Ak plánujete investovať peniaze do záhradného bazéna, ponúkajú sa vám dve riešenia. Jednou z variánt je zapustený bazén v zemi. Ten je však spojený s veľmi nákladnou investíciou rádovo niekoľko tisícok eur. Navyše je jeho údržba pomerne náročná. My vám pomôžeme s výberom ďaleko prístupnejšieho produktu, ktorým je nadzemný bazén.
Najpredávanejší model bazéna, ktorý je možné vidieť na každej druhej záhrade. Aby ste si zaobstarali záhradný bazén, s ktorým budete v maximálnej miere spokojný a bude vyhovovať všetkým členom domácnosti, musíte vedieť, akým smerom sa pri nákupe vydať. Tento článok sa vám stane ideálnym nákupným radcom. Predstavíme vám rôzne parametre a taktiež varianty, aby ste si do detailu premysleli, aký záhradný, a hlavne nadzemný, bazén je vhodný práve pre vás.
Ako vybrať záhradný bazén stručne:
- Umiestnenie – Vymedzte na záhrade priestor, do ktorého chcete bazén umiestniť. To vám napovie, aký veľký zvoliť rozmer a tiež ktorý variant materiálu pre vás bude najvhodnejší.
- Určenie – Zamyslite sa nad tým, kto bude bazén najčastejšie používať. Ak sa budú v bazéne kúpať najmä deti, zvoľte model s malou hĺbkou, alebo špeciálny detský bazénik so zábavnými prvkami.
- Zazimovanie – Rozhodnite sa, či chcete bazén každú zimu upratovať, alebo ho plánujete iba zazimovať.
- Vybavenie – Nezabudnite dokúpiť aj špeciálne vybavenie (filtráciu, schodíky, plachty), ak nie je súčasťou balenia.
Zaujímať by vás mohlo tiež porovnanie vysávačov bazénov. A ak by ste sa chceli v chladných večeroch vo vode trochu zahriať, odporúčame na prečítanie tému mobilných víriviek.
Typy nadzemných bazénov
Na začiatku všetkého treba premyslieť, akému konštrukčnému prevedeniu dáte prednosť. Niekto si bazén zaobstará s úmyslom ho pred každou zimou vypustiť a schovať. Ďalší sa priklonia k celoročnému vonkajšiemu situovaniu.
Celkové spracovanie bazéna môže vypovedať aj o tom, či chcete tento prvok záhrady nechať iba na povrchu, alebo uvažujete o jeho čiastočnom zapustení do zeme. Takým nadzemným bazénom sa logicky hovorí „polozapustené“.
Z hľadiska konštrukcie narazíte na tri typy nadzemných bazénov:
- bazény nafukovacie
- fóliové bazény s pevnou konštrukciou
- bazény kovové
Ak hľadáte prechodné a bezpečné riešenie pre malé deti, sú nafukovacie bazény ideálnou voľbou. Zvláštnym sortimentom sú aj detské bazéniky, ktoré sú opatrené zábavnými prvkami a veselými motívmi. Až s vyššími nárokmi na kúpaciu plochu je vhodné investovať do fóliových alebo celokovových bazénov.
Výhody | Nevýhody | |
Nafukovacie bazény | + Jednoduchá montáž
+ Lacné + Nemajú vnútorné hrany |
– Menej odolné
– Nemožnosť zapustenia – Skôr menšie |
Fóliové bazény | + Bytelnejšie konštrukcie
+ Rôzne farebné prevedenia |
– Zložitejšia montáž
– Nedá sa zapustiť |
Kovové bazény | + Možnosť zapustenia do zeme
+ Nie je nutné ich na zimu upratovať |
– Zložitejšia montáž
– Vyššie ceny |
Bazény nafukovacie
Jeden z najzákladnejších modelov nadzemných bazénov charakterizuje nízka obstarávacia cena, jednoduchosť montáže a minimálne nároky na umiestnenie. Ide o špeciálny PVC materiál, ktorý je odolný proti pretrhnutiu a je schopný odolávať vyššiemu tlaku vody v okamihu, keď sú ľudia vo vnútri.
Konštrukcia sa skladá z nafukovacieho prstenca a samotnej fólie. Prstenec drží kruhový tvar a bráni vyliatiu vody. Je to tiež jediná časť, ktorú treba montovať. Po nafúknutí môžete začať rovno napúšťať vodu. Jej tlak postaví steny bazéna a vy sa nemusíte už o nič starať. Stačí vám len rovné podložie bez ostrých predmetov a môžete bazén postaviť a napustiť počas veľmi krátkej chvíle.
