Tento článok slúži ako sprievodca výberom UV lampy na nechty. Nižšie sa môžete pozrieť na stručný prehľad kapitol, ktoré v ňom nájdete:
- Prečo kúpiť kvalitnú UV lampu na nechty – s vlastnou lampou si môžete upraviť nechty kedykoľvek a nemusíte čakať, kým si na vás v salóne urobia čas. Ušetríte tým aj financie za jednotlivé návštevy. Niekto si dokonca z úpravy nechtov vytvorí príjemný rituál, ktorý mu pomôže s relaxom.
- Druhy lámp na nechty – líšia sa použitými žiarivkami. Hoci sa prakticky všetky lampy na nechty označujú ako UV, v niektorých nájdete LED žiarivky, prípadne existujú duálne lampy.
- Dôležité parametre – pre efektívne a rýchle zapečenie laku je dôležitý hlavne dostatočný výkon, eventuálne aj spôsob napájania. Prítomnosť displeja a dizajnové spracovanie už nehrajú takú dôležitú úlohu.
- Funkcie – veľmi praktický je napr. reflexný povrch pre lepšiu distribúciu svetla a časovač, ktorý za vás stráži čas.
- Príslušenstvo – z doplnkov sa rozhodne nezaobídete bez brúsky a odsávačky prachu.
- Ceny – slušne vybavené modely zoženiete aj s cenovkou do 40 €. Modely pre profesionálov už môžu stáť aj okolo 120 €.
Pre komplexnú starostlivosť o vaše nechty by sa vám mohlo hodiť aj naše porovnanie brúsok na nechty alebo lakov na nechty.
Prečo kúpiť kvalitnú UV lampu na nechty
Dôvodov prečo investovať do UV lampy je hneď niekoľko:
- Upravíte si nechty kedykoľvek – keď budete mať UV lampu doma po ruke, môžete si kedykoľvek upraviť nejakú nedokonalosť alebo opraviť poškodený lak. Nemusíte tak čakať, kým si na vás kozmetička urobí čas.
- Ušetríte peniaze – počiatočné náklady na lampu, laky a ďalšie príslušenstvo síce nie sú úplne zanedbateľné, ale časom zistíte, že vás to vyjde lacnejšie v porovnaní s pravidelnými návštevami nechtového štúdia.
- Starostlivosťou o seba je možné relaxovať – zo starostlivosti o nechty si môžete urobiť príjemný rituál, kedy sa budete venovať len sebe. Môžete si na to pustiť obľúbený seriál alebo počúvať hudbu.
Druhy lámp na nechty
Hoci sa tomto článku budeme zameriavať prevažne na UV lampy, je nevyhnutné spomenúť aj ďalšie typy týchto prístrojov, ktoré sa používajú na vytvrdenie nechtov. Na trhu sú navyše často súhrnne označované ako UV lampy, hoci je v nich použitý iný zdroj svetla.
V produktových ponukách mnohých predajcov tohto sortimentu narazíte na tri rôzne druhy lámp:
- UV lampy – najlacnejší variant, lak ale tvrdne dlhšie (až 2 min), nutné pravidelne meniť žiarivky.
- LED lampy – drahšie výrobky, ale lak vytvrdí oveľa rýchlejšie, žiarivky majú dlhú životnosť.
- CCFL (duálne) lampy – lampy novej generácie, ktoré sú schopné veľmi rýchlo vytvrdiť akýkoľvek druh laku.
Všetky druhy lámp je možné zakúpiť aj v mini verziách, ktoré sú ideálne na cestovanie a časté prenášanie.
UV lampy na nechty
UV lampy na nechty sú bezpochyby lacnejším výrobkom ako spomínané LED lampy. Sú schopné pracovať s akýmkoľvek gélom a ich obsluhu zvládne úplne každý. Nižšia obstarávacia cena je však vyvážená menšou efektivitou pri využívaní energie a trochu dlhším tvrdnutím laku, ktoré môže častokrát trvať aj dlhšie ako dve minúty.
