Ako vybrať zámok na bicykel
Ak si zaobstaráte nový bicykel, mali by ste si zároveň s ním zakúpiť aj zámok, ktorý zaisťuje spoľahlivé zabezpečenie. Bicykle sa totiž často stávajú terčom krádeží a kvalitné bicykle navyše nie sú lacné, takže sa vám investícia do zámku určite vyplatí. Otázkou však zostáva, aké zabezpečovacie náčinie si zaobstarať, pretože ponuka je aktuálne naozaj široká.
Najprv by ste sa mali rozhodnúť, aký typ zámku na bicykel si zaobstaráte. Títo pomocníci totiž existujú hneď v piatich základných prevedeniach, ktoré sa od seba líšia úrovňou zabezpečenia, hmotnosťou, skladnosťou aj obstarávacou cenou. V tomto článku sme sa preto najprv zamerali práve na túto oblasť. Bližšie sme sa však venovali aj jednotlivým parametrom, v ktorých sa budete po prečítaní nasledujúcich kapitol orientovať.
Zohľadnili sme spôsob zamykania a úrovne zabezpečenia pri jednotlivých produktoch, ako aj rozmery a hmotnosť, rovnako ako skladnosť. V závere nášho popisu podstatných parametrov sme sa sústredili aj na obstarávaciu cenu, podľa ktorej sme zámky na bicykel rozdelili do troch základných kategórií. Pre úplnosť sme ešte pridali informácie o ďalších zabezpečovacích technikách a v skratke sme spomenuli aj poistenie bicykla.
Ako vybrať zámok na bicykel stručne:
- Zvoľte vhodný typ. V súčasnosti máte k dispozícii lankové, rámové, reťazové, skladacie a „U“ zámky na bicykel, z ktorých všetky majú svoje pozitíva i negatíva.
- Zamerajte sa na spôsob zamykania. V tomto ohľade existujú dva varianty. Niektoré zámky je možné zamykať kľúčom, iné trojčíselným, štvorčíselným alebo aj viacčíselným kódom.
- Zohľadnite úroveň zabezpečenia. Tá sa líši podľa typu zámku, ale rolu hrajú aj ďalšie faktory, ako je hrúbka, kvalita materiálov i rôzne vychytávky.
- Sústreďte sa na dĺžku a hmotnosť. Obvod zámku môže rozhodovať o tom, koľko bicyklov ním je možné uzamknúť. Váha zase ovplyvňuje komfort pri dlhších cyklistických výletoch.
- Nepodceňujte skladnosť. Niektoré zámky na bicykel môžu byť veľmi ťažké a neskladné, iné môžu mať presne opačné vlastnosti. Pri mnohých navyše existuje aj možnosť pripevnenia k rámu bicykla.
- Nezabudnite zohľadniť obstarávaciu cenu. Základné lankové zámky môžu stáť iba 2 €, zatiaľ čo cena špeciálne tvrdených reťazových zámkov sa môže vyšplhať aj na viac ako 200 €.
- Zvážte nákup ďalšej zabezpečovacej techniky. K dispozícii máte napríklad alarmy či GPS lokátory, ktoré môžu zabrániť krádeži, resp. pomôcť odcudzený bicykel vyhľadať.
Typ
Aktuálne máte k dispozícii naozaj veľké množstvo zámkov na bicykel. Pri výbere by ste najprv mali zvoliť vhodný typ. V tomto ohľade možno rozlíšiť päť základných prevedení, ktoré sa od seba môžu líšiť v mnohých ohľadoch, a to vrátane obstarávacej ceny a úrovne zabezpečenia.
Typ zámku |
Pozitíva |
Negatíva |
Lankový zámok |
+ Jednoduché používanie
+ Skladnosť a nízka hmotnosť
+ Priaznivá cena |
– Nižší stupeň zabezpečenia |
Rámový zámok |
+ Na bicykli nemožno odísť |
– Nutné kombinovať s ďalším zámkom
– Vyššia hmotnosť |
„U“ zámok |
+ Vysoká miera zabezpečenia |
– Neskladnosť
– Vyššia cena |
Reťazový zámok |
+ U mnohých vysoká miera zabezpečenia |
– Vysoká hmotnosť
– Niektoré menej kvalitné |
Skladací zámok |
+ Vysoká miera zabezpečenia
+ Skladnosť |
– Vyššia hmotnosť
– Vyššia cena |
Lankový zámok
Lankový zámok patrí k dlhodobo najobľúbenejším. Vyrobený je z oceľového lanka, ktoré je umiestnené v plastovom obale. Ľahko sa používa, býva lacný, ľahký a skladný (môžete ho jednoducho stočiť, prípadne umiestniť na rám bicykla vďaka špeciálnemu adaptéru). Na druhú stranu sa nejedná o príliš spoľahlivú ochranu. Zamknúť s ním high-end bicykel na dlhšiu dobu bez toho, aby ste ho mali na očiach, neodporúčame. Pomerne ľahko sa dá totiž prekonať pákovými štiepačkami.
