Nákup ventilátora na prvý pohľad nepredstavuje nič zložité, napriek tomu by ste mali vedieť, čo od takého zariadenia očakávate. Na základe toho môžete správne zvoliť jeho konkrétne prevedenie a rad pridružených vlastností. V našom článku sa dozviete, aké sú veľkosti ventilátorov a na aké účely sa jednotlivé typy hodia.
Prezradíme vám tiež, aký výber rýchlostí ventilátory obvykle ponúkajú, aký môžu mať príkon alebo aké bývajú hlučné. Ani na to totiž netreba zabúdať, pretože počas letných dní sa prístroj stane neoddeliteľnou súčasťou vášho domova. Venovať sa budeme aj bezpečnostným prvkom a funkciám, ktorými ventilátory disponujú.
Ako už bolo spomenuté v úvode, príjemné teploty v horúcich letných dňoch môžete okrem ventilátora dosiahnuť aj s použitím klimatizácie, na tie mobilné sme sa zamerali v samostatnom teste mobilných klimatizácií. Na získanie kvalitného ovzdušia určite niektorí užívatelia využijú tiež zvlhčovače a čističky vzduchu, objavujú sa dokonca aj prístroje 2v1.
Ako vybrať ventilátor stručne:
- Prečo kúpiť kvalitný vetrák? Oproti klimatizácii je lacnejší a nezaberá toľko miesta, navyše sa nemusí zložito inštalovať.
- Majú vetráky nejaké nevýhody? Na rozdiel od klimatizácie neznižujú teplotu vzduchu v miestnosti, navyše môžu mať pri nesprávnom používaní negatívny vplyv na pokožku alebo dýchací systém.
- Pred nákupom zvážte, kde bude ventilátor umiestnený. Dostupné sú stolné, stojanové a podlahové ventilátory, ďalej stropné ventilátory a ventilátory USB.
- Aký veľký priestor bude ventilátor ochladzovať? Objem miestnosti a jej typ rozhodujú o tom, ako výkonný ventilátor potrebujete.
- Ako komfortné chladenie vyžadujete? Minimálne by mal mať ventilátor tri rýchlostné stupne, tie najvýkonnejšie prístroje však ponúknu až desať rýchlostí.
- V závislosti na budúcom umiestnení sledujte aj hlučnosť. Do spálne si vyberte tichší model alebo ventilátor s tichým režimom určeným na tieto účely.
- Skontrolujte bezpečnosť ventilátora. Ochranná mriežka, stabilná základňa a ochrana proti prehriatiu sú úplným základom.
- Rozhodnite sa, aké funkcie využijete. Nájsť môžete ventilátory s ionizáciou, s diaľkovým ovládaním, či rozprašovačom vody pre efektívnejšie osvieženie.
- Neoddeliteľnou súčasťou je dizajn. Chcete ozvláštňujúci dizajnový doplnok? Elegantný je napríklad stĺpový ventilátor bez typických lopatiek.
- Stanovte si rozpočet a pustite sa do výberu. Vyberte si niekoľko kandidátov z danej cenovej relácie a skúste si vyhľadať recenzie a skúsenosti zákazníkov.
Prečo kúpiť kvalitný vetrák
Pripravte sa na horúce letné dni s predstihom a kúpte si kvalitný vetrák.
- Poskytujú príjemné ochladenie – ventilátor síce nezaistí zníženie teploty vzduchu v miestnosti, ale aspoň ho príjemne rozprúdi a zaistí jemné ochladenie. Zníži sa tým pocitová teplota a vám bude vo vnútri miestnosti príjemnejšie.
- Cenová dostupnosť – nemusíte míňať vysoké čiastky, aj lacnejšie modely vám ponúknu príjemné ochladenie. Navyše ide o lacnejšiu investíciu, než keby ste si kupovali klimatizáciu.