Pri nákupe UV lampy by ste mali počítať s tým, že budete musieť raz za čas vymeniť UV žiarovky, pretože ich životnosť sa opakovaným používaním pozvoľna znižuje. Vytvrdenie gélu potom nie je príliš kvalitné a trvá dlhšie. UV lampa môže využívať jednu, ale aj štyri až päť žiaroviek naraz.
- Lampy s 1 UV žiarovkou – najekonomickejší variant. Veľmi slabý výkon lampy sa bohužiaľ premieta do nízkej kvality vytvrdenia gélu, ktoré navyše trvá zbytočne dlho.
- Lampy so 4 až 5 UV žiarovkami – majú oveľa vyšší výkon v rozmedzí 36 až 45 W. Vďaka tomu s nimi dosiahnete kvalitné a rýchle výsledky.
Frekvencia výmeny žiaroviek bude závisieť od ich používania. Všeobecne sa životnosť UV žiaroviek odhaduje zhruba na 300 prevádzkových hodín. V profi salónoch je potrebné meniť žiarovky v UV lampách približne raz za štvrť roka. Pri domácej modeláži, kedy budete lampu používať približne raz za tri týždne, vám vydrží jedna sada žiaroviek slúžiť aj dlhšie ako rok.
Typy žiaroviek do UV lámp
Pri nákupe nových žiaroviek do UV lampy je potrebné venovať pozornosť nielen ich počtu, ale aj typu. Podľa rýchlosti štartu sa delia na:
- Žiarovky s pomalým štartom – značia sa písmenom A. Pri zapnutí prebliknú. Síce si za ne priplatíte, ale získate produkt s výrazne dlhšou životnosťou.
- Žiarovky s rýchlym štartom – značia sa písmenami DC. Pri zapnutí sa okamžite rozsvietia. Majú kratšiu životnosť, ale sú o niečo lacnejšie. Využijete ich preto na domáce použitie.
LED lampy na nechty
LED lampy patria k cenovo drahším výrobkom. Je to spôsobené tým, že obsahujú LED diódy. Tie disponujú v podstate neobmedzenou životnosťou (až 5 000 hodín), takže ich nie je potrebné meniť, poprípade až po niekoľkých rokoch prevádzky.
Pre predstavu, pokiaľ by ste LED lampu používali každý deň v roku po dobu ôsmich hodín, diódy bude potrebné vymeniť až po troch rokoch. Z toho vyplýva, že ani pri veľmi intenzívnom používaní sa pri tomto type lampy nemusíte obávať častých výmen žiaroviek.
Sú navyše oveľa efektívnejšie a dokážu vytvrdiť lak počas tridsiatich sekúnd. Na druhú stranu, pri používaní LED lámp budete nútení používať špeciálne LED laky na nechty. Bez problémov v nej je možné vytvrdiť aj gél laky. Bohužiaľ ale nie sú schopné pracovať s UV gélom.
Duálne lampy na nechty (CCFL)
Niekedy tiež označované ako lampy novej generácie. Pod skratkou CCFL sa skrýva spojenie anglických slov Cold Cathode Fluorescent Lamp. Fluorescenčný zdroj svetla so studenou katódou umožňuje rýchlu premenu elektrickej energie na svetelnú. Duálna lampa na nechty je skvelým kompromisom pokiaľ chcete používať UV aj LED laky.
Kombinácia reflexného povrchu, LED diód a špeciálnej CCFL špirály umožňuje v lampe vytvrdiť akýkoľvek druh laku za veľmi krátky čas. Pri tejto lampe sa navyše nemusíte starať o výmenu špirály. Tá vám vydrží slúžiť až 35 000 hodín. Výška investície je u CCFL lampy porovnateľná s LED modelmi.