K jeho nesporným výhodám patrí fakt, že nie je vybavený žiadnymi hranami, o ktoré by sa mohli plavci zraniť. Preto je často využívaný ako ideálny variant pre tých najmenších. Na druhú stranu si v ňom kvôli obmedzenému výberu tvarov len ťažko zaplávate. Aj keď ide o pomerne kvalitné výrobné materiály, pri najrôznejších vodných hrátkach dochádza k pozvoľnému opotrebeniu či nechcenému pretrhnutiu.
Bazény fóliové s pevnou konštrukciou
Nadzemné bazény fóliové sú prísľubom pevnejšieho vyhotovenia. Základom je plastová či kovová konštrukcia opatrená protikoróznou vrstvou v kombinácii so silnejším mäkčeným PVC. Tieto záhradné bazény môžu byť dostatočne vysoké a nadobúdať odlišné tvary.
Vďaka výrobnému materiálu je potrebné dbať na dôkladný podklad pod spodnú časť, ktorý by mal byť čo najtvrdší a zároveň opatrený aj špeciálnymi podložkami zabraňujúcimi akémukoľvek pretrhnutiu či vzniku nepríjemných plesní.
Fóliové bazény s pevnou konštrukciou vsádzajú na lepší vzhľad, výnimkou nie sú ani rôzne farebné varianty imitujúce napríklad drevo, alebo tehlovú stenu. Tieto bazény sa vyrábajú aj z recyklovateľného vinylu, ktorého hrúbka sa môže pohybovať okolo 0,25 – 0,35 milimetrov. Zároveň sú zárukou dlhšej životnosti.
Bazény celokovové
Tieto bazény sa skladajú z dvoch dôležitých častí. Oceľového plechu, ktorý tvorí plášť bazéna, a bazénovej fólie vyrobenej z PVC. Tento typ je vhodný na čiastočné alebo úplné zapustenie do svahu či zeme. Môže sa tak stať trvalým prvkom vašej záhrady. Nie je nutné ho na zimu nijako demontovať, stačí vypustiť vodu, zakryť plachtou a bazén môže na záhrade zostať aj cez zimu. Detailnejšie vysvetlenie ako zazimovať bazén nájdete v nasledujúcich kapitolách.
Montáž týchto bazénov je o niečo náročnejšia, nejde však o nijako obzvlášť náročnú činnosť. Navyše ho stačí postaviť raz, na rozdiel od bazénov, ktoré sa musia zimovať.
Kovové bazény sú veľmi odolné, odolajú tak aj hrátkam ratolestí. Keďže bude tento bazén na vašej záhrade niekoľko rokov, možno budete klásť dôraz aj na jeho vzhľad. Niektoré modely je možné zaobstarať ako v klasickej šedej farbe, tak s dekorom imitujúcim napríklad drevo alebo kameň. Ďalšou možnosťou sú aj rôzne obloženia.
Tvar a veľkosť
Voľba typu nadzemného bazéna samozrejme súvisí aj s ostatnými parametrami, medzi ktoré každopádne patrí tvar a veľkosť. Kritériá, ktoré treba prispôsobiť hlavne rozmerom vašej záhrady a v neposlednom rade počtu osôb, ktoré budú bazén pravidelne používať.
Vyberať najčastejšie môžete z troch tvarov:
- okrúhly bazén
- oválny bazén
- obdĺžnikový bazén
Guľatý model rozhodne postačí pre bežné rodinné šantenie. Priemer sa môže pohybovať od 1,5 metra až po 6 metrov, kedy už máte istotu, že sa do bazéna zmestí bez najmenšieho problému celá štvorčlenná rodina.
Ďalší variant oválny, poprípade obdĺžnikový. Niekomu v tomto smere môžu stačiť rozmery 3×2 metre, náročnejší záujemcovia o kúpanie stavia na 10×5 metrov. Také bazény sú ideálne hlavne pre plavcov, ktorí sa nechcú obmedzovať dĺžkou vodnej plochy.
Ak zatúžite po atypických rozmeroch a tvaroch, ktorými sa pýšia bazény zapustené v zemi, musíme vás pravdepodobne sklamať, pretože to charakter týchto výrobkov jednoducho neumožňuje.
