Tlakové čističe aj čističky, tlakové umývačky či vapky – to všetko sú názvy pre jeden a ten istý produkt, ktorému sa venujeme na tejto stránke. Nasledujúci článok vás prevedie výberom tohto produktu krok za krokom.
- Ako vyzerá vysokotlakový čistič – má konštrukciu, ktorej obvykle nechýbajú kolieska. Dôležitými prvkami sú elektrický kábel a prívodná hadica na vodu, rovnako ako pištoľ s tryskou. Jednotlivé modely sa líšia svojou veľkosťou, robustnosťou a čiastočne aj stavbou.
- Prečo kúpiť kvalitný vysokotlakový čistič – umožní vám pomerne ľahké čistenie najrôznejších povrchov, ako sú terasy, fasády, bazény či autá. Oproti záhradnej hadici spotrebuje menej vody a je pri práci efektívnejší.
- Nevýhody vysokotlakových čističov – kvôli množstvu parametrov, ktoré je potrebné pri výbere zvážiť, môže byť pre vás zo začiatku orientácia v sortimente náročnejšia.
- Výber podľa tlaku a využitia – hlavným parametrom pre budúce využitie je predovšetkým tlak vody, s akým prístroj pracuje. V ponuke sú prístroje s tlakom od 100 do viac ako 200 barov.
- Výber podľa prietoku vody – prietok vody sa spája s tlakom, pretože obe tieto hodnoty ovplyvňujú efektivitu prístroja a jeho využitie. Najvýkonnejšie čističe môžu mať prietok vody aj viac ako 600 litrov za hodinu.
- Typy podľa pohonu – v základe podľa pohonu rozlišujeme elektrické a naftové alebo benzínové čističe.
- Typy podľa ohrevu vody – ak plánujete čistiť povrchy od skutočne silnej a odolnej špiny, potom sa zamerajte na wapky s ohrevom. Okrem nich existujú aj studenovodné vysokotlakové čističe bez ohrevu.
- Dôležité parametre – nezabudnite si overiť hmotnosť vapky, najmä v prípade, ak plánujete čistič často presúvať z miesta na miesto. Nemenej významnú úlohu zohráva aj spôsob, akým prebieha dávkovanie čistiaceho saponátu.
- Príslušenstvo – sadu príslušenstva vyberajte s ohľadom na to, čo všetko budete obvykle čistiť. Nájdete rôzne zamerané sady príslušenstva – na umývanie auta, terás, atď. Väčšina výrobcov ponúka príslušenstvo na dokúpenie.
- Cena – dostupné modely rozdeľujeme do niekoľkých cenových kategórií. Vapku si možno zaobstarať od 80 až po viac ako 1 600 €.
Pri komplexnej údržbe záhrady by mohol prísť vhod aj ďalší záhradný pomocník, ktorým je vysávač na lístie. Pokiaľ vás zaujímajú dôležité informácie ohľadom jeho výberu, prečítajte si článok Ako vybrať vysávač lístia.
Ako vyzerá vysokotlakový čistič
Než sa pustíme do výberu tlakového čističa, predstavíme vám najskôr v rýchlosti jeho konštrukciu a to, ako vôbec tento prístroj vyzerá. Jednotlivé modely sa líšia svojou veľkosťou, robustnosťou a tým čiastočne aj stavbou. Obvykle sa ale jedná o prístroj, ktorého telo môže pri troche fantázie pripomínať cestovný kufor na kolieskach. K základnej jednotke v tvare oblého kvádra je pripevnené držadlo a pomerne veľké kolesá.
Dôležitými prvkami sú aj elektrický kábel a prívodná hadica na vodu. Na prístroji nájdete aj mnoho držadiel, úchytov a držiakov, ktoré slúžia na namotanie kábla či hadice, uchytenie príslušenstva alebo ľahšiu manipuláciu. Na konci hadice je obvykle pripevnená pištoľ so spúšťou a tryskou, prípadne iným nadstavcom. Pri väčších prístrojoch sa stretnete aj s navijakom hadice, ktorý umožňuje jej praktické namotanie a uloženie.
