Ako vybrať vreckový nôž
Vreckové nože sú praktické nástroje, ktoré môžete mať po ruke kedykoľvek a kdekoľvek. Disponujú totiž jednoduchou konštrukciou a zaujmú aj malými rozmermi a to najmä vďaka skutočnosti, že sú zatváracie. Možno ich teda ľahko použiť a následne bez problémov nosiť vo vrecku, prípadne v batožine. Hodia sa domov, do mesta i do prírody, hoci v treťom prípade sa mnoho zálesákov spolieha skôr na nože s pevnou konštrukciou.
Práve na základné rozdiely medzi vreckovými nožmi a nožmi s pevnou konštrukciou sme sa zamerali na začiatku nášho článku. Potom sa už dostaneme k hlavnej téme, teda ako vybrať vreckový nôž. V návode sme sa zamerali na tie najdôležitejšie parametre. Poradíme vám, aký zvoliť typ ostria a na aké vlastnosti sa sústrediť pri voľbe vhodnej čepele. Zabudnúť sme samozrejme nemohli ani črienku, teda na časť, za ktorú budete nôž držať.
Pozornosť sme venovali aj systému otvárania, rovnako ako poistke, ktorá zabraňuje tomu, aby sa čepeľ samovoľne otvorila. Ďalej sme sa zamerali na dodatočné nástroje, ktoré môže vreckový nôž obsahovať a taktiež aj na hmotnosť. Dozviete sa tiež, koľko peňazí si treba pripraviť. Lacnejšie nože totiž bývajú určené na ľahšie úkony, zatiaľ čo drahšie produkty je možné využiť aj na náročnejšie činnosti pri outdoorových aktivitách.
Ako vybrať vreckový nôž stručne:
- Zamerajte sa na typ ostria. Táto časť noža môže byť hladká, čo je univerzálne riešenie, či vrúbkovaná (vhodnejší variant na rezanie lán a kože). Existuje ale aj kombinované ostrie, ktoré spája pozitíva dvoch predošlých, na druhú stranu sa náročnejšie brúsi.
- Zohľadnite tvar, dĺžku a materiál čepele. Tvar a dĺžka čepele závisia od účelu, na ktorý si vreckový nôž kupujete. Dôležitý je však aj materiál, ktorým býva obvykle oceľ, ale existujú napríklad aj špičkové titanové nože.
- Nepodceňujte ani črienky. Časť, za ktorú nôž držíte, by mala byť ergonomická a presne vám padnúť do ruky. Môžete vyberať aj podľa materiálu, ktorým najčastejšie býva drevo, guma, kov alebo syntetické materiály.
- Zvoľte vhodný spôsob otvárania. Vreckové nože sa líšia aj otváraním. To môže byť klasické (oboma rukami), ale praktický je aj flipper (pri tzv. vyskakovacích nožoch), palcový čap alebo motýlik (nôž známy z filmov).
- Dbajte na vhodnú poistku. Pokiaľ sa nôž samovoľne zavrie, môže to byť nebezpečné. Preto sa zamerajte aj na poistku, ktorá eliminuje riziká. Najbežnejšie sú tri riešenia – liner lock, back lock a frame lock.
- Vyberte nôž s praktickými nástrojmi. Mnohé vreckové nože (tzv. „švajčiarske“) môžu mať okrem čepele aj ďalšie nástroje, a to aj niekoľko desiatok. Niektoré funkcie sú dokonca nielen mechanické, ale aj elektronické.
Vreckové nože vs. nože s pevnou konštrukciou
Pri výbere noža sa najprv musíte rozhodnúť, aký zvoliť typ konštrukcie. V tomto ohľade existujú dva základné varianty, ktoré sa od seba v niektorých ohľadoch líšia a majú určité výhody aj nevýhody.
- Nože s pevnou čepeľou. Tieto nástroje nie je možné zavrieť, takže sú menej skladné. Na druhú stranu k nim obvykle dostanete aj puzdro. Možno ich teda nosiť na opasku, prípadne v batohu či v inej batožine. Výhodou týchto nožov je masívne prevedenie a dlhá čepeľ, vďaka čomu sú veľmi odolné a možno s nimi napríklad aj rúbať stromy. Navyše mávajú ergonomickú rukoväť. Musíte sa však zmieriť s tým, že bývajú ťažšie a zaberú viac miesta.
