – umožní vám efektívnejšie vyčistiť medzizubné priestory. Navyše sa hodí aj na jemnú masáž ďasien.
- Dýza na čistenie línie pozdĺž ďasien – k odstráneniu povlaku a nečistôt pozdĺž ďasien. Hĺbkové čistenie ďasien stimuluje a podporí ich zdravie.
- Dýza na čistenie nosa – špeciálna dýza slúži k výplachu nosových dutín od prachu či peľu.
Pred kúpou ústnej sprchy nezabudnite preskúmať dostupnosť náhradných dýz. Je logické, že vám dýza vydrží len po obmedzenú dobu a časom ju budete musieť vymeniť za novú. Záleží na dĺžke používania, ale priemerne vám jedna dýza vydrží slúžiť 3 až 6 mesiacov.
V prípade dýz neexistuje žiadny univerzálny typ, ktorý by dokonale pasoval na každú ústnu sprchu na trhu. Oplatí sa preto nakupovať originálne dýzy od výrobcu, v prípade ktorého máte 100% istotu, že budú s vašou ústnou sprchou kompatibilné.
Vodotesnosť
Pretože budete ústnu sprchu s najväčšou pravdepodobnosťou používať v kúpeľni, mala by byť pokiaľ je to možné, vodotesná. Pri modeloch so sieťovým napájaním bohužiaľ nebýva vodotesnosť samozrejmosťou.
Ak chcete zistiť informáciu o stupni vodotesnosti, hľadajte parameter IPX označený číslom 0 až 9. Udáva odolnosť elektrospotrebiča proti vniknutiu kvapaliny (Zdroj: Wikipedia).
Stupeň vodotesnosti elektrospotrebiča |
Úroveň krytia |
IPX0 |
Bez ochrany, žiadne krytie voči vode |
IPX1 |
Odolá zvisle či šikmo padajúcim kvapkám |
IPX2 |
Odolá zvisle či šikmo padajúcim kvapkám |
IPX3 |
Chránený proti vodnej triešti |
IPX4 |
Chránený proti striekajúcej vode |
IPX5 |
Chránený proti vodnému prúdu |
IPX6 |
Odolá vlnobitiu (intenzívne striekanie) |
IPX7 |
Chránený proti ponoreniu do vody (až na 30 minút) |
IPX8 |
Chránený proti potopeniu do vody |
IPX9 |
Chránený proti teplej vode striekajúcej pod vysokým tlakom |
Všeobecne sa dá povedať, že by ste mali siahnuť po ústnej sprche so stupňom ochrany minimálne IPX6. Taký model vydrží, aj keď na neho namierite priamy prúd vody. Najlepšou voľbou sú však výrobky s označením IPX7 až IPX9, ktoré môžete bez obáv aj ponoriť do vody. Počítajte s tým, že si však musíte za vyšší stupeň vodoodolnosti priplatiť.
Ergonómia a rozmery
V prípade ústnej sprchy sa oplatí venovať ergonómii zvýšená pozornosť. Aby bola manipulácia s prístrojom ľahká a komfortná, mal by mať správne tvarovanú ergonomickú rukoväť, ktorá vám dokonale padne do dlane. Ak si nie ste tvarom rukoväte istí, riaďte sa jednoduchým pravidlom: vyhnite sa modelom s rovnou a mohutnou rukoväťou. Svoju rolu hrá aj umiestnenie ovládacích prvkov, ktoré by mali jednoducho dostupné a správne označené.
S pohodlím a jednoduchým používaním prístroja súvisí aj jeho hmotnosť a rozmery. Cestovné zariadenia sú logicky menšie a nájdete pre nich miesto aj v malej kúpeľni. Stolné sprchy a ústne centrá už vyžadujú nejaký ten priestor navyše. Užitočným kompromisom sú potom držiaky na stenu – sprchu do nich jednoducho umiestnite a nemusíte riešiť, kam ju položiť na skrinky.
