Ako vybrať vodnú fajku
Vodné fajky nie sú práve najzdravšou voľnočasovou aktivitou, no ich používanie je napriek tomu veľmi rozšírené. Pri výbere vhodného modelu by ste sa mali zamerať na rôzne kritériá od veľkosti, cez vybavenie až po príslušenstvo. V našom článku sa navyše zameriame aj na uhlíky, tabak a jeho alternatívy, ale aj na obľúbené značky a cenové kategórie.
Zdravotné aspekty fajčenia fajok
V minulosti rozšírený mýtus, že vodné fajky predstavujú zdravšiu alternatívu fajčenia, je už vyvrátený. Hoci dym prechádza cez vodu, tá zachytí len mikročiastočky a zlomok škodlivín. Navyše, aj beznikotínové tabaky obsahujú škodlivé látky ako oxid uhoľnatý alebo decht. Ten sa však od cigaretového dechtu trochu líši – hoci jeho množstvo je vyššie ako v porovnateľnom množstve cigariet, má trochu iné zloženie.
Pokiaľ nie ste priaznivci tabaku nabitého až nad rim (horný okraj korunky), alebo dokonca jeho zažehľovania, o ktorom si povieme ďalej, potom sa dym od toho cigaretového líši aj spôsobom svojho vzniku. Na rozdiel od cigariet dym nevzniká spaľovaním, ale sublimáciou melasy z tabaku. Celkovo ho tak možno označiť za menej karcinogénny, karcinogény však stále obsahuje. Rovnako je dôležité uprednostniť kvalitný tabak pred tým z pochybných zdrojov.
O škodlivosti vodných fajok pri občasnom použití sa vedú spory, ktoré sa tomuto článku len ťažko podarí rozsúdiť. Občasné fajkové večierky predstavujú skôr rituál zdieľania s niekoľkými priateľmi, ktorí si navyše fajku podávajú, čím množstvo vdychovaných škodlivín klesá. Rozhodne je však dobré na zdravotné aspekty pamätať a neoznačovať tento variant za „zdravý“.
Veľkosť
Vodná fajka pre vás môže byť nástrojom na pravidelné fajčenie tabaku alebo len originálnou a neprehliadnuteľnou dekoráciou. Na základe toho by ste sa mali rozhodnúť, akú veľkú fajku si zaobstaráte. Tento typ sortimentu sa samozrejme vyrába v odlišných veľkostiach. Vyberať si môžete z nasledujúceho delenia.
Pri voľbe vhodnej veľkosti zohľadnite aj to, ako chcete fajku využívať. Pokiaľ hľadáte parťáka na cesty a do prírody, stane sa fajka s výškou 72 cm vaším úhlavným nepriateľom, o ktorého navyše budete mať neustále strach. Na druhú stranu pre domáce využitie voliť cestovnú vodnú fajku s miniatúrnymi rozmermi a nižším výkonom tiež nie je vhodné.
TIP: Oveľa dôležitejšie ako výška fajky je veľkosť jej vázy.
Mini vodné fajky
Iste ste si už v niektorej z trafík všimli maličké bacuľaté vázičky pestrých farieb s vystupujúcou trubičkou smerom k stropu. Ide práve o miniatúrne vodné fajky označované komunitou fajkárov ako „pumpkin“. Pokiaľ vám ide aspoň o minimálny zážitok z užívania, odporúčame sa týmto fajkám slúžiacim skôr ako dekorácie vyhnúť.
Malé vodné fajky
Tieto fajky už s prehľadom slúžia na pravidelné vychutnávanie obľúbeného tabaku. Produkty tohto typu sú charakteristické svojou výškou od 35 do 50 centimetrov. Väčšina vodných fajok z tejto kategórie je určená skôr pre jedného užívateľa než partiu priateľov, ale ani v tomto ohľade nemožno úplne strkať všetky do jedného vreca. Existujú aj nízke vodné fajky so širokou vázou a krátkym telom, ktoré dobre poslúžia aj väčšej skupine priateľov.
V prospech menších vodných fajok hovorí predovšetkým ich kompaktnosť. Jednoducho povedané sa nejedná o veľký kus skla a kovu, ktorý by sa zle prenášal. Dobre na tom je aj stabilita, pretože s menšou výškou má vodná fajka aj menšiu tendenciu sa prevrhnúť. Za ďalšiu výhodu je možné označiť aj lepšiu ergonómiu v priestore, cez menšiu fajku na stole na seba so svojou partiou skrátka lepšie vidíte.
TIP: Ak ste si istí, že si budete originálnu chuť tabaku užívať len vy sami, namiesto vodnej fajky môžete skúsiť aj elektronickú cigaretu. Tá môže ponúknuť beznikotínový tabak aj jednoduchšiu prípravu.