Hĺbka
Tomuto parametru sme sa rozhodli venovať celú kapitolu, pretože jeho voľba má v budúcnosti vplyv na komfortné používanie nadzemného bazéna. Pri výbere hĺbky by ste mali brať ohľad na to, či budú bazén využívať aj deti, prípadne na ich vek. Najčastejšie narazíte na tieto hĺbky:
- 0,5 – 1 metra
- 1,2 metra.
Najnižšia hĺbka je samozrejme určená pre tých najmenších. Malé deti, ktoré sú poväčšinou ešte pod vašim prísnym dohľadom. Vám taký bazén poslúži iba na osvieženie, pretože v ňom môžete prevažne iba sedieť alebo sa pohybovať po dne. Ostatne nie nadarmo je za bezpečnú hĺbku označovaná tá do jedného metra.
Bazény s hĺbkou 1,2 ponúkajú rozmanitejšie vodné hrátky a pohodlnejšie plávanie.
Umiestnenie
Celkové prevedenie záhradného bazéna musí do značnej miery zodpovedať aj jeho finálnemu umiestneniu, ktoré by ste mali mať premyslené dopredu. Úlohu hrá napríklad fakt, či bazén umiestnite na rovné priestranstvo pred terasou, alebo ho zakomponujete do svažitejšieho rázu záhrady, kde sa určite nevyhnete zemným prácam pri rovnaní podložia.
Pri nákupe nadzemného bazéna berte do úvahy aj potrebnú inštaláciu a uloženie všetkého príslušenstva nevyhnutného pre bezproblémovú prevádzku. Tieto prvky musia byť umiestnené v tesnej blízkosti bazéna.
Všetky typy bazéna musia byť umiestnené na dokonale vodorovnom povrchu bez ostrých predmetov. Medzi podklad a bazén sa tiež vkladá špeciálna podkladová plachta. Tá chráni dno bazéna, zároveň zabraňuje prerastaniu trávy a vzniku plesní. Nevhodným podkladom sú staré koberce alebo linoleum. Ide o nepriedušné materiály, ktoré by mohli zapríčiniť vznik plesní a znižovať tak životnosť vášho bazéna.
Nakoniec si dovolíme ešte jednu malú radu. Nežeňte sa zbytočne za extrémne veľkými rozmermi, ale vyberajte také, ktoré dokonale zapadnú do vášho konceptu záhrady. Zároveň voľte miesta, kam slnko dopadá po väčšinu dňa, čím si zaistíte rýchlejšie prehriatie vody a zároveň znížite náklady na ohrev.
Filtrácia
Každý majiteľ záhradného bazéna určite sníva o tom, že sa kedykoľvek počas dňa pôjde vykúpať do priezračnej a čistej vody. To však docielite bez patričnej filtrácie len ťažko. Aj v tomto smere sa vám ponúka praktický výber z dvoch najpoužívanejších zariadení:
- Kartušová filtrácia – hodí sa pre menšie bazény
- Piesková filtrácia – vhodná pre väčšie bazény
Obidve riešenia majú svoje klady a zápory. Je teda iba na vás, aký veľký bazén si zaobstaráte, ako často sa v ňom budete kúpať a akú náročnú si predstavujete údržbu. Vždy sa ale snažte výkon filtrácie naddimenzovať, pretože voda by sa mala v bazéne prečistiť hneď niekoľkokrát denne. Ak kupujete bazén bez filtrácie, alebo chcete filter obmeniť, môže vám pomôcť náš článok Ako vybrať filtráciu do bazéna.
Kartušová filtrácia
Elektricky poháňané zariadenie, ktoré je pripojené k bazénu pomocou dvoch hadíc. Základom tohto produktu je maximálna jednoduchosť, čo sa tiež premieta do nižších obstarávacích nákladov a vôbec celkovej energetickej nenáročnosti.
Pri čerpadle sa nachádza tzv. kartušová vložka, čo je vo svojej podstate špeciálny papier, cez ktorý je preháňaná voda. Na tejto vložke dochádza k zachytávaniu najrôznejších nečistôt.
Nevýhodou tohto systému je časté čistenie kartušovej vložky a jej rýchle opotrebenie, takže je nutné ju pravidelne vymieňať.
Piesková filtrácia
Ďalším variantom filtrácie je tá piesková. Tá je síce nákladnejšia z hľadiska vstupných nákladov, prináša však množstvo prínosných pozitív.
