Menu

Porovnávací test a recenzie najlepších žehličiek bielizne

Aktualizované:
Október 2021

Žehlenie rozhodne nepatrí medzi najobľúbenejšie domáce práce na svete. Bohužiaľ, nevyhne sa mu však aspoň občas prakticky nikto. S modernými žehličkami bielizne našťastie ide všetko pomerne rýchlo od ruky, a netreba tak touto nepríjemnou činnosťou tráviť viac času, než je nevyhnutné. Teda za predpokladu, že siahnete po modeli disponujúcom adekvátnymi vlastnosťami a výbavou.

Pri výbere zohráva hlavnú rolu typ žehličky – v súčasnosti jednoznačne dominujú naparovacie modely. Medzi kľúčové parametre ovplyvňujúce samotnú prevádzku patria výstup pary, parný ráz, materiál použitý na výrobu žehliacej plochy a objem nádržky na vodu a hmotnosť. Svoj význam majú aj najrôznejšie prídavné funkcie vo forme odvápňovania, kropenia či samočistenia. Ich prítomnosť pomerne výrazne zvyšuje rýchlosť a efektivitu žehlenia, akokoľvek nejde o životne dôležité prvky. Aj preto sa nevyplatí na nich počas výberu zabúdať.

Nad nákupom žehličky bielizne sa určite dobre zamyslite, pretože nejde o jednoduchú záležitosť. Každá, na prvý pohľad nepodstatná maličkosť môže zásadným spôsobom ovplyvniť váš komfort pri práci. Ak nemáte vôbec žiadnu predstavu, ako vlastne svoj nový spotrebič vybrať, otvorte si náš článok Ako si vybrať žehličku bielizne. Pokúsime sa vám v ňom pomôcť a ponúkneme prehľad tých najdôležitejších kritérií pre správny nákup.


Najlepšie žehličky bielizne podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Poradie Vzhľad Názov Hodnotenie Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Tefal FV 3968 E0
Tefal FV 3968 E0 97 %
Počet recenzií: 2
46 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Tefal FV 9845 E0 Ultimate Pure
Tefal FV 9845 E0 Ultimate Pure 94 %
Počet recenzií: 7
130 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Braun IS 2132 WH
Braun IS 2132 WH Zatím nehodnoceno 220 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Philips GC 4909/60
Philips GC 4909/60 90 %
Počet recenzií: 2
100 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Philips GC 362/80
Philips GC 362/80 83 %
Počet recenzií: 22
70 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Tefal FV 5697 E1
Tefal FV 5697 E1 Zatím nehodnoceno 110 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0
Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0 95 %
Počet recenzií: 2
370 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Philips GC 4934/30
Philips GC 4934/30 98 %
Počet recenzií: 3
130 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze ETA 2272 90000
ETA 2272 90000 97 %
Počet recenzií: 7
60 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Orava Steameasy
Orava Steameasy 95 %
Počet recenzií: 2
40 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať žehličku

Žehlenie bielizne možno nepatrí k obľúbeným a vyhľadávaným činnostiam mnohých z vás, napriek tomu iste uznáte, že je nutné. Aby ste si prácu čo najviac uľahčili, je dobré vybaviť sa tým správnym prístrojom, ktorý vám v narovnávaní odevov pomôže. Vy tak budete môcť venovať svoj čas a pozornosť príjemnejším aktivitám a rodine.

Pripravili sme pre vás súhrn toho najdôležitejšieho, čo treba vedieť pred nákupom novej naparovacej žehličky. Podrobný opis vlastností a jednotlivých parametrov, o ktorých ste možno ani nevedeli, pritom dokážu žehlenie povzniesť na vyššiu úroveň.

Typ žehličky

Na začiatku sa musíte rozhodnúť, akému typu žehličky dáte prednosť. Na trhu môžete naraziť na trojaké základné delenie.

  • Suché žehličky
  • Naparovacie žehličky
  • Parné stanice

Typ žehličiek podľa konštrukcie

Suché žehličky

Produkty, ktoré ešte pred niekoľkými rokmi okupovali každú domácnosť. Žehličky sú veľmi jednoduché. Ich telo tvorí iba ovládanie, držadlo a samotná žehliaca plocha. Na rozdiel od naparovacích žehličiek na nej nie sú žiadne otvory. Práve posledná zmienená vlastnosť vypovedá o tom, z akého dôvodu ide o suché žehlenie.

