Ako vybrať videokameru
Vďaka kvalitnej videokamere sa môžete spoľahnúť, že budete mať pekné zábery z letných dovoleniek, rodinných osláv a stretnutí či prvých krôčikov detí. Alebo vám skrátka učaruje natáčanie aj bežných životných chvíľok. Drahšie modely potom dobre poslúžia aj mladým začínajúcim tvorcom, či už sa bude jednať o videá na sociálne siete alebo pre zákazníkov.
S výberom kamery sa spája väčšie množstvo rôznych parametrov, aspoň tie základné by ste mali poznať, aby ste zaobstarali ideálnu videokameru práve pre vás. V nasledujúcom článku sme si dali za úlohu previesť bežného používateľa nákupom vhodného modelu videokamery.
Postupne vás tak prevedieme parametrami, ako je veľkosť snímača, počet snímok za sekundu, rozlíšenie, ale aj dátový tok, na ktorý používatelia pri výbere bohužiaľ zabúdajú. Okrem hlavných parametrov sme sa zamerali aj na výdrž batérie, stabilizáciu obrazu či príslušenstvo. Súčasťou nášho článku je tiež výber najlepších videokamier roztriedených do cenových hladín do 400 € a nad 400 €. V každej z nich sme vyberali najlepší produkt, produkt ktorý má výnimočný pomer ceny a výkonu a variantu pre nenáročných užívateľov.
Ako vybrať videokameru stručne:
- Vhodný typ a cena – Kameru vyberajte podľa toho, na aké účely má slúžiť. Pre natáčanie v náročných podmienkach poslúžia lepšie akčné kamery. O kvalite zariadenia zásadne rozhoduje aj cena.
- Základné parametre natáčania – Okrem rozlíšenia videa sa zamerajte aj na počet snímok za sekundu a maximálny dátový tok. Práve ten ovplyvní kvalitu záznamu najvýraznejšie.
- Zohľadnite optické vlastnosti – Zamerajte sa na charakteristiku optiky, objektív, typ zoomu a stabilizácie.
- Záznamové médium – Preverte, ako prebieha ukladanie záznamu. Či je pamäť kamery integrovaná, alebo sa do nej vkladajú pamäťové karty.
- Batérie či akumulátory – Odporúčame vyberať zariadenie napájané z akumulátora, ktorý je možné dobíjať. Klasické batérie sa objavujú pri najlacnejších modeloch.
- Príslušenstvo – Pre nadšencov je dobré preskúmať možnosti zakúpenia ďalšieho vybavenia, ako rôzne nadstavby na objektív, externé mikrofóny, tašky, statívy a podobne.
- Užívateľská prívetivosť – Kameru si vyskúšajte, či vám rozmerovo sedí v ruke a či sa dobre ovláda hardvérovými tlačidlami aj pomocou softvéru. Pri zvolených modeloch si prečítajte aj užívateľské recenzie.
Typ kamery do ruky
Prvým krokom k výberu novej videokamery bolo najskôr rozhodnutie, že vám nestačí natáčať videá na mobilný telefón či digitálny fotoaparát. Potom je však dôležité určiť si, aké videokamery vlastne existujú a na čo slúžia, aby ste vedeli, v akej kategórii hľadať tú pravú pre vás.

Videokamery sa delia do niekoľkých rôznych skupín podľa rozlíšenia, optických vlastností a celkového funkčného vybavenia. Ak by ste chceli rozdeliť kamery podľa používateľského rozhrania, existujú profesionálne, poloprofesionálne, amatérske a špeciálne. Naozaj profesionálne filmárske kamery môžu s kvalitným objektívom vážiť aj cez 50 kilogramov, tie už by ste v ruke nosili len ťažko.
Profesionálne kamery
Poloprofesionálne kamery
Amatérske kamery
Profesionálne kamery
Profesionálne kamery nájdete vo filmových a televíznych štúdiách. Sú veľké, ťažké, majú výmenné objektívy a vlastné podstavce.
Poloprofesionálne kamery
Poloprofesionálne sú často hneď po boku tých profesionálnych, sú totiž lacnejšie a v prípade núdze zastúpia ich prácu. Najväčšie využitie však majú pravdepodobne pri natáčaní vonkajších záberov, napríklad reportáží, opäť pre televíziu.
Amatérske kamery
Amatérske (klasické) videokamery sú oveľa menšie ako tie profesionálne. Držia sa obvykle jednou rukou a sú veľmi skladné. Sú tiež cenovo dostupnejšie a videá je možné s nimi natočiť v dostatočne dobrej kvalite. Ľudia si ich kupujú s cieľom natáčať domáce videá, napríklad prvé krôčiky detí, rodinné oslavy alebo spomienky z dovoleniek.
Špeciálne kamery
Medzi špeciálne videokamery potom patria také, ktoré slúžia na konkrétny vymedzený účel. V tejto kategórii by ste tak mohli hľadať kamery do áut, webkamery, outdoorové kamery, ktoré využijú hlavne športovci, alebo priemyselné natáčacie zariadenia, ktoré sa používajú na ochranu majetku. Tým sme sa venovali na samostatných stránkach – spadajú sem aj bezpečnostné kamery, IP kamery.
