V tomto článku vás prevedieme výberom vstavanej chladničky.
- Prečo kúpiť kvalitnú vstavanú chladničku – Hlavnou výhodou je jednotný vzhľad kuchyne a jednoduchšie upratovanie, pretože sa vyhnete medzerám medzi spotrebičmi, kam môžu zapadať nečistoty. V porovnaní s voľne stojaci modelmi je prednosťou je aj nižšia hlučnosť.
- Nevýhody vstavanej chladničky – V porovnaní s voľne stojacimi modelmi sú vstavané chladničky o niečo menšie a majú menší úžitkový objem. Ich ponuka zároveň nie je tak bohatá a môžu vám chýbať niektoré obľúbené funkcie.
- Druhy vstavaných chladničiek (konštrukčné spracovanie) – Zamerajte sa na konštrukčné spracovanie. Vyberať môžete hneď z troch typov vstavaných chladničiek – dostupné sú kombinované, monoklimatické a malé určené na zabudovanie pod linku/pracovnú dosku.
- Výber podľa umiestnenia mrazničky – V prípade kombinovaných chladničiek sledujte umiestnenie mrazničky. Horná mraznička sa síce dobre obsluhuje, ale obvykle býva menšia. Mraznička v spodnej časti máva samostatné dvierka a ponúka viac úložného priestoru.
- Výber podľa rozmerov pre zabudovanie – Zvážte, kam vstavanú chladničku umiestnite. Dôležité je rozhodnúť, na ktorú stranu sa budú otvárať dvierka a aké budú presné rozmery pre vstavanie.
- Dôležité parametre – Objem chladničky by mal vo všeobecnosti zahŕňať pre jednu osobu 50 – 70 litrov chladiaceho a 25 litrov mraziaceho priestoru. Okrem energetického štítku sledujte aj technické parametre, ktorými sú akumulačná doba, výkon mrazenia, mraziaci výkon a tiež hlučnosť.
- Technológie a funkcie – Zvážte, do ktorých funkcií sa vám z dlhodobého hľadiska oplatí investovať. Určite sledujte prítomnosť No Frost technológie či funkcií predlžujúcich trvanlivosť potravín. Na škodu nie je ani antibakteriálny povrch.
- Obľúbené značky – Vyberte si vstavanú chladničku od niektorej z overených značiek. Kvalitné vstavané chladničky ponúka napríklad Whirlpool, Beko, Samsung a jednoznačne aj Bosch, Electrolux, Gorenje, Concept, Candy, Siemens, ETA, LG alebo Miele.
- Cena – Stanovte si rozpočet a pustite sa do výberu. V závislosti od veľkosti je vstavané chladničky možné vyberať od 300 €, najväčší výber budete mať medzi chladničkami od 600 €. Orientáciu medzi dostupnými modelmi vám môžu uľahčiť aj užívateľské recenzie.
Samostatné stránky sme venovali aj ďalším druhom chladničiek. Hodiť by sa vám mohlo porovnanie kombinovaných, amerických alebo mini chladničiek.
Prečo kúpiť kvalitnú vstavanú chladničku
Pozrite sa na dôvody, pre ktoré je dobré investovať do kvalitnej vstavanej chladničky.
- Jednotný dizajn kuchyne – Hlavnou výhodou vstavanej chladničky je samozrejme jednotný kompaktný vzhľad kuchyne. Na dvierkach má totiž primontované nábytkové dvierka a pri zatvorení dverí tak nikto nevie, či sa za nimi nachádza skrinka alebo chladnička.
- Jednoduchšie upratovanie – Prednosťou vstavanej chladničky je tiež to, že sa nemusíte starať o vonkajší plášť. Navyše je výhodou aj absencia medzier medzi nábytkom a spotrebičom. Upratovanie kuchyne je tak o niečo jednoduchšie.
- Nižšia hlučnosť – V porovnaní s voľne stojacimi modelmi majú vstavané chladničky nižšiu hlučnosť, pretože sú zabudované do skrine. Tie najtichšie modely dosahujú hlučnosť 37 dB a menej.
