Zastrihávače fúzov sú pomerne jednoduché nástroje. Na začiatku ich výberu si však musíte rozmyslieť, na čo ich vlastne budete používať, kde a ako často. Od toho sa totiž odvíjajú všetky nasledujúce parametre, medzi ktoré patrí napríklad počet nástavcov či použitý spôsob napájania.
Ako vybrať zastrihávač fúzov stručne:
- Spôsob využitia – budete skracovať iba fúzy, alebo sa s ním vrhnete aj na vlasy a iné ochlpenie na tele? Podľa toho kupujte príslušné nástavce.
- Príslušenstvo a nadstavce – tie vyberajte podľa toho, akú maximálnu či minimálnu dĺžku zastrihnutia požadujete.
- Spôsob napájania – niekomu stačí sieťové, iní si zase radi priplatia za akumulátorové. Prihliadnite aj na dobu nabíjania a výdrž batérie.
- Odolnosť – chcete umývateľný, vodeodolný alebo vodotesný prístroj? Pokiaľ plánujete zastrihávač používať v sprche, rozhodne sa na tieto označenia zamerajte.
- Stavte na obľúbené značky – v tomto segmente si užívatelia obľúbili značky Philips, Braun, Panasonic, Wahl alebo Rowenta.
- Určite si cenovú kategóriu – ak viete, že sa zo zastrihávača stane váš nepostrádateľný pomocník, rozhodne na ňom nešetrite.
Pred nákupom sa určite rozhodnite, či na úpravu vašich fúzov nebude lepší klasický holiaci strojček. Aj tým sme sa totiž venovali v špeciálnom teste na tejto stránke. Spojenie klasického strojčeka a zastrihávača potom predstavujú hybridné zastrihávače Philips Oneblade. Aby bol prehľad o prístrojoch na úpravu mužského vzhľadu kompletný, spracovali sme aj tému zastrihávačov chĺpkov v nose a strojčekov na vlasy.
Prečo kúpiť kvalitný zastrihávač fúzov
Presvedčte sa, že sa investícia do kvalitného zastrihávača fúzov skutočne oplatí.
- Poradí si so strniskom aj bradou – existuje množstvo modelov, takže si na trhu vyberiete kvalitný zastrihávač podľa vašich preferencií. Nájdete aj úzky zastrihávač na tvarovanie detailov.
- Riešenie na doma aj na cesty – na bežné domáce používanie je vhodné kúpiť skôr akumulátorové prístroje, ktoré môžete kedykoľvek dobiť. Na cesty sa zase hodia zastrihávače na batérie.
- Jednoduchá údržba – pokiaľ si zakúpite kvalitný vodeodolný zastrihávač, bude jeho údržba jednoduchá, pretože môžete nadstavce umývať spoločne s telom zastrihávača.
- Poradí si aj v sprche – vodotesné zastrihávače fúzov môžete spolu s ostatnými nadstavcami používať aj na holenie intímnych partií tela, hrudníka alebo nôh.
- Ušetríte za služby – keď sa s prístrojom naučíte dobre pracovať, nebudete vďaka tomu musieť využívať služby kaderníkov a holičov.
- Starostlivosť o celé telo – pokiaľ si zakúpite zastrihávač doplnený o celý rad príslušenstva, využijete ho doslova pri starostlivosti o celé telo.
Výber podľa využitia
Pri nákupe zastrihávača fúzov si musíte položiť jednoduchú otázku. Na čo takýto výrobok budete vlastne používať? Pôjde iba o vašu súkromnú potrebu alebo ho zháňate do svojho holiaceho štúdia? Medzi oboma kategóriami produktov sú bezpochyby značné rozdiely predovšetkým v spracovaní výsledného modelu.
- Bežný zastrihávač fúzov – Hodí sa na domáce použitie, vyberajte ho s ohľadom na vlastné potreby.
- Profesionálny zastrihávač fúzov – Majú kvalitnejšie čepele a sú prispôsobené častejšiemu použitiu. Výrazne si za ne priplatíte.
Bežné zastrihávače fúzov
Bežné zastrihávače fúzov sú určené najmä na domáce použitie, čomu zodpovedá ich výkon či výdrž na batériu. Výsledku sa ale nemusíte obávať, aj s bežnými modelmi na domáce použitie vykúzlite zložitý strih fúzov, vytvarujete detaily alebo skrátite dlhú bradu. Očakávať pri nich môžete aj praktické vlastnosti, ako je vodeodolnosť pre jednoduchú údržbu alebo akumulátorová prevádzka s možnosťou použitia aj počas nabíjania.
