Menu

Recenzia a test Whirlpool WQ9 B2L

85,0 % Celkové hodnotenie

Top 4 v kategorii Americké chladničky

Jednotlivá hodnocení

 • 9,0/10
  Hodnotenie spotreby
 • 9,0/10
  Hodnotenie hlučnosti
 • 9,6/10
  Hodnotenie mrazenia a akumulácie
 • 8,0/10
  Hodnotenie vybavenia a funkcií

Klady

 • Energeticky úsporná
 • Dlhá akumulačná doba
 • Dlhá záruka na motor

Zápory

 • Mierne podpriemerný výkon mrazenia
 • Chýba zóna s regulovateľnou vlhkosťou
 • Nemá výdaj studenej vody
1 700 € Orientačná cena

Súhrnné údaje a hodnotenie spotreby

Americká chladnička Whirlpool patrí medzi objemnejšie modely, ktoré môžeme odporučiť aj domácnostiam s väčším počtom členov. Mraziaca časť je umiestnená v spodnej časti spotrebiča a vedú k nej dvierka, rovnako ako ku chladiacej časti. Spodné umiestnenie mrazničky bude vyhovovať najmä tým, ktorí mrazničku používajú menej často ako chladničku a nebudú sa tak musieť často zohýbať. Tento model poteší zaradením do energetickej triedy E, jeho spotreba je podpriemerná. Naše sympatie si získala aj nízka hlučnosť, v čase porovnania (august 2021) bola táto chladnička najtichšia zo všetkých porovnávaných modelov.

Rozmery a hmotnosť chladničku nijako výrazne neodlišujú od ostatných, snáď len výška je mierne nadpriemerná, čo by mali vziať do úvahy domácnosti s menšími deťmi, ktoré do vyšších poličiek nedosiahnu. Pokiaľ vás zaujímajú konkrétne rozmery a hmotnosť, tieto údaje nájdete v spodných riadkoch tabuľky.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Whirlpool

36 % Hisense, 18 % Samsung, 9 % LG, 9 % Whirlpool, 9 % Gorenje, 9 % Concept, 9 % Philco
Objem chladiacej časti

388

327,55
Objem mraziacej časti

206

181,73
Umiestnenie mrazničky

Dole (dvere)

45 % Dole (dvere), 27 % Dole (šuplík), 27 % Vľavo
Energetická trieda

E

73 % F, 27 % E
Spotreba (kWh za 1 rok)

338

361,18
Ročné náklady na prevádzku v EUR (0,20 €/1 kWh)

68

72,36
Hlučnosť (dB)

37

40,09
Trieda hlučnosti

C

64 % C, 36 % D
Výška (cm)

187,4

181,15
Šírka (cm)

90,9

85,26
Hĺbka (cm)

69,8

69,17
Hmotnosť (kg)

118

107,70

Hodnotenie mrazenia a akumulácie

Ďalším parametrom, ktorým chladnička Whirlpool vyniká, je akumulačná doba dosahujúca 20 hodín. Pokiaľ teda z akéhokoľvek dôvodu dôjde k prerušeniu dodávky prúdu, uložené potraviny vydržia zmrazené takmer celý deň. Neprekvapí štvorhviezdičková trieda mrazenia, tá je na trhu štandardom. Mierne podpriemerný je naopak výkon mrazenia, za 24 hodín chladnička zvládne zamraziť 10 kg potravín. Chladnička však disponuje funkciou rýchleho mrazenia aj chladenia pre bezpečnejšie ukladanie veľkých nákupov. Klimatická trieda SN-T zaisťuje bezproblémové použitie v teplotách medzi 10 a 43 °C, do našich podmienok teda veľmi dobre zapadne.

Chladnička je vybavená aj nenámrazovým systémom, ten však v čase písania tejto recenzie (august 2021) nechýbal žiadnej chladničke v našom porovnaní. Jedným z jej bonusov je aj manuálny výrobník ľadu. Nejedná sa teda o dávkovač z prednej strany dverí, ale o malú krabičku, do ktorej musíte vodu naliať ručne.