Vstavaná vs. voľne stojaca chladnička
Stále ešte nie ste 100% rozhodnutí, či sa do vašej domácnosti hodí viac voľne stojaca alebo vstavaná chladnička? Potom zvážte niekoľko dôležitých hľadísk, ktoré sa týkajú priestorových možností vašej kuchyne a celkového štýlu. Pokiaľ práve rekonštruujete, alebo už máte všetky spotrebiče zabudované do kuchynskej linky, potom je vstavaná chladnička správnou voľbou. S týmto variantom docielite zjednotený vzhľad celého interiéru.
Na druhú stranu so sebou vstavané chladničky prinášajú aj niektoré obmedzenia. Vybraný model musí presne zodpovedať rozmerom skrinky určenej na vstavanie, pretože len vďaka tomu je možné zaistiť bezpečnú a bezproblémovú prevádzku spotrebiča (správne rozmery zaisťujú voľné prúdenie vzduchu okolo chladničky). Dôležité je tiež zosilnenie spodnej podstavnej časti skrinky a taktiež inštalácia špeciálnych ventilačných mreží.
Nevýhody vstavanej chladničky
Ako každý produkt, aj vstavané chladničky majú svoje nevýhody. Niektoré sa vzťahujú na celý sortiment, iné sú zase typické pre vybrané produkty.
- Absencia atraktívneho dizajnu zvonku – Všetky vstavané chladničky sú určené na zabudovanie do kuchynskej linky. Spoznáte ich na prvý pohľad, pretože ich vzhľad nie je nijako atraktívny a nehodí sa tak na voľné umiestnenie do priestoru. Namiesto dizajnu tu totiž budete najviac riešiť konštrukčné spracovanie, kapacitu a celkové rozmery.
- Menší úžitkový objem – Vstavané chladničky sú v porovnaní s voľne stojacimi modelmi o niečo menšie a majú menší úžitkový objem. Je to dané predovšetkým ich menšími rozmermi, a to najmä hĺbkou, pri ktorej je počítané s nábytkovými dvierkami.
- Menší výber – Najčastejšie sú vstavané chladničky kombinované s mrazničkou, kde už je výber pomerne pestrý, stále však nie je tak bohatý ako pri klasických voľne stojacich variantoch.
- Absencia niektorých funkcií – Napríklad minibar so samostatnými presklenými dverami alebo displej na dverách pri vstavaných chladničkách nenájdete.
Typy vstavaných chladničiek (konštrukčné spracovanie)
Na začiatku musíte mať jasno v tom, aký typ vstavanej chladničky vlastne hľadáte. Rovnako si treba ujasniť, či si chcete zaobstarať chladničku s mrazničkou alebo bez. Z konštrukčného hľadiska rozlišujeme tri varianty chladničiek:
- Vstavané kombinované chladničky s mrazničkou – kombinujú dva spotrebiče v jednom, rôzna kapacita a umiestnenie mrazničky. Najväčší výber.
- Vstavané chladničky bez mrazničky – majú iba chladiaci priestor, kde tak môžu ponúkať väčšiu kapacitu. Obmedzená ponuka.
- Malé vstavané chladničky pod linku – majú typicky menšie rozmery, je možné ich zabudovať pod pracovnú dosku. Dostupné sú varianty s mrazničkou aj bez nej.
Vstavané chladničky s mrazničkou (kombinované)
Vstavané chladničky s mrazničkou kombinujú dva spotrebiče v jednom, čím výrazne šetria priestor. Tento variant patrí k najobľúbenejším a je najviac rozšírený, na výber preto máte z mnohých modelov s rôznymi funkciami a kapacitou. Mraznička sa nachádza buď v hornej alebo spodnej časti a je dobré, keď má každý priestor svoje vlastné dvierka. Nielen, že tým šetríte energiu, ale zároveň aj chránite skladované potraviny.
Vstavané chladničky bez mrazničky (monoklimatické)
Vstavané chladničky bez mrazničky disponujú iba chladiacim priestorom. Hodia sa v prípade, že už máte samostatne stojaci mrazák, alebo pokiaľ mrazeným potravinám príliš neholdujete. Ich výhodou je obvykle väčšia kapacita vnútorných priestorov pri zachovaní kompaktných rozmerov. Nevýhodou je ale obmedzená ponuka zahŕňajúca modely len niekoľkých výrobcov.
