Ako vybrať vysávač bazénov
Bazénové vysávače sú užitočné zariadenia, ktoré slúžia na vysávanie nečistôt z dna a stien bazénov. Hodia sa teda pre každého, kto má na záhrade nádrž na vodu, ktorú chce udržiavať čistú. Vďaka nim napokon nebudete potrebovať toľko bazénovej chémie, ktorá môže spôsobovať podráždenie očí či pokožky, prípadne dočasné zhoršenie atopického ekzému. Jej obmedzenie, hoci býva šetrná, teda určite nie je od veci.
V tomto článku, sme sa najprv zamerali na jednotlivé typy týchto zariadení, ktoré je nutné zvážiť primárne. Sústrediť by ste sa však mali aj na parametre samotného bazéna, teda na jeho rozmery, typ, tvar aj materiál povrchu. Zohľadniť je navyše vhodné aj to, či sa kúpete v sladkej alebo slanej vode, ktorá býva čím ďalej bežnejšia.
Vynechať sme nemohli ani typ napájania, materiál, technické parametre, ako aj dodatočné funkcie a prvky, ktorých môžu mať predovšetkým drahšie modely naozaj mnoho. Na záver sme sa zamerali rovnako na obstarávaciu cenu. Bazénové vysávače sú totiž špecifické v tom, že sa môžu z hľadiska finančnej stránky od seba naozaj výrazne líšiť. K dispozícii skrátka budete mať všetky relevantné informácie.
V chladnejších večeroch sa ohrejete skôr v nafukovacích vírivkách. Ich porovnaniu sme sa venovali na samostatnej stránke.
Ako vybrať vysávač bazénov stručne:
- Najprv zvoľte vhodný typ. K dispozícii máte manuálne a poloautomatické bazénové vysávače, ale taktiež plne automatické modely, ktoré pracujú celkom samy.
- Zohľadnite parametre bazéna. Pri výbere vysávača bazéna určite nezabudnite vziať do úvahy rozmery, typ a tvar bazéna, rovnako aj materiál povrchu. Rozhodujte sa tiež podľa toho, či sa kúpete v sladkej či slanej vode.
- Sústreďte sa na napájanie. Bazénové vysávače môžu byť vybavené elektrickým káblom, ktorý môže byť trošku limitujúci. Mnohé modely však majú batérie, prípadne akumulátor, ktorý sa dá jednoducho dobíjať.
- Zamerajte sa aj na materiál. Vybraný model by mal byť kvalitne spracovaný a vyrobený z materiálu, ktorý je odolný proti (slanej) vode a bazénovej chémii.
- Berte do úvahy technické parametre. Vysávače bazénov sa môžu líšiť šírkou čistiacej plochy, dobou čistenia, dĺžkou hadice, ale taktiež hmotnosťou.
- Nezabudnite na dodatočné funkcie a prvky. Mnohé modely môžu mať indikáciu plného koša, diaľkové ovládanie, LED osvetlenie, funkciu intenzívneho čistenia alebo väčší počet nadstavcov.
- Vyberajte podľa obstarávacej ceny. Niektoré bazénové vysávače môžu stáť pod stovku, za iné sa dajú utratiť aj väčšie čiastky.
Typ vysávača
V prvom rade by ste si mali rozmyslieť, aký typ bazénového vysávača zvoliť. Aktuálne máte k dispozícii tri základné varianty (manuálne, poloautomatické a automatické), ktoré sa odlišujú spôsobom manipulácie. Rozdiely však panujú tiež v tom, pre aký veľký bazén sú určené, pričom sa líšia aj v účinnosti, náročnosti používania, v obstarávacej cene a ďalších vlastnostiach.
