Vákuové čističe pleti sú určené na profesionálnu starostlivosť o pleť v pohodlí domova. Aby ste si vybrali prístroj presne podľa vašich predstáv, pripravili sme si pre vás prehľadného sprievodcu výberom.
Ako vybrať vákuový čistič pleti stručne:
- Vyberajte podľa účinkov, ktoré prístroj ponúka. Všetky modely dokážu čistiť pleť a zaisťujú jej omladenie. Niektoré modely ale ponúkajú aj masáž, zahrievanie pleti, zvlhčovanie alebo peeling.
- Sledujte, či vákuový čistič ponúka reguláciu intenzity sania. Čím väčší je rozsah možných nastavení, tým lepšie. Každý má totiž inak citlivú pokožku a vždy sa odporúča začať na najnižšej intenzite.
- Zamerajte sa na ovládanie vákuového čističa pleti. Niektoré prístroje majú klasické mechanické tlačidlá, iné sa ovládajú pomocou otočného regulátora.
- Zohľadnite príslušenstvo v balení. Vákuové čističe pleti spravidla disponujú niekoľkými nadstavcami v rôznych šírkach, ale hodí sa aj peeling alebo masírovací nadstavec či nadstavec s modrým svetlom.
- Venujte pozornosť aj napájaniu vákuového čističa pleti. Prístroje na batérie sú obvykle menej výkonné, ideálne sú preto dobíjacie vákuové čističe s integrovaným akumulátorom, prípadne čističe s káblom.
- Zohľadnite funkcie a výbavu. Vákuové čističe pleti dnes disponujú množstvom praktických funkcií a jednotlivé modely sa od seba odlišujú aj svojou vybavenosťou.
- Stanovte si rozpočet a pustite sa do výberu. Pred nákupom konkrétneho modelu si radšej ešte vyhľadajte recenzie, ktoré vám prezradia cenné skúsenosti užívateľov.
Ak sa zaujímate aj o ďalšie výrobky z kategórie kozmetických produktov, mohlo by vás zaujať aj naše porovnanie najlepších IPL epilátorov, depilátorov alebo galvanických žehličiek.
Ako funguje vákuový čistič pleti
Na odstránenie nečistôt z pleti využívajú vákuové čističe vákuovú technológiu, ktorá je veľmi šetrná. Princíp použitia tohto prístroja je navyše jednoduchý – zariadenie väčšinou disponuje niekoľkými nadstavcami, ktoré sú vždy určené pre daný druh znečistenia pleti a miesto. Pomocou ťahu vzduchu vytvára vákuový čistič pri kontakte s pleťou podtlak a týmto spôsobom vzniká medzi zariadením a pleťou vákuum. Vďaka nemu prístroj následne odstráni nečistoty a čistí pleť. Vákuový čistiť pleti pomáha odstraňovať čierne bodky, čistí póry a predchádza vzniku akné. Jeho pravidelné používanie pleť vyčistí, rozjasní a navráti jej elasticitu a pevnosť.
Niektoré zariadenia ponúkajú aj reguláciu sacieho výkonu, takže je použitie vždy maximálne bezpečné. Nečistoty, ktoré vákuový čistič odstráni, potom stačí z nadstavca umyť pod tečúcou horúcou vodou. Vákuový čistič pleti funguje buď na klasické tužkové batérie, alebo je vybavený integrovaným Li-ion akumulátorom, ktorý sa dobíja pomocou USB konektora. Svoju obľubu si vákuové čističe pleti získali aj vďaka nižšej obstarávacej cene oproti iným typom ošetrenia pleti.
Výber podľa využitia a účinkov
Vákuové čističe pleti zažívajú v posledných rokoch boom. Svoje využitie nachádzajú u mužov aj žien rôznych vekových kategórií. Sú určené na všetky typy pleti, avšak najefektívnejšie sú pri použití na mastnú pleť so sklonmi k tvorbe akné a čiernych bodiek. Vákuové čističe nielenže do hĺbky vyčistia upchaté póry pleti, ale pri pravidelnom použití tiež navrátia pokožke pružnosť a obnovia tak jej pevnosť. Zaistia tiež pomalšie starnutie kožných buniek. Niektoré modely ponúkajú aj ďalšie funkcie, podľa ktorých môžete vyberať.
