Menu

Recenzia a test Xerox C315V

95,7 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Laserové tlačiarne

Klady

  • Veľmi rýchla tlač
  • Nízke prevádzkové náklady
  • Automatický podávač

Zápory

  • Väčšie rozmery
  • Bez podpory NFC
  • Vyššia hmotnosť
650 € Orientačná cena

Základné údaje

Xerox C315V patrí medzi laserové tlačiarne určené skôr do kancelárie ako do domácnosti. Náročnejšiemu využitiu totiž zodpovedá nielen svojou vysoko nadštandardnou rýchlosťou tlače, ale aj nižšími prevádzkovými nákladmi a automatickým podávačom. Tlačiareň sama o sebe umožňuje tlač, kopírovanie aj skenovanie.

V porovnaní s konkurenciou v rovnakej cenovej hladine je ale o niečo hlučnejšia. Konkrétne sa v prospektoch výrobcu uvádza hlučnosť 52 dB. Aj napriek tomu sa ale Xerox C315V radí medzi tie tlačiarne, ktoré nikoho príliš rušiť nebudú. Pokiaľ by ste zvažovali kúpu tlačiarne do domácnosti, zohľadnite rozmery recenzovaného modelu. Svojou hmotnosťou 27,1 kilogramov a rozmermi 58,8 x 44,2 x 46,2 sa totiž radí medzi rozmerné modely.

Parameter Tento produkt
Typ

Laserová

Farebná tlač

Áno

Tlač na formát A3

Nie

Tlač fotografií

Nie

Maximálna gramáž papiera (g/m2)

252

Bezokrajová tlač

Nie

Vstupný zásobník

250

Automatický podávač

Áno

Spotreba Stand-by podľa výrobcu (W)

26,2

Hlučnosť podľa výrobcu (dB)

52

Hĺbka (cm)

58,8

Šírka (cm)

44,2

Výška (cm)

46,2

Hmotnosť podľa výrobcu (kg)

27,1

Hodnotenie funkcií a vybavenia

Konektivita tlačiarne Xerox C315V je samozrejme na pomerne vysokej úrovni, ostatne ako pri všetkých profesionálne cielených zariadeniach. Prístroj bez problémov pripojíte do miestnej siete alebo k tlačovému serveru pomocou kábla RJ-45. Z modernejších rozhraní ale nechýba ani Wi-Fi na bezdrôtový prenos tlačových dát. Tlačiť môžete priamo z flash disku prostredníctvom portu USB. Čo však recenzovanému modelu Xerox chýba, je technológia NFC. Výklopný dotykový displej má veľkú plochu a je farebný. Zadávať tlačiarni prácu preto nie je nič náročné a dostanete sa aj k pokročilým nastaveniam.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

USB

Áno

Wi-Fi

Áno

NFC

Nie

Hodnotenie tlače

Tlačiareň sme do porovnania zaradili najmä s ohľadom na jej bezkonkurenčnú rýchlosť tlače. Prvá čiernobiela strana z nej vyjde už 7,9 sekundy po zadaní úlohy. Následné čiernobiele tlačivá budú produkované rýchlosťou 33 strán za minútu. Rýchlosť konkurenčných modelov sa väčšinou pohybuje v rozmedzí 20-30 strán za minútu. Okrem čiernobielych strán je možné produkovať aj farebné stránky, v tom prípade ale počítajte s pomalšou tlačou (to platí pre všetky tlačiarne). Automatický podávač pomôže pri kopírovaní aj pri tlači na odlišné gramáže papiera než máte v 250 listovom zásobníku.

Xerox C315V poteší aj reprodukciou v rozlíšení až 1 200 DPI – nejedná sa o žiadny nadštandard, no pri veľmi rýchlych tlačiarňach nebýva toto rozlíšenie úplne bežné. Počítajte s tým, že laserová tlačiareň všeobecne nie je vhodná na tlač fotografií. Laserové modely totiž nezvládajú farebné prechody tak plynule ako atramentové varianty. Zariadenie si poradí maximálne s gramážou papiera 252 g/m2.

Na jeden čierny toner sľubuje výrobca až 8 000 listov A4. Keď vezmeme do úvahy cenu toneru v novembri 2022 cca 115 €, cena jedného listu A4 sa bude pohybovať okolo 0,014 €. O farebnú tlač sa starajú tri farebné tonery.

