Ako vybrať vankúš
Kvalitu spánku môže negatívne ovplyvniť mnoho faktorov a spanie na nevhodnom vankúši často býva jedným z nich. V nasledujúcich riadkoch vás oboznámime s tým, aký vybrať vankúš podľa preferovanej polohy pri spánku a aké špeciálne typy vankúšov existujú.
Dôležitým parametrom bude materiál výplne. Podľa svojich preferencií a zdravotného stavu môžete voliť medzi prírodnými materiálmi, ktoré majú unikátne hrejivé vlastnosti a umelými materiálmi, ktoré sadnú hlavne alergikom. Nezabudnite zohľadniť aj tvar, výšku a rozmery vankúša. Tieto atribúty určujú, akú veľkú oporu vankúš poskytne vášmu krku a ramenám.
Na záver článku sme pre vás pripravili charakteristiku jednotlivých cenových hladín, v ktorých vankúše zakúpite. Vďaka tomu si môžete urobiť lepší obraz o tom, na koľko vás nový vankúš vyjde. Nechýbajú ani odporúčania na údržbu a tipy pre lepší spánok. Na samostatnej stránke sme spísali aj porovnanie postelí.
Ako vybrať vankúš stručne:
- Obľúbená poloha pri spánku – od toho, v akej polohe spíte najradšej, sa bude odvíjať výška, mäkkosť a tvar vankúša. Na spanie na boku je ideálny vyšší vankúš, na spanie na chrbte stredný a na spanie na bruchu najnižší.
- Zohľadnenie zdravotných problémov – alergici a astmatici by mali siahnuť po syntetických materiáloch s antibakteriálnou úpravou. Vankúše pre zdravý spánok a anatomické modely z pamäťovej peny zase pomôžu pri bolestiach krku a chrbtice.
- Preferovaný materiál – niekto dáva prednosť prírodným materiálom (perie, vlna), ktoré dobre odvádzajú vlhkosť. Avšak keďže sa v nich usádza dosť prachu, vsádza väčšina ľudí na pamäťovú penu alebo duté vlákno, ktoré sa ľahšie udržujú v čistote.
- Využitie vankúša – klasické vankúše sa dosť líšia od tých, ktoré budete používať len príležitostne. Existujú aj špeciálne malé vankúšiky na cestovanie, modely pre deti a tehotenské (dojčiace) vankúše pre mamičky a ich bábätká.
- Stanovenie rozpočtu – definujte, koľko ste ochotní do nového vankúša investovať. Zo zvolenej cenovej hladiny si vyberte najvhodnejších kandidátov a pozrite sa aj na užívateľské recenzie.
Preferovaná poloha pri spánku
Poloha, ktorú pri odpočinku a spánku preferujete najviac, je asi tým najdôležitejším kritériom, podľa ktorého by ste mali vyberať vhodný vankúš. Kvalitný vankúš by mal poskytovať krku dostatočnú oporu, držať krčnú chrbticu v správnej polohe a samozrejme dopriať čo najväčšie pohodlie užívateľovi. Spať môžete buď:
- Na boku
- Na bruchu
- Na chrbte
- Striedavo na boku, bruchu i na chrbte
Vankúše na spanie na boku
Pri spaní na boku je ideálne voliť vyšší, tvrdší a pevnejší vankúš, ktorý vyplní voľný priestor medzi vaším krkom a matracom a poskytne ramenám dostatočnú oporu. Chrbtica by mala pri spánku zostať narovnaná a hlava by sa nemala vychyľovať dozadu ani na strany. Vyberať môžete aj z kategórie anatomicky tvarovaných vankúšov, ktoré sú na spanie na boku vhodné.
Vankúše na spanie na bruchu
Pri spaní na bruchu potrebujete naopak mäkký a nízky vankúš, ktorý sa prispôsobí hmotnosti vášho tela a umožní vašej chrbtici zostať v rovine. Vďaka tomu nebude zbytočne namáhaná a vy si tak pri spánku dobre oddýchnete. Na spanie na bruchu sa dokonca vyrábajú špeciálne vankúše, ktoré zaistia, že vaša hlava nebude pri spánku smerovať príliš vysoko a vaša chrbtica tak zostane v prirodzenej polohe.