- Zaberajú málo miesta – oproti mohutným klimatizáciám sú vetráky často menej priestorovo náročné, a tak nezaberajú potrebné miesto napríklad na balkóne. Existujú navyše stropné ventilátory, ktoré vôbec nezaberajú miesto na podlahe.
- Jednoduchá inštalácia a ovládateľnosť – pretože sa vetráky spravidla nemusia nikam pevne inštalovať, stačí ich len postaviť na vybrané miesto, zapojiť do elektriny a zapnúť. Niektoré navyše majú diaľkový ovládač na jednoduchšie ovládanie.
- Bezpečnosť – ventilátory majú spravidla mriežkou chránené lopatky, čo zabráni predovšetkým deťom, aby dovnútra strčili prsty a zranili sa.
Nevýhody vetrákov
Existuje aj niekoľko nevýhod, ktoré sa s vetrákmi spájajú.
- Neochladzujú vzduch v miestnosti – na rozdiel od klimatizácie vetrák neznižuje teplotu v miestnosti, iba zaisťuje lepšiu cirkuláciu vzduchu.
- Negatívny vplyv na zdravie – dlhodobé a nesprávne používanie ventilátora môže negatívne ovplyvniť zdravie. Suchý vzduch totiž vysušuje pokožku, navyše kvôli ventilátoru dochádza k víreniu prachu v miestnosti, čo môže mať vplyv na dýchací systém.
- Niektoré nie sú prenosné – napríklad stropné ventilátory je nutné inštalovať pevne na strop, kvôli tomu strácajú svoju mobilitu a nemožno ich premiestňovať do inej miestnosti.
Prevedenie
V prvom rade sa zameriame na to, aké typy ventilátorov na trhu vôbec nájdete. Líšia sa od seba predovšetkým svojou konštrukciou, ktorá je rozhodujúca pre budúce umiestnenie a účel použitia. Zatiaľ čo stolné a USB ventilátory využijete pre ľahké ochladenie napríklad pri pracovnom stole, podlahové, stojanové, stropné a stĺpové ventilátory sú určené na chladenie celej miestnosti. Vzhľadom na budúce umiestnenie môžete medzi jednotlivými typmi vyberať aj podľa dizajnu.
Typ ventilátora | Výhody | Nevýhody |
Stolný | + Nízka cena
+ Kompaktné rozmery + Nastaviteľný sklon |
– Nízky výkon
– Hlučnosť |
Stojanový | + Dostupná cena
+ Nastaviteľný sklon |
– Môže byť nestabilný |
Stĺpový | + Dizajn
+ Ponuka funkcií + Nízka hlučnosť + Vysoká bezpečnosť |
– Vyššia cena
– Nižší výkon |
Stropný | + Letný aj zimný režim
+ Silný výkon + Nižšia hlučnosť |
– Vyššia cena
– Nedá sa premiestňovať |
Podlahový | + Silný výkon
+ Skladnosť |
– Vyššia cena
– Vyššia hlučnosť |
Nástenný | + Jednoduché ovládanie | – Nedá sa premiestňovať |
Do potrubia | + Nenápadný
+ Nižšia hlučnosť |
– Nedá sa premiestňovať |
USB | + Nízka cena
+ Kompaktný + Ľahko prenosné |
– Nízky výkon
– Vyššia hlučnosť |
Stolné ventilátory
Stolné ventilátory patria k tomu lacnejšiemu, čo si môžete na súčasnom trhu zaobstarať. Obvykle majú menšie rozmery, takže ich bez problémov umiestnite na stôl do svojej blízkosti. Vzhľadom na túto nie veľkú vzdialenosť nie je v ich prípade potrebný ani príliš veľký priemer lopatiek. V ich prospech hovorí určite nižšia hlučnosť v porovnaní s ostatnými typmi, ktorú určite oceníte nielen pri práci. Jedine u najlacnejších prístrojov býva hlučnosť vyššia.