- Čistenie pleti a odstránenie čiernych bodiek – hlavný účinok vákuového čističa pleti, spravidla ho ponúkajú všetky modely. Efektivita sa odvíja od výkonu zariadenia.
- Omladenie tváre – tento účinok spravidla docielite s každým vákuovým čističom, stačí ho pravidelne používať. Vďaka tomu dochádza k stimulácii tvorby kolagénu a elastínu v pleti.
- Nahrievanie pleti – výhradne pri niektorých modeloch skôr z vyššej cenovej relácie. Uľahčuje následné čistenie pleti, pretože vďaka nahriatiu sa póry roztiahnu.
- Zvlhčenie pleti – rovnako doménou len niektorých modelov, slúži na zmiernenie napätia pokožky a znižuje jej podráždenie. Na zvlhčovanie máva vákuový čistič nádobku na vodu.
- Masáž pokožky – niektoré čističe svojimi vibráciami podporujú prekrvenie pokožky a zaisťujú jej masáž.
- Peeling – niektoré vákuové čističe majú abrazívne korunky, ktorými môžete ľahko odstrániť odumreté kožné bunky, zvyšky make-upu a zrohovatené časti pokožky. Fungujú teda rovnako ako peeling.
Odstránenie čiernych bodiek
Na tvári sa prirodzene vyskytujú póry – drobné dierky, ktoré sú domovom vlasových folikulov. Nahromadením kožného mazu, ktorý pokožka na zvlhčenie folikul prirodzene produkuje, a jeho zmiešaním so všetkými druhmi nečistôt (nečistoty a látky vo vzduchu, odumreté kožné bunky a pod.) sa potom póry často upchávajú, čím vznikajú čierne bodky.
Niektorí ľudia sú viac náchylnejší na tvorbu čiernych bodiek, iní zase menej. Pomocou vákuového čističa možno ale upchaté póry svojpomocne efektívne vyčistiť bez toho, aby ste museli navštíviť kozmetický salón. To je aj hlavný účinok tohto prístroja.
Omladenie tváre
Pravidelným používaním tohto kozmetického pomocníka však súčasne dochádza k odstraňovaniu odumretých kožných buniek z pleti. Vďaka tomu sa pokožke navracia jej pružnosť a pevnosť. Deje sa tak na základe zlepšenia krvného obehu a stimulácie tvorby kolagénu a elastínu v pleti, vďaka čomu kožné bunky pomalšie starnú. Na toto ošetrenie mávajú prístroje v balení špeciálne nadstavce, napríklad masírovací alebo peeling nadstavec.
Nahrievanie pleti
Pri niektorých vákuových čističoch nájdete aj zaujímavú a veľmi praktickú funkciu nahrievania. Výrobca k takýmto modelom dodáva nahrievaciu podložku, pomocou ktorej pleť najskôr zahrejete. Vďaka tomu sa póry pleti roztiahnu a vákuové čistenie bude mať lepšie výsledky.
Zvlhčenie pleti
Zvlhčenie pleti pomáha pri vákuovom čistení znížiť pnutie pokožky a predchádza jej podráždeniu. Nenájdete ho ale pri všetkých modeloch, ide o funkciu vybraných vákuových čističov, ktoré majú na zvlhčovanie špeciálnu nádobku na vodu, ktorú potom pri používaní rozprašujú.
Masáž pokožky
Niektoré vákuové čističe pleti vydávajú pri prevádzke jemné vibrácie, pomocou ktorých dochádza k masírovaniu pokožky. Vďaka tomu je stimulácia tvorby kolagénu a elastínu vyššia ako pri prístrojoch, ktoré vibrácie neprodukujú.
Peeling
Doménou najmä drahších prístrojov je, že pri nasadení zodpovedajúceho nadstavca fungujú rovnako ako peeling. Slúži na to takzvaná abrazívna korunka, pomocou ktorej môžete ľahko odstrániť odumreté kožné bunky, zvyšky make-upu a zrohovatené časti pokožky.