V útrobách potom nájdeme motor, čerpadlo, rôzne filtre a tiež nádobu na saponát. Tá môže byť umiestnená na rôznych miestach.
Prečo kúpiť kvalitný vysokotlakový čistič
Pozrite sa, prečo je dobré investovať do vysokotlakového čističa a aké výhody vám prinesie investícia do kvalitného zariadenia.
- Jednoduché čistenie – jedná sa o prístroj, ktorý vám umožní pomerne jednoduché čistenie rôznych povrchov od terás, cez fasádu, bazén až po auto. Vysokotlakové čističe sú teda vhodným pomocníkom najmä pre majiteľov domov so záhradami.
- Menšia spotreba vody – vysokotlakové čističe spotrebujú oproti záhradnej hadici až o 80 % menej vody. Vďaka tomu tak budete šetriť nielen prírodu, ale aj vlastnú peňaženku.
- Široké spektrum použitia – zvažujete obstaranie vysokotlakového čističa kvôli čisteniu jednej veci a nie ste si istí, či sa vám investícia oplatí? Tento prístroj využijete na čistenie mnohých rôznych objektov od auta cez fasády až po bicykle alebo záhradný nábytok.
Široké spektrum použitia
Vapku využijete na čistenie mnohých rôznych objektov, niekoľko najčastejších príkladov uvádzame nižšie.
- čistenie fasády – či už od prachu, špiny alebo graffiti
- umývanie auta
- čistenie terás a chodníkov
- čistenie plotov, múrikov
- umývanie bicyklov
- čistenie strojov, vozíkov
- umývanie záhradného nábytku a náradia
- čistenie bazénov
- čistenie odpadov a žľabov
Nevýhody vysokotlakových čističov
Ako každý produkt, aj vysokotlakové čističe majú svoje nevýhody, o ktorých sa viac dozviete nižšie.
- Náročná orientácia v sortimente – keďže vapky patria k pomerne sofistikovaným prístrojom, počítajte s vyšším počtom sledovaných parametrov. Preto môže byť výber a orientácia v sortimente zo začiatku náročnejšia.
- Vyššia efektivita s čistiacou chémiou – aby ste posilnili čistiace účinky vysokotlakového čističa, je vhodné k nemu dokúpiť chemické čistiace prostriedky. Napríklad pri umývaní auta sa bez správneho prostriedku nezaobídete.
- Nutné dodržiavať bezpečnostné pokyny – trysku vysokotlakového čističa nesmiete nikdy smerovať na osoby, zvieratá, elektrické zariadenia alebo na samotný spotrebič, pretože inak hrozí zranenie/poškodenie. Navyše sa počas používania môžu uvoľniť aerosóly, ktorých vdýchnutie môže byť zdraviu škodlivé.
Výber podľa tlaku a využitia
V základe je potrebné rozlišovať, kto a na aké účely bude vysokotlakový čistič používať. Hlavným parametrom pre budúce využitie je predovšetkým tlak vody, s akým prístroj pracuje. Ten totiž ovplyvňuje efektivitu čistenia, čo je určite dôvod, prečo vapku kupujete. Hodnota sa udáva v baroch a obvykle po nej nemusíte v technických špecifikáciách dlho pátrať, výrobcovia totiž často číslo udávajú priamo v názvoch jednotlivých modelov.
- 100 až 130 barov – týmto tlakom obvykle disponujú prístroje určené na bežné domáce použitie. Také hodnoty sú na použitie v záhrade či v domácej dielni dostatočné. V tomto intervale taktiež nájdete väčšinu cenovo dostupných čističov, ktoré majú konštrukciu z plastov či tvrdených plastov.
