Ako vybrať zastrihávač chĺpkov v nose
Vybrať si vhodný zastrihávač chĺpkov v nose nemusí byť zložitá úloha, ale určite vám výber uľahčí, keď budete presne vedieť, čo od takého produktu požadujete. Podľa toho si potom budete istí, po akom modeli siahnuť.
Na úvod článku vás preto zoznámime s rozšírenými variantmi základných modelov, ktoré je možné využiť na strihanie chĺpkov aj na ďalších partiách tela. Zastrihávače chĺpkov v nose možno totiž použiť napríklad aj na chĺpky v ušiach, alebo podľa nadstavcov aj na oblasť bikín. Následne sa budeme venovať konkrétnym technickým parametrom.
V prvom rade vám ale popíšeme vhodnú ergonómiu. Zastrihávač chĺpkov štandardne držíte v ruke, preto by ste nemali podceňovať jeho tvar. Pre komfortné použitie je dôležitý aj typ hlavice a výrobný materiál čepieľok, rovnako ako spôsob napájania, čiže celková doba prevádzky – tej sa budeme taktiež venovať. Zmienka padne aj o umývateľnosti, funkciách a dostupnom príslušenstve. Na konci článku potom uvedieme aj orientačné obstarávacie ceny.
Ako vybrať zastrihávač chĺpkov v nose stručne:
- Ako prvé sa zamerajte na celkovú ergonómiu prístroja a jeho veľkosť. Ak hľadáte cestovný zastrihávač, potom uprednostnite model s kompaktnými rozmermi vybavený puzdrom či obalom.
- Zvážte, či zastrihávač využijete iba na skrátenie chĺpkov v nose, alebo by sa vám hodil kombinovaný variant aj na chĺpky v ušiach a na obočí.
- Podľa preferovaného modelu sledujte typ hlavice. Na zastrihávanie chĺpkov v nose je lepší zastrihávač s rotačnou hlavicou. Vertikálny zastrihávač v sebe zas kombinuje aj pomocníka na úpravu obočia.
- Zamerajte sa tiež na materiál čepieľok. Oceľové čepele sú úplnou klasikou, ale treba počítať s kratšou životnosťou. Nerezové čepele sú síce drahšie, ale vydržia dlhšie a odolajú kontaktu s vodou.
- Zohľadnite vlastnosti zastrihávača. Z užívateľského hľadiska sa rozhodne oplatí umývateľný strojček, ktorý sa ľahko udržiava.
- Overte si tiež, aký má zastrihávač zdroj napájania a akú ponúka dobu prevádzky.
- Sledujte, aké príslušenstvo je súčasťou balenia a aké funkcie zastrihávač ponúka.
- Nakoniec si stanovte rozpočet a pustite sa do výberu. Pred nákupom si radšej prečítajte užívateľské recenzie, ktoré o výrobku mnohé prezradia.
Metódy, ako sa zbaviť chĺpkov v nose
Chĺpky v nose či v ušiach fungujú ako obranný systém a pomáhajú zachytávať nečistoty a prach, zároveň ale tiež udržujú vlhkosť vo vzduchu, ktorý dýchame. Keďže sú však často príliš dlhé, mnoho mužov i žien hľadá spôsoby, ako chĺpky z nosa odstrániť. Existuje mnoho metód, medzi ktoré patrí aj odstraňovanie pomocou zastrihávača chĺpkov.
Zaoblené nožnice na úpravu chĺpkov
Jednou z bežných metód, ako odstrániť chĺpky v nose, je použitie drobných manikúrových nožníc so zaoblenými hranami. Táto metóda je pomerne pomalá, navyše s nožnicami odstránite alebo skrátite len viditeľné chĺpky. Priľahlé chĺpky zostanú, a tak je potrebné skracovanie často opakovať. Nevýhodou je tiež problematická a kostrbatá manipulácia s nožnicami pri zrkadlovom pohľade, vďaka čomu hrozí vyššie riziko poranenia.