Funkcie a doplnky
Okrem základných možností nastavenia intenzity a charakteru prúdu vody môže ústna sprcha ponúknuť používateľovi ďalšie príjemné benefity a doplnky:
- Otočná dýza (360 °) – niektoré dýzy sú vybavené špeciálnou redukciou, ktorá umožní ich natočenie a otočenie v rozsahu 360°. Vďaka tomu môžete s dýzou lepšie manipulovať. Je potrebné ju však otočiť ručne.
- Tlakový senzor – upozorní vás na to, že na ústnu sprchu príliš tlačíte. Vyhnete sa tak podráždeniu ďasien.
- Časovač – ústnu sprchu môžete nastaviť na ideálny čas, ktorý stomatológovia odporúčajú k efektívnemu vyčisteniu ústnej dutiny.
- Úsporný režim – pokiaľ prístroj nejakú chvíľu nepoužívate, sám sa prepne do režimu spánku.
- Úložný priestor na dýzy – stolné ústne sprchy a orálne centrá v sebe často skrývajú zásobník, do ktorého môžete používané dýzy uložiť. Hygienické a praktické riešenie.
- Vypínač na rukoväti – v prípade mnohých stolných spŕch sa nachádzajú ovládacie prvky iba na základni. Omnoho lepším riešením je vypínač umiestnený priamo na rukoväti sprchy.
- Nádržka na ústnu vodu – v prípade niektorých modelov môžete do nádržky naliať ústnu vodu a proces čistenia tak zefektívniť. Vždy si však radšej overte, či to výrobca odporúča.
- Náhradné dýzy – výrobcovia dodávajú k samotnému prístroju často aj niekoľko kusov náhradných dýz navyše.
Cena
Je treba vopred upozorniť, že kúpa kvalitnej ústnej sprchy nie je najlacnejšou záležitosťou. Na druhej strane sa oplatí investovať do zlepšenia dentálnej hygieny. Pokiaľ nebudete svojmu chrupu venovať dostatočnú pozornosť, riskujete, že budete musieť v budúcnosti vydať oveľa viac peňazí za plomby, korunky či implantáty.
Cena najlacnejších modelov začína na 25-tich eurách. Tie najlepšie ústne sprchy vás potom vyjdú aj na 160 EUR. Medzi osvedčené a užívateľsky obľúbené značky ústnych spŕch patria Philips, True-Life, Sencor, Panasonic, Dr. Mayer a Biotter. Na absolútnej špičke sa potom nachádza Oral-B a Waterpik.
Od 25 EUR do 40 EUR
V najnižšej cenovej hladine narazíte predovšetkým na sprchy pre pripojenie na vodovodnú batériu. Tieto modely budú ideálne pre začiatočníkov alebo menej náročných zákazníkov, ktorí nemajú na ústnu sprchu vysoké nároky.
Čím viac sa budete približovať k hranici 40 EUR, tým častejšie budete narážať na cestovné varianty. Typicky majú nádržku na vodu s menším objemom do 160 mililitrov a sú napájané pomocou ceruzkových batérií. V rámci zľavových akcií potom máte šancu, že zoženiete model s dobíjacím akumulátorom.
Od 40 EUR do 80 EUR
Stredná cenová trieda ponúka v menšej miere cestovné sprchy vysokej kvality, ale predovšetkým potom stolné ústne sprchy. Stolné modely sa vyznačujú objemnejšou nádobkou (priemerne 600 mililitrov), zásobníkom na trysky a lepším výberom funkcií. Štandardom je výber zo 7 až 10 programov regulácie prúdu a bohatá ponuka náhradných dýz – ako klasických, tak aj tých špeciálnych.
Od 80 EUR do 160 EUR
Od 80 EUR vyššie zakúpite tie najlepšie stolné ústne sprchy a multifunkčné orálne centrá. V tejto kategórii si prídu na svoje aj tí najnáročnejší používatelia. Kapacita nádržky na vodu často prekonáva 600 mililitrov a súčasťou balenia je bohatý repertoár špeciálnych dýz. Čo sa týka funkcií, tieto sprchy ponúkajú takmer všetko, na čo si spomeniete – časovač, regulátor tlaku, možnosť použitia ústnej vody a mnohé ďalšie.
