Výrobníky ľadu sú neoceniteľnými pomocníkmi nielen pre letné obdobie. Pokiaľ radi organizujete oslavy alebo prevádzkujete bar či reštauráciu, kúpa tohto zariadenia je pre vás správnym rozhodnutím. Aby sme vás dôkladne zasvätili do sortimentu nazývaného „stroje na ľad“ alebo tiež „ľadovače“, je najprv nutné vysvetliť, ako fungujú jednotlivé technológie chladenia. Následne sa presunieme k fyzickým parametrom a dôležitým technickým údajom.
Medzi najvýznamnejšie parametre patrí okrem technológie chladenia napríklad kapacita nádoby na vodu alebo celkové množstvo ľadových kociek. Poradíme vám, akými funkciami výrobníky na ľad zvyknú disponovať a ktoré z nich najviac oceníte doma či v profesionálnej prevádzke. Okrem iného vám prezradíme aj to, aké druhy ľadu si môžete nechať vyrobiť.
Pripravte sa na letné obdobie či veľkolepú párty s dostatočným predstihom. Prečítajte si, koľko vlastne také stroje na ľad stoja a mnoho ďalších informácií. Aby pre vás horúce letné dni neboli utrpením, zvážte, či by sa vám domov nehodil aj ventilátor či mobilná klimatizácia, prípadne ochladzovač vzduchu. Pred horúčavou je možné utiecť aj do záhradného bazéna.
Ako vybrať výrobník ľadu stručne:
- Aký je budúci účel? Vyberajte s ohľadom na to, či kupujete výrobník ľadu do domácnosti, alebo profesionálny ľadovač do gastro prevádzky.
- Kde bude výrobník ľadu umiestnený? Od technológie chladenia sa odvíja, či musí byť okolo prístroja miesto na cirkuláciu vzduchu, alebo môže byť zabudovaný priamo do barového pultu.
- Akú výrobnú kapacitu využijete? Množstvo vyrobeného ľadu závisí od toho, akú budete mať spotrebu.
- Sledujte kapacitu nádoby na vodu aj na ľad. Kapacita ovplyvňuje, ako často budete musieť dolievať vodu a koľko ľadu sa vám do zásobníka zmestí.
- Využijete pripojenie na vodu? Výsadou drahších výrobkov býva možnosť napojenia na vodovodnú sieť. Vďaka tomu nebudete musieť sami dolievať vodu.
- Zamerajte sa na výrobný materiál a dizajn. Plastové výrobky majú často nižšiu životnosť, výrobníky z ocele zas bývajú drahšie.
- Aké funkcie využijete? Hodiť sa môže časovač, svetelné indikátory, funkcia automatického vypnutia alebo možnosť nastavenia veľkosti kociek.
- Stanovte si rozpočet, vyberte niekoľko kandidátov a prečítajte si, čo o nich hovoria zákaznícke recenzie.
Ako výrobník ľadu funguje?
Pri výrobe domáceho ľadu väčšina ľudí pravdepodobne postupuje tak, že formu či sáčok na ľad naplní vodou a vloží do mrazničky. Po nejakej dobe voda v mrazničke zamrzne a vytvoria sa kocky ľadu. Výrobník ľadu robí prakticky to isté, avšak plne automaticky a podstatne rýchlejšie.
Ľadovač nie je nijako zložité zariadenie. Obvykle sa skladá z troch hlavných častí: elektromotora, vykurovacej jednotky a ľadovej formy. Niektoré modely vyžadujú pripojenie na vodu, pri iných je potrebné doplniť vodu ručne. K samotnej výrobe ľadu dochádza nasledovne:
- Ľadovač, konkrétne ľadová forma sa naplní vodou.
- Aktivuje sa chladiaca jednotka a voda zamrzne.
- Následne sa aktivuje vykurovacia jednotka, ktorá začne ohrievať ľadovú formu.
- Vďaka pôsobeniu tepla sa väčšia ľadová kryha rozpadne na jednotlivé kocky.
- Hotovo. Ľadové kocky sú v zásobníku pripravené na použitie.
