Ako vybrať uterák
Uterák je nepostrádateľnou súčasťou každej kúpeľne, preto sa oplatí zaobstarať si kvalitný, ktorý vám pri správnej údržbe vydrží čo najdlhšie. V tomto článku sa dozviete, aké typy uterákov existujú a podľa čoho sa orientovať medzi jednotlivými parametrami výberu.
Pri výbere uteráka hrá hlavnú rolu gramáž, pretože čím je vyššia, tým kvalitnejší uterák kúpite. Čo sa týka materiálu, ponuka je skutočne pestrá. Mnoho ľudí vsádza na bavlnenú klasiku, ale postupne sa do popredia dostávajú moderné materiály typu bambus a mikrovlákno alebo napríklad luxusný ľan a modal. V tomto ohľade zohráva úlohu aj zdravie, pretože mnohé z týchto materiálov majú prirodzené antibakteriálne vlastnosti a sú vyhľadávané medzi alergikmi a ľuďmi s citlivou kožou.
Dôležité je aj to, aby mal uterák správne rozmery zodpovedajúce vašim potrebám. Zároveň môže poslúžiť aj ako pekný módny doplnok. V dnešnej dobe si môžete vyberať z neprebernej palety farieb, vzorov a dizajnov. Na záver článku nechýba ani kapitola o cenových reláciách, v ktorých môžete uteráky zakúpiť. Určite oceníte aj tipy na správnu údržbu, vďaka ktorej vám uteráky vydržia dlhšie.
Ako vybrať uterák stručne:
- Zvoľte správny typ – vyberať môžete medzi uterákmi na tvár, ruky či telo alebo špeciálnymi na šport či prácu. Majú odlišné vlastnosti (hlavne savosť) a preto sa hodia na rôzne účely.
- Hlavne nech je príjemný na dotyk – o tom rozhoduje kvalita použitého materiálu a dĺžka priadze. Najmä osoby s citlivou pokožkou by sa mali zamerať na to, aby nebol uterák hrubý. Ideálny je froté, bambus, ľan alebo modal.
- O kvalite rozhoduje gramáž – ide o množstvo priadze použitej na výrobu jedného metra štvorcového látky. Čím je vyššia, tým je uterák kvalitnejší, hutnejší a odolnejší.
- Veľkosť musí zodpovedať využitiu – malé uteráky na tvár či ruky majú rozmery okolo 30 × 50 centimetrov. Aby ste si dokonale osušili celé telo po kúpeli, potrebujete ideálne 70 × 130 centimetrov.
- Mal by sa vám páčiť – pre niekoho môže byť uterák významným dizajnovým doplnkom. Je len na vás, či zvolíte jemné pastelové tóny alebo výrazné kontrastné farby a vzory.
Typy
Než sa dostaneme ku konkrétnym parametrom, ktoré vás budú pri výbere uteráka sprevádzať, je dôležité ujasniť si, na čo budete uterák využívať. Malý uterák na ruky bude totiž vyrobený z iného materiálu a bude mať iné vlastnosti ako špeciálny saunový kilt. Pri pohľade na trh s uterákmi zistíte, že je možné vyberať zo skutočne pestrej ponuky:
- Uteráky na tvár
- Uteráky na ruky
- Uteráky na telo (osušky)
- Rýchloschnúce uteráky
- Plážové uteráky
- Uterákové pončá
- Saunové kilty
- Pracovné uteráky
- Hotelové uteráky
Uteráky na tvár
Uteráky na tvár majú logicky najmenšie rozmery zo všetkých uterákov. Obvykle bývajú vyrobené z jemného a šetrného materiálu, akým je napríklad mikrovlákno, aby nedráždili ani extrémne citlivú pleť. Často sú dostupné v rôznych farebných tónoch, od pastelových po výrazné farby. Tvárový uterák býva opatrený praktickým pútkom, za ktoré ho možno zavesiť vedľa umývadla.
