Menu

Recenzia a test Xiaomi 13 8GB/256GB

Prekvapivo všestranný v kategorii Mobilné telefóny

Jednotlivá hodnocení

 • 9,4/10
  Výkon
 • 9,5/10
  Displej
 • 8,5/10
  Batéria
 • 9,0/10
  Konštrukcia
 • 8,7/10
  Fotoaparáty

Klady

 • Extrémne vysoký výkon všeobecne aj v hrách
 • Úplne plynulý systém s množstvom vychytávok
 • Fotenie je zábava

Zápory

 • Veľa sa zahrieva pri telefónnom hovore
 • Môže kĺzať v ruke
 • Batéria by mohla držať lepšie
 • Natáčanie v noci je zlé
800 € Orientačná cena

Prvé dojmy

Spoločnosť Xiaomi bola jedným z hnacích motorov rýchleho vývoja na trhu mobilných technológií hneď od svojho počiatku. Začínala pritom ako vývojárske centrum nadstavby MIUI na operačný systém Android a prešla na výrobu telefónov až neskôr. Pri modeli Xiaomi 13 sú vývojárske korene silne cítiť. V našom teste prospel tento model ako jedno z najplynulejšie fungujúcich zariadení, ktoré sme mali možnosť testovať.

Celkovo sa už nedá povedať, že by ste z konštrukcie akokoľvek spoznali, že sa jedná o telefón z Číny. Ba naopak, konštrukcia je kvalitná, designovo zaujímavá a každý detail dotiahol výrobca k dokonalosti. Okrem iného rozhodne poteší nabíjačka v balení. Telefón dostal sklenený chrbát, ktorý s displejom spája hliníkový rámček. Konštrukcia je trochu zaoblená aj trochu hranatá, takže sa telefón dobre drží a nereže do dlane. Zároveň je ale chrbát lesklý, chytá tak odtlačky prstov a zariadenie sa môže v lete v dlani kĺzať.

Veľmi zaujmú tlačidlá – tie majú potrebu pomerne silného stlačenia pre aktiváciu, načo sa dočkáte úplne istého kliknutia. Všetko dolieha, presne ako má, a nič sa nikde nekymáca. Po konštrukčnej stránke teda perfektne odvedená práca. Z modulu fotoaparátu sme mali prvýkrát trochu obavy, že ho budeme pri testovaní nedopatrením špiniť prstami, ale nestalo sa tak. Ergonomicky padne aj do bežne veľkej ruky telefón dobre. Vodeodolnosť na úrovni IP68 sme úspešne otestovali.

Parametre telefónu

Spoločnosť Xiaomi na svojich prémiových telefónoch po stránke výkonu nikdy nemala tendenciu šetriť, ako niektorí juhokórejskí konkurenti. V modeli Xiaomi 13 preto nájdete najmodernejší (máj 2023) procesor Snapdragon 8 Gen 2 s 8 jadrami a masívnym výkonom. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou procesora nedochádza k takému prehrievaniu a celková efektivita predĺžila výdrž batérie. Telefón bohužiaľ neumožní osadenie pamäťovej karty a nemá ani konektor pre drôtové slúchadlá.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 13

Procesor

Snapdragon 8 Gen 2

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

3,2

Operačná pamäť RAM (GB)

8

Veľkosť úložiska (GB)

256

Šírka (mm)

71,5

Výška (mm)

152,8

Hrúbka (mm)

8,0

Hmotnosť (g)

189

Aká je kvalita displeja

Z pohľadu displeja je na tom Xiaomi 13 až prekvapivo dobre. Zatiaľ čo v minulom roku bol v tomto ohľade jednotkou na trhu Samsung, tento rok sa jeho mobily rozhodli čínski vývojári preskočiť. Displej využíva technológiu AMOLED a podporuje jas až enormných 1 900 nitov v špičke. Obraz je krásne čitateľný aj na priamom slnku a jeho farebný ráz poteší. Obrazovka s uhlopriečkou 6,36 palcov padne dobre do ruky, rozlíšenie 2 400 x 1 080 pixelov je pritom úplne dostatočné a poskytuje vysokú jemnosť zobrazenia.