Bielizeň žehlíte iba rozpálenou žehliacou plochou. Obsluha tejto žehličky je veľmi jednoduchá. Stačí iba zapnúť, počkať až sa nahreje a rovno žehliť. Nemusíte dolievať vodu, vďaka tomu je suchá žehlička taktiež ľahšia než naparovací variant. Dobre poslúži taktiež pri cestovaní, a to v podobe zmenšených variantov. Na vyžehlenie bielizne to stačí a vy ušetríte miesto v batožine a neriešite akékoľvek doplňovanie vody.

​Ide o nástupcu ťažkých kovových žehličiek, do ktorých sa vkladali žeravé uhlíky, prípadne sa stavali na horúcu platňu, aby nakumulovali dostatok tepla  potrebného na vyhladenie vlákien.

Naparovacie žehličky

Najpoužívanejšími žehličkami sú naparovacie modely, preto o nich hovorí celý tento praktický manuál zameraný na výber toho správneho výrobku. Oproti suchým žehličkám majú jednu zásadnú vlastnosť. Sú vybavené naparovacími otvormi na žehliacej ploche, z ktorých v prípade potreby vychádza para v príslušných dávkach, čím sa bielizeň zvlhčí a oveľa ľahšie žehlí. Bielizeň tak nemusíte dopredu kropiť.

Súčasťou týchto produktov je aj mnoho doplnkových systémov, ktoré nielenže uľahčujú žehlenie, ale predĺžia životnosť samotnej žehličky a majú vplyv na celkovú bezpečnosť.

Skôr ako sa zameriame na podrobnosti k tomuto typu produktov, pripomenieme, že na trhu sa dá kúpiť užitočný pomocník príbuzný týmto žehličkám, takzvaný naparovač odevov. Aj tomuto prístroju sme sa pozreli na zúbok na samostatnej stránke.

Parné stanice

V prípade tejto kategórie produktov si nekupujete iba samotnú naparovaciu žehličku. Jej súčasťou je parný generátor, na ktorého sa odkladá žehlička pri žehlení, stanica s dostatočnou nádobou na vodu produkujúca niekoľkonásobne vyššie množstvo pary než klasická naparovacia žehlička. Tá navyše neobsahuje nádobu na vodu, takže sa s ňou lepšie manipuluje.

Parná stanica má výhodu v tom, že paru generuje neustále. Počas žehlenia ju máte k dispozícii v príslušnej teplote a vypúšťate ju pod vysokým tlakom. Z toho jasne vyplýva, že tento typ žehlenia je spojený s úsporou drahocenného času a hodí sa predovšetkým tam, kde treba často žehliť veľké množstvo bielizne. Nadštandardný parný výkon a účinnosť žehlenia v kombinácii s nižšou hmotnosťou sú vykúpené vyššou cenou.

Príkon a parný ráz

Jedným z prvotných parametrov, o ktorý by ste sa mali pri výbere žehličky zaujímať, je určite príkon. Veličina udávaná vo wattoch, ktorá prezradzuje, za ako dlho sa dokáže žehliaca plocha rozpáliť na požadovanú teplotu a vy ju môžete plnohodnotne využívať. Vypovedá taktiež o spotrebe elektrickej energie.

Príkon sa v prípade novodobých žehličiek pohybuje okolo 1400 W a viac. Hodnoty do 2000 W je možné považovať za priemerné. Ak vyžadujete od svojej žehličky naozajstný výkon, môže príkon dosahovať až 2600 W. S nárastom príkonu, samozrejme, rastie aj vyššia spotreba elektrickej energie.

Príkon je úzko spojený ešte s jednou zásadnou veličinou, ktorou je parný ráz.

Parný ráz

Vzhľadom na to, že vyberáte novú naparovaciu žehličku, budete klásť dôraz na to najdôležitejšie. Čím je parný ráz alebo množstvo vyprodukovanej pary väčší, tým budete mať ľahšie a rýchlejšie žehlenie. A práve veľkosť príkonu ovplyvňuje aj tieto hodnoty.