Vankúše na spanie chrbte
Pokiaľ radi spíte na chrbte, mali by ste siahnuť skôr po menšom vankúši strednej výšky i mäkkosti. Ak by bol príliš vysoký, šija by bola príliš napnutá, čo môže viesť k bolestiam v oblasti hlavy a krčnej chrbtice. Vankúš by mal ramená a krk podopierať tak, aby chrbtica zostala počas spánku vo svojej prirodzene zakrivenej polohe. Vhodnou voľbou môže byť aj anatomický vankúš.
Vankúše na striedanie spánkových polôh
Pokiaľ patríte do skupiny ľudí, ktorí nemajú úplne pokojný spánok a často sa počas neho prevaľujete a meníte polohy, mali by ste siahnuť po stredne veľkom mäkkom vankúši, ktorý poskytne vášmu krku a ramenám optimálnu oporu pri akejkoľvek polohe. Vhodné môžu byť vankúše vyrobené z pamäťovej peny, ktoré sa prispôsobia ako hmotnosti tela, tak aj jeho teplote.
Typy
Pri výbere vankúša môžete vyberať z niekoľkých kategórií. Veľmi populárne sú vankúše, ktoré zohľadňujú zdravotný stav používateľa. Naraziť ale môžete aj na špecifické vankúše, ktoré sú určené konkrétnym skupinám užívateľov, alebo ich využijete v konkrétnych situáciách.
Delenie podľa zdravotných problémov
Pre úľavu od bolestí, stresu a iných zdravotných ťažkostí je možné vyberať z pestrej ponuky špeciálnych vankúšov:
- Vankúše pre alergikov
- Vankúše pre zdravý spánok
- Vankúše proti stresu
- Gélové vankúše
- Nahrievacie vankúšiky
Vankúše pre alergikov
Ak trpíte alergiou, je pre vás najlepšou voľbou vankúš s výplňou z dutého vlákna, pamäťovej peny alebo hodvábu. Tieto materiály sú veľmi vzdušné, a teda sa v nich roztoče, prach a ostatné alergény dráždiace dýchacie cesty nedržia. Vyhýbajte sa páperovým výplniam, v nich sa roztoče rady usádzajú a množia.
Samozrejmou vlastnosťou vankúša pre alergika je snímateľný a prateľný poťah. Pri alergii na roztoče by mala byť možnosť prať vankúš pri vysokej teplote v rozmedzí 60 až 95°, pretože až pri takto vysokých teplotách dochádza k ničeniu mikroorganizmov.
Vankúše pre zdravý spánok
Anatomicky tvarované vankúše dokážu človeku pomôcť, pokiaľ trpí bolesťami krčnej chrbtice. Keďže sú vyplnené pamäťovou penou, plne sa prispôsobia hmotnosti vášho tela a zaistia, že vaša chrbtica bude vo svojej prirodzenej polohe. Navyše pomáhajú rozložiť tlak vyvíjaný na chrbticu rovnomerne a teda minimalizujú svalové napätie.
Vankúše proti stresu
Protistresové vankúše vám zaistia dokonale pohodový spánok. Povrch vankúša je pretkaný špeciálnymi karbónovými vláknami, ktoré zachytávajú statickú energiu z tela a uvoľňujú ju do vzduchu vo forme iónov. Vďaka tomu vám poskytnú pokojnejší spánok a budú vyhovovať aj astmatikom a alergikom.
Gélové vankúše
Unikátnosť gélových vankúšov spočíva v tom, že majú blahodarné ortopedické vlastnosti. Vo vankúši sa nachádzajú gélové segmenty, ktoré rozkladajú tlak na krčnú chrbticu rovnomerne. Vďaka tomu nedochádza k narušeniu krvného obehu v tejto oblasti a vy tak môžete spať oveľa lepšie. Ďalšou skvelou vlastnosťou gélových vankúšov je schopnosť akumulovať teplo. Gélové vankúše dokážu uľaviť od bolesti a fungujú ako dobrá prevencia proti opuchom očí.
