Menu

Recenzia grafického tabletu Wacom Cintiq Pro 24

Výborné Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Grafické tablety

Klady

  • Veľká pracovná plocha
  • Živé farby
  • Veľmi citlivý prítlak
  • Kvalitný stylus v balení
  • Perfektné rozlíšenie

Zápory

  • Veľmi drahý
  • Hlasné ventilátory
  • Pomerne ťažký
2 500 € Orientačná cena

Grafický tablet Wacom Cintiq Pro 24 patrí medzi to najlepšie, čo v súčasnej dobe (august 2022) na trhu s týmito produktmi nájdete. Cieli v prvom rade na profesionálov z radov grafikov a náročných užívateľov, ktorí si za perfektne vybavený prístroj radi priplatia. Tomu zodpovedá veľký displej, vysoká kvalita obrazu a osadenie najmodernejšími funkciami.

Technické parametre

Wacom Cintiq Pro 24 prináša používateľom displej s uhlopriečkou 24″ a veľkosťou aktívnej plochy 522 × 294 mm, čím sa v tomto ohľade radí medzi nadpriemer. Kvalite veľkého displeja zodpovedá rozlíšenie 3 840 × 2 160 px (4K), vďaka ktorému si veľký obraz skutočne užijete (bez nevzhľadných kociek). Samozrejmosťou je potom rozlíšenie snímača 5 080 LPI, ktoré dnes majú všetky lepšie modely.

Pre kresliarov a grafikov, pre ktorých hrá dôležitú úlohu najmenší detail, je potešujúca citlivosť prítlaku 8 192. V čase písania tejto recenzie (august 2022) ide o najlepšiu hodnotu, na akú môžete pri grafických tabletoch naraziť a ktorá vám poskytne obrovskú voľnosť na poli tieňovania, hier s linkami a s detailmi celkovo.

Pri digitálnej tvorbe je kladený dôraz na vysokú kvalitu a realistickosť farieb, za čo zodpovedá farebný gamut. Wacom Cintiq Pro 24 preto pokrýva 99% gamutu AdobeRGB, čo je v súčasnej dobe najlepšia voľba. Spektrum farieb je v tomto prípade najbohatšie a farby tak budú veľmi vierohodne zodpovedať výstupu, čo profesionáli určite ocenia.

Funkcie a výbava

Pri profesionálnych grafických tabletoch, ako je Wacom Cintiq Pro 24, je prítomnosť stylusu samozrejmosťou. Štandardom je aj podpora náklonu, vďaka ktorej tablet sám rozpozná až 60 rôznych úrovní náklonu pera. Čo ale nebýva úplnou samozrejmosťou, je funkcia Multitouch, ktorú má tento tablet ako jediný z produktov v našom porovnaní.

Na uľahčenie a urýchlenie práce tu nájdete 17 programovateľných tlačidiel (ExpressKeys), na ktoré si môžete nastaviť svoje obľúbené funkcie. Vďaka tomu môžete určitú akciu vykonať jedným stlačením a nie je potrebné ju zložito hľadať či na ňu preklikávať. ExpressKeys síce nájdete aj pri lacnejších modeloch, ale rozhodne ich nebude toľko – 17 je skutočne veľa.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Wacom

Typ

Samostatný so zobrazovačom

Uhlopriečka (″)

24

Veľkosť aktívnej plochy (mm)

522 × 294

Rozlíšenie snímacej plochy (LPI)

5 080

Rozlíšenie displeja (px)

3 840 × 2 160

Citlivosť prítlaku (stupne)

8 192

Technológia displeja

IPS

Farebný gamut

99 % AdobeRGB

Podporované operačné systémy

Windows, macOS

Stylus v balení

Áno, so stojanom

Multitouch

Áno

ExpressKeys

Áno

Rozpoznanie náklonu

Áno

Rozhranie

mini DisplayPort, USB-C, USB, HDMI

Hmotnosť (kg)

7

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

V čase písania tejto recenzie (august 2022) sa nám podarilo nájsť bohužiaľ len malé množstvo zákazníckych recenzií k tomuto produktu. To ale nič nemení na tom, že z hľadiska parametrov a výbavy patrí na trhu s grafickými tabletmi medzi špičku.