Regulácia intenzity sania
Najdôležitejším parametrom pri výbere vákuového čističa pleti je možnosť regulácie intenzity sania. Vzhľadom na odlišné požiadavky pleti v rôznych fázach života a citlivosti jednotlivých miest je dobré, keď je prístroj touto funkciou vybavený. Predídete tak možnému podráždeniu pleti a vzniku malých modriniek.
Vákuové čističe pleti najčastejšie ponúkajú tri až šesť rôznych stupňov intenzity, medzi ktorými by ste mali voliť práve podľa citlivosti vašej pokožky a tiež podľa rôznych špecifík na jednotlivých miestach pleti. Napríklad v záhyboch nosa vám postačí nižšia intenzita sania, pri T-zóne a na väčších plochách je možné využiť intenzívnejšie sanie.
- Osoby s citlivou pleťou by mali využívať predovšetkým nižšie stupne sania. Na nízkom stupni taktiež odporúčame začínať pri prvom použití prístroja.
- Osoby s normálnou a zmiešanou pleťou môžu prípadne voliť aj vyššiu intenzitu sania.
- Vyššia intenzita sania je vhodná najmä na horšie prístupné miesta, ako sú záhyby okolo nosa alebo v oblasti T-zóny.
Ovládanie
Vákuové čističe pleti patria k nenáročným a jednoduchým zariadeniam, čomu zodpovedá aj samotné ovládanie. Regulácia intenzity sania je obvykle riešená pomocou mechanických tlačidiel, ale v niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj s otočným regulátorom.
Výhodou sú v rámci užívateľského komfortu svetelné LED indikátory, ktoré signalizujú úroveň sania, stav batérie alebo nabíjanie. Niektoré modely potom disponujú aj displejom, ktorý je vo väčšine prípadov len základný – zobrazuje sa na ňom stav batérie či úroveň sania.
Nadstavce na čistenie pleti
Aj tie najlacnejšie vákuové čističe pleti sú obvykle dodávané s viacerými rôznymi nadstavcami. Aby ste ich využili na maximum, je dobré ich medzi sebou striedať podľa potreby. V závislosti od obstarávacej ceny môžu jednotlivé vákuové čističe disponovať dvoma až šiestimi nadstavcami s odlišnými funkciami. Niektoré sú vhodné na použitie na všetkých miestach na tvári, s inými sa ľahšie dostanete na horšie dostupné miesta, ďalšie sú zase určené pre konkrétny typ pleti.
Nižšie uvedené rozdelenie nadstavcov je iba orientačné, v návode daného zariadenia si vždy overte, či sa nadstavce a ich využitie zhodujú. Pokiaľ sa čímkoľvek odlišujú, riaďte sa vždy pokynmi výrobcu.
- Úzke nadstavce so šírkou cca 7,5 mm – Určené na čistenie horšie dostupných záhybov, napríklad v oblasti nosa a brady. Vhodné na jemné sanie a pre citlivú pokožku.
- Stredné nadstavce so šírkou cca 8,5 mm – Vhodné na bežné čistenie pórov na brade, nose a tvárach. Zvládnu aj silnejšiu intenzitu sania.
- Široké nadstavce so šírkou cca 10 mm – Sú ideálne na čistenie takzvanej T-zóny (ide o nos a oblasť okolo neho a spodnú časť čela cca 1 cm nad obočím). Najlepšie zvládajú prácu na väčšej ploche pokožky.
- Oválne nadstavce – Hodia sa na starostlivosť o horšie dostupné záhyby na tvári.
- Peelingové nadstavce – Majú špeciálny abrazívny povrch a sú určené na odstránenie odumretých buniek kože. Takéto nadstavce nielen čistia pokožku, ale zároveň stimulujú proces obnovy buniek. Nie sú vhodné na každodenné použitie, stačí ich využívať dvakrát do týždňa.
- Nadstavce s modrým svetlom – Tieto špeciálne ošetrujúce nadstavce sú určené na záverečnú starostlivosť o pokožku. Proces, pri ktorom na pokožku pôsobí modré svetlo, zaisťuje finálne upokojenie pleti, navyše pôsobí antisepticky a protizápalovo. Vákuové čističe s týmito nadstavcami sú ale pochopiteľne drahšie.