Nahrievacie vankúšiky
Nahrievacie vankúše bývajú vyplnené prírodnými materiálmi a pridávajú sa do nich aj bylinky, napríklad upokojujúca levandula. Vyberajú sa také výplne, ktoré v sebe dokážu akumulovať teplo a udržiavať ho po veľmi dlhú dobu. Väčšinou sa jedná o pohánkové šupky, ovocné kôstky alebo špaldové šupky. Sú ideálne pre alergikov, pretože nevytvárajú prostredie vhodné pre roztoče. Kôstky a šupky navyše plnia aj masážnu funkciu.
Môžu mať rozličné tvary aj veľkosti, ich poťah býva vyrobený z bavlny. Bavlna je schopná odolať častému nahrievaniu – tieto vankúše sa na nahriatie vkladajú na niekoľko minút do klasickej či mikrovlnnej rúry. Pri týchto vankúšoch si musíte dať pozor pri údržbe. Prať možno totiž iba tie, ktoré sú vyplnené ovocnými kôstkami.
Nahrievací vankúšik dokáže uľaviť od menštruačných bolestí či od bolestí chrbta a žalúdka. Pokiaľ ho naopak vložíte do mrazničky, získate pomôcku pre úľavu od popálenín a opuchov. Nahrievacie vankúše sa obvykle nepoužívajú na spanie, minimálne nie tie plnené kôstkami. Šušťanie šupiek vo vnútri vankúša však môže byť pre niekoho veľmi upokojujúce a pomôže mu tak zaspať.
Delenie podľa využitia
Existujú taktiež špeciálne vankúše vhodné pre určitý okruh užívateľov:
- Tehotenské a dojčiace vankúše
- Detské vankúše
- Cestovné vankúše
Tehotenské a dojčiace vankúše
Tehotenské a dojčiace vankúše sú určené nielen nastávajúcim mamičkám, ktorým poskytnú dokonalú oporu na nohy, hlavu aj bruško, ale aj narodeným deťom, ktoré je možné do stočeného vankúša uložiť ako do hniezda. Vďaka postranným mantinelom sa bude dieťatko cítiť v bezpečí a nemôže z vankúša vypadnúť.
Počas dojčenia poskytne oporu bábätku aj mamičke, ktorá si oň pohodlne oprie ruku. Tehotenský vankúš môže byť šikovným pomocníkom aj v situácii, keď máte sedavé zamestnanie a často vás bolí chrbát.
Keďže sa tento typ vankúša obvykle plní dutým vláknom, je vhodný aj pre alergikov. Pre mamičky je praktické siahnuť po takom modeli dojčiaceho vankúša, pri ktorom je možné regulovať množstvo výplne. Vďaka tomu je možné meniť veľkosť vankúša tak, aby bábätko vždy dobre dosiahlo na mamičkin prsník.
Detské vankúše
Vankúše pre deti majú logicky menšie rozmery. Na obstaranie tohto vankúša nastáva čas až vo chvíli, keď dieťa dosiahne vek jedného roka. Menšie deti a dojčatá spia vždy bez opory hlavičky. Vankúš pre batoľa by mal disponovať bezpečným zipsom, pri ktorom nehrozí odlomenie alebo vytrhnutie.
Čo sa týka poťahu, ten by mal byť vyrobený z príjemného hrejivého materiálu, ktorý bude prateľný pri vyšších teplotách (60 až 90°). Inak hrozí, že sa na poťahu budú uchytávať a množiť rôzne mikroorganizmy, ktoré môžu u malých detí prispieť k rozvoju rôznych ochorení. Preto je potrebné udržiavať posteľnú bielizeň dieťaťa vždy v čistote. Pre deti sa vyrábajú aj špeciálne detské matrace, ktoré sme porovnali tu.
Cestovné vankúše
Ľahké, kompaktné a praktické cestovné vankúše mávajú najčastejšie tvar podkovy. Oporu hlavy takéhoto tvaru oceníte v situáciách, keď cestujete autom, vlakom či lietadlom a ste nútení spať v polosede. Pokiaľ však pri spaní na cestách máte možnosť si ľahnúť, je lepšie vybrať vankúš klasického štvorcového či obdĺžnikového tvaru.
Z praktických dôvodov býva väčšina cestovných vankúšov nafukovacia, teda po zložení nezaberú v batožine takmer žiadne miesto. Pokiaľ ale nechcete riskovať problémy s krčnou chrbticou, je lepšie vybrať kvalitnejší malý vankúš z pamäťovej peny.