- 130 až 160 barov – takto vysoký tlak je vhodný na intenzívnejšiu prácu. Doménou takých prístrojov je umývanie dlažieb, odpadov či odkvapov. Prístroje už môžu mať konštrukciu zhotovenú z hliníka alebo zo zliatin hliníka a mosadze.
- 160 až 200 barov – na profesionálnejšie použitie alebo čistenie veľmi odolných nečistôt sú vhodné výkonnejšie varianty s vyšším tlakom. S takýmto prístrojom vyčistíte aj mastnú špinu v strojoch a možno pri ňom očakávať pevnú konštrukciu vyrobenú z kovu.
Takmer rovnako dôležitá je ale aj regulácia tlaku, rôzne povrchy totiž vyžadujú iný tlak čistenia. Pozor si musíte dávať najmä pri tých krehkých či náchylných na poškodenie. Vysoký tlak zase využijete pri umývaní odolných povrchov, terás a podobne.
Výber podľa prietoku vody
Ďalším veľmi dôležitým parametrom je prietok vody. Ten ovplyvňuje veľkosť plochy, ktorú ste za určitú dobu schopní vyčistiť. Parameter udáva, koľko vody za hodinu je možné použiť.
Prietok vody sa neoddeliteľne spája s tlakom. Obe tieto hodnoty by totiž mali rásť súčasne, aby bol čistič čo najefektívnejší. Prietok tiež zásadne ovplyvňuje spôsob použitia konkrétneho modelu tlakového čističa. V súčasnosti môžeme rozlíšiť tri základné kategórie:
- do 450 l/h – hobby varianty na použitie v domácnosti a na záhrade
- 450–600 l / h – poloprofesionálne pre náročnejších domácich majstrov, prípadne menšie remeselnícke dielne
- nad 600 l/h – prístroj pre profesionálov (autoumyvárky, poľnohospodárstvo, dielne, stavebníctvo).
Typy podľa pohonu
Prevádzka tlakového čističa je závislá od energie, ktorá poháňa čerpadlo. V súčasnosti existujú na trhu dva (alebo tri) spôsoby získavania energie. Podľa pohonu sa vapky delia na dve kategórie.
- Elektrické čističe – majú jednoduché štartovanie stlačením gombíka. Vyznačujú sa tichým chodom, nízkou hmotnosťou a absenciou splodín. Na druhú stranu ale majú nižšiu mobilitu a obvykle slabší výkon.
- Benzínové a naftové čističe – z hľadiska ponúkaných vlastností predstavujú pravý opak elektrických zariadení. Majú výkonný motor a skvelú mobilitu, pretože tu nie ste obmedzení dĺžkou prívodného kábla. Často ponúkajú aj ohrev vody, vďaka ktorému zbavíte nečistôt aj veľmi mastné povrchy. Pripravte sa ale na väčšie rozmery a hlučnejšiu prevádzku, ktorá sa nezaobíde bez splodín.
Typ pohonu | Výhody | Nevýhody |
Elektrický | Jednoduché štartovanie | Nižšia mobilita |
Nízka hmotnosť | Slabší výkon | |
Tichý chod | ||
Žiadne splodiny | ||
Benzínový/Naftový | Vyšší výkon | Veľké rozmery |
Lepšia mobilita | Hlučnejšia prevádzka | |
Ohrev vody | Splodiny |
Elektrické čističe
Osvedčenú voľbu predstavujú vapky využívajúce na svoj chod elektrickú energiu. Výhodou je ľahké štartovanie – stačí stlačiť tlačidlo. Elektromotory navyše vážia oveľa menej ako ich spaľovacie náprotivky.
Pri prevádzke elektrických prístrojov nedochádza k úniku žiadnych splodín. Nájdu tak skvelé využitie v uzavretých priestoroch, kde je obmedzený prístup čerstvého vzduchu. Príjemná býva aj ich tichá prevádzka.