Napájanie
Napájanie vákuového čističa by ste si mali všímať nielen s ohľadom na komfort pri použití, ale aj na možné dopady na výkon zariadenia.
- Tužkové batérie – najčastejšie narazíte na modely napájané prostredníctvom klasických AAA batérií, nie je ale vylúčené ani napájanie inými typmi batérií.
- Dobíjacie modely – sú vybavené integrovaným akumulátorom. Je potrebné počítať s nutnosťou nabíjania, ktoré môže zabrať aj viac ako 5 hodín.
- Napájanie zo siete – alternatívne sa môžete stretnúť aj s prístrojmi s káblom, ktoré obvykle ponúkajú najvyšší výkon.
Vákuové čističe pleti, ktoré fungujú v kombinácii s tužkovými batériami, majú obvykle menší výkon. K najobľúbenejším preto patria prístroje s možnosťou dobíjania, ktoré poskytujú vyšší výkon a neobmedzujú vás prívodným káblom. Rovnako aj čističe s káblom poskytujú vyšší výkon, ale pri použití je ich nutné pripojiť k elektrickej sieti – ide o pomerne nepraktické riešenie, ktoré sa už príliš nepoužíva, na druhú stranu ale nemusíte riešiť dobíjanie či výmenu batérií.
Vybavenie a funkcie
Hoci je vákuový čistič pleti pomerne jednoduchý prístroj, môže disponovať rôznym vybavením či praktickými funkciami, ktorými sa bude odlišovať od konkurencie. Ktoré funkcie a vybavenie vám uľahčí a spríjemní čistenie pleti? Na čo všetko môžete pri týchto prístrojoch naraziť?
- Ergonomická rukoväť – pre ľahkú manipuláciu preferujte vákuové čističe s ergonomickou rukoväťou, vďaka ktorej sa vám bude prístroj dobre držať v ruke.
- LCD displej – praktický doplnok, ktorý býva súčasťou skôr drahších modelov. Zobrazujú sa na ňom údaje o výdrži batérie, nastavenom režime či intenzite sania. Pre dobrú čitateľnosť by mal byť adekvátne veľký.
- Vodeodolnosť – vodeodolné prevedenie sa hodí na mokré použitie čističa napríklad v sprche či na jednoduchšiu údržbu zariadenia pod tečúcou vodou.
- Automatické vypnutie – praktická funkcia, ktorá optimalizuje životnosť zariadenia či batérií. Vďaka nej sa po určitej dobe nečinnosti prístroj sám automaticky vypne.
- Vymeniteľné nadstavce – sledujte, koľko ich prístroj obsahuje a na čo sú určené. Obvykle sú súčasťou balenia tri až štyri vymeniteľné nadstavce.
- Netoxické materiály – použitím netoxických materiálov výrobca zaisťuje maximálnu bezpečnosť zariadenia pri použití priamo na pokožku. Takýto vákuový čistič pleti neobsahuje škodlivé toxíny ani agresívne chemikálie.
- Stojan – pre ľahké skladovanie či odloženie vákuového čističa na poličke sa oplatí siahnuť po modeli, ktorý je vybavený stojanom. Väčšinou ho nájdete pri dobíjacích modeloch, pri ktorých stojan slúži aj ako dobíjacia základňa.
- Kryt nabíjacieho vstupu – slúži na ochranu vstupného konektora na nabíjanie prístroja. Zabraňuje tomu, aby sa do vnútra dostala voda či nečistoty, ktoré by mohli zariadenie či možnosť napájania poškodiť.
Obľúbené značky
Vyberajte vákuové čističe od značiek, ktoré majú kladné užívateľské recenzie a ktorých výrobky patria medzi obľúbené.
- Beurer – táto značka vyrába overené zdravotnícke pomôcky, medzi ktoré síce vákuové čističe nepatria, ale toto zameranie značky do istej miery svedčí o vysokej kvalite jej výrobkov. Vákuové čističe Beurer potešia vysokým výkonom, pretože sa napájajú zo siete. Navyše majú aj priaznivú cenu, preto ponúkajú veľmi dobrý pomer ceny a výkonu.