Rozdelenie výrobníkov ľadu
Výrobníky ľadu nie sú iba domáce spotrebiče do kuchyne. Na trhu môžeme nájsť pestrú škálu produktov od malých ľadovačov za pár desiatok eur, až po veľké prístroje, ktoré môžete poznať z barov či reštaurácií. Nižšie vám poradíme, na ktoré parametre sa zamerať podľa budúceho účelu a aké funkcie či technológie sa vám môžu pri používaní hodiť.
Domáce výrobníky ľadu
Medzi domácimi výrobníkmi ľadu môžete nájsť ako prístroje za pár desiatok eur, tak aj drahé ľadovače za niekoľko stoviek. Lacnejšie modely majú spravidla menšiu kapacitu a pomalší chod. Pokiaľ si priplatíte, dočkáte sa pravdepodobne nerezového spracovania, nižšej hlučnosti a vyššej rýchlosti. Sledujte tiež nároky na priestor či potrebu napojenia na vodovodnú sieť a odpad.
Profesionálne výrobníky ľadu
Profesionálne výrobníky ľadu sú obvykle robustné a výkonné zariadenia, ktoré je možné zabudovať do barového pultu. Bývajú drahšie, sumy sa odvíjajú od konkrétnej technológie výroby a chladenia, množstva vyrobeného ľadu či od kapacity zásobníka. Profesionálne prístroje môžeme rozdeliť aj podľa typu vyrábaného ľadu – nájdete výrobníky drveného ľadu, šupinového ľadu či rôznych ľadových kociek.
Technológia chladenia
Na začiatku akéhokoľvek rozhodnutia spojeného s obstaraním nového výrobníka ľadu stojí jedna zásadná otázka. Akému typu chladenia dáte prednosť? To sa odvíja predovšetkým od budúceho umiestnenia prístroja. Každá technológia si totiž žiada iné nároky na okolitý priestor. V tomto smere si možno vyberať medzi dvoma odlišnými technológiami:
- Výrobníky ľadu chladené vzduchom
- Výrobníky ľadu chladené vodou
Výrobníky ľadu chladené vzduchom
Pri tomto type zariadenia je chlad potrebný na vyrábanie ľadu získavaný z okolitého vzduchu. Je teda dôležité, aby boli takéto stroje na ľad umiestnené v priestoroch, kde môže bez problémov dochádzať k pravidelnej cirkulácii vzduchu. Nehodí sa teda na zabudovanie do kuchynskej linky či barového pultu. Táto technológia chladenia patrí medzi najobľúbenejšie a najpredávanejšie na trhu. Vplyv na to majú určite aj nižšie prevádzkové náklady.
Pri používaní výrobníka ľadu chladeného vzduchom si musíte dať pozor predovšetkým na ventilátor vytvárajúci chlad pre chladiace médium a kondenzátor. Obe časti vyžadujú pravidelnú údržbu. Pokiaľ ju nebudete dodržiavať môže sa stať, že výrobník ľadu bude mať vplyvom horúceho letného počasia obmedzenejšiu a pomalšiu výrobu. Pri tomto type musíte počítať s trochu väčšou hlučnosťou.
Výrobníky ľadu chladené vodou
Výrobníky ľadu chladené vodou patria medzi cenovo nákladnejšie a to nielen z hľadiska vstupnej investície, ale aj tej prevádzkovej. Kto si však priplatí, môže sa vyhnúť pravidelnému čisteniu kondenzátora a získa viac možností na umiestnenie prístroja. Tento druh výrobníka ľadu používa na chladenie vodu, a teda nie je závislý na okolitom vzduchu. Vďaka tomu je možné jeho umiestnenie v niektorých uzavretejších priestoroch:
- Na miestach, kde je vysoká okolitá teplota.
- Tam, kde je stroj na ľad zabudovaný a nie je okolo neho priestor na cirkuláciu vzduchu. Typickým príkladom je klasický barový pult alebo kuchynská linka.
Výrobníky ľadu chladené vodou je možné všeobecne vyhlásiť za veľmi tiché a efektívne. Často sú využívané v profesionálnych gastronomických zariadeniach ako sú bary, reštaurácie alebo kaviarne.