Uteráky na ruky
Klasické uteráky na ruky bývajú strednej veľkosti (najčastejšie 30 × 50 centimetrov) a podobne ako uteráky na tvár disponujú závesným pútkom. Uterák na utretie rúk použijeme počas dňa bezpochyby najčastejšie, preto sa vyrába z rýchloschnúcich materiálov.
Uteráky na telo (osušky)
Veľkým uterákom na telo sa tiež hovorí osušky. Osušky mávajú najčastejšie rozmery 70 × 130 centimetrov, prípadne 70 × 140 centimetrov, aby ste si s nimi mohli pohodlne osušiť celé telo. V prvom rade musia mať dostatočnú savosť. Vysoké nároky sú kladené aj na príjemnosť materiálu, ktorý nesmie telo dráždiť. Tieto požiadavky spĺňa napríklad froté, z ktorého sa osušky vyrábajú najčastejšie. Drahšie uteráky bývajú vyrobené z organickej bavlny alebo bambusu.
Rýchloschnúce uteráky
Ide o špeciálne uteráky určené primárne na šport. Vynikajú svojou neobyčajne vysokou savosťou. Často tiež pohlcujú nepríjemné pachy, čo oceníte v prípade, že sa pri pohybe silne potíte. Uterák tak nemusíte hneď vyprať, môžete ho použiť napríklad ešte na druhý deň, kedy si pôjdete opäť zašportovať. A ako už vyplýva z ich názvu, schnú veľmi rýchlo.
Plážové uteráky
Plážové osušky sa štandardne vyrábajú v takej veľkosti, aby si na ne mohli pohodlne ľahnúť dve dospelé osoby. Pochopiteľne, narazíte aj na väčšie kúsky. Plážový uterák sa pokladá na piesok alebo kamienky na pláži, preto musí byť vyrobený z odolného materiálu, ktorý sa zároveň ľahko udržiava v čistote. V tomto prípade má výdrž prednosť pred savosťou.
Uterákové pončá
O tomto trende ste v našich končinách možno ešte nepočuli, avšak v prímorských štátoch sa teší veľkej obľube. Uterákové pončo je ideálny doplnok k vode a na pláž. Je strihané podobne ako župan, akurát sa preťahuje cez hlavu. Väčšinou má kapucňu, takže si s ním môžete po plávaní aj vysušiť vlasy.
V uterákovom ponči si môžete pohodlne stiahnuť plavky bez toho, aby ste sa museli obávať spadnutia uteráka z tela. Zaistí vám tak súkromie pri prezliekaní aj na mieste, kde je vysoká koncentrácia ľudí. Vyrába sa z vysoko hrejivých a príjemných materiálov, väčšinou ide o kombináciu bavlny s polyesterom. Prímes polyesteru zaistí rýchlejšie schnutie ponča.
Uterákové pončá sa vyrábajú v rôznych farbách, dizajnoch a veľkostiach. Najväčší výber je medzi unisex modelmi, ktoré siahajú priemerne vysokým ľuďom po kolená, existujú ale aj špeciálne dámske pončá. Samostatnou kategóriou sú potom detské uterákové pončá.
Saunové kilty
Tzv. saunový kilt je vyrobený z príjemného savého materiálu. Kilt si môžete ovinúť okolo celého tela (od hrudníka po kolená), prípadne iba okolo spodnej časti tela. Disponuje suchým zipsom alebo gombíkovým zapínaním, čo zaisťuje, že z tela samovoľne neskĺzne. V saune ho potom môžete zase rozbaliť a posadiť sa naň. Najčastejšie sa vyrába v univerzálnej dĺžke 80 centimetrov.
Pracovné uteráky
Pracovné uteráky bývajú vyrobené z bavlny. Obvykle ide o krátke vlákna, ktoré sa označujú ako vretenová priadza. Typickou vlastnosťou krátkej priadze je odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Pracovné uteráky sa totiž uplatňujú ako praktické pomôcky v dielňach, servisoch, priemyselnej prevádzke aj v domácej dielni.