Rámový zámok
Tomuto typu zámku sa hovorí aj podkova. Funguje tak, že sa pripevní na jedno koleso (obvykle na zadné), ktoré je fixované k rámu. Nedá sa na ňom teda odísť. Bicykel však nepatrí medzi najťažšie dopravné prostriedky, takže je ho stále možné odniesť. Ak teda chcete zabrániť odcudzeniu, musíte ho skombinovať ešte s ďalším zámkom, ktorý bicykel pripevní k prekážke. Rámový zámok je pomerne ťažký, napriek tomu ho možno odporučiť pre bicykle na jazdenie v meste.
„U“ zámok
Ako asi tušíte, tento zámok na bicykel je v tvare písmena U. Dôležitejšia je však skutočnosť, že sa vyrába z kvalitnej ocele, takže ho v podstate nemožno zničiť. Vhodný je skôr pre mestské bicykle, pretože býva dosť neskladný (môžete ho však vďaka adaptéru voziť na ráme). Zmieriť sa budete musieť aj s vyššou obstarávacou cenou. Pokiaľ však budete nechávať drahý high-end bicykel dlho bez dozoru, jedná sa o veľmi vhodné riešenie. Podľa niektorých názorov ide dokonca o najspoľahlivejšiu ochranu.
Reťazový zámok
Reťazový zámok je tiež pomerne spoľahlivý, pretože ho nie je možné tak ľahko poškodiť. Miery zabezpečenia „U“ zámku však často nedosahuje. Tvorí ho veľmi silná oceľová reťaz, ktorá je potiahnutá chráničom z textílie. Ten chráni samotnú reťaz proti oderu aj pred vplyvmi počasia. Zámok je možné odomykať a zamykať pomocou kódu či kľúča a kombinovaný býva s klasickým visiacim zámkom. Reťazový zámok je ale veľmi ťažký, preto sa hodí skôr do spoločných priestorov domov či pivníc.
Upozorňujeme: Práve reťazové zámky majú najväčší rozptyl, čo sa týka úrovne zabezpečenia. Nájdete teda medzi nimi „iba“ štandardné produkty, ale aj špičkové varianty, ktoré sú vysoko odolné voči rozličným pokusom o prelomenie.
Skladací zámok
Aj tento zámok je určite možné odporučiť. Hoci sa opäť jedná o ťažšie riešenie, poskytuje vysokú mieru zabezpečenia, pretože je taktiež vyrobený z ocele a navyše je skladný. Má totiž podobu skladacieho murárskeho metra, ktorý sa používal predovšetkým v minulosti. Vďaka špeciálnemu adaptéru sa dá tiež voziť aj priamo na bicykli, vhodný je teda aj na dlhšie cyklistické výlety. Pri jeho obstaraní budete však musieť počítať s vyššou obstarávacou cenou.
Spôsob zamykania
Jednotlivé typy zámkov je možné zamykať a odomykať dvoma spôsobmi. Oba môžu byť účinné, na druhú stranu existujú určité úskalia, s ktorými je nutné pri nákupe počítať. Ani jeden z týchto variantov pritom nie je bezpečnejší, takže ide skôr o to, čo vám bude viac vyhovovať.
- Kľúčové zámky – väčšina aktuálne predávaných produktov. Často ich kúpite s dvoma a niekedy aj viacerými kľúčmi, čo je výhodou, pretože sa môže stať, že jeden stratíte. To je najväčšie negatívum v prípade tohto variantu, na druhú stranu si nebudete musieť nič pamätať, čo je zas nevyhnutné pri druhom spôsobe zamykania.
- Kódové zámky – v tomto prípade nastavíte číselný kód, ktorý si je teda nutné zapamätať, aby ste následne mohli zámok otvoriť. Ak jednotlivé čísla zabudnete alebo si ich nezapamätáte v správnom poradí, nepodarí sa vám to. K dispozícii máte varianty s trojčíselným, štvorčíselným alebo aj viacčíselným kódom.