- Concept – značka ponúka množstvo pomocníkov pre starostlivosť o domácnosť i telo. Jej vákuové čističe patria medzi overené a používateľmi často hodnotené, výnimkou nie je ani výborná dostupnosť, atraktívny dizajn či doplnkové funkcie. Zaobstarať si od značky Concept môžete celý rad prístrojov pre komplexnú starostlivosť o pleť.
- BeautyRelax – vákuové čističe tejto značky sú na tom veľmi dobre z pohľadu ceny aj ich účinnosti. Samozrejmosťou je regulácia intenzity sania či niekoľko výmenných nadstavcov. Profesionálne modely potom ponúkajú aj zaujímavú funkciu diamantovej mikrodermabrázie.
Cena
Vákuový čistič pleti síce zaistí profesionálnu starostlivosť, ale patrí k zariadeniam, ktoré si môže dovoliť takmer každý. Stačí len vyberať z príslušnej cenovej relácie podľa vášho rozpočtu. Vákuových čističov je na trhu veľa a niektoré z nich sú dokonca aj veľmi lacné. Tým najlacnejším by ste sa ale mali pri nákupe vyhnúť, pretože ide spravidla o neefektívne zariadenia s bezvýznamným výkonom.
Pri výbere radšej stavte na overených výrobcov a značky, medzi ktoré v tomto segmente patrí napríklad Beurer, BeautyRelax, Concept, Sigur, ProfiCare, Silk’n, HoMedics či Vigan. Investícia do kvalitnejšieho zariadenia od renomovanej značky sa vám oplatí ako z pohľadu účinnosti samotného čističa, tak aj z hľadiska jeho dlhšej životnosti. Nižšie sa pozrite, z akých cenových kategórií môžete vyberať a čo všetko môžete od jednotlivých rozmedzí očakávať.
Cena do 20 €
Najnižšia cenová kategória zahŕňa výrobky s obstarávacou cenou od cca 10 €. Ide predovšetkým o modely fungujúce na tužkové AAA batérie, ale výnimočne narazíte aj na dobíjacie varianty. Dostupné sú vákuové čističe s niekoľkými nadstavcami a s aspoň základnou reguláciou sacieho výkonu. Drahšie zariadenia ponúkajú viac príslušenstva aj viac úrovní regulácie výkonu.
Cena od 20 do 60 €
Strednú cenovú kategóriu môžeme označiť za akúsi zlatú strednú cestu. Výrobky patriace do tohto rozmedzia majú lepšie dizajnové spracovanie a prepracovanejšiu funkčnú výbavu. Často im nechýba displej či funkcia automatického vypnutia pri nečinnosti. Okrem klasických nadstavcov k týmto modelom často dostanete aj nadstavec s modrým svetlom, prípadne je možné ho dokúpiť. Väčšinou už ide o výkonnejšie dobíjacie vákuové čističe.
Cena nad 60 €
V najvyššej cenovej kategórii nájdete väčšinou výkonné dobíjacie vákuové čističe pleti, ktoré majú luxusné dizajnové spracovanie a ponúkajú aj dobrú ergonómiu. Obvykle majú užívateľsky prívetivé ovládanie a ponúkajú široký rozsah nastavenia intenzity sania. Okrem bohatej sady rôzne veľkých nadstavcov na čistenie pleti majú v balení často aj peelingový alebo masírovací nadstavec a displej je pri väčšine z nich takmer samozrejmosťou.
