Ako vybrať vibračnú plošinu
S vibračnou plošinou sa dnes môžete stretnúť v celom rade fitness centier, niektoré ich dokonca zaradili aj do pravidelných tréningových lekcií. Ak sa vám prínosy cvičenia na vibračnej doske zapáčili natoľko, že si ju chcete zaobstarať aj domov, prípadne do svojej vlastnej posilňovne, potom ste na správnom mieste. V riadkoch nižšie vám poradíme, podľa akých parametrov vyberať vibračnú plošinu.
Dozviete sa, že existujú rôzne typy vibračných plošín, ktoré môžu zároveň ponúkať aj odlišné druhy vibrácií, pričom každý druh sa hodí na iné účely. Prezradíme vám, ako medzi rôznymi typmi vibračných plošín správne vybrať a čo by ste mali od daného modelu očakávať. Ďalej vám priblížime hodnoty dôležitej štvorice parametrov, ktorú tvorí výkon motora, nosnosť, veľkosť a hmotnosť vibračnej plošiny. Uvedieme aj praktické funkcie a spôsoby ovládania plošiny.
V závere článku sa budeme tradične venovať finančnej stránke, kedy vám priblížime obstarávacie náklady profesionálnych strojov aj modelov do domácnosti. Nakoniec vám v stručnosti zhrnieme, ako na vibračnej plošine správne cvičiť, ktoré cviky je možné vykonávať alebo aké doplnky môžete pri cvičení používať. A aby vám plošina mohla slúžiť čo najdlhšie, prečítajte si nakoniec, v čom spočíva jej pravidelná údržba.
Ako vybrať vibračnú plošinu stručne:
- Najskôr sa presvedčte, že je vibračná plošina skutočne to, čo hľadáte. Pozrite sa, aké výsledky môžete pri cvičení dosiahnuť a prečítajte si informácie o prípadných kontraindikáciách.
- Zvážte, ktorý typ vibračnej plošiny zvolíte. Na výber máte buď stojanovú plošinu alebo vibračnú podložku bez bočných držadiel.
- V nadväznosti na predchádzajúci bod následne vyberte model buď na domáce alebo profesionálne využitie. Pokročilejšie vibračné plošiny mávajú výkonnejší motor, robustnejšiu konštrukciu a ponúkajú viac funkcií alebo senzory na meranie tuku.
- Sledujte, aký druh vibrácií plošiny ponúka. Niektoré druhy vibrácií sa hodia skôr na relaxáciu a podporu krvného obehu, iné naopak na chudnutie a formovanie postavy.
- Dôležitá je tiež intenzita a rýchlosť vibrácií. Pre väčší komfort pri cvičení voľte medzi prístrojmi, ktoré disponujú viac ako jedným či dvoma rýchlostnými stupňami.
- Skontrolujte, či bude výkon motora na vaše účely dostačujúci. Na bežné domáce využitie sú vhodné vibračné plošiny s výkonom motora od 250 W.
- Nosnosť vibračnej plošiny musí spĺňať nároky najťažšej osoby, ktorá ju bude využívať. Obvykle sa pohybuje okolo 100 až 120 kg, ale objavíte aj plošiny s nosnosťou nad 150 kg.
- Veľkosť a hmotnosť plošiny by mala zodpovedať budúcemu umiestneniu. Pokiaľ máte pre plošinu dostatok voľného miesta, môžete voliť aj medzi väčšími modelmi. Naopak, v malej domácnosti oceníte skladný a ľahký model.
- Na ovládanie spravidla slúži displej a manuálne tlačidlá. Rozhodujúce sú ale funkcie. Sledujte, či plošina ponúka prednastavené programy alebo či disponuje meracími senzormi.
- Nakoniec si stanovte rozpočet a vyberte niekoľko kandidátov spĺňajúcich vaše požiadavky. Prečítajte si užívateľské recenzie, ktoré vám pomôžu pri záverečnom rozhodovaní.
Aké účinky má vibračná plošina?
