Porovnávací test a recenzie najlepších záhradných traktorov

Majitelia veľkých a členitých trávnatých plôch si pri ich údržbe väčšinou nevystačia s klasickými kosačkami. Neostáva iné ako siahnuť po niečom silnejšom – záhradných traktoroch. Kombinácia výkonného motora, sedu a efektívneho žacieho ústrojenstva sa postará o ľahké a rýchle pokosenie trávy bez zbytočnej únavy. 

V úvode je potrebné venovať pozornosť výberu vhodného typu záhradného traktora. K dispozícii sú ridery určené na kosenie členitých trávnatých plôch menšieho rozmeru a klasické záhradné traktory stavané na výrazne náročnejšie práce. Voliť môžete tiež medzi jednovalcovým motorom, ktorým sú vybavené slabšie stroje s výkonom 9 – 12 koní a dvojvalcovou pohonnou jednotkou, ktorá je k dispozícii pri drahších traktoroch.

Počas nákupu venujte pozornosť aj typu prevodovky. V súčasnosti môžete voliť medzi klasickou mechanickou prevodovkou a ľahšie ovládateľným hydraulickým zariadením. Zamerajte sa aj na šírku záberu, objem zberného koša na pokosenú trávu a riešenie vyhadzovania. V neposlednom rade zohrávajú dôležitú úlohu aj najrôznejšie funkcie a príslušenstvo, ktoré výrobcovia k svojim modelom prikladajú.

Vzhľadom na cenu záhradného traktora je potrebné pristupovať k nákupu s veľkou mierou zodpovednosti. Dôkladne si preštudujte všetky kritériá a zvoľte model, ktorý dokonale splní vaše podmienky. A pokiaľ si predsa len nie ste niečím istí, nie je nič jednoduchšie, ako preštudovať náš článok Ako vybrať záhradný traktor.


Najlepšie záhradné traktory podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Výkon (HP) Objem koša (l) Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze STIGA Estate 2084 2T2000481/ST2
STIGA Estate 2084 2T2000481/ST2 9,9 200 1 600 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Stiga Estate 2084 H 2T2120481/ST1
Stiga Estate 2084 H 2T2120481/ST1 - 200 1 800 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Solo by AL-KO T 15-95.6 HD A 127367
Solo by AL-KO T 15-95.6 HD A 127367 10,5 310 2 300 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze STIGA Estate 3084 H
STIGA Estate 3084 H 13,5 240 2 000 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze STIGA Estate 3098 H 2T2620281/ST1
STIGA Estate 3098 H 2T2620281/ST1 13,5 240 2 300 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze MTD ANTHRACITE POWER 92
MTD ANTHRACITE POWER 92 16,5 240 2 100 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Cub Cadet LT2 NR92
Cub Cadet LT2 NR92 11,6 240 1 900 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze STIGA Estate 2398 HW
STIGA Estate 2398 HW 15.8 240 2 400 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze MTD RE 130 H SMART
MTD RE 130 H SMART 12,5 240 1 800 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze STIGA Estate 3398 HW
STIGA Estate 3398 HW - 240 2 600 € Zobraziť ponuky

Ako vybrať záhradný traktor

Záhradný traktor je nenahraditeľným pomocníkom pre všetkých, ktorí sa pravidelne stretávajú s kosením väčších zatrávnených plôch nad 500 m2. Ak disponujete rozľahlou záhradou, prípadne ak hľadáte všestranný nástroj pre ostatné činnosti okolo domu, bude sa vám hodiť správny model záhradného traktora.

Nie je traktor ako traktor, čo si v nasledujúcich riadkoch ukážeme. S nami zistíte, že veľmi dôležitú úlohu pri výbere zohráva celková konštrukcia záhradného traktora a jeho motorizácia, od ktorej sa odvíja aj samotný výkon. Ak neviete, na aké ďalšie parametre sa zamerať, poradíme vám.

Tento článok sa stane vaším praktickým pomocníkom pri hľadaní záhradného traktora. Ten musí hlavne vyhovovať povahe a členitosti terénu vášho pozemku. Práve na týchto faktoroch totiž záleží najviac. A aký záhradný traktor je pre vás ten najlepší?

Pokiaľ pre svoje potreby nevyžadujete veľký záhradný traktor, pripravili sme pre vás tiež porovnanie rôznych typov kosačiek. Zamerali sme sa samostatne na klasické rotačné kosačky, vretenové kosačky, strunové kosačky a špeciálnym typom prístroja na úpravu záhrad sú tiež krovinorezy.​ 

Ako vybrať záhradný traktor stručne:

Ešte kým sa pustíte do podrobnejšieho návodu, ako vybrať nový záhradný traktor, pripravili sme pre vás niekoľko základných bodov, ktorých by ste sa mali vo vašom postupe držať.