Stojanové ventilátory
Stojanové ventilátory sú rozšírenou verziou stolných ventilátorov. Hodia sa ako do domácností, tak aj do kancelárskych priestorov. Majú podobný vzhľad, len o niečo väčšie rozmery. Umiestňujú sa na zem, napríklad do blízkosti pracovného stola. Sú orientované na výšku, preto pred nákupom venujte dostatočnú pozornosť stabilite. Sledujte aj výšku stojana a prípadne možnosť jej nastavenia. Výhodou sú protišmykové nožičky alebo pevná základňa.
Stĺpové ventilátory
Určitou odnožou stojanových ventilátorov sú ventilátory stĺpové. V ich prípade ste oslobodení od veľkého točiaceho sa ventilátora a typických lopatiek. Výrobok má skutočne tvar stĺpa a vpredu je opatrený mriežkou (prípadne otvorom). Až na najdrahšie modely mávajú stĺpové ventilátory všeobecne nižší výkon ako ventilátory lopatkové. Oveľa väčší dôraz je kladený na estetiku, moderný vzhľad a celkovo prepracovaný dizajn. Oproti iným typom bývajú drahšie.
Stropné ventilátory
Stropný ventilátor má svoje pevné umiestnenie a na rozdiel od mobilných modelov ho často využijete nielen v horúcich mesiacoch. Mnoho stropných ventilátorov má totiž okrem letnej prevádzky, pri ktorej sa lopatky otáčajú proti smeru hodinových ručičiek, aj prevádzku zimnú, ktorá ponúka opačný smer rotácie. Ventilátor v zimnej prevádzke tak rozháňa teplý vzduch, ktorý sa drží pri strope, a napomáha rovnomernejšiemu prehriatiu miestnosti (Zdroj: The Spruce).
Zimný chod stropného ventilátora môžete využiť aj v lete, najmä ak patríte k osobám citlivejším na prievan. Pri zimnom chode totiž dochádza k postupnejšiemu zmiešavaniu vzduchu a jeho prúdenie nie je také silné ako pri klasickom chode. Nevýhodou stropných ventilátorov bývajú vyššie obstarávacie náklady a zložitejšia inštalácia oproti prenosným modelom.
Podlahové ventilátory
Podlahové ventilátory môžu vzhľadom pripomínať stolné modely, bývajú ale väčšie, výkonnejšie a bohužiaľ aj hlučnejšie. Väčšinou sa využívajú skôr v priemysle a v komerčných priestoroch, umiestniť ich ale môžete aj do domácnosti. Nevýhodou je okrem vyššej hlučnosti aj to, že zaberajú miesto na podlahe. V kombinácii napríklad so stropným ventilátorom však zaistí veľmi dobrú cirkuláciu vzduchu aj vo väčšej miestnosti.
Nástenné ventilátory
Rovnako ako podlahové modely, aj tieto ventilátory sú vzdialeným „príbuzným“ stolných ventilátorov. Nezaberajú miesto na podlahe ani na stole, pripevnením na stenu ale strácajú možnosť prenášania.
USB ventilátory
Názov tejto kategórie výrobkov je pomerne vypovedajúci. Jedná sa o skutočne skladné prístroje, ktoré je možné ľahko prenášať, veľkosťou sa približujú stolným ventilátorom. Umiestňujú sa do blízkosti počítača, práve kvôli pripojeniu pomocou konektora USB. Napájať ich môžete aj prostredníctvom powerbanky, prípadne je možné použiť adaptér pre napájanie zo siete.
Ich výkon nie je vzhľadom na menšiu veľkosť lopatiek veľký, napriek tomu prináša príjemné osvieženie a častokrát môžu zaujať originálnym prevedením. Okrem ochladenia pri pracovnom stole ich môžete zobrať so sebou na dovolenku či využiť pri cestovaní.