Výnimočná odolnosť zaručuje dlhú životnosť aj v ťažkých pracovných podmienkach. Pri týchto uterákoch sa nehľadí ani tak na jemnosť (žiaduce sú naopak drsnejšie materiály), ako skôr na savosť.
Hotelové uteráky
Ide o špeciálne uteráky vysokej kvality a luxusného vzhľadu, ktoré sú zároveň odolné a denné pranie nespôsobí ich opotrebenie. Zároveň vynikajú výbornou savosťou a sú veľmi príjemné na dotyk. Stretnete sa s nimi nielen v hoteloch, ale aj vo wellness centrách, bazénoch, kúpeľoch alebo penziónoch. Vyrábajú sa vo všetkých veľkostiach, od malých uterákov na tvár po veľké osušky, do ktorých si zabalíte celé telo.
Materiál
O tom, ako veľmi bude uterák savý a na dotyk príjemný, rozhoduje použitý materiál. Najmä citlivá pokožka si vyžaduje uterák vyrobený z kvalitného materiálu, ktorý je zároveň dostatočne šetrný. Moderné uteráky sa najčastejšie vyrábajú z nasledujúcich materiálov:
- Bavlna
- Froté
- Mikrovlákno
- Bambus
- Ľan
- Modal
- Polyester
Každý z týchto materiálov vám ponúkne trochu iné vlastnosti, preto majú špecifické využitie a cielia na rôzne skupiny užívateľov.
Bavlna
Dominantným materiálom, na ktorý vsádza veľká časť výrobcov uterákov a osušiek, je stále bavlna. Bavlnené uteráky sú na dotyk veľmi príjemné, nadýchané a vysoko savé. Bavlnené vlákna majú samé o sebe výbornú schopnosť absorpcie. Dlhé trubicovité vlákno z čistej bavlnenej priadze (tzv. česaná bavlna) saje úplne najlepšie.
Bavlna môže mať rozličnú kvalitu. Veľmi populárna je organická bavlna, ktorá je v porovnaní s bavlnou pestovanou priemyselným poľnohospodárstvom podstatne mäkšia a príjemnejšia. Za najväčší luxus sa považuje egyptská bavlna. Tá pochádza z oblasti Egypta, kde je nízky úhrn zrážok, čo bavlníku dokonale vyhovuje. Optimálne podmienky na rast rastliny sa následne premietnu do vysokej kvality uteráka.
Najväčším problémom bavlnených uterákov je ťažšie schnutie v malých, vlhkých a horšie vetrateľných miestnostiach. V takomto prostredí budú schnúť ťažko a na ich povrchu sa tak môžu veľmi rýchlo množiť baktérie, plesne a ďalšie mikroorganizmy.
Froté
Froté uteráky sú síce vyrobené z bavlnenej priadze, v tomto prípade sú ale dlhé vlákna usporiadané trojrozmerne. Ako tretí rozmer tu vystupujú osnovné nite, ktoré sa nachádzajú nad alebo pod základnou tkaninou. Tento typ tkaniny sa niekedy označuje ako slučkový a vyrába sa na špeciálnom tkacom stroji. Froté uteráky sú mimoriadne savé a hrejivé.
Usporiadanie vlákien zaručuje mimoriadnu odolnosť, pri správnej údržbe vám vydržia slúžiť roky. Navyše nebývajú drahé, ponúkajú veľmi výhodný kompromis medzi cenou a kvalitou. Z týchto dôvodov sú froté uteráky veľmi obľúbeným a vyhľadávaným riešením aj v prípade náročných užívateľov.
Mikrovlákno
Mikrovlákno síce patrí medzi syntetické materiály, je ale veľmi obľúbené vďaka dobrej savosti a rýchlemu schnutiu. Je tvorené veľkým množstvom drobných krátkych vlákien, ktoré sú tenšie ako ľudské vlasy. Na dotyk môže niekomu pripomínať semiš.