Typ bazénového vysávače |
Výhody |
Nevýhody |
Manuálne vysávače bazénov |
– Nízka obstarávacia cena
– Účinné v prípade menších bazénov |
– Nevhodné pre väčšie bazény |
Poloautomatické vysávače bazénov |
– Dobrý pomer kvalita/cena
– Nie je nutná obsluha |
– Nie všetky modely zvládnu steny bazénov |
Automatické vysávače bazénov |
– Vysoká účinnosť
– Nie je nutná obsluha
– Vhodný aj pre veľké bazény |
– Vysoká obstarávacia cena |
Manuálne vysávače bazénov
Manuálne alias ručne vysávače bazénov sú klasikou, ktorá má aj napriek svojej jednoduchosti určité výhody. Často sa napájajú na filtračný systém bazéna (filter či skimmer) a následne sa používajú na vysatie nečistôt z stien a dna, ktoré sa zachytia vo filtračnom zariadení. Fungovať však môžu taktiež na princípe podtlaku.
Medzi pozitíva je možné počítať nižšiu obstarávaciu cenu, na druhej strane nejde o príliš vhodné riešenie v prípade väčších bazénov, pretože mechanický pohyb môže byť v takom prípade dosť únavný.
Poloautomatické vysávače bazénov
Poloautomatické vysávače bazénov sú v mnohom podobné manuálnym modelom. Tieto zariadenia je nutné napojiť na filter či skimmer (zariadenie slúžiace na odvod znečistenej bazénovej vody do filtrácie), rozdiel však spočíva v tom, že pracujú samostatne.
Dno bazéna je vysávané náhodnými pohybmi, a to s pomerne dobrou účinnosťou. Niektoré modely si dokážu poradiť aj s čistením stien, neplatí to však pre všetky varianty, takže sa pri nákupe radšej presvedčte, čo všetko zvládnu.
Automatické vysávače bazénov
Automatické vysávače bazénov nie je nutné pripájať k filtrácii, pretože majú vlastný filter a filtračný vak. K dispozícii navyše môžu mať aj nabíjací akumulátor. Tieto zariadenia šetria váš čas a energiu, a navyše bývajú veľmi efektívne pri čistení. Uplatnenie teda nachádzajú v prípade väčších bazénov, pričom často zvládajú čistiť nielen dno, ale v mnohých prípadoch rovnako aj steny.
Na druhej strane pri týchto produktoch už musíte počítať s vyššou obstarávacou cenou, ktorá sa v niektorých prípadoch môže pohybovať aj v stovkách eur.
Parametre bazéna
Pri výbere vysávača je nutné zohľadniť aj základné parametre vášho bazéna. V tomto ohľade vám odporúčame zamerať sa nielen na rozmery, ale tiež na typ a tvar, materiál povrchu, rovnako aj na samotnú vodu. To všetko môže hrať rolu pri následnej efektivite čistenia.
- Rozmery – Zatiaľ čo manuálne vysávače sú vhodné pre menšie bazény, plne automatické modely sa hodia predovšetkým pre väčšie plochy. Stredne veľké bazény vyčistíte aj s poloautomatickým vysávačom, pri nákupe však radšej zohľadnite dĺžku hadice, aby ste mali istotu, že zvládne vyčistiť celú plochu.
- Typ – Pri každom modeli bazénového vysávača by malo byť uvedené, či je vhodný do nadzemného, zapusteného, prípadne do oboch typov bazénov.
- Tvar – Väčšina ponúkaných vysávačov je určených pre oválne či kruhové bazény, prípadne pre štvorcové či obdĺžnikové nádrže. Pokiaľ má váš bazén atypický tvar, radšej sa pri výbere uistite, že daný vysávač s ním nebude mať žiadne problémy.
- Materiál povrchu – Hoci si väčšina ponúkaných bazénových vysávačov poradí s rôznymi povrchmi, problematický môže byť napríklad hladký keramický obklad, prípadne sklolaminát.
- Typ vody – V súčasnej dobe majú niektorí ľudia v bazéne na záhrade slanú vodu. Pokiaľ je to aj váš prípad, uistite sa, či v tomto prípade nebude mať daný vysávač problém. Mnohé modely sa síce dajú používať v bazénoch so slanou vodou, po každom použití ich však treba dôkladne opláchnuť.