Množstvo vyrobeného ľadu
Od predchádzajúcej kapitoly je to iba krôčik k ďalšiemu pomerne dôležitému údaju. Pri výrobníku ľadu vás bude vo výsledku pravdepodobne najviac zaujímať jeden konkrétny parameter: množstvo vyrobeného ľadu.
Množstvo vyrobeného ľadu vo svojej podstate súvisí s celkovým výkonom takéhoto zariadenia. Domáce stroje na ľad sú schopné tvoriť ľad rýchlosťou 9 až 13 kilogramov za 24 hodín, profesionálne ľadovače na tom sú ešte o niečo lepšie. Aj tu preto hrá rolu fakt, či kupujete ľadovač pre seba a rodinu, alebo pre profesionálne využitie. Dôležité tiež je, aby ste vyrobené kocky ľadu stíhali pravidelne odoberať, inak sa môžu začať rozpúšťať.
Množstvo ľadu | Využitie |
Do 12 kilogramov | Občasné oslavy
Posedenie s kamarátmi Osvieženie v domácnosti |
Nad 12 kilogramov | Do väčších kancelárií
Pre pravidelné veľké oslavy Profesionálne využitie |
Kapacita
Názov tejto kapitoly vyznieva trochu všeobecne. Málokto vie, čo si pod pojmom „kapacita“ pri výrobníku ľadu predstaviť. V tomto prípade je ku kapacite potrebné pristupovať z dvoch odlišných uhlov pohľadov. U prístroja rozlišujte, či sa jedná o kapacitu nádoby na vodu, alebo kapacitu nádoby na ľad.
Kapacita nádoby na vodu
Ide o nádobu, z ktorej je čerpaná voda na výrobu ľadu. Je typická pre klasické domáce, ručne dolievané výrobníky ľadu. Vezmete malú nádobu, dolejete vodu do zásobníka a keď sa spotrebuje nalejete ďalšiu. Proces opakujete dokým stroj nevyrobí požadované množstvo ľadu.
Pokiaľ pri stroji na ľad vyžadujete nepretržitú alebo dlhotrvajúcu prevádzku, voľte modely pripojiteľné na prívod vody. K tomu dochádza za pomoci špeciálnej hadice a vy si s nedostatkom vody nemusíte lámať hlavu. Takéto zariadenia však bývajú drahšie.
Kapacita domácich výrobníkov ľadu sa bežne pohybuje od 2 do 4,5 litra. To sa samozrejme premieta aj do celkovej veľkosti prístroja a jeho hmotnosti. Zvážte teda aj to, či a ako často budete so strojom manipulovať a presúvať ho.
Kapacita nádoby na ľad
Druhá nádoba tohto zariadenia je vyhradená pre vzniknuté ľadové kocky. Nájdete ju u všetkých výrobníkov ľadu bez ohľadu na účel využitia. Pri tejto nádobe nenarazíte na technické parametre v podobe objemu, ale hmotnosti ľadu, ktorý sa do nej zmestí. Tento údaj sa líši v závislosti od konkrétneho modelu výrobku. Rozpätie je väčšinou od 0,3 do 1 kilogramu. To je pre bežné použitie v domácnosti úplne dostačujúce.
Doplňovanie vody a odpadová voda
Každý ľadovač potrebuje na výrobu ľadu vodu. Podľa spôsobu doplňovania vody možno na trhu nájsť dva typy týchto spotrebičov.
Výrobník ľadu so zásobníkom na vodu
Medzi základné prístroje na domáce využitie môžeme zaradiť výrobníky ľadu so zásobníkom na vodu. Ide o menšie ľadovače určené pre bežnú domácu prevádzku. Vodu je do nich potrebné dolievať manuálne. Pri výbere si postrážte kapacitu zásobníka na vodu, aby ste ju nemuseli dopĺňať príliš často. Ideálny je objem okolo 2 až 3 litrov.
Výrobník ľadu s pripojením na prívod vody
Výrobníky ľadu s pripojením na prívod vody naopak nájdete medzi drahšími modelmi, ktoré sú určené najmä do prevádzok. Pokiaľ ale tak výkonné zariadenie využijete aj v domácnosti a nemáte problém s vyššou investíciou, nič vám nebráni zaobstarať si takýto ľadovač domov. Dopĺňanie vody prebieha automaticky a nemusíte sa tak o nič starať. Tieto prístroje sú ideálne, pokiaľ požadujete nepretržitú a rýchlu výrobu ľadu vo veľkom množstve.
