Menu

Recenzia a porovnanie VeGA 545 SXHE 7in1

92,3 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Benzínové kosačky

Klady

  • Silný motor s elektrickým štartérom
  • Široký záber
  • Veľký zberný kôš

Zápory

  • Vyššia cena
  • Vysoká hmotnosť a hlučnosť
480 € Orientačná cena

Základné údaje

Benzínová rotačná kosačka VeGA 545 SXHE 7in1 disponuje veľmi dobrými parametrami, najmä čo sa týka šírky záberu a výkonu. Práve preto je vhodná na kosenie väčších plôch. Pohodlnej práci napomáha aj veľký zberný kôš.

Hodnotenie parametrov kosenia

Prvý menovaný parameter, teda šírka záberu, dosahuje 54 cm, čo tento model predurčuje na pohodlnú a rýchlu prácu na väčších trávnatých plochách. Keď sa zameriame na výkon, ten je v maximálnej hodnote 4,4 kW pri objeme motora 173 centimetrov kubických, čo je nadštandard. Počet otáčok dosahuje slušnú hodnotu 3 600 za minútu. Pri tomto type kosačiek je samozrejmosťou aj vlastný pojazd, ktorého ovládanie sa nachádza na rukoväti. Pojazd môže dosiahnuť rýchlosť až 4 km za hodinu. Zberný kôš s objemom 70 litrov a veľkosť nádrže na benzín 1,5 litra predurčujú kosačku na dlhšiu prácu na veľkom priestranstve.

Z parametrov kosenia je nutné okrem šírky záberu spomenúť aj nastaviteľnosť výšky. Tú si zvolíte centrálnym systémom, a to v niekoľkých stupňoch v rozmedzí od 25 do 75 mm. Z ďalších charakteristík je dobré vedieť o vyššej hlučnosti 98 dB, tá je však všeobecne spojená s benzínovými zariadeniami. Užívateľ musí počítať aj s vyššou hmotnosťou takmer 40 kg, čo môže fyzicky slabším ľuďom sťažovať manipuláciu. Tú naopak zlepšia veľké kolieska s priemerom 205 mm (vpredu) a 280 mm (vzadu). Konštrukcia je samozrejme oceľová, výhodou je kombinácia elektrického a ručného štartovania. Elektrický štart zaisťuje 12V batéria, využiť je ale možné aj klasické zatiahnutie za štartovaciu šnúru.

Parameter Tento produkt
Výrobca

VeGA

Typ kosačky

Rotačná

Šírka záberu kosenia (cm)

54

Nastavenie výšky kosenia

Áno (centrálne)

Rozsah výšky kosenia (mm)

25-75

Určenie pre kosenú plochu (m2)

1 000-1 200

Pojazd

Áno

Maximálna rýchlosť pojazdu (km/h)

4

Výkon motora

6 PS/4,4 kW

Otáčky motora (ot./min)

3 600

Objem motora (ccm)

173

Objem nádrže (l)

1,5

Priemer kolies predných/zadných (mm)

205/280

Napätie (V)

12 V štartovacia batéria

Štartovanie

Ručné / Elektrické

Objem zberného koša (l)

70

Hmotnosť (kg)

39

Hlučnosť (dB)

98

Materiál šasi

Oceľ

Hodnotenie funkcií

Zo sledovaných funkcií nechýba kosačke VeGa nič. Ide o multifunkčné zariadenie, ktoré zvládne mulčovanie a taktiež ponúkne bočné aj zadné vyhadzovanie. Ovládanie je samozrejme blízko rukoväte, ktorá je riešená ergonomicky sa zmäkčujúcim pogumovaním.

Parameter Tento produkt
Mulčovanie

Áno

Bočné vyhadzovanie

Áno

Mäkčená ergonomická rukoväť

Áno

Ovládanie pri rukoväti

Áno

Hodnotenie užívateľov

Medzi užívateľmi ide o veľmi obľúbený model kosačky, na ktorej si najviac cenia dobrý pomer ceny a výkonu. Vyzdvihujú hlavne nadštandardnú šírku záberu a tiež silu motora, ktorý je možné rozbehnúť elektrickým štartérom. Naopak, medzi občasnými negatívnymi komentármi sa objavujú zmienky o horšom plnení zberného koša alebo o vyššej hmotnosti.

Hlavné klady a zápory

Ako už bolo spomenuté, táto kosačka si zaslúži veľmi dobré hodnotenie najmä za svoj nadpriemerný záber kosenia 54 cm, vďaka ktorému sa práca vykonáva naozaj rýchlo. K tomu prispieva aj veľmi dobrý výkon a taktiež objemný zberný kôš, ktorý pojme až 70 litrov trávy. Výhodná je aj veľká funkčná vybavenosť a tiež elektrické štartovanie. Naopak, medzi negatíva je nutné zaradiť trochu vyššiu cenu a taktiež vysokú hmotnosť, ktorá môže fyzicky slabším ľuďom skomplikovať manipuláciu. Za nevýhodu tejto kosačky je taktiež možné považovať vysokú hlučnosť.

Naše hodnotenie a záver

VeGA 545 SXHE 7in1 je naozaj dobrá benzínová kosačka, ktorú využijete na kosenie väčších plôch (okolo 1 000 metrov štvorcových). Má záber 54 cm a silný 4,4 kW motor s objemom 173 ccm a počtom otáčok až 3 600 za minútu. Výšku kosenia nastavíte centrálne na niekoľkých stupňoch od 25 do 75 mm. Samozrejmosťou je pojazd s rýchlosťou až 4 km/h. Využiteľnosť na väčších plochách zaisťuje aj veľký 70 l zberný kôš a 1,5 l palivová nádrž. Ide o pomerne ťažký stroj s hmotnosťou 39 kg, s manipuláciou vám ale pomôže spomínaný pojazd a taktiež veľké kolieska. Počítať sa musí aj s vyššou hlučnosťou dosahujúcou takmer 100 dB. Výhodou je prítomnosť ručného aj elektrického štartovania. Medzi funkciami nájdete mulčovanie, bočné aj zadné vyhadzovanie, rovnako ako pohodlné ovládanie s mäkčenou rukoväťou.

Ide o veľmi kvalitný model, za ktorý si však priplatíte. Na trhu nájdete aj finančne menej náročné varianty, napríklad model od rovnakej značky VeGA 51 HWXV 6in1.

480 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: VeGA 545 SXHE 7in1 | Hodnotenie: 92,3 %
Jakub Gulec
Jakub sa v našej redakcii venuje najmä technicky zameraným témam. V tomto článku vám vysvetlí napríklad to, prečo sú pre trávnik lepšie vretenové kosačky, alebo aké majú výhody ich rotačné náprotivky. Jeho recenzie nájdete taktiež pri aku vŕtačkách alebo štiepačkách dreva.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia VeGA 545 SXHE 7in1

VeGA 545 SXHE 7in1

480 € Orientačná cena