 • Charakter pozemku – Najskôr by ste si mali určite definovať vonkajší priestor, ktorý s daným strojom chcete obrábať. Zásadnú úlohu hrá rozľahlosť pozemku, myslite ale tiež na členitosť terénu. Nejaký traktor sa hodí na kosenie rozľahlého rovného lánu, iný zasa na prácu na menšom pozemku s veľkým množstvom krov a stromov.
 • Adekvátny typ – Pokiaľ stačí menší výkon na kosenie malej záhrady s rôznymi prekážkami, voľte obratnejší rider. Na veľké polia si radšej obstarajte plnohodnotný výkonný záhradný traktor.
 • Výkon a šírka záberu – Od charakteristiky pozemku sa potom odvíja voľba vhodné pohonné jednotky a šírky záberu. Na trhu výrazne prevažujú benzínové stroje so spaľovacím motorom, ktoré sa všeobecne používajú hlavne na rozľahlejšie pozemky. Nie vždy platí, že čím silnejší stroj, tým lepšie. Voliť môžete väčšinou medzi jedno- a dvojvalcovými traktormi. Podľa členitosti vyberajte šírku záberu. Pokiaľ chcete kosiť futbalové ihrisko, kde nie sú žiadne prekážky, voľte čo najširší záber, ktorý urýchli prácu. Pokiaľ máte záhradu s krami, stromami a skalkami, voľte užší stroj s dobrou manévrovateľnosťou.
 • Vhodná prevodovka – Tu si musíte zvoliť medzi nízkou cenou a pohodlím. Mechanické prevodovky sú cenovo dostupnejšie, ale radenie s nimi býva zložitejšie. Na problémy môžete zabudnúť s drahšou hydrostatickou prevodovkou, kde máte jednoducho len plynový a brzdový pedál.
 • Nastavenie výšky kosenia – Pokiaľ potrebujete presnejšiu prácu a chcete si voliť výšku podľa aktuálnej potreby, zamerajte sa na systém výškového nastavenia. Dôležitý je nielen rozdiel medzi maximom a minimom kosenia, ale tiež počet stupňov medzi týmito hodnotami.
 • Príslušenstvo a funkcie – Záhradné traktory už dávno nie sú stroje so zameraním iba na kosenie. Do výberu zahrňte tiež to, koľko dostanete ďalšieho príslušenstva, prípadne či sa dá ľahko dokúpiť. Za traktor môžete pripojiť rôzne nadstavce, kefy, valce, prevzdušňovadlá a ďalšie. Medzi žiadané funkcie potom patrí napríklad mulčovanie, tempomat, elektrické zapaľovanie, posilňovač riadenia a podobne.
 • Servis a záruka – Investícia do záhradných traktorov nie je vôbec nízka. Preto je dobré voliť nákup od predajcu, ktorý poskytuje čo najdlhšiu záručnú lehotu. Čo sa týka servisu, príjemný variant je, keď nemusíte traktor nikam posielať, ale technik príde za vami. Overte si tiež dostupnosť náhradných dielov.

Typy záhradných traktorov

Kým sa vôbec začnete zaujímať o jednotlivé parametre stroja, musíte si rozmyslieť, aký typ techniky je vhodný práve pre vás. To, že dané zariadenie má štyri kolesá a volant, ešte neznamená, že ho je možné považovať za záhradný traktor. V tomto smere sa môžete stretnúť s dvojitým základným delením.

 • záhradné traktory
 • ridery

Ukážka rozdielu medzi riderom a záhradným traktorom

Záhradné traktory predstavujú oproti riderom komplexnejšie stroje. Oba majú svoje výhody a budú optimálne pre rôzne skupiny používateľov.

Záhradné traktory

Záhradný traktor predstavuje na prvý pohľad robustnejší typ zariadenia. Ide o takú zmenšeninu veľkého traktora, takže umiestnenie motora je pod pretiahnutou maskou vpredu. Ponúka vyšší výkon, žacie ústrojenstvo medzi nápravami a možnosť pripojenia mnohých doplnkov v podobe záhradného príslušenstva.

Moderné záhradné traktory dokážu vďaka svojej stavbe a variabilite zvládať náročnejšiu prácu v horšie prístupnom teréne. Zmieriť sa musíte s trochu vyššou hmotnosťou.