Veľa ľudí stále žije v presvedčení, že sa pomocou vibračnej plošiny dá rýchlo schudnúť bez cvičenia. Také zázraky ale plošina nevie, odcvičiť si to vždy musíte samy. S vibračnou plošinou je ale cvičenie, aj celý tréning, oveľa efektívnejšie a účinnejšie. Táto pomôcka má navyše množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie, cvičenie na nej:
- zlepšuje krvný obeh,
- uľavuje od svalovej bolesti,
- zlepšuje pružnosť šliach a väzov,
- zvyšuje flexibilitu svalov a celého tela,
- pomáha redukovať celulitídu,
- zlepšuje držanie tela,
- zvyšuje silu,
- napomáha rýchlejšiemu spaľovaniu kalórií,
- prispieva k vyššej odolnosti imunitného systému.
Pre koho je vibračná plošina určená?
Vďaka svojim priaznivým účinkom sú vibračné plošiny vhodné na spevnenie a sformovanie tela. Predstavujú tak univerzálnu cvičebnú pomôcku, ktorá sa hodí ako na domáce cvičenie, tak aj do posilňovne. Vibračnú plošinu možno ale využiť aj na rehabilitáciu poúrazových stavov alebo ako podporu pri liečbe závažnejších ochorení. Cvičenie na plošine prispieva k zlepšeniu stavu napríklad pri liečbe Parkinsonovej choroby alebo roztrúsenej sklerózy.
Vďaka tomu, že cvičenie na vibračnej plošine prispieva k posilneniu kostí a pritom nezaťažuje kĺby, môžu vibračné plošiny používať aj seniori a osoby, ktoré majú problémy s kĺbmi. Cvičenie totiž prispieva k zníženiu bolestivosti kĺbov a chrbtice. Platí ale, že v prípade akýchkoľvek zdravotných ťažkostí najskôr cvičenie na vibračnej plošine konzultujte s lekárom alebo fyzioterapeutom.
Pro koho naopak vibračná plošina nie je vhodná?
Pre zdravé osoby má cvičenie na vibračnej plošine prínosy a nie je nijako ohrozujúce. Na pozore by sa ale mali mať skupiny osôb s istými kontraindikáciami, pre ktoré by cvičenie mohlo predstavovať riziko. Tomuto typu cvičenia by sa preto mali vyhnúť:
- tehotné ženy,
- ženy s vnútromaternicovým telieskom,
- osoby so žilovou trombózou,
- ľudia s kardiovaskulárnym ochorením,
- osoby s ranami po nedávnych operáciách,
- ľudia s umelými kĺbmi,
- ľudia s migrénami,
- ľudia s akútnou prietržou,
- ľudia s akútnymi bolesťami bedrovej chrbtice,
- ľudia s ťažkou cukrovkou alebo epilepsiou,
- ľudia s akútnou fázou reumatoidnej artritídy,
- ľudia s akútnymi zápalovými ochoreniami,
- ľudia, ktorí majú problémy so sietnicou.
Typy vibračných plošín
Ako prvé sa pri výbere zamerajte na typ vibračnej plošiny. V tomto ohľade budete môcť vyberať z dvoch možných variant – existujú menšie vibračné plošiny vybavené iba základňou a väčšie plošiny disponujúce aj robustným stojanom a madlami.
- Vibračná plošina bez držadiel je tvorená iba samostatnou základňou bez pomocného stĺpika a rukovätí. Často sa jej hovorí aj vibračná doska alebo podložka. Pri cvičení na tejto plošine máte absolútnu voľnosť pohybu, musíte však sami udržovať rovnováhu, čo nemusí byť pre každého jednoduché. Obzvlášť pri pôsobení silných vibrácií. Ide však o najobľúbenejší variant na domáce cvičenie, ktorého výhodou je okrem priaznivej ceny aj veľmi dobrá skladnosť.
- Stojanová vibračná plošina s držadlami je, ako už názov napovedá, vybavená tiež podporným stĺpikom a držadlami na bočných stranách. Tie síce môžu spoločne so stĺpikom tvoriť istú prekážku v pohybe pri cvičení, avšak využijete ich na udržanie rovnováhy pri vyšších rýchlostiach vibrácií. Ocenia ich predovšetkým staršie osoby a začiatočníci. Oproti predchádzajúcemu typu sú plošiny s držadlami všeobecne drahšie a menej skladné.
