Menu

Recenzia a test VeGA 424SDX

71,0 % Celkové hodnotenie

Ďalší na zváženie v kategorii Benzínové kosačky

Klady

  • Nízka cena
  • Pomerne výkonný motor
  • Nízka hmotnosť

Zápory

  • Malé kolieska
  • Úzky záber kosenia
270 € Orientačná cena

Základné údaje

Model VeGA 424SDX patrí medzi lacnejšie benzínové kosačky, napriek tomu ale ponúka pomerne slušný výkon. Ide o záhradného pomocníka s rotačným systémom kosenia. Šírka záberu je tu 43 cm, čo je v porovnaní s konkurenciou pomerne málo. Aj kvôli tomu je táto kosačka vhodná skôr na menšie plochy s výmerou okolo 600 m2. V porovnaní s elektrickými a akumulátorovými kosačkami je to však stále veľa. Výška kosenia sa nastavuje centrálne v rozmedzí od 25 do 75 milimetrov. Samozrejmosťou je vlastný pojazd, ktorého rýchlosť je približne 4 km za hodinu, zodpovedá teda priemernej rýchlosti chôdze.

Prekvapením je pri takto lacnej kosačke oceľová kostra a pomerne výkonný motor so silou štyroch konských síl s viac ako tromi tisíckami otáčok za minútu. Objem motora už je ale menší, ide o necelých 100 centimetrov kubických. V rámci kategórie benzínových kosačiek má táto kosačka pomerne malé kolieska, predné majú priemer 16,2 a zadné 18 centimetrov. Veľkosť koliesok môže mať istý vplyv na ovládateľnosť kosačky. Určenie na menšie záhrady sa odrazilo aj v menšom objeme zberného koša, ktorý má 55 litrov. Pozitívna je v porovnaní s inými kosačkami s benzínovým pohonom nízka váha 24 kilogramov, manipulácia je teda pomerne jednoduchá. Hlučnosť dosahuje takmer 100 dB, to je ale pri tomto type pohonu normálne.

Parameter Tento produkt
Výrobca

VeGA

Typ kosačky

Rotačná

Šírka záberu kosenia (cm)

43

Nastavenie výšky kosenia

Áno (centrálne)

Rozsah výšky kosenia (mm)

25-75

Určenie pre kosenú plochu (m2)

600-700

Pojazd

Áno

Maximálna rýchlosť pojazdu (km/h)

4,4

Výkon motora

4 HP/2,98 kW

Otáčky motora (ot./min)

3 060

Objem motora (ccm)

99

Objem nádrže (l)

1,2

Priemer kolies predných/zadných (mm)

162/180

Štartovanie

Ručné

Objem zberného koša (l)

55

Hmotnosť (kg)

24

Hlučnosť (dB)

96

Materiál šasi

Oceľ

Funkcie

Kosačka VeGA disponuje všetkými nami sledovanými funkciami. Užitočné je napríklad mulčovanie, vďaka ktorému môžete pri kosení trávnik rovno hnojiť najemno pokosenou trávou. Vybrať si môžete bočné alebo zadné vyhadzovanie. Ovládacie prvky sú umiestnené v blízkosti rukoväte, podobne ako pri väčšine kosačiek na trhu. Niektorí používatelia ocenia aj mäkčenú rukoväť, vďaka ktorej ich z práce na záhrade nebudú tak rýchlo bolieť ruky a kosačka bude ovládateľnejšia.

Parameter Tento produkt
Mulčovanie

Áno

Bočné vyhadzovanie

Áno

Mäkčená ergonomická rukoväť

Áno

Ovládanie pri rukoväti

Áno

Naše hodnotenie a záver

Medzi výhody benzínovej rotačnej kosačky VeGA 424SDX patrí pomerne silný motor (4 konské sily) a nízka obstarávacia cena. Celková hmotnosť tohto modelu 24 kg je celkom nízka, čo prispieva k jednoduchej manipulácii. Medzi negatíva môžeme zaradiť napríklad menší záber 43 centimetrov, kvôli ktorému je táto kosačka určená skôr na menšie záhrady s rozlohou okolo 600 m2. S tým súvisí aj celkom malý objem zberného koša (55 l). Pri výbere hrá tomuto modelu do kariet napríklad dobrá funkčná vybavenosť, súčasťou ktorej je aj obľúbené mulčovanie.

Ak vás až tak neláka predstava pravidelného dopĺňania benzínu a zaujala by vás skôr kosačka na alternatívny pohon, skúste si prečítať napríklad recenziu elektrickej kosačky od rovnakého výrobcu VeGA GT 3805.

270 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: VeGA 424SDX | Hodnotenie: 71,0 %
Jakub Gulec
Jakub sa v našom tíme zameriava na elektroniku a technické témy. Údržbou trávnatej zelene sa dokonca krátkodobo živil a navyše pochádza z rodinného domu – problematiku benzínových kosačiek má teda zvládnutú. V článku sa dočítate napríklad to, akú šírku záberu vyberať v závislosti od veľkosti trávnatej plochy. Jeho recenzie nájdete aj pri vretenových kosačkách alebo krovinorezoch.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia VeGA 424SDX

VeGA 424SDX

270 € Orientačná cena