Epilácia chĺpkov voskom
S touto metódou sa môžete bežne stretnúť v skrášľovacích beauty salónoch. Keďže je odstraňovanie chĺpkov pinzetou príliš zdĺhavé, pristupujú niektorí k ich odstraňovaniu pomocou vosku, ktorý sa nanesie na špeciálnu špachtľu a priloží do nosovej dierky. Keďže táto metóda odstráni chĺpok aj s korienkom, je skutočne bolestivá, navyše odstraňovanie chĺpkov pomocou vosku môže viesť k poškodeniu pokožky hlboko v nose a k tvorbe drobných raniek.
Laserová epilácia chĺpkov v nose
Laserová epilácia chĺpkov v nose je jednou z najmenej odporúčaných metód. Použitie lasera je jednak veľmi nákladné, pretože sa ošetrenie spravidla rozkladá do niekoľkých sedení, navyše však môže vážne poškodiť sliznice vo vnútri nosnej dutiny. Tejto metóde sa preto radšej vyhnite a stavte radšej na kvalitný zastrihávač chĺpkov v nose.
Výhody zastrihávačov
Možno sa pýtate, prečo si tento produkt zaobstarať, veď na zastrihnutie chĺpkov v nose či ušiach môžete použiť obyčajné nožničky. Vedzte však, že tieto strojčeky prinášajú oproti nožniciam značné výhody, napríklad v podobe zvýšenej bezpečnosti. Výhody sme zhrnuli do nasledujúcej tabuľky.
Výhody zastrihávačov |
• Úprava chĺpkov je bezpečnejšia, so zastrihávačom nehrozí poranenie |
• Zastrihávanie je jednoduchšie, presné a rovnomerné |
• Práca so zastrihávačom je rýchlejšia ako s nožnicami |
• Strojček často disponuje viacerými funkciami |
• Cena týchto strojčekov nie je nijako závratná |
Tvar a ergonómia
Výber toho správneho zastrihávača v nose začneme trochu všeobecnejšie – celkovým tvarom prístroja. Ten hrá pomerne zásadnú úlohu, pretože kvalitný strojček by vám mal padnúť do ruky ako uliaty. O to sa postará dobre zvolená ergonómia tela, jeho celková hrúbka a dĺžka. Pri používaní zastrihávača chĺpkov v nose je dobré, aby ste necítili zbytočné vibrácie malého motorčeka a zároveň ho mohli pohodlne ovládať.
Pre mnohých bude hrať dôležitú úlohu aj celkový vzhľad, a to predovšetkým v okamihu, keď budete mať zastrihávač chĺpkov v nose umiestnený na polici v kúpeľni. Vtedy treba ergonómiu zladiť aj s výsledným dizajnom. To je však rýdzo individuálna záležitosť.
Cestovné prevedenie
Za cestovné zastrihávače chĺpkov v nose môžeme označiť kompaktnejšie prístroje, ktoré je možné ľahko uskladniť v batožine. Často bývajú doplnené aj cestovným obalom či puzdrom, v ktorom ich môžete nielen prevážať, ale aj skladovať doma v kúpeľni a chrániť ich tak pred prachom. Menšie zariadenia ale majú aj istú nevýhodu v podobe nižšieho výkonu, kvôli ktorému môže zastrihávanie trvať o niečo dlhšie.
Klasické vs. kombinované varianty
Výber zastrihávača chĺpkov v nose rozhodne nebude obmedzený len na jediný typ prevedenia. Okrem klasického variantu strojčeka totiž existuje ešte ten kombinovaný. Oba typy vám preto prostredníctvom nasledujúcich riadkov trochu viac priblížime.
Klasické zastrihávače chĺpkov v nose
Klasický zastrihávač je produkt určený na jediný účel, a to na zastrihávanie chĺpkov v nose. Jediný nadstavec, jediná dĺžka strihu, jediné tlačidlo ovládania. Nič zložité na takýchto modeloch nehľadajte. Vrchnú časť so zakrytými čepieľkami vsuniete do nosa a pohodlne vystriháte všetky obťažujúce chĺpky. Výhodu týchto modelov predstavuje predovšetkým nízka obstarávacia cena.
