Menu

Recenzia a test Viking UP200

71,0 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Nabíjacie (batériové) stanice

Klady

  • Relatívne nízka hmotnosť
  • Podpora solárneho nabíjania
  • Nechýba klasická zásuvka

Zápory

  • Veľmi obmedzená kapacita
  • Nízky výstupný výkon
160 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Nabíjacia stanica Viking UP200 patrila v čase písania recenzie (marec 2023) medzi tie najlacnejšie na trhu. Ponúka iba to najzákladnejšie, napríklad teda rýchlovarnú kanvicu napájať nedokáže, je ale veľmi dobre prenosná a s hmotnosťou 1,6 kg ju jednoducho zbalíte aj do batohu. Jej kapacita je 150 Wh a výkon aj 150 W. Využitie nájde napríklad pri napájaní notebooku na cestách.

Na rozdiel od klasickej powerbanky sa ale dočkáte aj 230V zásuvky. Výrobca stanicu vybavil aj dvojicou USB-A konektorov s výkonom 12 W a USB-C s výkonom 60 W. Zo zásuvky dobijete stanicu za 2,5 hodiny, pri využití 50 W solárneho panelu potom za niečo málo cez 3 hodiny (pri plnom výkone).

Parameter Tento produkt
Vhodné na

Práca na cestách, Vhodná do stanu

Kapacita (Wh)

150

Maximálny výkon (W)

150

Výstupné napätie (V)

230

Typ batérie

Li-Ion

Hmotnosť (g)

1 600

Životnosť (počet nabití)

500

Doba nabíjania zo zásuvky (min)

150

Maximálny výkon solárneho panelu (W)

50

Minimálna doba nabíjania solárnym panelom (min)

180

Počet klasických 230 V zásuviek

1

Počet klasických USB-A

2x12 W

Počet klasických USB-A s rýchlym nabíjaním

0

Počet USB-C

1x60 W

DC vstup na solárny panel

50 W, 12–24 V

Nabíjanie solárnym panelom

Áno

LCD displej

Nie

Nabíjanie trafom z autozapaľovača auta

Áno

Poistka proti prehriatiu

Áno

Indikátor nabitia

Áno

Výška (cm)

8,1

Šírka (cm)

23

Hĺbka (cm)

8,1

Hlavné klady a zápory

Model Viking UP200 rozhodne necieli na tých najnáročnejších užívateľov. Budete sa musieť zmieriť napríklad s absenciou pokročilejšej LiFePO4 technológie, veľkej kapacity aj vysokého výkonu. Na druhú stranu tento model ponúka hmotnosť podobnú vysoko kapacitným powerbankám, nechýba 230V zásuvka ani podpora nabíjania solárnym panelom.

Porovnanie s alternatívami

Pokiaľ hľadáte lepšie vybavenú alternatívu s podstatne dlhšou životnosťou, vyšším výkonom i väčšou kapacitou, zaujímavou alternatívou k modelu Viking UP200 je moderná EcoFlow RIVER 2. Oproti modelu Viking je táto stanica vybavená aj druhou 230V zásuvkou a dobije sa rýchlejšie, a to ako káblom, tak aj prostredníctvom solárnych panelov. Životnosť je podľa výrobcu dokonca šesťnásobná (3 000 cyklov oproti 500 cyklom).

Keď vezmete do úvahy dvojnásobný výstupný výkon a o zhruba 65 % väčšiu kapacitu, môže sa zdať EcoFlow RIVER 2 ako jasný víťaz. To by ale nebolo úplne rozumné, pretože veľké rozdiely nájdete v hmotnosti týchto produktov. Zatiaľ čo Viking UP200 vložíte so svojimi 1 600 gramami jednoducho aj do batohu, EcoFlow RIVER 2 už váži okolo 3,5 kilogramu.

Záverečné zhrnutie

Viking UP200 je zaujímavý variant na cesty vhodný napríklad na napájanie notebooku, svetla v kempe či na dobíjanie telefónu. S kapacitou 150 Wh a výkonom 150 W nie je vhodný na napájanie náročnejších spotrebičov. Veľkou výhodou je relatívne nízka hmotnosť, dostupnosť 230V zásuvky a nízka obstarávacia cena. Zaujímavou alternatívou, ktorá sa cenovo príliš nelíši, ale ponúkne výrazne lepšie parametre, je model EcoFlow RIVER 2.

160 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Viking UP200 | Hodnotenie: 71,0 %

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Viking UP200

Viking UP200

160 € Orientačná cena