Menu

Porovnávací test a recenzie najlepších žehliacich dosiek

Aktualizované:
Marec 2022
Autor:
Dana Široká

V kategórii odporúčame

Brabantia Žehliaca doska Titan Oval 135 x 45 cm

110 €

Orientačná cena

Akú žehliacu dosku vybrať podľa porovnania

Víťaz porovnania

Žehliace dosky

Odporúčame
Brabantia Žehliaca doska Titan Oval 135 x 45 cm
Orientačná cena 110 €
Najlepší pomer cena/výkon

Žehliace dosky

Odporúčame
Leifheit 72588 AirBoard Premium M Plus NF
Orientačná cena 70 €
Pre nenáročných

Žehliace dosky

Odporúčame
VILEDA Viva Express Smart 143022
Orientačná cena 20 €

V minulosti ľudia žehlili bielizeň na stole, no moderná doba prináša inovatívne riešenia aj v oblasti žehlenia. Dnešné žehliace dosky vám žehlenie spríjemnia variabilným nastavením výšky, špeciálnymi metalickými poťahmi a ďalšími vychytávkami. Hoci sa zdá výber žehliacej dosky ako jednoduchá záležitosť, oplatí sa určité parametre nepodceniť. Aj z dôvodu správneho držania tela a bezpečnej manipulácie s doskou.

V nižšie uvedenom porovnaní nájdete reprezentantov rôznych cenových skupín, v ktorých je možné žehliace dosky zakúpiť. Pri porovnávaní parametrov sme kládli dôraz na výškové nastavenie dosky a mechanizmus skladania a rozkladania. Jednotlivé modely sa tiež líšia veľkosťou pracovnej plochy, materiálom poťahu, funkciami a príslušenstvom. Nezabudli sme ani na bezpečnostné prvky ako sú protišmykové koncovky a poistka proti zloženiu.

Ak si nie ste istí, ako pri výbere žehliacej dosky postupovať, radi vám podáme pomocnú ruku prostredníctvom článku Ako vybrať žehliacu dosku. V ňom sa dozviete, čím sa vyznačujú jednotlivé mechanizmy skladania, prečo je tak dôležité variabilné nastavenie výšky a aké druhy poťahov sa pri žehliacich doskách používajú. Informujeme vás tiež o tom, koľko taká žehliaca doska vlastne stojí a ako by ste s ňou mali správne zaobchádzať.


Najlepšie žehliace dosky podľa porovnania

Žehliace dosky

Variant výberu Vzhľad a názov Klady vzhľadom na podkategóriu Zápory vzhľadom na podkategóriu Orientačná cena Aktuálna cena

Víťaz porovnania

Recenze Brabantia Žehliaca doska Titan Oval 135 x 45 cm
Brabantia Žehliaca doska Titan Oval 135 x 45 cm

Metalický poťah odrážajúci teplo

"Parkovacia zóna" z titánu

Variabilné nastavenie výšky

10 ročná záruka

Nadčasový dizajn

Vyššia cena

Ťažká na prenášanie

110 € Zobraziť ponuky

Najlepší pomer cena/výkon

Recenze Leifheit 72588 AirBoard Premium M Plus NF
Leifheit 72588 AirBoard Premium M Plus NF

5 ročná záruka

Zväčšenie žehliacej plochy vďaka zaoblenému tvaru

Nízka hmotnosť

2x ocenenie "Produkt roku" na portáli Heureka

Chýba detská poistka

Príliš široký koniec na žehlenie rukávov

70 € Zobraziť ponuky

Pre nenáročných

Recenze VILEDA Viva Express Smart 143022
VILEDA Viva Express Smart 143022

Nízka cena

Zámok na bezpečné prenášanie

Veľmi ľahká

Menšia žehliaca plocha

Nevhodná pre nízke postavy

Záruka len 3 roky

20 € Zobraziť ponuky

Recenze Brabantia Žehliaca doska Titan Oval 135 x 45 cm
Brabantia Žehliaca doska Titan Oval 135 x 45 cm
Recenze Leifheit 72588 AirBoard Premium M Plus NF
Leifheit 72588 AirBoard Premium M Plus NF
Recenze VILEDA Viva Express Smart 143022
VILEDA Viva Express Smart 143022
Ocenenie

Víťaz porovnania

Najlepší pomer cena/výkon

Pre nenáročných

Kategória

Žehliace dosky

Žehliace dosky

Žehliace dosky

Orientačná cena 110 € 70 € 20 €
Výrobca Brabantia Leifheit Vileda
Mechanizmus skladania a rozkladania Automatický Automatický Automatický
Rozsah nastavenia výšky (cm) 61–102 75–98 80–97
Šírka žehliacej plochy (cm) 45 38 34
Dĺžka žehliacej plochy (cm) 135 120 114
Poťah Metalický Bavlnený (s technológiou Thermo-Rexlect) Bavlnený
Výplň Molitan Molitan Molitan
Farba Čierna s bielou Modrá Ružová
Odkladacia plocha na žehličku Pevne zabudovaná Pevne zabudovaná Pevne zabudovaná
Funkcie Perforácia, ergonomické nohy, protišmykové koncovky, detská poistka Elektrická zásuvka, vodiaca anténa, prispôsobenie sa nerovnému povrchu, perforácia Transportný zámok, perforácia, protišmykové koncovky
Hmotnosť (kg) 7.3 4.6 4.23
Víťaz porovnania Žehliace dosky
 • Metalický poťah odrážajúci teplo
 • "Parkovacia zóna" z titánu
 • Variabilné nastavenie výšky
 • 10 ročná záruka
 • Nadčasový dizajn
 • Vyššia cena
 • Ťažká na prenášanie