Druh lampy na nechty | Výhody | Nevýhody |
UV | + Nízka obstarávacia cena
+ Vhodná na všetky typy gélov |
– Menej úsporná
– Nutná častejšia výmena žiaroviek – Pomalšie tvrdnutie laku |
LED | + Rýchle tvrdnutie laku
+ Nižšia spotreba energie + Výborná výdrž žiaroviek |
– Použitie len s LED lakom alebo gél lakom
– Vyššia cena |
CCFL (duálna) | + Najrýchlejšie vytvrdenie laku
+ Vhodná na všetky typy gélov a lakov + Dobrá výdrž špirály |
– Vyššia cena |
Dôležité parametre
Pri výbere vhodnej UV lampy na nechty sa sústreďte na nižšie uvedené parametre:
- Výkon – jeho hodnota je rozhodujúca pre rýchlosť vytvrdnutia laku. Čím je vyššia, tým bude vytvrdený rýchlejšie. Tie najslabšie lampy majú výkon okolo 9 W, avšak ideálne je voliť hodnoty pohybujúce sa aspoň okolo 36 W.
- Napájanie – väčšina lámp je napájaná zo siete, čo im dodáva stabilný výkon. Cestovné modely poháňajú obvykle tužkové batérie.
- Displej – slúži na zobrazenie informácií o priebehu vytvrdzovania laku i funkčnosti žiariviek. Nájdete ho väčšinou len pri drahších modeloch.
- Dizajn – väčšina UV lámp je vyrobená z plastu, u ktorého by ste si mali postrážiť, že je dostatočne odolný. Klasickým tvarom je pec, ale stretnete sa aj s inými prevedeniami.
Výkon
Parameter, ktorý značným spôsobom ovplyvňuje to, ako rýchlo bude UV lampa schopná vytvrdiť lak na nechtoch. Výkon je štandardne udávaný vo wattoch (W). Je zrejmé, že čím vyšší výkon bude UV lampa mať, tým kratšia bude doba tvrdnutia laku. Všeobecne platí, že vyšším výkonom disponujú drahšie profesionálne lampy, ktoré sa vyznačujú priamo bleskovým vytvrdnutím laku.
Typ UV lampy (podľa obstarávacích nákladov) | Priemerný výkon | Rýchlosť tvrdnutia laku |
Cestovná (mini verzia) | 9 W | 4 až 5 min |
Zlatá stredná cesta (priemerná) | 36 W | 2 min |
Profesionálna (najdrahšia) | 45 W | 1 min |
Napájanie
Na dosiahnutie požadovaného výkonu UV lampy potrebujete dostatok elektrickej energie. Klasické UV lampy na domáce aj komerčné použitie sú preto vybavené napájacím káblom, ktorý stačí zasunúť do zásuvky a prístroj môžete začať používať. Aj vďaka napájaniu z elektrickej siete sú dosiahnuté vyššie požadované výkony.
Pri cestovných modeloch UV lámp je to naopak – dôraz je kladený predovšetkým na celkovú mobilitu. To znamená, že UV lampy tohto typu sú obvykle napájané pomocou tužkových batérií, obvykle typu AA a AAA. S tým sa bohužiaľ spája aj slabší výkon daného zariadenia.
Displej
Predovšetkým drahšie modely UV lámp môžu byť okrem iného vybavené aj praktickým displejom. Na zobrazovacej ploche sú obvykle prezentované hodnoty nastavenia UV lampy, čas zostávajúci do stvrdnutia laku, životnosť UV žiaroviek a mnohé ďalšie informácie. Väčšina lacnejších UV lámp displej nemá a disponuje len niekoľkými základnými ovládacími prvkami.
Dizajn
Teraz sa dostávame k dizajnovému spracovaniu UV lámp. Ich vonkajší obal je obvykle konštruovaný z plastu. Jednotlivé druhy plastu sa líšia svojou kvalitou a životnosťou. Lepšiu mechanickú odolnosť a dlhšiu životnosť môžete očakávať pri drahších kúskoch. Vyberať môžete z rôznych tvarov a veľkostí.