Napájanie
Pri výbere vysávača bazénov je určite vhodné zohľadniť aj napájanie, ktoré opäť existuje v troch základných variantoch. Ide o elektrický kábel, batérie a akumulátor. Napájanie môže dosť výrazne ovplyvniť komfort pri používaní, takže ho v žiadnom prípade nepodceňujte a zvoľte typ, ktorý vám bude najviac vyhovovať.
- Elektrický kábel – Bazénové vysávače s týmto typom napájania je nutné pred použitím pripojiť do siete. Určite je vhodné sa zamerať aj na dĺžku elektrického kábla, hoci je samozrejme možné použiť predlžovací kábel alebo predlžovačku.
- Batérie – Pri modeloch na batérie nemusíte riešiť elektrický kábel ani dobíjanie. Na druhej strane je nutná výmena batérií v prípade, že se vybijú. Ide o vhodný variant skôr pre menšie plochy, pri väčších je vhodnejší akumulátor.
- Akumulátor – Vysávače bazénov môžu mať aj vstavanú batériu, ktorú je možné jednoducho nabiť cez USB kábel, ktorý býva súčasťou balenia. Na jedno nabitie navyše má akumulátor aj dobrú výdrž, takže je vhodný aj pre väčšie bazény.
Materiál
Hoci pri nákupe lacných bazénových vysávačov môžete mať dobrý pocit z finančnej úspory, príliš šetriť sa v tomto prípade nemusí vyplatiť. Radšej si zaobstarajte model s kvalitným spracovaním a z odolného materiálu. Presvedčte sa, či je daný materiál odolný proti vode (predovšetkým slanej), ale taktiež bazénovej chémii. Tá sa môže postupom času vo vysávači usadzovať, čo má v niektorých prípadoch negatívny vplyv na účinnosť aj schopnosť prevádzky. Tieto informácie by vám mal poskytnúť výrobca či predajca.
Technické parametre
Technické parametre majú pochopiteľne taktiež vplyv na účinnosť a rýchlosť čistenia bazéna. Navyše sa môžu prejaviť aj na komforte pri používaní, takže ich rozhodne nepodceňujte. Určite odporúčame sa zamerať na šírku čistiacej plochy, dobu čistenia, dĺžku hadice, ale tiež na hmotnosť daného zariadenia.
- Šírka čistiacej plochy – Pokiaľ je čistiaca plocha vysávača dostatočne široká (mala by byť okolo 40 centimetrov), bude samotné čistenie výrazne kratšie než v opačnom prípade.
- Doba čistenia – Jednotlivé zariadenia môžu disponovať rôznymi programami, teda čistiacimi cyklami, ktoré sa líšia časom vysávania. Niektoré si môžu dno najprv zmapovať a následne svoju aktivitu celkom prispôsobiť konkrétnemu bazénu, čo sa opäť týka aj doby čistenia.
- Dĺžka hadice – Odporúčame zvoliť bazénový vysávač s hadicou s dĺžkou minimálne 10 metrov. Niektoré modely ju však môžu mať aj výrazne dlhšiu. Okrem toho je možné pri výbere zohľadniť aj vnútorný priemer hadice, ten by mal byť minimálne 30 milimetrov.
- Hmotnosť – Tento parameter hrá rolu najmä pri manuálnych vysávačoch, ktoré bývajú všeobecne ľahšie, bez hadice vážia cca 1 kilogram. Poloautomatické a automatické modely sú ťažšie, ich hmotnosť presahuje 5 kilogramov.
Dodatočné funkcie a prvky
Pri výbere vysávača bazénov môžete zohľadniť tiež funkcie a prvky, ktorými disponuje. Niektoré pre vás môžu byť zbytočné, ďalšie sú však všeobecne pomerne dôležité.
- Pripojenie na filtráciu bazéna – Manuálne a poloautomatické vysávače sa pripájajú na bazénovú filtráciu, a to predovšetkým na filtráciu pieskovú. Jej výkon je dobré brať pri výbere vysávača do úvahy.