Z hodnotení odborníkov vyplýva, že kreslenie na tomto tablete je skutočne radosť – obrovský displej je veľkou výhodou a navyše má špeciálne ošetrený povrch, na ktorý sa dobre kreslí. Z negatív spomínajú trochu vyššiu hlučnosť ventilátorov, čo je pochopiteľné vzhľadom na veľkosť a výkon zariadenia. Je však potrebné s tým počítať, pretože niekoho to môže pri tvorení rušiť.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Po stránke výkonu, dizajnu aj ovládateľnosti nie je tomuto tabletu prakticky čo vytknúť. Svojím obrovským displejom zatieňuje konkurenciu, pretože na 24″ naozaj bežne nenarazíte. 4K rozlíšenie, najlepšiu možnú citlivosť prítlaku aj rozlíšenie snímača potom považujeme v tejto cenovej kategórii za samozrejmosť.

Je síce fajn, že k tabletu obdržíte aj pekný stylus, ale zaslúžil by si rovno aj náhradné hroty. Pre niekoho môže veľký displej a tým aj rastúce rozmery paradoxne predstavovať problém – musíte si na tablet vyhradiť dostatok miesta a počítať s tým, že to nie je žiadne tintítko. Váži 7 kg, čo je celkom dosť a na cestách už takú váhu pocítite.

Porovnanie s alternatívami

Ak by sme mali nájsť cenovo zodpovedajúcu alternatívu, ktorá si udrží takto dobré technické parametre, ponúkal by sa napr. Wacom MobileStudio Pro 13 i7 512GB. Jediným mínusom je menší displej, ktorý má iba 13,3″.

Pokiaľ pre vás hrá veľkosť displeja skutočne dôležitú úlohu a oceníte ešte väčšiu plochu, mohol by vás zaujať WACOM Cintiq Pro 32 DTH-3220. Uhlopriečka displeja v tomto prípade presahuje 31″, čo už skutočne nemá konkurenciu.

Pre užívateľov, ktorí nepotrebujú úplne ten najvýkonnejší tablet, by mohol byť dobrou voľbou XP-PEN Artist 22R Pro, ktorý sa aj tak chváli uhlopriečkou 21,5″ a vysokými hodnotami ostatných parametrov. Jeho cena je ale v porovnaní s Wacom Cintiq Pro 24 ani nie tretinová.

Záverečné zhrnutie

Wacom Cintiq Pro 24 bude skvelou voľbou pre užívateľov, ktorí sa grafickej tvorbe venujú každý deň profesionálne. Tablet bude ideálny na rozsiahle abstraktné výtvory a detailné maľby, na ktorých môžete vďaka veľkej obrazovke doladiť aj najmenšie detaily. Dá sa konštatovať, že mu nechýba prakticky nič, okrem náhradných hrotov či ďalších doplnkov. To už sú ale skutočne nepatrné položky.

Pokiaľ sa však nevenujete kresleniu v digitálnom priestore niekoľko hodín denne ani vás táto činnosť neživí, pravdepodobne je pre vás takto vysoká investícia zbytočná. V takom prípade môžete ako lacnejšiu alternatívu zvoliť XP-PEN Artist 22R Pro, ktorý má uhlopriečku 21,5″.

2 500 € Orientačná cena
Autor: Dana Široká | Dátum: | Produkt: Wacom Cintiq Pro 24 | Hodnotenie: Výborné
Dana Široká
Redaktorka
Dana si rada preštuduje každú tému do hĺbky a pri tvorbe článku sa snaží postupovať tak, aby danú tému priblížila všetkým skupinám čitateľov. Vďaka práci copywritera sa zoznámila aj s digitálnou grafikou a preto je rada, že sa mohla ujať aj grafických tabletov. Na tejto stránke vám poradí, podľa akých kritérií vybrať kvalitný tablet, ako funguje stylus alebo čo sa skrýva pod pojmom farebný gamut.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Recenzia Wacom Cintiq Pro 24

Wacom Cintiq Pro 24

2 500 € Orientačná cena