Ventilátory do auta
Ak vaše vozidlo nedisponuje dostatočne výkonnou klimatizáciou, môžete ju podporiť prídavným ventilátorom. Umiestňuje sa do mriežky klimatizácie alebo pomocou prísavky kdekoľvek na palubnú dosku vozidla. Napája sa buď priamo z autozásuvky, alebo pomocou USB. K dostupnosti je v mnohých veľkostiach a prevedeniach, niektoré ventilátory môžete využiť dokonca aj na kúrenie. Svojím výkonom sa niektoré väčšie modely vyrovnajú stolnému variantu.
Ventilátory do potrubia
Často ich nájdete označené ako axiálne alebo malé axiálne ventilátory. Nenechajte sa ale zaskočiť cudzím názvom, s týmito ventilátormi sa už pravdepodobne každý stretol. Ide o malé ventilátory napojené na potrubie v stene, ktoré sa často používajú napríklad v kúpeľni.
Objem miestnosti a prietok vzduchu
Jedným z najdôležitejších vodítok pri výbere ventilátora by mala byť kapacita miestnosti, ktorú plánujete ventilátorom ochladzovať. Pomocou kapacity môžete určiť, aký výkonný ventilátor by ste si mali zaobstarať, respektíve aký by mal byť prietok vzduchu daného modelu. Všeobecne platí, že by sa mal vzduch v danom priestore obmeniť niekoľkokrát za hodinu, v závislosti od toho, o aký interiér ide. Pomôckou môžu byť koeficienty pre rôzne miestnosti:
Typ miestnosti | Počet výmen za hodinu |
Obytné priestory | 1–2 |
Kúpeľňa | 5–8 |
Kancelária | 5–9 |
Kuchyňa | 6–10 |
K objemu miestnosti sa dopočítate pomerne ľahko. Stačí vynásobiť dĺžku, šírku a výšku daného priestoru. Výsledný údaj je prezentovaný v metroch kubických označovaných skratkou „m3„. Pokiaľ vám teda vyjde objem miestnosti napríklad 40 m3 a ide o kanceláriu, optimálny prietok vzduchu ventilátora by mal byť cca 200 až 360 m3 za hodinu.
Veľkosť ventilátora
- Priemer lopatiek 25 až 30 centimetrov – stolné vetráky.
- Priemer lopatiek 40 až 50 centimetrov – stojanové ventilátory.
- Priemer lopatiek nad 100 centimetrov – stropné ventilátory.
Priemer vrtule ventilátora samozrejme súvisí s celkovým výkonom, respektíve s prietokom vzduchu. Tento parameter sa líši predovšetkým podľa toho, aký model výrobku zakúpite. Veľkosti ventilátorov sa pohybujú od 15 centimetrov do 135 a viac centimetrov.
Pokiaľ zvolíte stolný ventilátor, počítajte s priemerom okolo 25–30 centimetrov. Stojanové ventilátory majú väčší priemer, cca 40 až 50 centimetrov. Najväčšieho rozpätia a zároveň aj najúčinnejšieho chladiaceho efektu dosiahnete za pomoci stropných ventilátorov, ktorých priemer lopatiek končí na zhruba 135 centimetroch.
Počet rýchlostí
- 3 rýchlosti – základné modely, tento počet obvykle ponúkajú aj lacnejšie vetráky.
- 5 až 8 rýchlostí – pokročilejšie a drahšie modely.
Ventilátor by určite nemal byť zariadením s jednou rýchlosťou. Aj lacnejšie modely spravidla ponúkajú výber z niekoľkých rôznych nastavení. Za úplný základ možno považovať tri rýchlosti, vyberať však môžete aj z produktov s viac ako ôsmimi rýchlosťami. Vďaka možnosti regulácie intenzity chladiaceho efektu si môžete vždy dopriať komfort adekvátny k vašim aktuálnym požiadavkám a potrebám.
Príkon
Príkon udáva množstvo energie, ktorá je pri prevádzke ventilátora odoberaná z elektrickej siete. Hlavnou jednotkou je Watt uvádzaný pod skratkou „W“. Čím vyšší príkon bude, tým vyššiu očakávajte spotrebu energie.