Žehliaca doska známej holandskej značky Brabantia patrí medzi luxusné žehliace dosky vyznačujúce sa výbornou stabilitou, nadpriemernou výbavou a nadčasovým dizajnom. Na prvý pohľad zaujme špeciálnym metalickým poťahom, vďaka ktorému vyžehlíte odevy oveľa jednoduchšie. Okrem klasickej pevne zabudovanej odkladacej plochy môžete na “zaparkovanie” žehličky využiť špeciálnu titánovú plochu, ktorú rozpálený povrch žehličky nijako nepoškodí.

So žehliacou plochou 135 x 45 centimetrov sa nemusíte pri žehlení nijako obmedzovať, čo sa týka veľkosti odevov. Ide o jednu z najväčších žehliacich plôch, na ktoré na trhu narazíte (december 2021). Poteší tiež variabilným nastavením výšky v rozmedzí 61 až 102 centimetrov, vďaka ktorému môžu s touto doskou žehliť veľmi nízke aj nadpriemerne vysoké osoby. O vaše bezpečie počas žehlenia sa postarajú protišmykové koncovky a detská poistka.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Spokojné reakcie užívateľov potvrdzujú vysokú kvalitu tohto výrobku. Zhodujú sa na tom, že je táto žehliaca doska veľmi stabilná, nadpriemerne priestranná a nastavenie výšky je pohodlné a intuitívne. Ako ďalšie pozitívne vlastnosti spomínajú metalický poťah, parkovaciu plochu z titánu a bezpečnostnú poistku.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Žehliaca doska Brabantia vyniká medzi konkurenčnými modelmi vynikajúcim spracovaním, stabilitou a robustnou konštrukciou. Mnoho zákazníkov môže potešiť aj desaťročná záruka. Neobvyklým prvkom je parkovacia titánová plocha, ktorá dokáže v prípade potreby zastúpiť klasickú odkladaciu plochu na žehličku. Hlavnou nevýhodou tohto produktu je vyššia obstarávacia cena, ktorú je však možné považovať za nutnú daň za vysokú kvalitu.

Záverečné zhrnutie

Žehliaca doska Brabantia nájde svoje využitie v domácnostiach, kde sa žehlí veľmi často. Priestranná žehliaca plocha priamo vyzýva na žehlenie veľkých kusov bielizne, lôžkovín, záclon a závesov. Jedná sa o ideálny model pre náročných zákazníkov, ktorí hľadia na ergonómiu, pohodlie aj elegantný vzhľad. Ak však potrebujete žehliť len raz za čas, mohli by ste si vystačiť s cenovo dostupnejšou doskou značky Vileda.

110 € Orientačná cena

Najlepší pomer cena/výkon Žehliace dosky
 • 5 ročná záruka
 • Zväčšenie žehliacej plochy vďaka zaoblenému tvaru
 • Nízka hmotnosť
 • 2x ocenenie "Produkt roku" na portáli Heureka
 • Chýba detská poistka
 • Príliš široký koniec na žehlenie rukávov

Obľúbená žehliaca doska Leifheit 72588 AirBoard Premium M Plus NF púta pozornosť špeciálnymi funkciami a pomerne veľkou žehliacou plochou. Poťah je vyrobený z bavlny so špeciálnou technológiou Thermo-Reflect, ktorá odráža produkované teplo späť do oblečenia. Odevy sú tak efektívne žehlené z oboch strán. Aby bolo žehlenie ešte pohodlnejšie, je možné nastaviť výšku dosky v rozmedzí 75 až 98 centimetrov, čo obvykle stačí priemerne vysokému človeku.

Premyslená konštrukcia zaisťuje dobrú stabilitu. Pokiaľ je podlaha nerovná, doska sa jej dokáže prispôsobiť a zaistí vám tak väčšie bezpečie pri žehlení. S pevne zabudovanou žehliacou plochou navyše obdržíte aj integrovanú zásuvku a vodiacu anténu. Žehliť tak môžete úplne kdekoľvek (napríklad uprostred miestnosti) bez toho, aby vám pri tom prekážal žehliaci kábel.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

O popularite tejto žehliacej dosky svedčí okrem kladných užívateľských recenzií aj to, že dvakrát získala ocenenie “Produkt roku” na portáli Heureka (2019, 2020). Zákazníci chvália výborný pomer ceny a kvality spolu s ponukou funkcií, ktoré táto žehliaca doska ponúka. Najväčší úspech žne vodiaca anténa spolu s elektrickou zásuvkou a detskou poistkou. Vďaka nízkej hmotnosti sa s doskou ľahko manipuluje.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Za veľmi slušnú čiastku ponúka Leifheit doska nadpriemernú výbavu: kombinácia vodiacej antény, elektrickej zásuvky a reflexného poťahu býva výsadou skôr luxusnejších modelov. Poteší tiež dobrou stabilitou a možnosťou prispôsobenia sa nerovnostiam povrchu. Široký zaoblený koniec dosky môže byť výhodou pri žehlení lôžkovín, ale len s ťažkosťami naň natiahnete úzke rukávy.