V tomto prípade je voda čistená klasickým filtrovaním cez kremičitú náplň. Tá má pomerne dlhú výdrž a stačí ju meniť raz za dva roky. Jej vysoká účinnosť znižuje náklady na bazénovú chémiu a po užívateľovi nevyžaduje v podstate žiadnu pozornosť z pohľadu údržby. Raz za čas je potrebné filter prepláchnuť prúdom vody z napojeného čerpadla.
Výhodou pieskovej filtrácie je možnosť napojenia na bazénové vysávače alebo solárne panely. Najobľúbenejším variantom sú obdĺžnikové bazény s pieskovou filtráciou.
Príslušenstvo
Pri nákupe záhradného bazéna nezabúdajte ani na obstaranie praktického príslušenstva, ktoré vám spríjemní chvíľky vo vode. Typickým príkladom je množstvo hadíc a spojok na prepojenie jednotlivých prvkov, napríklad filtračného zariadenia a samotného bazéna. Naraziť môžete aj na iné nevyhnutnosti.
- Skimmer – Závesný prvok, ktorý sa umiestňuje do bazéna, aby vo vrchnej časti vodnej hladiny zbieral nečistoty ešte pred tým, než klesnú ku dnu. Pri pevných bazénoch je tento prvok pevne umiestnený mimo bazéna, voda do neho vteká klapkou.
- Plavák na tablety – Plávajúci prvok, do ktorého vložíte chémiu v tabletách a necháte ju pozvoľna rozpúšťať vo vode.
- Solárny ohrev – Solárny panel môže nadobúdať odlišné veľkosti a podoby, v závislosti na tom, kam ho umiestnite a koľko vody v bazéne máte. Väčšina ponúkaných modulov sa spája s veľmi jednoduchou inštaláciou a napojením na bazénový systém. V lepšom prípade sa dočkáte rýchlejšieho a výraznejšieho ohrevu vody až o 7 °C
- Solárna fólia – Špeciálna fólia, ktorá bráni úniku tepla a zároveň vodu mierne ohrieva, najmä ak je vyrobená z čierneho materiálu. Zároveň má krycie vlastnosti, čím zamedzuje padaniu neporiadku do vody. Súčasné materiály sú najčastejšie zhotovené z polyetylénu.
- Schodíky – umožňujú pohodlný prístup do vyššieho bazéna. Ich nespornou výhodou je určite nerezové prevedenie majúce vplyv na dlhšiu životnosť. Plnia zároveň bezpečnostnú funkciu, pokiaľ máte malé deti a schody odrobíte, deti nebudú môcť do bazéna spadnúť.
- Sieťka – Aj pri najlepšej filtrácii a zakrývaní bazéna sa nevyhnete nečistotám vo vode, aby ste sa ľahko zbavili napadaného lístia, hmyzu a ďalších nečistôt, využite sieťku. Existuje niekoľko druhov ako hladinových, tak dnových sieťok. Odporúčame zaobstarať k sieťke aj teleskopickú tyč, najmä ak máte veľký bazén.
- Bazénový vysávač – špeciálny vysávač, ktorý sa pripojí k filtrácii. S jeho pomocou môžete pohodlne odstraňovať nečistoty z dna bazéna.
- Vodné čerpadlo – Vodné čerpadlo má za úlohu presunúť vodu z bodu A do bodu B. Pri plnení alebo vypúšťaní je teda veľmi praktickou pomôckou. O vodných čerpadlách sme spísali samostatný článok Ako vybrať vodné čerpadlo.
Zastrešenie bazéna
Jedným z praktických doplnkov záhradného bazéna je zastrešenie. Nemáme však na mysli klasickú zakrývaciu plachtu, ale zastrešenie, ktoré vám dokonca dovolí kúpať sa vo vode za nepriaznivého počasia. Zároveň udržuje teplotu vody. Vyberať si je možné z niekoľkých variantov vyhotovenia:
- nafukovacie zastrešenie
- fóliové zastrešenie
- polykarbonátové zastrešenie.
Voľba tohto prvku je bezpochyby otázkou peňazí. Nafukovacie riešenie stojí okolo 240 – 400 €, fóliové zastrešenie vychádza na 600 – 1000 € a polykarbonátové prevedenie môže vyžadovať náklady až 2 000 € pri klasickom okrúhlom bazéne s priemerom okolo 3 – 4 metrov.