Profesionálne zastrihávače fúzov
Zastrihávače fúzov na profesionálne použitie budú disponovať ešte lepším ergonomickým tvarom ako bežné strojčeky. Ich hmotnosť bude kvôli častému používaniu doslova minimálna a tešiť sa môžete aj na patričnú variabilitu a pohodlné nastavovanie dĺžky strihu. Tým všetkým samozrejme disponujú aj klasické zastrihávače fúzov, v prípade profesionálnych strojčekov ale získate vyššiu kvalitu, ktorá bude zároveň sprevádzaná vyššou obstarávacou cenou.
Dôležité parametre
Aby ste vybrali zastrihávač fúzov podľa vašich predstáv, zohľadnite pri nákupe dôležité parametre, ktorými vás prevedieme v tejto kapitole.
- Počet nadstavcov – niektoré zastrihávače majú v balení len 1 nadstavec, iné napríklad aj 10 a viac. Dôležité je zohľadniť aj možnosti nastavenia minimálnej a maximálnej dĺžky strihu.
- Typ nadstavcov – k zastrihávaču fúzov môžete dostať aj nadstavce na starostlivosť o iné časti tela, napríklad na chĺpky v nose a ušiach alebo na vlasy.
- Výrobný materiál čepelí – najčastejšie sa používa oceľ a nerezová oceľ, keramika a titán.
- Napájanie – zakúpiť si môžete akumulátorový zastrihávač fúzov, ktorý je potrebné dobíjať, alebo batériový model, do ktorého musíte dokupovať batérie.
Počet nadstavcov
- Bez nadstavcov – iba jeden základný nadstavec, respektíve koncovku, bude mať zastrihávač určený na strihanie konkrétneho porastu. Obvykle sa jedná o profesionálne zastrihávače, napríklad na kontúry.
- Viac nadstavcov – lacnejšie aj drahšie modely môžu mať napríklad len 2 až 3 nadstavce, dôležité je ale zohľadniť množstvo nastavení polôh. Niektoré zastrihávače môžu ponúknuť bezmála 50 rôznych nastavení dĺžky strihu.
Nadstavce predstavujú z funkčného hľadiska veľmi dôležitú súčasť zastrihávača fúzov. Ide o koncovku tohto elektrického strojčeka, ktorá je prispôsobená na strihanie konkrétneho porastu. Zastrihávač fúzov bude primárne vybavený nástavcom pre zastrihnutie fúzov. Zároveň bude disponovať aj možnosťou zmeny dĺžky fúzov.
- Minimálna dĺžka strihu sa pohybuje od 0 do 4 milimetrov
- Maximálna dĺžka strihu sa pohybuje od 4 do 45 milimetrov
Nastavenie strihu môže mať len pár polôh, ale môže byť aj veľmi bohaté na presné zastrihnutie v zodpovedajúcej dĺžke. Najlacnejšie modely mávajú polohy 2, niektoré zastrihávače fúzov sa pochvália až 48 polohami.
Typ nadstavcov
- Plastový a kovový zastrihávač fúzov – kovové nadstavce strihajú s presnosťou na milimetre, plastové sú skôr hrebene na dlhšie fúzy.
- Detailný zastrihávač fúzov – slúži na tvarovanie kontúr.
- Zastrihávač chĺpkov v nose a ušiach – nájdete pri multifunkčných modeloch.
- Nadstavec na ochranu pokožky – chráni pokožku v prípade, že chcete fúzy zastrihnúť na veľmi krátku dĺžku.
- Nadstavce na strihanie vlasov (rôzne dĺžky) – taktiež pri multifunkčných modeloch, môže slúžiť aj na úpravu dlhších fúzov.
- Nadstavec na holenie ochlpenia na tele – z hygienických dôvodov je vhodné používať na ostatné časti tela iný nadstavec, ktorý je častokrát súčasťou balenia.
Stretnúť sa môžete aj s radom ďalších nadstavcov využiteľných nielen na zastrihávanie fúzov. Niektoré prístroje sú vďaka mnohým nadstavcom prakticky zastrihávače fúzov a vlasov zároveň. Potom sa z takýchto produktov stávajú multifunkčné zastrihávače. Tie majú v tých najbohatších sadách až osemnásť nadstavcov.
Čím väčší počet nástavcov budete mať, tým viac možností vám nový zastrihávač prinesie, ak už budete chcieť upravovať kotlety, krátke fúzy alebo bradu.