Parameter Tento produkt
Rýchlosť čiernobielej tlače podľa výrobcu (str/min)

33

Doba tlače prvej strany čiernobielo podľa výrobcu (s)

7,9

Maximálne rozlíšenie tlače (DPI)

1 200 x 1 200

Maximálne rozlíšenie skenu (DPI)

600 x 600

Bezokrajová tlač

Nie

Maximálny počet listov podľa výrobcu (čierna)

8 000

Cena čierneho toneru

115

Cena čiernobieleho výtlačku A4 podľa výrobcu

0,014

Maximálny počet listov podľa výrobcu (farebná)

16 500

Cena farebných tonerov

450

Cena farebného výtlačku A4 podľa výrobcu

0,027

Názory užívateľov

Medzi užívateľmi má tento model dobrú reputáciu. Na našom trhu síce nie je recenzií práve najviac, ale v celosvetovom meradle je medzi pozitíva zaraďovaná najmä vysoká rýchlosť tlače, dobrá kvalita tlače a spoľahlivý a prehľadný systém ovládateľný na dotykovom paneli. Užívatelia chvália dobrú konektivitu aj dostatok funkcií. Na druhú stranu ale spomínajú chýbajúcu možnosť obojstranného automatického skenovania, ktoré všeobecne pomerne výrazne uľahčuje prácu.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Ako sme už uviedli vyššie, za jednu z najväčších predností modelu Xerox C315V považujeme veľmi rýchlu tlač. Zatiaľ čo konkurencia ponúka rýchlosť tlače okolo 25-30 čiernobielych strán za minútu, Xerox C315V zvládne za minútu vytlačiť až 33 listov A4. Ďalšou výhodou sú nižšie prevádzkové náklady, teda najmä tie spojené s tonermi. Tlačiareň samozrejme v tomto ohľade nedokáže konkurovať atramentovým modelom s tankovým zásobníkom, ale medzi tými s laserovou technológiou patrí medzi lepšie. Automatický podávač je prínosným doplnkom do kancelárie.

Negatív tohto zariadenia je určite menej ako jeho benefitov. To napokon dáva zmysel, zlé zariadenia v našom porovnaní nikdy nenájdete. Ak zvolíte tento model, počítajte s tým, že sa budete musieť zaobísť bez funkcie NFC. Odporúčame tiež zvážiť priestorové možnosti na umiestnenie zariadenia – rovnako ako všetky poloprofesionálne tlačiarne, aj táto sa vyznačuje rozmernou a ťažkou konštrukciou.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavý konkurenčný model ponúka spoločnosť Canon. Laserová tlačiareň Canon i-Sensys MF744Cdw ponúka rovnako ako model Xerox C315V možnosť tlače čiernobielo aj farebne. Z pohľadu hlučnosti sa ale jedná o podstatne tichší produkt. Zatiaľ čo Xerox dosahuje hlučnosť 52 decibelov, Canon je prísľubom iba 46. Aj keď sa tento rozdiel na prvý pohľad nemusí zdať veľký, v tichej kancelárii bude znateľný. Canon i-Sensys MF744Cdw je taktiež rýchlikom z pohľadu tlače čiernobielych dokumentov, ale so svojimi 27 stranami za minútu je stále podstatne pomalší než Xerox s 33 stranami za minútu. Ďalšie parametre sú podobné, no Canon na rozdiel od Xeroxu ponúkne aj funkciu NFC.

Naše hodnotenie a záver

Multifunkčná tlačiareň Xerox C315V_DNI patrí medzi najrýchlejšie laserové tlačiarne vo svojej cenovej kategórii. Kombinuje v sebe funkciu farebnej tlače, skener aj kopírku. Vďaka veľkému a prehľadnému dotykovému displeju nebude nastavovanie nijako zložité. Aj keď sú tonery pomerne drahé, skrývajú v sebe dostatok náplne na tlač veľkého množstva dokumentov. Čo sa týka spotreby materiálu, je na tom tlačiareň dobre. Ak hľadáte zaujímavú alternatívu s podporou NFC a jednou z najtichších prevádzok na trhu, pozrite si aj recenziu Canon i-Sensys MF744Cdw.

650 € Orientačná cena
Autor: Nikola Engelmann | Dátum: | Produkt: Xerox C315V | Hodnotenie: 95,7 %
Nikola Engelmann
Nikola je redaktorka, ktorá sa u nás často venuje technologickým témam. Rada skúša nové veci a voľný čas venuje objavovaniu tých najčerstvejších trendov, a to nielen medzi tlačiarňami. Poradí vám, podľa čoho tlačiareň vyberať a ako nájsť model, ktorý bude zodpovedať vašim potrebám aj rozpočtu, bez ohľadu na to, či hľadáte tlačiareň na domáce použitie alebo do kancelárie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Xerox C315V

Xerox C315V

650 € Orientačná cena