Uteráky z mikrovlákna sú príjemné a šetrné k pokožke, navyše sú mimoriadne skladné. Používajú sa preto hlavne na výrobu športových uterákov a uterákov na tvár. Oceníte ich aj pri cestovaní, pretože vám v batožine zaberú minimum miesta.
Bambus
Bambusové uteráky sa z roka na rok tešia čoraz väčšej obľube. Bambusové vlákno je však pomerne nákladnou surovinou, preto ho výrobcovia kombinujú s bavlnou, aby zákazníkom ponúkli cenovo dostupnejšie produkty. Nenechajte sa tiež odradiť pojmom bambusová viskóza. Tú nájdete prakticky vo všetkých dnešných bambusových uterákoch. Stále ide o bambus, len má pozmenenú molekulárnu štruktúru.
Optimálny pomer, pri ktorom si bambusové uteráky zachovávajú svoje unikátne vlastnosti, je 7:3 (70% bambus, 30% bavlna). Bambusové vlákna majú totiž prirodzené antibakteriálne a antistatické schopnosti. Taktiež zabraňujú vzniku nepríjemných pachov a nedochádza v nich k množeniu plesní. Preto sa skvele hodia do menších a ťažšie vetrateľných kúpeľní.
Sú teda obľúbenou voľbou alergikov a osôb s kožnými problémami. V neposlednom rade nesmieme zabudnúť ani na savosť, ktorá je v porovnaní s klasickými bavlnenými uterákmi až štvornásobná – preto sa skvele hodia aj na saunovanie. Na dotyk sú hebké a vcelku chladivé, preto ich oceníte v letnom období. V porovnaní s bavlnou sa navyše nemusia tak často prať. Vyznačujú sa dlhou životnosťou a dobrou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu.
Ľan
Ľan patrí medzi ďalšie obľúbené prírodné materiály. Ľanové uteráky sú veľmi pevné a zároveň príjemné. Materiál dobre absorbuje vlhkosť, pot a čiastočne chladí. Radí sa medzi hypoalergénne materiály, preto sú uteráky z ľanových vlákien populárne medzi alergikmi, astmatikmi a osobami s kožnými problémami. Ľanové uteráky nie sú tak populárne, pretože si za ne priplatíte.
Modal
Z prírodných materiálov nesmieme zabudnúť na modal. Modalové vlákna sa vyrábajú z bukových vlákien (celulózy), niekedy sa im tiež hovorí umelý hodváb. Pri výrobe uterákov sa modalové vlákno kombinuje s kvalitnou bavlnou. Výsledkom je nesmierne jemná, hebká, nadýchaná a savá textília, ktorá je ideálna pre citlivú pokožku.
Modalové uteráky schnú, v porovnaní s bavlnenými, rýchlejšie a ich povrch disponuje krásnym leskom. Svoj luxusný vzhľad a pôvodnú farbu si pri správnej údržbe zachovávajú aj po mnohých praniach. Zo zmesi modalu a bavlny sa vyrábajú jedny z najdrahších uterákov.
Polyester
Veľkú časť uterákov ponúkaných na trhu reprezentujú polyesterové uteráky. Polyester patrí medzi syntetické materiály. Vyznačuje sa uspokojivou savosťou, rýchlym schnutím a predovšetkým nízkou obstarávacou cenou. Tieto uteráky však majú kratšiu životnosť, častým praním sa rýchlejšie opotrebujú. Aby výrobcovia zlepšili vlastnosti polyesterových produktov, často polyester kombinujú s bavlnenými vláknami.