- Zatváracie (vreckové) nože. Sú skladnejšie a obvykle sa dajú bez problémov nosiť vo vreckách. Mávajú navyše aj klip, vďaka ktorému ich možno zavesiť aj na okraj vreciek. Často sú opatrené poistkou, aby sa po otvorení samovoľne nezavreli, čo by nebolo príliš bezpečné. Istou nevýhodou však je, že vzhľadom na pohyblivé čepele majú nižšiu pevnosť, takže sa často hodia len na menej náročné úkony.
Nôž s pevnou čepeľou
Zatvárací (vreckový) nôž
Ostrie
Ak ste sa rozhodli, že na vaše účely bude najlepším variantom vreckový nôž, následne sa musíte zamerať na ďalšie parametre. Najprv vás s najväčšou pravdepodobnosťou bude zaujímať samotné ostrie. Existujú hneď tri základné typy, ktoré opäť odlišujú konkrétne vlastnosti. Každému bude napokon vyhovovať niečo iné.
Typ ostria |
Pozitíva |
Negatíva |
Hladké ostrie |
Univerzálne riešenie, zvládne takmer všetky úkony, ľahko sa brúsi. |
Niektoré činnosti sú pomalšie (pozri pozitíva vrúbkovaného ostria). |
Vrúbkované ostrie |
Ideálne na jednoduchšie rezanie lán a kože. |
Nedá sa s ním štiepiť drevo, horšie sa brúsi. |
Kombinované ostrie |
Kombinuje vyššie spomínané ostria, vhodné na väčšinu činností. |
Veľmi náročne sa brúsi, sami to zrejme nezvládnete. |
Vreckový nôž s hladkým ostrím
Vreckový nôž s vrúbkovaným ostrím
Vreckový nôž s kombinovaným ostrím
Tvar a dĺžka čepele
Pokiaľ sa pozriete na aktuálnu ponuku vreckových nožov, asi sami okamžite zistíte, že sa jednotlivé produkty môžu výrazne líšiť tvarom čepele. V tomto ohľade však nie je možné všeobecne poradiť – záleží len na vás, akému typu dáte prednosť. Sústrediť by ste sa každopádne mali aj na dĺžku čepele, ktorá sa pri zatváracích nožoch bežne pohybuje od 6 do 10 cm. Na táborenie či treky do prírody býva odporúčaná dĺžka okolo 10 cm, ale niektoré produkty môžu byť aj výrazne dlhšie.
Platí, že dlhé čepele síce môžu byť praktické na niektoré činnosti (napr. rezanie vetiev), na druhú stranu sa s nimi môže horšie manipulovať vzhľadom na nižšiu pevnosť kvôli pohyblivosti. Preto veľmi neodporúčame vreckové nože s dĺžkou cez 13 cm. Ostatne, multifunkčné produkty (obsahujú aj ďalšie nástroje) s touto dĺžkou (a nie vyššou) obvykle používajú aj zložky integrovaného záchranného systému, teda napr. hasiči alebo policajti.
Materiál čepele
Čepeľ vreckových nožov býva najčastejšie vyrobená z ocele. V tomto ohľade narazíte predovšetkým na nerezovú oceľ, ktorá vyniká zvýšenou odolnosťou voči korózii. K dispozícii však máte aj nože s čepeľou z uhlíkovej ocele, prípadne z extra tvrdej práškovej či damaškovej ocele. Drahšie produkty môžu byť vyrobené aj zo špičkového titánu. Doplňme, že spoľahnúť na veľmi dobré vlastnosti sa dá bez ohľadu na materiál.
Črienky
Samozrejme je dôležité, aby sa vám s nožom dobre pracovalo. Na tom sa podieľa nielen ostrie, ale aj črienka, teda časť, za ktorú nôž držíte. Rukoväť by vám mala padnúť presne do ruky – myslite na to pri výbere tvaru, ktorý by mal byť ergonomický. Navyše musíte dobre zvoliť materiál, rúčky totiž môžu byť v tomto ohľade veľmi variabilné.
- Drevo – tradičný materiál, ktorý je nielen pevný, ale aj vizuálne zaujímavý.
- Guma – tento materiál sa nešmýka, ale kvôli svojej mäkkosti sa príliš nehodí na zatĺkanie.