Niekto staví na klasickú podobu pece, iný zvolí napríklad nenápadný „tunel“ a iné nadčasové verzie. V tomto smere sa medze rozhodne nekladú, rovnako ani pri farebnom vyhotovení. UV lampu tak môžete bez najmenšieho problému zladiť s ostatnými prvkami vašej modelovacej súpravy na nechty.
Funkcie
Pri výbere UV lampy na nechty nehľaďte iba na vzhľad. Zaujímajte sa aj o tie najmenšie detaily, medzi ktoré samozrejme patrí funkčná výbava. Niektoré z týchto funkcií vám totiž môžu uľahčiť prácu a do istej miery rozšíria možnosti tohto prístroja. Inšpiráciu môžete čerpať v nižšie uvedených bodoch.
- Pohybový snímač – zabudovaný snímač vo vnútri UV lampy sa stará o jej automatickú prevádzku. To znamená, že nemusíte nič nastavovať. Iba vložíte prsty do UV lampy, ktorá vďaka citlivým pohybovým senzorom začne hneď pracovať.
- Časovač – umožňuje automatické vypnutie UV lampy v okamihu, keď ju nepoužívate a to v rôznych časových intervaloch. Dĺžka intervalu sa odvíja od konkrétneho modelu, ale často to býva do 60 sekúnd.
- Reflexný povrch – umožňuje svetelnému žiareniu rovnomerné rozloženie po celom vnútornom objeme pece. Vďaka tomu bude tvrdnutie laku oveľa rýchlejšie.
- Zvuková signalizácia – UV lampa na nechty vás prostredníctvom zvukového signálu upozorní na to, že je stále zapnutá.
- Ventilátor – integrovaný ventilátor v UV lampe napomáha rýchlejšiemu vyschnutiu laku.
- Náhradné žiarovky – príjemný bonus niektorých sád. S UV lampou obdržíte pár náhradných UV žiaroviek navyše.
- Biele svetlo – výsada luxusnejších modelov. Biele svetlo poskytne úľavu citlivým očiam a používanie UV lampy tak bude oveľa príjemnejšie.
- Low Heat Mode – špeciálny režim – lampa pracuje počas prvých 30 sekúnd tvrdnutia iba na 20 % svojho výkonu. Jej výkon sa potom plynule zvyšuje. Táto funkcia zaistí, že nedôjde k prehrievaniu nechtov a k nepríjemným pocitom pálenia.
- Double Power – umožňuje predĺžiť dĺžku svietenia žiaroviek, pokiaľ gél vyžaduje viac času na vytvrdenie.
- Nepretržitá prevádzka – v tomto prípade lampa svieti, kým ju manuálne nevypnete. Táto funkcia je ideálna v kombinácii s časovačom, aby ste nezabudli lampu včas vypnúť.
Príslušenstvo
Aby ste dosiahli pri modeláži nechtov skutočne precízne výsledky (bez ohľadu na to, či si chcete robiť nechty doma alebo pracujete v salóne), nezaobídete sa bez:
- Brúsky – sú nevyhnutné na odstránenie starého gélu.
- Odsávačky prachu – odsávajú prach a odpad, ktorý vzniká pri brúsení nechtov.
Brúska na nechty
Brúska, inými slovami tiež frézka, slúži ako náhrada pilníka. Využijete ju na úpravu nechtových lôžok, ale predovšetkým na odstránenie UV gélu. Tento prístroj vám dokáže výrazne urýchliť prácu pri modelácii nechtov. Činnosť, ktorej by ste sa inak venovali celú jednu hodinu, sa skráti na 15 až 20 minút.
Pred zaobstaraním brúsky na nechty musíte mať jasno v tom, s akou frekvenciou a akým účelom ju budete používať. Podľa toho môžete voliť medzi brúskami na domáce použitie a profesionálnymi modelmi.