Materiál |
Výhody |
Nevýhody |
Bavlna |
+ Mäkká a na dotyk príjemná
+ Výborné absorpčné vlastnosti
+ Pestrá ponuka produktov |
– Dlhšie schnutie
– Nutnosť častého prania |
Froté |
+ Savé a hrejivé
+ Vysoko odolné
+ Výhodný pomer ceny a kvality |
– Vyššia hmotnosť
– Dlhšie schnutie |
Mikrovlákno |
+ Vysoko savé
+ Veľmi rýchlo schne
+ Šetrné k pokožke
+ Skladné a ľahké
+ Ideálne na šport, k vode a na cestovanie |
– Tenká látka sa rýchlejšie vydrie |
Bambus |
+ Antibakteriálne a deodorizačné vlastnosti („nezatuchne”)
+ Vhodný pre alergikov, astmatikov a osoby s citlivou kožou
+ Vysoko savý (4× viac ako bavlna)
+ Hebký a chladivý
+ Nevyžaduje tak časté pranie |
– Vyššia cena
– Je potrebné dať si pozor na pomer bambusu a bavlny |
Ľan |
+ Veľmi pevný
+ Na dotyk chladivý a príjemný
+ Dobré absorpčné vlastnosti
+ Hypoalergénny |
– Vyššia cena |
Modal |
+ Mäkký a nadýchaný
+ Dobre saje
+ Nedráždi citlivú pokožku
+ Luxusný lesklý vzhľad |
– Vyššia cena |
Polyester |
+ Nízka cena
+ Rýchlo schne |
– Horšia životnosť |
Dĺžka priadze
S použitým materiálom sa spája ešte jeden pojem a tým je dĺžka priadze. Nezáleží totiž iba na tom, či je uterák vyrobený z bavlny alebo z ľanu, ale aj na dĺžke jednotlivých vlákien. Podľa toho, aké vlákna sa nachádzajú na priadzi, rozlišujeme:
- Dlhú (česanú) priadzu
- Krátku (vretenovú) priadzu
S dlhou priadzou sa stretnete pri tých najkvalitnejších bavlnených uterákoch a pri froté uterákoch. Vďaka použitiu dlhých vlákien sú mimoriadne odolné a dobre sajú. Platí, že čím je vlákno dlhšie, tým má látka lepšiu savosť. Vretenová priadza sa používa napríklad na výrobu pracovných uterákov.
Gramáž
Základným ukazovateľom kvality uteráka je tzv. gramáž, inokedy označovaná ako merná hmotnosť. Pod pojmom gramáž si môžeme predstaviť množstvo bavlnenej priadze, ktoré bolo použité na výrobu jedného metra štvorcového. Udáva sa v gramoch.
Platí, že čím má uterák vyššiu gramáž, tým je látka kvalitnejšia. S rastúcou gramážou je uterák „hutnejší“, savejší, lepšie drží tvar a odoláva mechanickému poškodeniu. Samozrejme je aj zákonite ťažší a dlhšie schne.
Uteráky podľa váhy |
Gramáž |
Charakteristika |
Ľahké |
250–350 g/m2 |
Najlacnejšie uteráky, vhodné len na občasné použitie |
Stredná |
350–450 g/m2 |
Stredná cenová trieda, priemerné uteráky do domácnosti, do fitka alebo k bazénu |
Ťažké |
450–580 g/m2 |
Lepšie uteráky, vyššia stredná trieda |
Veľmi ťažké |
580–800 g/m2 |
Luxusné uteráky z drahých materiálov, dlhšie schnú |
Čím je teda uterák drahší a kvalitnejšie spracovaný, tým má spravidla aj vyššiu gramáž. Rozhodne sa ale nedá povedať, že je uterák s gramážou 400 g/m2 vyložene zlý. Je len potrebné počítať s tým, že je látka tenšia a môže sa stať, že sa rýchlejšie opotrebuje. Aby ste získali lepšiu predstavu o tom, v akých hodnotách by sa mala gramáž uteráka pohybovať, môžete sa inšpirovať vyššie uvedenou tabuľkou.