Záverečné zhrnutie

Leifheit AirBoard predstavuje ideálneho pomocníka pre tých, ktorí žehlia menšie aj väčšie objemy bielizne. Vďaka relatívne veľkej žehliacej ploche a poťahu s technológiou Thermo-Reflect bude žehlenie prebiehať veľmi rýchlo. S vodiacou anténou vám navyše nebude pri žehlení prekážať kábel.

70 € Orientačná cena

Pre nenáročných Žehliace dosky
 • Nízka cena
 • Zámok na bezpečné prenášanie
 • Veľmi ľahká
 • Menšia žehliaca plocha
 • Nevhodná pre nízke postavy
 • Záruka len 3 roky

Ľahký a cenovo dostupný model českej značky Vileda disponuje menšou žehliacou plochou o rozmeroch 114 x 34 centimetrov, na ktorej je možné bez problémov žehliť menšie kúsky oblečenia a tričká. Žehlenie lôžkovín už bude o niečo pracnejšie, pretože ich budete musieť po doske častejšie posúvať. Výšku dosky je možné pomocou automatického mechanizmu nastaviť v rozmedzí 80 až 97 centimetrov, nehodí sa teda pre ľudí merajúcich menej ako 180 centimetrov.

S hmotnosťou iba 4,23 kilogramu sa s ňou bude veľmi ľahko manipulovať. Poťah je vyrobený z bavlny a žehliaca doska disponuje perforáciou na prepúšťanie pary. Na odkladanie žehličky slúži pevne zabudovaná plocha s otvorom na odvod horúcej pary. Vďaka protišmykovým koncovkám doska nepoškodí podlahu a je ešte stabilnejšia.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

U zákazníkov, ktorí túto žehliacu dosku zakúpili, víťazí najmä vďaka nízkym obstarávacím nákladom. Potešujúca je pre nich aj nízka hmotnosť, vďaka ktorej môžu s doskou ľahko manipulovať. Zhodujú sa tiež na tom, že aj pri takejto nízkej hmotnosti je prekvapivo veľmi stabilná.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

VILEDA Viva Express Smart 143022 vyniká medzi ostatnými žehliacimi doskami kombináciou nízkych obstarávacích nákladov a dobrou kvalitou prevedenia. Doska je aj napriek použitiu ľahkého materiálu dostatočne stabilná a odolná. Za hlavné nevýhody považujeme menšiu žehliacu plochu a menší rozsah nastavenia výšky.

Záverečné zhrnutie

Žehliaca doska Vileda je určená nenáročným zákazníkom, ktorí nežehlia často a nežehlia veľké kusy odevov a lôžkoviny. Zároveň sa nehodí pre nižších ľudí (od 179 centimetrov menej), pretože by ich mohol pri dlhom žehlení bolieť chrbát.

Ak požadujete lepšie vybavenú žehliacu dosku s variabilnejším nastavením výšky a nevadí vám trochu si priplatiť, mohol by vás zaujať model značky Brabantia, ktorý ponúka nastavenia v rozmedzí 61 až 102 centimetrov.

20 € Orientačná cena


Ako vybrať žehliacu dosku

Väčšina ľudí žehlenie síce príliš neobľubuje, no zaobstaraním kvalitnej žehliacej dosky si môžete túto činnosť aspoň trochu zjednodušiť a spríjemniť. V tomto článku zistíte napríklad to, že výška dosky by mala korešpondovať s výškou vašej postavy – nebudete sa pri žehlení hrbiť a nebude vás bolieť chrbát. Preto by mala žehliaca doska disponovať variabilným nastavením výšky. Dôležitá je aj veľkosť žehliacej plochy a stabilita celej konštrukcie.

Zoznámime vás aj s možnosťami skladania a rozkladania žehliacej dosky. Vyberať môžete medzi ručnými, automatickými a poloautomatickými modelmi. Nechýbajú ani informácie o dostupných materiáloch poťahov, funkciách a doplnkoch. A aby ste vedeli, koľko budete musieť do novej žehliacej dosky približne investovať, zoznámime vás s cenovými kategóriami.