Malé vstavané chladničky (kombinované aj monoklimatické)
Malé vstavané chladničky sú typické svojou veľkosťou. Ich výška dosahuje maximálne 89 cm, pričom objem sa pohybuje okolo 100 až 150 litrov. Vyrábajú sa vo variante s mrazničkou aj bez nej. Dajú sa dobre zabudovať pod pracovnú dosku a predstavujú tak ideálnu voľbu pre málopočetné domácnosti. Prípadne sa hodia aj vtedy, keď v kuchyni nemáte dostatok priestoru pre bežne veľkú chladničku. Výhodou malých chladničiek je nižšia spotreba energie.
Výber podľa umiestnenia mrazničky
Pri výbere kombinovanej vstavanej chladničky budete riešiť aj umiestnenie mrazničky. Z tohto pohľadu rozlišujeme dve konštrukčné riešenia, pričom každý typ má svoje výhody aj nevýhody.
- Vstavané chladničky s mrazničkou hore – Mraznička hore je veľmi dobre prístupná a ľahko sa obsluhuje. Na druhú stranu ale nebýva tak priestranná a ponúka len malý úžitkový objem.
- Vstavané chladničky s mrazničkou dole – Vďaka svojmu väčšiemu objemu patria medzi najobľúbenejšie, preto je takýchto variantov dostupné veľké množstvo. Mraznička dole je lepšie regulovateľná a ponúka viac úžitkového objemu. Máva 2 až 5 zásuviek.
Umiestnenie mrazničky odporúčame vyberať podľa toho, ktorú časť využívate najčastejšie alebo kam chcete chladničku umiestniť. Najväčší výber je medzi chladničkami s mrazničkou umiestnenou v spodnej časti. Menší výber potom budete mať medzi chladničkami s mrazničkou hore, toto spracovanie ponúkajú najmä malé podstavné chladničky.
Výber podľa rozmerov na vstavanie
Akonáhle sa rozhodnete, či vstavanú chladničku umiestnite pod linku alebo klasicky vedľa linky do skrine, príde na rad starostlivé premeranie vybraného priestoru. S nameranými hodnotami sa potom môžete pustiť do výberu.
- Výška – Je individuálna podľa vybraného konštrukčného typu. Malé chladničky majú výšku do 89 cm, stredné chladničky do 177 cm a veľké chladničky do početných domácností potom majú výšku nad 177 cm. Vyberajte s ohľadom na dispozíciu kuchyne.
- Šírka – Pri vstavaných modeloch sa pohybuje od cca 54 do 60 cm. Vyberajte ju s ohľadom na šírku skrinky na zabudovanie.
- Hĺbka – Obvykle sa pohybuje v rozsahu 45 až 55 cm. Je dôležité, aby spotrebič príliš nevyčnieval do priestoru.
Umiestnenie vstavanej chladničky
Pred kúpou požadovaného modelu myslite aj na to, kam presne chcete vstavanú chladničku umiestniť. Pre bezpečnú prevádzku totiž chladnička potrebuje niekoľko centimetrovú rezervu pre správnu cirkuláciu vzduchu. Spotrebič by navyše nemal stáť v blízkosti zdroja tepla. S ohľadom na umiestnenie tiež zvážte, na akú stranu by sa mali otvárať dvierka chladničky. Nie všetky modely totiž majú reverzibilné dvierka s možnosťou otvárania ľavou aj pravou stranou.
Steny aj otváranie sú špeciálne upravené kvôli budúcemu zabudovaniu do linky, pričom by ste nemali zabúdať, že inštalácia vstavaného spotrebiča je pomerne zložitá. Odporúčame si preto prizvať odborníkov, alebo sa s nimi aspoň ohľadom inštalácie poradiť. Odborníci u vás doma zhodnotia možnosti a prispôsobia skrinku na zabudovanie chladničky tak, aby do nej bolo možné spotrebič bezpečne umiestniť.
Dôležité parametre
V tejto kapitole sa zameriame na dôležité parametre vstavaných chladničiek.
- Úžitkový objem – Odvíja sa od počtu členov v domácnosti a do istej miery aj od životného štýlu každej rodiny. Pohybuje sa od 90 až do 350 litrov.
- Usporiadanie vnútorného priestoru – Množstvo políc a priehradok dokáže ovplyvniť možnosti využitia. Ideálne sú aj zakladače na fľaše, zásuvka na ovocie a zeleninu alebo boxy na vajíčka.