Faktom je, že nie všetci výrobcovia pri svojich produktoch gramáž uvádzajú. Tento údaj totiž nie je povinný. Pokiaľ teda narazíte na uterák bez uvedenej gramáže, počítajte s tým, že nebude príliš vysoká (najmä ak je lacný) a že sa z takéhoto uteráka stane po pár vypraniach nepoužiteľná handra. Vo výsledku vlastne neušetríte, pretože si budete musieť čoskoro kúpiť nový uterák.
Rozmery
Uteráky sa vyrábajú v rôznych rozmeroch, preto si vopred rozmyslite, na čo ho budete využívať. Malé uteráky s rozmermi 30 × 50 centimetrov, 35 × 55 centimetrov alebo 36 × 36 centimetrov sa hodia hlavne na utieranie tváre a rúk. Stredne veľké uteráky mávajú obvykle rozmery 70 × 130 centimetrov alebo 70 × 140 centimetrov. Bez problémov si nimi osušíte celé telo po kúpeli, aj keď máte trochu vyššiu postavu.
Veľké osušky mávajú najčastejšie rozmery 150 × 75 centimetrov alebo 100 × 160 centimetrov. Plážové osušky bývajú ešte o niečo väčšie, štandardne 100 × 180 centimetrov, aby na nich mohli pohodlne ležať dve dospelé osoby.
Farba a dizajn
Výber uteráka je pre mnoho ľudí aj módnou záležitosťou. Výrobcovia na to myslia a ponúkajú pestrú škálu farebných odtieňov, vzorov a motívov, vďaka ktorým môžete uteráky zladiť napríklad s novo zrekonštruovanou kúpeľňou.
Je teda len na vás, či sa budete držať pri zemi a zvolíte klasické biele, krémové, blankytne modré alebo napríklad marhuľové uteráky, alebo si radšej vyberiete uterák výraznej farby. Nájdete ako jednofarebné, tak aj pestré uteráky s vyšitými kvetinami, listami, 3D obrazcami, jemnými strapcami a rôznymi ozdobnými vzormi.
Uterák žiarivej farby dokáže vniesť do nenápadne zariadenej kúpeľne veľmi príjemné oživenie. Do farebnej kúpeľne plnej pestrých kachličiek sa naopak skvele hodia uteráky pastelových farieb a s menej nápadným dizajnom.
Cena
Pri pohľade na trh s uterákmi zistíte, že ponuka tohto sortimentu je neskutočne pestrá. Tým pádom je aj cenové rozpätie, v ktorom uteráky zakúpite, pomerne široké. Môžete naraziť na lacný kúsok, ktorý vás nebude stáť viac ako pár eur, ale aj na luxusnú osušku za niekoľko desiatok. Záleží hlavne na kvalite použitého materiálu a na gramáži uteráka.
Pravdou však je, že kvalitný uterák naozaj nemusí stáť desiatky či stovky eur. Veľký rozdiel pocítite už vo chvíli, keď svoju investíciu do uteráka zvýšite o pár eur.
Cena do 10 €
Základná cenová hladina zahŕňa hlavne menšie uteráky na tvár a na ruky, ktoré majú nižšiu gramáž 250-400 g/m2. Bývajú hrubšie a menej savé, preto sa hodia na občasné použitie. S uterákmi tohto typu sa môžete stretnúť napríklad v kancelárskom prostredí. Z materiálov dominuje polyester a bavlna, môžete zohnať aj froté uteráky.
Druhú skupinu uterákov v najnižšej cenovej hladine reprezentujú pracovné uteráky z krátkej priadze, pri ktorých sa hľadí v prvom rade na odolnosť.
Cena od 10 do 25 €
Stredná cenová kategória ponúka veľmi pestrý výber uterákov rozličných veľkostí a farieb. Ich gramáž už býva o poznanie vyššia (priemerne okolo 500 g/m2), logicky vám tak tieto uteráky pri správnej údržbe vydržia slúžiť naozaj dlho. Čo sa týka materiálov, vyberať môžete z kvalitnej bavlny, bambusu, ľanu, mikrovlákna a froté. Ďalej máte šancu naraziť aj na saunové kilty a luxusné uteráky z modalového vlákna.