Na druhej strane sa pripravte na nižšiu mobilitu, pretože je so sebou nutné neustále ťahať kábel. Výkon býva taktiež vo väčšine prípadov nižší, preto sa elektrické čističe hodia skôr do domácností. Profesionálom by mohol vyšší výkon chýbať. Elektrické prístroje tvoria takmer všetok sortiment hobby čističov.
Benzínové a naftové čističe
Medzi benzínom a naftou nie je žiadny rozdiel z hľadiska funkčnosti a parametrov. Výber teda závisí len od vašich preferencií. Z hľadiska ponúkaných vlastností predstavujú pravý opak elektrických zariadení.
Na jednej strane stojí veľmi výkonný motor a skvelá mobilita. Nie ste obmedzení žiadnym káblom, takže sa dostanete všade, kam potrebujete. Bežnou devízou býva ohrev vody, vďaka ktorému zbavíte nečistôt aj veľmi mastné povrchy.
Bohužiaľ sa ale pripravte na to, že motor váži výrazne viac a prístroj zaberá oveľa viac priestoru. Zároveň je odlišná aj konštrukcia. Celý prístroj vyzerá skôr ako vozík, a to kvôli kovovému rámu a rukoväti. Dávajte si pozor pri práci v uzavretých priestoroch, pretože vapka môže vypúšťať nepríjemné a niekedy aj nebezpečné splodiny.
Typy podľa ohrevu vody
Pri výbere vysokotlakového čističa by ste mali myslieť predovšetkým na to, na čo ho plánujete využívať. Ak plánujete čistiť povrchy od skutočne odolnej špiny, možno sa vám bude hodiť vapka s ohrevom. Horúca voda totiž dokáže nečistoty odstraňovať účinnejšie ako studená. Na trhu môžete nájsť dva druhy prístrojov.
- Studenovodné čističe – nemajú ohrev vody, nižšia cena aj hmotnosť. Hodia sa predovšetkým na bežnú údržbu znečistených plôch, vozidiel alebo predmetov.
- Teplovodné čističe – majú ohrev vody, ponúkajú účinnejšie čistenie a tiež rýchlejšie schnutie čistených povrchov. Poradia si aj s mastnou špinou, sú ale drahšie.
Studenovodné čističe
Studenovodné čističe z podstaty neumožňujú ohrievať vodu. Ich hlavnými výhodami sú najmä nižšia cena a nižšia hmotnosť. Hodia sa predovšetkým na bežnú údržbu znečistených plôch, vozidiel alebo predmetov.
V súčasnosti tvorí tento druh zariadení dominantnú skupinu na trhu. Plne postačuje na použitie v domácich podmienkach aj v rukách mnohých profesionálov.
Teplovodné čističe
Teplovodné čističe umožňujú vodu ohrievať, čo má za následok účinnejšie čistenie a tiež rýchlejšie schnutie čistených povrchov. Tieto vapky sú všeobecne drahšie, sú pri nich ale použité kvalitnejšie materiály. Hodia sa najmä na čistenie výrazne znečistených povrchov a poradia si aj s mastnou špinou. Výbornú prácu odvedú napríklad v karosárskych dielňach, kde jednoducho a rýchlo očistia olejom znečistené autodiely alebo motory. Na bežné domáce použitie sú však zbytočne drahé a robustné.
Teplota, ktorú sú prístroje schopné vyvinúť, môže prekročiť aj 100 °C. Niektoré potom zmenia vodu na paru a umožňujú účinné parné čistenie. Maximálnu teplotu ohrevu vody prispôsobte povrchu, ktorý budete prístrojom čistiť.
Dôležité parametre
Aby ste vybrali ten správny produkt spĺňajúci všetky vaše očakávania, je nutné zohľadniť celý rad dôležitých parametrov, na ktoré sa bližšie zameriavame v tejto kapitole.