Stredné vodné fajky
Veľkosť stredných fajok sa pohybuje medzi 50 až 65 centimetrami. To znamená, že ide ešte stále o ľahko prenášateľné výrobky. Ide o veľmi obľúbenú voľbu, pretože často kombinujú veľkú vázu, solídny estetický dojem a prijateľnú cenu. Takto vysoké vodné fajky sú tiež ešte pomerne stabilné a tak ich neprevrhnete pri každom nechcenom zatiahnutí za hadicu.
Všeobecne pri tejto výške môžete očakávať pri dobrom nabití kvalitnej korunky pomerne hustý a dobre ochladený dym. Na druhej strane už nejde o úplne skladnú záležitosť a v domácnosti jej budete musieť vymedziť určité stabilné miesto. Odporúčame vodnej fajke a najmä tabakom vyčleniť policu umiestnenú ďaleko od oblečenia, aby ste nevoňali po tabaku.
Veľké vodné fajky
Tie najväčšie vodné fajky môžu presahovať svojou veľkosťou až 90 centimetrov. Ide o majestátne skvosty, ktoré majú slúžiť aj ako majestátna dekorácia priestoru majiteľa. Ich veľkosť, hmotnosť a celkový objem viac-menej znemožňujú ich časté prenášanie. Práve robustnosť sa stará o to, že filtrácia, ochladzovanie a ostatné procesy spojené s dymom sú na vysokej úrovni. Taká vodná fajka je určená pre skutočných pôžitkárov.
Veľké vodné fajky sa stanú praktickým nástrojom predovšetkým pri seansách veľkosti Elrondovej rady a väčších. Niektoré modely sú totiž vybavené dokonca až šiestimi hadicami, komunitou často nazývanými „Šlauchy“. Prečo toto riešenie môže a nemusí byť zaujímavé sa dozviete v samostatnej kapitole venovanej príslušenstvu.
Z čoho sa skladá vodná fajka
V tejto kapitole vám popíšeme jednotlivé súčasti vodnej fajky. Po zakúpení ich dostanete v krabici v rozloženom stave, až doma ju zložíte do funkčného celku. Zložiť vodnú fajku však nie je nič zložité a zvládnete to bez problémov aj bez návodu.
Váza vodnej fajky
Neprehliadnuteľným základom vodnej fajky je váza nazývaná aj karafa. Jej výrobným materiálom je obvykle sklo, porcelán alebo keramika. Existujú síce aj plastové varianty, no tým sa už len s ohľadom na vaše prežitie oblúkom vyhnite.
Váza je tou súčasťou, ktorá plní základný predpoklad vodnej fajky, teda obsahuje vodu. Tá ochladzuje prechádzajúci dym a čiastočne ho filtruje. Pretože je táto súčasť vodnej fajky veľmi podstatná a má veľký vplyv na estetický dojem, často ju možno časom vymeniť za inú. Pri výbere dbajte na to, aby mala váza stabilnú širokú základňu.
Vázy sa líšia svojím prevedením materiálovo, esteticky, ale aj funkčne a to najmä závitom. Nie je pravidlom, že váza jednej vodnej fajky pasuje k telu druhej. Pokiaľ však kupujete celú fajku, nemusíte tento parameter riešiť.
TIP: Váza vodnej fajky sa zvykne zanášať vodným kameňom. Skúste pri jej umývaní pridať do vody trochu octu, fajku umyť kefou a následne ju vypláchnuť.
Telo vodnej fajky
Horná časť fajky priamo spojená s vázou sa nazýva telo. Jeho výrobným materiálom môže byť hliník, nerezová oceľ alebo mosadz, povrch potom môže byť kovový, drevený či inak upravený. Najvhodnejším materiálom pre jadro je práve nerezová oceľ, pretože nepodlieha oxidácii a neovplyvňuje chuť tabaku. Výnimočne je možné naraziť aj na celosklenený variant. Princíp fungovania tela je zaistený tromi prvkami, ktoré je možné väčšinou vzájomne oddeliť.
- Telo – Prevádza dym z korunky do downstemu a ďalej do karafy.
- Srdce – Touto časťou prechádza ochladený dym ďalej do hadice.
- Downstem – Prevádza dym z tela do vody v karafe.
Zhruba v polovici kovového tela sa nachádza poistný ventil. Ten slúži na uvoľnenie prebytočného vzduchu, napríklad ak niekto do fajky fúkne, alebo keby sa hadica upchala. Stredovú trubičku v tele a pod srdcom odporúčame po každom posedení dôkladne vyčistiť kefou.
Hadica
Medzi dôležité súčasti vodnej fajky patrí aj hadica. V ideálnom prípade sa jedná o silikónovú hadicu dlhú zhruba 1 meter, na oboch koncoch opatrenú kovovou časťou. Jeden jej koniec sa vkladá do konektora v srdci vodnej fajky, druhý slúži na ťahanie dymu. Práve na tento koniec sa z hygienických dôvodov odporúča nasadzovať náustok. Ten môže byť jednorazový plastový, alebo aj čistiteľný, vyrezávaný z dreva.