Manuálny výrobník ľadu vyzerá ako malá krabička

Manuálny výrobník ľadu

Keďže tento model neponúka ani výdajník chladenej vody, nepotrebuje chladnička pripojenie na vodu ani extra zásuvku.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Akumulačná doba (hod)

20

13,18
Trieda mrazenia

**** (-24 °C)

91 % **** (-24 °C), 9 % ** (-12 °C) a **** (-24 °C)
Výkon mrazenia (kg/24 hod)

10

10,91
Klimatická trieda

SN-T (+10 až 43 °C)

64 % SN-T (+10 až 43 °C), 18 % N-ST (+16 až +38 °C), 9 % N-T (+16 až +43 °C), 9 % SN (+10 až +32 °C)
Nenámrazový systém

Áno

100 % Áno
Extra rýchle chladenie

Áno

73 % Áno, 27 % Nie
Extra rýchle mrazenie

Áno

100 % Áno
Výrobník ľadu

Manuálny

55 % Nie, 27 % Áno, 18 % Manuálny
Výdaj pitnej vody

Nie

64 % Nie, 36 % Áno
Pripojenie k vodovodu

Nie

73 % Nie, 27 % Áno
Nádržka na vodu

Nie

91 % Nie, 9 % Áno
Oddelená regulácia teploty

Áno

100 % Áno

Hodnotenie vybavenia a funkcií

V oblasti vybavenia a funkcií síce nenájdeme najmodernejšie vychytávky, základ v podobe ventilátora a displeja však nechýba. Výrobca potešil aj invertorovým motorom, na ktorý poskytne registrovaným užívateľom nadštandardnú záruku 20 rokov.

Ovládanie

Ako sme už spomínali, ovládanie uľahčuje displej. S mobilnou aplikáciou chladnička kompatibilná nie je, nie každému to však vadí. Podstatnejší je pre nás fakt, že chladnička upozorní na dlhé otvorenie dvierok alebo na zvýšenie teploty vo vnútri. Príjemným bonusom je možnosť uzamknúť ovládanie tak, aby ich nechceným stlačením nebolo možné prenastaviť.

Vnútorné usporiadanie

Vo vnútri chladničky nájdete tri police, z ktorých je pri dvoch možné upravovať výšku. To oceníte najmä pri ukladaní atypických potravín ako je poschodová torta alebo veľké kusy mäsa. Mraznička je tvorená tromi zásuvkami na oboch stranách (celkovo teda šiestimi), z ktorých jedna je označená ako FlexiFreeze – v tej môžete nastaviť teplotu na −7, −12 alebo −18 stupňov. Nulovú zónu, zónu s regulovanou vlhkosťou ani minibar tu však nenájdete. Chladničke chýba aj antibakteriálna úprava, ktorá by zamedzovala množeniu baktérií a plesní. Tá je však medzi americkými chladničkami všeobecne menej obvyklá.