Naparovacia žehlička je schopná produkovať paru hneď niekoľkými spôsobmi. Tým prvým je stály parný výkon poskytovaný v priebehu žehlenia, teda para odchádzajúca zo žehličky zakaždým, keď ju položíte na žehliacu plochu. Tu môžete očakávať výkon 0 – 50 g/min. Rozhodne sa pri nákupe žehličky pohybujte aspoň v rozmedzí 30 – 50 g/min. Nižšie hodnoty dnes už nemajú zmysel a sťažia vám žehlenie.

Ďalšou funkciou naparovacích žehličiek je parný šok, alebo jednorazový výstup pary po stlačení ovládacieho prvku. Para v tomto prípade nevychádza zo žehliacej plochy, ale z prednej časti. Tento parný impulz má krátkodobý charakter a slúži na vyžehlenie výrazne pokrčených miest oblečenia. Jeho hodnota sa priemerne pohybuje medzi 100 – 200 g/min. Cenovo najdostupnejšie produkty okolo 50 € ponúkajú cca 150 g/min., čo je možné považovať za zlatý stred. Akékoľvek vyššie hodnoty budú len na prospech veci.

S produkciou pary súvisí ešte vertikálne naparovanie, ktorým sú vybavené niektoré modely novodobých žehličiek. Uplatnenie tejto funkcionality je zrejmé – žehlenie oblekov a záclon, pri ktorom držíte žehličku vertikálne.

Aby bola funkcia naparovania pri žehlení čo najefektívnejšia, je vhodné vyberať žehličky, ktorých žehliaca plocha disponuje dostatočným množstvom otvorov na naparovanie. Vhodne rozmiestené prieduchy môžu byť doplnené ešte o praktické a nenápadné drážky prispievajúce k lepšiemu rozvádzaniu pary.

O dĺžke naparovania do určitej miery vypovedá taktiež objem nádoby na dolievanie vody, ktorý sa pohybuje od 200 ml až po 470 ml a viac. Čím dlhší čas venujete žehleniu, tým väčší by mal byť objem nádržky, aby ste vodu nemuseli často dolievať.

Žehliaca plocha

Žehlenie bielizne by malo byť spojené s pohodlím s komfortom. Každý od tejto činnosti očakáva nenáročné kĺzanie žehličky po bielizni a minimálne nároky na údržbu. Aby ste docielili takýto stav, musíte zvoliť tú správnu žehliacu plochu. Po príkone a parnom ráze je to možno jeden z najdôležitejších parametrov vôbec. Na trhu existuje, samozrejme, mnoho povrchov, ktoré sa od tých starých líšia v tom, že ich nemusíte pravidelne čistiť a nedochádza k ich poškrabaniu.

K úplnému základu patria antikoro a hliník, kde iste ušetríte peniaze, neočakávajte však dlhú životnosť. Ak sa chcete vydať zlatou strednou cestou, voľte plochu s nepriľnavým povrchom, Platinum alebo keramiku. Ak vyžadujete od naparovacej žehličky špičkovú kvalitu, padne voľba na žehliacu plochu SteamGlide, Saphir alebo tú samočistiacu.

Poďme sa na jednotlivé plochy zamerať trochu podrobnejšie.

Antikoro

Antikorová oceľ sa najčastejšie využíva v prípade lacnejších modelov žehličiek. Na prvý pohľad ide o lesklú plochu. Tá síce pekne vyzerá, horšie je to však s následnou údržbou. Tú treba vykonávať len špeciálnymi pastami. Tie sa na antikorovú plochu nanášajú, keď je žehlička zapnutá. Veľkou nevýhodou antikora je jeho ľahké poškrabanie, ktorého sa budete len ťažko zbavovať. Čím viac rýh bude na antikorovej ploche, tým horšie bude žehlička kĺzať po bielizni a žehlenie bude komplikovanejšie.

Aluminium

Pomyselným nástupcom antikorovej ocele je hliník, na ktorý narazíte najčastejšie pod názvom Aluminium alebo Durasteel. Ide o trochu vylepšenú verziu antikora, ktorá však zápasí s rovnakými neduhmi. Áno, za naparovaciu žehličku s hliníkovou plochou zaplatíte menej peňazí, na druhej strane musíte byť opatrní, pretože vďaka mäkšiemu výrobnému materiálu hrozí častejšie poškrabanie.

