Menu

Xiaomi Redmi Pad 4/128GB – Recenzie, testy a porovnania

Lacná kvalita v kategorii Najlepšie tablety

Klady

  • Vynikajúca výdrž batérie
  • Zariadenie nie je zbytočne ťažké
  • Celkovo 4 stereo reproduktory

Zápory

  • Chýbajúce NFC a GPS
  • Bez slúchadlového konektora
  • Výkon skôr na menej náročné využitie
220 € Orientačná cena

Hodnotenie dôležitých parametrov

Xiaomi Redmi Pad patril v čase písania tejto recenzie (december 2022) medzi najzaujímavejšie modely nízkej cenovej kategórie. Displej má uhlopriečku 10,6 palca a je tvorený IPS panelom s rozlíšením 2 000 x 1 200 pixelov a obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Ako rozlíšenie, tak aj obnovovacia frekvencia sú v cenovej hladine tabletu nadštandardné a potešia aj náročnejších užívateľov.

Zaujímavé je aj osadenie nového procesora MediaTek Helio G99. Jedná sa o klasické osemjadro s relatívne nízkou frekvenciou, vďaka modernejšiemu výrobnému procesu ale zaručí pomerne solídny výkon. V jednojadrovom teste napokon dostal procesor 555 bodov, v mnohojadrovom potom 1810 bodov podľa GeekBench 5. To samo o sebe nikomu nič moc nepovie, ale v kontraste konkurencie sa jedná o výkon o desiatky percent vyšší, než ponúkne konkurencia.

Tablet si hravo poradí so základnými úkonmi, zvládne nerušené surfovanie po internete, sociálne siete a tiež menej náročné herné tituly. Pokiaľ ale cielite na náročné hry ako je PubG, počítajte skôr s vyššou investíciou. Kovové telo tabletu poteší solídnou kvalitou, ale aj jednoduchým a ľúbivým dizajnom. Na prvý pohľad je jasné, že výrobca vychádza z dizajnu inteligentných telefónov Xiaomi Redmi.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 12

Procesor

Helio G99

Počet jadier procesora

8

Frekvencia procesora (GHz)

2,2

Jednojadrový výkon podľa Geekbench 5.4

555

Mnohojadrový výkon podľa Geekbench 5.4

1 810

Operačná pamäť (RAM)

4

Veľkosť úložiska (GB)

128

SD karta

Áno

Technológia displeja

IPS

Uhlopriečka (")

10,6

Rozlíšenie displeja (px)

2 000 x 1 200

Jemnosť displeja

220

Kapacita batérie

8 000

Výdrž batérie podľa výrobcu

12

Rozlíšenie fotoaparátu (Mpx)

8

Pripojenie

USB-C

Jack 3,5 mm

Nie

SIM karta

Nie

Navigačné systémy

Nie

NFC

Nie

Názory ďalších expertov

Pri recenzovaní produktov zohľadňujeme aj názory zahraničných odborníkov, ktorí sa na tablety špecializujú. Podľa nich patrí medzi najväčšie prednosti tohto modelu ľahké a prémiové šasi, rovnako ako štvorica stereo reproduktorov s podporou Dolby Atmos. Kladne hodnotia aj plynulú prevádzku systému a výbornú výdrž batérie. Výrobcu kritizujú za chýbajúcu čítačku odtlačku prstov, GPS aj absenciu konektora pre slúchadlá.

Hlavné klady a zápory

Bezpochyby najväčšou prednosťou modelu Xiaomi Redmi Pad je výdrž batérie. Výrobcovi sa podarilo spotrebu stlačiť natoľko, že batéria umožní podľa zahraničných testov aj cez 16 hodín prehrávania videí a 17,5 hodiny prehliadania internetu. Ďalšou výhodou je pomerne nízka hmotnosť zaistená kvalitným hliníkovým telom. Osadené stereo reproduktory sú na tom rovnako dobre, podporujú dokonca Dolby Atmos.

Tabletu bohužiaľ chýba NFC, čo až toľko neprekvapí. Čo rozhodne nepoteší je ale absencia podpory GPS. Chýbať vám môže aj konektor pre slúchadlá, ale toto prevedenie sa stáva pomerne bežné naprieč celým odvetvím.

Porovnanie s alternatívami

Ak hľadáte výkonnejšiu a lepšie vybavenú alternatívu, ako konkurenčný produkt sa ponúka model Lenovo Tab P11 Pro. Jeho procesor Kompanio 1300T dosahuje vyšší výpočtový aj grafický výkon. Rovnako namiesto IPS displeja dostanete OLED s vyššou obnovovacou frekvenciou a vyšším rozlíšením. Modelu od Lenovo nechýba podpora GPS a magnetického stylusu. Na druhej strane môže byť pre potreby sledovania videí a čítania e-mailov zbytočne drahým. V takom prípade voľte radšej lacnejší Xiaomi, ktorý síce nie je tak dobre vybavený, ale svoj účel splní bez zaváhania.

Záverečné hodnotenie

Obľúbený výrobca inteligentných telefónov a zariadení do domácnosti prichádza tentoraz s výborne zvládnutým tabletom Xiaomi Redmi Pad, ktorý cieli na nižšiu cenovú hladinu. Model má dostatok výkonu pre bežné činnosti, ktoré zvládne bez zásekov a zbytočného čakania. Displej je kvalitný, hlavnou prednosťou je ale výdrž batérie. Ak hľadáte lepšie vybavenú alternatívu stále v rozumnej rozpočtovej hladine, pozrite sa aj na model Lenovo Tab P11 Pro.

220 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Xiaomi Redmi Pad 4/128GB
Jakub Gulec
Jakub je v našej redakcii technickým guru a nikto si nekúpi tablet, mobil či počítač bez toho, aby sa s ním poradil. Pokiaľ mu pri obede nakuknete cez rameno, pravdepodobne číta článok venujúci sa novým technológiám. Okrem tabletov a elektroniky má v starostlivosti aj náradie a záhradnú techniku.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Xiaomi Redmi Pad 4/128GB

Xiaomi Redmi Pad 4/128GB

220 € Orientačná cena