Menu

Recenzia a test Xiaomi Mi Smart Air Fryer

89,7 % Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Teplovzdušné fritézy

Klady

  • TOP pomer cena/výkon
  • Ovládanie aj v aplikácii
  • Vrátane hlasového asistenta
  • Dobré výsledky pečenia

Zápory

  • Ovládanie je menej intuitívne
  • Biela neodpúšťa nečistoty
  • Bez zápachového filtra
70 € Orientačná cena

Súhrn základných vlastností

Xiaomi Mi Smart Air Fryer je zariadením, ktoré nás veľmi milo prekvapilo. S prístrojmi tohto čínskeho výrobcu máme typicky všeobecne dobré skúsenosti, ale fritézy sú pomerne špecifické prístroje. V základe má fritéza jediné obslužné koliesko, ktoré funguje zároveň ako tlačidlo. S pomocou neho dokážete obsluhovať všetky predvolené programy, alebo si nastaviť svoj vlastný. Uprostred tlačidla je displej, ktorý vám nastavenie uľahčí.

Nádoba na pečenie sa vyníma klasicky a nedisponuje pojazdom – ten je doménou iba tých najdrahších fritéz. Zariadenie pojme až 3,5 litra potravín, bez ťažkostí tak zvládne obslúžiť 3-4 ľudí. Výkon 1 500 wattov zodpovedá konkurenčným modelom a ničím neprekvapí. Do nádoby na pečenie sa vkladá mriežka, ktorá je rovnako ako nádoba kompletne vybavená nepriľnavým povrchom. Slúži najmä na odkvapkávanie prebytočných tukov. Ďalej v balení nechýba rošt na prípravu väčšieho množstva potravín a ich vrstvenie. Ten už je ale prevedený v klasickej nerezi.

Fritéza je malá a pohodlne sa zmestí na každú kuchynskú linku. Nezaberie totiž viac miesta, než klasický pákový kávovar. Biela farba je pre Xiaomi typická, ale počítajte s tým, že je na nej vidieť kadejaká nečistota. Prekvapilo nás, že povrch fritézy nebol po pečení nijako nepríjemne horúci.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Xiaomi

Príkon (W)

1 500

Objem nádoby na pečenie (l)

3,5

Typ

Statická

Príslušenstvo

Kôš, mriežka, rošt

Priehľadné veko

Nie

Rozsah teploty (°C)

40-200

Výška (cm)

30

Šírka (cm)

25

Hĺbka (cm)

33

Hmotnosť (kg)

3,2

Test pečenia, konštrukcia a funkcie

Xiaomi Mi Smart Air Fryer sme otestovali pri pečení kuracích stehien, mrazených hranoliek i kuracích nugetiek. Vo všetkých testoch si viedla na svoju cenovú hladinu výborne. Ako sme už uviedli vyššie, z pohľadu funkcií fritéze nič veľmi nechýba. Obsluhuje sa pomocou kolieska s displejom a smartfónu. Práve prepojenie s telefónom je snáď to najlepšie, čím mohol výrobca fritézu zaobstarať. V aplikácii nájdete viac ako stovku predvolených receptov, pri dokončení programu vám na mobil príde upozornenie. Nie je preto nevyhnutné sedieť v rovnakej miestnosti, ako fritéza.

Príprava kuracích stehien

Kuracie stehná sme na účely testu marinovali. Na rošt na pečenie sme umiestnili 4 nožičky a spustili predvolený program na pečenie stehien. V priebehu sme do pečenia nezasahovali, aby sme overili schopnosť fritézy pracovať samostatne. Kuracie stehná boli pomerne dobre prepečené a na povrchu sa vytvorila chrumkavá kôrka. Mäso nebolo vysušené, ale výborne šťavnaté. Ak by sme stehná v priebehu pečenia otočili, bol by výsledok ešte lepší. Fritéze pri pečení kuracieho nemáme čo vytknúť.

Príprava hranoliek

V rámci testu sme sa zamerali aj na tú najobľúbenejšiu potravinu – hranolky. Do fritézy sme nasypali 300 gramov hranoliek a nechali ich piecť po rovnakú dobu, ako u ostatných fritéz v teste. Pri automatickom programe vás v polovici času fritéza sama zvukovo či správou z aplikácie upozorní, že je na čase hranolky pretrepať. Výsledkom boli pomerne rovnomerne prepečené a chrumkavé hranolky bez pripálenín. Ich vnútro nebolo vysušené, celkovo sa nám výsledný produkt v senzorickom teste zapáčil najviac.

Príprava kuracích nugetiek

Pri prípave nugetiek sme volili mrazené nugetky z obchodného reťazca. Do fritézy sme ich umiestnili 8 a nastavili ju podľa manuálu výrobcu. Výsledné prepečenie bolo zo všetkých testovaných fritéz najlepšie. Kôrka bola skutočne chrumkavá, vnútro nugetiek pritom nebolo nijako vysušené. Zariadenie si s nimi teda poradilo naozaj dobre.