Na trhu narazíte na rad vodných fajok s dvomi i viacerými hadicami. Tu je však nutné myslieť na to, že aby jeden užívateľ získal maximálny objem dymu a chuti, ostatné hadice musia byť v tom momente upchaté. Na bežné užívanie sa najčastejšie využíva fajka s jednou hadicou, ktorá sa stáva putovnou, čo je napokon jedným zo základných zvykov tejto aktivity.
TIP: Lacné vodné fajky sú dodávané s papierovou hadicou bez možnosti vyplachovania. Túto hadicu odporúčame okamžite nahradiť.
Tarbuš
Plechový valec umiestňovaný okolo a nad korunku má z arabčiny prevzatý názov tarbuš. S pomocou tarbuša je možné docieliť lepšiu výhrevnosť a efektívnejšie prehrievanie, ale slúži aj ako závetrie a zaisťuje zvýšenú bezpečnosť. Jednoducho povedané, cez plech uhlíky nespadnú na zem.
Tarbuš využijete aj pri prenášaní rozohriatych uhlíkov k vodnej fajke ako praktický nosič. Ak chcete tarbuš iba ako bezpečnostný prvok, existujú aj sieťované varianty. Tie môžete nájsť na internete aj pod názvom „závetrie“. Pokiaľ máte vyššiu korunku, poobzerajte sa po vyššom tarbuši. Ten sa štandardne robí klasický a zvýšený.
Tanier
Kovový prstenec, ktorý sa navlieka na telo fajky pod korunku. Tento nenápadný prvok slúži na odkladanie horúceho uhlíka, tarbuša alebo klieští. Vzhľadom býva jednoduchý a to aj pri veľmi ozdobných modeloch. Tanier je súčasťou balenia s vodnou fajkou a s ohľadom na rozdielne priemery vnútorného otvoru sa dokupuje dosť ťažko.
Zaujímavosť: Fajčiari občas tento tanierik pri fajčení využívajú na zábavu ako „obložený tanier“. Môžete tak vidieť fotky s vodnou fajkou obloženou pizzou či cukrovinkami. Na tieto účely však tanier primárne neslúži.
Korunka
Korunka sa nasadzuje na vrchnú časť tela fajky a bez preháňania možno povedať, že bez dobrej korunky nebude dobrý dym. Väčšinou narazíte na keramické, vyskytujú sa však aj kovové, sklenené alebo silikónové. Ide o nádobku, ktorá má najčastejšie podobu misky s niekoľkými otvormi na dne. Práve sem sa vkladá tabak alebo jeho alternatívy. Najmä pri lacnejších výrobcoch keramických koruniek je vhodné skontrolovať, či dierky nie sú upchaté.
Pokiaľ stojíte o kvalitný zážitok z fajčenia, dokúpte si k vodnej fajke kvalitnú korunku. Tá sa od lacnej líši predovšetkým materiálom, ale aj tvarovým prevedením. Korunky sa delia konštrukčne na niekoľko základných typov, každý je vhodný pre iný typ tabaku, rozdielnu dĺžku posedenia a rôzne požiadavky na zážitok. Nižšie si uvedieme základné typy koruniek.
Korunky je možné po nabití prekryť alobalom (odporúčame využívať hrubší alobal na grilovanie v dvoch vrstvách) alebo heat manažmentom. V prípade heat manažmentu sa jedná o kovový diel s rovným dnom a kónicky sa zužujúcimi okrajmi, na ktorý položíte uhlíky. Celkovo má toto prevedenie oproti alobalu množstvo výhod, ale nie na každú korunku je ho možné umiestniť.
Klasika
Tento typ korunky sa vyznačuje jednoduchým miskovitým tvarom hornej časti so zaobleným alebo plochým dnom a najčastejšie päticou väčších otvorov. Klasické korunky väčšinou výrobcovia dodávajú ako pomerne lacnú a nekvalitnú súčasť balenia. Nehádžte však všetky korunky tohto typu do jedného vreca, veľké množstvo fajkárov z celého sveta na klasiku nedá dopustiť. Všetko záleží len na kvalite a konkrétnom tvare.
Typicky sa medzi tento typ koruniek radí napríklad tradičná „sýranka“ či „turek“, veľmi obľúbená a v komunite fajkárov známa je aj korunka UPG. Klasické korunky sú vhodné na všetky typy tabaku. Niektoré modely môžu mať aj veľmi hlboké dno a dokážu pojať aj 50g tabaku. Sú tak vhodné pre väčšie skupinky, dlhšie posedenie aj čierny tabak.
Vortex
Oproti klasike sa vortexové korunky líšia výstupkom v strednej časti, v ktorom sú umiestnené aj otvory. Vďaka tomu vzniká v korunke vírivé, alebo vortexové prúdenie vzduchu. Najväčším benefitom tejto korunky je jej využitie pre tabaky s väčším množstvom melasy. Vyvýšené otvory totiž nedovolia stiecť melase do vázy a ovplyvniť tak chuť dymu. Melasa v korunke zostáva a tabak tak rýchlo nevysychá.