Výrobný materiál čepelí
V okamihu, keď máte jasnú predstavu o tom, na čo a ako často budete zastrihávač fúzov používať, je najvyšší čas medzi jednotlivými modelmi vyberať na základe kvality čepieľok. Tie sú veľmi zásadnou súčasťou zastrihávača a obvykle sa skladajú z pevnej a pohyblivej časti. Pilierom každého kvalitne zastrihnutého fúzu je vhodne zvolený materiál čepele.
Od toho sa okrem iného odvíja aj neskoršia údržba a nutnosť vykonávať najrôznejšie čistiace úkony. Vyberať si môžete z troch najpoužívanejších materiálov. Každý z nich prináša niekoľko kladov aj záporov.
- Oceľ – Z ocele bývajú vyrobené čepele tých najlacnejších zastrihávačov. Má najkratšiu životnosť a môže začať hrdzavieť.
- Nerezová oceľ – Ide o najbežnejší materiál na trhu, musíte si ale dať pozor na kvalitu konkrétnych čepieľok. Pri lacnejších strojoch sa používa horší variant, pri ktorom hrozí skoré opotrebenie.
- Titán – Čepele s titánovou povrchovou úpravou sa vyznačujú vyššou odolnosťou a vydržia vám dlhšie. Musíte u nich počítať s vyššou obstarávacou cenou.
- Keramika – Keramické brity sú odolné a neprehrievajú sa. Nehrozí ich hrdzavenie a netupia sa, na druhú stranu sú najdrahšie.
Oceľ
Výhoda oceľových čepieľok spočíva v nízkej obstarávacej cene, dnes sa však jedná už skôr o zastaranejší variant. Bez zodpovedajúcej povrchovej úpravy nie je materiál odolný voči vode, takže ho nemožno umývať, alebo zastrihávač používať v sprche.
Nerezová oceľ
Pri nahliadnutí do produktových ponúk mnohých výrobcov zastrihávačov fúzov zistíte, že nerezová oceľ je pravdepodobne najpoužívanejším materiálom. Musíte si však uvedomiť, že v predaji sú modely s odlišnou kvalitou nerezovej ocele, takže nie je možné všetky výhody a nevýhody tohto prvku hádzať do jedného vreca. Úplným štandardom sú nerezové čepele s dvojitým ostrím.
Lacnejšia nerezová oceľ sa používa pri menej nákladných zastrihávačoch fúzov, kde jednoznačne vedie obstarávacia cena. Na druhú stranu musíte počítať s tým, že oceľ sa veľmi často zahrieva. To môže pri dlhodobejšom užívaní spôsobovať pálenie. Ako ďalšie negatíva možno uviesť napríklad menšiu tvrdosť vedúcu k rýchlejšiemu opotrebovaniu a otupeniu. Po nejakom čase používania sa pripravte aj na koróziu nerezových britov.
Titán
Titánové čepele sú vo svojej podstate zhotovené z nerezovej ocele. Len s tým rozdielom, že titán je použitý v rámci povrchovej úpravy. Ani táto úprava vás po určitej dobe neoslobodí od hrdzavenia alebo pálenia čepieľok, na druhú stranu sa stretnete s oveľa lepšou odolnosťou voči otupeniu. Titánové brity vám vydržia podstatne dlhšie. Za tento bonus si však oproti klasickej nerezovej oceli priplatíte.
Keramika
Okrem nerezovej ocele a titánu hrá u zastrihávačov fúzov dôležitú úlohu aj keramika. Aj keď na ňu nenarazíte tak často, vždy bude spojená s najvyššími obstarávacími nákladmi. Tento fakt má svoje opodstatnenie, pretože keramika sa zahrieva úplne minimálne. V porovnaní s nerezovou oceľou je to aspoň o 65% menej. Keramické brity vám vydržia naozaj dlho, navyše nehrozí ich hrdzavenie a určite nebudete v najbližšej dobe pociťovať ani stupenie čepieľok.
V týchto veciach keramické čepele skrátka vynikajú. Pozor si dajte iba na to, že keramika si veľmi dobre nerozumie s vodou.