Klasické záhradné traktory prináša na trh rad preverených a kvalitných výrobcov, medzi ktorými figurujú hlavne značky Stiga, Husquarna, Honda, VeGA, Cub Cadet a John Deere.

Ridery 

Rider je na prvý pohľad menej rozmerným strojom, často býva vybavený iba jednovalcovým motorom. Najväčšiu odlišnosť uvidíte už v samotnom tvare. Ridery majú motor umiestnený na opačnej strane ako záhradné traktory – pod sedadlom vodiča. Žacie ústrojenstvo je v prednej časti, čo uľahčuje manévrovanie.

Ich primárnou úlohou je kosenie menších trávnatých plôch, ktoré sa vyznačujú členitosťou terénu. Pokiaľ máte na záhrade rad stromčekov, je potrebné vyhýbať sa týmto prekážkam. To vám rider bez problému umožní.

V prípade riderov sa môžete stretnúť ešte s odnožou nazývanou Front Mower, ktorého predná žacia časť býva vybavená ďalšou nápravou. Je to taká nadstavba menších riderov, ktoré si poradia so strednými a veľkými plochami určenými na kosenie. 

Motorizácia

Motor je základom každého stroja, či už ide o osobné automobily, motocykle, bagre alebo záhradné traktory. Aj tu by ste mali na voľbu motorizácie klásť značný dôraz. Naraziť môžete na dvojité vyhotovenie motorov úmerne sa premietajúce do celkovej sily záhradného traktora (Zdroj: Energyweb.cz).

 • jednovalcový motor
 • dvojvalcový motor

S jednovalcovými motormi sa stretnete pri strojoch s výkonom okolo 9 až 12 koní. To je možné v prípade menšieho traktora považovať za úplné minimum, ktoré si poradí skôr s rovným povrchom a menšou zatrávnenou plochou (Zdroj: Wikipedie).

Pri dvojvalcovej verzii môže výkon presahovať hranicu 24 koní. Súčasťou takého zariadenia je obvykle tlakové mazanie vhodné na jazdu na svahovitom teréne. Nechýba ani pohon 4×4 zvládajúci horšie prístupné miesta.

Možno si poviete, že je lepšie priplatiť si za silnejší motor, avšak pozor. Aj pri záhradných traktoroch nie je dobré výkon predimenzovať. Príliš silný motor na menšej ploche nevyužijete a budete sa stretávať s vyššou spotrebou. Určitý vplyv má aj objem motorovej jednotky, väčší objem ale automaticky neznamená väčší výkon. Do hodnoty prispieva tiež počet valcov. Bežne narazíte na trhu na motory s objemom 300 až 500 kubických centimetrov, objavíte ale tiež väčšie pohonné jednotky.

Prevodovka

S celkovou motorizáciou záhradného traktora súvisí aj prevodovka, ktorá si zaslúži samostatnú kapitolu. Pri takom stroji ide o veľmi zásadné technické ústrojenstvo, ktorého funkčnosť a ovládanie sa premieta do celkového komfortu jazdenia, prípadne kosenia. Vyberať si väčšinou môžete iba z dvoch typov prevodoviek.

 • mechanická prevodovka
 • hydrostatická prevodovka

Lacnejšia bude určite mechanická prevodovka. V jej prípade si musíte sledovať iba dve zásadné časti, ktorými sú klinový remeň a mazacia oblasť. Fungovanie tohto systému je pomerne jednoduché, počas jazdy máte možnosť radiť odlišné rýchlostné stupne. A práve radenie sa pre niektorých záujemcov o túto techniku môže stať obťažujúce. Pri lacnejších modeloch musíte kvôli preradeniu dokonca zastaviť, čo nie je ideálny stav.

Opakom toho sú drahšie hydrostatické prevodovky. Objavujú sa pri prepracovanejších modelových radoch. V tomto smere zohráva podstatnú rolu čerpadlo. Súčasťou traktora sú iba dva pedále pre jazdu vpred a jazdu vzad, žiadne radenie. Stačí iba zošliapnuť plyn a stroj sa rozbehne vyššou rýchlosťou. Nákladnejšia obstarávacia cena je úmerná komfortu a hlavne dlhej životnosti prevodovky (Zdroj: Agrozet.cz). 

Šírka záberu

Po správne zvolenom výkone a vôbec technickom vyhotovení záhradného traktora prichádza na pretras jedna zo zásadných vecí. Ide o šírku záberu žacej časti. Ako asi každý dobre tuší, tento parameter sa odvíja predovšetkým od celkovej plochy, ktorú budete pravidelne kosiť. Šírka záberu vychádza z dĺžky a počtu nožov, ktoré sa v žacom ústrojenstve otáčajú (bežne sú dva s opačným smerom otáčania, niekedy ale iba jeden).