Vortex je opäť vhodný pre všetky typy tabaku, jeho výhody však vyplynú najmä pri využití melasovitejších tabakov ako je Starbuzz či Fumari.
Phunel
Phunel ide ešte ďalej ako vortex a stĺpik sa zvyšuje. Namiesto toho aby boli otvory po stranách výstupku, je umiestnený iba jeden veľký v jeho strede. Phunely sú väčšinou pomerne plytké, vďaka tomu sa rýchlo otvorí chuť tabaku, pri dobrom nabití je aj množstvo dymu takmer neprekonateľné. Na druhej strane sa však pri tejto korunke počíta skôr s kratším posedením okolo 1 hodiny.
Phunely sú spravidla povrchovo glazované, avšak narazíte aj na korunky bez povrchovej úpravy. Každý z týchto variantov má svoje výhody a nevýhody. Glazúra lepšie vedie teplo, pokiaľ tak priložíte uhlíky príliš na okraj a nestrážite ich, môže sa stať, že tabak pripálite. Na druhej strane však glazúra nenasakuje melasu.
TIP: Pokiaľ plánujete používať tarbuš, počítajte s tým, že phunely sú vyššie, než bežné korunky. Voľte teda špeciálne vysoký tarbuš.
Špeciály
Na trhu je dostupný celý rad variantov, ktoré nemožno zaradiť medzi ostatné kategórie. Tieto korunky by sa síce dalo teoreticky zaradiť podľa umiestnenia dier, ale vo všetkých ostatných parametroch sa líšia natoľko, že by ich zaradenie nebolo úplne vhodné. Typicky môže ísť o vyduté korunky označované ako jablko, ale aj o špongiu (RS Mushroom).
Všetky špeciálne korunky sú špecifické svojimi vlastnosťami, rozmermi, spôsobom vedenia tepla aj svojím výzorom. Nebojte sa experimentovať, ale nechajte si pri výbere poradiť od skúsenejších kamarátov, alebo predajcov v špecializovaných obchodoch.
Ďalšie príslušenstvo
V predchádzajúcej kapitole sme vypísali, z akých hlavných častí sa fajka skladá. Teraz sa pozrieme na ďalšie príslušenstvo, ktoré je buď malé, alebo je čisto voliteľné. Niektoré z položiek sú prakticky nevyhnutné a nechýbajú v balení takmer žiadnej fajky, iné predstavujú skôr len zaujímavosť.
Tesnenie
Tento prvok je pre správne fungovanie vodnej fajky zásadný. Ako napovedá názov, tieto gumové upchávky sa využívajú na zamedzenie priechodu vzduchu medzi fajkou a jej okolím. Štandardne sa používajú tri tesnenia a to logicky v miestach spojov – medzi vázou a telom, medzi telom a korunkou, medzi telom a hadicou. Každé z týchto tesnení má rozdielne rozmery. Životnosť sa pohybuje v závislosti od intenzity využitia od niekoľkých mesiacov až zhruba po rok.
Badcha
Z tureckého sveta k nám doputovala aj badcha. Tá vyzerá ako sitko s trubičkou uprostred. Je veľmi obľúbená vo východnej Európe, ale aj v arabskom svete. Naopak, u nás sa toto nie veľmi kvalitné riešenie až tak neuchytilo.
Cez sitko badchy prepadá popol na tabak, ten sa vysušuje a často tiež pripaľuje. Tým je negatívne ovplyvnený celý zážitok z fajčenia vodnej fajky. Zásadnou výhodou tohto riešenia je jeho jednoduchosť a taktiež nízka cena. Nevýhody sme predostreli vyššie. Jednoducho povedané, pomocou alobalu alebo heat manažmentu dosiahnete lepšie výsledky.
Náustky
Náustky plnia hlavne hygienickú funkciu. Napríklad vo fajčiarskych podnikoch má každý užívateľ svoj náustok, ktorý používa, aby zamedzil šíreniu baktérií. Väčšina týchto výrobkov je plastová a esteticky nezaujímavá. Existujú však aj osobné náustky so šnúrkou okolo krku, ktoré môžu ich hrdí majitelia nosiť so sebou na fajčiarske večierky. Tu už sa jedná o designové kúsky s orientálnym zdobením a so silikónovou koncovkou.
Kliešte
Bez klieští sa nezaobíde žiadny fajkar, uhlíky totiž pri svojom horení generujú teplotu až 400 °C, rozhodne na ne teda nesiahajte rukami, ani inou časťou tela. Kliešte dodávané s vodnou fajkou sú často veľmi krátke a tiež zle tvarované. Pre optimálne pohodlie pri používaní odporúčame voliť kliešte s dĺžkou minimálne 20 centimetrov. Pre náročných jedincov existujú aj kované umelecké varianty.
Žhaviče uhlíkov
Slúžia na rýchlejšie rozžeravenie uhlíkov, pri ich využití tiež nepoškodzujete vašu platničku. Všeobecne sa uhlíky najrýchlejšie nažhavia na elektrickom špirálovom variči. Tie sa dajú kúpiť za niekoľko eur.