Konštrukcia a stabilita
Aby ste si mohli byť istí, že bude cvičenie na vibračnej plošine bezpečné pre všetkých užívateľov, je potrebné vybrať model so zodpovedajúcou konštrukciou. Aj tu opäť zohráva úlohu budúce využitie.
Vyššie uvedené varianty sa tak ďalej rozlišujú na domáce a profesionálne. Zatiaľ čo na domáce využitie vám postačí vibračná plošina s priemernými parametrami, ako vybavenie do fitness centra by ste mali voliť výkonnejší model, ktorý sa bude líšiť ako svojou cenou, tak aj nosnosťou a ďalšími parametrami. Vibračné plošiny do domácnosti spoznáte podľa nižšej ceny a menej robustnej konštrukcie.
Profesionálne prístroje sú drahšie, ale robustnejšie a zvládnu nepretržitú prevádzku. Majú navyše pevný rám, ktorý zaisťuje maximálnu odolnosť produktu a vysokú nosnosť. S využitím takej plošiny potom nemajú vo fitness a wellness centrách problémy ani ťažšie osoby s nadváhou. Pamätajte ale, že robustný rám zvyšuje nielen cenu, ale predovšetkým celkovú hmotnosť a rozmery plošiny – takéto prístroje sa preto príliš nehodia na domáce využitie.
Druhy vibrácií
Najdôležitejší prvok všetkých vibračných plošín sú samotné vibrácie. Medzi plošinami preto odporúčame vyberať podľa ich typu, pretože každý druh vibrácie bude mať iný účinok na vaše zdravie. Vibrácie sa rozlišujú na vertikálne, horizontálne a kombinované. Jednotlivé prístroje sa potom od seba líšia aj podľa intenzity vibrácií, o ktorej si ale povieme až v ďalšej kapitole.
Lineárne vibrácie
Vibračné plošiny s lineárnymi vibráciami sa pohybujú vertikálne smerom nahor a nadol. Určené sú najmä na relaxáciu a zvýšenie cirkulácie krvi. Nehodia sa príliš na chudnutie a silový tréning a tiež pre osoby s problémami pohybového ústrojenstva. Okrem toho, že náhle zmeny smeru pohybu a veľká sila kmitov môžu spôsobovať bzučanie v hlave, je to tiež nápor na kĺby.
Oscilačné vibrácie
Vibračné plošiny s oscilačnými vibráciami sa pohybujú ako hojdačka, čím viac napodobňujú prirodzenú ľudskú chôdzu či beh. Oscilačné vibrácie sú oveľa príjemnejšie, pomáhajú rozprúdiť lymfatický systém, zlepšujú prietok krvi, posilňujú svaly a pomáhajú formovať postavu. Nízke rýchlosti týchto vibrácií sa hodia na redukciu tukov, pri vyšších rýchlostiach odporúčame vykonávať silový tréning.
Duálne vibrácie
Efektívnejších výsledkov docielite s vibračnou plošinou, ktorá kombinuje dva druhy vibrácií – oscilačné a lineárne. Ide typicky o profesionálne zariadenie do fitness centier a wellness centier, ktoré patria k tým najdrahším na trhu.
Triplanar vibrácie
Vibračné plošiny s triplanar vibráciami poskytujú vibrácie hneď na troch úrovniach. Plošina sa pohybuje nielen hore a dole, ale aj do strán. To všetko sa deje vďaka použitiu viacerých motorov. Také vibračné plošiny tiež patria k tým najdrahším a považujú sa za najvhodnejšie na zdravotné cvičenia. Intenzita triplanar vibrácií napomáha zlepšiť hustotu kostí, redukuje hmotnosť, tonizuje svaly, zlepšuje lymfatický systém a pomáha zlepšiť aj cirkuláciu krvi.
Sonické vibrácie
Vibračné plošiny so sonickými vibráciami sa javia ako najideálnejšie na terapeutické účely. Samotná vibračná plošina je umiestnená na reproduktoroch, vďaka čomu sa tak nezaťažujú kĺby ako u triplanar vibrácií. Nevýhodou plošín s týmito vibráciami je vysoká cena.
