Menu

Recenzia a test Viking UP200

71,0 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Nabíjacie (batériové) stanice

Klady

  • Relatívne nízka hmotnosť
  • Podpora solárneho nabíjania
  • Nechýba klasická zásuvka

Zápory

  • Veľmi obmedzená kapacita
  • Nízky výstupný výkon
160 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Nabíjacia stanica Viking UP200 patrila v čase písania recenzie (marec 2023) medzi tie najlacnejšie na trhu. Ponúka iba to najzákladnejšie, napríklad teda rýchlovarnú kanvicu napájať nedokáže, je ale veľmi dobre prenosná a s hmotnosťou 1,6 kg ju jednoducho zbalíte aj do batohu. Jej kapacita je 150 Wh a výkon aj 150 W. Využitie nájde napríklad pri napájaní notebooku na cestách.

Na rozdiel od klasickej powerbanky sa ale dočkáte aj 230V zásuvky. Výrobca stanicu vybavil aj dvojicou USB-A konektorov s výkonom 12 W a USB-C s výkonom 60 W. Zo zásuvky dobijete stanicu za 2,5 hodiny, pri využití 50 W solárneho panelu potom za niečo málo cez 3 hodiny (pri plnom výkone).

Parameter Tento produkt
Vhodné na

Práca na cestách, Vhodná do stanu

Kapacita (Wh)

150

Maximálny výkon (W)

150

Výstupné napätie (V)

230

Typ batérie

Li-Ion

Hmotnosť (g)

1 600

Životnosť (počet nabití)

500

Doba nabíjania zo zásuvky (min)

150

Maximálny výkon solárneho panelu (W)

50

Minimálna doba nabíjania solárnym panelom (min)

180

Počet klasických 230 V zásuviek

1

Počet klasických USB-A

2x12 W

Počet klasických USB-A s rýchlym nabíjaním

0

Počet USB-C

1x60 W

DC vstup na solárny panel

50 W, 12–24 V

Nabíjanie solárnym panelom

Áno

LCD displej

Nie

Nabíjanie trafom z autozapaľovača auta

Áno

Poistka proti prehriatiu

Áno

Indikátor nabitia

Áno

Výška (cm)

8,1

Šírka (cm)

23

Hĺbka (cm)

8,1

Hlavné klady a zápory

Model Viking UP200 rozhodne necieli na tých najnáročnejších užívateľov. Budete sa musieť zmieriť napríklad s absenciou pokročilejšej LiFePO4 technológie, veľkej kapacity aj vysokého výkonu. Na druhú stranu tento model ponúka hmotnosť podobnú vysoko kapacitným powerbankám, nechýba 230V zásuvka ani podpora nabíjania solárnym panelom.

Porovnanie s alternatívami

Pokiaľ hľadáte lepšie vybavenú alternatívu s podstatne dlhšou životnosťou, vyšším výkonom i väčšou kapacitou, zaujímavou alternatívou k modelu Viking UP200 je moderná EcoFlow RIVER 2. Oproti modelu Viking je táto stanica vybavená aj druhou 230V zásuvkou a dobije sa rýchlejšie, a to ako káblom, tak aj prostredníctvom solárnych panelov. Životnosť je podľa výrobcu dokonca šesťnásobná (3 000 cyklov oproti 500 cyklom).

Keď vezmete do úvahy dvojnásobný výstupný výkon a o zhruba 65 % väčšiu kapacitu, môže sa zdať EcoFlow RIVER 2 ako jasný víťaz. To by ale nebolo úplne rozumné, pretože veľké rozdiely nájdete v hmotnosti týchto produktov. Zatiaľ čo Viking UP200 vložíte so svojimi 1 600 gramami jednoducho aj do batohu, EcoFlow RIVER 2 už váži okolo 3,5 kilogramu.

Záverečné zhrnutie

Viking UP200 je zaujímavý variant na cesty vhodný napríklad na napájanie notebooku, svetla v kempe či na dobíjanie telefónu. S kapacitou 150 Wh a výkonom 150 W nie je vhodný na napájanie náročnejších spotrebičov. Veľkou výhodou je relatívne nízka hmotnosť, dostupnosť 230V zásuvky a nízka obstarávacia cena. Zaujímavou alternatívou, ktorá sa cenovo príliš nelíši, ale ponúkne výrazne lepšie parametre, je model EcoFlow RIVER 2.

160 € Orientačná cena
Autor: Petr Šindelář | Dátum: | Produkt: Viking UP200 | Hodnotenie: 71,0 %
Petr Šindelář
Redaktor
Petr je skúsený redaktor, ktorý sa už niekoľko rokov zaoberá aj porovnávaním produktov. Zameriava sa pritom na rôzne témy, a to vrátane technických oblastí. Pri výbere najlepších nabíjacích staníc zúročil svoje skúsenosti. Zohľadnil teda všetky podstatné vlastnosti. Pozornosť teda venoval takým parametrom, ako je kapacita či hmotnosť, ale zameral sa aj na zdanlivo menej dôležité vlastnosti typu prítomnosť LCD displeja.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Viking UP200

Viking UP200

160 € Orientačná cena