Odvod vody
Zaujímať by ste sa mali aj o odvod odpadovej vody, ktorá vzniká pri procese tvorby ľadu. Jej odvedenie mimo výrobník je možné vykonať dvomi spôsobmi.
- Otvorenie zátky a vypustenie odpadovej vody do pripravenej nádoby. Toto riešenie nájdete hlavne pri lacnejších strojoch na ľad. Užívateľsky je menej komfortné, pretože na vypúšťanie vody musíte priebežne myslieť.
- Pripojenie na odpadovú hadicu. Táto plne automatická varianta je výsadou drahších výrobkov.
Výrobný materiál a dizajn
Od parametrov spájajúcich sa s hlavným účelom tohto zariadenia sa presunieme k vzhľadu. Ako sme uviedli v úvode článku, výrobník ľadu na prvý pohľad pripomína domácu pekáreň. To platí najmä o výrobkoch určených na domáce použitie a umiestnenie na kuchynskú linku.
Tento individuálny parameter sa do istej miery odvíja od použitého výrobného materiálu. V tomto smere môžete naraziť minimálne na dvojité delenie:
- Plastové prevedenie – nadobúda rôzne farebné varianty. Jeho povrch je však náchylnejší na škrabance alebo praskliny.
- Nerezové prevedenie – Leštený a matný nerez patrí k cenovo nákladnejšej verzii. To je ale vyvážené oveľa vyššou povrchovou odolnosťou a s tým spojenou životnosťou. Nerezové výrobníky ľadu sú navyše z pohľadu dizajnu atraktívnejšie.
Často je súčasťou oboch spomínaných materiálov aj sklo, prostredníctvom ktorého môžete nahliadnuť do výrobníka a mať prehľad o tom, aké množstvo ľadu zostáva v zásobníku. Rovnako sa jedná o dizajnovo atraktívny variant, treba však pamätať na to, že sklo je krehký a rozbitný materiál.
Príkon
Aj keď by sa mohlo zdať, že stroje na ľad budú vzhľadom na svoj účel energeticky náročnými kuchynskými spotrebičmi, nie je to tak. Výrobníky ľadu patria do kategórie tovaru s prijateľnými prevádzkovými nákladmi. Minimálne teda tie, ktoré sú chladené vzduchom. O tie je na trhu najväčší záujem.
Príkon je prezentovaný vo Wattoch. Tie sa označujú skratkou „W“. Priemerná hodnota bežne dostupných výrobníkov ľadu chladených vzduchom je okolo 100 – 150 W. Je samozrejme pochopiteľné, že čím väčší príkon zvolíte, tým bude tvorba ľadu rýchlejšia – pri výbere profesionálneho zariadenia tak k tomuto parametru určite prihliadajte. Na druhú stranu vám ale s vyšším príkonom vzrastú aj náklady na prevádzku.
Druhy ľadu
Pri vyššej investícii do výrobníka ľadu môžete naraziť dokonca na prístroje, ktoré ponúkajú možnosť zvoliť si veľkosť ľadovej kocky. Výnimkou nie sú ani systémy výroby ľadu s odlišne tvarovanými kockami. Tie atypické sú väčšinou výsadou profesionálnych strojov. Pre predstavu vám uvádzame niekoľko z nich a ich možné využitie.
- Kompaktné zaoblené kocky v tvare kužeľov tvoria najčastejšie domáce ľadovače. Tento tvar sa pomerne rýchlo topí, a tak ho treba zo zásobníka pravidelne vyberať. Na druhej strane sú ale zaoblené tvary vhodnejšie do šejkra na miešanie nápojov.
- Hranaté skosené kocky majú tú výhodu, že sa topia veľmi pomaly. Vďaka tejto vlastnosti tak neriedia nápoje a často sa používajú napríklad na servírovanie whisky, alebo na miešanie nápojov – vďaka ostrým hranám sa nápoj lepšie rozmieša. Výrobníky hranatého ľadu vyžadujú vysoký výkon, s ktorým sa ale bohužiaľ spája aj vyššia hlučnosť a obstarávacia cena.