Rýchlosť a intenzita vibrácií
Nastavenie rýchlosti vibrácií má vplyv na ich celkovú efektivitu a ovplyvňuje účinky plošiny. Dá sa povedať, že lacnejšie prístroje mávajú menej rýchlostí a naopak. Lacné modely mávajú napríklad len jeden rýchlostný stupeň, kvalitnejšie vibračné plošiny potom ponúkajú až okolo 60 rýchlostných stupňov. Pritom platí, že čím väčšie bude rozpätie nastavenia rýchlostí, tým plynulejší bude chod vibračnej plošiny.
- Nižšie rýchlosti sú ideálne na relaxáciu, masáže, redukciu hmotnosti alebo zlepšenie koordinácie. Pri cvičení zároveň dochádza k zlepšeniu krvného obehu.
- Stredné rýchlosti majú vplyv na formovanie postavy a spaľovanie tukov. Napomáhajú aj stimulácii kĺbov a kostí.
- Vysoké rýchlosti sa hodia na silový tréning, dochádza k zlepšeniu hustoty kostí a tvarovaniu svalov.
Intenzita vibrácií a frekvencia
Dôležité je aj nastavenie intenzity vibrácií. Zatiaľ čo na masáž svalov a precvičenie menších svalových partií vám postačia slabšie vibrácie, na precvičovanie veľkých svalových skupín už budete potrebovať vyššiu intenzitu.
Vibračné plošiny ale majú obvykle nastaviteľnú iba frekvenciu vibrácií – ide o rýchlosť, ktorá sa pohybuje v rozsahu 1-40 Hz za sekundu. Pri vyššej intenzite je cvičenie intenzívnejšie. Drahšie vibračné plošiny umožňujú nastaviť aj amplitúdu, teda úroveň zdvihu pri vibráciách. Hodnota sa spravidla pohybuje v rozsahu 1-5 mm v závislosti od druhu vibrácií.
Výkon motora
Motor tvorí srdce vibračnej plošiny. Jeho výkon úzko súvisí s tým, na aké účely sa daná vibračná plošina hodí a ovplyvňuje, akou frekvenciou a ako rýchlo bude prístroj vibrovať. Platí tu priama úmera: čím vyššiemu zaťaženiu bude vibračná plošina vystavená, tým výkonnejšia by mala byť.
Bežné vibračné plošiny na domáce využitie sú vybavené motorom s výkonom okolo 250 W. Takýto motor je na domáce využitie dostačujúce a hodí sa osobám, ktoré netrpia nadváhou. Drahšie vibračné plošiny mávajú výkon okolo 400 W a viac, pričom ale dokážu rozhýbať aj osoby s nadváhou a zvládnu aj nepretržitú prevádzku. Niektoré profesionálne vibračné plošiny mávajú dokonca aj dva alebo viac motorov, tie potom obvykle ponúkajú viac ako jeden typ vibrácií.
Nosnosť
Nosnosť je ďalším dôležitým parametrom, ktorým musí byť označený každý posilňovací stroj. Okrem výkonu je nosnosť daná aj konštrukčným prevedením. Obvykle sa pohybuje okolo 100 až 150 kilogramov, čo je pre väčšinu osôb dostačujúce. Natrafíte ale aj na robustnejšie modely, ktoré môžu mať nosnosť aj viac ako 150 kg – také plošiny spravidla ponúkajú dobrú výkonovú rezervu. Údaj berte s rezervou a odporúčanú nosnosť nikdy neprekračujte.
Veľkosť a hmotnosť
Rozmery samotného prístroja sú tiež veľmi podstatné. Podľa veľkosti sa totiž vibračná plošina hodí buď iba na cvičenie v stoji alebo aj na cvičenie v sede a v ľahu. Vyberajte podľa toho, ako na plošine hodláte cvičiť.
Rozmery najmenšej vibračnej plošiny sa pohybujú okolo 53×38 cm, najväčšie prístroje potom majú okolo 80×40 cm. Výhodou väčšej vibračnej plošiny je väčšia variabilita vykonávaných cvikov, avšak na druhú stranu takáto doska zaberie doma viac miesta a má vyššie nároky na skladovanie.