Príkon ale veľmi často súvisí aj s výkonom ventilátora, pretože vyšší výkon si vyžaduje vyšší príkon. Zároveň je príkon priamo úmerný celkovej veľkosti vrtule. Jeho hodnota sa môže pohybovať od 15 W do viac ako 70 W za hodinu prevádzky.
Hlučnosť
- Ventilátory s hlučnosťou do 30 dB sa dajú považovať za veľmi tiché, oceníte ich najmä v spálni alebo v menšej kancelárii.
- Ventilátory s hlučnosťou od 30 do 50 dB je možné označiť za stredne hlučné, hodia sa do ďalších obytných priestorov či väčšej kancelárie.
- Hlučnosť nad 50 dB už je vyššia a pri kúpe takého modelu si musíte ujasniť, či vás nebude príliš obťažovať (napríklad počas spánku, práce či sledovania televízie).
Vzhľadom na to, že minimálne v lete sa ventilátor stáva neoddeliteľnou súčasťou obytných priestorov, musíte prihliadať aj na ďalší dôležitý parameter. Tým je hlučnosť zariadenia, udávaná v decibeloch (dB).
Hlučnosť by mala zodpovedať konkrétnemu prostrediu. Napríklad v spálni či v kancelárii, určite oceníte čo najtichšie zariadenie. V každom prípade samozrejme platí, že čím nižšia hlučnosť, tým lepšie. Počítajte ale s tým, že vyššia hlučnosť je spravidla daňou za vysoký výkon, a tak je potrebné tieto dva parametre optimálne vyvážiť.
Hmotnosť
Hmotnosť zohľadnite najmä v prípade, že vyberáte stropný ventilátor. Pred nákupom si zistite nosnosť vášho stropu, ktorá nesmie byť nižšia, než je hmotnosť samotného ventilátora. Tento parameter si postrážte aj v prípade, že budete ventilátor často prenášať. Modely ťažšie ako 10 kg rozhodne nie sú pre častý transport ideálne. V prípade stojanového ventilátora môže tento parameter vypovedať o stabilite konštrukcie.
Funkcie
Ventilátor sa môže laikom zdať ako obyčajné domáce zariadenie. Verte však, že aj tieto produkty skrývajú rôzne možnosti funkčného využitia, vychytávok a režimov.
- Diaľkové ovládanie poskytuje možnosť ovládať ventilátor na diaľku. To prináša značné pohodlie a komfort. Pri nákupe nezabudnite skontrolovať, či výrobca pribalil aj batérie k ovládaču alebo či je pre ovládač vyhradená priehradka na konštrukcii ventilátora.
- Časovač je funkciou predovšetkým niektorých drahších ventilátorov a stĺpových variantov. Pomocou neho môžete načasovať dobu zapnutia a vypnutia, aby sa rozprúdil vzduch v miestnosti pred vaším príchodom alebo sa napríklad ventilátor sám v noci vypol.
- Prírodný vietor je funkcia imitujúca vonkajší vánok. Toho je docielené pozvoľnou zmenou otáčok, takže sa mení rýchlosť prichádzajúceho chladivého vzduchu.
- Nočný režim zaisťuje pozvoľné chladenie v noci. Jeho prednosťou je nenásilné a jemné osviežovanie vzduchom a zároveň veľmi tichý a nerušivý chod.
- Ionizácia predstavuje skvelé riešenie na zlepšenie kvality vzduchu v miestnosti. Táto funkcia vytvára sviežejší vzduch a prispieva k lepšiemu interiérovému prostrediu.
- LCD displej zobrazuje aktuálne informácie o stave ventilátora, zapnutých funkciách a ostatných veciach. Nájdete ho predovšetkým pri drahších variantoch.
- Čistenie vzduchu ponúkajú najnovšie bezlopatkové ventilátory vybavené vzduchovými filtrami. Tie zbavujú vzduch v miestnosti prachu a alergénov a vytvárajú harmonické prostredie ideálne pre alergikov a astmatikov.