- ABS – termoplastický polymér, ktorý je veľmi pevný, húževnatý a odolný voči nárazom.
- Cellidor – organický, termoplastický ester celulózy, čo je obnoviteľný prírodný materiál.
- Kratón – mäkký a pružný polymér, ktorý je odolný a navyše má nízku hmotnosť.
- Micarta – vrstvy sklolaminátu spojené živicou, ktoré sú odolné a húževnaté.
- Kov – veľmi odolný materiál, pri ktorom však budete musieť počítať s vyššou hmotnosťou.
Otváranie
Ako vreckové nože sú označované nože zatváracie, pretože sa hodia na nosenie vo vrecku oveľa viac ako nože s pevnou čepeľou. Jednotlivé produkty sa však líšia v tom, ako sa otvárajú. V tomto ohľade máte hneď niekoľko viac či menej praktických možností.
- Klasické otváranie – čepeľ dostanete do pohotovostného stavu oboma rukami. Jednou držíte rukoväť, druhou vysuniete čepeľ. Výhodou je univerzálne využitie, nevýhodou zdĺhavé otváranie.
- Flipper – nože s týmto mechanizmom sú označované ako „vyskakovacie“. Do pohotovosti ich uvediete jedným stlačením. Takýto mechanizmus je vhodný napr. pri noži, ktorý chcete nosiť na obranu.
- Palcový čap – stačí palcom zatlačiť na čap a tlakom nôž otvoriť. Nie je to vôbec zložité, pri troche tréningu zvládnete toto otváranie majstrovsky veľmi skoro. Čap je navyše možné otvárať pravou aj ľavou rukou.
- Motýlik – tieto nože sú známe z amerických filmov a hodia sa najmä na sebaobranu. Rukoväť motýlika je otváracia a čepeľ noža sa objaví po pretočení častí rukoväte. Na prácu sa ale príliš nehodia.
Poistka
Poistka je pri vreckových nožoch dôležitá kvôli tomu, aby sa čepeľ samovoľne nezatvárala. Existujú síce aj zatváracie nože bez poistky, tie by sme vám však príliš neodporúčali. Tento prvok totiž môže zabrániť (aj vážnemu) zraneniu prstov a ruky. V súčasnej dobe existuje mnoho typov poistiek (Axis Lock, Arc Lock, Compression Lock alebo Lever Lock), my sa však zameriame iba na tri základné prevedenia.
- Liner Lock – najbežnejšia poistka vôbec. Podľa všetkého ňou disponuje cez 50% všetkých zatváracích nožov. Funguje na princípe kovového listu vloženého do rukoväte, ktorý sa pri otvorení napne.
- Back Lock (niekedy tiež Lock Back) – druhá najpoužívanejšia poistka na trhu zatváracích nožov. Čap zapadne pri otvorení do miesta čepele pomocou odpruženej závery, čím ju zaistí.
- Frame Lock – zjednodušený liner lock, napriek tomu je toto riešenie považované za spoľahlivejšie. Kus kovu, ktorý zaisťuje čepeľ, je integrovanou súčasťou rukoväte (napnutý kov teda nie je vo vnútri).
Multifunkčné nože
Mnoho vreckových nožov je multifunkčných či viacúčelových. To znamená, že okrem čepele máte k dispozícii aj ďalšie nástroje. Takéto nože, hovorí sa im aj „švajčiarske“, môžu nájsť široké uplatnenie doma, v meste aj v prírode. Niektoré produkty dokonca disponujú aj desiatkami pomôcok. Aké nástroje môžu vreckové nože konkrétne obsahovať?
- Krížový skrutkovač
- Plochý skrutkovač
- Nožnice
- Otvárač na konzervy
- Otvárač na fľaše
- Pilník na drevo
- Pilník na kov
- Pilník na nechty
- Pinzeta
- Odstraňovač izolácie z drôtov
- Nástroj na rozbitie tvrdeného skla
Multifunkčný nôž s 11 funkciami
Multifunkčný nôž so 49 funkciami
Hmotnosť
Váha vreckového noža síce nie je ani zďaleka tou najdôležitejšou vlastnosťou, no pri výbere toho správneho noža sa odporúčame zamerať aj na tento parameter. Zatiaľ čo ľahšie nože sa hodia na dlhšie práce a každodenné nosenie, s ťažšími variantmi sa zase lepšie pracuje a navyše ich tak ľahko nestratíte. Na hmotnosť môžu mať vplyv nielen použité materiály a rozmery, ale aj počet nástrojov. Pri nákupe teda zvoľte vhodný kompromis.