- Zdroj vody – rozlišujeme vapky s pripojením na vodovod alebo s čerpaním vody z nádrže.
- Príkon – závisí od pokročilosti zariadenia. Štandardne sa pohybujeme v rozmedzí od 1 300 do 1 900 W, výkonnejšie elektromotory ale dosahujú aj 2 800 wattov.
- Hmotnosť – ovplyvňuje manipuláciu s prístrojom. Najčastejšie sa stretnete s hmotnosťou od 8 do 15 kg, profesionálne stroje ale môžu vážiť aj viac ako 200 kg.
- Dávkovanie čistiacej zmesi – pridávanie čistidla do vody sa v súčasnej dobe realizuje troma rôznymi spôsobmi, buď prostredníctvom nádobky v tele prístroja alebo na tryske, prípadne cez nasávaciu hadičku.
Zdroj vody
Najobvyklejším zdrojom vody pre vapku je vodný systém. Pomocou záhradnej hadice pripojíte čistič a čerpáte vodu z vodovodného radu. S týmto spôsobom sa ale spájajú niektoré problémy, tým hlavným je kapacita vodného zdroja, o ktorej si povieme v nasledujúcom odseku. Stále častejšie sa preto objavujú prístroje s možnosťou čerpať vodu z nádrže. Ani tento spôsob ale nie je úplne bez rizika.
Pripojenie na vodovod
Pripojenie záhradnej hadice, otvorenie kohútika a čistenie – to je bežný postup, ktorý bude pravdepodobne praktizovať aj mnoho z vás. Tento zdroj vody má ale jedno veľké úskalie, a to je samotná kapacita vodovodu. Väčšina hobby čističov je dimenzovaná na bežnú vodovodnú sieť a nemali by ste teda naraziť na problém. Ten ale môže nastať v prípade, ak čerpáte vodu zo studne, alebo žijete v oblasti postihnutej suchom. Najmä v letných mesiacoch môže sucho zasiahnuť aj mnohé miesta u nás.
Čerpanie vody z nádrže
Druhým variantom je čerpanie vody z nádrže. To je okrem praktického aj ekologický a ekonomický spôsob. Využívať totiž môžete napríklad sudy s dažďovou vodou, ktorá vás nič nestojí.
Pokiaľ sa rozhodnete využívať ako hlavný zdroj práve nádrž, nemali by ste zabudnúť na dôkladnú filtráciu. Nečistoty, ktoré sú z nádrže spolu s vodou nasávané by totiž mohli poškodiť prístroj. Samotné vapky majú pri vstupe vody filter zabudovaný, ideálne je ale ešte na sací koniec hadice v nádrži pripevniť filtračný kôš. Filter v prístroji sa bude menej zanášať a vy ho nebudete musieť tak často čistiť.
Príkon
Pri elektrických vapkách hrá dôležitú úlohu aj príkon. Udáva, koľko energie budú na svoju prevádzku potrebovať. Štandardne sa pohybujeme niekde v rozmedzí od 1 300 do 1 900 W. Výkonnejšie elektromotory však môžu pokojne dosiahnuť aj 2 800 wattov.
Profesionáli bezpochyby hľadajú najlepší pomer medzi výkonom a spotrebou energie. V tom prípade odporúčame poobzerať sa po bezuhlíkových indukčných motoroch. Ich cena však dosahuje takú výšku, že sú pre domáce dielne úplne zbytočné.
Hmotnosť
Ak plánujete vapku často presúvať, prenášať či prevážať, strážte si pri výbere aj hmotnosť. Tá sa odvíja od celkového spracovania, výkonu ale aj druhu pohonu. Elektrické zariadenia sú spravidla ľahšie ako benzínové.
Najčastejšie sa stretnete s hmotnosťou od 8 do 15 kg. Vyššie váhové triedy sú vyhradené najmä pre výkonné stroje profesionálneho určenia. Maximálna hmotnosť sa pohybuje okolo 300 kilogramov, to už sú ale skutočne veľmi výkonné profesionálne stroje.