- Hmla slúži na zvlhčenie vzduchu v miestnosti. Ventilátor s funkciou hmly je vybavený špeciálnou nádržou na vodu, z ktorej vytvára jemnú hmlu.
- Vôňa sa vďaka ventilátoru lepšie rozvinie po miestnosti. Vybrané modely umožňujú vložiť vonné tablety alebo esenciu nielen na účely relaxácie, ale napríklad aj na odpudzovanie komárov.
- Osvetlenie často nájdete pri stropných ventilátoroch, kde slúži ako praktický doplnok. Možno napojiť na spínač v stene, prípadne sa ovláda pomocou šnúrky alebo tlačidla priamo na konštrukcii.
Oscilácia
Oscilácia nie je nič iné ako možnosť vertikálneho a horizontálneho natáčania ventilátora, vďaka ktorému sa svieži vzduch ľahšie dostane ku všetkým osobám v miestnosti. Tento pohyb môže byť automatický, alebo je možné ho vypnúť či zapnúť. Väčšina dnešných ventilátorov do domácnosti už touto funkciou disponuje, nepodstatná je ale pri stolných variantoch, pri ktorých sa bez oscilácie určite zaobídete.
Dĺžka prívodného kábla
Jedným z menej podstatných parametrov je dĺžka prívodného kábla. Väčšiu dĺžku oceníte v prípade, že budete chcieť ventilátor umiestniť ďalej od elektrickej zásuvky. Táto situácia typicky nastáva vo väčších miestnostiach, keď potrebujete prístroj umiestniť bližšie k sebe. Minimálne by mal mať ventilátor prívodný kábel dlhý 1,5 metra. Krátky kábel ale môžete v prípade potreby predĺžiť pomocou predlžovačky.
Dizajn
Pri výbere myslite na to, že v letných mesiacoch sa ventilátor stane nevyhnutnosťou, ktorú budete mať prakticky neustále na očiach. Z toho dôvodu sa oplatí sledovať aj dizajn a celkové spracovanie prístroja. Niektoré lacnejšie ventilátory pôsobia lacno už na prvý pohľad. Dizajnovo sa najviac vynímajú stĺpové ventilátory, ktoré môžu byť vďaka bezvrtulovému prevedeniu ozvláštňujúcim doplnkom interiéru.
Bezpečnosť
Pri výbere vhodného ventilátora nezabúdajte ani na dostatočnú bezpečnosť. Predsa len ide o elektrický prístroj, ktorý je vybavený vrtuľou otáčajúcou sa pri rýchlosti niekoľko stoviek otáčok za minútu. Práve tento prvok prináša to najväčšie riziko.
Aby ste sa vyvarovali zraneniu, čo platí hlavne pre malé deti, snažte sa dodržiavať niekoľko nasledujúcich pravidiel:
- Pri stolných a stojanových ventilátoroch dbajte na čo najväčšiu stabilitu, ktorá bude podporená špeciálnymi protišmykovými nožičkami a pevnou konštrukciou. Tým zamedzíte nežiaducemu pádu.
- Čo sa týka samotnej vrtule, musí byť chránená dostatočne hustou mriežkou, aby cez ňu dieťa nemohlo prestrčiť prst alebo hračku.
- Najväčšiu bezpečnosť docielite s modernejšími a drahšími ventilátormi so špeciálnym čidlom na mriežke. Pokiaľ sa jej niekto dotkne, zariadenie sa na chvíľu vypne.
Cena
Ventilátory predstavujú pomerne dostupný tovar. Každopádne však záleží na tom, čo od daného výrobku očakávate. Pôjde len o sezónne chladenie, alebo ho budete chcieť umiestniť natrvalo? Má slúžiť na ľahké chladenie jednej osoby, alebo prinášať osvieženie vo veľkej preplnenej kancelárii? V každom prípade sa sústreďte na preverené značky, medzi ktoré patrí AEG, Kanlux, Klarstein, Ardes, Cata, Sencor, Soler & Palau, ECG, Domo, Globo a ďalšie.