Ako vybrať žehliacu dosku stručne:

 • Zamerajte sa na možnosti nastavenia výšky dosky – pri žehlení by ste sa nikdy nemali hrbiť a doska by vám mala ideálne siahať po boky. Štandardne môžete nastavovať výšku v rozsahu 70 až 100 centimetrov.
 • Dbajte na stabilitu a bezpečnosť – robustná konštrukcia zaistí, že sa žehliaca doska nebude kývať a neprevráti sa.
 • Zvoľte dostatočnú veľkosť žehliacej plochy – čím väčšia, tým ľahšie na doske vyžehlíte veľké kúsky odevov a posteľnú bielizeň.
 • Myslite aj na pohodlie pri skladaní a rozkladaní – voliť môžete medzi ručne ovládanými aj plne automatickými mechanizmami. Ručné skladanie je síce menej bezpečnou, ale cenovo dostupnejšou možnosťou. Automatické skladanie zaručuje vyšší komfort aj bezpečie.
 • Kvalitný poťah zaistí dlhšiu životnosť dosky aj lepšie výsledky pri žehlení – najčastejšie narazíte na poťahy z bavlny. Drahšie modely disponujú špeciálnymi materiálmi, ktoré odrážajú teplo aj paru.
 • Prezrite si dostupné funkcie a príslušenstvo – nevyhnutnosťou je odkladacia plocha na žehličku. Náročných zákazníkov môžu zaujať aj ďalšie vychytávky, ako sú bezpečnostné poistky, vodiaca anténa či nástenný držiak.
 • Pamätajte, že cena rastie s výbavou – pri žehliacich doskách majú najväčší vplyv na výšku obstarávacej ceny funkcie a výbava. Luxusné žehliace dosky pre profesionálov môžu stáť aj 1000 €.

Typy podľa rozkladacieho a skladacieho mechanizmu

Mechanizmus skladania a rozkladania žehliacej dosky nie je dôležitý iba z hľadiska manipulácie, ale hrá svoju rolu aj pri nastavovaní výšky dosky. V súčasnej dobe výrobcovia žehliacich dosiek ponúkajú modely využívajúce tri rôzne mechanizmy:

 • Ručné
 • Automatické
 • Automatické s obmedzením

Ručné skladanie a rozkladanie

Najmenej nákladný a najjednoduchší mechanizmus, ktorým sú vybavené základné modely žehliacich dosiek. Princíp ručného skladania je veľmi jednoduchý – dosku iba zaistíte do zubového držiaka stojana. Počet zubov, do ktorých je možné dosku zacvaknúť, je v tomto prípade priamo úmerný počtu výškových polôh. Nejedná sa ale o najbezpečnejší alebo najkomfortnejší spôsob skladania. Pri náklone sa doska môže ľahko uvoľniť a rozložiť.

Automatické skladanie a rozkladanie

V tomto prípade je žehliaca doska vybavená špeciálnou aretačnou páčkou, ktorú stačí na rozloženie a zloženie dosky alebo na nastavenie požadovanej výšky stlačiť. Jediné, čo vás tu limituje, je maximálna výška dosky. Dosku tak môže pohodlne využívať viacero členov domácnosti. S týmto mechanizmom sa stretnete u väčšiny modelov strednej a vyššej cenovej triedy. Ide o obľúbené riešenie užívateľov, ktorí radi žehlia v sede – napríklad pri sledovaní televízie.

Automatické skladanie a rozkladanie s obmedzením

Inak sa mu tiež hovorí poloautomatické. Rovnako u neho nájdete aretačnú páčku pre nastavenie výšky, no oproti plne automatickému modelu tu môžete dosku zaaretovať iba do vopred nastavených výškových polôh. De facto ide o zlúčenie dvoch vyššie popísaných mechanizmov.

Nastavenie výšky

Aby sa vám pri žehlení pracovalo čo najpríjemnejšie, mala by mať žehliaca doska nastaviteľnú výšku. Hoci sa to zdá ako samozrejmosť, nie všetky dosky túto možnosť ponúkajú. Dajte si preto pri výbere na tento parameter obzvlášť veľký pozor.

Správne nastavená výška dosky zaistí, že vás v budúcnosti nebude bolieť chrbát a krčná chrbtica. Pokiaľ totiž pracujete s príliš nízko postavenou pracovnou plochou, ste v neustálom predklone, hrbíte sa a vyššie uvedené problémy na seba nenechajú dlho čakať. Nezáleží ani tak na tom, či pri žehlení sedíte alebo stojíte. Ani príliš vysoko nastavená poloha však nie je ideálna, pretože budete zbytočne namáhať ruky.

Vďaka variabilnému nastaveniu výšky môžu žehliacu dosku využívať všetci členovia domácnosti. Väčšina výrobkov ponúka nastavenia v rozmedzí 70 až 100 centimetrov. Pri poloautomatických modeloch vyberáte z vopred nastavených výšok – niekedy ide len o tri polohy, ale väčšinou ponúkajú viac režimov. Nižšie uvedená tabuľka uvádza zodpovedajúcu výšku žehliacej dosky k danej výške postavy (pri žehlení v stoji).

 

Výška postavy Zodpovedajúca výška žehliacej dosky
150 cm 50 cm
160 cm 60 cm
170 cm 70 cm
180 cm 80 cm
190 cm 90 cm
200 cm 100 cm

Žehliaca doska by vám v stoji mala siahať po úroveň bokov či pupku. Ani pri sedení by ste sa však nemali hrbiť. Ak preferujete tento spôsob žehlenia, zamerajte sa na nastavenie výšky dosky v čo najnižších hodnotách.