Dávkovanie čistiacej zmesi
Dôležitou súčasťou čistenia je aj použitie vhodných chemických prípravkov. Napríklad pri umývaní auta sa bez správneho prostriedku vôbec nezaobídete. Pridávanie čistidla do vody sa v súčasnej dobe realizuje troma rôznymi spôsobmi.
Nádobka na alebo v tele prístroja
Nádobka, ktorá je umiestnená obvykle na zadnej strane prístroja alebo v jeho útrobách, je najbežnejším a zároveň najpohodlnejším spôsobom. Saponát sa totiž rovnomerne rozpúšťa do vody, stačí ho len doplniť. Nevýhodou je, ak chcete saponátom čistiť iba malý povrch, budete musieť viac myslieť na správne dávkovanie. Prípravok v tomto prípade preteká cez čistič, je preto nutné, aby bol bezpečný pre všetky použité materiály. Pri výbere sa vždy riaďte návodom a pokynmi výrobcu.
Nádobka na tryske
Nádobka na tryske je bežná skôr pri lacnejších produktoch. Fľaštička so saponátom alebo jeho roztokom sa pripevní na pištoľ, cez ktorú prostriedok prúdi priamo do prúdu vody. Použitie saponátu sa ľahko ovláda a v prípade, ak chcete použiť čistú vodu, stačí fľaštičku odstrániť. Nevýhodou môže byť pre niekoho zložitejšia manipulácia.
Nasávacia hadička
Tretím variantom je nasávacia hadička, ktorá je umiestnená na tele prístroja. Ak chcete použiť saponát, treba ho v patričnom pomere zriediť v osobitnej nádobe (napríklad vo vedre), ktorú potom postavíte vedľa čističa a hadičku do nej vložíte. Už z popisu je vám asi jasné, že tento spôsob je najmenej praktický, pretože znemožňuje jednoduchú manipuláciu s čističom. Pokiaľ budete potrebovať vapku posunúť, budete musieť posúvať aj vedro.
Príslušenstvo
Dôležitým prvkom vysokotlakového čističa je jeho príslušenstvo. To totiž rozhoduje o tom, čo všetko budete schopní čistiť. Každý prístroj má v balení základnú sadu príslušenstva, niektoré modely bohatšiu ako iné. Variácia základného príslušenstva sa obvykle zvyšuje s cenou a závisí aj od značky. Pokiaľ ale v základe vami vybraný model nemá to, čo hľadáte, nemusíte hneď zúfať. Väčšina výrobcov ponúka príslušenstvo na dokúpenie. Nájdete tiež rôzne zamerané sady príslušenstva – na umývanie auta, terás, atď.
Praktické je, ak je príslušenstvo možné ukladať priamo na telo čističa. V opačnom prípade totiž hrozí, že sa jednotlivé diely sa stratia vo vašej dielni či garáži.
Pri výbere určite berte do úvahy prítomnosť alebo možnosť dokúpenia nasledujúceho príslušenstva.
- Základná a rotačná tryska – na komfortné umývanie vozidiel a pevných povrchov.
- Trysky s fľaštičkou na saponát – umožňujú ľahké nanášanie saponátu.
- Teleskopické držadlá – zvýšenie dosahu.
- Sady na čistenie odkvapov a odpadov – pre ľahšie vyčistenie zle dostupných priestorov.
- Sady na čistenie automobilov – sada obsahuje príslušenstvo uľahčujúce starostlivosť o vozidlo.
- Čistič terás – hlavica s rotačnou tryskou, ktorá je určená na umývanie terás či chodníkov.
- Filter na nečistoty – odstránenie drobnejších nečistôt a odpadu.
- Trysky mnohých druhov – rôzne nadstavce, trysky a koncovky, ktoré rozširujú možnosti použitia.