Cena do 40 €
Najlacnejšie ventilátory zaobstaráte už od 5 €. Ide predovšetkým o miniatúrne USB zariadenia, ktoré prinesú základný náznak chladenia. Pri investícii do 40 € budete vyberať skôr zo stolných, poprípade menej stabilných stojanových ventilátorov. Vo väčšine prípadov pôjde o prístroje s hlučnosťou okolo 40-50 dB, s priemerom vrtule do 40 centimetrov a s maximálne tromi rýchlosťami.
Cena od 40 € do 120 €
S vyššou cenou sa vaše možnosti nákupu pochopiteľne rozširujú. Do výberu sa dostane viac kvalitnejšieho sortimentu. Jeho výrobným materiálom nebude len plast, ale aj nerez a farebná oceľ. Pribudne určite viac tichých ventilátorov s 5 až 8 rýchlosťami. Ich priemer môže dosahovať až 100 centimetrov a príkon bude aj 70 W. Tešiť sa môžete na stabilné a bezpečné konštrukcie a do hľadáčika sa dostanú aj základné stĺpové varianty.
Cena od 120 € do 200 €
Diaľkové ovládanie, priemer vrtule až 132 centimetrov, hlučnosť pod 40 dB a nespočet možností prevedenia, či už ide o axiálne, stojanové, stĺpové, stolné alebo stropné ventilátory. Cenová kategória, kde si na svoje príde naozaj každý. To napokon dokazuje aj množstvo pridružených funkcií.
Cena nad 200 €
Takto vysoké obstarávacie náklady sa týkajú skôr tých, ktorí dávajú prednosť stropným ventilátorom. Tie najdrahšie modely môžu dosahovať ceny až cez 800 €. Potom obvykle dochádza k prelínaniu viacerých druhov výrobných materiálov, kde nechýba napríklad ani drevo. Ide o produkty s nižšou hlučnosťou, nočným režimom či osvetlením, viac ako 9 rýchlosťami a môžu nadobúdať priemer cez 132 centimetrov.
Ďalej v tejto cenovej relácii narazíte na skutočne prepracované kúsky. Ide predovšetkým o stĺpové ventilátory ponúkajúce prídavné funkcie, ktoré zvyšujú komfort používania na maximum. Takým ventilátorom nechýba plynulá regulácia prúdenia vzduchu, HEPA filtrácia najvyššej triedy, ionizácia alebo časovač.
Ako správne používať ventilátor
Mnoho ľudí sa ventilátorom radšej vyhýba v obave z prechladnutia, podráždenia očí, či z ďalších nepríjemností. Tým sa ale môžete vyvarovať správnym používaním ventilátora a nemusíte si tak v horúčave upierať vytúžené ochladenie (Zdroj: Apartmán Therapy).
Umiestnenie ventilátora
Odolajte pokušeniu pustiť prúd vzduchu priamo na seba, to vám síce prinesie rýchle ochladenie, v dlhodobom horizonte ale nejde o nič ideálne pre ľudský organizmus. Pokiaľ vzduch z ventilátora fúka priamo na vás, môžete si privodiť stuhnutie svalov, bolesť kĺbov, pálenie očí alebo napríklad aj prechladnutie. Lepším riešením je namieriť ventilátor na stenu alebo kus nábytku, tak aby sa prúdenie vzduchu rozptýlilo po miestnosti.
Čisté prostredie
S rozprúdením vzduchu súvisí aj vírenie prachu, ktoré je nepríjemné nielen ľuďom s dýchacími ťažkosťami. Pri používaní ventilátora tak dbajte na to, aby bolo v miestnosti čisto a nehromadil sa prach, ktorý by ste následne vdychovali.