Frekvencia je variabilná a v maxime dosiahne na 120 Hz, ale nejde o LTPO AMOLED, takže je spodný limit obmedzený na 40 Hz. Na odomykanie displeja slúži optická čítačka. Žiaľ, Xiaomi sa k lepšej ultrazvukovej technológii stále nedohrabalo, ale na pomery optických čítačiek je integrácia dobrá. Odomykanie netrvá dlho a je spoľahlivé. Ale aj tak, ultrazvuková čítačka s ultra rýchlym čítaním prsta to jednoducho nie je.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka (v palcoch ")

6,36

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie displeja

2 400 x 1 080

Jemnosť displeja

414

Obnovovacia frekvencia (Hz)

120

Maximálna svietivosť v HDR (NITS)

1 900

Odolné sklo

Gorilla Glass 5

Aký je výkon

Že využíva Xiaomi 13 aktuálne najrýchlejší procesor Snapdragon 8 Gen 2 sme uviedli už vyššie, jeho integrácia je pritom ale urobená správne. Či už sa jedná o plynulý chod systému, strih videa, načítanie aplikácií alebo hranie hier, tento model patrí rozhodne k špičke na trhu. Aby sme tieto vety nejako previedli do ľahko porovnateľných čísel, vykonali sme sériu výkonnostných testov.

Vo výkonnostnom teste AnTuTu dostal telefón 1 281 647, čo je číslo extrémne a vysoko nadpriemerné. Pre predstavu konkurenčný Google Pixel 7 sa dostal iba na 813 000 bodov. Aby sme situáciu overili, spustili sme aj testy Geekbench 5 a 6. V prvom zo spomínaných bolo dosiahnutých 1 491 bodov za jednojadrový a 5 017 bodov za mnohojadrový výkon, v modernejšom teste Geekbench 6 potom 1 988 a 5 322 bodov. Výsledky potvrdzujú užívateľskú skúsenosť, jedná sa o extrémne svižný telefón.

Ak si zvolíte konfiguráciu s úložiskom 256 GB alebo väčším, dostanete aj zariadenie s vysokou rýchlosťou ukladania dát. Ide o technológiu UFS 4.0 a podľa nášho testu tak môžete počítať s rýchlosťou čítania až 3 596,1 MB/s a zápisom dát 2 738,5 MB/s. Obe hodnoty sú v cenovej hladine nadpriemerné a potešia najmä pri kopírovaní fotiek a videí.

Herný výkon

Pretože je hranie na mobiloch stále obľúbenejšia kratochvíľa a hry sa stávajú čím ďalej náročnejšie na výpočtový výkon, otestovali sme Xiaomi 13 aj v tomto ohľade. Pre test sme zvolili benchmark GFXBench, v ktorom dosiahlo zariadenie vďaka procesoru Snapdragon 8 Gen 2 a grafickému jadru Ardeno 740 aj nadpriemerné výsledky. Dočkáte sa plynulého chodu aj tých najnáročnejších hier.

Pretože ale záťažové testy nevypovedajú vždy o všetkom správne, otestovali sme aj obľúbené herné tituly (Diablo: Immortal, PUBG a ďalšie). Pri plne nastavených detailoch sme sa pozerali na maximálne snímkové frekvencie, ktoré hry dovoľovali. Tu už sa ale ukázalo, že aj keď sa jedná o extrémne výkonný telefón, vyložene na hry necieli. Mobil sa teda pomerne veľmi zahrieval, žiadnu pomyselnú hranu znesiteľnosti ale nepresahoval.

