Menu

Xiaomi Mi Pad 5 – Recenzie, testy a porovnania

Pre nenáročných v kategorii Najlepšie tablety

Klady

  • Výborný výkon na danú cenu
  • Konštrukcia konkuruje drahším modelom
  • Tablet má vyššiu obnovovaciu frekvenciu

Zápory

  • Úložisko nie je možné rozšíriť
  • Obrazovka je typu IPS
  • Chýba slúchadlový konektor
320 € Orientačná cena

Hodnotenie dôležitých parametrov

Xiaomi Mi Pad 5 pre nás bol jednoznačne milým prekvapením. Tablet sa nám do rúk dostal úplnou zhodou okolností a pretože Xiaomi veľmi dlhú históriu tabletov v SR nemá, nevedeli sme veľmi čo čakať. Tablet pôsobí na prvý pohľad luxusným dojmom. Jeho telo je veľmi tenké, hrany nie sú zaoblené, zároveň ale nevyzerá tak, že by sa mal ohnúť či zlomiť. Obrazovka s uhlopriečkou 11 palcov využíva technológiu IPS a ponúka vysoké rozlíšenie 2 560 x 1 600 pixelov aj obnovovaciu frekvenciu 120 Hz.

Výrobca sa zameral v značnej miere aj na výkon, tablet obdržal osemjadrový procesor Snapdragon 860. Ten bol tým najlepším, čo výrobcovia do tabletov strednej cenovej kategórie osadzovali a je to poznať. Chod systému je úplne plynulý a problémy tabletu nerobia ani náročnejšie hry. V porovnaní s väčšinou konkurencie ponúka takmer o 50% lepší výkon. Tiež operačná pamäť 6 GB je nadpriemerná a poteší aj 128 GB úložiska. Bohužiaľ ho však nemožno rozšíriť, čo je v porovnaní s konkurenciou jednoznačne nedostatkom.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 11

Procesor

Snapdragon 860

Počet jadier procesora

8

Frekvencia procesora (GHz)

2,96

Jednojadrový výkon podľa Geekbench 5.4

735

Mnohojadrový výkon podľa Geekbench 5.4

2 586

Operačná pamäť (RAM)

6

Veľkosť úložiska (GB)

128

SD karta

Nie

Technológia displeja

IPS

Uhlopriečka (")

11

Rozlíšenie displeja (px)

2 560 x 1 600

Jemnosť displeja

274

Kapacita batérie

8 720

Rozlíšenie fotoaparátu (Mpx)

13

Pripojenie

USB-C

Jack 3,5 mm

Nie

SIM karta

Nie

Navigačné systémy

Nie

NFC

Nie

Názory používateľov a ďalších expertov

Pri hodnotení produktov sa nespoliehame iba na svoje vlastné poznatky, ale prechádzame aj recenzie užívateľov a ďalších expertov. Tí, ktorí si Xiaomi Mi Pad 5 zaobstarali, ho hodnotia všeobecne kladne. Najčastejšie narazíte na pochvaly smerujúce ku kvalitnému displeju s vysokým rozlíšením, výbornému konštrukčnému prevedeniu aj vysokému výkonu. Niektorí spomínajú absenciu ochrannej fólie na displeji, ale väčšina zariadení dnes už takú fóliu z výroby nedostáva.

Experti z iných redakcií chválou na tento model tiež nešetria a občas narazíte aj na označenie ako „plnohodnotný rival pre základný iPad“. Najčastejšie odborníci vyzdvihujú kvalitnú obrazovku s vysokým rozlíšením, perfektný výkon v cenovej hladine, ale aj konštrukčné prevedenie. Tablet stavajú na paškál najmä kvôli horšej selfie kamere či absencii podpory LTE pripojenia. Na naše prekvapenie nenarážame na zmienky o chýbajúcom slote pre pamäťovú kartu.

Hlavné klady a zápory

To najdôležitejšie by malo byť vždy na začiatku, nebudeme teda otáľať s hlavnou prednosťou modelu Xiaomi Mi Pad 5, ktorou je jednoznačne nadpriemerne vysoký výkon. V porovnaní s konkurenciou sa ale dočkáte aj vynikajúcej konštrukčnej kvality, pekného dizajnu s tenkým telom a vysokej obnovovacej frekvencie obrazovky. Zadný fotoaparát pri tabletoch veľmi dobrý v minulosti nebýval, sme ale radi, že to pri tomto modeli neplatí. Naopak nám chýba slot pre pamäťovú kartu a slúchadlový konektor.

Porovnanie s alternatívami

Pretože sme už predtým recenzovali tablet Xiaomi Redmi Pad, postavíme oba tablety do priameho súboja. V porovnaní s ním ponúka Xiaomi Mi Pad 5 výkon približne o 40 % vyšší. To je samo o sebe taký veľký skok, že by ďalšie zmeny ani neboli potrebné. Lepších charakteristík sa však dočkal aj displej, ktorý je o 0,4 palca väčší a obnovovacia frekvencia prešla z 90 na plynulejších 120 Hz. Výrobca osadil lepší fotoaparát aj väčšiu batériu.

Pokiaľ premýšľate, ktorý z týchto dvoch modelov zvoliť, všetko záleží na vašom rozpočte. Ak potrebujete ušetriť, Xiaomi Redmi Pad je kvalitným zariadením. Pokiaľ ale máte možnosť si priplatiť, Xiaomi Mi Pad 5 za ten cenový rozdiel rozhodne stojí.

Záverečné hodnotenie

Xiaomi Mi Pad 5 bol v čase písania recenzie jedným z najzaujímavejších dostupných tabletov na trhu. Vo svojej cenovej triede exceluje najmä svojim výkonom, ale výrobca nerobil ústupky ani v zmysle kvality či obnovovacej frekvencie displeja. Konštrukčné spracovanie nás pri teste milo prekvapilo. Ak však potrebujete niečo málo ušetriť, odporučiť vám môžeme aj o niečo horšie vybavený ale aj lacnejší tablet Xiaomi Redmi Pad.

320 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Xiaomi Mi Pad 5
Jakub Gulec
Jakub je v našej redakcii technickým guru a nikto si nekúpi tablet, mobil či počítač bez toho, aby sa s ním poradil. Pokiaľ mu pri obede nakuknete cez rameno, pravdepodobne číta článok venujúci sa novým technológiám. Okrem tabletov a elektroniky má v starostlivosti aj náradie a záhradnú techniku.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Xiaomi Mi Pad 5

Xiaomi Mi Pad 5

320 € Orientačná cena