Pitný režim
V lete by mal byť pitný režim samozrejmosťou, pri umelom ochladzovaní sa navyše vzduch vysušuje, a tak nie je na škodu dodať telu potrebnú hydratáciu. Do kancelárie sa môžete vybaviť napríklad aj kvapkami do očí, nielen prúdenie vzduchu, ale aj dlhé sledovanie monitora totiž môže oči dráždiť.
Tipy na ochladenie
Ventilátor nie je jedinou cestou na ochladenie v horúcich dňoch. Môžete ho nahradiť alebo ideálne kombinovať s ďalšími metódami, aby ste dosiahli ideálny výsledok.
Klimatizácia
Najefektívnejším, ale zároveň finančne najnáročnejším variantom je klimatizácia. Tá vám bez problémov zaručí ochladenie o niekoľko stupňov a niektoré modely zvládajú aj funkciu odvlhčovania či kúrenia. Dostupnejším mobilným klimatizáciám sme sa venovali v samostatnom porovnávacom teste mobilných klimatizácií, kde sa dozviete všetky dôležité informácie o ich výbere a používaní.
Ochladzovač vzduchu
Ochladzovač vzduchu na prvý pohľad vyzerá ako mobilná klimatizácia, môže tak dôjsť k zámene týchto dvoch zariadení. Zásadný rozdiel je ale v spôsobe chladenia, ochladzovač vzduchu na tento účel používa vodu alebo ľad, klimatizácia špeciálne chemické chladivo. Efekt chladenia je teda oproti klimatizácii slabší a ochladzovač funguje aj ako zvlhčovač, čo môže byť v lete príjemné, no nie v každej domácnosti je zvlhčenie vzduchu žiaduce.
Studená voda, ľad
Ak nechcete investovať do ochladzovača, ale ocenili by ste aspoň čiastočné ochladenie a zvlhčenie vzduchu u vás doma alebo v kancelárii, môžete si pomôcť aj vodou alebo ľadom. Stačí napustiť drez, umývadlo, alebo inú nádobu ľadovou vodou, poprípade aj navlhčiť závesy alebo prikryť parapet mokrým vyžmýkaným uterákom. Ak máte doma ventilátor, umiestnite pred neho nádobu s ľadom alebo ľadovou vodou, aby rozfúkal ochladený vzduch do miestnosti.
Fólie
Istého ochladenia dosiahnete už tým, keď nepustíte teplo dovnútra. Na to slúžia špeciálne fólie do okien, ktoré odrážajú teplo. Poslúžia vám nielen v lete, kedy udržia teplo vonku, ale aj v zime, kedy naopak zabraňujú úniku tepla von.
Závesy
Ak ste niekedy boli na dovolenke v niektorej z prímorských krajín, možno ste zaznamenali, že veľa domov má v týchto oblastiach na oknách okenice. Tie zabraňujú priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by zohrievalo vnútro domu. V našich končinách síce okenice nie sú príliš obvyklé, na rovnaký účel ale môžete využiť závesy či žalúzie.
Vetrajte múdro
Vetraním si v lete môžete pomôcť aj uškodiť. Ak túžite po ochladení, vetrajte iba skoro ráno (najchladnejšie býva okolo štvrtej hodiny), neskoro večer alebo v noci. Pri vetraní cez deň naopak vpustíte horúci vzduch dovnútra, od rána do večera je preto lepšie nechať okná zatvorené. Ak chcete predsa vetrať aj cez deň, alebo chcete v noci podporiť ochladenie vzduchu, môžete do okenného rámu napnúť mokrú plachtu.
Chladivé obliečky
Dôležitá je aj voľba materiálov, v noci najmä pyžamá a obliečky. Pokiaľ bez prikrývky nezaspíte, môžete ju skúsiť vymeniť za jednoduché prestieradlo podľa vzoru južných krajín, alebo aspoň použiť obliečky z chladivých materiálov. Medzi tie patrí satén, bavlna alebo hodváb.