- Brúsky na domáce použitie – majú slabší výkon (približne do 35 W) a hodia sa len na občasnú modeláciu. Navyše by sa nemali skladovať v príliš prašnom prostredí, pretože u nich nájdete mnoho štrbiniek, ktoré sa potom musia pracne čistiť. Inak hrozí zadretie motora.
- Profesionálne brúsky – disponujú výrazne vyšším výkonom a vysokým počtom otáčok. Používajú sa preto v nechtárskych salónoch.
Odsávačky prachu na nechty
Slúžia na odsávanie prachu a odpadu, ktorý vzniká pri pilovaní nechtov pilníkom či brúskou. Výkon odsávačky opäť prispôsobte tomu, ako často ju hodláte využívať. Vyberať môžete medzi variantmi s jedným či dvoma ventilátormi. Pri tejto nechtárskej pomôcke nesmiete zabudnúť na pravidelnú výmenu vrecka, ktoré zachytáva nasatý prach a nečistoty.
Ceny
Náklady na obstaranie UV lampy na nechty sa líšia podľa toho, aké máte nároky. Či tento doplnok na modelovanie nechtov potrebujete na vlastnú potrebu domov, alebo do svojho salónu na komerčné použitie. Cena zariadenia rastie s výbavou, funkciami a výkonom. Medzi overené a kvalitné značky UV lámp na nechty patrí Esperanza, ISO, RIO, Beauty Relax, Beurer, Beper, Sally Hansen či Enii Nails.
Cena do 15 €
Tie najlacnejšie UV lampy na nechty môžete zakúpiť už od 5 €. Pôjde samozrejme o oblúkové modely menších rozmerov, ktoré sú určené skôr na cestovanie. Jedná sa o provizórnu náhradu plnohodnotnej UV lampy, od ktorej nemôžete očakávať žiadne bohatšie možnosti.
Cena od 15 do 40 €
V tejto kategórii sa okrem cestovných UV lámp na batérie do vášho hľadáčika dostanú aj klasické UV lampy napájané prostredníctvom elektrickej siete. To prináša oveľa vyšší výkon okolo 36 W a s tým aj menší čas tvrdnutia. Stále ale neponúkajú bohatú ponuku funkcií. Samozrejmosťou je aspoň automatický vypínač a možnosť ľahkého rozobratia prístroja.
Cena nad 40 €
UV lampy pre náročných, ktorí požadujú okrem iného aj moderný vzhľad a dokonalé výsledky. Uplatnia sa aj v profesionálnych nechtárskych salónoch. Súčasťou bohatej výbavy býva pohybový senzor, prehľadný displej a niekoľko pridružených doplnkov. Ide o profesionálne riešenie nadobúdajúce obstarávacie náklady okolo 120 €.
Cenová kategória | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka | Pre koho sa hodí / na aký účel sa hodí |
Do 12 € | Menšie modely s nízkym výkonom, skôr cestovné lampy, hlavnou výhodou je nízka cena | Nemôžete od nich očakávať vysoký výkon ani žiadne funkcie | Na cestovanie; pre nenáročných na občasné použitie |
Od 12 do 40 € | Už sú k dostaniu aj sieťové modely, majú lepší výkon | Funkcie sú skôr základné | Na bežné domáce použitie |
Nad 40 € | Profesionálne spracované UV lampy s vysokým výkonom | Súčasťou bohatej výbavy je mnoho pokročilých funkcií | Do profesionálneho salónu |
Lakovacie materiály
Už na úvod tohto článku sme sa zmienili o tom, že na skrášľovanie nechtov môžete používať rôzne druhy lakov a gélov. Teraz sa podrobnejšie pozrieme na ich vlastnosti a špecifiká. Na obale každého laku by tiež malo byť uvedené, v akom druhe lampy ho môžete vytvrdiť.