Materiál | Výhody | Nevýhody |
Oceľové čepele | Nízka obstarávacia cena | Kratšia výdrž oproti iným materiálom
Náchylné na tvorbu hrdze Nevhodné na umývanie pod vodou |
Nerezové čepele | Odolnejší materiál
Možné umývanie pod tečúcou vodou či použitie v sprche |
Menšia tvrdosť
Rýchlejšie opotrebovanie a otupenie |
Keramické čepele | Vysoko odolné a ostré
Nehrozí zhrdzavenie |
Vysoké obstarávacie náklady
Nevhodné na kontakt s vodou |
Titánové čepele | Na špičkové oholenie
Lepšia odolnosť voči otupeniu Dlhá životnosť |
Vysoká cena |
Napájanie
Zastrihávače fúzov vyžadujú na svoju prevádzku dostatok elektrickej energie, ktorá je odoberaná buď priamo zo siete alebo ju je možné čerpať z akumulátora. A práve na základe tohto faktu je možné dospieť k dvojitému deleniu.
- Sieťové napájanie – Zastrihávače fúzov fungujúce iba s káblom takmer opúšťajú súčasný trh a narazíte na ne výnimočne. Do siete sú však pripájané aj akumulátorové modely. Tie sa týmto spôsobom nabíjajú.
- Akumulátorové napájanie – Zastrihávač fúzov je schopný fungovať bez sieťového kábla. To prináša jeho väčšiu mobilitu a jednoduchšie holenie.
- Kombinovaná prevádzka – pri akumulátorových zastrihávačoch si všímajte to, či ich možno počas nabíjania zo siete používať. Niektoré modely totiž ponúkajú kombinovanú prevádzku, takže sa nemusíte spoliehať len na výdrž batérie, ale môžete zastrihávač používať, aj keď sa práve nabíja. Budete však obmedzení dĺžkou napájacieho kábla.
Pri nákupe nového zastrihávača fúzov sa nezabudnite pozrieť, aký akumulátorový článok je súčasťou daného modelu. Naraziť môžete v súčasnosti na dva typy. Cenovo dostupnejšie sú batérie Ni-Mh. Ich nevýhodou je pamäťový efekt znižujúci životnosť batérie. V tomto smere sú oveľa lepšie modernejšie Li-ion články (Zdroj: Wikipédia). Tam však počítajte s vyššou cenou zastrihávača, dnes sa ale tieto batérie stávajú stále viac dostupné.
Výdrž batérie a doba nabíjania
Podstatným technickým parametrom súvisiacim s napájaním sa pre vás stane aj doba nabíjania akumulátorového článku a prevádzková doba. V závislosti od typu a kapacity batérie sa pripravte na nabíjanie v dĺžke trvania od 40 minút do niekoľkých hodín pre plné nabitie batérie. Zastrihávač fúzov si samozrejme môžete nabiť aj čiastočne. Celková prevádzková doba súvisí opäť s typom a kapacitou batérie a dosahuje 30 až 300 minút.
Vlastnosti a funkcie
Zastrihávače fúzov sa vyrábajú v najrôznejších modelových radách, ktoré sa líšia nielen kvalitou spracovania a možnosťami použitia, ale aj množstvom doplnkov, funkcií a vlastností. Teraz vás zoznámime s tým najdôležitejším, čo možno bude rozhodovať o tom, či si konkrétny zastrihávač kúpite alebo nie.
- Vodeodolnosť – Parameter, ktorý vám do istej miery rozširuje možnosti zastrihávača fúzov. Ten je možné použiť nielen na suché holenie, ale aj s gélom či penou, alebo napríklad pri sprchovaní. Túto vlastnosť podrobnejšie popisujeme v nasledujúcej kapitole.
- Samočistiace čepele – Drahšie strojčeky majú schopnosť čistiť čepele svojpomocne. Tým vám odpadá ďalšia neoddeliteľná súčasť pravidelnej údržby.
- Vákuový systém – Všetky vaše oholené fúzy budú zhromažďované v špeciálnej nádobke. Tá je súčasťou zastrihávača fúzov. Veľakrát je tento režim fungovania nazývaný ako systém vysávania, ktorý zachytáva zastrihnuté fúzy. Vďaka tomu sa následné upratovanie výrazne uľahčí.
- Rýchlonabíjanie – Vybrané modely dokážu zastrihávač fúzov pripraviť do krátkodobého prevádzkového stavu už za 5 minút. Strojček má potom dostatok energie na dokončenie holenia.
- Laserové navádzanie – Pri zastrihovaní fúzov sa môžete riadiť podľa červeného lúča zobrazeného na vašej tvári. Tým docielite dokonale súmerné a presné zastrihnutie. Túto funkciu nájdete pri prémiových strojčekoch.