- Kolieska – uľahčujú manipuláciu a transport predovšetkým ťažších vysokotlakových čističov.
Cena
Už vyššie sme spomínali, že cenové rozpätie v kategórii vysokotlakových čističov je veľmi široké. Dôvodom je fakt, že sa jedná o tovar, ktorý môže využívať ako domáci majster, tak aj majiteľ veľkej priemyselnej prevádzky. Z tohto dôvodu sme určili hneď niekoľko cenových kategórií, ktoré tieto skutočnosti zohľadňujú.
Cena do 200 €
Za cenu do 200 € získate lacné modely určené výhradne na použitie v domácnosti. Vapky v tejto kategórii sú poháňané elektrinou a vyznačujú sa nízkou hmotnosťou a jednoduchou manipuláciou. Nepočítajte však s prietokom vody vyšším ako 500 l/h a tlak sa v prevažnej väčšine prípadov pohybuje pod 138 bar.
Ak potrebujete niekoľkokrát do mesiaca opláchnuť terasu alebo umyť auto, produkty do 200 € svoju úlohu splnia bez problémov.
Cena od 200 do 800 €
V druhej skupine sa nachádzajú najlepšie modely pre domácich majstrov a poloprofesionálne výrobky. Prietok vody presahuje hranicu 500 litrov za hodinu a tlak býva v rozmedzí od 135 do 150 bar. Za danú cenu nájdete aj robustnejšie modely vybavené naftovým či benzínovým motorom podporujúce ohrev.
Stále ešte nejde o modely vhodné do dielní, perfektnú prácu však odvedú pri údržbe väčších znečistených plôch.
Cena od 800 do 1 600 €
Za finančný obnos presahujúci 800 € sa predávajú prístroje určené profesionálom. Využitie nájdu najmä v dielňach, kde sa s nimi pracuje len nárazovo. Prietok vody často presahuje aj 750 l/h a tlak môže pokojne dosahovať aj 200 bar. Prevažná väčšina zariadení využíva spaľovací alebo naftový motor a samozrejmosťou je aj ohrev.
Produkty bývajú vybavené rôznorodým príslušenstvom podľa toho, do akého prostredia sú určené.
Cena nad 1 600 €
Na najnáročnejšie použitie sú určené výrobky s cenou nad 1 600 €. Mimo priemyselných podnikov sa s nimi nestretnete. Využívajú obrovský prietok vody pod vysokým tlakom a nechýba ani ohrev vody. Hmotnosť bežne presahuje hranicu 120 kilogramov, takže sú potrebné aj transportné kolieska. Vzhľadom na použitie v dielni sa ale nemusíte obávať častého presúvania z miesta na miesto.
Cenová hladina | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka |
Cena do 200 € | Prístroje do domácnosti
Na občasné použitie Nízka hmotnosť Nízky prietok vody Nízky tlak |
Profesionálne modely
Prístroje na náročné použitie Obrovský prietok vody Vysoký tlak |
Cena od 200 do 800 € | Modely pre domácich majstrov
Poloprofesionálne výrobky Robustnejšie modely Vyšší prietok vody Tlak v rozmedzí od 135 do 150 barov |
Základné modely
Nízky tlak Prístroje na použitie v dielňach |
Cena od 800 do 1 600 € | Vapky pre profesionálov
Vhodné na použitie v dielňach Prietok vody až 750 l/h Tlak až 200 barov Ohrev vody Spaľovací alebo naftový motor Rad príslušenstva |
Základné modely
Nízky tlak Prístroje na priemyselné použitie |
Cena nad 1 600 € | Profesionálne modely
Prístroje na priemyselné použitie Obrovský prietok vody Vysoký tlak Ohrev vody Vysoká hmotnosť Rad príslušenstva |
Prístroje do domácnosti
Nízka hmotnosť Nízky prietok vody Nízky tlak |
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.