Keramika

Keramika je materiál, ktorý nachádza uplatnenie v mnohých odvetviach, od gastronómie až po žehličky. V tomto smere ide o strednú triedu, ktorá oproti antikoru a hliníku má navrch. Samotné zloženie je prísľubom vyššej odolnosti proti poškrabaniu, čím sa vyhnete problémom s priľnavosťou povrchu. V prípade keramiky je možné oceniť rovnomerné rozloženie tepla na celej ploche, vďaka čomu žehlenie získava potrebnú efektivitu. Bohužiaľ, aj keramika má svoje zápory. Je to nebezpečenstvo odštiepenia okrajových častí pri silnejšom náraze na iný povrch. S keramikou preto musíte zaobchádzať opatrne.

Určitú odnož keramického povrchu vytvoril napríklad výrobca Tefal, ktorý ju pomenoval ako Ultragliss Diffusion. Najzásadnejšou odlišnosťou oproti klasickej keramickej ploche je dvojitá vrstva natiahnutá na samotnú žehliacu plochu.

Plocha s nepriľnavým povrchom

Pod týmto názvom si môžete predstaviť univerzálny výrobný materiál, ktorého zloženie si každý výrobca žehličiek prispôsobí podľa seba. Obvykle sú to zliatiny najrôznejších kovov, ktorých dominantou sú ony nepriľnavé vlastnosti. Bohužiaľ, nie je možné jednoznačne tvrdiť, ktorá plocha s nepriľnavým povrchom je dobrá alebo zlá. Hlavným kritériom pri výbere tak zostáva nákupná cena. Čím drahšia, tým kvalitnejšia.

Platinum

Žehliaca plocha, ktorú nájdete iba na výrobkoch značky Rowenta. Ich špeciálny patentovaný povrch, ktorý je odolný proti poškrabaniu. Ide v podstate o lepšiu kategóriu antikorovej ocele, ktorá je tvrdá a odolná. Dlhá životnosť plochy Platinum je však všeobecne spojená s vyššími nákupnými nákladmi.

SteamGlide

V tomto prípade ide o vymoženosť z dielne Phillips. Zastaranejšia verzia tejto žehliacej plochy mala názov Careeza. Povrch odolávajúci väčším nárazom a poškrabaniu. Ide o materiál s vynikajúcou priľnavosťou k žehlenej bielizni. Žiadne prichytávanie a náročné čistenie. Kvalitný povrch s vysokou tvrdosťou zaistí, že žehlička bude po bielizni kĺzať s vypätím minimálnych síl.

Autoclean Catalys

Patentovaný výrobok značky Tefal. Žehliaca plocha je vybavená špeciálnou vrstvou paládia, ktoré má veľmi prínosné vlastnosti a dokáže sa sama čistiť. Stačí na to spojenie vzduchu a tepla, čo sú bežné podmienky pri žehlení. Žehliaca plocha sa neprichytáva a veľmi ľahko kĺže po akomkoľvek materiáli. Výrobca udáva, že tieto vlastnosti sú zaistené po celý čas životnosti produktu.

Saphir

Jedna z najlepších žehliacich plôch na trhu, ktorá vznikla pod taktovkou výrobcu Braun. Na prvý pohľad pripomína Saphir antikorovú oceľ, ide však o oveľa tvrdšiu zliatinu. Dokazuje to aj možnosť čistiť žehliacu plochu klasickou drôtenkou. Na túto odolnosť má bezpochyby kladný vplyv vybrusovanie diamantovým prachom, takže sa vám žehliacu plochu nepodarí v bežných podmienkach nikdy poškrabať. Aj v tomto prípade platí, že kvalita je vykúpená zodpovedajúcou cenou.

Doplnkové systémy

Naparovaciu žehličku je možné dnes vnímať ako moderného a inteligentného pomocníka v domácnosti, k čomu prispievajú nielen vyššie uvedené technické parametre, ale taktiež mnoho integrovaných systémov. V súčasnosti môžete s čistým svedomím zabudnúť na nákup „hlúpej“ žehličky, ktorú musíte vypnúť z elektrickej siete a ktorá robí nepríjemné mokré škvrny na bielizni.

Ak chcete bezpečného asistenta na žehlenie, neopomínajte systém automatického vypínania žehličky. Mnohých starostí pri žehlení vás zbaví systém proti odkvapkávaniu, naopak, životnosť produktu predĺži systém odvápňovania. Akékoľvek ďalšie vymoženosti navyše je možné považovať za určitý nadštandard.