Kombinované zastrihávače chĺpkov v nose
Do tejto kategórie spadajú produkty, ktoré dokážu oveľa viac než len zastrihnúť chĺpky v nose, a to vďaka tomu, že sú vybavené radom ďalších nadstavcov. Nájdete tu napríklad nadstavce na zastrihávanie fúzov, oblasti bikín alebo chĺpkov v ušiach a na ostatných častiach tela. V prípade kombinovaných strojčekov počítajte aj s možnosťou nastavenia dĺžky strihu, rádovo niekoľko milimetrov. Na druhú stranu ale pôjde o drahšie zariadenia.
Typ hlavice
Strojček na chĺpky v nose je možné zakúpiť s dvoma rôznymi typmi hlavice. Tým prvým je rotačný zastrihávač s guľatou hlavicou, ktorá je vhodnejšia na chĺpky v nose. Druhý typ, vertikálny zastrihávač, ponúka viac možností použitia. Tento parameter tak do istej miery súvisí s tým, aký typ zastrihávača si zvolíte.
- Rotačný zastrihávač – Je opatrený guľatou hlavicou s rotujúcimi čepeľami po celom obvode. Najviac sa hodí práve na zastrihávanie chĺpkov v nose a ušiach, kam pasuje.
- Vertikálny zastrihávač s foliovanou hlavicou – Má tiež okrúhly tvar, ale je o niečo tenší a čepele sú iba na jednej strane. Kombinuje v sebe strojček na chĺpky v nose a v ušiach a obvykle s ním možno zastrihnúť aj obočie.
Materiál čepieľok
Pri výbere ľubovoľného zastrihávača chĺpkov v nose si postrážte jednu z dôležitých vecí, ktorou je výrobný materiál čepieľok. Tie sa starajú o samotný proces strihania. Čepieľky sú obvykle uschované za vonkajším oceľovým obalom, ktorý si vkladáte do nosa. Máte teda istotu, že nedôjde k akémukoľvek nechcenému poraneniu. Vyberať môžete z dvoch výrobných materiálov.
Oceľové čepele
Oceľové čepele sú úplnou klasikou. V ich prospech hovoria predovšetkým nižšie obstarávacie náklady celého zastrihávača chĺpkov v nose. Pozor si ale musíte dať na to, aby sa tieto čepieľky zbytočne nedostávali do kontaktu s vodou, pretože potom hrozí ich zhrdzavenie. Počítať musíte aj s kratšou životnosťou.
Nerezové čepele
Alternatívou sú nerezové čepieľky, ktoré sú schopné vydržať o niečo dlhšie. Za ne si však trochu priplatíte. Ich nespornou výhodou je fakt, že ich možno namočiť do vody, bývajú teda neoddeliteľnou súčasťou umývateľných zastrihávačov chĺpkov v nose.
Umývateľnosť
Poslednou vetou predchádzajúcej kapitoly sme načali ďalšiu tému. Tou je umývateľnosť zastrihávača chĺpkov v nose. Túto vlastnosť nie je dobré v žiadnom prípade podceňovať. Pokiaľ si zakúpite umývateľný prístroj, ušetríte veľa času jeho pracným čistením.
Umývateľný zastrihávač chĺpkov stačí vziať a opláchnuť pod tečúcou vodou, dôkladnejšie čistenie vykonáte iba raz za čas. Pri vybraných modeloch si postrážte aj to, či je umývateľná iba samotná hlavica, alebo či je vodeodolný celý strojček. Pokiaľ by ste si zakúpili zastrihávač chĺpkov v nose, ktorý nepatrí pod vodu, musíte počítať s tým, že ho budete musieť čistiť ručne a častejšie, aby bol zaistený jeho plynulý chod.
Napájanie a doba prevádzky
Zastrihávače chĺpkov v nose fungujú iba pri dostatku elektrickej energie. Tá je pri predávaných výrobkoch zabezpečená najčastejšie troma odlišnými spôsobmi, ktoré vám trochu viac priblížime. Podľa zdroja energie sa zastrihávače chĺpkov v nose rozdeľujú na tri kategórie.