- Energetický štítok a spotreba energie – Dnes môžete vstavané chladničky vyberať od najmenej úsporných modelov z triedy F cez bežne náročné modely z tried E a D až po tie najúspornejšie modely z tried C a B.
- Klimatická trieda – Rozlišujeme celkom štyri klimatické triedy. Niektoré chladničky môžu byť prispôsobené na prevádzku vo viacerých klimatických triedach.
- Akumulačná doba – Informuje o tom, akú dobu zostanú potraviny vo vnútri mrazničky zmrazené v prípade výpadku prúdu, pohybuje sa v rozmedzí od 6 do 24 hodín.
- Mraziaci výkon a výkon mrazenia – Mraziaci výkon udáva počet kilogramov potravín, ktoré je mraznička schopná zamraziť za 24 hodín. Výkon mrazenia potom informuje o tom, na akú teplotu je mraznička schopná potraviny zamraziť, a teda na aké dlhé skladovanie sa hodí.
- Hlučnosť – Vstavané chladničky sú pomerne tiché, dosahujú hlučnosť okolo 40 dB, veľmi tiché majú hlučnosť aj 37 dB a menej.
Úžitkový objem
Veľkosť úžitkového priestoru, alebo ak chcete objem vstavanej chladničky, sa obvykle odvíja od počtu členov v domácnosti a do istej miery aj od životného štýlu každej rodiny. Využitie je totiž veľmi individuálne – zatiaľ čo niektorí dávajú prednosť viacerým častým nákupom, iní zase radšej nakupujú do zásoby a preferujú možnosť mrazenia potravín.
Pri výbere monoklimatickej chladničky hľadajte iba údaj o objeme chladiacej časti. Pri kombinovaných chladničkách vás potom bude zaujímať nielen celkový úžitkový objem, ale aj úžitkový objem chladiacej časti a úžitkový objem mrazničky. Výhodou kombinovaných modelov je ich obrovský výber, pričom celkový objem sa pohybuje od 90 až do 350 litrov. Na jedného člena rodiny patrí priemerne 50–70 litrov chladiaceho priestoru a 25 litrov v mraziacej časti.
- 1–2 členná domácnosť – Vhodná je menšia vstavaná chladnička ponúkajúca celkový úžitkový objem 90 až 250 litrov.
- Rodinná domácnosť – Ideálna je väčšia kombinovaná chladnička. Podľa počtu členov vyberajte z úžitkových objemov 250 až 350 litrov. Do budúcnosti zvážte aj možnosť rozrastania rodiny a zohľadnite fakt, že deti s rastúcim vekom potrebujú vyčleniť viac miesta v chladničke.
Usporiadanie vnútorného priestoru
Pri kúpe novej chladničky si všímajte aj usporiadanie vnútorného priestoru. Množstvo políc a priehradok totiž taktiež dokáže ovplyvniť možnosti využitia. Výhodou je, keď sú police výškovo nastaviteľné. Samozrejmosťou by dnes mali byť zakladače na fľaše, zásuvka na ovocie a zeleninu alebo boxy na vajíčka. Pre jednoduchšiu organizáciu potravín vo vnútri chladničky si odporúčame zaobstarať niekoľko priehľadných dóz, ktoré môžete vrstviť na seba.
Energetický štítok a spotreba energie
Vstavaná chladnička je spotrebič, ktorý bude v prevádzke neustále. Z tohto dôvodu by mala byť čo možno najúspornejšia. Pre ľahší výber si všímajte energetický štítok, ktorým je povinne označená každá chladnička. Nájdete na ňom informácie nielen o spotrebe energie a energetickej účinnosti výrobku, ale aj o úžitkovom objeme chladiacej a mraziacej časti aj o hlučnosti.
- Energetická trieda – Označuje zaradenie do príslušnej skupiny podľa spotreby energie. Vstavané chladničky môžete vyberať od najmenej úsporných modelov z triedy F cez bežne náročné modely z tried E a D až po tie najúspornejšie modely z tried C a B (za viac ako 2500 €).
- Spotreba energie – Je iba orientačná, odvodzuje sa od prevádzky pri ideálnych podmienkach – teda pri teplote okolia 20 °C a 70% zaplnení úžitkového objemu chladničky.