Difuzér
Na e-shopoch zameraných na vodné fajky môžete naraziť na malé silikónové dierované nadstavce. Tie sa nazývajú difuzéry, nasadzujú sa na spodnú časť, ktorá je ponorená pod vodou a pomáhajú rozdeliť veľké bubliny na menšie. Tým je zaistené lepšie ochladenie dymu a fajčenie je tichšie. Niektoré drahšie vodné fajky majú tento komponent ako súčasť balenia, pričom je zhotovený z nerezovej ocele.
Dierkovače
Drobné špendlíky, ktoré využijete v prípade, že máte vo zvyku namiesto heat manažmentu alebo badchy natiahnuť cez korunku alobal. Tu sa jedná skôr o záležitosť štýlu, pretože klasický špendlík vám poslúži rovnako dobre.
Kefky na čistenie
Sú ďalším nevyhnutným doplnkom. Čistiace kefky majú pretiahnutý tvar, aby dokázali vymiesť nečistoty aj z úzkeho tela fajky. Výrobky určené na čistenie vázy sú vybavené dlhými štetinami.
Špeciality
Fajčiarsky svet pozná množstvo iných vychytávok, ktoré majú menšie či väčšie prínosy. Medzi tie menej známe, ale veľmi zaujímavé patria náustky s chladičom. Tie obsahujú plastové jadro s nemrznúcou zmesou. Pokiaľ toto jadro vložíte do mrazničky aspoň 3 hodiny pred rozrobením vodnej fajky a následne náustok nasadíte na silikónovú hadicu, dym bude skutočne studený a jeho chuť výraznejšia. Toto riešenie ale nie každému vyhovuje, niektorí užívatelia totiž uprednostňujú dym bez chladenia.
Kliešte
Žhavič uhlíkov
Dierovač
Kefka na čistenie
Uhlíky
Pri nákupe vodnej fajky sa nezameriavajte iba na samotnú fajku, ale aj na ostatné prvky nevyhnutné pre správne fungovanie. Jedným z nich sú uhlíky. Doplnok zaisťujúci to, že si určitý čas budete môcť užívať lahodnú príchuť pri fajčení. Žeravé uhlíky majú veľký vplyv na kvalitu tabaku, takže v ich prípade voľte len z preverených značiek – One Nation, Shisko, Crown či Tom Cococha.
Všeobecne sa uhlíky delia na kokosové brikety (kokosáky) a rýchlozápalné uhlíky. Tie rýchlozápalné síce nevyžadujú žhavič a rozpálite ich aj pomocou zapaľovača, ale každý, komu záleží na chuti vodnej fajky a vlastnom zdraví, sa radšej zameria na kokosáky. Zásadný rozdiel medzi kvalitnými a nekvalitnými kokosovými uhlíkmi spočíva v rovnomernosti teploty v čase.
Kvalitné uhlíky sa dlhšie rozohrievajú, pri rozohrievaní príliš nepáchnu a nikdy nezhasínajú. Tie nekvalitné spravidla porušujú viac ako jedno z týchto pravidiel. Pokiaľ nemáte možnosť kokosové uhlíky na cestách rozpáliť a ste nútení tak vyberať medzi rýchlozápalnými, vždy voľte pokiaľ možno ich drahší a teda aj kvalitnejší variant.
Tabak a jeho alternatívy
Vyššie sme si popísali, ako by malo vyzerať vybavenie, to však samo o sebe pri nevhodnej voľbe tabaku nemôže dobre slúžiť. Je to práve tabak či jeho náhrada, čo tvorí chuť a samotný efekt z posedenia. Do korunky môžeme okrem tabaku nabiť aj bylinné zmesi, kamienky či vaporizačné gély. Každá z týchto alternatív má svoje výhody aj nevýhody, nižšie sa pozrieme na tie najčastejšie.
Tabak
Tento sortiment asi netreba veľmi zdĺhavo popisovať. Rovnako ako sa líši cigaretový tabak od toho cigarového, tak sa výrazne líši aj tabak do vodných fajok. Ten je oproti ostatným variantom zvlhčovaný melasou, teda zmesou glycerínu/medu a dochucovacích prísad. Práve zvlhčenie zaisťuje oblaky dymu pri fajčení. Celkové zloženie sa líši podľa značky, k dispozícii je veľké množstvo rôznych príchutí.
Tabak môžeme rozlíšiť aj na svetlý a tmavý. Pokiaľ s vodnou fajkou začínate, rozhodne voľte zo svetlých tabakov. Tie sú slabšie a nestúpajú toľko do hlavy. Čierny tabak je určený pre skutočných fajnšmekrov, ktorí majú radi, keď ich tabak trochu nakopne a zamotá im hlavu. Takému efektu sa v komunite fajkárov hovorí „buzz“.