Úroveň zabezpečenia
Ako už je zrejmé z predošlých riadkov, úroveň zabezpečenia sa líši podľa typu zámku. Najmenej bezpečné sú vo všeobecnosti lankové zámky. Bezpečnejšie sú rámové varianty (tie je však nutné kombinovať s ďalším zámkom) a veľmi zložito je možné prekonať aj reťazové zámky. Vysokú úroveň zabezpečenia majú predovšetkým skladacie a „U“ zámky.
Miera bezpečnosti sa však môže líšiť aj pri konkrétnych produktoch, pretože niektoré môžu prípadným zlodejom značne sťažiť „prácu“. V tomto ohľade sa je možné zamerať na hrúbku a kvalitu materiálu, rovnako ako na prevedenie samotného mechanizmu zamykania. Existujú aj niektoré vychytávky, ako napr. uzamykací mechanizmus odolný proti zmrazeniu sprejom a následnému rozbitiu, prípadne kľúče s diódami, ktoré v tme svietia.
Jednotlivé zámky na bicykel môžu mať rôzne úrovne bezpečnosti, ktoré deklarujú ich výrobcovia. Musíme však doplniť, že je takto možné porovnávať iba produkty jednej značky, pretože tá máva vlastnú stupnicu. Nižšia úroveň bezpečnosti niektorých zámkov teda nemusí nutne znamenať, že je dané zariadenie horšie ako niektorý iný výrobok, ktorý má úroveň vyššiu. Pre príklad si uvedieme stupnicu nemeckej spoločnosti Abus, ktorá patrí medzi najväčších svetových výrobcov mechanického zabezpečenia.
Zabezpečenie |
Typy zámkov |
Určenie |
Štandardné zabezpečenie (stupnica od 1 do 4) |
Predovšetkým lankové, ale aj niektoré rámové či reťazové zámky. |
Vhodné pre oblasti s nízkym rizikom krádeže, pre detské bicykle, ochrana skôr proti náhodným zlodejom. |
Extra zabezpečenie (stupnica od 5 do 9) |
Všetky typy zámkov, teda aj niektoré skladacie a „U“ zámky. |
Určené pre oblasti so stredným až nízkym rizikom krádeže, využiť je ich možné aj pri skútroch a motocykloch. |
Maximálne zabezpečenie (stupnica 10 až 15) |
Najmä skladacie, reťazové a „U“ zámky. |
Ideálne pre high-end bicykle a pre oblasti s vysokým rizikom krádeže. |
Hrúbka a materiál
Zohľadniť možno aj hrúbku zámku, ktorá pri kvalitných produktoch činí minimálne 5 milimetrov, môže byť však výrazne vyššia. Hoci sa dá predpokladať, že čím hrubší produkt, tým lepšia úroveň zabezpečenia, v skutočnosti ide iba o jeden z mnohých faktorov. Úlohu totiž hrá napr. aj materiál. Mnohé kvalitné cyklistické zámky sú vyrobené z tvrdenej ocele, teda z materiálu, ktorý bol špeciálne upravený na zlepšenie tvrdosti a pevnosti. Na druhú stranu býva ťažší.
Upozorňujeme: Z hľadiska materiálu sa môžete zamerať aj na poťah. Niektoré zámky na bicykel disponujú napríklad dvojitým poťahom z plastu a gumy, takže sú chránené proti oderu, čo navyše platí aj pre samotný bicykel.
Dĺžka a hmotnosť
Pri výbere zámku na bicykel môžete zohľadniť aj rozmery, pretože sú tieto produkty vyrábané v rôznej dĺžke. Hoci to niektorým ľuďom pripadá ako nepodstatná vlastnosť, v skutočnosti rozhoduje o tom, koľko bicyklov bude možné naraz zamknúť. To sa môže hodiť predovšetkým na spoločných cyklistických výletoch. V tomto ohľade je možné rozlíšiť tri druhy zámkov. Doplňme, že niektoré zariadenia môžu mať dĺžku aj nad 180 centimetrov.
- Obvod do 80 cm – vhodný na jeden bicykel.
- Obvod od 80 do 110 cm – vhodný na dva bicykle.
- Obvod nad 110 cm – vhodný na tri bicykle.