Materiál výplne
Od druhov vankúšov a ich charakteristík sa teraz dostávame k jednému z najdôležitejších parametrov, podľa ktorého by ste mali vybrať vankúš vhodný práve pre vás. Pri nahliadnutí do ponuky výplní zistíte, že sa vyrábajú buď z prírodných alebo zo syntetických materiálov.
- Prírodné výplne: perie, vlna, hodváb, tencel
- Umelé výplne: duté vlákno, pamäťová pena
Prírodné výplne sú mäkké a hrejivé, avšak často sa v nich usádza prach. Nie sú teda vhodné pre alergikov. Umelé výplne sú naopak ideálne pre osoby s alergiami a dýchacími problémami. Vlastnosti jednotlivých druhov materiálov, ktoré sa používajú ako výplne do vankúšov, si detailne rozoberieme v nasledujúcich kapitolách.
Perie
Perie predstavuje unikátny prírodný materiál, ktorý je cenený pre svoju mäkkosť, ľahkosť a vzdušnosť. Perový vankúš sa veľmi jednoducho prispôsobí váhe vášho tela, ale zároveň poskytne krku aj ramenám dostatočnú oporu. Perie dobre absorbuje vlhkosť a vyznačuje sa dlhou životnosťou. Pokiaľ venujete páperovému vankúšu správnu starostlivosť, môžete na ňom spať aj desiatky rokov.
Väčšina páperových vankúšov býva plnená husím perím. Husacie perie má výborné izolačné vlastnosti, dobrú životnosť a nezapácha. Pokiaľ sa na výplň použijú pierka zo starších jedincov, sú pevnejšie a výplň tak vydrží ešte dlhšie. Lacnejším variantom môže byť kačacie perie, pre ktoré je ale typická charakteristická vôňa, čo nemusí byť každému príjemné.
Perie potom môže byť drané, alebo prachové. Čím väčší podiel páperia výplň obsahuje, tým je považovaná za kvalitnejšiu. Nevýhodou páperových vankúšov je to, že sa v nich usádza veľké množstvo prachu. Pre alergikov a astmatikov sú teda úplne nevhodné.
Vlna
Vlna z ovčieho rúna v sebe dokáže akumulovať teplo a absorbovať veľké množstvo vlhkosti. Vlnené vankúše sú vhodné pri bolestiach chrbtových svalov, pretože poskytujú výbornú oporu pre chrbticu. Okrem toho sa odporúčajú aj pri migrénach, reumatických bolestiach a astme.
Ovčia vlna obsahuje lanolín, čo je mazľavá žltá látka vylučovaná mazovými žľazami oviec. Chemicky sa najviac podobá vosku. Lanolín dokáže odpudzovať nečistoty a chráni ovce pred premočením. Vďaka tomu je aj vankúš vyplnený vlnou odolný a hrejivý.
Ďalej vyniká svojou odolnosťou voči roztočom aj ďalším mikroorganizmom. Problém ale môže nastať, pokiaľ trpíte alergiou na prach. Podobne ako pri perí, aj vo vlne sa prach často usadzuje.
Hodváb
S hodvábnou výplňou sa stretnete hlavne pri drahších a luxusnejších vankúšoch. Tento materiál dokáže výborne absorbovať vlhkosť a oproti ostatným prírodným materiálom má antialergénne vlastnosti. Ďalšou výhodou hodvábu je to, že si udržuje svoju teplotu bez ohľadu na teplotu okolia. To znamená, že v zime príjemne hreje a v lete naopak ochladí.
Tencel
Tencel je prírodný materiál vyrobený z celulózových vlákien eukalyptu. Kombinuje niekoľko unikátnych vlastností. Podobne ako hodváb, má termoregulačné vlastnosti. Tento jemný materiál pripomína hodváb aj na dotyk, ale je oveľa pevnejší. Vankúše z tencelu sú pohodlné, mäkké a výborne absorbujú vlhkosť. Ak sa v noci veľa potíte, tento materiál môže byť ideálny.