Ak chcete docieliť dobré výsledky, voľte z tabakov kvalitných výrobcov. Medzi tie sa bezpochyby radí Tangiers, Fumari či Social Smoke. Stále vysoko kvalitné, ale cenovo dostupnejšie sú výrobky značiek Starbuzz, Adalya, True Passion, Serbetli, Zomo, Chaoz či Al Fakher. Existuje celý rad výrobcov, ktorí vyrábajú kvalitný tabak, nechajte si poradiť od skúsených kamarátov. Tabaky ako je napríklad Nakhla si v komunite vyslúžili horšiu povesť.
Kamienky
Beznikotínovou alternatívou sú minerálne kamienky. Jedná sa o prírodné produkty, pod ktorými si môžete predstaviť pórovité kamienky impregnované glycerínom. Na rozdiel od tabaku nejde o žiadnu mazľavú zmes, ale o malé predmety oválnych tvarov. Ich princíp fungovania je založený na odparovaní vodnej pary so zodpovedajúcou príchuťou. Narozdiel od tabaku sa dajú po umytí a naložení do melasy opätovne použiť.
Minerálne kamienky vám môžu priniesť chuť ovocia, citrusov, vanilky, alkoholu alebo sladkostí. Výber je v tomto smere viac ako bohatý. Aj tu platí pravidlo voľby kvalitnej značky – Shiazo, BIGG a ďalšie.
TIP: Všeobecne nie je chuť kamienkov taká dobrá ako chuť tabaku.
Vaporizačné gély
Ďalšou alternatívou sú beznikotínové vaporizačné pasty a gély. Aj tie sú pochopiteľne napustené glycerínom a vybavené rozmanitými príchuťami. U týchto pást nedochádza k spaľovaniu, ale iba k zahrievaniu. Nastáva tak jav známy ako vaporizácia.
Jednou z možností, ako nájsť svoju ideálnu náplň, sú pokusy a mixovanie. Napríklad si môžete kúpiť niekoľko príchutí tabaku a ručne si ich namiešať. Túto možnosť radi využívajú pravidelní fajčiari, ktorí vedia, že nakoniec všetky tabaky postupne spotrebujú.
Samozrejme je možné kombinovať aj rôzne druhy náplní. Osvedčilo sa napríklad umiestnenie klasického tabaku na dno korunky a doplnenie minerálnymi kamienkami. Tieto experimenty sú vhodné aj pre tých, ktorí si radi vychutnajú klasický tabak, ale zároveň chcú znížiť množstvo nikotínu. Nie každý experiment prinesie úspech, ale v tom je tá krása. Fantázii sa skrátka medze nekladú.
Obľúbené značky
Vodné fajky rozhodne nepatria medzi najpredávanejší tovar na trhu, minimálne nie v strednej Európe. Niektoré značky sú napriek tomu medzi slovenskými zákazníkmi veľmi obľúbené. O ktoré značky ide?
- Aladin – nemecká značka stojaca na začiatku rozvoja vodných fajok v Európe. Aktuálne vyrába tradičné orientálne fajky aj moderné výrobky z ocele.
- Top Mark – vodné fajky, ktoré patria medzi najstaršie značkové produkty na slovenskom trhu. Jednotlivé modely sú vyrábané podľa tradičných konceptov a zoženiete ich za priaznivú cenu.
- Kaya – vodné fajky s charakteristickými masívnymi vázami a uzáverom Click. Zaujať môžu aj rozmanitým farebným spracovaním a obstarávacou cenou.
- KRCZ – vodné fajky v rôznych variantoch, farbách aj veľkostiach. Produkty tejto značky patria medzi najobľúbenejšie cestovné vodné fajky.
- Shishabucks – kanadská spoločnosť, ktorá vyrába vysoko kvalitné vodné fajky s jedinečným dizajnom. Pri ich kupe ale musíte počítať s vyššou cenou.
Aladin
Nemecká značka Aladin existuje už od 80. rokov 20. storočia. V súčasnosti patrí k veľmi obľúbeným výrobcom vodných fajok, ktorých produkty sú na slovenskom trhu asi najpočetnejšie (populárny je napr. rad Aladin Origins). Jej výrobky sú všeobecne známe vďaka kvalite spracovania a vyrábajú sa v Egypte. V ponuke pritom nájdete ako tradičné orientálne fajky, tak aj moderné výrobky z ocele. Ich cena je vo všeobecnosti pomerne priaznivá.
Top Mark
Vodné fajky Top Mark patria medzi najstaršie značkové produkty, ktoré sú u nás v predaji. Hoci si ich môžete zaobstarať za veľmi priaznivú cenu, vyrábajú sa tradičným spôsobom ručne v Egypte. Stále si teda zachovávajú svoje kúzlo aj pôvodné koncepty. K dispozícii ich navyše máte v rôznych variantoch, takže si môžete zaobstarať jednošlauchové vodné fajky, ale aj dvoj- a viacšlauchové modely.