UV gély na nechty
Sú obľúbeným a vyhľadávaným materiálom vďaka svojej mechanickej odolnosti. Z dobre vytvrdených gélových nechtov sa môžete tešiť 3 až 5 týždňov, v závislosti od rýchlosti odrastania vašich prírodných nechtov.
Pokiaľ náhodou potrebujete urobenú manikúru odstrániť, v žiadnom prípade to neskúšajte doma. Lepšie je zveriť svoje nechty skúsenej manikérke, ktorá na odstránenie gélu použije silnejšiu brúsku. Nešetrným domácim odstraňovaním riskujete zhoršenie kvality vlastných nechtov a poškodenie nechtového lôžka.
UV gély sa vytvrdzujú v klasických UV lampách alebo lampách novej generácie. Keďže tento materiál výborne schne aj na vzduchu, nemusí sa nutne vytvrdzovať v UV lampe, pokiaľ je kombinovaný s akrylovým púdrom. Práve kvôli rýchlemu vysychaniu musíte s týmto materiálom pracovať veľmi rýchlo.
LED laky na nechty
Špeciálne LED gély sú určené na vytvrdzovanie v LED lampe. Klasická UV lampa má na ich tvrdnutie nedostatočný výkon.
Gél laky
Gél lak sa nanáša na nechty podobne ako klasický lak, ale má oveľa lepšiu výdrž. Pri správne vykonanej aplikácii bude vaše nechty zdobiť až 3 týždne. Pretože je úprava nechtov s týmto typom laku tak jednoduchá, jedná sa o ideálnu voľbu, ak s modelážou nechtov len začínate. Aby bol výsledok vydarený, je potrebné pri aplikácii dodržať určité postupy.
Oproti klasickému laku sa líšia nutnosťou vytvrdenia. K tomu môžete použiť akúkoľvek lampu (UV, LED aj CCFL). Pretože majú redšiu konzistenciu ako UV a LED laky, nehodia sa na vytváranie 3D zdobenia a zdobenia kamienkami. Možno na ne ale aplikovať trblietky, glitre, brokát a samolepky.
Akryl
Akrylové nechty sú určené ženám, ktoré majú veľmi krehké, lámavé a problematické nechty. Akryl je totiž oveľa odolnejší ako UV gél a zároveň pôsobí relatívne prirodzene. Dajú sa z neho vymodelovať aj veľmi dlhé nechty. Z týchto dôvodov ho používajú profesionálne manikérky na tvarovanie extravagantných a dlhých nechtov a na 3D zdobenie. Pokiaľ potrebujete nechty len trošku spevniť, je možné ich pokryť tenkou vrstvou akrylu.
Modelovacie sady
Akýkoľvek typ lampy na nechty si vyberiete, môžete ju zakúpiť samostatne alebo ako súčasť modelovacej sady. Tá môže obsahovať okrem samotnej lampy aj brúsku, odsávačku prachu, rôzne laky a rozmanité zdobenie na nechty, štetce a ďalšie manikérske pomôcky.
Pri modelovacej sade si ale dajte pozor, aby ste zbytočne nezaplatili viac než keby ste kupovali jednotlivé pomôcky samostatne. Zdá sa síce logické, že by mala byť sada cenovo výhodnejšia, ale v praxi je to skôr naopak. Na druhú stranu, objednanie zostavenej sady je rýchlejšie a komfortnejšie ako výber samostatných produktov. Často si ich preto kupujú profesionáli do svojich salónov.
Ako používať UV lampu
UV lampy sú nevyhnutným doplnkom pri modelácii nechtov. Aby ste mali povedomie o tom, v akej fáze ju vlastne použiť, prinášame vám stručný opis toho, ako postupovať pri tvorbe gélových nechtov od samotného počiatku až do konca.
- V prvom rade je potrebné odstrániť z nechtov všetku mastnotu a nečistoty, ktoré by mohli spôsobiť problémy pri lakovaní. Ruky si preto dôkladne umyte teplou vodou s mydlom.