Duté vlákno
Inak nazývané aj ako polyesterové vlákno. Ide o syntetický materiál, ktorý najvernejšie napodobňuje vlastnosti prírodných výplní. Väčšinou sa vyrába vo forme polyesterových guličiek, ktoré môžete z vankúša podľa potreby odobrať alebo naopak doplniť. Keďže sa guličky časom opotrebujú, je vhodné ich priebežne dopĺňať.
Duté vlákno má výborné izolačné vlastnosti, drží tvar, je vzdušné a ľahké. Keďže je tieto vankúše možné prať až pri teplote 95°, sú tou najlepšou voľbou pre alergikov. Pokiaľ by ste ich ale prali príliš často, môžu zľahnúť – preto je vhodné vankúše po vypraní naklepať, aby zostali nadýchané.
Pamäťová pena
Pamäťová alebo lenivá pena býva prvou voľbou pri plnení anatomických vankúšov. Tieto vankúše sú nesmierne elastické, vďaka čomu sa dokážu dokonale prispôsobiť váhe tela a poskytnú hlave aj krku potrebnú oporu. Po použití sa pamäťová pena vždy vráti do pôvodného stavu. Takto pružný materiál vytvára minimálny tlak na krčnú chrbticu, preto môže byť vhodnou prevenciou proti bolestiam v tejto oblasti.
Keďže je pamäťová pena veľmi tuhá a vzduchotesná, nepredstavuje ideálne prostredie pre množenie roztočov a mikroorganizmov. Tieto vankúše sú teda vhodné pre alergikov. Často po nich siahajú aj športovci, ľudia so sedavým zamestnaním a seniori. Všetkým týmto cieľovým skupinám poskytuje dostatočnú úľavu pri spánku.
Vankúše z pamäťovej peny majú pri správnej údržbe dobrú životnosť a ľahko sa udržujú v čistote, pretože bývajú opatrené snímateľným prateľným povlakom.
Druh výplne |
Výhody |
Nevýhody |
Perie |
+ Mäkké
+ Ľahké a vzdušné
+ Dobre absorbuje vlhkosť
+ Tepelná izolácia
+ Dlhá životnosť |
– Nevhodné pri alergii a astme
– Menej kvalitné kačacie perie môže zapáchať |
Vlna |
+ Dobre akumuluje teplo
+ Odolná a hrejivá vďaka lanolínu
+ Odvádza vlhkosť
+ Pomáha pri bolestiach |
– Nevhodná pri alergii na prach |
Hodváb |
+ Termoregulačné vlastnosti (v zime hreje, v lete chladí)
+ Vhodný pre alergikov
+ Šetrný k citlivej pleti a vlasom
+ Jemný a príjemný na dotyk |
– Vysoké obstarávacie náklady |
Tencel |
+ Schopnosť termoregulácie
+ Jemný a mäkký ako hodváb
+ Pevný ako polyester
+ Prirodzene antibakteriálny
+ Dobre odvádza vlhkosť |
– Vysoká cena |
Duté vlákno |
+ Cenová dostupnosť
+ Ideálne pre alergikov
+ Dobre drží tvar |
– Horšia životnosť |
Pamäťová pena |
+ Výborná pri bolestiach krčnej chrbtice
+ Poskytuje oporu hlave aj ramenám |
– Vyššia cena
– Nie je možné vybrať výplň a tým regulovať výšku vankúša |
Tvar
Čo sa týka tvaru vankúša, na výber máte z dvoch základných variantov:
- Anatomické vankúše
- Klasické vankúše
Anatomické vankúše
Anatomické vankúše z pamäťovej peny prekvapia svojou konštrukčnou pestrosťou – vyrábajú sa v rôznych tvaroch. Úlohou tohto vankúša je to, aby vám poskytol maximálne pohodlie a uvoľnenie pri spaní v akejkoľvek polohe.
Najčastejšie narazíte na anatomický vankúš v tvare dvojitej vlnovky. Tento špeciálny tvar pomáha pri bolestiach krčnej chrbtice, nespavosti a chrápaní. Zároveň napomáha k čo najlepšiemu oddychu počas spánku. Z menej tradičných tvarov sú dostupné vankúše v tvare valca, motýľa alebo polmesiaca.
Klasické vankúše
Klasické vankúše majú tvar obdĺžnika alebo štvorca.