- Kalíškové ľadové kocky majú zaoblený podlhovastý tvar a sú typické malou dutinou uprostred. Kvôli nej sa príliš rýchlo topia a riedia nápoj. Na miešanie sa príliš neodporúčajú, pretože sa tekutiny môžu zadržiavať vo vnútri a následkom toho zle rozmiešať.
- Šupinový ľad sa obvykle využíva v obchodoch pri predaji chladených surovín alebo napríklad na prezentáciu rýb, mäsa či nátierok. Tento typ ľadu objavíte často aj v koktailoch a miešaných nápojoch. V kuchyni ho možno využiť na dlhšie uchovanie rýb či zeleniny.
- Ľadová triešť (hovorovo ľadová drť) sa využíva na prípravu populárneho letného nápoja. Stačí do nej pridať trochu sirupu a zamiešať. Taktiež ju môžete ako všetky ostatné druhy ľadu využiť na chladenie rôznych nádob či potravín.
Veľkosť kociek ľadu
Tento parameter sa už spája s funkčnou výbavou, avšak čiastočne súvisí aj so samotným tvarom kociek. Niektoré výrobníky ľadu umožňujú voľbu veľkosti kociek. Najčastejšie sa ponúkajú malé, stredné a veľké kúsky. Do miešaných nápojov sa obvykle používajú väčšie kocky, naopak ako zdroj chladu pre výrobky ako napríklad fľaše vína či plechovky piva sú vhodnejšie menšie kocky, prípadne šupiny.
Funkcie a príslušenstvo
Okrem vyššie uvedených parametrov prihliadajte pri nákupe nového výrobníka ľadu aj na jeho funkcie. Tie vám môžu spríjemniť jeho každodenné používanie.
- LED displej – Zvolené funkcie a režimy prevádzky vidíte na podsvietenom displeji. To prináša oveľa lepšiu prehľadnosť a možnosť sledovania priebehu výroby ľadu.
- Automatické vypnutie – Po dokončení zvoleného programu dochádza k automatickému vypnutiu zariadenia. To šetrí hlavne prevádzkové náklady. Nastaviť si môžete automatické vypnutie v požadovanom čase, po jednom cykle výroby, alebo napríklad po 10 minútach. Všetko záleží na vašich preferenciách.
- Časovač – Sami si nastavíte, o akom čase má dôjsť k príprave ľadu.
- Indikátor prázdnej nádoby na vodu – Ten je aktívny v okamihu, kedy sa spotrebuje voda v nádobe alebo sa zaplní nádoba na ľad.
- Zvukový indikátor – O konkrétnej informácii nie ste informovaní len na displeji, ale aj zvukovým signálom. Upozorňovať vás môže napríklad o ukončení výroby ľadu, na prázdny zásobník na vodu alebo naopak na plný zásobník na ľad.
- Lopatka na kocky ľadu – Praktický doplnok slúžiaci na naberanie jednotlivých kociek ľadu. U mnohých výrobcov je súčasťou balenia.
- Nádoba na ľad – Tá by mala byť z praktických dôvodov vyberateľná.
Cena
Stroj na ľad je na prvý pohľad jednoduché, technicky však prepracované zariadenie. Za pravidelné a rýchlo vyprodukované kocky ľadu si teda musíte priplatiť. Aby produkt disponoval odpovedajúcou kvalitou a životnosťou, je vhodné voliť preverené značky. Medzi ne patria Princess, Clatronic, Guzzanti, Camry, Klarstein, Simag, Gastroback, Wessamat a iné.
Cena do 140 €
Najlacnejší výrobník ľadu zakúpite už do 120 €. V tejto cene máte minimálny výber a ide o základné modely. Rozhodne neočakávajte príliš kvalitné materiály alebo veľa funkcií. Pravdepodobne pôjde o vzduchom chladené prístroje s manuálnym doplňovaním vody. Svoj účel v nenáročných domácnostiach však tieto zariadenia plnohodnotne splnia. Hodí sa na občasnú prípravu ľadových kociek pre pár priateľov či rodinu.