- Potom spilujte špičky nechtov a odstráňte nechtovú kožičku, poprípade ju zatlačte drievkom.
- Potom aplikujte primer. Podkladová báza zaistí, že gél na nechty lepšie priľne.
- Pustite sa do nanášania gélu tak, aby ste sa nedotýkali kožičky a aplikáciu vykonávali smerom k okraju nechtu. Vrstva gélu by mala byť rovnomerná a tenká na všetkých častiach nechtu.
- Potom ruku umiestnite do lampy a ponechajte ju tam zodpovedajúcu dobu, zhruba niekoľko desiatok sekúnd – podľa toho ako výkonný produkt vlastníte.
- Pokiaľ budete na nechty nanášať viac vrstiev gélu, každú z nich nechajte vytvrdnúť v UV lampe zvlášť.
Ako sú na tom UV lampy so škodlivosťou
Mnoho žien sa obáva použitia UV lampy kvôli mýtom, ktoré panujú ohľadom jej škodlivosti. Tieto domnienky však nestoja na reálnom základe a dajú sa ľahko vyvrátiť. Poďme sa pozrieť na tie najčastejšie z nich a vysvetliť si, prečo sú tieto obavy zbytočné.
Obavy z rakoviny kože
Mnoho žien sa obáva, že by u nich pravidelné vytvrdzovanie nechtov v UV lampe mohlo viesť až k vzniku rakoviny. Je pravda, že nadmerná expozícia ultrafialovému žiareniu urýchľuje starnutie kože a môže sa podieľať na rozvoji rakoviny kože. Dávka škodlivého UVA žiarenia (žiarenie s najdlhšou vlnovou dĺžkou), ktorú obdržíte pri vytvrdzovaní nechtov v lampe, je však porovnateľná s dávkou, ktorú človek prijme pri pobyte na bežnom dennom svetle.
Aby malo žiarenie produkované UV lampou na ľudskú kožu vôbec nejaký vplyv, udáva sa, že by muselo byť minimálne 7,5x silnejšie. Až potom by bolo možné pozorovať na pokožke viditeľné zmeny. Ďaleko väčšie riziko pre zdravie vašej kože predstavuje pobyt v soláriu alebo nadmerné slnenie bez použitia krému s ochranným faktorom (Zdroj: Wikipedia).
Pre pokoj duše vám ale nič nebráni v tom namazať si ruky pred modelážou nechtov opaľovacím krémom. Ideálne je naniesť krém 20 minút pred začatím procedúry, aby sa stihol dokonale vstrebať do pokožky.
Tehotenstvo
Obavy z použitia UV lampy sa mnohokrát šíria aj medzi nastávajúcimi mamičkami. Aj tie však môžu byť úplne pokojné. Ako sme už vysvetlili v predchádzajúcej kapitole, UVA žiarenie produkované lampou nedokáže ublížiť ani povrchovej vrstve kože. Navyše sa dostáva do kontaktu iba s pokožkou na rukách a do oblasti bruška s maternicou nedosiahne.
Zničené nechty
Často sa tiež hovorí o tom, že modeláž vám zničí vaše prírodné nechty a nechtové lôžka. Úprava nechtov a ich zdobenie gélmi však nemôže nechty nijako poškodiť. Ide totiž o zrohovatené tkanivo skladajúce sa z vrstiev keratínu. Pokiaľ je modeláž prevedená precízne, za použitia na to určených lakovacích materiálov, o svoje nechty sa obávať nemusíte.
Budú ale oslabené, pretože nie sú po úprave vystavované prirodzenej námahe a strácajú svoju mechanickú odolnosť voči nárazom. Aby sa dostali späť do svojej pôvodnej kondície, je potrebné im ponechať aspoň jeden mesiac na regeneráciu.
Je však pravda, že si môžete nechtové lôžko poškodiť neodborným odstránením materiálu, ktorý si vyžaduje profesionálne obrúsenie.