- Sieťové zastrihávače chĺpkov
- Batériové zastrihávače chĺpkov
- Akumulátorové zastrihávače chĺpkov
Sieťové zastrihávače chĺpkov
Takýto model bude vybavený pevným sieťovým káblom, ktorý je potrebné mať pri chode prístroja zapojený v zásuvke. To však nemusí byť z pohľadu manipulácie príliš vhodné, pretože sa vám pri zastrihávaní chĺpkov v nose môže kábel pliesť pod ruky. Na druhú stranu odpadá nutnosť meniť batérie a zastrihávač môžete vďaka širokej dostupnosti elektrických zásuviek použiť takmer kdekoľvek, a to aj na cestách.
Batériové zastrihávače chĺpkov
Ide o praktickejšie náprotivky sieťových zastrihávačov chĺpkov. Ich súčasťou totiž nie je žiadny kábel. Strojček si môžete vziať do ruky v podstate kedykoľvek a kdekoľvek. V prospech batériových modelov hovorí hlavne nižšia obstarávacia cena. Počítať ale musíte s tým, že je nutné pravidelne meniť batérie. Obvykle ide o široko dostupné klasické AA batérie, alternatívou ale bývajú aj batérie AAA.
Akumulátorové zastrihávače chĺpkov
Spojením dvoch vyššie uvedených variantov vznikne ten akumulátorový. Výrobky sú vybavené nabíjacou batériou, ktorú treba čas od času dobiť z elektrickej siete – z času na čas teda budete potrebovať elektrickú zásuvku. Starať sa ale nemusíte o pravidelnú výmenu batérií, pretože akumulátor sa vám nabije v priebehu niekoľkých desiatok minút a zastrihávač môžete opäť nejaký čas používať.
Doba nabíjania akumulátorových verzií sa pohybuje od 60 minút a viac. Doba prevádzky potom začína na 30 minútach a dosahuje hranicu až 240 minút. Snáď jedinou nevýhodou akumulátorových zastrihávačov chĺpkov v nose je vyššia obstarávacia cena.
Príslušenstvo a funkcie
Neoddeliteľnou súčasťou zastrihávačov chĺpkov v nose môže byť aj praktické príslušenstvo. Okrem toho sa stretnete aj s modelmi, ktoré prinášajú vylepšené funkcie. V nasledujúcich bodoch vám predstavíme to najdôležitejšie, čo sa vám môže pri nákupe zastrihávača chĺpkov v nose hodiť a za čo je z užívateľského hľadiska výhodné si priplatiť.
- Nabíjacia stanica – Je súčasťou akumulátorových zastrihávačov chĺpkov v nose. Okrem samotného strojčeka do nej môžete vkladať aj ďalšie príslušenstvo v podobe nadstavcov, takže máte všetko elegantne uložené na jednom mieste.
- Samoostriace čepele – Výsada drahších modelov. Čepele sú schopné sa počas procesu nabíjania samy ostriť.
- Ovládanie – Väčšina lacnejších zastrihávačov chĺpkov v nose má klasické ovládanie pomocou jedného alebo viacerých tlačidiel. Pri pokročilejších produktoch môžete naraziť aj na dotykové ovládanie.
- Hygienický povrch – Niektorí výrobcovia osadzujú svoje produkty unikátnymi povrchmi, ktoré sú dobrou voľbou s ohľadom na hygienu – ide napríklad o antimikrobiálny nano strieborný povrch.
- Integrované osvetlenie – Praktická vychytávka, vďaka ktorej uvidíte aj tie najmenej nápadné chĺpky.
- Digitálny displej – Zastrihávač je vybavený displejom zobrazujúcim napríklad stav nabitia akumulátora, zvolený program strihania a pod.
- Rýchle nabíjanie – Strojčeky s touto funkciou budete schopní nabiť za niekoľko minút tak, aby boli okamžite prevádzkyschopné aspoň na krátku dobu.