Dôležité parametre
Dalo by sa namietať, že v dobe smart telefónov nie je na zachytenie najmä krátkych videí žiadna videokamera potrebná. Oproti fotoaparátom telefónov ale majú videokamery množstvo benefitov. Vhodnejšie je už len samotné telo kamery, ktoré sa vďaka lepšej ergonómii drží lepšie ako telefón a umožní zaznamenať menej roztrasené video. Z hľadiska videokamier sú dôležité tieto parametre:
- Snímač – Čím väčší a modernejší je snímač, tým vyššiu kvalitu spravidla dosahuje záznam. Veľkosť snímača sa prejaví na hĺbke ostrosti a výkone v náročnejších svetelných podmienkach.
- Rozlíšenie – Ovplyvňuje kvalitu obrazu, konkrétne jeho jemnosť. Optimálne rozlíšenie je 4K, ale s ohľadom na dobrý pomer ceny a výkonu poslúži väčšine užívateľov rovnako dobre aj FullHD.
- Snímková frekvencia – Výrobcovia uvádzajú, akú snímkovú frekvenciu kamera dosiahne v závislosti na nastavenom rozlíšení. Filmy sa natáčajú väčšinou pri 24 snímkach za sekundu, pre prehrávanie na počítači je optimálnych 30 alebo 60 FPS.
- Dátový tok – Je zásadný pre celkovú kvalitu obrazu. Pre vysokú kvalitu záznamu v 4K sa odporúča dátový tok 50 Mbps a viac. Vo FullHD rozlíšení by mal presahovať 17 Mbps.
- Zoom – Väčšina kamier disponuje aj optickým zoomom. Ten definuje, koľkokrát je možné scénu priblížiť bez straty kvality obrazu.
- Stabilizácia – Kamery bývajú osadené stabilizačným mechanizmom. Čím lepšie funguje, tým menej roztrasený získate záber pri pohybe.
- Svetelnosť objektívu, clona a ISO – Ďalšie parametre ako je svetelnosť, clona a ISO, určujú, ako sa bude správať kamera v závislosti od svetla. Vyššia svetelnosť je žiadaná, rozpätie hodnoty ISO vám ale dnes už veľmi nepovie.
- Zvuk – Väčšina videokamier má osadený integrovaný mikrofón. Pokiaľ vám ide o kvalitný zvukový sprievod videa, vyberajte kameru so vstupom pre externý mikrofón.
- Výstupné formáty – Voľba formátu videa hrá rolu skôr pre užívateľov, ktorí budú záznam upravovať v niektorom z filmárskych programov.
- Záznamové médium – Niektoré z modelov disponujú integrovanou pamäťou, spravidla ale prebieha natáčanie na pamäťovú kartu. Odporúčame voliť dostatočne veľkú kapacitu, ale aj rýchlosť zápisu. Karty vždy noste dve a čo najskôr ich po natáčaní zálohujte do počítača.
Nielen telom sú však videokamery špeciálne. Majú parametre, ktoré telefóny buď vôbec nemajú, alebo nedosahujú takej kvality. Ide najmä o optickú stabilizáciu, vďaka ktorej nie je obraz roztrasený, ale aj o výrazne vyšší dátový tok. Podrobnejšie si tieto a mnohé ďalšie parametre popíšeme v kapitolách nižšie.
Snímač
Snímač je, dá sa povedať, jadrom celej kamery. Ide o zásadnú hardvérovú súčiastku, ktorá má za úlohu zachytiť svetlo prechádzajúce šošovkou a premeniť ho na digitálny obraz. V súčasnej dobe sa v moderných kamerách najviac používajú CMOS snímače (sú lacnejšie a energeticky efektívnejšie), ďalej narazíte na CCD snímače, ktoré sú drahšie, ale ponúknu lepší záznam obrazu v horších svetelných podmienkach.
Zásadná je ich veľkosť. Dá sa povedať, že čím väčší bude senzor, tým lepší obraz zaznamená. Veľkosť sa obvykle vyjadruje v zlomkoch palcov (Zdroj: Wikipédia). Niektoré pokročilejšie kamery v sebe dokonca môžu mať viac ako jeden snímač, čo napomáha vernejšiemu spracovaniu farebného spektra. Dôležité je, aby veľkosť snímača úmerne zodpovedala rozlíšeniu.
Nie vždy je vysoké rozlíšenie výhodou. Čím viac pixelov snímač má, tým menšie tieto pixely sú. Na malú plochu dopadne menej svetla, a tak dochádza k šumu a väčšej hĺbke ostrosti. Užívateľ stráca kontrolu nad bokehom, teda rozostreným pozadím.
Rozlíšenie
Rozlíšenie je veľmi dôležitým parametrom a udáva sa v pixeloch (px) alebo megapixeloch (Mpx). Vďaka jeho znalosti si zaobstaráte videokameru, s ktorou natočíte naozaj kvalitné videá. Pri lacnejších modeloch je potrebné dbať pri výbere zvýšenej pozornosti, často totiž natáčajú iba v kvalite HD (cca 1,3 Mpx; rozlíšenie 1280 x 720 bodov), čo požiadavkám dnešnej doby zďaleka nezodpovedá.