Systém Anti-Drip

Hneď na úvod sa zoznámime s funkciou, s ktorou sa vyhnete akýmkoľvek nežiaducim škvrnám vody na žehlenej bielizni. Systém proti odkvapkávaniu je dnes už neoddeliteľnou súčasťou moderných naparovacích žehličiek. Aktivuje sa regulačným prvkom na tele žehličky. Obvykle ide o označenie modrého či červeného poľa. Ak je žehlička dostatočne rozpálená, môže produkovať paru. Ak je to naopak, systém sa aktivuje. Dôvod je úplne zrejmý. Studená žehlička by vodu nedokázala premeniť na paru a otvormi na žehliacej ploche by dochádzalo k úniku vody.

Systém odvápňovania

Štandardná výbava všetkých kvalitných žehličiek označovaná ako Anticalc alebo Calc clean. Systém, ktorý pre vás bude mať jeden zásadný prínos – nemusíte do žehličky liať destilovanú vodu, ale priamo vodu z kohútika bez toho, aby dochádzalo k vzniku vodného kameňa.

Odvápňovací systém môže mať podobu chemickú či mechanickú. Výsledok je v oboch prípadoch rovnaký. Dochádza buď k zmäkčeniu vody, alebo k narušeniu vodného kameňa, takže máte istotu, že sa vám žehlička po nejakom čase neupchá. Zapchanie spôsobuje nižší výkon pary, a tým výrazne sťažuje celý proces žehlenia. Po ročnom používaní môže dôjsť až k 30 % poklesu výkonu (Zdroj: www.which.co.uk).

Aj napriek tomu, že sú týmto systémom vybavené takmer všetky modely žehličiek, mali by ste pri manipulácii s vodou dodržiavať jedno zásadné pravidlo. V okamihu, keď vyžehlíte bielizeň, vylejte vodu zo žehličky. Ani odvápňovací systém totiž nedokáže zabrániť vytváraniu rias v odstátej vode, ktoré majú potom negatívny vplyv na produkciu pary alebo môžu spôsobovať zafarbené škvrny na bielizni.

Automatické vypínanie žehličky

Jeden z praktických bezpečnostných systémov. Ten vás môže ochrániť pred nežiaducim vznietením prístroja alebo žehlenej bielizne. Táto funkcia funguje veľmi jednoducho – v okamihu, keď necháte žehličku nehybne stáť, dôjde po uplynutí určitého času k jej automatickému vypnutiu bez toho, aby došlo k fyzickému odpojeniu od elektrickej siete. Zabránite tak prípadnej nehode či požiaru. (Zdroj: Hasiči JMK)

Na bezpečnosť pri žehlení môže dbať nielen automatické vypínanie, ale taktiež fyzická stavba výrobku. Niektoré žehličky sú vybavené protišmykovými podložkami alebo špeciálnymi pätkami, ktoré zabraňujú, aby sa preklopili.

Steam tip

Systém často označovaný ako Double Active Calc. Ide o funkcionalitu, ktorá sa spája s fyzickou úpravou konkrétneho modelu žehličky. Steam tip je predĺžená špička, v ktorej sú zväčšené naparovacie otvory. Vďaka tvaru žehličky a nadmernej pare máte možnosť žehliť aj ťažšie prístupné miesta.

Manipulácia so žehličkou

Pohodlie používania a jednoduchú manipuláciu so žehličkou priamo ovplyvňujú dva parametre – hmotnosť a dĺžka prívodného kábla. Okrem funkcií a rôznych systémov by ste preto mali venovať náležitú pozornosť týmto hodnotám, aby ste po vybalení žehličky zo škatule neboli nepríjemne prekvapení.

Hmotnosť žehličky

Jednotlivé modely vážia zhruba od 700 gramov do 1,5 kilogramu. Aj keď sa to nezdá ako závratná hmotnosť, po naplnení vodou a dlhšom žehlení vás môže pomerne skoro začať bolieť ruka. Ak plánujete žehliť často alebo viete, že ste slabší na ruky, voľte skôr odľahčený model.