Veľkosť žehliacej plochy

Čím je plocha na žehlenie väčšia, tým lepšie. Bez ohľadu na to, ako často a akú bielizeň práve žehlíte. Na veľkej žehliacej ploche môžete ľahko rozkladať, prekladať a rovnať veľké kusy odevov aj lôžkovín. Oblečenie potom nemusíte tak často posúvať, aby ste sa dostali do všetkých záhybov. Látka sa navyše nebude váľať po podlahe. Celý proces je tak oveľa pohodlnejší a rýchlejší.

Jedinou nevýhodou rozmerných dosiek je ich neskladnosť a ťažšia manipulácia. Pokiaľ žijete v naozaj malej domácnosti a uskladnenie veľkej dosky by pre vás bolo problematické, siahnite radšej po kratšom a užšom modeli. Pokiaľ ale nie ste limitovaní priestorom a žehlíte často záclony a posteľnú bielizeň, veľká plocha pre vás bude potrebná. Doska by mala byť široká minimálne 30 centimetrov a dlhá aspoň 110 centimetrov.

Poťah a výplň

Pri žehlení ovplyvňuje užívateľský komfort aj materiál poťahu a výplň. Pri voľbe materiálu by ste mali mať vždy na pamäti, že hlavnú rolu hrá jeho funkčnosť a teda zaoberať sa iba vzhľadom a farbou poťahu nestačí.

Materiál poťahu

Dajte vždy prednosť čo najkvalitnejšiemu materiálu. Nekvalitné poťahy ľahko absorbujú vlhkosť zo žehličky a majú potom tendenciu sa krčiť. Často môžete naraziť na poťahy vyrobené z bavlny. Veľmi obľúbené sú bavlnené poťahy potiahnuté teflónom alebo silikónom. Zaisťujú pri žehlení nepriľnavosť bielizne a veľmi ľahko sa udržujú v čistote.

Aby bola pri žehlení dosiahnutá dokonalá hygiena, mal by byť poťah snímateľný a prateľný. Obvykle je potrebné zvoliť pri praní v práčke šetrný program (podrobnosti zistíte na štítku od výrobcu). Samostatnú kapitolu predstavujú špeciálne reflexné poťahy. Tie sú potiahnuté titánom alebo iným kovom. Uľahčia vám celý proces žehlenia, pretože paru a teplo produkované zo žehličky odrážajú späť do oblečenia.

 

Poťah Charakteristická vlastnosť
Bavlnený Dobre prepúšťa paru
Metalický Odráža teplo
Titánový Odráža teplo aj horúcu paru
Teflónový Nepriľnavý povrch

 

Pred nákupom náhradného poťahu sa vždy uistite, že svojou veľkosťou pasuje na vašu žehliacu dosku. Šírka väčšiny poťahov sa pohybuje medzi 30 až 45 centimetrami, výška medzi 110 až 130 centimetrami.

Výplň

Pri cenovo dostupnejších doskách sa ako výplň obvykle používa molitanová pena. Tá však časom stráca svoj tvar. Odolnejšou voľbou je preto výplň zo silnej plsti alebo bavlneného vlákna. Hrúbka polstrovania by sa mala pohybovať medzi 3 až 8 centimetrami.

Konštrukcia

Pri žehlení manipulujete s horúcou parou a žehličkou s rozpáleným povrchom, preto je veľmi dôležité dbať na vaše bezpečie.

Žehliaca doska by mala byť z týchto dôvodov stabilná. To zaistí kvalitne spracovaná konštrukcia. Niektoré drahšie kúsky dokonca ponúkajú funkciu automatického prispôsobenia sa nerovnostiam povrchu. Lacnejšie dosky síce lákajú nízkou cenou, ale majú tendenciu sa kývať či posúvať. Ideálne je umiestniť dosku pri žehlení na koberec. Na hladkej podlahe sa bude ľahšie posúvať.

Kovová konštrukcia žehliacej dosky by mala disponovať povrchovou úpravou (obvykle pochrómovaním), ktorá zabráni korózii.

Pevná doska

Stabilita a odolnosť žehliacej dosky závisí okrem iného od toho, z akého materiálu je vyrobená samotná pevná doska. Naraziť môžete na nasledujúce tri možnosti:

 • Termoplast – unikátny syntetický materiál. Odoláva vysokým teplotám, horúcej pare a vlhkosti. Zároveň je veľmi ľahký a vydrží slúžiť niekoľko rokov. Na dosky z termoplastu vsádza napríklad značka Leifheit.
 • Drevo – na výrobu drevených dosiek sa používa preglejka alebo drevotrieska. Ide o ekonomický variant, ktorý má ale nevhodné fyzikálne vlastnosti. Nekvalitné drevo časom napučí, olupuje sa a vlhkosť a teplo mu vôbec neprospievajú.
 • Kovy – veľmi obľúbenou voľbou je hliník, ktorý nepodlieha korózii a má veľmi nízku hmotnosť. Ľahko ale podlieha deformácii a poškriabaniu. Oceľové dosky sú mechanicky odolnejšie, no vyžadujú povrchovú úpravu. Pripravte sa tiež na to, že vážia oveľa viac ako hliník a manipulácia s nimi si vyžaduje silu.