Nižšie nájdete ilustračnú tabuľku s priemernou ročnou spotrebou energie vstavaných chladničiek z rôznych energetických tried. Pamätajte, že spotrebu energie chladničky ovplyvňuje najmä veľkosť úžitkového objemu, ale potom aj technické prvky, ako je typ kompresora, hrúbka izolácie a ďalšie. Počítali sme s cenou 0,23 € na 1 kWh (priemerná cena v roku 2022).
Energetická trieda | Ročná spotreba v kWh | Náklady v €/rok |
B | 120 | 28 |
C | 150 | 35 |
D | 185 | 43 |
E | 220 | 51 |
F | 270 | 63 |
Klimatická trieda
Ďalším významným parametrom z oblasti chladničiek je tiež klimatická trieda. Informuje nás o tom, aká by mala byť ideálna teplota prostredia, v akom je vstavaná chladnička umiestnená. Ak by bola okolitá teplota výrazne odlišná, nemusela by chladnička správne fungovať. Navyše, v takýchto prípadoch hrozí aj vyššia spotreba energie.
Rozlišujeme celkom štyri klimatické triedy. Niektoré chladničky môžu byť prispôsobené na prevádzku vo viacerých klimatických triedach a dokážu teda pracovať v širšom teplotnom rozmedzí.
Klimatická trieda | Teplotný rozsah okolitého prostredia |
SN (subnormálne teploty) | +10 až +32 °C |
N (normálne teploty) | +16 až +32 °C |
ST (subtropické teploty) | +18 až +38 °C |
T (tropické teploty) | +18 až +43 °C |
Akumulačná doba
Akumulačná doba nás informuje o tom, po akú dobu zostanú potraviny vo vnútri mrazničky zmrazené v prípade výpadku prúdu. V podstate sa dá povedať, že parameter vypovedá o kvalite izolácie mrazničky. Čím je hodnota akumulačnej doby vyššia, tým lepšie sú potraviny vo vnútri chránené. Hodnoty sa môžu pohybovať od 6 do 24 hodín.
Mraziaci výkon a výkon mrazenia
Veľa užívateľov si pletie mraziaci výkon a výkon mrazenia, pritom tieto dva parametre vypovedajú každý o niečom inom.
- Mraziaci výkon – Udáva, aký počet kilogramov potravín je mraznička schopná zamraziť za 24 hodín.
- Výkon mrazenia – Informuje o tom, na akú teplotu je mraznička schopná potraviny zamraziť, a teda na aké dlhé skladovanie sa hodí. Najčastejšie sa tento parameter udáva počtom hviezdičiek pod názvom trieda mrazenia.
Odporúčaná dĺžka skladovania potravín | Počet hviezdičiek | Teplota |
Niekoľko dní | * | -6 °C |
Niekoľko týždňov | ** | -12 °C |
Niekoľko mesiacov | *** | -18 °C |
Vhodné na dlhodobé skladovanie | **** | -24 °C |
Hlučnosť
K menej dôležitým parametrom pri výbere vstavanej chladničky patrí hlučnosť. Po zabudovaní do kuchynskej linky sú totiž spotrebiče všeobecne menej hlučné, v podstate takmer nepočuteľné.
Napriek tomu si ale hodnoty hlučnosti chladničky pri výbere všímajte, pretože ide o spotrebič, ktorý bude v prevádzke neustále. Najmä v menších priestoroch by vás hlučnosť mohla obťažovať. Za tiché sú považované chladničky s hlučnosťou 40 dB, veľmi tiché majú hlučnosť 37 dB a menej.
Technológie a funkcie
Nízka spotreba, jednoduchšia údržba či dlhšia trvanlivosť potravín – to sú len z niektoré z mnohých výhod, ktoré prinášajú dnešné moderné technológie, ktorými sú vstavané chladničky vybavené. Hoci so sebou technologické vychytávky obvykle prinášajú aj vyššiu cenu, investície do nich sa z dlhodobého hľadiska oplatia. Aké funkcie a technológie nájdete pri vstavaných chladničkách?