Dĺžka kábla

Kábel žehličky by mal byť dostatočne dlhý, aby dosiahol od zásuvky na žehliacu dosku a mohli ste pohodlne manipulovať všetkými smermi. Ak však vaša vysnívaná žehlička disponuje kratším káblom, než je vzdialenosť od zásuvky k vášmu obľúbenému žehliacemu miestu, nemusíte vešať hlavu. Na trhu existujú žehliace dosky so samostatnou zásuvkou, čo môže vyriešiť váš problém. Táto zásuvka potom slúži ako predlžovací kábel medzi žehličkou a bežnou sieťovou zásuvkou. Dĺžka kábla sa v prípade jednotlivých modelov pohybuje okolo 1,5 až 3 metre. Pre tých, ktorým elektrický kábel vadí, sú určené bezdrôtové žehličky, ktoré sa dobíjajú v samostatnej stanici.

Tipy na žehlenie

V okamihu, keď máte jasno, aká naparovacia žehlička bude vhodná práve pre vás, iste nepohrdnete aj niekoľkými zaujímavými tipmi, ktoré súvisia so žehlením. Mať kvalitný žehliaci nástroj nie je zárukou toho, že vám žehlenie pôjde pekne od ruky, rýchlo a pohodlne. Aby pre vás bolo žehlenie radosťou a nijako vás neobťažovalo, prinášame pár praktických tipov, ako na to.

1) Dbajte na dôkladné rozdelenie bielizne, ktorú budete žehliť. Každý materiál totiž potrebuje trochu inú žehliacu teplotu. Po roztriedení bielizne nebudete musieť tak často meniť nastavenie žehličky.

2) Súčasťou samotného procesu žehlenia je taktiež pohodlné zázemie, ktoré si dopredu nachystáte. Ideálne výškovo nastaviteľná žehliaca doska s dostatočne veľkou plochou. Praktickou pomôckou môže byť taktiež rukávnik.

3) Žehlite iba jedným smerom, respektíve tam a späť, nie krúživými pohybmi.

4) Vhodné je začať žehlením náročnejších zvrškov, v prípade ktorých je potrebná vyššia teplota – ideálne bavlnou. Vyhýbajte sa najrôznejším potlačiam a výšivkám, ktoré by ste mohli zničiť.

5) Materiál, akým je napríklad menčester, žehlite naruby, prípadne si pomôžte kusom inej látky. V prípade pleteného oblečenia buďte opatrní a nevyvíjajte na žehličku taký tlak.

6) Využívajte pravidelne funkciu naparovania a parného šoku, ktoré nahradzujú starý spôsob kropenia vodou.

7) Žehlenie si môžete uľahčiť už počas prania bielizne. Ak to vaša práčka umožňuje, zvoľte program na jednoduché žehlenie. Po vybraní z práčky nebude oblečenie také pokrčené a vy tak jeho žehlením stratíte menej času.

8) Snažte sa vybrať dosku s čo najväčšou plochou, nebudete musieť bielizeň tak často posúvať a ušetríte veľa času. Dôležitý je taktiež poťah, ten by mal byť s metalickým povrchom, ktorý odráža teplo a urýchľuje celý proces.

9) Po vytiahnutí z práčky bielizeň vytraste, narovnajte a zaveste na sušiak čo najrovnejšie. Bielizeň sa sama trochu vyvesí a nebude potrebná toľká námaha na jej narovnanie. Výnimkou sú košele, ktoré je potrebné zavesiť na vešiak, a svetre, ktoré treba sušiť vo vodorovnej polohe, aby sa nevyťahali.

10) Ak sa chcete žehleniu takmer úplne vyhnúť, zadovážte si sušičku. Vďaka nej je bielizeň mäkká, našuchorená, zbavená hrčiek a chlpov. Pár ťahov žehličkou budú potrebovať len košele a výnimočne ďalšie krčivé materiály.

Či už ide o ženy, alebo mužov, iste nám všetci potvrdia, že najviac práce býva predovšetkým s košeľami, na žehlenie ktorých je vhodné získať ten správny „grif“. Ak neviete, akou časťou košele začať, možno vám pomôže nasledovný postup:

a) Začnite golierom a potom sa presuňte k manžetám.

b) Nasledujú rukávy, z ktorých plynule prejdite na klin pri ramenách.

c) Potom vyžehlite chrbát, avšak z vnútornej strany košeľa.

d) Finálnou časťou je predná strana, ktorú žehlite zvlášť. Najprv jednu a potom druhú polovicu tak, že si ich vždy rozprestrite na žehliacu dosku.

e) Vyžehlenú košeľu je vhodné zavesiť ihneď na vešiak, aby sa nepokrčila.