FullHD kamery
Dnes je považované za štandardné rozlíšenie 1920 x 1080 bodov, je teda výhodnejšie vyberať videokamery s touto špecifikáciou, inak zvanou FullHD. Nemusíte sa neskôr báť, že pri premietaní videí v televízii alebo na počítači bude obraz nekvalitný.
4K kamery
Pokiaľ vám na kvalite videa naozaj záleží, potom je ešte možnosť zohnať prístroje s rozlíšením UHD, presnejšie označovaného ako 4K, čo je štyrikrát kvalitnejší záznam v porovnaní s už spomínaným FullHD. Také video má potom rozlíšenie až 3840 x 2160 obrazových bodov. Tento formát sa stále viac presadzuje do popredia trhu, aj keď ho niektoré prístroje nemusia byť schopné prehrať.
Dá sa však predpokladať, že v blízkej budúcnosti bude oveľa častejšie ako napríklad FullHD rozlíšenie. Počítajte však s faktom, že za videokameru s týmto rozlíšením zaplatíte viac peňazí (Zdroj: Nvidia).
Zaujímavosť: Pojem 4K sa ustálil pre rozlíšenie 3 840 x 2 160 pixelov, ale filmári ho používajú pre 4 096 x 2 160 pixelov. V parametroch nájdete toto rozlíšenie ako DCI 4K.
Snímková frekvencia
Na snímkovej frekvencii, ktorú môžete nájsť pod skratkou fps (frames per second), bude závisieť plynulosť zhotoveného videa. Ide o počet snímkov zachytených za sekundu. Úplným minimom je hodnota 24 fps, u videokamier je však najrozšírenejšia rýchlosť až 50 fps.
Niektoré videokamery potom dokážu snímať aj vyššou rýchlosťou (až tisíce za sekundu), to ide však väčšinou ruka v ruke so zníženým rozlíšením a obmedzenou dĺžkou záznamu, napríklad iba 10 sekúnd. Je však potrebné brať do úvahy, že primárnym účelom takto vysokých snímkových frekvencií je následné spomalenie videa. Túto možnosť využívajú najmä inžinieri pri fyzikálnych experimentoch, ale aj športoví experti na analýzy po športovom zápase či výkone. Aby mohla kamera urobiť záznam s takouto snímkovou frekvenciou, je potrebné natáčaný objekt silne nasvietiť, inak bude záznam čierny.
Pri výbere tiež sledujte, aká maximálna snímková frekvencia je možná pri danom rozlíšení. Nie je totiž výnimkou, že pri vyšších hodnotách rozlíšenia klesá najvyššia nastaviteľná frekvencia. Dôležitým faktorom je tiež to, či ide o záznam s prekladaným alebo neprekladaným riadkovaním.
Prekladaný záznam
Ide o to, či sa zaznamenávajú jednotlivé kompletné snímky, alebo „polosnímky“. Pri prekladanom riadkovaní (označované písmenom „i“) sa deje to, že sa striedajú obrazy s iba nepárnymi a iba párnymi riadkami. Pokiaľ natáčame s frekvenciou 50 snímkov za sekundu, u prekladaného videa to znamená vlastne polovičný počet obrazovej informácie poskladaný zo striedajúcich sa obrazov s párnymi a nepárnymi riadkami.
Neprekladaný záznam
Poznáme ich podľa písmena p za hodnotou rozlíšenia, napríklad teda 1 080p znamená, že rozlíšenie je 1 920 x 1 080 a snímky sa zaznamenávajú celé. Neprekladané video s 50 fps ponúka 50 snímkov za sekundu, je teda plynulejšie.
Zaujímavosť: Pokiaľ budeme chcieť 1 000 snímkov za sekundu previesť na bežnú plynulosť, teda 25 snímkov za sekundu, video musíme spomaliť 40x. Takto extrémne spomalené zábery využívajú najmä inžinieri, alebo experti pri analýze športových záznamov.
Dátový tok
Anglicky nazývaný ako bitrate je dátový tok jedným z najdôležitejších parametrov ovplyvňujúcich kvalitu videa. Uvádza sa v počte megabitov za sekundu (napríklad 50 Mbps). Vyšší dátový tok znamená automaticky vyššiu kvalitu videa, na druhej strane je video s vysokým dátovým tokom náročné na úložný priestor.
V praxi je možné znázorniť tento rozdiel jednoducho, bežný bitrate FullHD bezpečnostných kamier sa pohybuje aj pod hodnotou 1 Mbps, kým bežný bitrate filmu rádovo desiatky. Aj keď sa jedná o rovnaké rozlíšenie, na prvý pohľad je možné rozoznať zásadný rozdiel v kvalite oboch záznamov.
V prípade 4K kamery voľte zariadenie s 50 Mbps a viac, FullHD kamera by potom mala dosahovať aspoň 25 Mbps, nižšie hodnoty sú určené iba pre nenáročných užívateľov bez nárokov na väčšiu postprodukciu záznamu. Vyšší bitrate totiž znamená aj lepšie možnosti dodatočných úprav videa. Demonštráciu vplyvu dátového toku na kvalitu videa pri rovnakom rozlíšení môžete vidieť vo videu.