- Filtračný kôš či vak – Býva súčasťou automatických bazénových vysávačov. Zachytáva hrubšie aj jemnejšie nečistoty a dá sa prať, takže ho môžete používať dlhodobo. Objem sa spravidla pohybuje okolo 5 litrov.
- Indikácia plného koša – Pomocou diódy budete upozornený, že je filtračný kôš plný a musíte ho vyprázdniť.
- Filtračné vrecko – Prvok, ktorý je prítomný v prípade, ak nie je možné vysávač pripojiť na bazénovú filtráciu. Objem býva zhruba 1 liter.
- Diaľkové ovládanie – Niektoré automatické vysávače bazénov je možné ovládať na diaľku. V prípade niektorých modelov sa dá použiť mobilný telefón či tablet.
- LED osvetlenie – Tento prvok sa hodí v prípade, ak budete čistiť bazén vo večerných hodinách, prípadne za zhoršených svetelných podmienok.
- Intenzívne či turbo čistenie – Funkcia, ktorá zaručuje naozaj dôkladné či rýchle vysávanie nečistôt z dna či stien bazéna.
- Lift systém – Umožňuje rýchly odtok vody pri vybratí vysávača z bazéna, čo znižuje jeho hmotnosť a celý proces uľahčuje.
- Otočný čap – Tento prvok nazývaný tiež swivel slúži k pripojeniu kábla k vysávaču tak, aby bolo zabránené zamotaniu kábla.
- Nadstavce – Príslušenstvo, ktoré môže uľahčiť upratovanie bazéna. Jednotlivé nadstavce sa môžu líšiť šírkou, zakončením alebo tvarom hubice.
Cena
Bazénové vysávače existujú v niekoľkých typoch, ktoré sa od seba môžu naozaj výrazne líšiť, a to vrátane výkonu, kvality spracovania alebo počtom dodatočných funkcií a prvkov. Od toho sa pochopiteľne odvíja tiež obstarávacia cena. Niektoré zariadenia môžu byť aj viac než stonásobne drahšie než iné. Preto tento faktor nie je dobré pri výbere podceňovať. Vysávače bazénov sme po starostlivej analýze trhu rozčlenili do štyroch cenových kategórií, podľa ktorých sa môžete orientovať.
Cena do 200 EUR
Najlacnejšie bazénové vysávače kúpite už za niekoľko desiatok eur. Pôjde však takmer výhradne o manuálne modely, ktoré nebudú z najkvalitnejších a počítať musíte aj s minimom dodatočných funkcií a prvkov. V cenovej kategórii do 200 EUR v každom prípade zoženiete väčšinu manuálnych a poloautomatických vysávačov bazénov, ale taktiež už aj niektoré automatické varianty.
Cena od 200 EUR do 400 EUR
V tejto cenovej hladine sa vyskytujú kvalitnejšie poloautomatické vysávače, rovnako ako mnohé automatické produkty. Stále však ide skôr o základné modely, takže ak chcete naozaj kvalitných pomocníkov na čistenie bazénov, budete si musieť pripraviť ešte trochu viac peňazí.
Cena od 400 EUR do 800 EUR
Obstarávacia cena kvalitných automatických vysávačov začína zhruba na cene 400 EUR, hoci toľko môžu stáť aj najlepšie poloautomatické modely. V každom prípade v tejto cenovej kategórii zoženiete asi najviac produktov, ktoré môžeme označiť za najlepšie v pomere vysoká kvalita za relatívne rozumnú cenu.
Cena nad 800 EUR
Čiastka 800 EUR sa síce na prvý pohľad môže zdať vysoká, v skutočnosti však stále nie je ani zďaleka najvyššia. Automatické vysávače s dlhou výdržou, vysokým výkonom a radom doplnkových funkcií a prvkov môžu stáť dokonca dvojnásobok, ale taktiež viac. Existujú aj modely, ktorých cenovka ukazuje (aj výrazne) viac než 4 000 EUR, v podstate však ide o profesionálne produkty pre verejné bazény.