Obľúbené značky
Vreckové nože si aktuálne môžete zaobstarať od stoviek výrobcov, pričom k dispozícii máte tisíce produktov. Orientovať sa preto môžete podľa obľúbených značiek. Aké patria medzi slovenskými užívateľmi k najpopulárnejším?
- Victorinox – švajčiarsky výrobca existujúci už od roku 1884. Zameriava sa predovšetkým na výrobu multifunkčných nožov, ktoré môžu mať mnoho desiatok funkcií, napriek tomu nie sú najdrahšie.
- Ruike – vreckové nože s touto značkou sú vyrábané až od roku 2016, napriek tomu sa už stali veľmi obľúbenými medzi outdoorovými nadšencami. Ide totiž predovšetkým o kvalitné zatváracie nože.
- Mikov – český výrobca kancelárskych potrieb a nožov, ktorý je známy aj v zahraničí. Ponúka stovky viac či menej kvalitných nožov, ktoré sa líšia typom, dĺžkou aj obstarávacou cenou.
- Cold Steel – americká značka nožov, ktorá sa v tomto odvetví môže pýšiť mnohými inováciami na poli kvality i bezpečnosti. Jej produkty však rozhodne nemožno označiť za najlacnejšie.
- Morakniv – výrobca nožov zo Švédska s tradíciou siahajúcou až do 19. storočia. Jeho produkty sú veľmi kvalitné, hoci nie špičkové, ale zoženiete ich za veľmi priaznivú cenu.
Victorinox
Victorinox AG je švajčiarska spoločnosť, ktorá vyrába najmä nože, a to už od roku 1884. Na slovenskom trhu zoženiete stovky výrobkov s touto značkou, z ktorých niektoré majú pevnú čepeľ, predovšetkým si je ale možné zaobstarať multifunkčné nože alebo „švajčiarske”. Victorinox je napokon v súčasnosti jediným dodávateľom viacúčelových nožov pre švajčiarsku armádu. Niektoré ponúkané produkty môžu mať aj okolo piatich desiatok funkcií, pričom potešia aj zaujímavými cenami.
Ruike
Spoločnosť Ruike Outdoor Tools Manufacturing bola založená v roku 1998, existuje teda zhruba štvrť storočia. Nože s touto značkou boli však uvedené na trh až v roku 2016, napriek tomu si už zaistili veľkú obľubu, a to aj medzi českými outdoorovými nadšencami. Jedná sa predovšetkým o kvalitné zatváracie nože so spoľahlivou bezpečnostnou poistkou, ale k dispozícii máte aj niekoľko multifunkčných nožov. Cenovo nie sú tieto produkty ani najlacnejšie, ani najdrahšie.
Mikov
Mikov, s.r.o, patrí medzi české značky, ktoré sú známe aj za hranicami našej krajiny, a to pre kancelárske potreby RON a nože s názvom Mikov. Spoločnosť nadväzuje na dlhoročnú tradíciu výroby drobného priemyselného tovaru a nožov v Českom Švajčiarsku. V súčasnej dobe máte k dispozícii stovky nožov s touto značkou, ktoré môžu byť zatváracie, s pevnou čepeľou aj multifunkčné. Jednotlivé produkty nájdete vďaka tejto rozmanitosti vo všetkých cenových kategóriách.
Cold Steel
Spoločnosť Cold Steel bola založená v slnečnej Kalifornii v roku 1980, pričom jej nože sú v súčasnej dobe skutočne svetoznáme. Môže za to množstvo inovácií, medzi ktorými možno uviesť materiál na rukoväti Kraton, tvar čepele tanto (je jednosečná, má rovný chrbát a hladké ostrie) či spoľahlivý zabezpečovací systém Tri-Ad Lock. Zaobstarať si možno nože s pevnou čepeľou aj vreckové nože (avšak nie „švajčiarky“), pričom pri mnohých musíte počítať s vyššou cenou.