Zoom
Zoom umožňuje priblížiť predmety, ktoré sú vzdialené od natáčajúcej osoby. Je to jeden zo základných parametrov, na ktoré by sa mal užívateľ pri kúpe novej videokamery zamerať, nie je to však to najpodstatnejšie. Zjednodušene ide o podobnú funkciu, ktorú zastáva ďalekohľad. Sústava šošoviek v objektíve umožňuje prezerať si vzdialený predmet do detailov.
Čo sa týka zoomovania, ktoré sa objavuje u klasických videokamier, existujú dva základné typy. Ide o optický a digitálny (elektronický) zoom. Optický zoom je najvyhľadávanejší, lacnejšie kamery ním ale bohužiaľ nedisponujú. Hlavnú úlohu zohráva samotný objektív, ktorým predmety môžeme približovať pomocou optickej sústavy. Kvalita záznamu by sa tak aj po priblížení mala líšiť iba minimálne.
Digitálny zoom je potom iba softvérová záležitosť a umožňuje ho každá kamera. Videokamera pri funkcii digitálneho zoomu obraz v skutočnosti nepriblíži, iba zo snímaného obrazu vyreže požadovaný úsek a až ten priblíži. Funguje to podobne, ako by ste už zhotovenú fotografiu približovali na počítači. Kvalita vybraného úseku je potom veľmi zlá, rozmazaná.
Stabilizácia
Len na zoome však nezáleží. Veľmi úzko s ním súvisí stabilizátor, ktorým sú videokamery vybavené. Stabilizuje totiž obraz a eliminuje otrasy, ktoré vznikajú pohybmi ruky alebo napríklad otrasmi pri chôdzi. U videokamier sa môžete stretnúť opäť s dvoma možnosťami stabilizácie. Po prvé existuje elektronická, inak povedané digitálna, po druhé stabilizácia optická.
Prvým typom sú vybavené lacnejšie videokamery. Ide o proces, kedy sa zvýši citlivosť snímača, tým sa ale rapídne zníži kvalita obrazu. Prakticky ide o to, že šošovka zachytáva v skutočnosti väčší výrez, než je výsledné video. Ten je potom upravovaný a posúvaný tak, aby bol tras nepatrný.
Pre kvalitnú stabilizáciu bez straty kvality obrazu je potrebný optický variant. Za tento systém si budete musieť priplatiť. V prípade, že plánujete akčnejšie zážitky a chcete natáčať pri chôdzi či tanci, sa však vyššia investícia oplatí. V tomto variante je mechanický systém umiestnený v objektíve tak, že sa optický snímač pohybuje na základe toho, ako sa chveje kamera. Video nie je roztrasené a rozmazané.
Ohnisková vzdialenosť
Ohnisková vzdialenosť definuje, aký široký, alebo naopak úzky je výsek “pozerania” objektívu. Kratšia vzdialenosť znamená širokouhlejší záber, v extrémnom prípade sa jedná napríklad o Rybie oko. Takýto záber dovoľuje zobraziť oveľa väčšiu časť prostredia okolo kameramana, na druhú stranu záber značne deformuje.
Dlhá ohnisková vzdialenosť znamená úzky výsek, jedná sa o bežné alebo aj teleobjektívy. Pri dlhších hodnotách bude vzdialený objekt zväčšený, okolie kameramana takmer mimo záberu a scéna je menej plastická. Optimálna hodnota ohniskovej vzdialenosti pre realistické zobrazenie scény sa pohybuje okolo 40 až 50 mm.
Svetelnosť objektívu, clona a ISO
Svetelnosť objektívu vyjadruje citlivosť na svetlo v oblasti, kde robíte kamerou záznam. Čím nižšia je minimálna hodnota, tým lepšie bude reagovať objektív na zhoršené svetelné podmienky. Svetelnosť sa uvádza vo formáte f/číslo. Ono číslo za lomítkom vyjadruje práve odpor, ktorý je kladený priechodnému svetlu.
Čím bližšie je teda číslo k jednotke, tým menší kladie odpor a tým lepšia je priepustnosť svetla (f/1 zodpovedá priepustnosti svetla u ľudského oka). Pri kvalitných objektívoch sú bežne dostupné hodnoty pohybujúce sa okolo f/1,8, veľmi kvalitné kúsky sa dostávajú až k hodnotám 1,2 alebo 1,4.
Priechod svetla ovplyvňuje aj clona, a to zväčšením či zmenšením otvoru objektívu. Ovplyvňuje tak hĺbku ostrosti aj kvalitu obrazu napríklad pri zhoršených svetelných podmienkach. Nastavenie clony je väčšinou na užívateľovi, dopĺňa ju aj parameter ISO, teda citlivosť snímača na svetlo. S clonou aj ISO parametrom sa dá pracovať zároveň na dosiahnutie požadovaného výsledku.
Zvuk
Pri natáčaní na videokameru určite chcete mať nielen dobrý obraz, ale aj zvuk, na ktorý mnoho užívateľov spočiatku nepomyslí. Snímanie zvuku je umožnené pomocou mikrofónu, ktorého kvalitu nie je radno podceňovať. Mikrofóny sú najčastejšie vstavané a najlepšia pozícia pre nich je pod objektívom, kvôli snímaniu zvuku v najvyššej kvalite. Je tak navyše obmedzené aj snímanie zvuku spoza kamery, teda zo smeru od kameramana.