Nafukovacie zastrešenie
Najjednoduchší princíp svojho druhu. Na vodnú hladinu umiestnite bazénovú fóliu príslušného rozmeru, ktorú nafúknete vzduchom, a tá pokryje celú vodnú hladinu a vytvorí priehľadnú kopulu. Akékoľvek nečistoty potom padajú automaticky mimo bazéna. Nevýhodou je, že sa nebudete môcť kúpať, kým nafukovacie zastrešenie opäť nezložíte.
Fóliové zastrešenie
Tento model zastrešenia sa skladá z hliníkovej konštrukcie príslušného tvaru a z priehľadnej fólie odolávajúcej UV žiareniu. Aplikovanie funguje na princípe vejára, kedy počas veľmi krátkej chvíle dokážete pokryť celú vodnú plochu. Ideálne riešenie pre okrúhle aj oválne bazény.
Polykarbonátové zastrešenie
Pravdepodobne najvyspelejšia metóda zakrytia celého bazéna, či už ide o akýkoľvek tvar alebo rozmer. Základ tvorí pevná oceľová konštrukcia nesúca polykarbonátové dosky. Obvykle ide o spojenie niekoľkých častí, ktoré na seba nadväzujú a zároveň vám umožňujú zakryť iba určitú časť bazéna. To často vyzýva na kúpanie pri daždi alebo zhoršených poveternostných podmienkach. V prospech tejto verzie hovorí hlavne vysoká odolnosť a jednoduchá manipulácia vďaka doplnkovým lištám a kolieskam.
Najobľúbenejšie značky záhradných bazénov
Bazény nájdete najčastejšie v sortimente firiem, ktoré sa špecializujú na záhradné a wellness vybavenie. Medzi tie najobľúbenejšie patria Intex, Marimex, Bestway a Mountfield.
Bazény Marimex
Firma Marimex ponúka vybavenie záhrad ako sú bazény, vírivky, sauny, trampolíny a ďalšie. Vyberať môžete z nafukovacích, fóliových aj kovových bazénov vo všetkých veľkostiach. Špeciálnou kategóriou sú detské bazény a špeciálne bazény pre psov. K bazénom si môžete od značky Marimex dokúpiť aj všemožné vybavenie od filtrácie, cez schodíky, kryty, hračky do vody, chémiu a skrátka všetko, čo na spokojné kúpanie potrebujete.
Bazény Intex
Značka Intex spadá pod firmu Marimex. Tieto bazény preto prakticky kopírujú sortiment značky Marimex a na prvý pohľad v nich nie je žiadny rozdiel.
Údržba bazéna
Montážou bazéna práca nekončí, aby vám voda vydržala čistá a vy ste tak mohli využívať všetky benefity, treba sa o bazén pravidelne starať. V tejto kapitole vám vysvetlíme, aké druhy bazénovej chémie môžete použiť, ako bazén zazimovať a ako ho pripraviť na kúpaciu sezónu.
Bazénová chémia
Pri použití bazénovej chémie záleží na zdroji vody. Tá z vodovodu už býva chemicky ošetrená, proces dezinfekcie je tak jednoduchší. Voda zo studne je proti tomu tvrdá a treba minerály neutralizovať.
Vodu v bazéne musíme pravidelne aspoň raz za týždeň kontrolovať a upravovať. Zásadnou veličinou je pH, ktoré má vplyv na množenie rôznych organizmov a taktiež účinnosť dezinfekcie. V prípade, že je alkalita vody v našom bazéne mimo odporúčanej hranice 6,8 až 7,2, je nutné ju upraviť príslušnými prípravkami pH plus alebo pH mínus. Pri prvom dezinfikovaní sa používa príslušné množstvo chlórového granulátu, potom sa pravidelne do plaváka umiestňuje tableta, ktorá sa cez týždeň rozpúšťa.
Chémia bez chlóru
Existujú aj rôzne druhy bezchlórovej chémie, ktoré sú vhodné najmä pre atopikov, alergikov a citlivé osoby, ktoré zle znášajú chlór. Ten totiž môže dráždiť kožu a oči. Jednou z alternatív je kyslíková chémia, alebo využitie solinátora. Ide o najšetrnejší spôsob dezinfekcie. Do vody totiž nepríde žiadna chémia, ale iba soľ.