Šírka záberu záhradného traktora

Pomôckou pri voľbe ideálnej veľkosti sa vám stanú nasledujúce informácie.

 

 • záber okolo 60 cm = plocha do 500 m2
 • záber 60 – 90 cm = plocha do 3 000 m2
 • záber 90 – 100 cm = plocha cca 4 000 m2
 • záber 100 – 122 cm = plochy okolo 5 000 m2 a viac

Do úvahy by ste mali brať aj členitosť terénu. Pokiaľ disponujete veľkou záhradou, avšak plnou najrôznejších krov, voľte radšej menší záhradný traktor s lepšou manévrovateľnosťou a vedomím, že budete dlhšie kosiť. Ak máte v rámci záhradnej plochy množstvo prekážok, šírka záberu by mala byť taká, aby ste bez problémov prešli aj najužšími miestami. 

Výška kosenia

Pri prezeraní špecifikácií jednotlivých záhradných traktorov nezabudnite ani na výšku kosenia a jej nastaviteľnosť.

Výrobcovia väčšinou uvádzajú minimálnu a maximálnu výšku kosenia a tiež počet stupňov, ktoré môžete medzi týmito koncovými hodnotami plynule nastaviť. Čím viac nastaviteľných stupňov, tým jemnejšie a presnejšie kosenie. Pokiaľ sa teda chcete zamerať na presnú záhradnícku činnosť, sledujte aj tento parameter. Za pomerne bežnú považujeme minimálnu výšku kosenia okolo 25 až 30 milimetrov. Horná hranica sa pohybuje približne okolo 90 až 95 milimetrov. 

Kam s pokosenou trávou?

Pri nákupe záhradného traktora myslite nielen na to, ako trávu čo najrýchlejšie a najpohodlnejšie pokosiť, ale ako s ňou budete neskôr nakladať. To je vec individuálna a je nutné podotknúť, že moderné stroje v pestrých produktových ponukách vám dávajú jednoznačne na výber.

Pokosenú trávu je možné spracovať troma najčastejšími spôsobmi.

 • zber trávy do zberného koša
 • bočné vyhadzovanie
 • mulčovanie

Popis fungovania kosenie záhradným traktorom

Zber trávy do zberného koša

Ide pravdepodobne o ten najúhľadnejší variant vôbec. Záhradný traktor je väčšinou vybavený zberným košom v zadnej časti, v ktorom sa zhromažďuje pokosená tráva. Za sebou tak zanechávate úhľadný a krásny trávnik. Vysypanie koša je možné vykonávať dvoma spôsobmi.

 • manuálne – obvykle s pomocou páky, keď musíte v niektorých prípadoch opustiť priestor traktora
 • hydraulicky – stlačením jediného tlačidla na ovládacom paneli dôjde k automatickému vysypaniu

Pozor si dajte na dostatočný objem koša, ktorý vám zaručí, že záhradný traktor nebudete musieť tak často vysypávať. Ridery sú vybavené menšími košmi s objemom okolo 50 litrov. Kvalitný záhradný traktor by mal disponovať aspoň 200 až 250 litrami. V závislosti od kosenej plochy, celkového výkonu a spracovania stroja sa môžete s objemom koša pohybovať až okolo 300 až 350 litrov.

Bočné vyhadzovanie

Niektoré záhradné traktory sa pýšia nielen zadným vyhadzovaním do koša, ale aj bočným vyhadzovaním, prípadne špeciálnym vyhadzovacím komínom. Za vami teda zostáva pokosená tráva v pravidelných riadkoch. Tu je možné napríklad sušiť alebo nechať tlieť. Bočné vyhadzovanie je praktickou pomôckou v okamihu, keď sa chystáte kosiť veľké plochy.

Mulčovanie

Vybrané záhradné traktory sú okrem žacieho ústrojenstva s jedným či viacerými nožmi vybavené tiež mulčovacou hlavou. Tento špeciálny systém dokáže trávu nasekať na naozaj malé kúsky. Tie sa následne vyhadzujú von na pokosený trávnik. Tento proces je istým druhom hnojenia, ktoré prospieva akejkoľvek pôde. Nadrobno posekaná tráva poskytuje zároveň veľmi praktickú ochranu pred silnými slnečnými lúčmi v letnom období.