Obrázok otvorenej chladničky a jej vnútorného usporiadania

Vnútorné usporiadanie chladničky

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Ventilátor

Áno

82 % Áno, 18 % Neuvedené
Nulová zóna

Nie

82 % Nie, 18 % Neuvedené
Zóna s regulovateľnou vlhkosťou

Nie

45 % Nie, 27 % Áno, 27 % Neuvedené
Antibakteriálna úprava

Nie

55 % Nie, 36 % Áno, 9 % Neuvedené
Minibar

Nie

91 % Nie, 9 % Áno
Nastaviteľná výška poličiek

Áno

73 % Áno, 9 % Nie, 18 % Neuvedené
Varovný signál pri vyššej teplote

Áno

45 % Nie, 27 % Áno, 27 % Neuvedené
Alarm otvorených dverí

Áno

55 % Áno, 45 % Nie
Displej

Áno

100 % Áno
Detský zámok

Áno

64 % Nie, 36 % Áno
Mobilná aplikácia

Nie

73 % Nie, 18 % Áno, 9 % Neuvedené
Invertorový kompresor

Áno

73 % Áno, 18 % Nie, 9 % Neuvedené
Predĺžená záruka na kompresor

20 rokov

36 % 10 rokov, 27 % Nie, 18 % 20 rokov, 9 % 15 rokov, 9 % Neuvedené

Názory používateľov a ďalších expertov

Súčasní majitelia chladničky v prvom rade chvália jej priestrannosť a tichú prevádzku. Ďalej oceňujú aj jej dizajn a kolieska, vďaka ktorým je presun chladničky veľmi jednoduchý. Negatívne komentáre sa v užívateľských recenziách takmer neobjavujú. Niekoľko používateľov však zaznamenalo, že hoci sa dvere chladničky otvárajú ľahko, pri ich zatváraní je potrebné mierne pritlačiť.

Klady a zápory

Chladnička Whirlpool ponúka veľa dobrých parametrov, medzi ktoré môžeme zaradiť napríklad nízku spotrebu – ako jedna z mála patrí do energetickej triedy E, väčšinu konkurencie nájdeme v triede F. Ďalej je veľkým pozitívom dlhá akumulačná doba a dlhá záruka na invertorový kompresor. Poteší vás určite aj nízka hlučnosť dosahujúca iba 37 dB. Jednoduchú manipuláciu s takto objemným spotrebičom zase zaistia kolieska.

Záporných stránok tento model veľa nemá. Pokiaľ máte v pláne ukladať doň naraz veľké množstvo potravín (napríklad zo zabíjačky), možno nakoniec siahnete po chladničke s lepším výkonom mrazenia, v tomto ohľade je totiž táto chladnička mierne podpriemerná. Náročnejším užívateľom by tiež nemusela stačiť jej výbava – pokiaľ požadujete automatický dávkovač ľadu a vody, minibar alebo ovládanie pomocou aplikácie, budete sa musieť poobzerať inde.

Naše hodnotenie a záver

Whirlpool WQ9 B2L radíme medzi mierne nadpriemerne veľké americké chladničky, o to viac poteší pomerne nízka spotreba a nízka hlučnosť. Mraznička sa nachádza v spodnej časti za dvierkami a jej súčasťou je aj konvertibilná zásuvka, v ktorej môžete nastaviť teplotu v troch rôznych hladinách. Samotná chladiaca časť ponúkne posúvateľné poličky, technológiu Multiflow pre dlhšiu čerstvosť potravín a dlhú akumulačnú dobu. Malým bonusom je manuálny výrobník ľadu. Čo sa týka ďalších funkcií, chladničke chýba nulová zóna aj ovládanie cez inteligentnú aplikáciu. Z hľadiska dlhej životnosti však musíme pochváliť invertorový motor, na ktorý výrobca ponúka pri registrácii na jeho stránkach záruku 20 rokov.

Pokiaľ je pre vás hlavným kritériom obstarávacia cena, možno sa vám táto chladnička zdá príliš drahá. V takom prípade vám odporúčame recenziu modelu Samsung RS54N3003SA, ktorý je výrazne lacnejší, ale aj energeticky náročnejší.

1 700 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Whirlpool WQ9 B2L | Hodnotenie: 85,0 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva sa ako redaktorka rada venuje témam do hĺbky a svoje skúsenosti zúročuje aj pri porovnaní amerických chladničiek. Vďaka tomu, že si v rámci danej kategórie udržiava aktuálny prehľad, vás môže zoznámiť s novinkami na trhu a poradí, do akých vychytávok či konkrétnych modelov sa oplatí investovať. Okrem americkej chladničky do jej repertoáru spadajú aj klasické kombinované chladničky a mnoho ďalších tém.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Whirlpool WQ9 B2L

Whirlpool WQ9 B2L

1 700 € Orientačná cena