Rozmery
Súčasný trh ponúka najpestrejšiu ponuku vankúšov s rozmermi 70 x 90 centimetrov, prípadne 50 x 70 centimetrov. Pokiaľ preferujete vankúše menších veľkostí, narazíte na modely týchto rozmerov:
- 40 x 40 cm
- 45 x 45 cm
- 50 x 50 cm
- 40 x 60 cm
Poprípade je možné vyberať z menej obvyklých podlhovastých vankúšov, ktoré majú najčastejšie rozmery 40 x 90 centimetrov alebo 40 x 180 centimetrov. Záleží na osobných preferenciách každého človeka, ale správne by vám vankúš nemal pri spánku siahať pod úroveň ramien. Pokiaľ spíte na boku, mali by sa ramená opierať o matrac, nie o vankúš.
Pri výbere vankúša hrá podstatnú úlohu aj jeho výška. Tú by ste mali prispôsobiť tomu, na akom matraci a v akej polohe spíte. Ak máte mäkší matrac a spíte radi na boku, mali by ste siahnuť skôr po vyššom vankúši. Ak preferujete spanie na bruchu či na chrbte a máte tvrdší matrac, voľte skôr nízky vankúš.
Cena
Rozpätie obstarávacích cien vankúšov je veľmi široké. Na výšku čiastky, ktorú do nového vankúša investujete, má vplyv predovšetkým materiál, z ktorého bol vyrobený, jeho veľkosť a kvalita spracovania. Najlacnejšie bývajú klasické vankúše, za anatomicky tvarované a zdravotné vankúše si priplatíte.
Pri nákupe vankúša sa oplatí siahnuť po overených značkách, najmä ak hľadáte taký vankúš, ktorý vám pomôže kompenzovať zdravotné ťažkosti. Medzi obľúbené patrí Dormeo, Tempur, EMI, decoDOMA, Bellatex, Brotex či Magniflex.
Cena od 10 do 20 €
Na spodnej hranici najlacnejšej cenovej kategórie vankúšov začínajú menšie kúsky od menej známych výrobcov. Tieto vankúšiky sa hodia skôr na relaxáciu a odpočinok počas dňa.
Aby ste získali vankúš zodpovedajúcej kvality, na ktorom sa už dá dobre spať, musíte doň obvykle investovať aspoň 15 €. Prevažujú vankúše s výplňou z dutého vlákna, nahrievacie a gélové vankúšiky. Občas je v rámci zľavových akcií možné naraziť aj na vankúše z pamäťovej peny.
Cena od 20 do 30 €
Stredná cenová skupina ponúka najpestrejší výber produktov, čo sa týka druhov vyplní a materiálov a teší sa aj najväčšej obľube užívateľov. Čakajú na vás ako modely s výplňou z prírodných materiálov ako sú perie a vlna, tak aj vysoko kvalitné vankúše z dutého vlákna a pamäťovej peny. Niekedy sa objavia aj anatomicky tvarované kúsky.
Cena od 20 do 40 €
Ak nepatríte k tým najnáročnejším užívateľom alebo nehľadáte vyložene špeciálny vankúš (napríklad dojčiace), nepochybne si v tejto kategórii vyberiete. Do 40 € už možno bez problémov vybrať veľmi kvalitné vankúše aj zdravotné výrobky, ktoré vám zaistia kvalitný a ničím nerušený spánok.
Cena nad 40 €
V najvyššej cenovej kategórii na vás čakajú vankúše z luxusných materiálov, za ktoré si už priplatíte. Reč je o kvalitných vankúšoch s výplňou z hodvábu, tencelu či páperia, ale aj o špeciálnych zdravotných vankúšoch z pamäťovej peny, ktoré sú vhodné pre alergikov.
Okrem toho za túto cenu zakúpite aj špeciálne tehotenské a dojčiace vankúše, ktoré bývajú v porovnaní s bežnými vankúšmi oveľa väčšie a poslúžia ako nastávajúcej mamičke, tak aj jej bábätku po pôrode.
Starostlivosť o vankúš
Životnosť vankúša nezávisí iba na kvalite materiálu, ale predovšetkým na miere starostlivosti, s akou sa venujete jeho údržbe. Pri starostlivosti o vankúš sa môžete inšpirovať nižšie uvedenými tipmi:
- Vankúše by ste mali každý deň pretrepať, aby sa našuchorila ich náplň a vankúš si tak zachoval svoj tvar.