- Samoostriace brity – Drahšie výrobky disponujú funkciou samoostrenia, kedy dochádza k jemnému treniu britov medzi sebou. Tieto brity vydržia dlhšie ostré a používanie strojčekov je tak plynulejšie.
- Svetelné indikátory – niektoré zastrihávače majú aj svetelné indikátory, ktoré vás informujú napríklad o priebehu nabíjania či stave batérie.
- Flexibilná hlavica – zaistí ľahké, rýchle a pohodlné holenie vďaka maximálnemu prispôsobeniu obrysom hlavy a tváre.
- Pogumovaná rukoväť – vďaka nej sa zastrihávač fúzov nekĺže v mokrých rukách. Zlepšuje tak celkovú ergonómiu a uľahčuje použitie.
Ovládanie
Tie najlacnejšie zastrihávače fúzov sa ovládajú pomocou klasických mechanických tlačidiel. Drahšie produkty môžu byť vybavené digitálnymi LED displejmi. Skrze ne zastrihávač nielen ovládate, ale zároveň sa informujete o najrôznejších veciach – stav nabitia akumulátora, zvolený režim, dĺžka strihu a pod.
Príslušenstvo
Okrem najrôznejších nadstavcov na holenie a zastrihovanie, ponúkajú niektorí výrobcovia aj ďalšie príslušenstvo. Najčastejšie narazíte na:
- Stojan – Môže fungovať zároveň ako nabíjačka. Hodí sa pre tých, ktorí zastrihávače používajú takmer denne a nechcú ich stále schovávať do šuplíka.
- Cestovné puzdro – Oceníte ho pri častejšom cestovaní so zastrihávačom. Prístroj vám nebude len tak ležať pohodený v kufri, navyše bude puzdrom chránený pred poškodením.
- Čistiaca kefka – Býva samozrejmosťou hlavne u zastrihávačov, ktoré nie sú odolné voči vode. Pomôže vám so suchým čistením a odstránením chĺpkov.
- Oleje – olej na mazanie čepelí nájdete pri mnohých výrobkoch. Slúži na premazávanie samoostriacich čepieľok, čo pomáha predĺžiť ich životnosť.
Odolnosť a čistenie
Aby vám prístroj vydržal čo najdlhšie, je potrebné pri používaní prihliadať na jeho vlastnosti a správne sa oň starať. Pri umývaní zastrihávača sa samozrejme ponúka najjednoduchší variant opláchnuť ho pod tečúcou vodou. V takom prípade sa ale dopredu presvedčte, že tým strojčeku nijako neublížite. Existujú totiž hneď tri varianty označenia ochrany voči vode, ktoré sa bohužiaľ často zamieňajú:
- Umývateľnosť – hlavice po použití je možné pokojne opláchnuť vodou, ale samotné telo prístroja by s ňou nemalo prísť do styku. Pri čistení tak odporúčame nástavce najprv odňať, potom až umyť.
- Vodeodolnosť – umožňuje obmedzený kontakt s vodou. To znamená, že sa v žiadnom prípade nepredpokladá, že budete celý zastrihávač potápať vo vani. Kvapky vody by mu ale nemali uškodiť.
- Vodotesnosť – takýto prístroj môžete s pokojným svedomím používať aj pri sprchovaní a jednoducho celý umývať pod tečúcou vodou.
Typ odolnosti | Umývanie nadstavcov | Umývanie tela | Používanie vo vani či sprche |
Umývateľnosť | Áno | Nie | Nie |
Vodeodolnosť | Áno | Áno | Nie |
Vodotesnosť | Áno | Áno | Áno |
Pokiaľ plánujete svoje fúzy alebo chlpy zastrihovať v sprche či vo vani, pred nákupom sa rozhodne presvedčte, či má vami vybraný model zodpovedajúce označenie. V opačnom prípade by sa totiž mohlo stať, že vám veľmi dlho nevydrží a ťažko vám uznajú jeho reklamáciu.
Výrobcovia však nie vždy toto delenie dodržiavajú, pokiaľ teda hľadáte strojček na použitie v sprche, vždy si jeho vodotesnosť overte.
Obľúbené značky
Pri výbere stavte na obľúbené značky. Medzi tie renomované a kvalitné patrí určite Remington, Rowenta, BaByliss, Braun a v neposlednom rade značka Philips.
- Philips – značka viac-menej ovláda trh s týmto sortimentom a vo svojej pestrej škále produktov dokáže uspokojiť úplne každého, od tých najmenej náročných až po tých najnáročnejších zákazníkov.