Hmotnosť

Práve hmotnosť ide ruka v ruke s vyššie spomínanou stabilitou. Čím je žehliaca doska ťažšia, tým je pravdepodobnosť jej pádu či kymácania nižšia. Zároveň sa vám ale bude aj ťažšie prenášať. V minulosti sa na výrobu žehliacich dosiek používalo hlavne drevo. Tieto výrobky boli robustné a nepraktické na prenášanie. Ideálne je hľadať zlatú strednú cestu – doska by mala byť dostatočne stabilná, ale nemali by ste mať problém ju zdvihnúť a preniesť.

Moderné žehliace dosky sa vyrábajú z ľahkých kovov. Obvykle sa ale nevyznačujú ideálnou stabilitou, preto sú vhodné skôr na príležitostné žehlenie menších kúskov bielizne. V nižšie uvedenej tabuľke nájdete prehľad materiálov využívaných na výrobu žehliacich dosiek a približnú hmotnosť hotových výrobkov.

 

Typ žehliacej dosky Hmotnosť
Ľahká (hliník) 2 až 4 kg
Stredne ťažká (termoplast) 4 až 10 kg
Ťažká (drevo a oceľ) Nad 10 kg

Funkcie a príslušenstvo

Dnešné žehliace dosky už nie sú len dosky, na ktoré rozprestrite bielizeň. Moderné výrobky vám ponúknu najrôznejšie vychytávky, ktoré proces žehlenia urýchlia a spríjemnia. Niektoré vám dokonca umožnia využiť žehliacu dosku aj na iné účely. Prinášame vám preto prehľad najčastejších funkcií a doplnkov, s ktorými sa pri žehliacich doskách môžete stretnúť.

Integrovaná elektrická zásuvka

Výsada moderných žehliacich dosiek. Vďaka elektrickej zásuvke zabudovanej priamo v doske nepotrebujete na pripojenie žehličky predlžovačku. Žehliť tak môžete úplne kdekoľvek a nemusíte brať ohľad na to, či je blízko elektrická zásuvka Ďalším príjemným bonusom je mobilita a vyššia bezpečnosť – nemusíte sa totiž obávať, že by ste zakopli o natiahnutý predlžovací kábel.

Odkladacia plocha na žehličku

Dôležitý prvok, najmä ak vlastníte ťažkú ​​žehličku (napríklad naparovací alebo parný generátor). Radšej sa vždy uistite, že vaša žehlička neprekračuje odporúčanú nosnosť danej plochy. Plocha na odklad žehličky by mala byť dostatočne veľká, aby ste na ňu mohli položiť žehličku vertikálne aj horizontálne. Zohľadnite aj jej tvar a umiestnenie, najmä ak patríte medzi ľavákov.

Z hľadiska konštrukcie môžete naraziť na dva typy odkladacích plôch:

 • Pevne zabudovaná – stabilná, ľahká manipulácia, zaberá viac miesta
 • Vysúvacia – horšia stabilita, náročnejšia na manipuláciu, skladnejšia

Silikónová podložka

Ak nechcete rozpálenú žehličku neustále ukladať na odkladaciu plochu, môžete si zaobstarať špeciálnu žiaruvzdornú podložku vyrobenú zo silikónu. Odoláva teplotám do 220 °C.

Ventilácia

Žehlička produkuje počas žehlenia veľké množstvo horúcej pary. Aby vás táto para počas žehlenia nespálila a oblečenie nebolo namočené, mala by byť doska vybavená určitými mechanizmami pre únik tepla a horúcej pary. Jedným spôsobom riešenia sú vetracie otvory alebo mriežka v doske.

Druhou možnosťou je tzv. paropriepustný povrch. To znamená, že je poťah vyrobený z materiálu, ktorý prepúšťa paru. Touto vlastnosťou sa vyznačuje napríklad bavlna. Informáciu o paropriepustnosti materiálu by mal výrobca uviesť vždy na štítku.

Pokiaľ žehliaca doska nedisponuje perforáciou ani paropriepustným poťahom, žehlený odev veľmi rýchlo navlhne.

Nasávanie a vyfukovanie vzduchu

Funkcia nasávania a vyfukovania vzduchu uľahčuje žehlenie tenkých látok. Žehliaca plocha je v tomto prípade naplnená vzduchovou bublinou. To umožňuje horúcej pare preniknúť hlboko do látky. Tieto aktívne mechanizmy nebývajú pri žehliacich doskách bežné.

Nahriatie dosky

Udržuje žehliacu plochu stále suchú a teplú, vďaka čomu vyžehlíte bielizeň oveľa rýchlejšie a precíznejšie. Nahriatie dosky zabraňuje kondenzácii vodných pár na žehliacej ploche. Všetka vlhkosť sa vďaka zvýšenej teplote povrchu okamžite vyparí. Nedochádza k zmene tvaru poťahu a predlžuje sa tak jeho životnosť. S touto funkciou sa stretnete pri drahších a poloprofesionálnych modeloch.

Protišmykové koncovky

Protišmykové nožičky zabránia nežiaducemu posúvaniu dosky, poškriabaniu podlahy a tiež zvýšia stabilitu celej konštrukcie. Ak máte doma plávajúcu podlahu, drevené parkety alebo vinylové dosky, mali by ste siahnuť po kvalitných koncovkách vyrobených z gumy. Lacnejšie koncovky z hladkého plastu sa budú na týchto povrchoch kĺzať.