Čo sa týka hmotnosti, závisí predovšetkým od konštrukčného prevedenia. Ľahké vibračné plošiny majú hmotnosť okolo 10 kilogramov, profesionálne prístroje ale často vážia aj niekoľko desiatok kilogramov. Platí, že čím je vibračná plošina ťažšia, tým je robustnejšia a stabilnejšia. Tieto pevné modely spravidla tiež viac vydržia a nehrozí u nich riziko prevrátenia.
- Vibračné dosky (bez držadiel) sa vyznačujú hmotnosťou okolo 10 kg. Sú ľahko prenosné a dobre sa skladujú. Sú ideálne do menších domácností, po každom použití ich môžete ľahko schovať pod posteľ alebo do skrine.
- Vibračné plošiny s madlami vážia okolo 10 až 40 kg. Pre ľahší transport bývajú vybavené posuvnými kolieskami. Svoje využitie nachádzajú vo fitness centrách a domácnostiach, ktoré majú pre plošinu dostatok voľného miesta na trvalé umiestnenie.
Ovládanie a funkcie
Pri výbere vibračnej plošiny si všímajte aj spôsob ovládania a doplnkové funkcie. Prečítajte si, ktoré prvky zvyšujú bezpečnosť alebo ktoré naopak zefektívnia váš tréning.
- Displej býva súčasťou technologicky prepracovanejších modelov. Môžete na ňom sledovať napríklad prednastavený program, rýchlosť a intenzitu cvičenia, dobu cvičenia alebo aj telesné funkcie v prípade, že prístroj ich meranie poskytuje.
- Ovládanie vibračnej plošiny býva najčastejšie riešenie prostredníctvom tlačidiel, dotykového displeja alebo diaľkového ovládania. Pohodlný spôsob ovládania je dôležitý pre zmenu nastavenia aj počas cvičenia.
- Nastavenie rýchlosti vám umožní nastaviť si vibračnú plošinu presne podľa aktuálnych potrieb. Lacnejšie modely môžu ponúkať iba jednu alebo dve základné rýchlosti, drahšie plošiny disponujú až 60 rýchlosťami.
- Amplitúda súvisí s intenzitou vibrácií, označuje mieru vychýlenia plošiny pri vibrácii. Čím vyššia bude jej hodnota, tým intenzívnejší tréning vás čaká.
- Prednastavené programy nájdete pri väčšine vibračných plošín. Hodia sa na rozmanitejší tréning alebo pre chvíle, kedy cvičíte bez trénera.
- Ergonomické madlá slúžia ako opora pri cvičení. Hodia sa predovšetkým v začiatkoch, pre staršie osoby alebo tých, ktorí majú problém udržať stabilitu pri cvičení. Niektoré plošiny (spravidla tie profesionálne) majú madlá spracované tak, že sa o ne možno pri cvičení oprieť celou váhou tela – to oceníte predovšetkým pri rehabilitácii alebo v prípade, že máte zníženú hybnosť.
- Prídavné expandéry je možné zapojiť pri cvičení na vibračnej plošine bez madiel. Neslúžia na zaistenie stability, ale na zefektívnenie tréningu a zapojenie horných svalových partií.
Povrch vibračnej plošiny
V drvivej väčšine prípadov je povrch vibračnej plošiny protišmykový. Táto vlastnosť výrazne zvyšuje bezpečnosť pri cvičení a ochráni vás pred možným pádom. Povrch nemusí byť pritom len hladký, ale môže byť rôzne štruktúrovaný – vibračná plošina má potom pre vaše chodidlá aj masážne účinky.
Cena
Vibračné plošiny je možné z pohľadu obstarávacích nákladov rozdeliť do niekoľkých cenových kategórií. Cenu pritom ovplyvňuje predovšetkým druh vibračnej plošiny a spracovanie konštrukcie, ďalej typ použitých vibrácií, výkon, veľkosť a váha prístroja, nosnosť a pochopiteľne aj funkčná výbava. Medzi overené a zároveň najobľúbenejšie značky patrí HMS, Master, Klarfit alebo InSPORTline.
