Menu

Recenzia a test VeGA 46 HWXV

75,2 % Celkové hodnotenie

Ďalší na zváženie v kategorii Benzínové kosačky

Klady

  • Slušné parametre za dobrú cenu
  • Veľký zberný kôš
  • Objemná benzínová nádrž

Zápory

  • Vysoká minimálna výška kosenia
  • Niektoré komponenty sú vyrobené z neodolného materiálu
320 € Orientačná cena

Základné údaje

Benzínová kosačka VeGA 46 HWXV patrí so svojím mechanizmom kosenia taktiež do kategórie rotačných kosačiek (ide o najčastejší variant). Jedná sa o stredne veľký model so šírkou záberu 46 centimetrov a vzhľadom na výkon okolo 2,6 kW a objem zberného koša 70 litrov je daný model vhodný na plochy okolo 800 metrov štvorcových. Štvorkoňový motor s ručným štartérom má 3060 otáčok za minútu a jeho objem je 139 centimetrov kubických. Poteší aj pomerne veľká nádrž, do ktorej sa zmestí až 1,5 litra paliva. Nechýba samozrejme ani pojazd s rýchlosťou 4 km/h.

Čo sa týka nastavenia výšky kosenia, užívateľ si môže zvoliť od 3 do 8 centimetrov, ale výrobca bohužiaľ neuvádza, koľko je na kosačke výškových stupňov. Mnohé kosačky však ponúkajú aj nižšiu základnú výšku kosenia (2 cm). Veľkosť koliesok je slušná, predné majú v priemere 18 a zadné 25,5 centimetrov.

Samozrejmosťou je prakticky pri všetkých benzínových kosačkách oceľová konštrukcia podvozku, čo sa ale automaticky spája aj s vyššou hmotnosťou stroja. Pri tomto modeli je celková hmotnosť 33 kilogramov, čo je v porovnaní s konkurenciou priemer.

Parameter Tento produkt
Výrobca

VeGA

Typ kosačky

Rotačná

Šírka záberu kosenia (cm)

46

Nastavenie výšky kosenia

Áno (centrálne)

Rozsah výšky kosenia (mm)

30-80

Určenie pre kosenú plochu (m2)

800

Pojazd

Áno

Maximálna rýchlosť pojazdu (km/h)

4

Výkon motora

4 HP/2,6 kW

Otáčky motora (ot./min)

3 060

Objem motora (ccm)

139

Objem nádrže (l)

1,5

Priemer kolies predných/zadných (mm)

180/255

Štartovanie

Ručné

Objem zberného koša (l)

70

Hmotnosť (kg)

33

Materiál šasi

Oceľ

Funkcie

Benzínové kosačky sa štandardne pýšia veľkým množstvom funkcií a to platí aj v prípade tohto záhradného pomocníka od spoločnosti VeGA. Nájdeme tu bočné a zadné vyhadzovanie a tiež funkciu mulčovania. Mulčovanie je veľmi užitočný spôsob hnojenia čerstvo pokoseného trávnika, na ktorý sú z kosačky naspäť vyhadzované malé kúsky trávy, ktoré mu následne dodávajú živiny. Na modeli nájdeme aj mäkčenú rukoväť s ergonomickým tvarovaním, v ktorej blízkosti sú umiestnené všetky dôležité ovládacie prvky.

Parameter Tento produkt
Mulčovanie

Áno

Bočné vyhadzovanie

Áno

Mäkčená ergonomická rukoväť

Áno

Ovládanie pri rukoväti

Áno

Naše hodnotenie a záver

Rotačná benzínová kosačka VeGA 46 HWXV je slušne vybavená, má veľký 70 l zberný kôš a taktiež aj nadštandardne objemnú palivovú nádrž, do ktorej sa zmestí 1,5 litra paliva. Motor je čo sa týka výkonu priemerný a toto zariadenie je so šírkou kosenia 46 cm vhodné na plochy okolo 800 m2. Nevýhodou je napríklad príliš vysoká minimálna výška kosenia 3 cm. Niektoré kosačky totiž ponúkajú aj 2 cm pre skutočne nízky strih, čo niektorí zákazníci vyžadujú.

320 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: VeGA 46 HWXV | Hodnotenie: 75,2 %
Jakub Gulec
Jakub sa v našom tíme zameriava na elektroniku a technické témy. Údržbou trávnatej zelene sa dokonca krátkodobo živil a navyše pochádza z rodinného domu – problematiku benzínových kosačiek má teda zvládnutú. V článku sa dočítate napríklad to, akú šírku záberu vyberať v závislosti od veľkosti trávnatej plochy. Jeho recenzie nájdete aj pri vretenových kosačkách alebo krovinorezoch.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia VeGA 46 HWXV

VeGA 46 HWXV

320 € Orientačná cena