Menu

Recenzia a porovnanie Sony FDR-AX53

95,4 % Celkové hodnotenie

Top cena-výkon v kategorii Poloprofesionálne kamery

Klady

  • 4K rozlíšenie
  • Vysoká snímková frekvencia
  • Dlhá výdrž batérie

Zápory

  • Vysoká cena
  • Pomerne veľké rozmery
  • Vyššia hmotnosť
900 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Kamera Sony FDR-AX53 patrí medzi naozaj kvalitné výrobky, ktoré ponúknu záznam vysokej kvality. Základ kamery tvorí CMOS snímač formátu 1/2,5″ s rozlíšením 3 840 x 2 160 pixelov. Kamera dokáže pracovať pri maximálnom rozlíšení s 25 snímkami za sekundu, čo zodpovedá filmovým štandardom. Pri zníženej kvalite záznamu je možné dosiahnuť maximálne 50 snímkov za sekundu.

Vyššie uvedené parametre by mohli pôsobiť v kontraste s vysokou cenou ako trochu nízke, zásadnou výhodou tohto zariadenia je však vysoký dátový tok pri zázname v maximálnej kvalite. Ten dosahuje hodnotu 100 megabitov za sekundu, oproti niektorým lacným kamerám je to hodnota takmer štvornásobná.

Kamera pracuje s objektívom s optickou stabilizáciou. Najkratšie ohnisko 4,4 mm má svetelnosť F/2,0, to najdlhšie s hodnotou 88 mm potom iba F/3,8, kamera si teda poradí aj s horšími svetelnými podmienkami. Snímač dovoľuje urobiť fotografiu s rozlíšením 8,3 MPx.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sony

Rozlíšenie videa (px)

3840 x 2160

Snímková frekvencia pri maximálnom rozlíšení (snímky za sekundu)

25

Maximálna snímková frekvencia (snímky za sekundu)

100

Maximálny dátový tok záznamu (Mbps)

100

Typ snímača

CMOS

Formát snímača

1/2,5

Optický zoom (x)

20

Typ stabilizátora

Optický

Minimálna ohnisková vzdialenosť (mm)

4,4

Maximálna ohnisková vzdialenosť (mm)

88

Svetelnosť objektívu - najkratšie ohnisko (F)

2

Svetelnosť objektívu - najdlhšie ohnisko (F)

3,8

Rozlíšenie fotografií (Mpx)

8,3

Fyzické charakteristiky

Medzi pozitíva tejto kamery patrí výdrž batérie cez 3 hodiny, to je v rámci nášho výberu nadštandard. Zariadenie disponuje displejom so štandardnou uhlopriečkou 3 palce. Za menšie negatívum potom považujeme pomerne veľké rozmery, s čím súvisí aj vyššia hmotnosť, ktorá spoločne s batériou presahuje 600 gramov. Pri dlhšom natáčaní sa predsa len táto hodnota môže prejaviť boľavým zápästím.

Výstupný formát kamery je pomerne bežný XAVC S: MPEG4-AVC/H.264 s kompatibilitou s AVCHD. Na záznam videa potom môžete použiť karty SDHC, SDXC, SD alebo Memory Stick Pro Duo.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

Uhlopriečka displeja (")

3

Výdrž batérie (hod.)

3,25

Rozmery kamery (mm)

73 x 80 x 166

Hmotnosť (g)

635

Pamäťové média

Memory Stick PRO Duo / SD / SDHC / SDXC

Formáty východiskového súboru

XAVC S: MPEG4-AVC/H264

Filtre

Áno (na objektív)

Konektivita

Samozrejmosťou pri moderných zariadeniach je možnosť pripojenia k internetu cez Wi-Fi, čo má veľmi praktické využitie, čo sa týka prenosu dát bez nutnosti použitia kábla. Pokiaľ predsa len budete chcieť kameru pripojiť napríklad k počítaču alebo televízii, poslúži konektor HDMI. Nechýba konektor typu USB a tiež konektor pre externý mikrofón.

Parameter Tento produkt
WiFi

Áno

HDMI

Áno

A/V výstup (kompozitný)

Nie

USB

Áno

Pripojenie externého mikrofónu

Áno

Hodnotenie ďalších užívateľov

Ľudia, ktorí už kameru Sony FDR-AX53 vyskúšali, si chvália hlavne hlavne dobrý pomer ceny a výkonu, rýchlosť reakcie a ostrenia, dobrú stabilizáciu obrazu a prehľadné ovládanie cez menu. Naopak medzi negatívami spomínajú nižšiu snímkovú frekvenciu v 4K rozlíšení a tiež horší záznam zvuku.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Kamera v sebe skrýva celkom veľký CMOS snímač formátu 1/2,5, rozlíšenie fotografií 8,3 Mpx je potom skôr priemer. Svetelnosť sa podľa ohniska pohybuje od 2 do 3,8. Samozrejmosťou je možnosť bezdrôtového pripojenia cez Wi-Fi aj prítomnosť konektora HDMI.

Displej s uhlopriečkou 3 palce je štandard. Ide o mierne väčšiu kameru, ktorej hmotnosť presahuje 600 gramov, čo môže niekomu spôsobovať problémy hlavne pri dlhšom natáčaní. Medzi kladmi potom môžeme spomenúť dlhú výdrž batérie, ktorá presahuje aj 3 hodiny.

Naše hodnotenie a záver

Kameru Sony FDR-AX53 považujeme za veľmi dobrú a je vhodná hlavne pre užívateľov, ktorí chcú kvalitu a neboja sa za ňu priplatiť. Najvyššie rozlíšenie záznamu je 4K, čo považujeme pri drahších kamerách ako štandard.

Poteší aj snímková frekvencia 120 za minútu, avšak tú navolíte iba pri nižších rozlíšeniach videa. Samozrejmosťou je optická stabilizácia obrazu a veľmi slušný dvadsaťnásobný optický zoom. Ak sa zaujímate o lacnejšie kamery, skúste si prečítať recenziu na Panasonic HC-V770.

900 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Sony FDR-AX53 | Hodnotenie: 95,4 %
Jakub Gulec
Jakub zastáva v našom tíme rolu technicky zameraného redaktora. Okrem redakčnej činnosti natáča naše videá recenzií, a tak sa v kategórii videokamier dobre vyzná. Vysvetlí vám napríklad, prečo je vyšší dátový tok žiaduci. Okrem kamier sa venuje aj fotoaparátom či napríklad fotomobilom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sony FDR-AX53

Sony FDR-AX53

900 € Orientačná cena