Údržba
Aby vám ústna sprcha vydržala slúžiť čo najdlhšie, musíte ju udržiavať v čistote a venovať jej náležitú starostlivosť. Najdôležitejším krokom je odvápnenie, ktoré zabráni upchatiu trysky. Potrebujete k tomu iba špeciálny čistiaci prostriedok. Chemikáliu potom stačí rozpustiť vo vode v nádržke, zapnutím sprchy ju nasať do systému a nechať chvíľu pôsobiť. Na záver by ste mali sprchu prepláchnuť čistou vodou. Celý proces je vhodné ešte raz zopakovať.
Frekvencia odvápňovania je dosť individuálnou záležitosťou, pretože záleží na tom, ako tvrdá voda vám tečie z kohútika. Dobrou prevenciou je použitie destilovanej vody – vodný kameň sa potom bude tvoriť podstatne pomalšie.
Po použití ústnej vody nezabudnite nádržku vypláchnuť čistou vodou. Ide o ďalší preventívny krok, ktorý zabráni upchatiu dýzy.
Benefity ústnej sprchy
Používanie ústnej sprchy má blahodarný vplyv na zdravie ľudského chrupu. Pôsobí rýchlejšie, efektívnejšie aj bezpečnejšie, než medzizubné kefky a dentálne nite. Bežné doplnky dentálnej hygieny vám môžu niekedy aj uškodiť, pokiaľ ich nepoužívate správne. Aké sú ďalšie dôvody, prečo investovať do ústnej sprchy?
- Prevencia paradentózy – šetrné masírovanie dokáže ďasná posilniť.
- Liečba už rozvinutej paradentózy – dokáže zmierniť ťažkosti spojené s týmto problémom a spomaliť jeho rozvoj.
- Eliminácia tvorby zubného povlaku a zníženie zápachu z úst – pravidelné vyplachovanie úst a medzizubných priestorov eliminuje baktérie a zvyšky jedla, ktoré sa vám nepodarilo odstrániť zubnou kefkou.
- Nižšie riziko tvorby zubných kazov – s dokonale vyčistenou ústnou dutinou máte vyššiu šancu, že sa vám zuby nebudú v budúcnosti kaziť.
- Potenciálna úspora financií – prvotná investícia sa vám rýchlo vráti, pokiaľ nebudete musieť vďaka efektívnejšej dentálnej hygiene navštevovať zubára kvôli najrôznejším problémom. Ušetríte navyše za medzizubné kefky, nite a ďalšie jednorázové pomôcky.
- Komfort – používanie ústnej sprchy je jednoduché a pohodlné.
Ako ústnu sprchu používať
Ústnu sprchu by ste mali používať každý deň, ako pri rannom, tak aj počas večerného rituálu čistenia zubov. Aby bolo čistenie efektívne, malo by trvať minimálne jednu minútu. Ústnu sprchu môžete výmenou druhu dýzy a navolením potrebného programu využívať na rôzne účely. Väčšina ľudí však po ústnej sprche siahne, keď chce čistiť medzizubné priestory.
Pamätajte, že pred úplne prvým použitím je potrebné celý aparát prepláchnuť. Naplňte nádobu na vodu, dýzu namierte do umývadla a nechajte všetku vodu pretiecť. Teraz sa môžeme vrhnúť už na samotné čistenie:
- Nádržku na vodu naplňte príjemne teplou vodou a vložte ju do elektrickej základne prístroja.
- Uchopte do ruky rukoväť, vložte si dýzu do úst a nakloňte sa nad umývadlo.
- Teraz môžete sprchu zapnúť. Začnite čo najnižším tlakom vody. Ústa mierne uvoľnite, aby mohla voda priebežne odtekať.
- Dýzou osprchujte celý chrup. Mierte kolmo do medzizubných priestorov. Prípadne aj na ďasná.
- Po dokončení sprchovania najprv vypnite zariadenie a až potom vyberte dýzu z úst. Vďaka tomu neostriekate seba ani kúpeľňu.