Čo sa týka samotného zvuku, ideálne je zvoliť kódovanie 5.1 Dolby Digital, ktorý nezaberá toľko miesta na záznamovom médiu ako napríklad LPCM. Záleží teda, či chcete kvalitu, a tým pádom musíte počítať s väčším objemom výsledného súboru, alebo sa uspokojíte s priemerom, natočíte o to viac videí a súbory vám nezaberú príliš miesta ani v počítači.
So zvukom sa spája aj možnosť pripojenia slúchadiel cez klasický jack. V súčasnosti to nie je samozrejmosť, pritom ide o praktickú vec pri kontrole kvality zvukového záznamu. Je potrebné sa pozrieť, kde presne je konektor umiestnený a či nebude kábel pri natáčaní obmedzovať a obťažovať používateľa.
Externý mikrofón
Pokiaľ vám na kvalite záznamu naozaj záleží a chcete mať zvuk čistý, kvalitný a bez šumu, môžete využiť možnosť pripojenia externého mikrofónu spojenú s drahšími modelmi. Externé mikrofóny si spravidla vedú výrazne lepšie, než tie integrované a umožňujú posunúť kvalitu záznamu na profesionálnu úroveň.
Špeciálne funkcie zvuku
Ak chcete mať zvuk videa ešte kvalitnejší, pri drahších modeloch sa môžete stretnúť s nastavením hladiny zvuku. Túto funkciu oceníte v prípade, ak chcete priblížiť nejaký objekt vydávajúci zvuky – obraz ho teda priblíži pomocou zoomu, ale zároveň sa mikrofón zacieli na tento objekt a obmedzí príjem zvuku z okolitého priestoru. Dobrý vplyv na kvalitu zvuku majú aj externé mikrofóny.
Stále častejšie sa na trhu predávajú kamery s funkciou záznamu priestorového zvuku, čo znamená, že na tele kamery je hneď niekoľko menších mikrofónov v tesnej blízkosti tak, aby poskytli kvalitný zvukový zážitok. Je ale nutné podotknúť, že táto technológia má svoje medzery a určite je dobré na tieto účely používať externý mikrofón.
Samozrejme nemožno očakávať, že budete natáčať len v miestnosti. Preto sa môže stať, že zvuk videa nebude kvalitný kvôli vetru. Niektoré videokamery majú preto softvérovú funkciu „protiveterného filtra“, ktorá však nie je taká efektívna ako dodatočný hardvérový filter. Musíte si však postrážiť, či ho kamera umožňuje pripojiť.
Výstupné formáty
U rôznych videokamier sa stretnete s veľkým množstvom rôznych formátov, ktoré sa potom ukladajú na záznamové médium. Často sa líšia podľa značky a výrobcu, avšak ide nájsť niekoľko populárnych formátov, ktoré sa objavujú viac. Formáty videa majú vplyv na veľkosť súboru aj kvalitu záznamu a tiež sa môžu líšiť podľa toho, ako dobre sa s nimi zaobchádza pri následnom spracovaní v počítači.
- H.264/H.265 alebo MPEG 4 AVC – Jedny z najpopulárnejších výstupných formátov, ktoré sa používajú pri high-end videokamerách, ale aj pri zariadeniach vo vreckovej veľkosti. Dovoľujú nahrať veľmi kvalitné video na relatívne malý priestor pamäťového média (kvalitná kompresia). Typy súborov: MP4, DIVX, Evo, FLV a ďalšie.
- DV a HDV – Formát DV bol vytvorený na uloženie digitálneho videozáznamu na magnetické pásky, HDV je rovnaký formát pre vyššiu kvalitu. Ide teda o starší typ záznamu. HDV pochádza z dielne spoločnosti JVC, neskôr ho začali podporovať veľké značky ako Sony, Sharp, Canon. DV a HDV formáty sú známe vysokou kvalitou, ale nevýhodou je, že zaberajú veľké množstvo miesta v pamäti, ktorá navyše musí byť pomerne rýchla. Typy súborov: AVI, MOV a ďalšie.
- AVCHD – Skratka znamená Advance Video Codec High Definition, tento formát vyvinul Panasonic a Sony. Ide o ďalší variant formátu H.264 a je schopný zachytiť videozáznam vo veľkom rozlíšení. Dovoľuje napaľovanie HD videa na DVD, takže je vhodný aj do Blu-ray prehrávačov. Rozlíšenie tohto formátu je 1080p a 720p. Typy súborov: MTS, M2TS.
- MPEG 2 – Bežný formát u kamier so štandardnou kvalitou nahrávania. Je kompatibilný s počítačovými médiami a je možné ho napáliť na DVD. Výsledné súbory sú veľké, a nie sú tak úplne vhodné na posielanie cez mail alebo nahrávanie na internet. Objavuje sa často v drahých kamerách s vysokou kvalitou nahrávania. Typy súborov: Evo, MP4, MPEG, MOV a ďalšie.