Kaya
Značka Elox patrí medzi ďalších výrobcov vodných fajok a jej produkty si môžete zaobstarať v rôznych vyhotoveniach. Zaujať môžu napr. rozmanitým farebným prevedením. Tieto produkty sú pomerne charakteristické masívnymi vázami a spojením tela s vázou uzáverom, ktorý sa nazýva Click. Ponúkané vodné fajky môžu byť celosklenené či mať mosadzné telo, pričom cenovo sa jedná o výrobky, ktoré v žiadnom prípade nie sú z tých najdrahších.
KRCZ
KRCZ je ďalšia značka, ktorej vodné fajky sú u zákazníkov veľmi obľúbené. Mnohé produkty totiž zoženiete už pod 40 €. Hoci sa často jedná „len” o sklenené bongá, za priaznivú cenu si môžete zaobstarať aj klasické vodné fajky. K dispozícii ich máte v rôznych farebných prevedeniach, ale môžu sa líšiť aj svojimi rozmermi. Neprekvapí teda ani to, že niektoré výrobky so značkou KRCZ patria medzi najobľúbenejšie cestovné vodné fajky na trhu.
Shishabucks
Hoci vodné fajky tejto kanadskej značky nepatria v slovenských obchodoch k najpredávanejším, spomenúť ich musíme. Tieto produkty totiž zaujmú svojím jedinečným vzhľadom, rovnako ako kvalitou spracovania. Jednotlivé kovové diely sú vyrobené z hliníka pieskovaním, eloxáciou a obrábaním CNC strojmi. Mnohé vodné fajky sú navyše menšie, takže aj vďaka svojej ľahkosti sú vhodné na cesty. Na druhú stranu sa jedná o drahšie produkty aj za niekoľko stoviek eur.
Značka |
Špecifikácia |
Cenová kategória |
Ktoré druhy ponúka |
Komu značku odporúčame |
Aladin |
Nemecká značka, ktorá stála na začiatku rozvoja vodných fajok v Európe |
Skôr nižšia a stredná |
Tradičné orientálne fajky aj moderné výrobky z ocele |
Jedincom, ktorí chcú mať na výber zo širokého sortimentu kvalitných produktov |
Top Mark |
Vodné fajky, ktoré patria medzi najstaršie značkové produkty na našom trhu |
Skôr nižšia |
Tradičné vodné fajky vyrábané podľa pôvodných konceptov |
Jedincom, ktorí hľadajú vodné fajky tradičného výzoru za priaznivú cenu |
Kaya |
Vodné fajky v mnohých variantoch |
Skôr nižšia a stredná |
Vodné fajky charakteristické masívnymi vázami a uzáverom Click |
Jedincom, ktorí hľadajú vodné fajky s charakteristickým dizajnom |
KRCZ |
Značka obľúbených vodných fajok vrátane sklenených bong |
Skôr nižšia a stredná |
Vodné fajky v rôznych farbách aj veľkostiach |
Jedincom, ktorí hľadajú menšie vodné fajky vhodné aj na cesty |
Shishabucks |
Kanadská spoločnosť vyrábajúca veľmi kvalitné vodné fajky |
Skôr vyššia |
Vodné fajky s jedinečným dizajnom vyrobené najmä zo skla a hliníka |
Jedincom, ktorí dávajú prednosť vysokej kvalite bez ohľadu na cenu |
Vodná fajka Aladin Alux 380 3811
Vodná fajka Top Mark Eset 4611
Vodná fajka Kaya ELOX Desktop Disc 3211
Vodná fajka KRCZ Pumpkin Red
Vodná fajka Shishabucks Cloud Micro Black 1811
Cena
Vodná fajka nemusí byť príliš nákladnou záležitosťou. Ide skôr o to, čo od tohto produktu očakávate a ako nároční ste z pohľadu spracovania. Je veľký rozdiel medzi sériovo vyrábanými fajkami a ručne zhotovenými produktami s autorským prevedením, exotickými materiálmi a personalizáciou.
Cena do 40 €
Pre zaujímavosť vám prezradíme, že najlacnejšiu vodnú fajku na trhu môžete zaobstarať už od 10 €. Ide však o mini prevedenie vo veľkosti okolo 24 centimetrov, ktoré vám príliš pôžitku z fajčenia neprinesie. Pri cene pod 40 € si už budete môcť vyberať z menších modelov s výškou do 46 centimetrov. Objem karafy bude okolo 300 mililitrov. Tovar je určený skôr pre menej náročných zákazníkov a občasné používanie.
Cena od 40 do 80 €
Zlatá stredná trieda vám prinesie podstatne príjemnejší pôžitok z používania fajky. Tieto produkty disponujú väčšími rozmermi a vyššou kvalitou prevedenia. Karafa pojme viac vody. Celkovo sa jedná o investíciu do produktu, ktorý je už vhodný aj pre stredne náročných užívateľov. Voliť môžete prevažne zo značiek Aladin alebo Kaya.