Morakniv
Morakniv of Sweden je švédsky výrobca nožov, ktorého počiatky je nutné hľadať až v 19. storočí. Dané produkty pritom patria k najobľúbenejším aj u nás. Pracovné a outdoorové nože, ktoré si možno zaobstarať v rôznych modelových radách, sú kvalitné vďaka čepeliam z nerezovej ocele Sandvik 12C27 alebo 14C28, prípadne z ďalších druhov ocele. Medzi ponúkanými výrobkami síce nenájdete žiadne multifunkčné nože, avšak produkty Morakniv zaujmú veľmi priaznivou cenou.
Značka |
Špecifikácia |
Cenová kategória |
Ktoré druhy ponúka |
Komu značku odporúčame |
Victorinox |
Tradičný švajčiarsky výrobca (predovšetkým) multifunkčných nožov |
Skôr nižšia a stredná |
Najmä multifunkčné nože, ktoré môžu mať aj okolo 50 funkcií |
Jedincom, ktorí hľadajú vreckový nôž s mnohými rozmanitými funkciami |
Ruike |
Spoločnosť ponúkajúca rôzne vybavenie pre outdoorové aktivity |
Skôr stredná |
Predovšetkým kvalitné zatváracie nože so spoľahlivou bezpečnostnou poistkou |
Jedincom, ktorí si chcú zaobstarať spoľahlivé zatváracie nože do prírody |
Mikov |
Známy český výrobca kancelárskych potrieb a nožov |
Všetky cenové kategórie |
Vreckové nože všetkých možných typov a dĺžok |
Jedincom, ktorí chcú podporiť českého výrobcu a zároveň žiadajú pestré možnosti výberu |
Cold Steel |
Americký výrobca nožov, ktorý sa môže pýšiť mnohými inováciami |
Skôr stredná a vyššia |
Vysoko kvalitné vreckové nože aj nože s pevnou čepeľou |
Jedincom, ktorí hľadajú vysokú kvalitu, za ktorú sa radi priplatia |
Morakniv |
Švédsky výrobca pracovných a outdoorových nožov |
Skôr nižšia |
Vreckové nože, ktoré sú kvalitné a zároveň lacné |
Jedincom, ktorí hľadajú kvalitu, nechcú však utrácať horibilné sumy peňazí |
Cena
Pri výbere vreckového noža by ste sa samozrejme mali sústrediť aj na vizuálnu stránku – nôž sa vám musí páčiť. Zároveň je nutné zohľadniť obstarávaciu cenu. Niekomu totiž bude stačiť nôž za pár eur, zatiaľ čo niektorí jedinci využijú pomocníkov aj za desiatky či stovky eur. Na základe podrobnej analýzy trhu sme vreckové nože rozdelili do štyroch cenových kategórií, z ktorých si môžete aktuálne vyberať.
Cena do 40 €
V tejto cenovej kategórii zoženiete základné vreckové nože, ktoré síce nijako nevynikajú, na druhú stranu si aj do 40 € môžete zaobstarať kvalitný produkt. Nemôžete očakávať špičkové materiály a obvykle ani väčšie rozmery, aj do 40 € si však môžete zakúpiť nôž nielen so samotnou čepeľou, ale aj s väčším množstvom ďalších nástrojov.
Cena od 40 do 80 €
Aj do 80 € si asi zrejme vyberú predovšetkým bežní užívatelia, teda nie zálesáci, ktorí hľadajú špičkových pomocníkov na dlhé a časté pobyty v prírode. Naraziť tu však môžete aj na vysoko kvalitné nože, z ktorých niektoré môžu disponovať aj viac ako 30 nástrojmi.
Cena od 80 do 160 €
Pritvrdzujeme. V tejto cenovej hladine totiž zoženiete prvotriedne zatváracie nože. Hoci často nie sú opatrené žiadnymi ďalšími nástrojmi, ich čepeľ a črienka sú natoľko kvalitné, že vám umožňujú vykonávať aj náročnejšie outdoorové práce. Mnohé z nich navyše bývajú dlhšie, čo sa môže v niektorých situáciách hodiť.
Cena nad 160 €
Produkty tej najvyššej kvality. Vyrobené sú z prvotriednych materiálov (vrátane titánu), takže sa hodia aj na ťažké práce, ktoré sú inak výsadou skôr nožov s pevnou konštrukciou. Multifunkčné varianty môžu disponovať aj mnohými desiatkami nástrojov, pričom existujú aj výrobky s elektronickými funkciami, ako napr. hodiny, budík, výškomer, barometer či teplomer.