Záznamové médium
Neoddeliteľnou súčasťou každej videokamery je priestor pre úložisko, na ktorom neskôr videozáznamy nájdete. Predtým boli nosičom VHS, teda videokazety, ktoré sú pomerne veľké. Dnes je základnou požiadavkou na záznam možnosť jeho prenesenia a úpravy v počítači, preto sa muselo zmeniť aj záznamové médium. Najviac využívané a najvyhľadávanejšie sú dnes pamäťové karty.
Tie sú naozaj malé, dajú sa vybrať a dáta z nich prakticky ihneď preniesť do počítača. Samy o sebe majú aj niekoľko označení – môžete sa stretnúť s SD kartou či menším variantom microSD. Tie obvykle pojmú až 32 GB dát. Ďalšou alternatívou sú karty SDHC či SDXC, ktoré umožňujú zápis až 1 024 GB dát. Zaujímavé môže byť prevedenie, kedy je kamera vybavená aj integrovanou pamäťou.
Tá slúži ako akási záloha pre prípad, že si pamäťovú kartu zabudnete doma. Aby bolo možné integrovanú pamäť považovať za výhodu, musí ponúkať dostatok priestoru, teda aspoň 8 GB. Dôležité je tiež sledovať rýchlosť zápisu na záznamové médium. Pre dátový tok 50 Mbps a vyšší voľte kartu SDHC triedy 1, 3 alebo 10 alebo kartu SDXC.
Veľkosť záznamu podľa dátového toku:
Rozlíšenie a snímková frekvencia |
Vhodný dátový tok (Mbps) |
1 minúta (MB) |
60 minút (GB) |
1080p25 |
10 |
75 |
4,4 |
1080p50 |
20 |
150 |
8,8 |
2160p25 |
40 |
300 |
17,6 |
2160p50 |
80 |
600 |
35,2 |
Tabuľka zobrazuje typicky vhodné dátové toky. Vyšší dátový tok síce znamená kvalitnejší videozáznam, ale sociálne siete, ako je Youtube, ho nemusia byť schopné naplno využiť. Z dát je zrejmé, že pre akýkoľvek vyšší dátový tok je vhodné voliť pamäťovú kartu s úložným priestorom 32 GB a väčším.
TIP: Pri dátovom toku 100 Mbps zaplníte 64 GB pamäte so záznamom dlhým 90 minút. Veľkosť karty teda nepodceňujte.
Funkcie navyše
Ak chcete kameru občas využiť aj na fotografovanie, existuje aj táto možnosť. Musíte si však zistiť, či túto prídavnú funkciu má – obvykle to nie je prvá vec, ktorú nájdete v hlavnom popise. Funguje to tak, že počas samotného natáčania môžete zhotovovať momentky – je tak skrátená doba medzi zapínaním kamery a fotoaparátu zvlášť. Fotografie zhotovené kamerou však nie sú ani zďaleka kvalitné.
Nadšenci ocenia možnosť ovládať videokameru na diaľku pomocou smart telefónu alebo diaľkového ovládania. To sa môže hodiť ako pri samotnom natáčaní, kedy kamera môže byť v jednom rohu miestnosti a vy v druhom, ale aj pri prehrávaní záznamov, kedy je kamera pripojená k televízii a kábel nie je dostatočne dlhý, aby dosiahol až k pohovke.
Hľadáčik a dotykový displej
Samostatnú podkapitolu prídavných funkcií venujeme hľadáčiku a LCD panelom s dotykovým ovládaním. Tieto doplnky výrazne uľahčia natáčanie a umožnia lepšie ovládanie kamery.
Hľadáčik
Hľadáčik je okulár v zadnej časti kamery, vďaka ktorému môže používateľ presne kontrolovať záber. V súčasnosti výrobcovia v prípade hobby kamier veľmi často ustupujú od zabudovania tohto užitočného pomocníka a snažia sa ho plnohodnotne nahradiť práve napríklad výklopným LCD panelom. Pokiaľ sa o natáčanie zaujímate viac, trvajte na prítomnosti hľadáčika, ten nie je možné displejom plne nahradiť.
Hľadáčik by mal byť dostatočne veľký, aby sa k nemu človek mohol bez námahy dostať tvárou a nevadilo mu pri tom telo kamery alebo akumulátora. Mal by byť zakončený dostatočne veľkou očnicou, najlepšie z mäkkej gumy, ktorá zaistí správne pohodlie a možnosť úplne oko pritlačiť. Vhodná je možnosť vysunutia a natáčania hľadáčika do rôznych uhlov.
Veľmi často sú hľadáčiky opatrené korekciou očných vád, to znamená, že si po adekvátnom nastavení nemusíte brať na prácu s kamerou okuliare, ktoré by vám mohli vadiť. Nezabúdajte ani na rozlíšenie hľadáčika, mali by ste v zábere vidieť čo možno najviac detailov.
Displej
Ako funkciu navyše je možné označiť výklopný dotykový LCD displej. Zníži sa ním počet tlačidiel na tele kamery, navyše vám pomôže s natáčaním obrazu z nadhľadu, alebo dokonca môžete točiť sami seba a zároveň kontrovať kompozíciu záberu. Buďte veľmi obozretní a postrážte si, či je displej dostatočne veľký, či má adekvátnu citlivosť a či je dobre čitateľný aj na priamom slnku.
