Menu

Recenzia a porovnanie Panasonic HC-VX1

90,5 % Celkové hodnotenie

Variant pre nenáročných v kategorii Poloprofesionálne kamery

Klady

  • 4K rozlíšenie
  • Dobrý pomer ceny a výkonu
  • Slušný zoom

Zápory

  • Nižšia snímková frekvencia
  • Slabšia batéria
550 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Kamera HC-VX1 od výrobcu Panasonic je model strednej triedy určený pre nadšencov, ktorí sa natáčaním neživia, ale vyžadujú kvalitnú kameru pre tvorbu svojich videí. Moderný snímač typu BSI-MOS formátu 1/2,5″ využíva rozlíšenie 4K (3 840 x 2 160 pixelov). Kamera zvládne zhotovovať pri maximálnom rozlíšení záznam s 50 snímkami za sekundu, čo je zároveň aj maximálna snímková frekvencia, ktorú kamera dosiahne, nehľadiac na rozlíšenie.

Maximálny dátový tok záznamu je 72 Mbit/s, čo je hodnota spadajúca do vyššej strednej triedy užívateľských kamier. Pri tomto dátovom toku bude záznam pôsobiť profesionálne, bez viditeľných artefaktov a chýb v zázname (prechody scén a farieb).

Optický zoom 24x radí kameru zhruba k priemeru a prináša prijateľné možnosti priblíženia snímanej scenérie. Svetelnosť objektívu v rozmedzí 1,8 – 4 by mala zaistiť dobré možnosti prispôsobenia sa rôznym svetelným podmienkam bez výraznejšieho negatívneho vplyvu na urobený záber. Kamere potom nechýba štandard v podobe optickej stabilizácie, ktorá zaistí ostré zábery aj v pohybe s kamerou a poslúži pre väčšiu kvalitu výsledného záznamu.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Panasonic

Rozlíšenie videa (px)

3840 x 2160

Snímková frekvencia pri maximálnom rozlíšení (snímky za sekundu)

25

Maximálna snímková frekvencia (snímky za sekundu)

50

Maximálny dátový tok záznamu (Mbps)

72

Typ snímača

BSI-MOS

Formát snímača

1/2,5

Optický zoom (x)

24

Typ stabilizátora

Optický

Minimálna ohnisková vzdialenosť (mm)

4,12

Maximálna ohnisková vzdialenosť (mm)

98,9

Svetelnosť objektívu - najkratšie ohnisko (F)

1,8

Svetelnosť objektívu - najdlhšie ohnisko (F)

4

Rozlíšenie fotografií (Mpx)

8,57

Fyzické charakteristiky

Rozmerovo a hmotnostne bohužiaľ kamera zaznamenáva horšie výsledky a neradí sa medzi dobre manipulovateľné. Je to však istá daň za kvalitu a počet dobre využiteľných komponentov a nejde o žiadnu katastrofu. Kamera disponuje vlastným displejom s uhlopriečkou 3 palce, ktorý jej dáva možnosť ľahkého ovládania a tiež zobrazenie zhotovovaného materiálu.

Problémom kamery je slabšia batéria. Trištvrte hodiny je hodnota, ktorá je v podobných cenových kategóriách ojedinele nízka a mohla by narobiť problémy. Kamera dokáže ukladať zhotovený záber na pamäťové karty SD, SDHC a SDXC. Záznam je možné zhotovovať vo formáte AVCHD alebo MP4.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

Uhlopriečka displeja (")

3

Výdrž batérie (hod.)

0,75

Rozmery kamery (mm)

68 x 77 x 142

Hmotnosť (g)

428

Pamäťové média

SD / SDHC / SDXC

Formáty východiskového súboru

AVCHD, MP4

Filtre

Áno (na objektív)

Konektivita

Vybavená slotom pre microHDMI a USB, patrila by kamera k priemeru. Od lacnejších kamier ju však odlišuje okrem ostatných charakteristík aj možnosť pripojenia externého mikrofónu. Nechýba jej navyše ani funkcia Wi-Fi, ktorá umožňuje bezdrôtové pripojenie k sieti a je možné ju považovať za nadštandardné vybavenie.

Parameter Tento produkt
WiFi

Áno

HDMI

Áno

A/V výstup (kompozitný)

Nie

USB

Áno

Pripojenie externého mikrofónu

Áno

Naše hodnotenie a záver

Kamera HC-VX1 je veľmi kvalitným zariadením vhodným pre náročných zákazníkov, ktorí pri svojej voľbe nechcú robiť veľa kompromisov. Jej najväčšou doménou je veľmi vysoké rozlíšenie, ktoré ju radí medzi elitu na trhu. Kvalitná je aj stabilizácia snímača a objektív. Slabinou kamery je krátka výdrž batérie a tiež nižšia snímková frekvencia, ktorá v reálnom využití nerobí väčšie problémy, stále je však na kameru podobnej ceny skôr priemerná. Pokiaľ vyžadujete vyšší dátový tok videa, pretože sa venujete postprodukcii a zo záznamu chcete vytiahnuť maximum, zamerajte sa na model Sony FDR-AX53.

550 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Panasonic HC-VX1 | Hodnotenie: 90,5 %
Jakub Gulec
Jakub zastáva v našom tíme rolu technicky zameraného redaktora. Okrem redakčnej činnosti natáča naše videá recenzií, a tak sa v kategórii videokamier dobre vyzná. Vysvetlí vám napríklad, prečo je vyšší dátový tok žiaduci. Okrem kamier sa venuje aj fotoaparátom či napríklad fotomobilom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Panasonic HC-VX1

Panasonic HC-VX1

550 € Orientačná cena