Táto ekologická a prepracovaná likvidácia trávy je obvykle za príplatok. 

Funkcie

Nie každý zákazník sa uspokojí s bežným štandardom, preto je vhodné spomenúť aj doplnkové funkcie záhradných traktorov. Tie sa vyskytujú skôr pri vyšších modelových radoch alebo sú za príplatok.

 • Elektromagnetický spúšťač žacieho ústrojenstva – prostredníctvom jediného tlačidla spustíte proces kosenia bez toho, aby ste museli manipulovať s akoukoľvek pákou.
 • Tempomat – možnosť zaistiť si konštantnú rýchlosť jazdy, pričom nemusíte mať nohu stále na plyne.
 • Posilňovač riadenia – systém obdobný tomu automobilovému. Pri jazde v záhrade či v členitejšom teréne ide o nenahraditeľný doplnok.
 • Palubný počítač – prvok, ktorý vás bude prostredníctvom displeja informovať o tom, aké funkcie využívate, prípadne oznámi stav stroja.
 • Hydraulické prípojky – doménou drahších záhradných traktorov sú tiež hydraulické prípojky, ku ktorým napojíte množstvo ďalšieho príslušenstva. Tieto vymoženosti oceníte skôr pri profesionálnom použití traktora.

Príslušenstvo

Väčšina ľudí má zafixované, že záhradný traktor predstavuje pohodlný spôsob, ako pokosiť väčšiu zatrávnenú plochu. To je pravda, avšak mnohí zabúdajú na fakt, že ide o multifunkčný stroj umožňujúci vykonávať množstvo ďalších vecí. Jeho možnosti sa rozširujú s obstaraním praktického príslušenstva. Aby ste dokázali pripojiť všetky nižšie spomínané prvky, musíte mať samozrejme zodpovedajúci model záhradného traktora.

 • Predné zametacie kefy – obľúbený doplnok, s ktorým veľmi rýchlo a pohodlne odpracete napríklad štrk po zime, prípadne zametiete iný neporiadok na zemi.
 • Prívesné vozíky – vozíky najrôznejších veľkostí pripojiteľné k zadnej časti traktora, s ktorými môžete prepravovať ľubovoľné veci – drevo, záhradný odpad, hlinu a pod.
 • Prevzdušňove – prvky, s ktorými sa môžete zbaviť nevzhľadných machov a prevzdušniť pôdu.
 • Rozmetače – prípojné rozmetače vám umožnia rýchlejšie rozsievať trávu či rôzne plodiny.
 • Valce – nenahraditeľný doplnok pri siatí, ktorý všetko zatlačí poriadne do pôdy.
 • Snehové radlice – pomocník nachádzajúci svoje pevné miesto predovšetkým v zimnom období pri odpratávaní snehu. Aby ste zvýšili efektivitu tohto príslušenstva, je dobré záhradný traktor vybaviť ešte snežnými reťazami.
 • Deflektory – pripájajú sa k zadnej časti a rozširujú otvor na vyhadzovanie trávy.
 • Hliníkové nájazdy – pokiaľ záhradný traktor často presúvate z miesta na miesto s pomocou prívesného vozíka za automobil, stanú sa nájazdy nenahraditeľnou a bezpečnou pomôckou.
 • Krycia plachta – ak parkujete traktor vonku či pod prístreškom, vybavte ho krycou plachtou na mieru.

Ak zvolíte ten správny druh príslušenstva, dokáže záhradný traktor suplovať najrôznejšie pracovné činnosti okolo domu. 

Základné servisné úkony

Nech už sa vo vašej garáži či záhradnom domčeku objaví akýkoľvek traktor alebo rider, nemali by ste v žiadnom prípade podceňovať jeho pravidelnú údržbu. Tú si sčasti alebo v plnej miere môžete vykonať sami, alebo dáte prednosť autorizovanému servisu.

Absolútnym základom je výmena zapaľovacích sviečok, motorového oleja a palivového filtra vo vopred stanovených intervaloch. Tie sa môžu líšiť podľa výrobcu. Ďalej ide skôr o kontrolu, z ktorej vzíde potreba obmeny konkrétneho dielu.

 • vzduchový filter
 • batéria
 • žacie ústrojenstvo
 • vyváženie nožov
 • hnací remeň

Po každom kosení je vhodné vykonávať očistu záhradného traktora, vrátane kontroly funkčnosti jednotlivých častí a bezpečnostných prvkov.

Použité a ďalšie zaujímavé zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Koňská_síla 


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Záhradné traktory
Průměrné hodnocení 4.7 z 10 hlasů