- Pokiaľ dávate na deň cez posteľ prikrývku, zakryte ňou iba periny, nie vankúše.
- Vankúše by ste mali prať raz za 6 až 12 mesiacov.
- Pred praním vankúša sa vždy pozrite na štítok, na ktorom sú uvedené odporúčané pracie programy a rešpektujte ich.
- Najlepšie je vybrať taký materiál, ktorý môžete prať na vyššej teplote v rozmedzí 60 až 95°. Jedine tak dôjde k zničeniu všetkých mikroorganizmov.
- Pri vankúšoch s perovou výplňou použite špeciálny prací prostriedok, ktorý z peria neodstráni prirodzenú tukovú vrstvičku.
- Na pranie vankúšov z umelých materiálov môžete použiť bežný prací prostriedok.
Kedy vankúš vymeniť
Bez ohľadu na to, ako dobre sa o váš vankúš staráte a z ako kvalitných materiálov je vyrobený, niektorí odborníci odporúčajú vymeniť starý vankúš za nový každé dva až tri roky. Tento interval je ale skutočne orientačný, výmena vankúša je pre každého individuálna. Aké signály značia, že by ste mali vankúš vymeniť?
- Prebúdzate sa s bolesťou – ak sa ráno necítite oddýchnutí a bolí vás krčná chrbtica, ramená alebo pociťujete kŕče, možno spíte na zlom vankúši. Problémom môže byť aj to, že už je vankúš skrátka “preležaný” a neposkytuje krku dostatočnú oporu.
- Vankúš je zdeformovaný alebo plochý – ak má vankúš iný tvar než keď ste si ho kupovali, alebo sú v ňom hrčky, je to známka opotrebovanosti.
- Trpíte alergiou či astmou – ani pravidelným praním pri vysokých teplotách nezabránite tomu, že sa vo vankúši budú množiť mikroorganizmy. Pokiaľ vás trápi alergia, je lepšie zaobstarať si nový vankúš každé dva až tri roky.
- Vankúš zapácha – pokiaľ ide z vankúša nepríjemný zápach hoci ho pravidelne periete, najskôr sa v jeho útrobách usadili plesne či kvasinky. Prípadne už môže byť nasiaknutý potom.
Ako zlepšiť kvalitu spánku
Kvalitný vankúš predstavuje nevyhnutný základ, aby ste sa v noci dobre vyspali a aby si oddýchla aj vašu chrbtica a svaly. Ak už máte vhodnú výbavu na spanie, je dobré osvojiť si aj pravidlá spánkovej hygieny (Zdroj: IKEM). Tieto opatrenia vám pomôžu zlepšiť spánok a tým aj celkový zdravotný stav.
- Ľahnite si do postele až vo chvíli, keď sa cítite ospalí.
- Snažte sa chodiť spať aj vstávať každý deň v rovnaký čas.
- Pred spaním miestnosť dôkladne vyvetrajte a odstráňte z nej predmety, ktoré by vás mohli rušiť (tikajúce hodiny, svietiace nabíjačky).
- Snažte sa 4–6 hodín pred spaním nepiť kofeínové a povzbudzujúce nápoje (káva, čaj, cola, kofola, kakao, energetické nápoje).
- Vyhnite sa tiež fajčeniu a popíjaniu alkoholu pred spaním.
- Ideálne je nevečerať ťažké a tučné jedlá.
- Nevykonávajte tesne pred spaním rušivé aktivity. Šport, hranie počítačových hier či počúvanie hlasnej hudby stimulujú telo i zmysly a nie sú vhodné v okamihu, keď sa má človek skôr upokojiť.
- Nepozerajte sa na televíziu, na displej telefónu ani na iné obrazovky a monitory. Mozog spracováva vnemy ešte dlho po tom, čo zariadenie vypnete a vám sa potom bude zaspávať veľmi ťažko.
- Na podporu spánku je vhodné piť odvary z byliniek, ktoré obsahujú upokojujúce silice (medovka, levanduľa, valeriána lekárska, ľubovník bodkovaný).