Zaujímavé zdroje o žehlení nájdete taktiež na webe tak výrobcov, ako predajcov alebo magazínov. Pokračovať môžete napríklad na článok o žehlení košieľ od výrobcu žehličiek Philips.

Ako zvoliť správnu teplotu pri žehlení

Každý materiál vyžaduje inú teplotu a postup žehlenia. Aby ste svoje oblečenie žehlením nezničili, treba upraviť teplotu a spôsob žehlenia. O vhodnej teplote sa dočítate na štítku, nízku teplotu určuje jedna bodka, strednú teplotu dve bodky a najvyššiu teplotu tri bodky.

Bavlnené oblečenie sa žehlí najlepšie na vysokej teplote, použiť môžete taktiež funkciu naparovania. Žehličkou môžete prechádzať tak po rubovej, ako po lícovej strane odevu. Výnimkou sú tmavé farby, na ktorých by sa mohli vytvoriť nežiaduce odlesky. Naruby by ste mali žehliť taktiež menčester. Podľa materiálu potom zvoľte vhodnú teplotu, ktorú sa dočítate na štítku.

Ďalším prírodným materiálom je viskóza, ktorú pri správnom sušení netreba vôbec žehliť. Ak sa však rozhodnete žehličku použiť, zvoľte iba vlažný povrch. Tradičný prírodný materiál je ľan, ktorý znesie vyššie teploty. Žehliť ho odporúčame naruby, obojstranné žehlenie znesie iba biely variant.

Odlišnú metódu treba zvoliť pri narovnávaní polyesteru a ďalších umelých vlákien. Teplota by mala byť čo najnižšia, pre istotu sa vždy pozrite na štítok konkrétneho kúsku oblečenia. Žehlite vždy na vnútornej strane.

Čomu by ste klasickým žehlením ublížili, sú svetre a ďalšie pletené odevy. Ak naozaj potrebujete pokrčené miesta narovnať, prechádzajte žehličkou tesne nad povrchom materiálu alebo žehličku na konkrétne miesto položte.

Zvláštnu techniku vyžaduje zamat. Rovnako ako na tmavých bavlnených odevoch by sa mohli vytvárať nevzhľadné odlesky. Preto ho žehlite vždy z rubovej strany na doske, na ktorej je položený hrubý uterák. Úplne najlepšie je žehliť oblečenie zavesené na vešiaku, a to iba pomocou pary.

Komplikácie pri žehlení môžu spôsobovať rôzne potlače, nášivky či zdobenia  také prvky nikdy neprechádzajte žehličkou, mohli by ste jednak poničiť oblečenie, tak žehliacu plochu, ale taktiež hrozí vytlačenie ozdôb do materiálu.

Často kladené otázky k žehličkám bielizne

Aké typy žehličiek existujú?

Najbežnejšie žehličky sú naparovacie. Starším variantom sú suché žehličky, ktoré  pri svojej prevádzke nevyužívajú vodu. Alternatívou k žehličkám je vertikálna naparovačka bielizne a tiež parný generátor.

Aké majú žehličky funkcie?

Klasické žehličky umožňujú nastavenie teploty a tiež intenzity pary. Ďalšou parnou funkciou je parný ráz. Ide o dávku pary, ktorú žehlička uvoľní pri stlačení tlačidla. Moderné žehličky tiež umožňujú odvápnenie, čo je jednoduchá funkcia na ich údržbu.

Ako si žehlenie uľahčiť?

Najpohodlnejším riešením ako si žehlenie uľahčiť je použitie sušičky. Tá bielizeň našuchorí a vyrovná, v mnohých prípadoch ju tak už nie je potrebné žehliť. Ak sušíte bielizeň na sušiaku, pokúste sa ju pri vešaní čo najviac narovnať. Nenechávajte ju však na sušiaku príliš dlho, aby nepreschla. Mierne vlhké prádlo sa žehlí omnoho lepšie, než preschnuté.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žehličky bielizne
Průměrné hodnocení 4.8 z 8 hlasů