Aplikácia

Ak sa rozhodnete využívať inteligentné funkcie, budete potrebovať stiahnuť príslušnú aplikáciu. Dobrou správou je, že nejde o žiadnu samostatnú appku len pre fritézu, ale o kompletné riešenie Mi Home pre celú inteligentnú domácnosť Xiaomi. Fritézu ľahko pripojíte prostredníctvom Wi-Fi. Aplikácia vám umožní ovládať nastavenia fritézy a používať predpripravené recepty. To, čo nás na nej ale potešilo najviac, boli notifikácie do mobilu o skončenom programe na pečenie. Vďaka tomu nemusíte sedieť po celú dobu prípravy v kuchyni vedľa fritézy, ale môžete pokojne nerušene pracovať či hovoriť s hosťami.

Parameter Tento produkt
Kontrolné diódy

Áno

Časovač

Áno

Displej

Áno

Prednastavené programy

Áno (cez 100 receptov)

Časti umývateľné v umývačke riadu

Áno

Materiál vnútornej misky

Nepriľnavý

Materiál tela

Plast

Chladný povrch

Áno

Pachový filter

Nie

Automatické vypnutie

Áno

Čistenie fritézy

Z pohľadu údržby máme málo čo vytknúť. Nádoba aj odkvapkávacia mriežka sa umývajú vďaka nepriľnavej úprave perfektne a jedná sa o proces zaberajúci prinajhoršom pár minút. Rošt na pečenie je ale nerezový a všeličo sa na ňom pripáli. Jeho drhnutie už taká zábava nie je. Našťastie môžete dať všetko príslušenstvo do umývačky a ručné umývanie neriešiť. Odporúčame ale radšej nádobu umývať v ruke, pretože by agresívne umývacie prípravky v tabletách mohli časom povrch poškodiť.

Hlavné klady a zápory

Z pohľadu ceny výkonu sa jedná o kráľa na trhu. Fritéza Xiaomi Mi Smart Air Fryer patrí medzi tie lacnejšie, stále však pripraví potraviny pre 3-4 ľudí, a to v dostatočnej kvalite. Korpus zariadenia nie je nijako nekvalitný a všetko drží presne na tom mieste, na ktorom to držať má. Konkrétne hovoríme napríklad o rukoväti, ktorá môže pri lacnejších zariadeniach časom spadnúť. To by sa vám pri recenzovanom modeli stať nemalo. Ovládanie je možné prostredníctvom kolieska, alebo pomocou aplikácie Mi Home. Tá ponúka veľké množstvo jednoduchých receptov, ktoré ale nie sú tak detailne rozpísané, ako pri luxusných fritézach.

Ovládanie jedným kolieskom je rozhodne minimalistickým a ľúbivým riešením, ale nie je zo svojej podstaty tak jednoduché, ako keď máte pre každú funkciu samostatné tlačidlo. Variant kolieska nemusí vyhovovať každému. Biely plast tela neodpustí žiadnu nečistotu – na bielom povrchu je skrátka všetko dobre vidieť. Na druhú stranu je možné ho ľahko ošetriť hubkou či utierkou. Fritéze chýba zápachový filter, vôňa pečeného obsahu sa preto ponesie kuchyňou aj bytom.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou alternatívou k tomuto modelu je podobne nacenený Tefal EY201815 Easy Fry Classic. Ten ponúkne trochu väčší objem 4,2 litra a hlavne 15 ročnú záruku. Tak dlhú záruku dostanete od málokoho. Na druhú stranu sa budete musieť zmieriť s primitívnym ovládaním na báze nastavenia času a teploty. Xiaomi Mi Smart Air Fryer je skrátka podstatne inteligentnejším zariadením a zvláda na rozdiel od Tefalu prevádzku už od teploty 40 °C (napr. na kvasenie jogurtu).

Záverečné zhrnutie

Xiaomi Mi Smart Air Fryer je teplovzdušná fritéza, ktorá z pohľadu inteligentných funkcií a obsluhy hlasovým asistentom nenachádzala v čase testu (december 2022) konkurenciu. Pri teste pečenia kuracích stehien, hranoliek i nugetiek excelovala a kvalitatívne skôr pozitívne prekvapila. Nič nás teda neodrádza od toho, aby sme vám fritézu mohli odporučiť pre menšiu domácnosť. Pokiaľ chcete ale pripravovať jedlo pre celú rodinu a radi by ste využili možnosť pokročilej kuchárky v mobile (vrátane nutričných hodnôt a nákupných zoznamov), odporúčame zvážiť Philips Airfryer Smart Sensing XXL HD9867/90.

70 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Xiaomi Mi Smart Air Fryer | Hodnotenie: 89,7 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva sa ako redaktorka dlhodobo venuje výberu a porovnávaniu produktov. Rada sa zaoberá spotrebičmi do kuchyne, kde trávi veľkú časť svojho voľného času, preto sa podieľala aj na príprave témy teplovzdušných fritéz. Vďaka svojim vlastným skúsenostiam a načerpaniu informácií z mnohých rôznych zdrojov vám predstaví aktuálne trendy na trhu a poradí napríklad ohľadom toho, kedy siahnuť po teplovzdušnej fritéze a pre koho bude vhodnejšia skôr klasická fritéza s olejom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Xiaomi Mi Smart Air Fryer

Xiaomi Mi Smart Air Fryer

70 € Orientačná cena