- Vertikálny zastrihávač – Produkt vybavený vertikálnymi hrebienkami. Tie prinášajú ďalší a zároveň lepší spôsob strihania nechcených chĺpkov.
- Puzdro – Zakúpiť možno aj zastrihávače, ktoré obsahujú praktické cestovné puzdro. Do neho môžete uložiť nielen samotný zastrihávač chĺpkov v nose, ale aj ostatné príslušenstvo. Veľmi často to býva aj praktická sada na manikúru.
Cena
Zastrihávače chĺpkov do nosa nie sú ničím príliš nákladným. Pri ich nákupe by ste sa mali zamerať na tých správnych výrobcov, pri produktoch ktorých dostanete zodpovedajúcu kvalitu spracovania a budú sa pýšiť aj dlhou životnosťou. Medzi preverené značky patrí rozhodne Braun, Philips, Remington, Wahl alebo Moser, ale aj Babyliss, Rowenta, Sencor, AEG či Valera.
Cena do 10 €
Tie najlacnejšie zastrihávače chĺpkov si zaobstaráte od 5 €. Ide o základné modely s horšou kvalitou spracovania a s rotačným systémom strihania. Vyberať si budete predovšetkým z menej precíznych značiek a veľmi obmedzeného množstva modelov.
Cena od 10 do 15 €
V tomto prípade už budete mať väčší výber pokiaľ ide o dizajnové prevedenie zastrihávačov chĺpkov do nosa. Napriek tomu však nepočítajte so žiadnou ergonomickou rukoväťou a ničím podobným. Súčasťou takýchto produktov bude jednoduché manuálne ovládanie a výnimočne aj náhradné výmenné kryty.
Cena od 15 do 30 €
V tejto cenovej relácii nájdete drahšie zastrihávače chĺpkov v nose od preverených výrobcov, akými sú Remington alebo Philips. Väčšina týchto modelov bude umývateľná a s nerezovými čepieľkami. Výnimkou nie sú ani výmenné nadstavce a praktické cestovné puzdro.
Cena nad 30 €
Nad hranicou 30 € sa týči už len niekoľko klasických a kombinovaných zastrihávačov chĺpkov v nose. Obvykle ide o výrobky tej najvyššej triedy, takže im nechýba napríklad digitálny displej, samoostriace čepele, kvalitný výrobný materiál a dôraz kladený na pohodlnú ergonómiu.
Ako správne používať zastrihávač chĺpkov
Ak ste si práve doniesli váš nový strojček na chĺpky v nose domov, určite vás bude zaujímať, ako ho správne použiť, aby ste s ním dosiahli vytúžený výsledok.
- Pred aplikáciou si nosné dierky vyčistite čistou vodou a nechajte ich uschnúť.
- Zastrihávajte pod dobrým osvetlením a najlepšie pri zrkadle.
- Chĺpky skracujte iba na okraji nosných dierok, zastrihávač nevkladajte zbytočne hlboko. Nezabudnite, že chĺpky plnia dôležitú telesnú funkciu.
- Po aplikácii si už nos vodou nepreplachujte, chĺpky, ktoré samy nevypadli, sa snažte vysmrkať.
Údržba zastrihávača
Ako sme už uviedli v riadkoch vyššie, z užívateľského hľadiska je dobré, keď je zastrihávač vodeodolný. Takýto model stačí po použití len opláchnuť pod tečúcou vodou a máte hotovo. Raz za čas sa ale odporúča vykonať dôkladnejšiu údržbu, preto sa oplatí siahnuť po zastrihávači s odnímateľnou hlavicou, vďaka ktorej čistenie vykonáte skutočne ľahko.
Premazávanie čepieľok
Špecifickou časťou údržby niektorých zastrihávačov je premazávanie čepieľok. Pokiaľ je pri vybranom modeli táto údržba nutná, potom je obvykle súčasťou balenia aj olejnička. Samozrejme, narazíte aj na bezúdržbové zariadenia, pri ktorých sa o premazávanie čepieľok starať nemusíte.