Ešte dôležitejšie je zistenie vodeodolnosti displeja, aby ste sa nemuseli báť ovládať kameru na dovolenke pri mori mokrými rukami alebo v daždi. Nie je dobré, aby sa na dotykovom displeji ovládali prvky potrebné priamo pri natáčaní (napríklad zoom), pretože by sa dotykom roztriasol obraz. LCD displeje sú navyše energeticky náročnejšie ako hľadáčik, dochádza teda k rýchlejšiemu vybíjaniu akumulátora.
Kamery na natáčanie vlogu by mali byť vybavené otočným displejom vždy. Otočný displej vám pri vlogovaní pomôže s natáčaním vlastnej tváre. Bez neho by ste len ťažko videli, či kamerou cielite správne a ste v zábere.
Videokamera ako webkamera
Niektorí používatelia využívajú videokamery na účely živých prenosov (livestreamov) nielen na sociálne siete. Výhodou je, že videokamera dosahuje rádovo vyššie kvality, než webkamera. Na tieto účely však potrebujete poznať pár základných parametrov na výber.
Predovšetkým bude potrebné, aby mala kamera obrazový výstup HDMI a mala možnosť natáčania pri kontinuálnom nabíjaní. To však samo o sebe veľmi nepomôže, pokiaľ bude kamera na výstupe zobrazovať popisky s úrovňou nabitia batérie a ďalšími ukazovateľmi. Hľadajte teda kameru s funkciou Clean HDMI output. Táto funkcia umožní vypnúť popisky vo výstupe obrazu cez HDMI. Zamerajte sa tiež na vhodnú ostriacu vzdialenosť a možnosť použitia statívu.
Konektivita
Vďaka HDMI alebo kompozitnému A/V výstupu môžete prístroj prepojiť s televízorom, a prehrávať tak multimediálny obsah, alebo vysielať živý prenos z kamery. Pomerne časté je aj rozhranie konektora USB na prenos dát.
Niektoré typy videokamier disponujú navyše bezdrôtovými technológiami Wi-Fi alebo Bluetooth, čo sa hodí vtedy, ak chcete záznam z videokamery ihneď preposlať napríklad do svojho telefónu bez nutnosti kábla alebo vytiahnutia záznamového média.
Hlavne pri drahších kúskoch narazíte na funkciu priebežného ukladania súradníc GPS, ktoré zaznamenáva polohu kameramana na planéte Zem (na ďalších planétach snáď časom) pomocou satelitov. Videozáznam teda nesie aj pridruženú informáciu o tom, kde sa natáčanie konkrétne uskutočnilo.
Napájanie
Výber videokamery by mal závisieť aj od toho, čo je zdrojom napájania, a prípadne teda akú veľkú kapacitu má jej akumulátor. To preto, aby ste vedeli, ako dlho vydrží videokamera fungovať. Tu sa môžete stretnúť s napájaním batériami, často sú pri lacných modeloch využívané 2x AA alkalické batérie, alebo s napájaním z vlastného akumulátora videokamery.
Odporúča sa kupovať výhradne prístroje s akumulátorom. Alkalické batérie sú totiž nespoľahlivé, a i keď je možné niektoré opakovane nabíjať rovnako ako akumulátory, nevydržia spravidla zďaleka tak dlho. To vedia aj výrobcovia, preto sú akumulátory pri drahších modeloch samozrejmosťou.
Výdrž batérie potom samozrejme rastie s kapacitou akumulátora (uvádzanou v mAh). Rôzne kamery spotrebúvajú viac či menej energie, preto väčšia kapacita akumulátora automaticky neznamená dlhšiu výdrž. Väčšina výrobcov našťastie uvádza reálnu výdrž batérie v minútach alebo hodinách. Minimálnym štandardom, na ktorom by ste mali pri obstaraní trvať, je výdrž aspoň jednu hodinu v prevádzke.
TIP: Niektoré kamery je možné prevádzkovať kontinuálne s pripojenou nabíjačkou, iné nie. V tom prípade odporúčame dokúpiť náhradné batérie.
Príslušenstvo
Pri výbere videokamery je dobré dbať aj na príslušenstvo, ktoré sa k nej dá dokúpiť. Medzi to sa radí napríklad náhradný akumulátor, ktorý sa môže hodiť pri dlhšom natáčaní či cestovaní. K videokamere je možné tiež zaobstarať statív. Môže ísť o statív malý, skladný, ktorý je možné brať so sebou na cesty, ale na trhu sú aj veľké, poloprofesionálne či profesionálne, ktoré môžete využiť doma.
K mnohým kamerám je možné navyše zaobstarať dodatočný optický člen, ktorý upraví charakter obrazu prechádzajúci objektívom. Dostupné sú napríklad širokouhlé predsádky, farebné, prípadne aj UV a polarizačné filtre. Odborníci odporúčajú tiež zaobstarať slnečnú clonu, ktorá sa nasadí pred objektív a bráni šikmým slnečným lúčom vo vniknutí do optiky.
Medzi najzákladnejšiu výbavu patrí taška, prípadne popruhy. Nie je dobré kameru nosiť len tak pohodenú v taške. Spomenúť musíme nakoniec aj externé mikrofóny, ktoré výrazne zlepšia zvuk videa.