- No Frost – Najznámejšia beznámrazová technológia, ktorú dnes nájdete pri drvivej väčšine moderných chladničiek. Pomáha chrániť potraviny a šetrí váš čas aj námahu, ktorú by ste inak vynaložili pri údržbe chladničky. No Frost zaisťuje rovnomernú cirkuláciu suchého studeného vzduchu, vďaka čomu sa vo vnútri chladničky udržuje stabilná teplota. Neustále prúdenie vzduchu navyše urýchľuje aj chladenie/mrazenie potravín.
- No Frost DualAdvance – Beznámrazová technológia No Frost je výrobcami samozrejme ďalej vylepšovaná. Jedným z týchto vylepšení je technológia No Frost DualAdvance, ktorá sa vyznačuje dvojitou cirkuláciou vzduchu.
- Super chladenie a super mrazenie – Tieto dve funkcie sa starajú o rýchlejšie schladenie/zmrazenie novo vložených potravín. Po vyložení nákupu do chladničky sa vo vnútri na určitú dobu zníži teplota, čo zároveň ochráni už schladené/zmrazené potraviny pred oteplením.
- Ionizátor – Táto technologická vychytávka zaisťuje distribúciu veľkého množstva záporne nabitých iónov do vzduchu vo vnútri chladničky. Vďaka tomu sa minimalizuje výskyt nežiaducich mikroorganizmov a vytvára sa tak zdravšia mikroklíma. Potraviny si dlhšie udržujú čerstvosť a zároveň je aj neutralizovaný zápach z aromatických jedál.
- Antibakteriálny povrch – Ďalšia z technologických vychytávok, ktorá zabraňuje vzniku a šíreniu baktérií a plesní. Ide o špeciálnu úpravu vnútorného povrchu chladničky.
- Ventilácia – Ventilačný systém chladničky rozháňa vzduch v jej vnútri a udržuje všade rovnakú teplotu.
- Nulová zóna – Špeciálna priehradka, v ktorej je možné znížiť teplotu až na 0 °C. Výrobcovia ju môžu nazývať aj inak – perfect fresh, biofresh, fresh balance či vitafresh. Potraviny uložené v tejto priehradke si dlhšiu dobu uchovávajú svoju chuť a arómu, pretože optimálna teplota okolitého prostredia predlžuje ich čerstvosť.
- CrisperBox – Je to obdoba nulovej zóny vhodná na ovocie a zeleninu. Máva perforované alebo vlnkované dno, ktoré ochráni potraviny pred skondenzovanou vodou a tiež máva možnosť nastavenia ideálnej vlhkosti.
- 6. zmysel – Táto moderná senzorová technológia ovplyvňuje výkon kompresora chladničky tak, aby zostali zachované ideálne podmienky na skladovanie potravín. Napríklad, ak senzor nameria vyššiu teplotu (typicky po otvorení dvierok), automaticky sa aktivuje režim rýchleho chladenia. Ideálne na predĺženie čerstvosti potravín.
- Inteligentné ovládanie a pripojenie na WiFi – Pri moderných chladničkách sa dnes dočkáte aj možnosti ovládania cez chytrý telefón, teda takzvane na diaľku cez pripojenie na WiFi. Prostredníctvom aplikácie môžete pohodlne ovládať teplotu chladničky, nastavovať jednotlivé funkcie alebo vykonávať celkovú diagnostiku spotrebiča. Notifikáciami vás aplikácia môže upozorňovať aj na nedovreté dvierka.
Obľúbené značky
V žiadnom prípade neurobíte chybu, ak si vyberiete vstavanú chladničku od niektorej z overených značiek.
- Samsung – Táto značka k svojim vstavaným chladničkám ponúka hneď 20-ročnú záruku na kompresor, čo je z dlhodobého hľadiska veľmi výhodné. V jej portfóliu nájdete obvykle kombinované chladničky v energetických triedach D až F.
- Liebherr – Ak hľadáte originálnu vstavanú chladničku, potom odporúčame túto značku. Ponúka široký výber úsporných kombinovaných modelov, niektoré majú objem aj viac ako 400 litrov a ponúkajú extra široké police. Je však nutné počítať s vyššou obstarávacou cenou.
- Bosch – Značka ponúka predovšetkým kombinované vstavané chladničky s dobrým pomerom ceny a výkonu. Ich objem sa pohybuje okolo 250-175 litrov, niektoré majú elektronické ovládanie a fresh boxy pre dlhšiu trvanlivosť vybraných druhov potravín.