Voda v bazéne je mierne slaná, čo ocenia opäť ľudia s citlivou pokožkou. Pripojený solinátor pomocou elektrolýzy rozloží obsiahnutú soľ na plynný chlór, ktorý má síce rovnaké účinky, ale bez vedľajších javov ako je zápach a podráždenie (Zdroj: Wikipedia.org).
Zazimovanie bazéna
Na konci kúpacej sezóny treba bazén správne zazimovať. Pri nafukovacích a fóliových bazénoch sa zazimovaním rozumie vypustenie, vysušenie a demontáž. Zložená fólia sa na zimu schová na suché miesto, kde nemrzne. Ideálne je počas zimy bazénovú fóliu niekoľkokrát prekladať, aby sa na nej netvorili sklady.
Pri kovových bazénoch je zazimovanie odlišné. Voda z bazéna sa musí odpustiť asi 20 cm pod výpuste a hadice, aby nezamrzla. Vodu nepoužívajte na zalievanie záhrady, je totiž silne chemicky ošetrená. Vyčistite hladinu aj dno bazéna, v prípade potreby využite bazénový vysávač. Následne aplikujte špeciálne prípravky na zimné obdobie. Bazén zakryte plachtou a dobre ju upevnite. Nezabudnite odmontovať aj filter, vyčistiť ho a uložiť na miesto, kde nemrzne.
Príprava bazéna na kúpaciu sezónu
Vo chvíli, keď nočné teploty trvalo zostávajú nad nulou, sa môžete pustiť do odzimovania bazéna. Voda v bazéne by mala mať 10 až 15 °C. Najprv odoberte kryciu fóliu a skontrolujte filtráciu. Piesok vo filtrácii by sa mal najneskôr po dvoch sezónach vymeniť. Ak používate kartušovú filtráciu, vymeňte kartušovú vložku. Filter je treba tiež prepláchnuť v špeciálnom režime preplach.
Teraz je čas na čistenie vody. Pozbierajte nečistoty z hladiny aj dna bazéna, prípadne použite vysávač. Čistiacim prípravkom umyte aj vnútorné steny bazéna, odstráňte usadeniny. Zmerajte pH vody a pri zapnutej filtrácii aplikujte šokovú dávku dezinfekcie. Nechajte filtrovať 24 hodín, prípadné vyzrážané nečistoty odstráňte.
Ceny
V závislosti od typu, tvaru a veľkosti bazéna môžete naraziť na produkty v odlišných cenových hladinách. Aspoň pre predstavu vám prinášame strohý náhľad do cien najpredávanejších bazénov na českom trhu, medzi ktoré rozhodne patria značky, akými sú Marimex, Bestway, Intex a ostatné.
Cena do 400 €
V tomto prípade si buďte istí, že kupujete základné prevedenie nadzemného bazéna, minimálne čo sa týka výrobných materiálov a ich kvality, konštrukcie a doplnkovej filtrácie. Tú je občas nutné ešte dokúpiť, býva súčasťou iba niektorých výrobkov.
Často pôjde o bazény nafukovacie s výnimkou pár lacnejších variant s pevnou konštrukciou a fóliovým plášťom. Aj napriek tomu sa v tejto cenovej skupine môžete dopracovať k rozmerom oválu okolo 5,5 x 3,5 metra s hĺbkou 1,2 metra.
Cena od 400 € do 1 600 €
V tomto cenovom rozpätí si zaobstaráte nielen klasické PVC alebo fóliu, ale aj kovovú konštrukciu nadzemného bazéna. Výnimkou nie sú špeciálne trojvrstvové PVC a komplety, ktorých súčasťou je ďaleko bohatšie príslušenstvo – schodíky, skimmer, plavák a filtrácia. Z hľadiska parametrov sa priblížite k hranici 7 x 3,5 metra s hĺbkou okolo 1,3 metra.
Cena nad 1 600 €
Čo sa týka veľkosti bazénov v tejto cenovej kategórii, nie sú výnimkou vodné plochy s rozmermi 9×4,5 metra s hĺbkou 1,5 metra. Aj v klasickom kruhu je možné získať úctyhodný priemer až 8 metrov.
Používané sú vždy kvalitnejšie materiály, či už PVC, plast alebo PVC v kombinácii s oceľou. Tie naozaj drahé nadzemné bazény sú navyše vybavené aj dreveným obložením, majú moderný dizajn a blížia sa svojimi obstarávacími nákladmi k cene 3 700 €.