Cena od 140 € do 200 €
Keď si priplatíte pár desiatok eur, čaká na vás ďaleko bohatší výber. Z pohľadu vonkajšieho materiálu bude stále prevládať plast, pribudnú však odlišné farebné varianty a kvalitnejšie prístroje. Výrobníky v tejto cenovej kategórii ponúkajú optimálny výkon na to, aby boli schopné vyprodukovať až 10 kilogramov ľadu za deň.
Cena od 200 € do 400 €
Matný a leštený nerez, veľký podsvietený displej a príkon až 150 W. Také sú drahšie výrobníky ľadu s objemom nádoby na vodu až 2,8 litra a s tvorbou cca 9 kociek ľadu za 9–13 minút prevádzky.
Cena nad 400 €
Pri cene nad 400 € sa začnú objavovať profesionálne zariadenia, u ktorých narastajú všetky parametre od veľkosti až po výkon a mení sa tiež technológia výroby ľadu. Tieto stroje dokážu vyrobiť cez 100 kilogramov ľadu za 24 hodín a možno ich obvykle zabudovať do barového pultu.
Najobľúbenejšie miešané nápoje
Na záver pre vás máme tri skvelé tipy na obľúbené nápoje, ktoré sa bez ľadu nezaobídu. Akonáhle si váš nový výrobník ľadu zaobstaráte, môžete si niektorý z uvedených receptov jednoducho pripraviť. Pozor ale, jedná sa o alkoholické nápoje určené iba pre osoby staršie ako 18 rokov. Pokiaľ ste mladší, pripravte si nealkoholickú verziu nápoja. Rovnako si ju môžete dopriať v prípade, že preferujete verziu bez alkoholu.
Mojito
Mojito je jeden z najobľúbenejších miešaných nápojov naprieč celým svetom. Ide o tradičný kubánsky koktail, podávaný typicky vo vysokom pohári so slamkou a miešadlom. Jeho nealkoholická verzia sa nazýva Virgin Mojito.
Ingrediencie:
- 4 cl biely rum
- 3 cl trstinový cukor
- 1 ks limetka
- Vetvičky čerstvej mäty
- Sóda
- Ľadové kocky
Príprava:
Do vysokého pohára vložte niekoľko vetvičiek čerstvej, starostlivo umytej mäty, nakrájané kusy limetky a trstinový cukor. Všetky ingrediencie v pohári rozdrvte, aby sa cukor a šťava z mäty a limetky dôkladne spojili. Potom pohár naplňte ľadom, zalejte bielym rumom a dolejte sódou. Ozdobte mätou a kúskom čerstvej limetky.
Cuba libre
Ďalším z populárnych miešaných nápojov je Cuba libre. Namiešajú vám ho snáď v každom bare sveta, skvele chutí a jeho vznik sa datuje už na prelom 19. a 20. storočia.
Ingrediencie:
- 4 cl biely kubánsky rum (Bacardi alebo Havana Club Anejo 3y)
- 10 cl cola
- Citrónová alebo limetková šťava
- Ľad
Príprava:
Príprava tohto koktailu je veľmi jednoduchá, zvládnete ju ako praví barmani v kubánskom štýle. Stačí, aby ste vysoký pohár naplnili ľadom a pridali doň všetky zvyšné ingrediencie. Potom všetko premiešajte, vložte kúsok citrónu alebo limetky a môžete podávať.
Piña Colada
Piña Colada je rumový miešaný drink, ktorý má svoj pôvod v 50. rokoch na Kube. Sladká chuť kokosu a osviežujúceho ananásu z neho robí ideálny drink do horúceho leta.
Ingrediencie:
- 3 cl biely rum (napríklad Havana Club Anejo 3y)
- 3 cl kokosový krém alebo Malibu
- 9 cl ananásový džús
- Ľad
Príprava:
Ideálne je všetky ingrediencie rozmixovať pomocou elektrického mixéra a následne vzniknutý nápoj preliať do pohára a ozdobiť kúskami ananásu a koktailovými čerešničkami.