Kvalitné vstavané chladničky ponúka napríklad aj Whirlpool, Beko a jednoznačne aj Electrolux, Gorenje, Concept, Candy, Siemens, ETA, LG alebo Miele.
Cena
Ceny vstavaných chladničiek sú viac menej podobné ako pri voľne stojacich modeloch. Ponuka je síce o niečo chudobnejšia, avšak to vás pri výbere nemusí nijako obmedziť. Zvláštnosťou pri kúpe vstavaných spotrebičov je nutnosť pripočítať k celkovej cene aj čiastku za vstavanie a materiál – toto je úplne individuálne, pretože každý máme iné preferencie čo sa týka materiálov aj rozmerov chladničky, navyše sa líšia aj čiastky za odbornú inštaláciu.
Cena do 300 €
V najnižšej cenovej kategórii dominujú predovšetkým malé vstavané chladničky určené na zabudovanie pod linku/pracovnú dosku. Poväčšine tieto modely spadajú do nižších energetických tried a sú teda energeticky náročnejšie. Tomu zodpovedá aj technologická a funkčná výbava – typická je absencia funkcií pre dlhšiu trvanlivosť potravín či práve pre úspornejšiu prevádzku. Tieto chladničky sa hodia do menších domácností a pre nenáročných užívateľov.
Cena od 300 do 400 €
Stredná cenová kategória už ponúkne kombinované vstavané chladničky, ktoré budú svojím objemom dostačujúce aj pre viacčlennú domácnosť. Niektoré modely už sú vybavené antibakteriálnou ochranou, funkciou No Frost či inými modernými technológiami. Dostupné sú tiež samostatné chladničky bez mrazničky, ktoré ponúkajú väčší úžitkový objem v chladiacej časti. Odporúčame ale zvážiť úspornejší variant z vyššej cenovej kategórie.
Cena od 400 do 800 €
Najviac zastúpenou kategóriou je práve tá so vstavanými chladničkami v cene od 400 do 800 €. Nie je problém naraziť tu na úsporný model s najlepšou dostupnou energetickou triedou a mnohými modernými technológiami. Ionizátor, 2 samostatné chladiace okruhy, No Frost či elektronické ovládanie je takmer samozrejmosťou. Tešiť sa môžete na výber z mnohých chladničiek, ktoré môžu mať rozdielne usporiadanie vnútorného priestoru a množstvo políc.
Cena nad 800 €
Dnešný trh samozrejme ponúka aj možnosti pre náročnejších užívateľov. Táto najvyššia cenová kategória zahŕňa najmä kombinované vstavané chladničky osadené najmodernejšími technológiami zaisťujúce nielen nízku spotrebu energie, ale aj dlhšiu trvanlivosť potravín. Bežne si môžete vďaka variabilným dvierkam zvoliť stranu, na ktorú sa bude chladnička otvárať.
Naraziť môžete aj na varianty s atypickými rozmermi, takéto vstavané chladničky potom pojmú napríklad aj veľký plech na pečenie alebo celý pekáč. Okrem toho vás môže zaujať aj moderné ovládanie prostredníctvom dotykového displeja alebo cez WiFi a mobilnú aplikáciu.
Cenová hladina | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka |
Cena do 300 € | Malé chladničky
Pod linku / pracovnú dosku Vyššia energetická náročnosť Základná výbava |
Pokročilé funkcie
Veľký objem Úsporná prevádzka Pripojenie Wi-Fi |
Cena od 300 do 400 € | Kombinované vstavané chladničky
Samostatné chladničky bez mrazničky Priemerný objem Antibakteriálna ochrana No Frost funkcie |
Pokročilé funkcie
Úsporná prevádzka Technologické vychytávky Pripojenie Wi-Fi |
Cena od 400 do 800 € | Veľký výber
Úsporné chladničky Moderné funkcie Ionizátor No Frost funkcie Elektronické ovládanie |
Malý objem
Malé chladničky pod linku / pracovnú dosku Manuálne ovládanie |
Cena nad 800 € | Veľký objem mrazničky aj chladničky
Moderné technológie Pokročilé funkcie Úsporná prevádzka Voliteľné otváranie Atypické rozmery Wi-Fi pripojenie |
Malý objem
Malé chladničky pod linku / pracovnú dosku Modely s vysokou energetickou náročnosťou |