Menu

Recenzia a porovnanie Sony HDR-CX405

77,4 % Celkové hodnotenie

Top cena-výkon v kategorii Základné kamery

Klady

  • Relatívne dobrá cena
  • Prívetivá hmotnosť

Zápory

  • Horšia kvalita videa v zlom svetle
  • Menšie možnosti pamäťového média
270 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Videokamera HDR-CX405 natáča záznam v rozlíšení 1920 x 1080, čo je hodnota, ktorá je bežná pre väčšinu zariadení v základných cenových kategóriách a dostačujúca pre vytvorenie záznamu v dobrej kvalite. Veľmi slušná je aj hodnota snímkovej frekvencie, 50 fps prináša plynulý obraz aj v rýchlych scénach.

Maximálny dátový tok 50 Megabitov za sekundu sa radí medzi kvalitný priemer a zaručí plynulý záznam videa bez artefaktov pri prechodoch tvarov a farieb na scéne. To všetko má na starosti CMOS snímač s formátom 1/5,8“. Snímač patrí medzi malé, a tak nie je vhodný pre zlé svetelné podmienky. Väčšia bude aj hĺbka ostrosti, príliš bokehu pri natáčaní tak neočakávajte. Rozlíšenie 9,2 MPx sa javí ako úplne dostačujúce pre využívanie kamery na akékoľvek účely.

Dobrá je aj hodnota zoomu 30x, ktorá umožňuje veľmi detailné priblíženie vzdialených snímaných objektov a v tomto ohľade kamera konkuruje aj podstatne drahším modelom. Citlivosť na svetlo je vyjadrená svetelnosťou v rozmedzí f/1,8 až f/4, čo sú hodnoty, ktoré by mali znamenať dobré možnosti natáčania aj v horších svetelných podmienkach, v skutočnosti však kvalita zhotovovaného záznamu v šere pomerne rapídne klesá. Samozrejmosťou je potom aj optická stabilizácia, ktorá by mala zapríčiniť možnosť zhotovovania ostrých záberov aj v pohybe.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sony

Rozlíšenie videa (px)

1920 x 1080

Snímková frekvencia pri maximálnom rozlíšení (snímky za sekundu)

50

Maximálna snímková frekvencia (snímky za sekundu)

50

Maximálny dátový tok záznamu (Mbps)

50

Typ snímača

CMOS

Formát snímača

1/5,8

Optický zoom (x)

30

Typ stabilizátora

Optický

Minimálna ohnisková vzdialenosť (mm)

1,9

Maximálna ohnisková vzdialenosť (mm)

57

Svetelnosť objektívu - najkratšie ohnisko (F)

1,8

Svetelnosť objektívu - najdlhšie ohnisko (F)

4

Rozlíšenie fotografií (Mpx)

9,2

Snímač a objektív

Kamere nechýba tiež vlastný displej s uhlopriečkou 2,7 palca, ktorý slúži na jednoduchšie ovládanie a možnosť zobrazovania vytvoreného záznamu a možno ho považovať za nepostrádateľnú súčasť kvalitnej kamery. Čo sa týka rozmerových parametrov, radí sa kamera medzi zariadenia s priemernými možnosťami manipulácie.

Z pohľadu hmotnosti potom patrí k vôbec najľahším a vzhľadom na vysokú kvalitu komponentov sa dá hovoriť o veľmi vzácnom pomere. Pozitívna je tiež výdrž batérie. Dve hodiny na jedno nabitie radí kameru k nadpriemeru. Čo sa týka podpory pamäťových médií, komunikuje kamera s pamäťovými kartami typu Micro SD. Natáčať je možné iba vo formáte MPEG-4, teda komprimovane.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

Uhlopriečka displeja (")

2,7

Výdrž batérie (hod.)

2

Rozmery kamery (mm)

54 x 60 x 128

Hmotnosť (g)

215

Pamäťové média

Micro SD

Formáty východiskového súboru

MPEG-4

Filtre

Nie

Záznam

Po strane kamery nájdete konektor typu HDMI, ktorý slúži na prenos videa do externej obrazovky a jeho živé premietanie. Kompozitný A/V výstup plní rovnaký účel a využíva sa najmä na pripojenie k televíziám. Pre dátový prenos potom slúži port USB. S ohľadom k nižšej cene bol výrobca nútený v niektorých parametroch trochu ubrať, kamere teda chýba modul WiFi a pripojenie externého mikrofónu taktiež možné nie je.

Parameter Tento produkt
WiFi

Nie

HDMI

Áno

A/V výstup (kompozitný)

Áno

USB

Áno

Pripojenie externého mikrofónu

Nie

Hodnotenie ďalších užívateľov

Majitelia HDR-CX405 sú spokojní predovšetkým s jednoduchosťou kamery, jej priaznivými rozmermi a hmotnosťou, ktorá ju predurčuje pre veľmi ľahkú manipuláciu. Naopak za slabinu podľa nich možno považovať predovšetkým menej kvalitné fotografické snímky zhotovené kamerou.

Naše hodnotenie a záver

Kameru hodnotíme veľmi kladne. Vďaka prijateľnej cene sa kamera stáva dostupnou aj pre neprofesionálne využitie a ponúka v strednej cenovej triede veľmi dobré parametre. Jej hlavnými doménami sú celková kompaktnosť a kvalita zhotoveného záznamu. Slabinu možno naopak vidieť v horších vlastnostiach fotoaparátu a občasných problémoch v horších svetelných podmienkach. Ak hľadáte lacnú kameru na občasné použitie najmä pri rodinných udalostiach alebo na výletoch, pozrite sa aj na lacnejší a podobne vybavený model Panasonic HC-V180.

270 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Sony HDR-CX405 | Hodnotenie: 77,4 %
Jakub Gulec
Jakub zastáva v našom tíme rolu technicky zameraného redaktora. Okrem redakčnej činnosti natáča naše videá recenzií, a tak sa v kategórii videokamier dobre vyzná. Vysvetlí vám napríklad, prečo je vyšší dátový tok žiaduci. Okrem kamier sa venuje aj fotoaparátom či napríklad fotomobilom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sony HDR-CX405

Sony HDR-CX405

270 € Orientačná cena