Parameter Tento produkt
Procesor

Snapdragon 8 Gen 2

Výkon podľa AnTuTu

1 281 647

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

1 491

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

5 017

Výkon podľa GeekBench 6 (jedno jadro)

1 988

Výkon podľa GeekBench 6 (všetky jadrá)

5 322

Grafický výkon podľa GFXBench Aztec Ruins High Tier 4K Offscreen (fps)

60,9

Grafický výkon podľa GFXBench Vulkan/Metal Aztec Ruins High Tier Offscreen (fps)

69,0

Test rýchlosti úložiska – čítanie dát (MB/s)

3 596,1

Test rýchlosti úložiska – zápis dát (MB/s)

2 738,5

Ako dobre fotí

Výrobca Xiaomi 13 sa už niekoľko rokov chváli spoluprácou s nemeckou legendárnou značkou fotoaparátov Leica, ktorá spolupracuje na telefónoch Xiaomi spolupracuje. A je to poznať v každom ohľade, fotky majú skutočne umelecký nádych, a aj keď nie je telefón vždy neomylný, občas reflektuje v snímkach chyby, a aj napriek tomu, že nie každý musí mať výzor Leica ladených fotiek rád, jedno nemožno výrobcovi uprieť. Fotiť s Xiaomi 13 je skrátka zábava.

V aplikácii nájdete celý rad režimov pre fotenie aj natáčanie videa a niektoré z nich ponúknu inovatívne funkcie. Napríklad pri natáčaní videa si tvorcovia môžu na obrazovke telefónu zároveň premietať text scenára. Do celej podstaty zasahujú vo veľkej miere aj AI vychytávky, ako je fotenie rozmazaných stôp svetiel či simuláciu zmeny ohniskovej vzdialenosti pri natáčaní.

Xiaomi zašlo dokonca tak ďaleko, že pri úprave fotky môžete jedným kliknutím zmeniť prostredníctvom umelej inteligencie oblohu alebo z fotiek vymazať nechcené časti a osoby. Tieto funkcie majú samozrejme svoje limity a nie vždy fungujú dokonale, ale ich napojenie a možnosť využitia sa vývojárom naozaj podarilo.

Parametre fotoaparátov

Na chrbte Xiaomi 13 sa rozkladá veľký a na pomery Xiaomi až prekvapivo kultivovaný modul fotoaparátu s trojicou snímačov. Hlavný fotoaparát pracuje s relatívne veľkým 1/1,49″ snímačom Sony IMX800. Rozlíšenie je 50 MPx a svetelnosť f/1,80. Hlavný snímač je doplnený o ultraširokú a zoomovaciu kameru, v tomto prípade je ale veľkosť snímača aj rozlíšenie už výrazne menšie. Selfie fotoaparát ponúkne rozlíšenie 32 MPx a úplne štandardnú veľkosť snímača. Dôležitejšie sú ale výsledky zostavy v praxi.

Parameter Tento produkt
Hodnotenie fotoaparátu podľa DXOMARK

130

Počet zadných fotoaparátov

3

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

50

Svetelnosť hlavného fotoaparátu

f/1,80

Veľkosť snímača hlavného fotoaparátu (palcov)

1/1,49

Rozlíšenie fotoaparátu s teleobjektívom (MPx)

10

Svetelnosť fotoaparátu s teleobjektívom

f/2,0

Rozlíšenie širokouhlého fotoaparátu (MPx)

12

Svetelnosť širokouhlého fotoaparátu

f/2,2

Počet predných fotoaparátov (selfie)

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu (MPx)

32

Svetelnosť predného fotoaparátu

f/2,0

Optická stabilizácia

Áno

Maximálna kvalita videa (hlavný fotoaparát)

8K 24fps

Test fotoaparátov

Pri našom testovaní venujeme veľkú pozornosť kategórii, ktorá je v poslednej dobe najvýraznejšia – tou je testovanie fotoaparátov. Xiaomi 13 už prešlo testami DXOMark, dostalo pritom 133 bodov a zaradilo sa medzi najlepšie fotomobily v pomere ceny a výkonu. K špičke tabuľky ale nepatrí. Pretože čísla samotné ale nič moc nepovedia, otestovali sme telefón v praxi. Celý test prebiehal pri nastavení farebného profilu Leica Authentic, ktorý smeruje skôr na chladnejšie farby.