Rukávnik

Doplnok na žehlenie rukávov. Využijete ho napríklad pri košeliach. Rukáv stačí na rukávnik natiahnuť a postupne prežehliť. Vyhnete sa tak vzniku nevzhľadných pukov a prehybov. Rukávnik môže byť súčasťou základného balenia, alebo ho môžete k doske prikúpiť neskôr. Okrem rukávnika existujú ešte špeciálne plochy na žehlenie problematických oblastí košieľ (ramená a iné).

Detská poistka

Bezpečnostný prvok, ktorý zabráni nechcenému zloženiu či rozloženiu žehliacej dosky. Vďaka tomu zostane doska bezpečne zatvorená aj ak sa k nej náhodou dostanú malé deti.

Vodiaca anténa

Jedná sa v podstate o držiak na prívodný kábel od žehličky. Vďaka tomu vám nebude dlhý kábel prekážať v priebehu žehlenia. Vodiaca anténa je určená skôr na tenšie káble klasických žehličiek. Silnejšie šnúry od parných generátorov do nej neumiestnite.

Schodíky

Praktické schodíky urobia zo žehliacej dosky multifunkčného pomocníka, ktorého tak môžete v prípade potreby využiť ako stúpadlo. Napríklad keď chcete bielizeň po vyžehlení uskladniť do vysokých poličiek v skrini. Výška schodíkov sa obvykle pohybuje medzi 70 až 100 centimetrami. Pri doskách vybavených schodíkmi môžete logicky očakávať silnejšiu konštrukciu, ale aj vyššiu hmotnosť, kvôli ktorej sa s nimi horšie manipuluje.

Stoličky

Jednoduché stoličky s možnosťou regulácie výšky bývajú obľúbeným doplnkom žehliacich dosiek pre užívateľov, ktorí preferujú žehlenie v sede. Stoličku navyše môžete využiť aj pri iných činnostiach a domácich prácach.

Nástenný držiak

Ak potrebujete v byte ušetriť každý centimeter, určite oceníte nástenný držiak, do ktorého je možné okrem žehliacej dosky často zavesiť aj žehličku. Špeciálny držiak šetrí miesto a navyše máte všetky potreby na žehlenie na jednom mieste. Obvykle sa inštaluje priamo na stenu, ale môžete ho pripevniť aj na skriňu alebo na dvere.

Vešiak na vyžehlenú bielizeň

Špeciálna odkladacia plocha na vyžehlenú bielizeň zvýši váš komfort pri žehlení. Výklopná kovová mriežka sa obvykle nachádza pod doskou.

Cena

Žehliace dosky dnes zakúpite ako v supermarketoch, tak aj na internete alebo v kamenných predajniach s domácimi potrebami. Logicky tak od nich môžete očakávať pestrú ponuku funkcií a doplnkov. Ak chcete, aby vám doska vydržala slúžiť čo najdlhšie, oplatí sa siahnuť po overenom výrobcovi. Pestrý sortiment žehliacich dosiek ponúka napríklad Vileda, Leifheit a Brilanz.

Na luxusné žehliace dosky sa zameriava holandská značka Brabantia, ktorá cieli na náročných zákazníkov a ponúka veľmi vkusne vyzerajúce modely. Kvalitné žehliace dosky vyrábajú okrem iného aj Bosch, Philips, Braun alebo Kärcher.

Cena do 20 €

Najnižšia cenová hladina, v ktorej zoženiete tie najdostupnejšie žehliace dosky. Počítajte s nízkou hmotnosťou, ktorá sa však spája aj s horšou stabilitou. Nie všetky navyše ponúkajú možnosť nastavenia výšky. Tieto dosky bývajú vyrobené z lacných materiálov a sú polstrované molitanom, ktorý sa nevyznačuje dobrou výdržou. Hodí sa preto len na príležitostné žehlenie malých objemov bielizne.

Cena od 20 do 50 €

Stredná cenová kategória už vyhovie veľkej väčšine zákazníkov. Zoženiete tu vysoko kvalitné žehliace dosky so základnými funkciami. Štandardne disponujú nastavením výšky a odkladacou plochou na žehličku.

Cena od 50 do 120 €

Ponuka v tejto kategórii je najpestrejšia a vyberú si tu aj náročnejší zákazníci. Čakajú na vás robustné stabilné dosky, pri ktorých môžete očakávať vysoký komfort. Ich obstarávaciu cenu zdvíhajú hlavne také funkcie ako sú protišmykové koncovky, detská poistka či integrovaná elektrická zásuvka.

Cena nad 120 €

Luxusné žehliace dosky sú určené tým najnáročnejším zákazníkom a tiež aktívnym gazdinkám, ktoré často žehlia záclony, závesy a posteľnú bielizeň. Tieto dosky ponúkajú nadpriemerne veľkú žehliacu plochu, mechanizmus automatického skladania alebo odkladaciu plochu určenú pre parný generátor.

Cena tých najdrahších žehliacich dosiek sa môže vyšplhať až na 1000 €. To už sa ale pohybujeme výlučne medzi výrobkami na profesionálne využitie, pri ktorých sú bežné aj aktívne mechanizmy (nasávanie a vyfukovanie vzduchu, nahriatie).