Rozmery a tvar
Rozmery videokamery určujú ergonómiu pri používaní a možnosti prevážania kamery. Pokiaľ napríklad plánujete kameru využívať na cestách, ťažká profesionálna kamera s perfektnou kvalitou záznamu by mohla byť skôr utrpením, než prednosťou. Hodí sa každý ušetrený centimeter z rozmerov a každý gram z hmotnosti. Optimálna hmotnosť záleží na tom, čo od kamery vyžadujete a čo môžete naopak obmedziť.
Ergonómia
Pri rozhodovaní, ktorú kameru zaobstarať, by ste nemali dať iba na samotné funkcie, ktoré kamera má, ale aj na jej tvar a to, ako má organizované ovládacie prvky. Vždy je dobré skúsiť si, ako vám osobne padne do ruky a či vám sedí upínací chrbtový remienok.
Mali by ste si vyskúšať, či vám vyhovuje ovládanie a pohodlne dosiahnete na tlačidlá, ktorými môžete video približovať, zapínať, prerušovať, ukončovať (ZOOM, REC, PAUSE, STOP). Je viac než nepohodlné neskôr držať kameru v jednej ruke a druhou rukou všetko ovládať, nehovoriac o tom, že pri tomto spôsobe ovládania bude záznam roztrasený.
Recenzie a skúsenosti
Aj keď poznáte všetky parametre svojej vyvolenej videokamery, sedí vám perfektne v ruke a zmestí sa aj do vášho rozpočtu, mali by ste sa poobzerať po recenziách užívateľov, ktorí už produkt zakúpili, a zhliadnuť videá, ktoré samotná videokamera dokáže v skutočnosti zaobstarať. Tieto záznamy môžu prikladať k recenziám užívatelia alebo sú oficiálne vydané výrobcom.
Ak je tá možnosť, s kamerou si vyskúšajte niečo natočiť sami. Využite rôzne priestory s rôznou hladinou svetelnosti, aby ste vedeli, že neskôr nebudete kúpu ľutovať.
Cena
Medzi merítka, podľa ktorých budete vyberať videokameru, určite patrí aj cena, tá totiž ovplyvňuje rozhodnutie mnohých zákazníkov. V návode, ako správnu videokameru vybrať, niekoľkokrát nájdete zmienku o tom, čo majú lacnejšie modely a o čo sú oproti tým drahším ochudobnené. Vždy je dobré si však upresniť, čo od akej cenovej kategórie čakať.
Cena od 40 do 200 €
Pri lacnejších modeloch, ktoré zoženiete do 200 €, sa budete musieť často uspokojiť s nie príliš vhodným digitálnym zoomom, elektronickou stabilizáciou a videami v obyčajnej HD kvalite. Aj zvuk výsledného videa bude priemerný. Tieto modely sa navyše stále objavujú s napájaním na batérie a môžu len ťažko konkurovať moderným smart telefónom, ktoré ich hocikedy vo všetkých parametroch predbehnú.
Cena od 200 do 400 €
Oproti tomu modely drahšie, aj keď stále veľmi cenovo priaznivej hladiny od 200 do 400 €, disponujú optickým zoomom a optickou stabilizáciou, čím docielia aj kvalitnejší záznam, ktorý tentokrát môžete zaobstarať vo FullHD či 4K kvalite. Tiež kvalita zvuku dosahuje vyšších kvalít. Dôležité je postrážiť si, či sa mikrofón, teda snímač zvuku, nachádza pod objektívom, čo je lepšie z variantov.
V neposlednom rade treba podotknúť, že drahšie modely častejšie ponúkajú rozmanité príslušenstvo, s ktorým si aj občasný kameraman môže uľahčiť natáčanie. Dnes už mnoho videokamier disponuje ďalšími vychytávkami, ako sú výstupy HDMI, USB alebo pripojenie WiFi a Bluetooth, a nezáleží príliš na ich cene. Na klasické natáčanie rodinnej dovolenky vám tieto lacnejšie modely postačia.
Všetky modely strednej cesty mávajú štandardné vybavenie, a dokonca aj nejakú tú vychytávku navyše. Stretnúť sa môžete aj s výstupom na externý mikrofón.
Cena nad 400 €
Táto cenová hladina zahŕňa aj videokamery s cenou nad 1 200 €. Vyššia cena so sebou prináša vyššie dátové toky, zvýšenú maximálnu snímkovú frekvenciu a spravidla kvalitnejšiu optiku. Tieto videokamery sa však už považujú za poloprofesionálne či profesionálne a disponujú mnohými ďalšími parametrami, ktorými sa u klasických rodinných videokamier nie je nutné zaoberať.
Naproti tomu sú tieto modely väčšie, ťažšie, a aj keď to môže znamenať, že sú pevnejšie, na dovolenku k moru sú nepraktické. Dobre zvážte, ak chcete nad cenovú hladinu 400 € ísť. V prípade, že by ste neskôr nevyužili všetky výhody, ktoré tieto zariadenia poskytujú, by išlo o zbytočne vyhodené peniaze. Profesionálne modely sa ľahko šplhajú až do rádov desať tisícov.