Pozornosť nezabudnite venovať ani hmotnosti. Pokiaľ budete zámok často prevážať, nemal by byť ťažký. Optimálna je teda váha pod 400 gramov. Spoľahlivú ochranu ale poskytujú predovšetkým robustnejšie zámky, ktoré môžu vážiť aj viac ako 2 kilogramy. To platí predovšetkým pre masívnejšie reťazové a skladacie zámky. Komfort pri prevážaní však nestojí iba na hmotnosti, ale aj na skladnosti…
Skladnosť
Zámok s hmotnosťou 200 gramov sa preváža inak ako 10× ťažšie zariadenie. Niektoré typy sú dosť neskladné, čo môže predstavovať problém. To platí predovšetkým pre „U“ zámky. Na druhú stranu, pomocou adaptéra je ich možné umiestniť na rám bicykla a prevážať ich pomerne komfortne. Rovnaké riešenie sa ponúka aj pre skladacie alebo lankové zámky. Mnohé ďalšie varianty môžete navyše zložiť či zmotať do batohu, takže vás nemusia až tak obmedzovať ani pri vyššej hmotnosti.
Cena
Dôležitým, avšak nie najdôležitejším faktorom pri kúpe zámku na bicykel, je obstarávacia cena. Všeobecne sa dá povedať, že by zámok mal stáť 10% ceny bicykla, ale nie je to záväzné pravidlo. Príliš šetriť sa v každom prípade nevypláca. Najlacnejšie zámky totiž prípadný zlodej prekoná ľahko a rýchlo. Niektoré špičkové produkty naopak môžu po určitú dobu odolávať aj kotúčovej píle. V každom prípade je zámky na bicykel možné rozdeliť do troch cenových kategórií.
Cena do 15 €
Stovky zámkov na bicykel zoženiete už v tej cenovej kategórii, takže skutočne nemusí ísť o drahé zabezpečovacie náčinie. Najlacnejšie sú všeobecne lankové zámky, z ktorých niektoré môžete zohnať aj za 2 €. Ako už je ale zrejmé z predošlých riadkov, jedná sa o najmenej kvalitné zabezpečenie. Do 15 € však zoženiete aj pomerne spoľahlivé reťazové zámky, rovnako ako „U“ zámky.
Cena od 15 do 40 €
V tejto cenovej kategórii si už môžete zaobstarať kvalitné zámky na bicykel, ktoré majú vysoký stupeň zabezpečenia. Pokiaľ investujete aspoň 20 €, k dispozícii budete mať veľmi kvalitné reťazové, lankové a „U“ zámky, ale už aj skladacie zámky. Ani spoľahlivé zabezpečenie teda nemusí byť enormne drahé.
Cena nad 40 €
Špičkové zámky na bicykel vás vyjdú na minimálne 40 €. V tejto cenovej kategórii si je možné zakúpiť prvotriedne produkty, ktoré zlodeji len tak neprekonajú. Najdrahšie cyklistické zámky môžu stáť aj viac ako 200 €, pričom sa jedná predovšetkým o špeciálne tvrdené reťazové zámky, z ktorých niektoré môžu byť opatrené aj alarmom. Nejde síce o riešenie pre každého, pri naozaj drahých bicykloch ho však môžeme odporučiť.
Ďalšia zabezpečovacia technika na bicykel
Pri najdrahších typoch zámkov sme narazili na skutočnosť, že niektoré takéto produkty môžu byť opatrené aj alarmom. Jedná sa o jednu z ďalších možností, ako zabezpečiť bicykel proti krádeži. Nejde však o jediné možné riešenie, využiť môžete aj ďalšiu zabezpečovaciu techniku.
- Alarm – Poplašné zariadenie už môže byť súčasťou niektorých zámkov, možno si ho ale zaobstarať aj zvlášť. Často sa pritom maskuje do bežnej zadnej blikačky a navyše zvláda aj jej funkciu. V prípade krádeže sa, rovnako ako pri autoalarmoch, spustí poplach, ktorý dostane zlodeja do stresu a navyše priláka pozornosť ďalších osôb.
- GPS lokátor – Zariadenie, ktoré vám v prípade krádeže pomôže vystopovať aktuálnu polohu vášho bicykla. Umiestniť by ste ho mali na nejaké skryté miesto, aby ho zlodej nemohol ľahko odstrániť. Samozrejme, stále musíte mať aj zámok na bicykel.
Tip: Ak máte naozaj drahý bicykel, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám oplatí aj jeho poistenie. Poistiť si ho pritom možno nielen proti krádeži, ale aj proti lúpeži (čin, pri ktorom páchateľ usiluje o získanie cudzej veci násilím či hrozbou okamžitého vykonania násilia) alebo poškodeniu. Poistené navyše môžu byť aj jednotlivé komponenty, ktoré sú pevnou súčasťou bicykla, teda napr. riadidlá.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.