Starostlivosť o žehliacu dosku

Keď už viete, akým spôsobom pristúpiť k výberu samotnej žehliacej dosky, mohlo by vás tiež zaujímať, ako sa o ňu správne starať. Samotná konštrukcia veľa údržby nevyžaduje. Dôležité je skôr správne zaobchádzanie.

 • Po každom žehlení by ste mali žehliacu dosku zložiť a uskladniť tam, kde vám nebude prekážať vo voľnom pohybe. V byte tak budete mať dostatok priestoru a nehrozí, že do dosky narazíte a nechtiac tak spôsobíte jej pád.
 • V malom byte by sa vám mohol hodiť nástenný vešiak na stenu, na ktorý dosku ľahko zavesíte. Niekedy býva jeho súčasťou aj vešiak na žehličku.
 • Starostlivosť venujte aj poťahu žehliacej dosky. Pokiaľ je vyrobený zo 100% bavlny, môžete ho prať v práčke pri nízkych teplotách. Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu.
 • Odborníci odporúčajú pravidelne poťah nastriekať jemným čistiacim prostriedkom. Následne by ste ho mali šetrne vyčistiť kefkou a na záver utrieť navlhčenou handričkou.
 • Dodržujte odporúčanú nosnosť. Mnoho ľudí využíva žehliacu dosku ako odkladací priestor na rôzne predmety, čím dochádza k jej preťažovaniu a rýchlejšiemu opotrebovaniu konštrukcie.

Tipy pre efektívne žehlenie

Na záver prinášame niekoľko užitočných rád, ako pristúpiť k samotnému žehleniu, aby vám išlo dobre od ruky.

 • Základom je pochopiteľne kvalitné vybavenie pozostávajúce zo žehliacej dosky a žehličky. Vyberajte vždy kompatibilné produkty – na ľahkú dosku by mala ísť iba menšia žehlička, robustná doska udrží aj parný generátor.
 • Žehliacu plochu dosky udržujte vždy v suchu a v čistote.
 • Perte efektívne. Bielizeň sa bude v práčke menej stláčať, pokiaľ ju nebudete zbytočne prepĺňať. Nebojte sa používať aviváž. Okrem príjemnej vône bielizeň zmäkčí a zvláčni.
 • Bielizeň po vypraní ihneď zaveste. Narovnaním skladov a záhybov si ušetríte následnú prácu pri žehlení.
 • Nebojte sa naparovania a kropenia. Pokiaľ bielizeň pred žehlením pokropíte vodou, bude sa vám žehliť ľahšie. Naparovacie žehličky dokonca dokážu zvlhčiť bielizeň za vás.

Zohľadnite typ látky. Niektoré látky vyžadujú vyššie teploty (bežná bavlna), iné by ste mohli zničiť aj pri použití tej najnižšej teploty (napríklad menčester alebo zamat). Informáciu o odporúčanej teplote na pranie a žehlenie nájdete vždy na štítku daného odevu.

Často kladené otázky

Ako a akú žehliacu dosku vybrať?

Aby sa vás zo žehlenia nebolel chrbát a krk, zamerajte sa pri výbere žehliacej dosky na nastavenie výšky. Doska by vám mala siahať aspoň po boky. Konštrukcia musí byť stabilná, aby sa doska pri žehlení nekolísala alebo omylom neprevrátila. Zohľadnite tiež spôsob skladania a rozkladania a veľkosť žehliacej plochy. V neposlednom rade venujte pozornosť materiálu poťahu, polstrovaniu a dostupnému príslušenstvu.

Prečo sa musí žehlička odkladať na špeciálnu plochu?

Samotný poťah dosky nie je dostatočne teplotne odolný, aby odolal rozpálenému povrchu žehličky. Po dlhšej dobe by vás na doske čakalo nepríjemné prekvapenie v podobe vypáleného miesta. Ak si chcete žehličku odložiť na dosku len na chvíľu počas žehlenia, položte ju vždy kolmo. Výnimku predstavujú poťahy so špeciálnymi odkladacími plochami z titánu a obdobných materiálov. Tie sú určené na to, aby ste na ne mohli žehličku bez obáv odložiť.

Aký majú význam metalické poťahy?

Patria medzi tzv. reflexné poťahy, ktoré dokážu akumulovať teplo produkované zo žehličky. Teplo teda neuniká preč zo žehliacej dosky, ale pôsobí na spodnú stranu oblečenia. Odevy sú tak v podstate žehlené z oboch strán a celú prácu tak odvediete oveľa efektívnejšie a rýchlejšie.

Dana Široká Dana Široká, ako každá gazdinka, oceňuje šikovných pomocníkov do domácnosti. Pri spracovaní témy žehliacich dosiek vychádzala z vlastných skúseností a skombinovala ich s odbornými odporúčaniami. Dokáže vám preto poradiť, akú výšku dosky zvoliť k výške vašej postavy, alebo čím sa vyznačujú metalické poťahy. V rámci domácich pomocníkov spracovala aj témy čističov okien alebo radiátorov.
Redaktorka

Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 4.7 z 6 hlasov

Ďalšie obľúbené testy a recenzie