Ako je na urobených snímkach vidieť, telefón zvláda rozostrenie pozadia v portrétnom režime na výbornú známku, a to či už sa jedná o fotenie zvierat, osôb alebo selfies. Dynamický rozsah je dobrý, ale na náš vkus je kontrast snímok občas trochu prepálený, rovnako ako ich doostrenie. Je ale len na vašich preferenciách, či máte radšej mäkšie, či veľmi ostré snímky.

Pri nočnom fotení už ale vidieť trochu limity cenovej relácie. Fotky síce nie sú vyložene rozbité prílišným šumom a hlavný fotoaparát si vedie obstojne aj po farebnej stránke, ale scéna pôsobí dosť umelo doostrená. Pokiaľ potom prepnete na ultraširokú kamerku, je výsledok o poznanie horší. Scéna je rozmazaná, farby nezodpovedajú hlavnému fotoaparátu a celkovo sa vytráca z fotky život. Selfie kamera tiež nie je v noci žiadny zázrak, ale vie dobre pracovať so svetlom za vami, ktoré neoslňuje objektív.

Zaujímavým riešením je však zrkadlovo lesklý chrbát telefónu. Ten sa dá využiť ako zrkadlo a odfotiť sa tak s kamarátmi prostredníctvom ultraširokej kamery. Hlavný snímač však nie je dosť široký, aby bol na tento účel využiteľný, takže sa jedná skôr o zaujímavé riešenie než niečo, čo by bolo konkurenčnou výhodou.

Zábavné AI režimy

V aplikácii fotoaparátu nájdete celý rad možností, ako fotky vylepšiť prostredníctvom AI (respektíve neurónových sietí). Jednou z variant je zmena oblohy na snímke podľa požiadaviek užívateľa. Príklad môžete vidieť na fotkách nižšie. Okrem zmeny oblohy systém spracuje aj zvyšok snímky a patrične ju zafarbí. Vďaka tomu je realita na prvý pohľad často na nerozoznanie.

Na ďalšie fotky sa môžete pozrieť v galérii nižšie

Aká je batéria

Výrobca Xiaomi 13 hovoril pri predstavení o vylepšenej výdrži batérie, ktorú preukazujú aj niektoré testy. Pokiaľ ale tento model postavíme vedľa iných podobne nacenených telefónov, o žiadneho vytrvalca nejde. Baterka sa postupne vybíja vcelku spoľahlivo a po náročnom dni som sa často večer pozeral na niečo okolo 10-20% batérie.

To nie je zlé, ale ani nijako slávne. Na druhú stranu telefón podporuje ďaleko rýchlejšie nabíjanie ako napríklad iPhone 14, Samsung Galaxy S23 alebo Google Pixel 7 a baterku doplní v priebehu niekoľkých desiatok minút. Pretože je navyše certifikovaná nabíjačka súčasťou balenia, nezostáva než výrobcu pochváliť. Aj napriek extrémnemu výkonu procesora a výbornému displeju sa Xiaomi nebojí ani náročnejšieho využitia.

Parameter Tento produkt
Kapacita akumulátora

4 500

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

67

Bezdrôtové nabíjanie

Áno

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

50

Aké má funkcie

Telefónu Xiaomi 13 nechýbajú úplne štandardné funkcie, ako je rýchle 5G pripojenie k dátovej sieti, podpora všetkých zásadných navigačných systémov ani NFC. Pokročilejšie funkcie sme si popísali už vyššie pri fotoaparátoch – zahŕňajú celý rad AI vylepšení a režimov natáčania, ktoré robia telefón zábavným.