Cena do 120 EUR
V tomto segmente sa aj v základnej cenovej kategórii budeme pohybovať rádovo v desiatkach eur. Najnižšia cenová relácia zahŕňa základné vibračné dosky bez madiel a len s minimom funkcií/rýchlostných rozpätí. Určené sú predovšetkým pre nenáročných užívateľov, ktorí hľadajú cvičebnú pomôcku pre skôr rekreačné využitie alebo občasnú rehabilitáciu a pretiahnutie. Pokiaľ to s pravidelným pohybom myslíte vážne, poobzerajte sa po produkte z vyššej cenovej kategórie.
Cena od 120 do 400 EUR
Náročnejší zákazníci by mali rovno smerovať do tejto cenovej kategórie. Nad čiastkou 120 EUR je totiž výber oveľa pestrejší. V tejto cenovej kategórii sa dočkáte veľmi dobre spracovaných vibračných plošín, ktoré sú bezpečné a nechýba im certifikácia. Nájdete tu zástupcov renomovaných značiek, a to ako základných skladných modelov, tak aj stojanových vibračných plošín s držadlami.
Všetky produkty z tejto cenovej relácie sú stále určené predovšetkým do domáceho prostredia, avšak zastanú pravidelný domáci tréning, ktorý vám uľahčí množstvo funkcií a doplnkového vybavenia. K dispozícii budete mať prednastavené programy, niekedy až 30 rýchlostných stupňov alebo možnosť prístroj ovládať cez diaľkové ovládanie. Displej je v tejto kategórii už samozrejmosťou.
Cena nad 400 EUR
V tejto cenovej relácii prevládajú najmä stojanové vibračné plošiny, prípadne skutočne veľmi dobre prepracované vibračné podložky s prídavnými madlami či expandérmi, s množstvom doplnkového vybavenia či funkcií. Za túto čiastku už zaobstaráte model spĺňajúci nároky profesionálnych športovcov i prevádzkovateľov športových zariadení, ktorí pre svojich zákazníkov hľadajú to najlepšie.
Obstarávacie náklady v niektorých prípadoch nemajú problém presiahnuť čiastku 1200 EUR, a tak možno s istotou povedať, že tu objavíte najmä profesionálne cvičiace stroje určené do fitness centier a ďalších športových prevádzok. Pre bežných užívateľov, ktorí sa športu nevenujú na profesionálnej úrovni, sú takto drahé vibračné plošiny zbytočné. Väčšinou sa rovnako jedná o konštrukčne robustné zariadenia, ktoré nie sú dobre skladné a vyžadujú trvalé umiestnenie.
Ako správne cvičiť na vibračnej plošine?
Akonáhle si zaobstaráte vibračnú plošinu, bude vás určite zaujímať, ktoré cviky na nej môžete vykonávať. Cvičenie na vibračných strojoch je nenáročné a umožňuje prakticky komukoľvek bez ohľadu na vek či kondíciu rýchlo a efektívne trénovať. Aby bolo cvičenie efektívne, je dôležitá nielen správne vybraná plošina, ale aj dobre vykonaný cvik. Ktoré cviky sú ideálne pre tréning na vibračnej plošine a ktoré oblasti tela je možné posilňovať?
- Drepy
- Široké kliky
- Lýtka
- Brucho
- Tricepsy
Na pretiahnutie a cvičenie lýtok, zadku, brucha a na relaxáciu zvoľte vzpriamený postoj s mierne pokrčenými kolenami. V sede môžete potom cvičiť klasické sklápačky, ktoré sú ideálnym cvikom na stehná, zadok a brušné svaly. A na posilňovanie bicepsov, tricepsov, ramien, paží a bočných svalov potom siahnite po prídavných expandéroch.
Ako udržiavať vibračnú plošinu v čistote?
Aby bola životnosť vibračnej plošiny čo najdlhšia, mali by ste sa o ňu správne starať. Z hygienického hľadiska je dôležité ju po každom cvičení utrieť od potu a raz za týždeň z nej zotrieť sadajúci prach. Ak prístroj využíva viac osôb, je vhodné do pravidelnej starostlivosti zapojiť aj dezinfekciu na údržbu fitness strojov. Pri aktívnom využívaní zároveň pravidelne kontrolujte, či pri sebe jednotlivé časti pevne držia a či nie sú nikde uvoľnené skrutky.