- Wahl – značka sa zaoberá výrobou zastrihávačov vlasov i fúzov, a to nielen pre pánov, ale aj pre dámy.
- Rowenta – výrobky tejto značky sa pýšia atraktívnym dizajnom, v súčasnosti značka spolupracuje so stylingovými spoločnosťami a jej výrobky sú na úpravu zovňajšku riadne otestované.
- Remington – táto značka dominuje na poli spotrebnej elektroniky zameranej na starostlivosť o vlasy, zastrihávanie a holenie. Jej výrobky sú vysokej kvality a spoľahlivosti a pozná ich každá kaderníčka aj holič.
Philips
Značka Philips patrí medzi tie najobľúbenejšie značky zastrihávačov fúzov na trhu. Ide o Holandskú firmu, ktorá sa zaoberá výrobou elektroniky a elektrotechniky už niekoľko rokov, konkrétne od roku 1891. Medzi populárne modely patrí najmä Philips One Blade, ktorý spoznáte podľa dizajnu, ktorý dopĺňajú zelené detaily. Výrobky Philips sú kvalitné a trvanlivé, takže sú stávkou na istotu.
Wahl
Severoamerická značka Wahl patrí medzi lídrov v domácej aj profesionálnej starostlivosti o vlasy a fúzy. Jej vznik sa datuje do roku 1919, kedy si jej zakladateľ nechal patentovať prvý elektrický zastrihávač vlasov. V súčasnosti značka vyrába rôzne druhy holiacich strojčekov a zastrihávačov ako na fúzy a strnisko, tak aj na bikiny či pre domáce zvieratá. Ďalej v jej sortimente nájdete fény, kulmy, masážne prístroje a mnoho ďalších výrobkov.
Rowenta
Značka vznikla v 1884 v Nemecku a ponúka široký sortiment výrobkov od žehličiek na bielizeň cez žehličky a fény na vlasy až po vysávače alebo napríklad kávovary a holiace strojčeky. Spolupracuje s mnohými stylingovými spoločnosťami, čo len potvrdzuje, že sú výrobky tejto značky na úpravu zovňajšku dobrou voľbou.
Remington
Značku Remington vám na úpravu a starostlivosť o vlasy, zastrihávanie a holenie môžeme jednoznačne odporučiť. Rad jej zastrihávačov fúzov je dostupný v nižšej cenovej kategórii, a tak ak hľadáte vhodný model na skúšku, Remington môže byť dobrou voľbou. Značka bola založená už v roku 1816 v Anglicku, kedy sa špecializovala na šijacie stroje, odvtedy však prešla výrazným vývojom a za konkurenciou rozhodne nezaostáva.
Cena
Nákupná cena zastrihávača fúzov sa odvíja vždy od toho, ako moc vybavený model zvolíte a akému výrobcovi dáte prednosť. V nasledujúcej kapitole vám prinášame porovnanie zastrihávačov fúzov podľa cenových kategórií, v ktorých ich môžete kupovať.
Cena do 40 €
Táto cenová skupina predstavuje nižšiu triedu zastrihávačov fúzov. Tí, ktorí netrvajú na vysokej kvalite, si môžu zaobstarať niektoré modely už od 12 €. Musíte však počítať s tým, že väčšina bude vybavená Ni-Mh akumulátormi s kapacitou do 600 mAh, budú mať obmedzený počet nástavcov a nastavenie dĺžky strihu. Vždy sú používané nerezové brity. Veľmi nepriaznivé bývajú pomery doby nabíjania a prevádzky.
Cena od 40 € do 80 €
Pri dvojnásobnej investícii narazíte na kvalitné modely s dlhou dobou prevádzky cez 60 minút a s pestrou výbavou zastrihovacích nástavcov v kovovom prevedení. Zastrihávače fúzov budú mať lepšiu technológiu britov, budú umývateľné, a dokonca vám umožnia aj praktické rýchlonabíjanie.
Cena nad 80 €
Zastrihávače fúzov drahšie ako 80 € slúžia skôr na profesionálne použitie. Tomu samozrejme zodpovedá napríklad laserový navádzací systém, LED displej s ukazovateľmi najrôznejších hodnôt, široké rozmedzie dĺžok strihu, vrátane množstva nástavcov. Tieto zastrihávače sú primárne vybavené Li-Ion batériami a ich súčasťou bývajú aj cestovné púzdra.