Cena nad 25 €
Kvalitné plážové osušky, luxusné uteráky z modalu a egyptskej bavlny, uteráky nepreberných farieb a vzorov, krásne saunové kilty či uterákové pončá. To všetko ponúka cenová kategória nad 25 €. Investícia do drahších uterákov sa vám oplatí najmä v prípade, že si pri produktoch potrpíte na životnosť. Vysoká gramáž a kvalitné materiály sú totiž najlepšími predpokladmi dlhej služby.
Ako sa starať o uteráky
Aby si uterák udržal svoju mäkkosť, dobré absorpčné vlastnosti a pôvodnú farbu, musíte mu venovať správnu starostlivosť. Mnoho ľudí totiž uteráky perie zle a nemajú o tom ani tušenie. Z toho dôvodu im potom ani kvalitný uterák nevydrží veľmi dlho a musia si čoskoro kupovať nový. Poďme sa teda pozrieť na to, ako by sa malo o uteráky správne starať.
- Skôr ako sa pustíte do prania uterákov, skontrolujte štítok s informáciami o údržbe. Vždy dodržujte pokyny odporúčané výrobcom.
- Pred úplne prvým použitím uterák dvakrát po sebe vyperte. Odstránite tým chemické zmäkčovadlá, ktoré boli použité pri výrobe, nečistoty pochádzajúce z výroby a skladovania a uvoľnené vlákna. Ostatné vlákna sa naopak zatiahnu.
- Väčšina uterákov sa obvykle perie v rozmedzí 40 ° až 60 °, záleží na materiáli. Túto informáciu nájdete na štítku. Na 40 ° možno obvykle prať len bambusové uteráky, pretože sú antibakteriálne.
- Bavlnené uteráky by ste mali prať minimálne raz týždenne. Bambus a mikrovlákno vydržia bez prania o niečo dlhšie.
- Uteráky by sa mali prať samostatne za použitia šetrných pracích prostriedkov. Na pranie uterákov sa najviac hodia tekuté pracie prostriedky alebo gélové kapsule. Sypký prášok sa totiž zle rozpúšťa a môže sa zachytávať medzi vláknami. Vyhnite sa agresívnym pracím práškom a tiež prostriedkom, ktoré obsahujú bielidlá.
- Pri praní uterákov nepoužívajte aviváž. Významne tým skracujete ich životnosť. Aviváž zlepí jednotlivé vlákna, uterák stratí mäkkosť a môže dôjsť aj k zmene farby. Znižuje sa aj ich savosť.
- Práčku pri praní uterákov nepreplňujte. Uteráky potrebujú na kvalitné vypranie dostatok priestoru. V opačnom prípade sa na nich v dôsledku trenia objavia nevzhľadné žmolky.
- Uteráky nikdy nežehlite. Najmä pri froté uterákoch by došlo k splošteniu a polámaniu jemných vlákien. Jedinú výnimku predstavujú ľanové uteráky.
- Ideálne je uteráky sušiť voľne na vešiaku alebo na šnúre. Ukladaniu na radiátory sa radšej vyhnite, uteráky týmto spôsobom sušenia tvrdnú a sú o poznanie hrubšie.
- Pokiaľ máte doma sušičku bielizne, môžete uteráky sušiť aj v nej. Budú o poznanie mäkšie a nadýchanejšie. Radšej ale sušte menšie množstvo uterákov naraz, aby mali dostatok priestoru a nedeformovali sa. Ideálne je zvoliť dlhší program s nižšou teplotou.
- Pokiaľ sa vám stane, že omylom z uteráka povytiahnete vlákno, neťahajte zaň. Radšej ho opatrne odstrihnite nožnicami.