Cenová hladina | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka |
Cena do 20 € | Obvykle modely fungujúce na tužkové batérie, základná regulácia výkonu, menšie množstvo nadstavcov | Modely s napájaním zo siete, extra výkonné prístroje |
Cena od 20 do 60 € | Obvykle 3 nadstavce, regulácia intenzity v niekoľkých stupňoch, dizajnovo prívetivé modely, až 4 nadstavce rôznej veľkosti | Mikrodermabrázia, vodná cirkulácia a iné špecifické systémy sania |
Cena nad 60 € | Mikrodermabrázia, vodná cirkulácia, masáž pleti, vyhrievanie, peeling, aj viac ako 5 nadstavcov | Základné modely bez regulácie výkonu, varianty bez príslušenstva |
Ako čistiť pleť pomocou vákuového čističa
Starostlivosť o pleť pomocou vákuového čističa by sa mala stať pravidelným rituálom. Je dobré, keď si jeho použitie naplánujete na určitú dennú dobu, ideálne na večer po odlíčení. Čistenie pleti však nespočíva len v samotnom použití výrobku, pokožku by ste mali pred použitím čističa pripraviť a vhodná je aj následná starostlivosť. Z akých krokov sa teda použitie vákuového čističa pleti skladá?
- Dôkladne sa odlíčte, odstráňte make-up a potom si umyte pleť čistou vodou.
- Naparte pleť pomocou teplého uteráka, vďaka tomu sa póry otvoria.
- Aplikujte zmäkčujúci krém na uvoľnenie čiernych bodiek.
- Vyberte si vhodný nadstavec podľa vašich preferencií a stavu pleti.
- Vždy začínajte na najnižšom stupni sania.
- Pohybujte s čističom po pleti pomaly z jednej strany na druhú, pričom sa snažte udržiavať rovnomerné tempo.
- Nezdržujte sa dlhšie na jednom mieste, malú plochu nečistite dlhšie ako 3 sekundy, inak hrozí poranenie a podráždenie pokožky.
- Netlačte na prístroj a neodťahujte ho od pokožky kolmo nahor.
- Po čistení pleti vákuovým čističom doprajte pokožke záverečnú starostlivosť.
Ako dlho čistiť pleť pomocou vákuového čističa?
Dĺžka samotnej aplikácie vákuového čističa sa odvíja predovšetkým od stavu vašej pleti. Pokiaľ máte problematickú pleť so sklonom k akné alebo otvorené a upchaté póry, potom je jasné, že si vaša pleť žiada dôkladnejšie čistenie. Naopak, na bežnú starostlivosť o zmiešanú či citlivú pleť postačí kratšia doba použitia. V každom prípade je ale dôležité, aby ste na jednom mieste na tvári nepoužívali prístroj dlhšie ako tri sekundy, inak hrozí podráždenie a vznik modriniek.
Naparenie pleti pred použitím vákuového čističa
V článku sme už naznačili, že je pred použitím vákuového čističa vhodné roztiahnuť póry pleti. To najlepšie docielite naparením pomocou teplej vody – stačí do nej na chvíľu namočiť uterák a ten potom priložiť na niekoľko minút (cca 5 minút) k pleti. Vďaka tomu sa póry otvoria a nečistoty z nich pôjdu ľahšie vysať.
Záverečná starostlivosť po použití vákuového čističa
Po vyčistení pleti treba póry uzavrieť. Na to použite uterák namočený v studenej vode, ktorý na chvíľu priložte k pleti. Aplikovať môžete aj upokojujúce tonikum alebo pleťovú masku na stiahnutie pórov. Nakoniec naneste ošetrujúci hydratačný krém.
Kedy uvidíte prvé výsledky?
Výhodou vákuových čističov pleti je, že výsledky zbadáte už po prvom použití. Samozrejme ale záleží na stave vašej pleti a množstve nedokonalostí. Pre lepšie výsledky odporúčame pleť pred použitím čističa napariť a použiť zmäkčujúci krém na uvoľnenie pórov. Aplikáciu si naplánujte ideálne na večer, pretože pleť môže byť po použití ľahko podráždená a začervenaná.
Údržba vákuového čističa pleti
Po použití vákuového čističa pleti je ho potrebné dôkladne vyčistiť. Použitý nadstavec preto opláchnite pod horúcou vodou a saciu hlavicu nechajte uschnúť na vzduchu. Hlavnú jednotku utrite vlhkou handričkou, pokiaľ je prístroj vodeodolný, môžete ho umývať celý. Z hľadiska ľahšej údržby sú na tom lepšie zariadenia s vodnou cirkuláciou – tekutina vo vnútri na seba viaže nečistoty a takéto zariadenie sa potom ľahšie čistí.