Parameter Tento produkt
Slot pre SD kartu

Nie

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

5G

Navigačné systémy

GPS, Glonass, Galileo, BeiDou

NFC

Áno

Jack 3,5 mm

Nie

Hlavné klady a zápory

Úplne zrejmou prednosťou Xiaomi 13 je prekvapivo jeho všestrannosť. Telefón zvláda snímať na svoju cenovú hladinu naozaj krásne fotky, natáčanie mu nerobí problémy, je vybavený tým najlepším procesorom na trhu (máj 2023) a nechýba mu ani nadpriemerný displej. Výpočet potom uzatvára perfektne odladený systém MIUI ako nadstavba Androidu, rýchle nabíjanie so zdrojom v balení a vodeodolnosť. Extrémna nálož keď vezmeme do úvahy cenovku telefónu.

Klasicky je tu trochu horšie chladenie. Je ale otázka, či je to skôr problém, alebo vlastnosť. Konkurencia totiž problém často rieši tak, že umelo oseká výkon procesora a telefón sa síce toľko nezahreje, ale už mu ani klesať výkon nemusí, pretože ho má aj tak osekaný. Lesklý chrbát je otázkou – veľa ľudí toto riešenie nemá veľmi v láske, pretože také mobily sú priamo magnetom na odtlačky prstov a nedá sa ani povedať, ako rýchlo sa sklo poškriabe.

Porovnanie s alternatívami

Ako zaujímavá alternatíva k Xiaomi 13 sa ponúka Samsung Galaxy S23. Ten je rozmerovo menší ako Xiaomi 13 a padne tak ešte lepšie do ruky. Využíva rovnaký procesor, dosahuje však o niečo málo nižší výkon, pričom rozdiely sú potom viac znateľné pri hraní hier, kde Xiaomi 13 svojho konkurenta vysoko prevyšuje.

Oba telefóny fotia v podobnej kvalite, Samsung je špecifický realistickejšími snímkami, Xiaomi zase vsádza na umelecký prístup. Pokiaľ vám ide ale o natáčanie, Galaxy S23 má predsa len náskok, podporuje totiž vyššie rozlíšenie hlavného aj selfie fotoaparátu. Inak sú rozdiely marginálne. Pokiaľ uprednostňujete vyšší výkon pred kompaktnejšími rozmermi, zvoľte radšej Xiaomi 13. V opačnom prípade poslúži Galaxy S23 lepšie.

Záverečné zhrnutie

Model Xiaomi 13 nás veľmi príjemne prekvapil. Všetky nedostatky z prechádzajúcich generácií akoby sa vyparili a namiesto telefónu so zahlteným systémom, ktorý nemôžete ponoriť do vody a má krátku softvérovú podporu sa nám tento rok dostala do ruky skutočne plnohodnotná vlajková loď. Telefón si vedie dobre naprieč všetkými testami, rozhodne ho teda môžeme odporučiť.

Najlepšie vyhovie tým, ktorí okrem bežných činností občas radi hrajú nejaké tie hry, baví ich hrať sa s fotoaparátom a nevyžadujú realistický vzhľad fotiek. Zaujímavou alternatívou je v tomto prípade menší a podobne vybavený model Galaxy S23.

800 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Xiaomi 13 8GB/256GB
Jakub Gulec
Jakub plní v našom tíme rolu technicky zameraného redaktora. Kategórii mobilov sa u nás venuje viac ako rok a postupne ju úplne premenil na svoj obraz. O mobily sa zaujíma aj vo voľnom čase, neunikne mu preto žiadna novinka. Dobre sa vďaka tomu vyzná aj v tom, ako dobre poslúži ktorý smartfón pri fotení alebo inom využití a svoje know-how vám vo svojich recenziách môže odovzdať. Okrem mobilov a ďalšej elektroniky sa zaoberá aj náradím a ďalšou technikou.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Xiaomi 13 8GB/256GB

Xiaomi 13 8GB/256GB

800 € Orientačná cena