Cena od 80 do 150 €
Veľké vodné fajky s väčšou výškou či zvláštnym prevedením sú primárne určené pre náročných fajčiarov dbajúcich nielen na dokonalú chuť, ale aj na výslednú estetiku. Tieto vodné fajky majú objem karafy až 1 000 mililitrov. Sú vhodné skôr na trvalé umiestnenie bez častého prenášania, ale existujú aj špeciálne modely určené práve na časté prenášanie.
Cena nad 150 €
Ak od vodnej fajky očakávate len to najlepšie, priplatíte si. A to napríklad aj za odlišné výrobné materiály, medzi ktoré môže patriť keramika, porcelán, exotické drevá alebo dokonca drahé kovy. V tejto cenovej relácii sa stretnete hlavne s ručnou výrobou a prepracovanosťou aj tých najmenších detailov. Ceny najdrahších vodných fajok môžu ďaleko presahovať cenu 800 €.
Príprava vodnej fajky
Keď už si domov prinesiete alebo objednáte vodnú fajku, možno sa vám bude hodiť niekoľko rád týkajúcich sa jej samotného používania, respektíve prípravy. Postupujte podľa nasledujúcich bodov.
Príprava korunky
Nabite korunku vodnej fajky tak, že trochu tabaku natlačíte na dno korunky (maximálne niekoľko milimetrov). Ďalší tabak vezmete do rúk nad korunku a z výšky okolo 10 centimetrov ho do korunky rozdrobíte. Tomuto nabíjaniu sa hovorí „nabiť na fluff“.
Výhodou je, že vzduch prestupuje tabakom vo väčšej ploche a viac sa tak otvára chuť. Ťah je pri takomto nabití ľahký. Tabak by sa nemal dotýkať prenosovej hranice (alobal, heat management, badcha), inak sa bude pripaľovať.
Pokiaľ máte čierny tabak, potom ho môžete „nabiť na dense“, teda trochu viac do korunky natlačiť. Obľúbeným variantom je aj „nabitie na touch“, teda aby sa tabak dotýkal alobalu či heat manažmentu. Úplne špecifické a pre začiatočníkov nevhodné je „zažehľovanie“ tabaku. To sa robí tak, že sa korunka naplní vysoko nad okraj a na tabak sa opakovane pokladá na krátku chvíľu heat management s uhlíkmi, pokiaľ sa tabak nezrovná na úroveň hrany korunky.
Príprava vodnej fajky
- Na žhavič si dajte zohrievať kokosové uhlíky. Než fajku pripravíte, stihnú sa rozohriať.
- Naplňte karafu vodou tak, aby bola spodná kovová časť tela fajky ponorená vo vode zhruba 1 – 2 centimetre.
- Vykonajte utiahnutie tela v karafe.
- Do tela fajky pripevnite zodpovedajúci počet hadíc.
- Nasaďte na vodnú fajku tanier.
- Pevne nasaďte na tesnenie korunku. Najlepšie ju nasadíte krútivým pohybom.
- Hornú časť korunky prekryte sitkom, alobalom alebo najlepšie heat manažmentom. V alobale musia byť vždy urobené dierky. Umiestnite navrch 2-3 rozpálené uhlíky.
- Pokiaľ máte tarbuš, môžete ho aplikovať pre efektívnejšiu výhrevnosť a vyššiu bezpečnosť.
- Fajku nerozťahujte, mohli by ste tabak pripáliť. Počkajte 10-15 minút, zložte tarbuš a pokiaľ sú uhlíky 3, jeden zložte na tanierik. Dobrú chuť!
Údržba vodnej fajky
Určite tušíte, že vodná fajka je spoločníkom, o ktorého by ste sa mali náležite starať. Preto nepodceňujte ani jej pravidelnú údržbu. Tá sa bude premietať ako do vzhľadu, tak aj do funkčnosti.
Ideálna je samozrejme pravidelná údržba vždy potom, čo skončíte s používaním vodnej fajky. Kompletné čistenie by malo zahŕňať nasledujúce kroky.
- Základom je čistenie karafy, ku ktorému môžete použiť špeciálne kefy, aby ste odstránili všetky nežiadúce nečistoty. K dispozícii je aj množstvo čistiacich roztokov, najdostupnejšie a najlepšie riešenie je však ocot a jar. Vždy však po vymytí fajku dôkladne prepláchnite.
- Pri využívaní vodeodolných hadíc ich tiež prepláchnite. Ak je hadica z papiera, snažte sa ju aspoň prefúknuť ústami.
- Korunku zbavte usadenín a pripálených kúskov tabaku. Na tento účel by vám mala postačiť obyčajná hubka. Pokiaľ narazíte na odolnejšiu špinu, môžete korunku nechať odstáť vo vode, alebo vložiť do rúry na papier na pečenie nechať ju pri 120 °C „vypotiť“. Po vychladnutí ju môžete umiestniť do vody a nechať odmočiť. Nikdy na čistenie nepoužívajte žiadne prípravky, vrátane tých prírodných.
- Všetky diely rozložte a nechajte vyschnúť. Až budú dokonale suché, uložte fajku na suchom mieste, kde sa na ňu nebude prášiť.